Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλοσπιρ


blue rain

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρεα!

Κορίτσια μου ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας! Είχε πάρει κάποιο κορίτσι σαλοσπιρ μετά από παλινδρόμηση κύηση? Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω σε περίπτωση νέας κύησης και όχι πιο πριν. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάρει καμία σας και κατά τη διάρκεια της περιόδου που κάνετε προσπάθεια για μπεμπουλινι. Θα ήταν βοηθητικό πιστεύετε? Ποια είναι η εμπειρία σας?🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η blue rain είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρεα!

Κορίτσια μου ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας! Είχε πάρει κάποιο κορίτσι σαλοσπιρ μετά από παλινδρόμηση κύηση? Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω σε περίπτωση νέας κύησης και όχι πιο πριν. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάρει καμία σας και κατά τη διάρκεια της περιόδου που κάνετε προσπάθεια για μπεμπουλινι. Θα ήταν βοηθητικό πιστεύετε? Ποια είναι η εμπειρία σας?🙂

Κορίτσι έκανες εξετάσεις μετά την παλίνδρομη; Όπως πχ για θρομβοφιλίες; Εγώ μετά από βιοχημική τις έκανα, όπου χρειάστηκα μετά αντιπηκτικές. Το Σαλοσπίρ στο πρότεινε έτσι προληπτικά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η blue rain είπε:

Καλησπέρα στην όμορφη παρεα!

Κορίτσια μου ήθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας! Είχε πάρει κάποιο κορίτσι σαλοσπιρ μετά από παλινδρόμηση κύηση? Εμένα ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω σε περίπτωση νέας κύησης και όχι πιο πριν. Ωστόσο ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει πάρει καμία σας και κατά τη διάρκεια της περιόδου που κάνετε προσπάθεια για μπεμπουλινι. Θα ήταν βοηθητικό πιστεύετε? Ποια είναι η εμπειρία σας?🙂

Καλησπέρα!! 

Την σαλοσπιρ την πρωτοπήρα μαζί με άλλα φάρμακα στην προετοιμασία ενδομητριου πριν την εμβρυομεταφορά καθώς και μετά την εμβρυομεταφορά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι έκανες εξετάσεις μετά την παλίνδρομη; Όπως πχ για θρομβοφιλίες; Εγώ μετά από βιοχημική τις έκανα, όπου χρειάστηκα μετά αντιπηκτικές. Το Σαλοσπίρ στο πρότεινε έτσι προληπτικά;

Έκανα εξετάσεις σε αιματολογο αλλά ο γυναικολος μου είπε ότι δεν ήταν πλήρης ο έλεγχος. Απ' αυτά που έκανα βγήκε μια εταιροζυγοτια που δείχνει πιθανόν μια ήπια μορφή θρομβοφιλιας γι'αυτό μου είπε προληπτικά σε περίπτωση κύησης να πάρω σαλοσπιρ. Βέβαια θα έδειχνε καλύτερα αν έκανα και τις υπόλοιπες εξετάσεις! Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω να μπω πάλι σ αυτή σ' αυτή τη διαδικασία, το να ψάχνω το γιατί δλδ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η blue rain είπε:

Έκανα εξετάσεις σε αιματολογο αλλά ο γυναικολος μου είπε ότι δεν ήταν πλήρης ο έλεγχος. Απ' αυτά που έκανα βγήκε μια εταιροζυγοτια που δείχνει πιθανόν μια ήπια μορφή θρομβοφιλιας γι'αυτό μου είπε προληπτικά σε περίπτωση κύησης να πάρω σαλοσπιρ. Βέβαια θα έδειχνε καλύτερα αν έκανα και τις υπόλοιπες εξετάσεις! Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θέλω να μπω πάλι σ αυτή σ' αυτή τη διαδικασία, το να ψάχνω το γιατί δλδ!

Εφόσον έχεις ένδειξη για θρομβοφιλία θα το έψαχνα περισσότερο καθώς μπορεί να μην σε καλύπτει ούτε το Σαλοσπίρ. Εγώ κάνω προληπτικά αντιπηκτικές για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα επηρεάσει το μωρό. Δυστυχώς οι θρομβοφιλίες μπορεί να οδηγήσουν μία εγκυμοσύνη σε βιοχημική, παλίνδρομη ή ακόμα κ σε πολύ πρόωρη γέννα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Εφόσον έχεις ένδειξη για θρομβοφιλία θα το έψαχνα περισσότερο καθώς μπορεί να μην σε καλύπτει ούτε το Σαλοσπίρ. Εγώ κάνω προληπτικά αντιπηκτικές για να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα επηρεάσει το μωρό. Δυστυχώς οι θρομβοφιλίες μπορεί να οδηγήσουν μία εγκυμοσύνη σε βιοχημική, παλίνδρομη ή ακόμα κ σε πολύ πρόωρη γέννα. 

Zeta ο γυναικολος μου είπε ότι από τα εφτά γονίδια, ο αιματολογος μου έκανε τα τρία πιο σημαντικά (MTHFR, FV LAIDEN και PROTHROMBIN) όπου στο γονίδιο ΜΤΗFR εντοπίζεται ετεροζυγωτια. Ο αιματολογος μου είπε ότι είναι πολύ συνηθισμένο και ο γυναικολόγος απ' την άλλη πιστεύει ότι κάτι μπορεί να υπάρχει σε γονιδιομα που δεν έχω κάνει και ότι η ετεροζυγωτια είναι μια ένδειξη γι αυτό! Θα παω τελικά να κάνω και τα άλλα 4 γονίδια για σιγουριά μια απ' αυτές τις ημέρες.

Εύχομαι σύντομα να έχουμε ευχάριστα νέα για όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...