Μετάβαση σε περιεχόμενο

Covid και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eleni19 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλημέρα κορίτσι μου! Περαστικά!

Νόσησα στον 4ο μήνα. Είχα για μια ημέρα δέκατα, πολλούς εμετούς (γτ γενικά είχα εμετούς το πρώτο τρίμηνο) και απώλεια γεύση για 4 μήνες. Δλδ τώρα τον Οκτώβριο ήρθε η γεύση μου στο 100%. Ένιωθα σαν ανάπηρη τόσους μήνες χωρίς γεύση! Ελπίζω να έρθει γρήγορα σε εσένα να μην το ζήσεις αυτό το πράγμα! Επίσης με ποναγε όλο μου το σώμα σαν να είχα φάει ξύλο και το κεφάλι μου! Τέτοιο πονοκέφαλο δεν έχω ξαναζήσει στην ζωή μου δεν μπορούσα να ανοίξω τα μάτια μου. Όλα αυτά κράτησαν για ένα 24ωρο. 

Με το μωρό με διαβεβαίωσε και ο γυναικολόγος και ο εμβρυολογος ότι θα είναι όλα εντάξει. 

Έχω και έναν μπέμπη 12 μηνών και κόλλησε κι αυτός. Τότε ήταν 7 μηνών και το πέρασε πολύ ελαφριά. Έκανε για 1 ημέρα λίγο πυρετό. 

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε! Να πάρεις τις βιταμίνες σου και το παυσίπονο σου να ξεκουράζεσαι να πίνεις τσαγακια και να τρως σουπιτσες και θα σου περάσει σύντομα 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ!!!! Ελπίζω να φύγουν σύντομα τα συμπτώματα!!!! Κάνω υπομονή για το μπεμπακι και παίρνω κουράγιο!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eleni19 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Είχα νοσήσει κ εγώ στον 4ο μήνα! Εγώ βασικά λίγο κάψιμο στο λαιμό είχα τίποτα άλλο! Το μωρό σου μην αγχώνεσαι δεν παθαίνει τίποτα!! Βιταμίνη D3 μου είπε εμένα κ αν έκανα  πυρετό να πάρω παρακεταμόλη! Βασικά έπινα κ ένα σιρόπι φυτικό για το λαιμό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleni19 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Πέρασα κι εγώ, δε θυμάμαι ηλικία κύησης ακριβώς μάλλον στο 5ο πρέπει να ήμουν. Το πέρασα ελαφριά, είχα πονόλαιμο, δέκατα 1-2 μέρες και κόπωση. Μετά μου έμεινε το μπούκωμα για πολύ καιρό αλλά έχω και αλλεργική ρινίτιδα οπότε πάντα μου μένει το μπούκωμα. Ήμουν 3 φορές εμβολιασμενη και την 3η δοση την είχα κάνει τότε 2 μήνες πριν ενώ ήμουν έγκυος στον 3ο μήνα. Εννοείται το μωρό δεν παθαίνει κάτι αν είσαι ελαφριά. Μόνο να μην αφήνεις να έχεις υψηλό πυρετό για ώρες και να παίρνεις ντεπον. Αν κάτι σε αγχώσει μίλα με το γιατρό σου. Είναι και πιο ελαφριά τα στελέχη που κυκλοφορούν. Εγώ τώρα ξανακολλησα και το περνάω πολύ πιο άσχημα  με πυρετό 3μερες ήδη και βήχα και το μωράκι μου που είναι 4,5 μηνών κόλλησε κι αυτό και χθες έκανε ψηλό πυρετό και μας τρόμαξε αν και δε φαινόταν να πτοείται, γέλαγε, έπαιζε κλπ. Σήμερα έχει μέχρι 38 όμως και χαλαρωσαμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eleni19 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Νόσησα κι εγώ περυσι που ήμουν έγκυος, καπου στο τέλος του 6ου μήνα.. είχα για δύο μέρες πυρετό, πολύ κόπωση και πόνο στα κόκκαλα και πολύ έντονο βήχα, ο οποίος δυστυχώς μου είχε κρατήσει έναν ολόκληρο μήνα.. όμως όλα πήγαν καλά και με μένα και με το μωράκι μου.. τώρα ξανά κολλήσαμε βέβαια κι εγώ και ο μικρός αλλα τέλος πάντων.. μην αγχώνεσαι και να είσαι σε επικοινωνία με τον γυναικολόγο σου, εμένα μου είχε πει τι φάρμακα επιτρεποταν να πάρω για να ανακουφιστω και 4 μέρες μετά ήμουν πολύ καλύτερα.. υπομονή και θα περάσει.. περαστικά σου εύχομαι και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου.. όλα θα πάνε καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Πέρασα κι εγώ, δε θυμάμαι ηλικία κύησης ακριβώς μάλλον στο 5ο πρέπει να ήμουν. Το πέρασα ελαφριά, είχα πονόλαιμο, δέκατα 1-2 μέρες και κόπωση. Μετά μου έμεινε το μπούκωμα για πολύ καιρό αλλά έχω και αλλεργική ρινίτιδα οπότε πάντα μου μένει το μπούκωμα. Ήμουν 3 φορές εμβολιασμενη και την 3η δοση την είχα κάνει τότε 2 μήνες πριν ενώ ήμουν έγκυος στον 3ο μήνα. Εννοείται το μωρό δεν παθαίνει κάτι αν είσαι ελαφριά. Μόνο να μην αφήνεις να έχεις υψηλό πυρετό για ώρες και να παίρνεις ντεπον. Αν κάτι σε αγχώσει μίλα με το γιατρό σου. Είναι και πιο ελαφριά τα στελέχη που κυκλοφορούν. Εγώ τώρα ξανακολλησα και το περνάω πολύ πιο άσχημα  με πυρετό 3μερες ήδη και βήχα και το μωράκι μου που είναι 4,5 μηνών κόλλησε κι αυτό και χθες έκανε ψηλό πυρετό και μας τρόμαξε αν και δε φαινόταν να πτοείται, γέλαγε, έπαιζε κλπ. Σήμερα έχει μέχρι 38 όμως και χαλαρωσαμε. 

Περαστικά και σε σας κορίτσι μου.. και μεις κολλήσαμε τώρα, εγώ μόνο λίγο πονόλαιμο έχω αλλά και μένα ο μικρός μου, 7,5 μηνών, ανέβασε το πρώτο βράδυ κάτι 39αρια και αγχώθηκαμε αλλά κράτησε μόνο δύο μέρες ο πυρετός.. εχει κάτι άλλο εκτός από πυρετό? Του δικού μου του έκανε λαρυγγίτιδα και έχει ακόμα πολλές μυξουλες αλλά σιγά σιγά με τα φαρμακακια που μας έδωσε ο παιδίατρος καλυτερευει ευτυχώς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα! Και εγω ακριβως τα ιδια ειμαι 15 εβδομάδων και κολλησα τωρα Covid ειμαι τριτη μερα. Το περναω σχετικα ελαφριά μονο γευση και όσφρηση εχω χασει λιγο. Το μωρο δεν κινδυνεύει καθολου μου ειπε ο γιατρος οποτε υπομονη και περαστικα μας κοριτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eleni19 είπε:

Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum! Είμαι στην 15 εβδομάδα κύησης και έχω κολλήσει Covid! Δεν μπορώ να πω ότι το περνάω και πολύ ελαφριά! Είμαι στην 4η μέρα και ήδη από την αρχή έχω πυρετό πόνους στα κόκαλα απώλεια γεύσης πονοκέφαλο,βήχα  σχεδόν όλα 😛 (τόσο τυχερή ). Ήθελα να ξέρω αν έχει νοσήσει κάποια εγκύουλα και πως το πέρασε! Με το μωράκι θ είναι ολα καλά; Ευχαριστώ πολύ! 

Είχα περάσει και εγώ πριν 2,5 -3 μήνες αρχεσ Σεπτέμβρη δηλαδή ήμουν στην 20 εβδομάδα αν και ενεμβολιαστη( μην πέσετε να με φάτε σας παρακαλώ ) κατάλαβα ότι είχα κοβιντ μια εβδομάδα μετά και το πέρασα πολύ ελαφριά μπούκωμα είχα μόνο λίγο πονοκέφαλο και δέκατα. Οι γιατροί μ γιατί επειδή μένω πλέον εξωτερικό συμβουλεύτηκα και τον γιατρό μ στην Ελλάδα αλλά και στο Βέλγιο μ είπαν πτι δεν κινδυνεύει το έμβρυο μόνο στην περίπτωση που έπρεπε να προσέξω αν ανέβαζα υψηλό πυρετό μου είπαν, αλλά όλα καλά! 
αν θες την γνώμη μου εγώ με τις βιταμίνες που παίρνουμε  στην εγκυμοσύνη, καλή διατροφή με σουπιτσες, φυσικούς χυμούς και το μαγικό μου φίλτρο 😂 όλη μέρα τσαγακια με λεμόνι και τζίντζερ σε 2 μέρες ήμουν περδίκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sandyb είπε:

Περαστικά και σε σας κορίτσι μου.. και μεις κολλήσαμε τώρα, εγώ μόνο λίγο πονόλαιμο έχω αλλά και μένα ο μικρός μου, 7,5 μηνών, ανέβασε το πρώτο βράδυ κάτι 39αρια και αγχώθηκαμε αλλά κράτησε μόνο δύο μέρες ο πυρετός.. εχει κάτι άλλο εκτός από πυρετό? Του δικού μου του έκανε λαρυγγίτιδα και έχει ακόμα πολλές μυξουλες αλλά σιγά σιγά με τα φαρμακακια που μας έδωσε ο παιδίατρος καλυτερευει ευτυχώς..

Ευχαριστούμε πολύ! Και σε εσάς περαστικά! Έτσι μου έκανε κι εμένα χθες και ήμουν κι εγώ με 3η μέρα 38,5 και τα είχα παίξει. Δεν έχει δείξει να έχει κάτι άλλο. Καμία φορά κάνει ένα βηχαλακι αλλά όχι ιδιαίτερα συχνά, τόσο σπάνια που σκέφτομαι αν είναι από τη νόσο ή αν είναι απλά το κανονικό της και το προσέχω εγώ περισσότερο. Έχει κάποιες μυξουλες βέβαια. Θα δούμε αν θα αναρρώσει έτσι ή θα χρειαστεί τίποτα. Η γιατρος ήταν ενθαρρυντική ότι δε νοσούν βαριά τα μωράκια που θηλάζουν. Τη λαρυγγιτιδα πώς την καταλάβατε; Το περίεργο είναι ότι έχει πιο καλή διάθεση κι απ' ο, τι συνήθως. Λες και δεν έχει προσέξει ότι είναι άρρωστη, μόνο ότι την κοιτάμε και την κρατάμε συνέχεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ευχαριστούμε πολύ! Και σε εσάς περαστικά! Έτσι μου έκανε κι εμένα χθες και ήμουν κι εγώ με 3η μέρα 38,5 και τα είχα παίξει. Δεν έχει δείξει να έχει κάτι άλλο. Καμία φορά κάνει ένα βηχαλακι αλλά όχι ιδιαίτερα συχνά, τόσο σπάνια που σκέφτομαι αν είναι από τη νόσο ή αν είναι απλά το κανονικό της και το προσέχω εγώ περισσότερο. Έχει κάποιες μυξουλες βέβαια. Θα δούμε αν θα αναρρώσει έτσι ή θα χρειαστεί τίποτα. Η γιατρος ήταν ενθαρρυντική ότι δε νοσούν βαριά τα μωράκια που θηλάζουν. Τη λαρυγγιτιδα πώς την καταλάβατε; Το περίεργο είναι ότι έχει πιο καλή διάθεση κι απ' ο, τι συνήθως. Λες και δεν έχει προσέξει ότι είναι άρρωστη, μόνο ότι την κοιτάμε και την κρατάμε συνέχεια. 

Ευχαριστούμε πολύ!! Ευτυχώς όλα πάνε καλύτερα τώρα.. κι εμένα το ίδιο μου είπε ο παιδίατρος γιατί κι εμείς θηλάζουμε.. τη λαρυγγίτιδα την καταλάβαμε από το βήχα, είναι πραγματικά διαφορετικός, πολύ δυνατός σαν να καπνίζει ένα πράγμα και μια βραχνάδα.. δεν είναι σαν το κανονικό τους βηχαλακι.. αφού είναι ευδιάθετη μια χαρά.. εμένα είχε πολύ γκρίνια δεν μπορούσε να φάει σωστα και να κοιμηθεί, προφανώς πονούσε ο λαιμός του, ειχε και το μπούκωμα.. ευτυχώς του κράτησε λίγο γιατί εξοντωθηκαμε και οι δύο.. εύχομαι και σε σας όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...