Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξανα θεμα με θυρεοειδη


Recommended Posts

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Παντως με 12 δεν νομιζω οτι μπορω να τωρα φοβαμαι κιολας μην και δεν προχωρησει οταν κ αν πιασουμε.  

Εμένα ξεκίνησε με 7 η εγκυμοσύνη και σε 3 μήνες ανεβάζοντας δόση και αλλάζοντας φάρμακο πήγε στο 1.5. Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Balak455 μου συνέστησε glucophage συνδυαστικά, το οποίο και όντως πήρα, χωρίς να έχω ζάχαρο. Δεν θυμάμαι την ακριβή εξήγηση, ωστόσο σου το αναφέρω για να το έχεις υπόψη προς ερώτηση στον ενδοκρινολόγο σου. 

Θα ρυθμιστείς, πάντως, σε σχέση με το 12 και θα ξεφύγεις από τέτοια νούμερα. Μην ανησυχείς. Γενικά, αυτό το θέμα με τον θυρεοειδή πάντα παρουσιάζει σκαμπανεβάσματα, ελεγχόμενα όμως. Ίσως η δόση να ήταν το θέμα εξαρχής. Εμένα με το 7, με έστειλε κατευθείαν σε Τ4 100 και μου είπε μάλιστα εφ' όρου ζωής. Μετά την εγκυμοσύνη ξαναγύρισα απο 125 σε 100, τελικά μέσα στα χρόνια δεν με κάλυπτε και ξαναπήγα tsh στο 5+, οπότε αφήσαμε 125 μόνιμα και θα δείξει. Έχει βρεθεί φορά από τότε με tsh 0.5, αλλά έχει βρεθεί πχ. έναν μήνα μετά tsh 3+....  Ωστόσο, αυτά τα νούμερα δεν είναι απαγορευτικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Οταν πηγα τον Γεναρη ειχα 6. Στην αρχη μου εδωσαν 25αρι. Μετα αλλαξα ενδοκρινολογο γτ πηγε 3,4 περιπου. Η νεα ενδοκρινολογος μ εδωσε 50αρι γτ το 25αρι ειναι παιδικο μ ειπε. Στην εξεταση που εκανα τον Μαιο ειχα 1 κ κατι. 

Τελος παντων τωρα ξανα κ εδειξε 12.. σοκ... 

Ειμαι σχεδον 30. Προσπαθούμε  απο το 2021 αλλα τοτε δεν ηξερα ουτε οτι εχω θυρεοειδη. Ουτε ειχαμε κανει εξετασεις παρα μετα τους 9 μηνες αρχισαμε να το ψαχνουμε.  Η περιοδος πριν απο το θυρεοειδη ηταν για τα πανηγυρια.  Μια 45 μερες μια 56 μέρες.  Μολις πηρα το χαπι ρυθμιστηκε εστω μεταξυ 29 με 34 μερες.

Αλλα τωρα  μας ήρθε κεραμιδα.

Ειναι οντως λιγο εντυπωσιακο που ενω ειχες ψιλορυθμιστει με το 50αρι, ανεβηκε τοσο αποτομα στο 12. Μηπως ρε κοριτσι μου να την επαναλαβεις; Ξερεις συμβαινουν και λαθη στα εργαστηρια, ειναι μεσα στο προγραμμα κ αυτα. Λοιπον ακου, πηγαινε κανε ακομη μια Tsh να ειμαστε σιγουροι οτι το αποτελεσμα ειναι σωστο και συνεχισε τη θεραπεια σου με το 75αρι. Το παν ειναι να μη σε παιρνει απο κατω. 
εισαι πολυ νεο κοριτσι. Επισης κανε κ μια προλακτινη, εγω στη θεση σου με προλακτινη 26 δε θα επαιρνα αγωγη. Συζητησε το με το γιατρο σου παλι. Γιατι εινα χαπι που δεν πρεπει να το παιρνεις οταν εισαι εγκυος ή περιμενεις να δεις αν εχεις μεινει. 
Μην πελαγωνεις σε παρακαλω, θα μπουν σε σειρα τα πραγματα. Το πολυ καλο στη δικη σου περιπτωση ειναι οτι εχεις συμμαχο την ηλικια. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Ειναι οντως λιγο εντυπωσιακο που ενω ειχες ψιλορυθμιστει με το 50αρι, ανεβηκε τοσο αποτομα στο 12. Μηπως ρε κοριτσι μου να την επαναλαβεις; Ξερεις συμβαινουν και λαθη στα εργαστηρια, ειναι μεσα στο προγραμμα κ αυτα. Λοιπον ακου, πηγαινε κανε ακομη μια Tsh να ειμαστε σιγουροι οτι το αποτελεσμα ειναι σωστο και συνεχισε τη θεραπεια σου με το 75αρι. Το παν ειναι να μη σε παιρνει απο κατω. 
εισαι πολυ νεο κοριτσι. Επισης κανε κ μια προλακτινη, εγω στη θεση σου με προλακτινη 26 δε θα επαιρνα αγωγη. Συζητησε το με το γιατρο σου παλι. Γιατι εινα χαπι που δεν πρεπει να το παιρνεις οταν εισαι εγκυος ή περιμενεις να δεις αν εχεις μεινει. 
Μην πελαγωνεις σε παρακαλω, θα μπουν σε σειρα τα πραγματα. Το πολυ καλο στη δικη σου περιπτωση ειναι οτι εχεις συμμαχο την ηλικια. 
 

Εκανα επαναληπτικη εξεταση για θυρεοειδη χτες. Πηρα το αποτέλεσμα το απόγευμα.  Ξανα 12!  Τι να πω δεν ξερω.  Αρχικα θελω να σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σου ειλικρινα. Κ τα υπολοιπα κοριτσια. Εκανα κ προλακτινη. Είμαι στο 7. 

Κοιτα παιρνω στην ουσια 1.5 χαπακι το μηνα.  Θα το κρατησω γτ γενικα ειμαι αγχωδης κ δεν θελω να ανεβει κ να εχω αλλα προβλήματα παλι. 

Τωρα με το θυρεοειδή σηκωνω τα χερια ψηλα.. θα προσπαθησω να ελπισω οτι θα πεσει αμεσως αλλα κοντευει 2 χρονια που ελπιζω ελπιζω ελπιζω για το παιδακι μας. Κ τπτ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Εκανα επαναληπτικη εξεταση για θυρεοειδη χτες. Πηρα το αποτέλεσμα το απόγευμα.  Ξανα 12!  Τι να πω δεν ξερω.  Αρχικα θελω να σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σου ειλικρινα. Κ τα υπολοιπα κοριτσια. Εκανα κ προλακτινη. Είμαι στο 7. 

Κοιτα παιρνω στην ουσια 1.5 χαπακι το μηνα.  Θα το κρατησω γτ γενικα ειμαι αγχωδης κ δεν θελω να ανεβει κ να εχω αλλα προβλήματα παλι. 

Τωρα με το θυρεοειδή σηκωνω τα χερια ψηλα.. θα προσπαθησω να ελπισω οτι θα πεσει αμεσως αλλα κοντευει 2 χρονια που ελπιζω ελπιζω ελπιζω για το παιδακι μας. Κ τπτ! 

Οποτε εχουμε σιγουρη την αυξημενη tsh. Ο ενδοκρινολογος σου παντως σε παει σωστα, δηλαδη να μην εχεις δευτερες σκεψεις επ αυτου. Δεδομενων των τιμων των εξετασεων η αγωγη ειναι σωστη. 
απο θεμα εξετασεων στο συζυγο εχουμε καλα αποτελεσματα; 
οι επαφες σου ειναι καλες; Εγω γενικα ειμαι της αποψης οτι μετα την περιοδο κανουμε μερα παρα μερα. Ειναι η λιγοτερο αγχωτικη προσεγγιση και με πιο μεγαλες πιθανοτητες. 
οσον αφορα στις βιταμινες τυπου προφερτιλ, το μονο που κανουν ειναι να διατηρουν ενα καλο ισοζυγιο βιταμινων σε περιπτωση ελλειψεων μεσω της διατροφης. Για το μονο που γνωριζω σιγουρα ειναι οτι το σεληνιο βοηθα στη ρυθμιση του θυρεοειδους, οχι ομως σε μεγαλες ποσοτητες. Θελω να πω οτι φαινεται οτι κανεις τα παντα ωστε να εισαι οργανικα καλα. Απο την αλλη μια εγκυμοσυνη δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια πιθανοτητα. Στην ηλικια σου η πιθανοτητα σε καθε κυκλο ειναι γυρω στο 20-25%. Να σημειωσουμε οτι καποιοι κυκλοι σε ολες τις γυναικες ειναι ανωορρηκτικοι, χωρις να υπαρχει παθολογια. Το ξερω οτι ειναι πολυς ο καιρος, απλα δεν εχει «κατσει η μπιλια» της τυχης ακομη. Θα κατσει ομως! Θα ρυθμισεις κ το θυρεοειδη τωρα κ θα πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Οποτε εχουμε σιγουρη την αυξημενη tsh. Ο ενδοκρινολογος σου παντως σε παει σωστα, δηλαδη να μην εχεις δευτερες σκεψεις επ αυτου. Δεδομενων των τιμων των εξετασεων η αγωγη ειναι σωστη. 
απο θεμα εξετασεων στο συζυγο εχουμε καλα αποτελεσματα; 
οι επαφες σου ειναι καλες; Εγω γενικα ειμαι της αποψης οτι μετα την περιοδο κανουμε μερα παρα μερα. Ειναι η λιγοτερο αγχωτικη προσεγγιση και με πιο μεγαλες πιθανοτητες. 
οσον αφορα στις βιταμινες τυπου προφερτιλ, το μονο που κανουν ειναι να διατηρουν ενα καλο ισοζυγιο βιταμινων σε περιπτωση ελλειψεων μεσω της διατροφης. Για το μονο που γνωριζω σιγουρα ειναι οτι το σεληνιο βοηθα στη ρυθμιση του θυρεοειδους, οχι ομως σε μεγαλες ποσοτητες. Θελω να πω οτι φαινεται οτι κανεις τα παντα ωστε να εισαι οργανικα καλα. Απο την αλλη μια εγκυμοσυνη δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια πιθανοτητα. Στην ηλικια σου η πιθανοτητα σε καθε κυκλο ειναι γυρω στο 20-25%. Να σημειωσουμε οτι καποιοι κυκλοι σε ολες τις γυναικες ειναι ανωορρηκτικοι, χωρις να υπαρχει παθολογια. Το ξερω οτι ειναι πολυς ο καιρος, απλα δεν εχει «κατσει η μπιλια» της τυχης ακομη. Θα κατσει ομως! Θα ρυθμισεις κ το θυρεοειδη τωρα κ θα πανε ολα καλα!

O συζυγος έχει κανει σπερμοδιαγραμμα, γενικες αιματος, θυρεοειδη ειναι ολες μια χαρα δοξα το Θεο.

Εγω εχω τα προβλήματα τα οποια εκει που λεω ωραια ρυθμιστηκαν, τσουπ χαλια. 

Εκανα κ καμπυλη ζαχαρου μην τυχον κ πιανω  αλλα δεν μενει το μωρο. Κ αυτη μια χαρα. Δεν εχω κατι τέτοιο.   

Αλλες φορες εχουμε καθημερινη επαφη τις γονιμες,αλλες εχουμε καθε 2η μερα. 

Πολλες φορες απλα μετα τις γονιμες δεν θελω να συνεχιζω προσπαθεια. Λεω αφου ετσι κ αλλιως ουτε στις γονιμες πιανω, μην παιδευομαι ολο το μηνα στο κεφαλι μ καθε 2η κ καθε 2η. Ειναι γενικά η κατασταση κουραστική γτ εχει γινει ρουτινα κ αυτο το κομματι. Παιδευομαστε κ τπτ κ αλλοι γυρω μας πιανουν με τη μυρωδια. Τι να πω.

Συνεχιζω να ελπίζω μονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

O συζυγος έχει κανει σπερμοδιαγραμμα, γενικες αιματος, θυρεοειδη ειναι ολες μια χαρα δοξα το Θεο.

Εγω εχω τα προβλήματα τα οποια εκει που λεω ωραια ρυθμιστηκαν, τσουπ χαλια. 

Εκανα κ καμπυλη ζαχαρου μην τυχον κ πιανω  αλλα δεν μενει το μωρο. Κ αυτη μια χαρα. Δεν εχω κατι τέτοιο.   

Αλλες φορες εχουμε καθημερινη επαφη τις γονιμες,αλλες εχουμε καθε 2η μερα. 

Πολλες φορες απλα μετα τις γονιμες δεν θελω να συνεχιζω προσπαθεια. Λεω αφου ετσι κ αλλιως ουτε στις γονιμες πιανω, μην παιδευομαι ολο το μηνα στο κεφαλι μ καθε 2η κ καθε 2η. Ειναι γενικά η κατασταση κουραστική γτ εχει γινει ρουτινα κ αυτο το κομματι. Παιδευομαστε κ τπτ κ αλλοι γυρω μας πιανουν με τη μυρωδια. Τι να πω.

Συνεχιζω να ελπίζω μονο

Οχι! Μην το λες αυτο. Εγω γνωριζω περισσοτερα ζευγαρια που παλευουν παρα που μενουν με τη μυρωδια. Απλα οταν συνηθως εστιαζουμε σε αυτους που μενουν χωρις κοπο και απογοητευομαστε περισσοτερο. 
Η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης, το πρωτο μωρο το επιασα στους 3 μηνες. Το εχασα λιγο πριν το γεννησω. Το δευτερο μωρο στους 7 μηνες. Αυτο το εχω κοντα μου ευτυχως. Ειχα κ γω αγχωθει αρκετα τη δευτερη φορα γιατι περνουσε ο καιρος και τα περιθωρια στενευαν, ειμαι και 36 βλεπεις. Παρολα αυτα, παροτι ειχα κ μια οριακη προλακτινη, δεν πηρα ποτε βιταμινες, δεν εκανα τιποτα διαφορετικο απο αυτα που εκανα παντα. Κ σημειωτεον, καπνιζω κιολας. 
Φιλη κολλητη μου εμεινε εγκυος με την πρωτη φορα και κατεληξε παλινδρομη. Τωρα προσπαθει 1 χρονο και δε μενει. Που θελω να καταληξω. Οταν τα οργανικα θεματα ειναι πανω κατω ισορροπημενα, η εγκυμοσυνη ειναι πραγματικα στην τυχη. Μετα απο τοσο καιρο προσπαθειων, σιγουρα γινεται ρουτινα, σιγουρα καθε μηνα εχεις αναμικτα συναισθηματα και λες μεσα σου «σιγα μην ειμαι», σιγουρα το σεξ γινεται σχεδον αγγαρεια, σιγουρα εχεις μεγαλη απογοητευση σε ενα αρνητικο τεστ ή στην εμφανιση της περιοδου. 
Στη δικη σου περιπτωση, δεν εχεις προβληματα που ειναι αλυτα. Σου ειπα κ πριν, ο χρονος ειναι συμμαχος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...