Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξανα θεμα με θυρεοειδη


Recommended Posts

Κοριτσια.. το Μαιο ειχα θυρεοειδη 1.5

Κανω επαναληπτικη κ ενω παιρνω χαπι τ4 των 50, μου εχει φτασει στο 12.. τι γίνεται;;

Η ενδοκρινολογος μ ειπε να παρω τ4 των 75. Το θεμα ειναι οτι παλι μωρο δεν προκειται να πιασουμε για κανενα 3μηνο. 

Εχει τυχει σε καμια να πεσει απο 12 σε κάτω απο 2 ? Μεσα σε 1.5 μηνα?

Εχω απογοητευτει. Ολο το καλοκαιρι δλδ εγω ειχα παλι  ανεβασμενο θυρεοειδη κ κατα τα αλλα ψαχνουμε γτ δεν πιανουμε μωρο. Η ενδοκρινολογος μου ειχε πει να το ξανα δω σε 6 μηνες.. 

Δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση. Πανω απο 1.5 χρονο κ τπτ.

 

Βοηθηστε με. Πειτε μ αν εχει συμβεί σε καμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια.. το Μαιο ειχα θυρεοειδη 1.5

Κανω επαναληπτικη κ ενω παιρνω χαπι τ4 των 50, μου εχει φτασει στο 12.. τι γίνεται;;

Η ενδοκρινολογος μ ειπε να παρω τ4 των 75. Το θεμα ειναι οτι παλι μωρο δεν προκειται να πιασουμε για κανενα 3μηνο. 

Εχει τυχει σε καμια να πεσει απο 12 σε κάτω απο 2 ? Μεσα σε 1.5 μηνα?

Εχω απογοητευτει. Ολο το καλοκαιρι δλδ εγω ειχα παλι  ανεβασμενο θυρεοειδη κ κατα τα αλλα ψαχνουμε γτ δεν πιανουμε μωρο. Η ενδοκρινολογος μου ειχε πει να το ξανα δω σε 6 μηνες.. 

Δεν αντεχω αλλο αυτη την κατασταση. Πανω απο 1.5 χρονο κ τπτ.

 

Βοηθηστε με. Πειτε μ αν εχει συμβεί σε καμια

Τι εξετασεις κανεις; Μπορεις να μου τις πεις; Κανεις fT4? Τις κανεις στο ιδιο μικροβιολογικο; Αντισωματα κανεις; 
Με μπερδεψες ομως λιγο. Το μαιο ειχες 1.5 με θεραπεια; Το 12 ποτε το ειχες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofia33 είπε:

Τι εξετασεις κανεις; Μπορεις να μου τις πεις; Κανεις fT4? Τις κανεις στο ιδιο μικροβιολογικο; Αντισωματα κανεις; 
Με μπερδεψες ομως λιγο. Το μαιο ειχες 1.5 με θεραπεια; Το 12 ποτε το ειχες; 

Ναι με τ4 των 50

 Κ τωρα χτες εκανα ξανα tsh κ πηγε 12.

Στο ιδιο εργαστηριο. Αντισώματα τωρα δεν έκανα κ ουτε μου ζήτησε κατι η ενδοκρινολογος που της το ειπα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Balak455 είπε:

Ναι με τ4 των 50

 Κ τωρα χτες εκανα ξανα tsh κ πηγε 12.

Στο ιδιο εργαστηριο. Αντισώματα τωρα δεν έκανα κ ουτε μου ζήτησε κατι η ενδοκρινολογος που της το ειπα.

Παιρνεις καποιο αλλο φαρμακο παραλληλα; Στο ρωταω γιατι υπαρχουν φαρμακα που ανεβαζουν πλασματικα την Tsh.
Απο το 1.5 στο 12 ειναι μεγαλη η αυξηση. Τωρα που παιρνεις 75αρι, θα σου πεσει αλλα οχι με τοσο μεγαλο ρυθμο, δηλαδη στον 1μιση μηνα. Θελει σιγουρα ενα τριμηνο. Θα κανεις ομως παλι εξετασεις σε ενα μηνα για να δεις αν εχει πτωτικη ταση η Tsh. 
Το ξερω οτι ειναι πολυ εκνευριστικο ολο αυτο. Εγω εχω βγαλει το θυρεοειδη μου αλλα ποτε δεν εχω ανεβασει τοση Tsh. Και στις 2 εγκυμοσυνες το μεγαλυτερο που ειχα δει ηταν 6. Αλλα κ στις 2 εμεινα εγκυος με Tsh κατω απο 1. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ναι με τ4 των 50

 Κ τωρα χτες εκανα ξανα tsh κ πηγε 12.

Στο ιδιο εργαστηριο. Αντισώματα τωρα δεν έκανα κ ουτε μου ζήτησε κατι η ενδοκρινολογος που της το ειπα.

Δεν νομίζω πως το τ4 των 75 θα σε βοηθήσει. Ίσως χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση. Επίσης το να μην σου έχει κάνει εξέταση για αντισωματα μου φαίνεται λίγο περίεργο. Έχω αλλάξει αρκετούς γιατρούς ενδοκρινολογους γιατί δε με ικανοποιούσαν. Ο τελευταίος που πάω ειναι πολύ καλός. Αν θες στείλε μου μήνυμα να σου πω πως λέγεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Δεν νομίζω πως το τ4 των 75 θα σε βοηθήσει. Ίσως χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση. Επίσης το να μην σου έχει κάνει εξέταση για αντισωματα μου φαίνεται λίγο περίεργο. Έχω αλλάξει αρκετούς γιατρούς ενδοκρινολογους γιατί δε με ικανοποιούσαν. Ο τελευταίος που πάω ειναι πολύ καλός. Αν θες στείλε μου μήνυμα να σου πω πως λέγεται.

Δεν μπορει κ δεν πρεπει να αυξανουμε αποτομα τη δοση της θυροξινης. Δεν μπορουμε να παμε απο 50 στο 125 σε μια μερα. Τα ορμονικα θεματα θελουν χρονο. Δεν εχει λαθος εδω η ενδοκρινολογος της. Τα αντισωματα αν τα εχει κανει λιγο καιρο πριν δεν εχει αλλαξει κατι σε τοσο λιγο διαστημα γι αυτο προφανως δεν της τα εγραψε παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Δεν μπορει κ δεν πρεπει να αυξανουμε αποτομα τη δοση της θυροξινης. Δεν μπορουμε να παμε απο 50 στο 125 σε μια μερα. Τα ορμονικα θεματα θελουν χρονο. Δεν εχει λαθος εδω η ενδοκρινολογος της. Τα αντισωματα αν τα εχει κανει λιγο καιρο πριν δεν εχει αλλαξει κατι σε τοσο λιγο διαστημα γι αυτο προφανως δεν της τα εγραψε παλι

Ενδιάμεσα στο 50 και το 125 υπάρχει το 75, το 88, το 100 και το 112. Επίσης οι δόσεις μπορούν να συνδυαστούν. Και για να εχει φτάσει στο 12 η tsh σημαίνει ότι δεν της αρκεί η δόση και δεν γίνεται σωστός έλεγχος. Επίσης δεν διάβασα κάπου ότι της είχε κάνει αντισωματα. Δεν κατάλαβα προς τι το σχόλιό σου στο μήνυμα που έγραψα αλλά τελοσπαντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Ενδιάμεσα στο 50 και το 125 υπάρχει το 75, το 88, το 100 και το 112. Επίσης οι δόσεις μπορούν να συνδυαστούν. Και για να εχει φτάσει στο 12 η tsh σημαίνει ότι δεν της αρκεί η δόση και δεν γίνεται σωστός έλεγχος. Επίσης δεν διάβασα κάπου ότι της είχε κάνει αντισωματα. Δεν κατάλαβα προς τι το σχόλιό σου στο μήνυμα που έγραψα αλλά τελοσπαντων.

Ηταν σαφες το σχολιο μου. Δεν μπορει εφοσον παιρνει τωρα 50 να παρει δοσεις δυο σκαλια παραπανω. Γνωριζω οτι υπαρχουν κ αλλες δοσεις. Απο 50 που παιρνει αρχικα θα πρεπει να παρει 75 και υστερα αν δε ρυθμιστει να αυξηθει η δοση. Το τονισα νομιζω οτι τα ορμονικα θεματα δεν ειναι απλα. 
Το σχολιο μου λοιπον εχει να κανει με μια ιατρικη παρατηρηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Παιρνεις καποιο αλλο φαρμακο παραλληλα; Στο ρωταω γιατι υπαρχουν φαρμακα που ανεβαζουν πλασματικα την Tsh.
Απο το 1.5 στο 12 ειναι μεγαλη η αυξηση. Τωρα που παιρνεις 75αρι, θα σου πεσει αλλα οχι με τοσο μεγαλο ρυθμο, δηλαδη στον 1μιση μηνα. Θελει σιγουρα ενα τριμηνο. Θα κανεις ομως παλι εξετασεις σε ενα μηνα για να δεις αν εχει πτωτικη ταση η Tsh. 
Το ξερω οτι ειναι πολυ εκνευριστικο ολο αυτο. Εγω εχω βγαλει το θυρεοειδη μου αλλα ποτε δεν εχω ανεβασει τοση Tsh. Και στις 2 εγκυμοσυνες το μεγαλυτερο που ειχα δει ηταν 6. Αλλα κ στις 2 εμεινα εγκυος με Tsh κατω απο 1. 

Μονο novofertil που μου εδωσε ο γυναικολογος αναπαραγωγης ( το οποιο ειναι συμπληρωμα υποτιθεται για καλυτερη ποιοτητα ωαριων). Μετα παιρνω ινοφερτ, β12, d3,  καθε 10 μερεςς μισο χαπακι dostinex κ καθε 2 3 μερες σεληνιο. 

Φαρμακο οχι δεν παιρνω. 

Πηρα 5 ντεπον πριν 3 μερες γτ ημουν ελαφρως αρρωστη αλλα αυτο δεν νομίζω  οτι επηρεαζει.

Κ εγω το βλέπω τρελο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Δεν νομίζω πως το τ4 των 75 θα σε βοηθήσει. Ίσως χρειάζεσαι μεγαλύτερη δόση. Επίσης το να μην σου έχει κάνει εξέταση για αντισωματα μου φαίνεται λίγο περίεργο. Έχω αλλάξει αρκετούς γιατρούς ενδοκρινολογους γιατί δε με ικανοποιούσαν. Ο τελευταίος που πάω ειναι πολύ καλός. Αν θες στείλε μου μήνυμα να σου πω πως λέγεται.

Δεν γινεται να παρω κατευθείαν μεγαλυτερη δοση μου ειπε γτ μπορει να κανει κακο στην καρδια. 

Εχω απογοητευτει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο ; Αφού είχες 1,5 γιατί σου έδωσε αγωγή; 

Με αγωγη πηγε 1.5 

Τον γεναρη ειχα 6. Μ εδωσε μια αλλη ενδοκρινολογος 25αρι χαπι. Το οποιο τελικα σε εξεταση τον Μαρτη με πηγε σε 3.6

Αλλαξα ενδοκρινολογο. Μ εδωσε 50αρι. 

Τον Μαιο πηγε 1.5 οποτε μ ειπε να συνεχισω με αυτη τη δοση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Ενδιάμεσα στο 50 και το 125 υπάρχει το 75, το 88, το 100 και το 112. Επίσης οι δόσεις μπορούν να συνδυαστούν. Και για να εχει φτάσει στο 12 η tsh σημαίνει ότι δεν της αρκεί η δόση και δεν γίνεται σωστός έλεγχος. Επίσης δεν διάβασα κάπου ότι της είχε κάνει αντισωματα. Δεν κατάλαβα προς τι το σχόλιό σου στο μήνυμα που έγραψα αλλά τελοσπαντων.

Κοριτσια αντισωματα ειχα κανει τον Μαιο. Τωρα πηγα απο μονη μ να τσεκαριστω. Δεν μου ειπε κανεις να παω. Μονο βεβαια μου ειχε αναφερει να ξανα τσεκαρω tsh σε ενα 6μηνο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Μονο novofertil που μου εδωσε ο γυναικολογος αναπαραγωγης ( το οποιο ειναι συμπληρωμα υποτιθεται για καλυτερη ποιοτητα ωαριων). Μετα παιρνω ινοφερτ, β12, d3,  καθε 10 μερεςς μισο χαπακι dostinex κ καθε 2 3 μερες σεληνιο. 

Φαρμακο οχι δεν παιρνω. 

Πηρα 5 ντεπον πριν 3 μερες γτ ημουν ελαφρως αρρωστη αλλα αυτο δεν νομίζω  οτι επηρεαζει.

Κ εγω το βλέπω τρελο.

Ναι, αυτα που παιρνεις δεν επηρεαζουν την Tsh. Εχεις ανεβασμενη προλακτινη; Γιατι το dostinex? Οσον αφορα στο σεληνιο, θα σου προτεινα να τρως 1-2 φυστικια βραζιλιας καθε μερα. Το λεω για να γλιτωσεις κανενα χαπι.

λοιπον, το παιρνεις σωστα το T4? Πρεπει να το παιρνεις με αδειο στομαχι (τουλαχιστον 3 ωρες αδειο) ιδανικα το πρωι που ξυπνας, αν κ υπαρχουν κ ερευνες που λενε οτι η απορροφηση γινεται καλυτερα τις νυχτερινες ωρες. Τελος παντων, αδειο στομαχι, πανω κατω την ιδια ωρα καθε μερα. Και, το πιο σημαντικο, για μιση ωρα μετα τη ληψη δε θα τρως ή πιεις κατι. Γιατι μειωνεται πολυ η απορροφηση. 
επισης, θα ελεγα να ρωτησεις το γιατρο μηπως δοκιμαζες το ευθυροξ, σε καποιους οργανισμους δεν ταιριαζει η τ4. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sofia33 είπε:

Ναι, αυτα που παιρνεις δεν επηρεαζουν την Tsh. Εχεις ανεβασμενη προλακτινη; Γιατι το dostinex? Οσον αφορα στο σεληνιο, θα σου προτεινα να τρως 1-2 φυστικια βραζιλιας καθε μερα. Το λεω για να γλιτωσεις κανενα χαπι.

λοιπον, το παιρνεις σωστα το T4? Πρεπει να το παιρνεις με αδειο στομαχι (τουλαχιστον 3 ωρες αδειο) ιδανικα το πρωι που ξυπνας, αν κ υπαρχουν κ ερευνες που λενε οτι η απορροφηση γινεται καλυτερα τις νυχτερινες ωρες. Τελος παντων, αδειο στομαχι, πανω κατω την ιδια ωρα καθε μερα. Και, το πιο σημαντικο, για μιση ωρα μετα τη ληψη δε θα τρως ή πιεις κατι. Γιατι μειωνεται πολυ η απορροφηση. 
επισης, θα ελεγα να ρωτησεις το γιατρο μηπως δοκιμαζες το ευθυροξ, σε καποιους οργανισμους δεν ταιριαζει η τ4. 
 

Πάντα το πρωι το παιρνω οταν ξυπνησω κ παντα περιμενω μιση με 1 ωρα πριν φαω ή πιω.

Προλακτινη ειχα 26 οποτε για αυτο μ εδωσε για να την κραταω χαμηλα. 

Ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει. Εχω μεινει αναυδη. Μακαρι να εχει γινει λαθος αλλα δεν το φανταζομαι. Τωρα μ ειπε σε 1.5 μηνα να ελέγξω ξανα.... κ σιγα δεν θα εχει παει εκει που θελω. Αρα ενα 3μηνο θα το χασω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Balak455 είπε:

Πάντα το πρωι το παιρνω οταν ξυπνησω κ παντα περιμενω μιση με 1 ωρα πριν φαω ή πιω.

Προλακτινη ειχα 26 οποτε για αυτο μ εδωσε για να την κραταω χαμηλα. 

Ειλικρινα δεν ξερω τι μπορει να εχει συμβει. Εχω μεινει αναυδη. Μακαρι να εχει γινει λαθος αλλα δεν το φανταζομαι. Τωρα μ ειπε σε 1.5 μηνα να ελέγξω ξανα.... κ σιγα δεν θα εχει παει εκει που θελω. Αρα ενα 3μηνο θα το χασω.

Ειχες ανεβασει προλακτινη μεγαλυτερη απο 26; Εγω με 24 εμεινα εγκυος παντως. Βεβαια η μετρηση της προλακτινης ειναι περιεργη, με λιγακι αγχος τη στιγμη της εξετασης ανεβαινει. Ξανα δες το αυτο με το ντοστινεξ.

μην απογοητευεσαι. Το 12 ειναι απαγορευτικο για εγκυμοσυνη,αλλα το 4-5-6 δεν ειναι. Σε ενα μηνα θα εχει πεσει, θα το δεις. Κ αν παραμεινει ψηλα θα παρεις το λιγο μεγαλυτερο χαπι. 
καταλαβαινω οτι αισθανεσαι ασχημα γιατι νιωθεις οτι χανεις χρονο,αλλα μην τα παρατας. Πραγματα που διορθωνονται να μην σε ριχνουν. Ολα θα φτιαξουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Ειχες ανεβασει προλακτινη μεγαλυτερη απο 26; Εγω με 24 εμεινα εγκυος παντως. Βεβαια η μετρηση της προλακτινης ειναι περιεργη, με λιγακι αγχος τη στιγμη της εξετασης ανεβαινει. Ξανα δες το αυτο με το ντοστινεξ.

μην απογοητευεσαι. Το 12 ειναι απαγορευτικο για εγκυμοσυνη,αλλα το 4-5-6 δεν ειναι. Σε ενα μηνα θα εχει πεσει, θα το δεις. Κ αν παραμεινει ψηλα θα παρεις το λιγο μεγαλυτερο χαπι. 
καταλαβαινω οτι αισθανεσαι ασχημα γιατι νιωθεις οτι χανεις χρονο,αλλα μην τα παρατας. Πραγματα που διορθωνονται να μην σε ριχνουν. Ολα θα φτιαξουν. 

Προλακτινη λογω αγχους ειχα 52. Κ εκανα 3πλη αιμοληψια κ η τιμή επεσε στο 26. Οποτε μ προτεινε να παρω dostinex για να την κραταω σε ηρεμια.

 

Μετα θα βρεθει κατι αλλο παλι.. κ ξανα κατι  αλλο. Ειναι τρελο πραγματικα. Προσπαθουμε απο τον Μαιο του 2021 

Ειλικρινα οποια κοπελα ξερω που.θα θελει να μεινει εγκυος θα της λεω πηγαινε στο πρωτο 3μηνο κ ψαξου. Εχουμε χασει τόσο χρονο.  Κ τωρα θα περιμενω 3 μηνες να παει παλι κατω.

Σπαω το κεφαλι μ να σκεφτω γτ να ανεβηκε ενω επαιρνα χαπι. Δεν μπορω να βρω κατι.  Περιμενω μια το ενα μια το αλλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Η δική μου ιστορία με τον θυρεοειδή και την εγκυμοσύνη συνοπτικά είναι η εξής: 

μετά τη γέννηση του πρώτου παιδιού (δεν μου είχε ζητήσει καν ο γιατρός εξέταση tsh...) κ επειδή πάχαινα συνέχεια, έκανα μόνη μου εξέταση για tsh και τα υπόλοιπα σχετικά και βρέθηκα στο 7, μαζί με τα υπόλοιπα που επίσης ήταν ακατάστατα.. 

Η δόση της ενδοκρινολόγου τότε ήταν το Τ4 των 100. Τρεις μήνες μετά (σε συνδυασμό με λήψη glucophage) έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί, για το οποίο προσπαθούσαμε 2 χρόνια χωρίς να ξέρω καν ότι έχω θέμα θυρεοειδούς. Στην εγκυμοσύνη η γιατρός αύξησε τη δόση απο 100 σε 125 και όλα κύλησαν μια χαρά. 

@Balak455 σου τα αναφέρω αυτά, να έχεις υπόψη σου τα περί δοσολογίας και ενδεχόμενης αποτελεσματικότητας. Εύχομαι σύντομα όλα κατ'ευχήν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ να προσθέσω ότι η ενδοκρινολογος μου , μου είπε ότι εκτός απο το να μην φάω και πιω τίποτα για μιση ωρα με 40 λεπτα, να μην πάρω οποιοδήποτε συμπλήρωμα ή χάπι για το επόμενο 3ωρο. Πρώτη φορά το ακουσα στα 12 χρόνια που έχω θυρεοειδη αλλά το τήρησα, δεν είχα κάτι να χάσω. Επίσης ξέρω ότι βοηθάει πολύ στην διατήρηση του η αερόβια άσκηση..περπάτημα, ποδήλατο, ελλειπτικό κλπ.

Υπέρηχο θυρεοειδούς έχεις κάνει ποτέ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Εγώ να προσθέσω ότι η ενδοκρινολογος μου , μου είπε ότι εκτός απο το να μην φάω και πιω τίποτα για μιση ωρα με 40 λεπτα, να μην πάρω οποιοδήποτε συμπλήρωμα ή χάπι για το επόμενο 3ωρο. Πρώτη φορά το ακουσα στα 12 χρόνια που έχω θυρεοειδη αλλά το τήρησα, δεν είχα κάτι να χάσω. Επίσης ξέρω ότι βοηθάει πολύ στην διατήρηση του η αερόβια άσκηση..περπάτημα, ποδήλατο, ελλειπτικό κλπ.

Υπέρηχο θυρεοειδούς έχεις κάνει ποτέ;;

Εκανα τον Μαρτιο. Δεν ειχα ωζους. Ήταν πολυ καλο. 

Δεν ξερω κοριτσια. Ειλικρινα. Ποσο ευκολα τωρα θα πεσει ενας θεος ξέρει.  Μια φορα παντως οι προσπαθειες μας για κανενα 3μηνο πανε στραφη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Edie1901 είπε:

Καλημέρα! Η δική μου ιστορία με τον θυρεοειδή και την εγκυμοσύνη συνοπτικά είναι η εξής: 

μετά τη γέννηση του πρώτου παιδιού (δεν μου είχε ζητήσει καν ο γιατρός εξέταση tsh...) κ επειδή πάχαινα συνέχεια, έκανα μόνη μου εξέταση για tsh και τα υπόλοιπα σχετικά και βρέθηκα στο 7, μαζί με τα υπόλοιπα που επίσης ήταν ακατάστατα.. 

Η δόση της ενδοκρινολόγου τότε ήταν το Τ4 των 100. Τρεις μήνες μετά (σε συνδυασμό με λήψη glucophage) έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί, για το οποίο προσπαθούσαμε 2 χρόνια χωρίς να ξέρω καν ότι έχω θέμα θυρεοειδούς. Στην εγκυμοσύνη η γιατρός αύξησε τη δόση απο 100 σε 125 και όλα κύλησαν μια χαρά. 

@Balak455 σου τα αναφέρω αυτά, να έχεις υπόψη σου τα περί δοσολογίας και ενδεχόμενης αποτελεσματικότητας. Εύχομαι σύντομα όλα κατ'ευχήν! 

Glucophage για ποιο λογο σου εδωσε ? 

Αυτο το παιρνεις χωρίς συνταγη? Βοηθαει καπου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Μονο novofertil που μου εδωσε ο γυναικολογος αναπαραγωγης ( το οποιο ειναι συμπληρωμα υποτιθεται για καλυτερη ποιοτητα ωαριων). Μετα παιρνω ινοφερτ, β12, d3,  καθε 10 μερεςς μισο χαπακι dostinex κ καθε 2 3 μερες σεληνιο. 

Φαρμακο οχι δεν παιρνω. 

Πηρα 5 ντεπον πριν 3 μερες γτ ημουν ελαφρως αρρωστη αλλα αυτο δεν νομίζω  οτι επηρεαζει.

Κ εγω το βλέπω τρελο.

Εγώ πάντως έμεινα έγκυος με tsh 7. Τελικά και εμενα έκανε σκαμπανεβασματα και το ισορροπησαμε αλλάζοντας το χάπι. Τώρα μετά την εγκυμοσύνη έφτασε 0,06 και παίρνω πολύ λιγότερη δόση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Προλακτινη λογω αγχους ειχα 52. Κ εκανα 3πλη αιμοληψια κ η τιμή επεσε στο 26. Οποτε μ προτεινε να παρω dostinex για να την κραταω σε ηρεμια.

 

Μετα θα βρεθει κατι αλλο παλι.. κ ξανα κατι  αλλο. Ειναι τρελο πραγματικα. Προσπαθουμε απο τον Μαιο του 2021 

Ειλικρινα οποια κοπελα ξερω που.θα θελει να μεινει εγκυος θα της λεω πηγαινε στο πρωτο 3μηνο κ ψαξου. Εχουμε χασει τόσο χρονο.  Κ τωρα θα περιμενω 3 μηνες να παει παλι κατω.

Σπαω το κεφαλι μ να σκεφτω γτ να ανεβηκε ενω επαιρνα χαπι. Δεν μπορω να βρω κατι.  Περιμενω μια το ενα μια το αλλο. 

Ο λογος που ανεβηκε ειναι επειδη ο οργανισμος σου δεν ικανοποιειται με τη δοση που παιρνεις. Πες μου ομως γιατι ξεκινησες με 50αρι; Ποσο ειχες τοτε κ σου ξεκινησε 50αρι; 
ποσο ετων εισαι; Προσπαθεις απο το μαιο του 21 σταθερα καθε μηνα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Ο λογος που ανεβηκε ειναι επειδη ο οργανισμος σου δεν ικανοποιειται με τη δοση που παιρνεις. Πες μου ομως γιατι ξεκινησες με 50αρι; Ποσο ειχες τοτε κ σου ξεκινησε 50αρι; 
ποσο ετων εισαι; Προσπαθεις απο το μαιο του 21 σταθερα καθε μηνα; 

Οταν πηγα τον Γεναρη ειχα 6. Στην αρχη μου εδωσαν 25αρι. Μετα αλλαξα ενδοκρινολογο γτ πηγε 3,4 περιπου. Η νεα ενδοκρινολογος μ εδωσε 50αρι γτ το 25αρι ειναι παιδικο μ ειπε. Στην εξεταση που εκανα τον Μαιο ειχα 1 κ κατι. 

Τελος παντων τωρα ξανα κ εδειξε 12.. σοκ... 

Ειμαι σχεδον 30. Προσπαθούμε  απο το 2021 αλλα τοτε δεν ηξερα ουτε οτι εχω θυρεοειδη. Ουτε ειχαμε κανει εξετασεις παρα μετα τους 9 μηνες αρχισαμε να το ψαχνουμε.  Η περιοδος πριν απο το θυρεοειδη ηταν για τα πανηγυρια.  Μια 45 μερες μια 56 μέρες.  Μολις πηρα το χαπι ρυθμιστηκε εστω μεταξυ 29 με 34 μερες.

Αλλα τωρα  μας ήρθε κεραμιδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Εγώ πάντως έμεινα έγκυος με tsh 7. Τελικά και εμενα έκανε σκαμπανεβασματα και το ισορροπησαμε αλλάζοντας το χάπι. Τώρα μετά την εγκυμοσύνη έφτασε 0,06 και παίρνω πολύ λιγότερη δόση. 

Παντως με 12 δεν νομιζω οτι μπορω να τωρα φοβαμαι κιολας μην και δεν προχωρησει οταν κ αν πιασουμε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Τι καλάααααα!!! Ναι νομίζω κι εγώ για το μαιευτήριο μακρυμάνικα θα της έχω! Αλλά μέχρι τότε βλέπουμε!
    • Γεια σας κορίτσια! Τελικα δεν την έκανα ουτε εγω σημερα , μ ειπε είναι πολύ νωρις και θα το κανω σε 3 βδομαδες. Κατά τα Αλλα καλα, το μωράκι μου εγινε 500γρ. ☺️ εμενα μ ειπαν οτι μόλις γεννηθεί το μωράκι κρυώνει και να παρω μακρομανικο για την κλινική.  
    • Λογικό καποια στιγμή θα γίνονται και επαφες μηχανικές σίγουρα δεν είναι ωραιο αλλά όταν έχεις ένα στόχο το κανείς και αυτό δεν γίνεται διαφορετικά  η αντιβίωση επηρεάζει πάντως σε αυτά είναι σίγουρο απλά να ξέρεις ότι την κόρη μου όταν την έπιασα εκείνο το διάστημα παίρναμε αντιβίωση θεραπεία και οι δυο για ένα μήνα και έμεινα εγκυος τότε με την αντιβίωση 
    • Θα περάσει και αυτό όπως έχουν περάσει και ποσά αλλά.. καινούργιος κύκλος, καινούργια αρχή! Νέες ελπίδες και όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όπως και να έχει!ειτε πολύ συντομα είτε λίγο πιο μετά! 
    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...