Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή κινητικότητα σπέρματος


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, σας διαβάζω εδώ και καιρό και με έχετε βοηθήσει ψυχολογικά σε πολλά θέματα. Εμείς προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο, και μας σύστησε ο γιατρός να κάνουμε εξετάσεις. Εγώ είμαι 35 όλες μου οι εξετάσεις βγήκαν καλές, ο σύζυγός μου 34 βρέθηκε χαμηλή κινητικότητα σπέρματος (23%) και πρόβλημα στη μορφολογία, οι υπόλοιπες τιμές όλες φυσιολογικές και ποσότητα κτλ. Ο γιατρός έδωσε για το σύζυγο μου 3 διαφορετικές βιταμίνες- συμπληρώματα (πανάκριβα η αλήθεια είναι). Υπάρχει ελπίδα να αυξηθεί η κινητικότητα να μείνω φυσιολογικά έγκυος ή απλώς χρειάζεται βελτίωση για να πάμε σε εξωσωματική; Σας έχει τύχει κτ παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ευχομαι σύντομα να ερθει και σε εσας τ μωρακι σας!

Η κινητικότητα ναι αυξάνεται. Να πάρει συστηματικα τις βιταμινες του, να προσεξει τη διατροφη του, αν καπνιζει να τ ελαττωσει. Η κινητικότητα φτιαχνει συνηθως. Αφου στην ποσοτητα ειστε ενταξει με λίγη προσπαθεια θα φτιαξει και αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Mayia! Να έχεις στο μυαλό σου πως ανά τρεις μήνες το σπέρμα ανανεώνεται! Οι βιταμίνες θέλουν περίπου ένα 2 μηνο για να ξεκινήσουν δουλειά με συστηματική χορήγηση. Θέλει υπομονή! Καλή διατροφή, άσκηση, όχι κάπνισμα, καλός ύπνος και το πιο σημαντικό όχι άγχος και απογοήτευση. 

Για την μορφολογία τι σας είπε? Έχει πολύ χαμηλό ποσοστό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η kokaki91 είπε:

Καλημέρα Mayia! Να έχεις στο μυαλό σου πως ανά τρεις μήνες το σπέρμα ανανεώνεται! Οι βιταμίνες θέλουν περίπου ένα 2 μηνο για να ξεκινήσουν δουλειά με συστηματική χορήγηση. Θέλει υπομονή! Καλή διατροφή, άσκηση, όχι κάπνισμα, καλός ύπνος και το πιο σημαντικό όχι άγχος και απογοήτευση. 

Για την μορφολογία τι σας είπε? Έχει πολύ χαμηλό ποσοστό? 

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μας δίνουν δύναμη! Μας έκανε εντύπωση γιατί ούτε καπνίζει και φυσιολογικά κιλά έχει και αθλείται... Στα αποτελέσματα γράφει ότι η μορφολογία βρέθηκε ίση με 1%, αλλά έχει διάφορες τιμές πάνω και έχω μπερδευτεί :(Δε βοηθάνε οι βιταμίνες σ αυτό; Είμαστε μακριά και ΄έχουμε κλείσει ραντεβού μετά από 20 ημέρες στο γιατρό μας και μας φαίνεται βουνό μέχρι να πάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Και εμένα ο σύζυγος  έχει θέμα με τη κινητικότητα που είναι χαμηλή.Του έδωσε ο γιατρός ο ουρολογος  τις profertil και κατι άλλες βιταμινες!!είμαστε στο 2ο μηνα!!Μακάρι να δουλέψουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 16/12/2022 at 2:27 ΜΜ, ο/η georgiar.1989 είπε:

Και εμένα ο σύζυγος  έχει θέμα με τη κινητικότητα που είναι χαμηλή.Του έδωσε ο γιατρός ο ουρολογος  τις profertil και κατι άλλες βιταμινες!!είμαστε στο 2ο μηνα!!Μακάρι να δουλέψουν!!

Καλημερα!!Καλη χρονια με υγεια!!

Σε βοήθησαν τελικά οι βιταμινες; και εγω το ιδιο ακριβως θέμα έχω.Στο 3 μηνα είμαστε τώρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κ από μένα!!! Είχαμε κάνει σπερμοδιαγραμμα τέλη Αυγούστου όπου είχαμε

31.000.000 συνολικό αριθμό , 8.000.000 συγκέντρωση. 0% ζωηρή κίνηση 62% νωθρή , 3% μορφολογία φυσιολογική! 
 

πηραμε για 3 μήνες τις βιταμινες τις brudy fertil , βελτίωσε και την διατροφή του κ έχασε κ κάποια κιλά! 

επαναλάβαμε τώρα το σπερμοδοαγραμμα όπου είχα 37,9 συνολικό αριθμό . 14.000.000 συγκέντρωση , 5% ζωηρή 35% νωθρή αλλά 1% μορφολογία ! 
ειχαμε κάνει καλλιέργεια σπέρματος αερόβια και ήταν καθαρή, σε αυτό το σπερμοδιαγραμμα ζητήθηκε καλλιέργεια αναερόβια γιατί θεωρούν πως κάποιο μικρόβιο υπαρχει

 Έχω αγχωθεί! Βελτιώνεται άραγε αν φύγει το μικρόβιο; Η καλλιέργεια αφορά μυξοπλασμα ουτεοπλασμα χλαμύδια με pcr! 
 

κάναμε και μέτρηση οξειδωτικού στρες και περιμένουμε τα αποτελέσματα 

ανάλογες εμπειριες κορίτσια μου 

συγνώμη  για το σεντόνι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/11/2022 at 11:49 ΠΜ, ο/η MayiaKa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σας διαβάζω εδώ και καιρό και με έχετε βοηθήσει ψυχολογικά σε πολλά θέματα. Εμείς προσπαθούμε περίπου 1 χρόνο, και μας σύστησε ο γιατρός να κάνουμε εξετάσεις. Εγώ είμαι 35 όλες μου οι εξετάσεις βγήκαν καλές, ο σύζυγός μου 34 βρέθηκε χαμηλή κινητικότητα σπέρματος (23%) και πρόβλημα στη μορφολογία, οι υπόλοιπες τιμές όλες φυσιολογικές και ποσότητα κτλ. Ο γιατρός έδωσε για το σύζυγο μου 3 διαφορετικές βιταμίνες- συμπληρώματα (πανάκριβα η αλήθεια είναι). Υπάρχει ελπίδα να αυξηθεί η κινητικότητα να μείνω φυσιολογικά έγκυος ή απλώς χρειάζεται βελτίωση για να πάμε σε εξωσωματική; Σας έχει τύχει κτ παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εμάς τελικά μας είπε ο γιατρός μας ότι δε μπορεί να πει ότι είναι κακό το σπέρμα και πως δε μένουν άλλες γυναίκες έγκυες μ' αυτές τις τιμές. Έδωσε στο σύζυγό μου βιταμίνες τις οποίες παίρνει εδώ και 2 μήνες και βλέπουμε (spermotrend, androferti) αλλά μας πρότεινε να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση γιατί είμαστε στην κατηγορία της ανεξήγητης υπογονιμότητας. Δε μας είπε δλδ για επανέλεγχο σπέρματος κτλ.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλησπέρα κορίτσια!!! Έχετε κάνει εξέταση οξειδωτικού στρες στο σπερμα του άντρα;; Μας ζητήθηκε να γίνει και έχουμε 12,10% ! Οι φυσιολογικές τιμές λέει ότι είναι μέχρι 9%!
 

Αναλογες εμπειριες;;

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...