Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιτροπη εξωσωματικης


Recommended Posts

Γειά σας!οποια ξερει για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό  σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?πέρα από 5 έτη προσπαθειών δε θα έχουμε άλλη δικαιολογία παρόλο που έχω σπω (με μεγάλη αμη και προφανως θα μας εκοβαν αν το βάζαμε σαν δικαιολογία)και ο άντρας μου κιρσοκηλη που δε θα βάλουμε ότι υπάρχει γιατί θα μας κόψουν επειδή χειρουργειτε και εμείς δεν θέλουμε να γίνει.. είναι 30 ετών εγω 29..βοήθεια κορίτσιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2022 at 2:28 ΜΜ, ο/η gwgw_1993 είπε:

Γειά σας!οποια ξερει για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό  σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?πέρα από 5 έτη προσπαθειών δε θα έχουμε άλλη δικαιολογία παρόλο που έχω σπω (με μεγάλη αμη και προφανως θα μας εκοβαν αν το βάζαμε σαν δικαιολογία)και ο άντρας μου κιρσοκηλη που δε θα βάλουμε ότι υπάρχει γιατί θα μας κόψουν επειδή χειρουργειτε και εμείς δεν θέλουμε να γίνει.. είναι 30 ετών εγω 29..βοήθεια κορίτσιαααα

Καλησπέρα!! 

Σε ποια επιτροπή είσαι ;;

Εμας με θέμα στη μορφολογία κυρίως, στον αριθμό και στην κινητικότητα στείλαμε χωρίς επιπλέον εξετάσεις. Υπάρχει κιρσοκήλη αλλά όλοι μας είπαν όχι χειρουργείο . Δεν την βάλαμε στο φάκελο παρά μόνο τα 2 σπερμοδιαγραμμα. Ο ουρολόγος μας έδωσε βεβαίωση ότι μετά από 3μηνη θεραπεία με χάπια δεν είχαμε αποτέλεσμα ( που είναι αλήθεια ). 

Η επιτροπή μας έκανε σύσταση για υπέρηχο , αλλα δεν μας έκοψε . 

Μου είπαν ότι πρέπει να ψαξει ο σύζυγος από πού προέρχεται και μήπως βελτιώνεται χωρίς εξωσωματική.

Περάσαμε από την επιτροπή Θεσσαλονίκης χωρίς να στείλουμε τίποτα έξτρα! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης, και εμείς είμαστε μικροί σε ηλικία , πιο μικροί από εσάς με 2 χρόνια προσπαθειών. Δεν ξέρω κατά πόσο θα σας δημιουργήσουν θέμα για το ότι το 2ο βγήκε καλύτερο. 

Αλλά η διαφορά είναι μεγάλη ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλησπέρα!! 

Σε ποια επιτροπή είσαι ;;

Εμας με θέμα στη μορφολογία κυρίως, στον αριθμό και στην κινητικότητα στείλαμε χωρίς επιπλέον εξετάσεις. Υπάρχει κιρσοκήλη αλλά όλοι μας είπαν όχι χειρουργείο . Δεν την βάλαμε στο φάκελο παρά μόνο τα 2 σπερμοδιαγραμμα. Ο ουρολόγος μας έδωσε βεβαίωση ότι μετά από 3μηνη θεραπεία με χάπια δεν είχαμε αποτέλεσμα ( που είναι αλήθεια ). 

Η επιτροπή μας έκανε σύσταση για υπέρηχο , αλλα δεν μας έκοψε . 

Μου είπαν ότι πρέπει να ψαξει ο σύζυγος από πού προέρχεται και μήπως βελτιώνεται χωρίς εξωσωματική.

Περάσαμε από την επιτροπή Θεσσαλονίκης χωρίς να στείλουμε τίποτα έξτρα! 

 

 

Συγνωμη να ρωτησω κατι; η κιρσοκηλη φαινεται στο σπερμοδιαγραμμα ; 

Κ αν οχι, πως το καταλαβατε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Balak455 είπε:

Συγνωμη να ρωτησω κατι; η κιρσοκηλη φαινεται στο σπερμοδιαγραμμα ; 

Κ αν οχι, πως το καταλαβατε ;

Όχι φαίνεται με υπέρηχο. Το σπερμοδιαγραμμα μπορεί να δείχνει χαμηλή κινητικότητα , μειωμένο αριθμό , ανωμαλίες κτλπ. Αλλά δεν είναι πάντα υπεύθυνη η κιρσοκήλη για όλα αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όχι φαίνεται με υπέρηχο. Το σπερμοδιαγραμμα μπορεί να δείχνει χαμηλή κινητικότητα , μειωμένο αριθμό , ανωμαλίες κτλπ. Αλλά δεν είναι πάντα υπεύθυνη η κιρσοκήλη για όλα αυτά. 

Α οκ. Εμας ηταν ολα καλα στο σπερμοδιαγραμμα.  Κινητοκοτητα, μορφολογια κλπ. Λιγο ο αριθμος ηταν 13 αντι 15 εκατ.

Αρα λογικα δεν εχουμε θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια την Δευτέρα περνάω κ εγώ επιτροπή, είχαμε ένα καλό πρώτο σπερμοδιαγραμμα και ένα δεύτερο κακό στη μορφολογία, στα χαρτιά που έστειλα δεν έχω βάλει χαρτί ουρολόγου, προσπαθούμε χρόνια χωρίς αποτελέσματα. Ο αντρας μου είναι αρκετά μεγάλος. 

Η επιτροπή αν θέλει εκτίμηση ουρολόγου θα με κόψει ή θα μου δώσει χρόνο να την στείλω που είμαι μακριά και πρέπει να τα στείλω με κούριερ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Koun86 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια την Δευτέρα περνάω κ εγώ επιτροπή, είχαμε ένα καλό πρώτο σπερμοδιαγραμμα και ένα δεύτερο κακό στη μορφολογία, στα χαρτιά που έστειλα δεν έχω βάλει χαρτί ουρολόγου, προσπαθούμε χρόνια χωρίς αποτελέσματα. Ο αντρας μου είναι αρκετά μεγάλος. 

Η επιτροπή αν θέλει εκτίμηση ουρολόγου θα με κόψει ή θα μου δώσει χρόνο να την στείλω που είμαι μακριά και πρέπει να τα στείλω με κούριερ;

Καλημερα !!! 

Εμένα σε κάτι έξτρα που είχε χρειαστεί με πήρε μια κυρία από τη γραμματεία (πριν περάσουν στην επιτροπή δηλαδή ) και μου είπε να το στείλω. Από ότι κατάλαβα πρώτα τα ελέγχουν αυτοί στη γραμματεία και αν λείπει κάτι επικοινωνούν μαζί σου και μετά πηγαίνουν στην επιτροπή. Οπότε πιστεύω τη βδομάδα που έχεις ραντεβού θα σε πάρουν τηλ. Επίσης να πεις ότι είσαι μακριά και αν μπορείς για να μην υπάρξει καθυστέρηση να το στείλεις ηλεκτρονικά σε κάποιο email. Εμείς με email το στείλαμε. ( Επιτροπή Θεσσαλονίκης)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Καλημερα !!! 

Εμένα σε κάτι έξτρα που είχε χρειαστεί με πήρε μια κυρία από τη γραμματεία (πριν περάσουν στην επιτροπή δηλαδή ) και μου είπε να το στείλω. Από ότι κατάλαβα πρώτα τα ελέγχουν αυτοί στη γραμματεία και αν λείπει κάτι επικοινωνούν μαζί σου και μετά πηγαίνουν στην επιτροπή. Οπότε πιστεύω τη βδομάδα που έχεις ραντεβού θα σε πάρουν τηλ. Επίσης να πεις ότι είσαι μακριά και αν μπορείς για να μην υπάρξει καθυστέρηση να το στείλεις ηλεκτρονικά σε κάποιο email. Εμείς με email το στείλαμε. ( Επιτροπή Θεσσαλονίκης)

Καλημέρα, με έχει πιάσει τρομερό άγχος φοβάμαι μην με κόψουν για κάποιο χαρτί το οποίο θα μπορούσα να το στείλω!!! Έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις άλλωστε!!! Είναι αλήθεια ότι μετά μπορείς να κανεις ξανά αίτηση μετά από έξι μήνες; Μόνο για ένα χαρτί ας πούμε πρέπει να περιμένεις έξι μήνες;!;!;!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Koun86 είπε:

Καλημέρα, με έχει πιάσει τρομερό άγχος φοβάμαι μην με κόψουν για κάποιο χαρτί το οποίο θα μπορούσα να το στείλω!!! Έχουμε κάνει τόσες εξετάσεις άλλωστε!!! Είναι αλήθεια ότι μετά μπορείς να κανεις ξανά αίτηση μετά από έξι μήνες; Μόνο για ένα χαρτί ας πούμε πρέπει να περιμένεις έξι μήνες;!;!;!

Να σε ρωτήσω , το έχεις το χαρτί από τον ουρολόγο και απλά ξέχασες να το βάλεις ;;; Βασικά εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα τηλ και θα έλεγα οτι δεν έχω βάλει χαρτί από ουρολόγο κ αν μπορώ να το στείλω. Μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά εγώ αυτό θα έκανα. Σε ποια επιτροπή είσαι ; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!εγω περνούσα σήμερα επιτροπη και ενώ η γραμματεία μου είχε πει για ένα χαρτί που δεν είχε σφραγίδα, με πήραν σήμερα και μου είπαν ότι θέλουν αλλά 3 χαρτια(τα οποία δεν ήταν στη λίστα με τα απαραιτητα). Βάλαμε πρόβλημα στον αντρικο παράγοντα και ζήτησαν άλλες 3 εξετασεις. Και θα περάσουν επιτροπη στις 30 παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από ε΄μενα! Καλή χρονιά να έχουμε!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι καθώς είναι η π΄ρωτη φορά που θα περάσω επιτροπή. Προσπαθούμε 5 χρόνια φυσιολογικά (εγώ ετών 37 ο σύζυγος 39). Οι εξετάσεις μας μέχρι στιγμής είναι τέλειες. Πέρσι δοκίμασα εξωσωματική με φυσικό κύκλο χωρίς επιτυχία. Επίσης είχα δοκιμάσει και μία σπερματέγχυση αλλά τίποτα. Φέτος άλλαξα γιατρό και είναι η μόνη που παρακολουθόντας με σε 2 κύκλους μου είπε ότι έχω μικρό ενδομήτριο και ίσως να είναι μία αιτία. Κανείς μέρχρι τώρα δε μου το είπε.  Έχει απορριφθεί καμία λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας; Δηλαδή πρέπει να υπάρχουν άλλοι λόγοι για να την εγκρίνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/1/2023 at 8:47 ΜΜ, ο/η Dimitralaf είπε:

Καλησπέρα και από ε΄μενα! Καλή χρονιά να έχουμε!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι καθώς είναι η π΄ρωτη φορά που θα περάσω επιτροπή. Προσπαθούμε 5 χρόνια φυσιολογικά (εγώ ετών 37 ο σύζυγος 39). Οι εξετάσεις μας μέχρι στιγμής είναι τέλειες. Πέρσι δοκίμασα εξωσωματική με φυσικό κύκλο χωρίς επιτυχία. Επίσης είχα δοκιμάσει και μία σπερματέγχυση αλλά τίποτα. Φέτος άλλαξα γιατρό και είναι η μόνη που παρακολουθόντας με σε 2 κύκλους μου είπε ότι έχω μικρό ενδομήτριο και ίσως να είναι μία αιτία. Κανείς μέρχρι τώρα δε μου το είπε.  Έχει απορριφθεί καμία λόγω ανεξήγητης υπογονιμότητας; Δηλαδή πρέπει να υπάρχουν άλλοι λόγοι για να την εγκρίνουν;

Εμεις είχαμε κάνει 2 σπερματεγχυσεις που απέτυχαν,οι εξετάσεις μας ήταν όλες καλές,εγώ στα 38 ,ο σύζυγος στα 40,ανηκαμε στην ανεξήγητη υπογονιμοτητα,είχαμε θετικη απάντηση από την επιτροπή,επειδή είχαμε περάσει μέσα στην καραντίνα τα είχαμε στείλει ταχυδρομικως,δεν άργησαν να βγουν,γύρω στις 20 μέρες πήραν τηλέφωνο να μου πουν το αποτέλεσμα και να επιβεβαιώσουμε τη διεύθυνση για να μου στείλουν την απόφαση.Και γω στην αρχη αγχώλωνομουν με τα χαρτιά αλλά εν τέλη χωρίς λόγο,όλα καλά θα πάνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...