Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαμηλή χοριακη;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!! 😄😄 Παίρνω το θάρρος να σας γράψω γιατί είμαι εγκυούλα και μάλιστα με πολυ άγχος. Ύστερα από μια αποτυχημένη πρώτη εγκυμοσύνη λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας και έπειτα από ένα χρόνο έμεινα εγκυος ξανά! ΤΕΡ στις 13/10 και επειδή είχα συμπτώματα έκανα τα τεστ που δείχνουν νωρίτερα από την εκτιμώμενη καθυστέρηση και έδειξαν θετικό αποτέλεσμα. Σήμερα λοιπόν 10/11(29η μέρα του κύκλου) έκανα Β χοριακη με προτροπή του γυναικολόγου μου για την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης και βγήκε 245. Μου είπε να ξανακάνω την Δευτέρα και μου έγραψε ένα utrοgestan την ημέρα.Ασυναίσθητα συνέκρινα  την Χοριακη μου με της προηγούμενης εγκυμοσύνης η οποία με δυο μέρες καθυστέρηση ήταν στα 800. Η τωρινή Χοριακη μου φαίνεται κάπως χαμηλή και με έχει πιάσει ένα άγχος. Εσείς με τι τιμές ξεκινήσατε; ευχαριστώ! ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!! 😄😄 Παίρνω το θάρρος να σας γράψω γιατί είμαι εγκυούλα και μάλιστα με πολυ άγχος. Ύστερα από μια αποτυχημένη πρώτη εγκυμοσύνη λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας και έπειτα από ένα χρόνο έμεινα εγκυος ξανά! ΤΕΡ στις 13/10 και επειδή είχα συμπτώματα έκανα τα τεστ που δείχνουν νωρίτερα από την εκτιμώμενη καθυστέρηση και έδειξαν θετικό αποτέλεσμα. Σήμερα λοιπόν 10/11(29η μέρα του κύκλου) έκανα Β χοριακη με προτροπή του γυναικολόγου μου για την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης και βγήκε 245. Μου είπε να ξανακάνω την Δευτέρα και μου έγραψε ένα utrοgestan την ημέρα.Ασυναίσθητα συνέκρινα  την Χοριακη μου με της προηγούμενης εγκυμοσύνης η οποία με δυο μέρες καθυστέρηση ήταν στα 800. Η τωρινή Χοριακη μου φαίνεται κάπως χαμηλή και με έχει πιάσει ένα άγχος. Εσείς με τι τιμές ξεκινήσατε; ευχαριστώ! ❤❤

Καθόλου χαμηλή δεν ειναι η χοριακη σου. Αρχικά η χοριακη εξαρτάται από το πότε έγινε η εμφύτευση που δε γίνεται πάντα την ίδια μέρα. Έπειτα είναι πολύ συχνό να μην ξέρουμε ακριβώς πότε έγινε η ωορρηξια. Γι αυτό τη χοριακη δεν την κρίνουμε σαν έναν αριθμό απλά αλλά ανάλογα με το ποσο αυξάνεται μεταξύ δύο μετρήσεων. Θέλεις να διπλασιάζεται κάθε 3 μέρες (και εχει καλύτερες πιθανότητες αν ο διπλασιασμός είναι κάθε 2 μέρες) αλλά και διπλασιασμός να μη γίνει πάλι δεν ξέρεις σίγουρα ότι δεν πάει καλά. Από μια μονή χοριακη μόνο το θετικό ή αρνητικό καταλαβαίνεις και μέσες άκρες σε ποιες μέρες είσαι. Πόσες μέρες έχεις κύκλο; επίσης γίνεται σήμερα να είχες 245 και μεθαύριο να έχεις 1000. Εγώ ξεκίνησα με 146 και μετά από 4 μέρες είχα 1200 περίπου. Με πειραζε ο γιατρός ότι μπορεί να έχω δίδυμα αλλά τελικά ήταν ένα κοριτσάκι. Εδώ κοπέλες έχουν ξεκινήσει εγκυμοσύνες και με 20 και έχουν πάει όλα τέλεια. Δεν παίζει ρόλο η τιμή της πρώτης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες!! 😄😄 Παίρνω το θάρρος να σας γράψω γιατί είμαι εγκυούλα και μάλιστα με πολυ άγχος. Ύστερα από μια αποτυχημένη πρώτη εγκυμοσύνη λόγω χρωμοσωμικής ανωμαλίας και έπειτα από ένα χρόνο έμεινα εγκυος ξανά! ΤΕΡ στις 13/10 και επειδή είχα συμπτώματα έκανα τα τεστ που δείχνουν νωρίτερα από την εκτιμώμενη καθυστέρηση και έδειξαν θετικό αποτέλεσμα. Σήμερα λοιπόν 10/11(29η μέρα του κύκλου) έκανα Β χοριακη με προτροπή του γυναικολόγου μου για την επιβεβαίωση της εγκυμοσύνης και βγήκε 245. Μου είπε να ξανακάνω την Δευτέρα και μου έγραψε ένα utrοgestan την ημέρα.Ασυναίσθητα συνέκρινα  την Χοριακη μου με της προηγούμενης εγκυμοσύνης η οποία με δυο μέρες καθυστέρηση ήταν στα 800. Η τωρινή Χοριακη μου φαίνεται κάπως χαμηλή και με έχει πιάσει ένα άγχος. Εσείς με τι τιμές ξεκινήσατε; ευχαριστώ! ❤❤

Καλησπέρα εγω ξεκίνησα με 157 πρώτη χοριακη με κύκλο όχι σταθερό όμως 30-35 (κάποιες φορές και παρά πάνω μερες)  στην 32 μερα του κύκλου έκανα χοριακη και μετά από δυο μερες που ξανά έκανε ήταν 451.. το πόσο αυξάνεται έχει πιο πολύ σημασία, όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω.. και εγω όταν έκανα την πρώτη χοριακη μετά μου έδωσε να παίρνω 1 χάπι utrogestan.. όλα καλά θα πάνε κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική μην τα συγκρίνεις καθόλου..

εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια, η χοριακή παίζει ρόλο στο πώς αυξάνεται όχι σαν τιμή απόλυτα. Επίσης 1 utrogestan είναι πολύ μικρή δόση για να σε ανησυχεί . Εμένα σε μικρή αποκόλληση λόγω απορρόφησης διδύμου μου έδωσε 3 τη μέρα ενώ σε άλλες περιπτώσεις έχω ακούσει και 13 σε μια μέρα !

Με το καλό ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολυ όλες κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθησω να ειμαι ήρεμη και να αναμένω την Δευτέρα ώστε να δω πως θα παει η Χοριακη. Με ανησυχεί λίγο το utrogestan καθώς δεν έχω δει κάποιο αίμα για να πω θα τα πάρω αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί αρκετά η κοιλιά μου σήμερα πολυ. Για ποσο καιρό τα παιρνατε εσείς τα χάπια αυτα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η maraki1989 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ όλες κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθησω να ειμαι ήρεμη και να αναμένω την Δευτέρα ώστε να δω πως θα παει η Χοριακη. Με ανησυχεί λίγο το utrogestan καθώς δεν έχω δει κάποιο αίμα για να πω θα τα πάρω αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί αρκετά η κοιλιά μου σήμερα πολυ. Για ποσο καιρό τα παιρνατε εσείς τα χάπια αυτα;

Καλησπέρα! Εγώ ξεκίνησα με χοριακη 90 την ημέρα της περιόδου! Καμία χοριακη δεν είναι χαμηλή.. έχει να κάνει με το πότε έγινε η εμφυτευση και πότε έκανες εσύ την εξέταση.. Η χοριακή ξεκινάει από το 0, κάποια στιγμη γινεται 10, κάποια στιγμή 50, κάποια στιγμή 1000! Σημασία έχει να διπλασιαζεται, κι όχι ποια τιμή πέτυχες εσύ με την πρώτη εξέταση που έκανες! Εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki1989 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ όλες κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθησω να ειμαι ήρεμη και να αναμένω την Δευτέρα ώστε να δω πως θα παει η Χοριακη. Με ανησυχεί λίγο το utrogestan καθώς δεν έχω δει κάποιο αίμα για να πω θα τα πάρω αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί αρκετά η κοιλιά μου σήμερα πολυ. Για ποσο καιρό τα παιρνατε εσείς τα χάπια αυτα;

Μαρακι με το καλο το μωρακι σου! Με τις τιμες δεν τα παω πολυ καλα για να σου πω,αλλα αυτα τα χαπια τα επαιρνα λογω μεγαλης αποκολλησης,συγκεκριμενα 3 τη μερα! Προτιμουσα να τα παιρνω σαν κολπικα γιατι απο το στομα μου εφερναν υπνηλια και ζαλαδα! Ειναι εντελως ακινδυνα και μονο καλο κανουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maraki1989 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ όλες κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθησω να ειμαι ήρεμη και να αναμένω την Δευτέρα ώστε να δω πως θα παει η Χοριακη. Με ανησυχεί λίγο το utrogestan καθώς δεν έχω δει κάποιο αίμα για να πω θα τα πάρω αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί αρκετά η κοιλιά μου σήμερα πολυ. Για ποσο καιρό τα παιρνατε εσείς τα χάπια αυτα;

Εγώ στο πρώτο τρίμηνο τα έπαιρνα κολπικά όλα . Ούτε εγώ είχα αίμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κορίτσια για το θάρρος που μου δίνετε. Με έχει κυριεψει ο φόβος υστερα απο την πρώτη αποτυχημένη εγκυμοσυνη που είχα καθώς όλα έδειχναν φυσιολογικά στην αρχή και στραβωσαν όλα μετά. Νιώθω ότι κάτι θα παει στραβά και τωραεπειδή πόναει και η κοιλιά μου. Θα προσπαθησω να είμαι ήρεμη μέχρι την Δευτέρα. Όντως και εμένα μου έφεραν ζαλάδα τα χάπια. Θα τα δοκιμάσω και ενδοκοπλικα. Ευχαριστώ και παλι όλες σας 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ όλες κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Θα προσπαθησω να ειμαι ήρεμη και να αναμένω την Δευτέρα ώστε να δω πως θα παει η Χοριακη. Με ανησυχεί λίγο το utrogestan καθώς δεν έχω δει κάποιο αίμα για να πω θα τα πάρω αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενοχλεί αρκετά η κοιλιά μου σήμερα πολυ. Για ποσο καιρό τα παιρνατε εσείς τα χάπια αυτα;

Καλησπέρα ούτε και εγω είχα αίμα και μου τα εδωσε προληπτικά για αυτό μας έδωσαν και την μικρότερη δωση που είναι ένα χάπι την μέρα.. υπάρχουν κοπέλες που παίρνουν πιο πολλά.. εγω το έπινα βράδυ μόλις ξαπλωνα να κοιμηθώ για να μην με πειράξει το χάπι

αν θυμάμαι καλά πρέπει να τα πήρα μέχρι 9-10 εβδομάδα κάπου εκεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η maraki1989 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κορίτσια για το θάρρος που μου δίνετε. Με έχει κυριεψει ο φόβος υστερα απο την πρώτη αποτυχημένη εγκυμοσυνη που είχα καθώς όλα έδειχναν φυσιολογικά στην αρχή και στραβωσαν όλα μετά. Νιώθω ότι κάτι θα παει στραβά και τωραεπειδή πόναει και η κοιλιά μου. Θα προσπαθησω να είμαι ήρεμη μέχρι την Δευτέρα. Όντως και εμένα μου έφεραν ζαλάδα τα χάπια. Θα τα δοκιμάσω και ενδοκοπλικα. Ευχαριστώ και παλι όλες σας 🥰🥰🥰

Εμένα ο γιατρός δε μου έδωσε προγεστερονη μέχρι το τέλος που είχα κάτι συσπάσεις ενώ δε θέλαμε να γεννήσω ακόμα, οπότε μου έδωσε γι αυτό. Μερικοί γιατροί τη δίνουν έτσι προληπτικά απ'ο, τι έχω καταλάβει γαι τους 3 πρώτους μήνες εκτός αν προκύψει κάτι και χρειάζεται να συνεχιστεί. Σίγουρα ενδοκολπικα δε θα έχεις τόσες παρενέργειες. 

Η κοιλιά σου να μη σε αγχώνει. Εγώ μόνο αυτό το σύμπτωμα είχα τις πρώτες εβδομάδες και είναι το πιο συνηθισμένο που μπερδεύει κιόλας και όλες νομίζουμε ότι θα μας έρθει περίοδος. Αν ο πόνος γίνει πολύ έντονος να μιλήσεις με το γιατρό σου μήπως θέλει να σε δει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...