Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάνω από σαράντα και FSH σχετικά υψηλό


Recommended Posts

Γεια σε όλες. Υπάρχουν γυναίκες εδώ που θέλουν να γίνουν μανουλες (λίγο) μετά τα σαράντα με σχετικά υψηλό FSH? Μου είπαν για εξωσωματική απευθείας στο Αρεταίειο αλλά πάλι με μικρότερες πιθανότητες. Και θέλω να πάρω θάρρος από θετικά αποτελέσματα σε αντίστοιχη περίπτωση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2022 at 10:21 ΜΜ, ο/η Vasiliki Papaioannou είπε:

Γεια σε όλες. Υπάρχουν γυναίκες εδώ που θέλουν να γίνουν μανουλες (λίγο) μετά τα σαράντα με σχετικά υψηλό FSH? Μου είπαν για εξωσωματική απευθείας στο Αρεταίειο αλλά πάλι με μικρότερες πιθανότητες. Και θέλω να πάρω θάρρος από θετικά αποτελέσματα σε αντίστοιχη περίπτωση!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ είμαι 41,5 και ετοιμάζομαι για εξωσωματική. 

Και η δική μου fsh είναι λίγο εκτός ορίων και είναι λογικό λόγω ηλικίας. Αυτή την τιμή όμως τη διαβάζουμε σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες. Είναι λογικό όμως να δυσκολευτουμε να παράγουμε πολλά ωάρια, αλλά να έχεις κατά νου ότι χρειαζόμαστε ένα και καλό! 

Σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια έχετε κάνει;; 

Σου βάζω τις δικές μου ορμολολογικες για να συγκρίνεις. 

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ είμαι 41,5 και ετοιμάζομαι για εξωσωματική. 

Και η δική μου fsh είναι λίγο εκτός ορίων και είναι λογικό λόγω ηλικίας. Αυτή την τιμή όμως τη διαβάζουμε σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες. Είναι λογικό όμως να δυσκολευτουμε να παράγουμε πολλά ωάρια, αλλά να έχεις κατά νου ότι χρειαζόμαστε ένα και καλό! 

Σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια έχετε κάνει;; 

Σου βάζω τις δικές μου ορμολολογικες για να συγκρίνεις. 

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα στο θέμα σας..Επειδή είμαι σε διαδικασία εξετάσεων και βλέπω ορμονολογικές κλπ εμένα η ενδοκρινολόγος δεν μ έκανε καμία αναφορά για fsh,lh,οιστραδιολη κλπ.Εν τω μεταξύ στο  Έλενα που πήγα και τις είδε η κ.Οικονομοπουλου, μου λέει με έχει καλύψει πλήρως η συνάδελφος κ πρόσθεσε κάτι ελάχιστες ενδοκρινολογικες.Απλά αναρωτιέμαι επειδή βλέπω ότι γίνεται αναφορά εδώ μέσα για αυτές τις εξετάσεις,ποσό απαραίτητες είναι.Θα ρωτησω κ την ενδοκρινολόγο π έχω ραντεβού από βδομάδα απλά με τρώει τώρα αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα στο θέμα σας..Επειδή είμαι σε διαδικασία εξετάσεων και βλέπω ορμονολογικές κλπ εμένα η ενδοκρινολόγος δεν μ έκανε καμία αναφορά για fsh,lh,οιστραδιολη κλπ.Εν τω μεταξύ στο  Έλενα που πήγα και τις είδε η κ.Οικονομοπουλου, μου λέει με έχει καλύψει πλήρως η συνάδελφος κ πρόσθεσε κάτι ελάχιστες ενδοκρινολογικες.Απλά αναρωτιέμαι επειδή βλέπω ότι γίνεται αναφορά εδώ μέσα για αυτές τις εξετάσεις,ποσό απαραίτητες είναι.Θα ρωτησω κ την ενδοκρινολόγο π έχω ραντεβού από βδομάδα απλά με τρώει τώρα αυτό.

Τις εξετάσεις αυτές εμένα μου τις έγραψε ο γυναικολόγος επειδή ετοιμάζομαι για εξωσωματική. Και από ότι έχω δει τόσα χρόνια στο θέμα τις εξωσωματικής, τα κορίτσια συνέχεια γράφουν για αυτές τις εξετάσεις. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται ανεξάρτητως ηλικίας.  Βέβαια η Οικονομοπουλου είναι κορυφή. Εσένα το πρόβλημα σου είναι πως συλλαμβάνεις και έχεις παλινδρομες. Εμένα ότι δεν συλλαμβανω. Ίσως για αυτό δεν χρειάζεται να τις κάνεις. 

@BlackCatη γνώμη σου;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Τις εξετάσεις αυτές εμένα μου τις έγραψε ο γυναικολόγος επειδή ετοιμάζομαι για εξωσωματική. Και από ότι έχω δει τόσα χρόνια στο θέμα τις εξωσωματικής, τα κορίτσια συνέχεια γράφουν για αυτές τις εξετάσεις. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να γίνονται ανεξάρτητως ηλικίας.  Βέβαια η Οικονομοπουλου είναι κορυφή. Εσένα το πρόβλημα σου είναι πως συλλαμβάνεις και έχεις παλινδρομες. Εμένα ότι δεν συλλαμβανω. Ίσως για αυτό δεν χρειάζεται να τις κάνεις. 

@BlackCatη γνώμη σου;; 

Οι δείκτες αυτοί δεν είναι ακριβώς της ενδοκρινολογίας αλλά της γονιμότητας. Τα λες πολύ ωραία και εφόσον η φίλη έχει πάει στο Έλενα στο τμήμα αποβολών είναι καλυμμένη σε μεγάλο βαθμό αν έκριναν εκεί ότι επρεπε να τις έχει κάνει θα της το είχαν πει. Παρόλα αυτά αν θέλει να το προτείνει η ίδια στον γιατρό (γυναικολόγο) της δεν έχει να χάσει κάτι.

στις On 3/11/2022 at 10:21 ΜΜ, ο/η Vasiliki Papaioannou είπε:

Γεια σε όλες. Υπάρχουν γυναίκες εδώ που θέλουν να γίνουν μανουλες (λίγο) μετά τα σαράντα με σχετικά υψηλό FSH? Μου είπαν για εξωσωματική απευθείας στο Αρεταίειο αλλά πάλι με μικρότερες πιθανότητες. Και θέλω να πάρω θάρρος από θετικά αποτελέσματα σε αντίστοιχη περίπτωση!

Η FSH δεν διαβάζεται μόνη της αλλά συνδυαστικά με LH , ΑΜΗ & E2, είναι στην ουσία δείκτες γονιμότητας και συνδυαστικά με υπέρηχο κατευθύνουν τον γιατρό μας για το τι ανταπόκριση μπορεί να έχουμε σε διέγερση ή με πιο πρωτόκολλο θα κάνουμε διέγερση. Βραχυ, μακρύ, ανταγωνιστών , φυσικό ή τροποποιημένο φυσικό. Επειδή κάθε μια από εμάς είναι ξεχωριστή πρέπει να εξατομικεύει ο γιατρός την κάθε αγωγή.

Αν διαβάσεις τα θέματα Μελλοντικές μανουλες εξωσωματικής θα δεις ότι ναι όλα είναι πιθανά και όλα έχουν συμβεί ακόμα και όταν οι εξετάσεις μας είναι απογοητευτικές.

Καλή επιτυχία να ευχηθώ και να πω μόνο ότι πέρα από την γυναίκα το άλλο μισό της εξίσωσης είναι ο άντρας επομένως  ο έλεγχος (εξονυχιστικός & εξειδικευμένος) πρέπει γίνει και στα αγόρια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2022 at 10:21 ΜΜ, ο/η Vasiliki Papaioannou είπε:

Γεια σε όλες. Υπάρχουν γυναίκες εδώ που θέλουν να γίνουν μανουλες (λίγο) μετά τα σαράντα με σχετικά υψηλό FSH? Μου είπαν για εξωσωματική απευθείας στο Αρεταίειο αλλά πάλι με μικρότερες πιθανότητες. Και θέλω να πάρω θάρρος από θετικά αποτελέσματα σε αντίστοιχη περίπτωση!

Γειά σου βασιλική,  είμαι 40 με υψηλή fsh. Όλοι οι κυκλοι δεν είναι ίδιοι υπάρχουν διακυμάνσεις ανεβαίνει κατεβαίνει κ ελπίζεις ότι κάποιος καλός κυκλος θα βρεθεί με χαμηλή fsh για να κάνεις διέγερση αν κ συνήθως δεν υπάρχει μεγάλη ανταπόκριση παρόλα αυτά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ θα το δεις στη πράξη. Διαφορετικά πάμε σε φυσικό κύκλο για το ωάριο του μήνα.  

Είχα μια φυσική σύλληψη πριν 3 χρόνια χωρίς να ξέρω το ορμονικο μου προφίλ που δεν ήταν καλό αλλά μας έκατσε. ( αυτό για να πάρεις θαρρος).Τώρα προσπαθώ με εξωσωματικη αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να μαζέψω ωάρια οι φυσικοί κύκλοι είναι της υπομονής κ χρειάζεται κ λιγο τύχη.  Τίποτα δεν αποκλείεται πίστη κ ελπίδα τι να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/11/2022 at 12:46 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ είμαι 41,5 και ετοιμάζομαι για εξωσωματική. 

Και η δική μου fsh είναι λίγο εκτός ορίων και είναι λογικό λόγω ηλικίας. Αυτή την τιμή όμως τη διαβάζουμε σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες. Είναι λογικό όμως να δυσκολευτουμε να παράγουμε πολλά ωάρια, αλλά να έχεις κατά νου ότι χρειαζόμαστε ένα και καλό! 

Σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια έχετε κάνει;; 

Σου βάζω τις δικές μου ορμολολογικες για να συγκρίνεις. 

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Μισοφέγγαρο μου  αν θυμάσαι σου είχα γράψει έχουμε παρόμοιες ιστορίες το Τζόκερ που λέγαμε. Η fsh σου είναι μια χαρα στο όριο αλλά καλή . Μην αγχωνεσαι! Με το καλό να ξεκινήσεις !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/11/2022 at 7:28 ΠΜ, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Συγγνώμη που μπαίνω σφήνα στο θέμα σας..Επειδή είμαι σε διαδικασία εξετάσεων και βλέπω ορμονολογικές κλπ εμένα η ενδοκρινολόγος δεν μ έκανε καμία αναφορά για fsh,lh,οιστραδιολη κλπ.Εν τω μεταξύ στο  Έλενα που πήγα και τις είδε η κ.Οικονομοπουλου, μου λέει με έχει καλύψει πλήρως η συνάδελφος κ πρόσθεσε κάτι ελάχιστες ενδοκρινολογικες.Απλά αναρωτιέμαι επειδή βλέπω ότι γίνεται αναφορά εδώ μέσα για αυτές τις εξετάσεις,ποσό απαραίτητες είναι.Θα ρωτησω κ την ενδοκρινολόγο π έχω ραντεβού από βδομάδα απλά με τρώει τώρα αυτό.

Τίνα μου ο γυναικολογος θα σου γράψει τις εξετάσεις που αναφέρεις.  Ίσως δεν το θεώρησε απαρατήρητο επειδή έμεινες έγκυος κ κοιτάτε το θέμα της παλινδρομης  (αν θυμάμαι καλα) που οφείλεται. Αν κ για μενα δεν θα ήταν κακό να κάνεις ένα προληπτικό έλεγχο 7 ευρώ υπόθεση.  Όλα καλά θα είναι αλλά από τη στιγμή που προσπαθείς για παιδι γιατί να μην κάνεις τα απλά τα βασικά να νιώθεις ότι είσαι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/11/2022 at 10:21 ΜΜ, ο/η Vasiliki Papaioannou είπε:

Γεια σε όλες. Υπάρχουν γυναίκες εδώ που θέλουν να γίνουν μανουλες (λίγο) μετά τα σαράντα με σχετικά υψηλό FSH? Μου είπαν για εξωσωματική απευθείας στο Αρεταίειο αλλά πάλι με μικρότερες πιθανότητες. Και θέλω να πάρω θάρρος από θετικά αποτελέσματα σε αντίστοιχη περίπτωση!

Η οποία fsh πέφτει, να ξέρεις...Αν θέλεις, σου στέλνω link με τον οδηγό διατροφής από το site to make a mommy να δεις τι γράφει γι' αυτό το θέμα. Επίσης βοηθούν οι πολυβιταμίνες ovamax και fertilimax, αλλά συμβουλέψου γυναικολόγο και ενδοκρινολόγο πριν τις πάρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/11/2022 at 12:46 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας! 

Εγώ είμαι 41,5 και ετοιμάζομαι για εξωσωματική. 

Και η δική μου fsh είναι λίγο εκτός ορίων και είναι λογικό λόγω ηλικίας. Αυτή την τιμή όμως τη διαβάζουμε σε συνδιασμο με τις υπόλοιπες. Είναι λογικό όμως να δυσκολευτουμε να παράγουμε πολλά ωάρια, αλλά να έχεις κατά νου ότι χρειαζόμαστε ένα και καλό! 

Σπερμοδιαγραμμα και σαλπιγγογραφια έχετε κάνει;; 

Σου βάζω τις δικές μου ορμολολογικες για να συγκρίνεις. 

 

IMG_20221017_104820.jpg

IMG_20221017_104907.jpg

IMG_20221017_104925.jpg

IMG_20221017_104846.jpg

Εντάξει, έχουμε δει και υψηλότερες από το 8,8. Δεν το λες και χάλια...Άσε που μπορείς να το ρίξεις κιόλας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

Εντάξει, έχουμε δει και υψηλότερες από το 8,8. Δεν το λες και χάλια...Άσε που μπορείς να το ρίξεις κιόλας!

Δεν έκανε κάποια παρατήρηση ο γιατρός μου για αυτές τις τιμές. Πιο πολύ μας αγχώνει η ΑΜΗ,, να ρίξουμε λίγο το ζάχαρο και το βάρος μου, και να αυξήσουμε τη d3. 

Εν τω μεταξύ η θεματοθετρια μια που ρώτησε μια που δεν ξαναμπήκε. 

Μου ανάβουν τα λαμπάκια.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Δεν έκανε κάποια παρατήρηση ο γιατρός μου για αυτές τις τιμές. Πιο πολύ μας αγχώνει η ΑΜΗ,, να ρίξουμε λίγο το ζάχαρο και το βάρος μου, και να αυξήσουμε τη d3. 

Εν τω μεταξύ η θεματοθετρια μια που ρώτησε μια που δεν ξαναμπήκε. 

Μου ανάβουν τα λαμπάκια.... 

Καλά, μπορεί να μην προλαβαίνει βρε...Το ότι το συζητάμε εμείς εδώ, κ΄έρδος είναι για εμάς κι ας μη μπαίνει εκείνη...

Η ΑΜΗ πρέπει να σε αγχώνει λιγότερο από την FSH, από την άποψη ότι η FSH δείχνει την ποιότητα και η ΑΜΗ την ποσότητα. Η FSH σου δεν είναι  κακή, είπαμε. Συμφωνώ 100% για το ζάχαρο και το βάρος (σχετίζονται μεταξύ άλλων και με την ποιότητα των ωαρίων), αλλά και για τη D. Φαντάζομαι η Οικονομοπούλου θα σου έχει εξηγήσει για όλα αυτά. Διάβασε και το βιβλίο όσο προσπαθείς να τα διορθώσεις αυτά. Δε χάνεις τίποτα π.χ. να αλλάξεις καλλυντικά και απορρυπαντικά, όπως θα διαβάσεις στο βιβλίο, να αφαιρέσεις το ημιμόνιμό σου μακιγιάζ, να κόψεις το κάπνισμα (ενδεικτικά τα αναφέρω αυτά, δεν έχω ιδέα αν έχουν σχέση με εσένα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πρώτη φορά γράφω..είμαι νέα στο forum.. να ξ΄έρετε πως πάντα υπάρχουν και χειρότερα, οπότε μην αγχώνεστε!! 35 χρονών εδώ, με FSH 12.5 και ΑΜΗ 0,46..ω ναι! Μόλις το ανακαλύψαμε μετά από έλεγχο γιατί δεν απέδωσαν καρπούς οι φυσικές προσπάθειες.. η γυναικολόγος μου είπε εξωσωματική εχθές και με πολύ μικρές πιθανότητες και πλέον είμαστε στο ψάξιμο πού και πώς! 

Θετική ενέργεια και όλα θα γίνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Θα μου επιτρέψετε, μια και έχω κάποιες τιμές στα χέρια μου, να μου πείτε μια γνώμη; Ε2 Οιστραδιόλη 143, FSH 4, LH 2, Προγεστερόνη 0,9, Προλακτίνη 15,4 και TSH 4.45. 

Να σημειώσω ότι είμαι κλεισμένα 44, έχω δύο παιδάκια 12 και 8 ετών, το τρίτο ήρθε τυχαία τον Δεκέμβριο του 2020 αλλά δεν στέριωσε.. Τυπικό έλεγχο παπ και υπέρηχο κάνω κάθε χρόνο, ωστόσο η περίοδος είναι πια πολύ άστατη.. Θεώρησα ότι πρόκειται για κλιμακτήριο, κι ας λέει η γιατρός ότι δεν προδικάζουμε.. Αυτές τις εξετάσεις δεν τις έχει δει ακόμη. 

Σας ευχαριστώ!

Γλυκιά μου @misofeggaro, γνωρίζοντας την ιστορία σου, να ξέρεις, θα χαρώ απίστευτα με τα χαρμόσυνα νέα! Είμαι σίγουρη για εσένα! 

Εύχομαι πολλά μωράκια στις κοιλίτσες για όλες τις κοπέλες !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Edie1901 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Θα μου επιτρέψετε, μια και έχω κάποιες τιμές στα χέρια μου, να μου πείτε μια γνώμη; Ε2 Οιστραδιόλη 143, FSH 4, LH 2, Προγεστερόνη 0,9, Προλακτίνη 15,4 και TSH 4.45. 

Να σημειώσω ότι είμαι κλεισμένα 44, έχω δύο παιδάκια 12 και 8 ετών, το τρίτο ήρθε τυχαία τον Δεκέμβριο του 2020 αλλά δεν στέριωσε.. Τυπικό έλεγχο παπ και υπέρηχο κάνω κάθε χρόνο, ωστόσο η περίοδος είναι πια πολύ άστατη.. Θεώρησα ότι πρόκειται για κλιμακτήριο, κι ας λέει η γιατρός ότι δεν προδικάζουμε.. Αυτές τις εξετάσεις δεν τις έχει δει ακόμη. 

Σας ευχαριστώ!

Γλυκιά μου @misofeggaro, γνωρίζοντας την ιστορία σου, να ξέρεις, θα χαρώ απίστευτα με τα χαρμόσυνα νέα! Είμαι σίγουρη για εσένα! 

Εύχομαι πολλά μωράκια στις κοιλίτσες για όλες τις κοπέλες !!

Γειά σου edie να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κ με το καλό το τρίτο αν το επιθυμείς!! Είναι υψηλή η οιστραδιολη σου πιθανόν να έχεις κάποια Κωστούλα γι αυτο είναι πεσμένη κ η fsh. Νομίζω αν θες να εχεις εικόνα των ορμονων σου καλό είναι να τσεκάρεις 2-3 κύκλους, θα στα πει καλύτερα η γιατρός σου εμεις εμπειρικά μιλάμε.Εφόσον είχες σύλληψη στα 44 είναι πολύ θετικό!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Zenia zσ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! τη σύλληψη την είχα στα 42,5, πρόπερσι ακριβώς. Σαφώς και ήταν θετικό, ασχέτως εάν δεν προχώρησε για διάφορους λόγους, μεταξύ των οποίων και ο ακατάστατος θυρεοειδής, που δεν στρώνει με τίποτα... Να σημειωθεί ότι δεν συλλαμβάνω και πολύ πολύ εύκολα.. Δηλαδή, χρειάστηκε να προσπαθήσουμε επί τούτου, στον γιο μου 3 μήνες και στην κόρη μου 2 χρόνια για να έρθει η σύλληψη. Στην κόρη μου, όμως, είχε ήδη εκδηλωθεί το θέμα της υψηλής TSH και πέρα από Τ4, χρειάστηκε να πάρω και glucophage. Και φυσικά σύμμαχος το filicine. 

Όσο για τους κύκλους μου, έχουν γίνει .... ορθογώνιο, ειδικά τον τελευταίο χρόνο.. Ενδεικτικά, θα πω ότι ο τελευταίος ήταν 72 ημερών.... Μέσα στις επόμενες εβδομάδες έχω το τσεκ απ του χρόνου, οπότε θα ζητήσω να μου γράψει η γιατρός και πιο αναλυτικές ορμονολογικές, να καταλάβω όντως πού βρίσκομαι, αν και νομίζω ότι πάνω κάτω βαδίζω προς το τέλος των κύκλων.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...