Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκοιλιότητα βρέφους


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες!!! Έχω ένα βρεφακι 6,6 μηνών και από τότε που βάλαμε τροφές ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα της με αποτέλεσμα τις τελευταίες 3 μέρες να μη μπορεί καθόλου να κάνει..τα έχει χαμηλά στον ποπό και κλαίει. Της έβαλα υπόθετο σύμφωνα με τις εντολές της παιδιάτρου αλλά δεν βοήθησε..τι άλλο να κάνω;;

Αποφεύγω μπανάνα μήλο πατάτα καρότο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Litsa1986 είπε:

Καλησπέρα μανουλες!!! Έχω ένα βρεφακι 6,6 μηνών και από τότε που βάλαμε τροφές ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα της με αποτέλεσμα τις τελευταίες 3 μέρες να μη μπορεί καθόλου να κάνει..τα έχει χαμηλά στον ποπό και κλαίει. Της έβαλα υπόθετο σύμφωνα με τις εντολές της παιδιάτρου αλλά δεν βοήθησε..τι άλλο να κάνω;;

Αποφεύγω μπανάνα μήλο πατάτα καρότο.

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Γενικά πάνω κάτω όλα τα μωράκια όταν ξεκινούν τροφές κάνουν λιγη δυσκοιλιότητα. Εμάς μας βοήθησε πολύ το γιαούρτι μαζί με βρώμη. Αλλά που βοηθούν είναι το ακτινίδιο αν και είναι από τα αλλεργιογόνα και συνιστούν πολλοί παιδίατροι για πιο μετά εισαγωγή. Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου σχετικά. 

Λίγη υπομονή να κάνεις και θα συνηθίσει το πεπτικό του σύστημα! 

Νομίζω το μήλο βοηθάει, η πατάτα και το καρότο σίγουρα όχι . Δοκίμασε και ζυμαρικά ολικής και γενικά προϊόντα τέτοια. 

Περαστικά σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου ! 

Γενικά πάνω κάτω όλα τα μωράκια όταν ξεκινούν τροφές κάνουν λιγη δυσκοιλιότητα. Εμάς μας βοήθησε πολύ το γιαούρτι μαζί με βρώμη. Αλλά που βοηθούν είναι το ακτινίδιο αν και είναι από τα αλλεργιογόνα και συνιστούν πολλοί παιδίατροι για πιο μετά εισαγωγή. Μπορείς να ρωτήσεις τον γιατρό σου σχετικά. 

Λίγη υπομονή να κάνεις και θα συνηθίσει το πεπτικό του σύστημα! 

Νομίζω το μήλο βοηθάει, η πατάτα και το καρότο σίγουρα όχι . Δοκίμασε και ζυμαρικά ολικής και γενικά προϊόντα τέτοια. 

Περαστικά σας !

Ευχαριστώ πολύ 🌹

Θα βάλω και άλλα φρούτα όπως και λαχανικά μήπως την βοηθήσω!!!🤷🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Litsa1986 είπε:

Καλησπέρα μανουλες!!! Έχω ένα βρεφακι 6,6 μηνών και από τότε που βάλαμε τροφές ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα της με αποτέλεσμα τις τελευταίες 3 μέρες να μη μπορεί καθόλου να κάνει..τα έχει χαμηλά στον ποπό και κλαίει. Της έβαλα υπόθετο σύμφωνα με τις εντολές της παιδιάτρου αλλά δεν βοήθησε..τι άλλο να κάνω;;

Αποφεύγω μπανάνα μήλο πατάτα καρότο.

Καλησπέρα,

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Ο δικός μου 3 είναι 7 μηνών και επίσης παρουσίασε μια ελαφριά δυσκοιλιότητα με την έναρξη των τροφών. σε εμάς βοήθησε πολύ το δαμάσκηνο, βρώμη και το σύκο! Ακόμα και τώρα αν μια μέρα ζοριστει του δίνουμε κάτι από αυτά και την επόμενη κάνει με ευκολία! Δοκίμασα και ακτινίδιο αλλά ήταν πιο ξινό σαν γεύση και δεν του άρεσε! Ο γιατρός μας επέτρεψε όλα τα φρούτα δεν έχει εξαιρέσει κανένα.

Επίσης κάποια λαχανικά πχ το μπρόκολο ξέρω ότι βοηθάνε. Πιστεύω πάντως ότι είναι θέμα ημερών να προσαρμοστεί το εντερακι του μωρού και να επανέλθει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...