Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οκτώβριε Καλωσηρθες, γέμισε μας τις κοιλίτσες ❤️


marinamanoulitsa

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.. Σήμερα περιμενω περίοδο έκανα 2 τεστ και τα 2 αρνητικά.... Έχω αλλά 2 θα τα κάνω Παρασκευή (αν δεν έρθει έως τότε)! Ελπίζω να είναι νωρίς και να μην δείχνει ακόμα!! (στον γιο μου την ημέρα της περιόδου ήταν αρνητική και η χοριακη με το αίμα και μετά από λίγες μέρες ήταν στα ύψη) οπότε ακόμα ελπίζω 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 49 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Σήμερα περιμενω περίοδο έκανα 2 τεστ και τα 2 αρνητικά.... Έχω αλλά 2 θα τα κάνω Παρασκευή (αν δεν έρθει έως τότε)! Ελπίζω να είναι νωρίς και να μην δείχνει ακόμα!! (στον γιο μου την ημέρα της περιόδου ήταν αρνητική και η χοριακη με το αίμα και μετά από λίγες μέρες ήταν στα ύψη) οπότε ακόμα ελπίζω 😁

Δώσε λίγο χρόνο ακόμα και μακάρι να είναι αυτός μήνας σου που θα έχεις το θετικό τεστ 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αυτή η εγκυμοσύνη μου έφερε τόση δυσκοιλιοτητα..  πρέπει να το συζητήσω με την γιατρό γιατί δε με βλέπω καλά... πονάει πολύ. 

Εντάξει όταν την είπε γέλασα τόσο πολύ 🤣

Μονο εγω είμαι ανάποδη στις εγκυμοσύνες μου; γενικά δεν έχω δυσκοιλιότητα αλλά στις εγκυμοσύνες μου πάω πιο εύκολα τουαλέτα αντί να δυσκολεύομαι 🤣🤣🤣🤣

Ρώτα τον γιατρό σου μπορεί να έχει κάτι φυτικό να σε βοηθήσει γιατί είναι δύσκολο να έχεις και αυτό το βάρος 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elk είπε:

Η ώρα η καλή καλά στέφανα να περάσετε όμορφα και να ευχαριστηθείτε τον γάμος σας 😊 

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Froufro είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?????? Δεν μου φτάνουν οι ώρες της μέρας και σας έχω χάσει! Μπαίνω όποτε μπορώ για να δω τα νέα σας αλλά μπορεί να έχουν περάσει και πολλές μέρες από τότε που τα έχετε γράψει.....

@babyblue94 να σου ζήσει το μωράκι σου γλυκιά μου!!! Υγεία και κάθε ευτυχία στην ζωή της!!!!

@Παρασκευαιδου το πόσο έχω χαρεί με τα νέα σου κορίτσι μου δεν μπορώ να στο περιγράψω! Ήθελα να σου στείλω και πμ όταν το διάβασα, αλλά ειλικρινά δεν προλαβαίνω ούτε να φάω τον τελευταίο καιρό 

@Raf123 τέλειο είναι το μωράκι σου και μην σε προβληματίζουν ανούσια σχόλια 🤗🤗🤗 Όσο για την κοιλιά ανήκω στο αντίθετο γκρουπ... ήθελα να το κρύψω αυτή τη φορά μέχρι την αυχενική και δυσκολεύτηκα πάρα πολύ!!!! Και με έκαναν να νιώθω και εγώ άβολα στις εγκυμοσύνες μου αλλά επειδή έκανα απότομα μεγάλη κοιλιά 😒

Καλημέρα κορίτσι μου ❤️❤️❤️ Με τρία παιδάκια καλή σου ώρα να μπανεις να μας διαβάζεις!!! Εγώ πλέον οποίος μου πει το βλέπω σαν κομπλιμέντο κ απαντάω κ ευχαριστώ 😅 αφού το μωράκι είναι μια χαρά δε με νοιάζει η κοιλια! 

 

στις πριν 13 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Αυτή η εγκυμοσύνη μου έφερε τόση δυσκοιλιοτητα..  πρέπει να το συζητήσω με την γιατρό γιατί δε με βλέπω καλά... πονάει πολύ. 

Εντάξει όταν την είπε γέλασα τόσο πολύ 🤣

Εγώ βρήκα τη λύση μου κάθε μέρα 2 χαπάκι προβιοτικό πάω κάθε μέρα τουαλετα! 😉😉

στις πριν 23 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα και καλό σκ! 

Κάποια κοπέλα είχε την ιδέα να ξεκινήσουμε πάλι τον πίνακα με τα ονόματα. 

Μπορώ να το φτιάξω εγώ. 

Οποία κοπέλα θέλει ας μου γράψει πότε περιμένει περίοδο και οι εγκυουλες ας μου γράψουν πότε έχουν πητ και τι περιμένουν, αγόρι ή κορίτσι. 

Και τα κορίτσια που γέννησαν και μας έλεγαν τα νέα τους ας μου γράψουν πότε ήρθε το μωρό τους στον κόσμο, για γούρι, και το φύλο για να δούμε και στατιστικά. 

@marinamanoulitsaέκανες τεστ;; 

Εγώ 24-12 και είναι αγοράκι 💙💙💙

στις πριν 11 ώρες, ο/η Boubou1 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα σας χαίρομαι και στεναχωριέμαι μαζί σας αλλά παίρνω και κουράγιο ταυτόχρονα από τις ιστορίες με αίσιο τέλος και εύχομαι όλες να έχετε στην αγκαλιά σας τα αγγελούδια σας σύντομα. Είμαι στη προσπάθεια περίπου 1.5 χρόνο με ΣΠΩ κ άστατο κύκλο. Ευτυχώς με ένα καλό σπερματοδιαγραμα κ ορμονολογικες δόξα το θεό μια χαρά. Περιμένω την περίοδο μου αύριο -μεθαυριο για να πάω για σαλπιγγογραφια η οποία θα είναι και η τελευταία εξέταση που πρέπει να κάνω μιας κ έχουμε κάνει σχεδόν όλες τις απαραίτητες. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει αυτήν την εξέταση αν πονάει και αν ναι πρέπει να πάρω κανέναν παυσίπονο πριν πάω. Δεν ξέρω γιατί αλλά φοβάμαι την συγκεκριμένη εξέταση χωρίς λόγο. Απλά από ένστικτο. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημέρα και καλώς ήρθες!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!! Σύντομα με ένα θετικό τεστ! Έκανα την εξέταση δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου πολύ στιγμιαία πονακι περιόδου!! Πήρα από ότι θυμάμαι buscopan δεν είμαι κ σίγουρη δεν θυμάμαι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Καλημέρα Πιστεύω ότι είναι καλά για αρχή αν δεις ότι δεν σου φτάνουν παίρνεις και μετά εγώ τα περισσότερα που έχω είναι 3-6  και θα σου φέρουν σίγουρα δωράκια ρούχα όποτε μην παίρνεις αλλά για την ώρα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα Πιστεύω ότι είναι καλά για αρχή αν δεις ότι δεν σου φτάνουν παίρνεις και μετά εγώ τα περισσότερα που έχω είναι 3-6  και θα σου φέρουν σίγουρα δωράκια ρούχα όποτε μην παίρνεις αλλά για την ώρα.. 

ωραία σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Επίσης σεντονακια εσυ ποσά πήρες; Θα πρέπει να πάρω αλλά για το καρότσι, αλλά για το αυτοκίνητο αλλά για όταν κοιμάται; Ποσα περίπου θα χρειαστεί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nandia- με το καλόοοο ο γάμος ❤️❤️

@Raf123εμένα επειδή γεννήθηκαν μεγάλα τα μωρά μου τα 0-3 ζήτημα να τα φόρεσαν 2 εβδομάδες... Μετά τους μικρυναν... 3-6 να πάρεις καλύτερα 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

ωραία σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Επίσης σεντονακια εσυ ποσά πήρες; Θα πρέπει να πάρω αλλά για το καρότσι, αλλά για το αυτοκίνητο αλλά για όταν κοιμάται; Ποσα περίπου θα χρειαστεί; 

Εγω προσωπικά τα σεντονακια που έχω τα βάζω παντού στην φώλια λικνο καλαθουνα στο αμαξι δεν έχω διαφορετικά για το καθένα καμία δέκα περίπου είναι τα σεντονακια της δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί μου τα έφεραν δώρο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Κορίτσι μου γλυκό με 15 τμχ θα τη βγάλετε άνετα ώσπου να φύγει από το 0-3. Τα 3-6 επίσης κρατούν λίγο. Τα 6-9 θα σου χρειαστούν ήδη από τον 4ο μήνα. Πάρε σαλιαρες με κουμπάκι πίσω για το τάισμα και μια καλή ποδια κουζίνας γιατί όταν το ρεβεις βγάζουν πράμα. Επίσης θα χρειαστείς πανιά για το άλλαγμα, εγώ πήρα 2 και τα πλένω εναλλάξ και νυχτικα θηλασμού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

ωραία σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! Επίσης σεντονακια εσυ ποσά πήρες; Θα πρέπει να πάρω αλλά για το καρότσι, αλλά για το αυτοκίνητο αλλά για όταν κοιμάται; Ποσα περίπου θα χρειαστεί; 

Σεντονακια καμία 5,6 κομμάτια και τα βάζεις στο κρεβατάκι. Στο καρότσι ένα πανάκι για να ακουμπάει την πλάτη του. Στο αυτοκίνητο πάρε το πανί που αλλάζετε πάνα αν θέλεις να το ακουμπήσεις αλλά γενικά στο αυτοκίνητο κάθεται στο καθισματακι του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Εξαρτάται εντελώς από το μωράκι σου οπότε μην πάρεις μέχρι να γεννήσεις και να δεις πώς θα πηγαίνει. Εμένα είναι 3 μηνών και 1 εβδομάδας κοριτσάκι και φοράει ακόμα τα 0-3 που τώρα της κάνουν όντως τέλεια. Μέχρι τις 6 εβδομάδες φόραγε τα newborn και τα 1μηνα γιατί στα 0-3 έπλεε. Και το να φοράει λίγο μεγαλύτερο που λένε έχει όρια. Πιστεύω σε 15-20 μέρες να αρχίσει να φοράει 3-6 αν και ακόμα θα της κάνουν μεγάλα. Βλέπω ότι έχουν μεγάλη διαφορά από τα 0-3. Για να έχεις μια εικόνα ειναι σταθερά στις καμπύλες 20% στο βάρος και 50%στο ύψος οπότε μόνο της κονταινουν κάποια στιγμή. Το ίδιο ακριβώς ο γιος της ξαδελφης μου που είναι 2 μήνες μεγαλύτερος και αργεί κι αυτός πολύ να αλλάξει νούμερο. Της κολλητής μου η κόρη που ειναι 10 μέρες μεγαλύτερη από τη δικιά μου έχει θέμα ήδη και με το 3-6 γιατί της κάνουν στενά (έχει ίδιο ύψος αλλά είναι στην καμπύλη 80% στο βάρος και 1,5κιλο πιο βαριά από τη δική μου στην ίδια ηλικία). Όταν γεννηθεί θα δείτε κιόλας ποια εταιρεία σας βολεύει γιατί άλλα είναι μακρόστενα και άλλα τετράγωνα. Εμας μας βολεύουν τα μακρόστενα, την κολλητή μου τα τετράγωνα. Έχοντας 3 διαφορετικά μωράκια κοντά κοντά τώρα βλέπω πόσο διαφορετικές ανάγκες έχουν, πόσο διαφορετική ανάπτυξη κλπ. Εσύ που θα γεννήσεις Δεκέμβρη θα είναι και πολύ κοντά οι εκπτώσεις, οποτε καλύτερα να δεις το ρυθμό ανάπτυξης και να πάρεις τότε ο, τι χρειάζεσαι έξτρα. Τέλος, εμένα όλοι μου έφεραν δώρα 6-9 και κάποια λίγα 3-6 όταν γέννησα, οπότε γενικά μη μαζέψεις άπειρα ρούχα τώρα αν και είναι δελεαστικό να τα πάρεις όλα. Κι εγώ τρελαίνομαι! 💕 

 

Εγώ γέννησα 4/7 κοριτσάκι ❤️ αν το θέλετε για θετική ενέργεια 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Σεντονακια καμία 5,6 κομμάτια και τα βάζεις στο κρεβατάκι. Στο καρότσι ένα πανάκι για να ακουμπάει την πλάτη του. Στο αυτοκίνητο πάρε το πανί που αλλάζετε πάνα αν θέλεις να το ακουμπήσεις αλλά γενικά στο αυτοκίνητο κάθεται στο καθισματακι του. 

Για τα σεντονακια συμφωνώ. Κι εγώ είχα μόνο 3 για το λίκνο και 2 για την καλαθουνα που κοιμόταν μέσα στην ημέρα. Στο καρότσι και στο καθισματακι αυτοκινήτου ακουμπάω κάτι μουσελινες που το καλοκαίρι μαζευαν τον ιδρώτα και τη σκεπάζω κιόλας με αυτά αν χρειαστεί σε βόλτα. Γενικά οι μουσελινες μου έχουν φανεί πολύ χρήσιμες. Και τα πανάκια για σκούπισμα προσώπου, γουλιτσες, σάλια κλπ μου είναι πολύ χρήσιμα και τώρα που έχει αυξήσει πολύ τα σάλια της και βγαζει φούσκες όλη την ημέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Κορίτσι θα συμφωνήσω με την @MyNa πως κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Εγώ που γέννησα το πρωτο 3100 γραμμ. μια  χαρά του κάνανε τα 0-3 μέχρι να κλείσει κ τον τρίτο μήνα. Επίσης παίζει ρόλο ο θηλασμός. Συνήθως τα μωράκια που θηλάζουν αποκλειστικά παίρνουν πιο αργά βάρος αποτι με την φόρμουλα. Με 15 είσαι μια χαρά για αρχή, ούτως ή άλλος ότι σου χρειαστεί το ψωνίζεις τότε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα !!!! Σας παρακολουθώ αλλά δ έχω πολύ χρόνο να συμμετάσχω στη συζήτηση … 

ειμαι 19η ημέρα και έχω πόνους περιόδου σαν να μ έρχεται πράγμα περίεργο γιατί περιμένω περίοδο σε 8 με 9 μέρες περίπου… δεν ξέρω τι γίνεται … μπορεί να έχω κρυώσει κιόλας γιατί έχει βάλει κρύο εδώ στα ξένα … μετά σκέφτηκα μήπως κάνω ωορρηξία τόσο αργά ;;;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Boubou1 είπε:

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια στο φόρουμ αλλά σας διαβάζω καιρό τώρα σας χαίρομαι και στεναχωριέμαι μαζί σας αλλά παίρνω και κουράγιο ταυτόχρονα από τις ιστορίες με αίσιο τέλος και εύχομαι όλες να έχετε στην αγκαλιά σας τα αγγελούδια σας σύντομα. Είμαι στη προσπάθεια περίπου 1.5 χρόνο με ΣΠΩ κ άστατο κύκλο. Ευτυχώς με ένα καλό σπερματοδιαγραμα κ ορμονολογικες δόξα το θεό μια χαρά. Περιμένω την περίοδο μου αύριο -μεθαυριο για να πάω για σαλπιγγογραφια η οποία θα είναι και η τελευταία εξέταση που πρέπει να κάνω μιας κ έχουμε κάνει σχεδόν όλες τις απαραίτητες. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει κάνει αυτήν την εξέταση αν πονάει και αν ναι πρέπει να πάρω κανέναν παυσίπονο πριν πάω. Δεν ξέρω γιατί αλλά φοβάμαι την συγκεκριμένη εξέταση χωρίς λόγο. Απλά από ένστικτο. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

καλησπερα !!εγω την εξεταση την εκανα στο ελενα.ειχα διαβασει απο καποιες κοπελες που τους ειχαν πει για 2 buscopan κανα 2 ωρο πριν εξεταση.και γω λοιπον αυτα πηρα ,δεν πονεσα να σ πω την αληθεια.μονο μια ενοχληση νιωθεις οταν εισερχεται το υγρο!αυτο μονο!!πιο πολυ το αγχος μου ηταν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια ελπίζω να είστε όλες καλα !!!! Σας παρακολουθώ αλλά δ έχω πολύ χρόνο να συμμετάσχω στη συζήτηση … 

ειμαι 19η ημέρα και έχω πόνους περιόδου σαν να μ έρχεται πράγμα περίεργο γιατί περιμένω περίοδο σε 8 με 9 μέρες περίπου… δεν ξέρω τι γίνεται … μπορεί να έχω κρυώσει κιόλας γιατί έχει βάλει κρύο εδώ στα ξένα … μετά σκέφτηκα μήπως κάνω ωορρηξία τόσο αργά ;;;  

Εγω πάντως αργά έκανα ωορρηξία περίπου στην 20 μέρα του κύκλου 

Θα μπορούσες να κανείς πιο αργά ωορρηξία συμβαίνει καμία φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω πάντως αργά έκανα ωορρηξία περίπου στην 20 μέρα του κύκλου 

Θα μπορούσες να κανείς πιο αργά ωορρηξία συμβαίνει καμία φορά 

Έτσι νομίζω κ εγώ γιατί χθες είχα κ κίτρινα υγρά στο σερβιετακι πράγμα που έχω πάντα δυο μέρες πριν την περίοδο και σκέφτηκα συνδυαστικά βρε λες … ελπίζω να προλάβω σήμερα το βράδυ και αύριο ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Έτσι νομίζω κ εγώ γιατί χθες είχα κ κίτρινα υγρά στο σερβιετακι πράγμα που έχω πάντα δυο μέρες πριν την περίοδο και σκέφτηκα συνδυαστικά βρε λες … ελπίζω να προλάβω σήμερα το βράδυ και αύριο ! 

Ναι κορίτσι μου εννοείται να κάνετε και σήμερα και αύριο εφόσον έχεις συμπτώματα τέτοια 😜❤️ δεν χάνεις κάτι... Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Ναι κορίτσι μου εννοείται να κάνετε και σήμερα και αύριο εφόσον έχεις συμπτώματα τέτοια 😜❤️ δεν χάνεις κάτι... Όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά 

Ναι ναι !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά στο θέμα με τα ρούχα του μωρού τα θέλω πολύ άνετα διότι την πάτησα. Η δική μου έχει κολικούς και ένα μεγάλο μέρος της μέρας κουνάει χέρια πόδια με αποτέλεσμα όταν της βάζω κάτι στενό ή εφαρμοστό σε συνδυασμό με το παμπερ παθαίνει συγκαμα και βγάζει φουσκαλιτσες. Μια φορά την πάτησα με παντελόνι ακριβώς για την ηλικία της και πέντε μέρες έβαζα κρέμα μετά για να επανέλθει το δέρμα. Τώρα της φοράω για 5 μηνών ενώ είναι 2.5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2022 at 11:00 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

Σχετικά μ τα ρουχακακια εγώ θα σου πω ότι η δικιά μου φοράει τα 0-3 και της είναι μεγάλα..της διπλωνω τα χεράκια. 

Τώρα έχει φτάσει 3160. Είμαστε 18 ημερών. Και περάσαμε τα κιλά της γέννησης🥰  εγώ αυτό που χαλάω πολύ είναι μικρές πετσετούλες. με το που την πλύνω και την βάλω την πετσετουλα , μέχρι να πάω στην αλλαξιερα που είναι και δίπλα., Επειδή χαλαρώνει κατουράει κάνω στην πετσέτα. 

Οπότε έχω αρκετές μικρές πετσετούλες. Έχω 3 κάπα μπουρνούζια για όταν κάνει όλο το σώμα. Θα χρειαστείς αδιάβροχα σελτεδακια. Γιατί και αυτά τα κατουράει και μπορεί να κάνει και κακα μόλις την ακουμπήσω μέχρι να της βάλω την νέα πάνα. Σεντονάκια εγώ πήρα 5 αλλά είχα και ενα μονο σεντόνι δικό μου και το έδωσα στην γιαγιά μου και μου το έκανε πολλά μικρά. Και τώρα έχω πολλά σεντόνια. Βαζω στο λικνοζ στην φωλια, στο καρότσι. Την σκεπάζω κιόλας. Γενικά χρειάζονται. Κορμάκια έχω και μακρυμάνικα και κοντομανικα και κολανακια αν κάνει κρύο. Αλλά γενικά ακόμα και τα πιο μικρά που έχω ακόμα της είναι μεγάλα . Εγώ βάζω μια φορά την εβδομάδα πλυντήριο και με βγάζουν αυτά που έχω. Γενικά δεν μου τα λερώνει τα κορμάκια. Της αλλάζω ένα κάθε μέρα για να φρεσκαρεται αλλά γενικά δεν είναι βρώμικο . Με αποκλειστικό θηλασμό δεν μου βγάζει κιόλας γάλα στο ρέψιμο. Το ρευεται πολύ εύκολα. Οπότε δεν λερώνεται. Ούτε η πανα ξεχειλίζει .μια φορά έως τωρα κατουρηθηκε στην φωλιά. Δεν ξέρω πως έγινε. Μάλλον κοιμόταν λοξά και μπορεί να μην ήταν σφτιχτη η πάνα και να βγήκαν από το πλάι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά τα δικά μου νέα κορίτσια ....

Έχουμε βρει τα πατήματα μας αρκετα. Με την αλλαγή Πάνας και με όλα είμαστε εντάξει. Έχουμε θεματακι με τον ύπνο. Δεν κοιμάται αν την βάλω στο λίκνο. Ξυπνάει ή θα εξουθενωθεί από το κλαμα. Και δεν μπορώ πάνω από 5 λεπτά να την αφήσω να κλαιει. Στενοχωριέμαι πολύ. .

Θέλει μόνο αγκαλιά ή στο κρεβάτι μας για να κοιμηθεί. Όλοι μου λένε και ο γιατρός ότι είναι μικρό ακόμα και θέλει ασφάλεια και να το παίρνω. Εεε δεν μπορώ κιόλας να το αφήσω. Όταν το βλέπω πόσο όμορφα νιώθει όταν το πάρω και ηρεμεί. 

Βέβαια το βράδυ είναι ζόρι. Ξυπνάει ανά 2 ώρες και μπορεί να μην θέλει να κοιμηθεί κιόλας και να κλαιει χωρίς λόγο ενώ την έχω ταισει και την έχω αλλάξει .

Αυτό με δυσκολεύει. Με φτάνει και εμένα στα όρια μου και να μην αντέχω και να κλείνουν τα μάτια. Εξουθένωση πλήρως. . Σήμερα το βράδυ ξύπναγε ανά 1 ώρα. Δυσκολεύτηκα πολύ. Ξύπνησε 3 μετά 4 μετά 5 μετά 6 και μέχρι 8 δεν κοιμόταν. Σε σημείο που έβαλα τα κλαματα από την κούραση. Με είδε ο άντρας μου και την πήρε αγκαλιά εκείνος ενώ έπρεπε να πάει για δουλειά σε λίγο. 

Το βράδυ ειναι δύσκολο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Γενικά τα δικά μου νέα κορίτσια ....

Έχουμε βρει τα πατήματα μας αρκετα. Με την αλλαγή Πάνας και με όλα είμαστε εντάξει. Έχουμε θεματακι με τον ύπνο. Δεν κοιμάται αν την βάλω στο λίκνο. Ξυπνάει ή θα εξουθενωθεί από το κλαμα. Και δεν μπορώ πάνω από 5 λεπτά να την αφήσω να κλαιει. Στενοχωριέμαι πολύ. .

Θέλει μόνο αγκαλιά ή στο κρεβάτι μας για να κοιμηθεί. Όλοι μου λένε και ο γιατρός ότι είναι μικρό ακόμα και θέλει ασφάλεια και να το παίρνω. Εεε δεν μπορώ κιόλας να το αφήσω. Όταν το βλέπω πόσο όμορφα νιώθει όταν το πάρω και ηρεμεί. 

Βέβαια το βράδυ είναι ζόρι. Ξυπνάει ανά 2 ώρες και μπορεί να μην θέλει να κοιμηθεί κιόλας και να κλαιει χωρίς λόγο ενώ την έχω ταισει και την έχω αλλάξει .

Αυτό με δυσκολεύει. Με φτάνει και εμένα στα όρια μου και να μην αντέχω και να κλείνουν τα μάτια. Εξουθένωση πλήρως. . Σήμερα το βράδυ ξύπναγε ανά 1 ώρα. Δυσκολεύτηκα πολύ. Ξύπνησε 3 μετά 4 μετά 5 μετά 6 και μέχρι 8 δεν κοιμόταν. Σε σημείο που έβαλα τα κλαματα από την κούραση. Με είδε ο άντρας μου και την πήρε αγκαλιά εκείνος ενώ έπρεπε να πάει για δουλειά σε λίγο. 

Το βράδυ ειναι δύσκολο. 

Κορίτσι μου γλυκό καταρχάς υπομονή, μας τα κάνει και εμάς καμία φορά. Αν και θηλάζεις μήπως έχει κολικούς; κουνάει τίποτα χεράκια ποδαρακια; σε ρωτώ διότι υπάρχει σιροπακι με χαμομήλι που τα ηρεμεί λίγο τη νύχτα για τους κολικούς. Αν όχι, τότε ειλικρινά ομολογώ ότι και εμένα ειναι μέρες που κοιμάται στην αγκαλιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2022 at 12:38 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσι μου γλυκό με 15 τμχ θα τη βγάλετε άνετα ώσπου να φύγει από το 0-3. Τα 3-6 επίσης κρατούν λίγο. Τα 6-9 θα σου χρειαστούν ήδη από τον 4ο μήνα. Πάρε σαλιαρες με κουμπάκι πίσω για το τάισμα και μια καλή ποδια κουζίνας γιατί όταν το ρεβεις βγάζουν πράμα. Επίσης θα χρειαστείς πανιά για το άλλαγμα, εγώ πήρα 2 και τα πλένω εναλλάξ και νυχτικα θηλασμού. 

στις On 9/10/2022 at 11:00 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι τις μανούλες…έχω μετρήσει ποσά έχω πάρει εσωτερικά 0-3 κ 3-6 για να συμπληρώσω ακόμα μερικά. Σκέφτηκα να πάρω περισσότερα 3-6 από ότι 0-3 πχ γύρω στα 10τμχ 0-3 και 15τμχ 3-6! Τα 3-6 θα τα φορέσουμε πιο πολύ ε; Για αρχή καλά είναι τα 15τμχ; 

@Raf123 μου συμφωνώ με την Εύα !!

Πιστεύω καλά ειναι αυτά που έχεις πάρει! Θα σου φέρουν κ δώρα κ ούτως ή άλλως αν δεις ότι δε σε φτάνουν ξαναπαίρνεις!

Πάντα είναι κι ανάλογα το μωράκι, εμάς πχ δε λέρωναν πολύ τα φορμάκια κανένα από τα δύο! Ο μεγάλος μου όμως έβγαζε πολλέεες γουλιές(θήλαζε αποκλειστικά αλλά δεν έχει να κάνει), οπότε του φόραγα συνέχεια σαλιάρα κ είχα συνέχεια πετσετάκια. Αγόρασα κι άλλα γιατι δε με έφταναν, και στη μπέμπα δεν τα έχω χρησιμοποιησει σχεδόν ποτέ, γιατί σπάνια να βγάλει γουλιές! Οπότε ανάλογα τις ανάγκες του μωρού σου θα δείτε εκείνη την ώρα τι θα χρειαστείτε.

Σεντονάκια και μουσελίνες θα χρειαστείτε κι από αυτά αρκετά γιατί τα βαζεις παντού, στο λίκνο, στο καρότσι, για να τ σκεπάσεις κλπ.

Εσύ σίγουρα θα θέλεις κ κουβερτούλες γιατί θα είναι χειμώνας, και επίσης κανέναν υπνόσακο γιατί συνήθως τα μωράκια δε θέλουν να σκεπάζονται. Πάντως μην τα πάρεις από τώρα όλαυτα γιατί θα σου φέρουν κ δώρα!!

Και αδιάβροχα για κάτω από το σεντόνι πάρε 2-3, μη σου πω 3-4, ανάλογα κάθε πότε θα τα πλένετε!

Επίσης για το μέγεθος έχει να κάνει κ πόσο θα γεννηθεί το μωράκι σου κ πώς θα μεγαλώνει, αν θα είναι μικροκαμωμένο αν θα έχει πολύ βάρος ή λίγο, γενικά καλά έκανες κ δεν πήρες για 1 μήνα, γιατί αυτά δε φοριούνται σχεδόν ποτέ . Κατευθειαν 0-3 κ ας ειναι λιγο μεγάλα στην αρχή, το μεγάλα δεν πειράζει, το μικρά πειράζει!😊 κ όπως είπε κ η Εύα συνήθως από 4-5 μηνών φοράνε το 6-9, βέβαια εννοείται ό,τι έχεις θα φορέσεις αν τ κάνει, αλλά θα δεις κ το μωράκι σου , μην παίρνεις από τώρα πάρα πολλά όσο κι αν ενθουσιάζεσαι!😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...