Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2023


Recommended Posts

στις On 15/6/2023 at 3:58 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Γελα κ πάνω που θα ρωτούσα που εισαι.. πωπω 56 ε ;;μοντελοοο να της κάνεις:-). Ευτυχώς που είναι έτσι κ έχεις χρόνο γτ με 3 μικρά  σε έβλεπα στην τσίτα... το2 πώς ήταν;   

Καλημέρα κορίτσια!!🌸

Ναι 56 γεννήθηκε, και εδώ και καμιά βδομαδα φοράμε 3-6 (68εκ) στα φορμάκια, δε μας κανει πια το 1-3 (62εκ) 😆

1 μήνα και 5 ημερών σήμερα, 36 ημερών δηλαδή, την Κυριακή σαραντίζουμε💕

Πολύ καλό μωράκι και αυτή, και ούτε αυτή έχει κολικούς (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) …είναι μια γλύκα άσε, τόσο καλούλα 💗💗💗

Το 2ο μωράκι εννοείς; Πολύ καλή ήταν και η πιο εύκολη στον ύπνο, γιατί αυτή ήταν η μόνη που έπαιρνε και λίγο ξένο οπότε το βράδυ είχε μάθει να κοιμάται μόνη της! Από 2-3 μηνών, της στερεώναμε το μπουκάλι στην κούνια και κοιμόταν μόνη της😆 κατα τα άλλα σε θέμα ύπνου και τα 3 φτου φτου κοιμούνται όλη νύχτα από την αρχή δε μας ξενύχτησαν ποτέ..και ευτυχώς δηλαδή, γιατί αλλιώς δε θα έβγαινε με 3! Θεωρώ την αϋπνία ό,τι πιο δύσκολο..και εγώ και ο άντρας μου δε θα τη παλεύαμε αν δεν κοιμόμασταν!

Εσείς πώς πάτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα στις μανούλες!!! 🥰 ελπίζω να είστε ολες καλα και τα μπεμπεδάκια μαζι! 
Εμεις είμαστε πολύ καλά , εμείς είμαστε 47 εβδομάδων πλέον… ψηλώνουμε και μεγαλώνουμε! Το μόνο ας πούμε «αγκαθάκι» είναι που ξυπνάει από το ζόρισμα της για να ενεργηθεί… προσπαθεί και πιέζεται  πολυ η καημένη σε σημείο που φτάνει να κλάψει και να ξυπνήσει… αλλιώς θα κοιμόταν κι άλλο… 

παίρνουμε και προβιοτικά αλλα πάλι… ειπα να κόψω τα γαλακτομικά μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση καθολου… 

τον μεγαλύτερο  ύπνο της τον κάνει το βράδυ (συνήθως στις 21:00) για περίπου 4:30 με 5 ώρες!!! Ολα τα υπόλοιπα ειναι δύωρα κυριως και δυομισάωρα… 

μεσα στη μερα ο ένας ύπνος της τουλάχιστον (συνήθως ο πρωινός ) ειναι στην αγκαλιά… της αρέσει πολυυυυυ…. Και φυςικα και σε εμένα….

κανουμε και βολτιτσες πολλές… και ανυπομονούμε να αρχίσει να ανταποκρίνεται κιόλας και να μας χαμογελάει… 😁

πολλα πολλα φιλιά σε όλες… αναμένουμε το επόμενο «ριπορτ»! 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!🌸

Ναι 56 γεννήθηκε, και εδώ και καμιά βδομαδα φοράμε 3-6 (68εκ) στα φορμάκια, δε μας κανει πια το 1-3 (62εκ) 😆

1 μήνα και 5 ημερών σήμερα, 36 ημερών δηλαδή, την Κυριακή σαραντίζουμε💕

Πολύ καλό μωράκι και αυτή, και ούτε αυτή έχει κολικούς (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) …είναι μια γλύκα άσε, τόσο καλούλα 💗💗💗

Το 2ο μωράκι εννοείς; Πολύ καλή ήταν και η πιο εύκολη στον ύπνο, γιατί αυτή ήταν η μόνη που έπαιρνε και λίγο ξένο οπότε το βράδυ είχε μάθει να κοιμάται μόνη της! Από 2-3 μηνών, της στερεώναμε το μπουκάλι στην κούνια και κοιμόταν μόνη της😆 κατα τα άλλα σε θέμα ύπνου και τα 3 φτου φτου κοιμούνται όλη νύχτα από την αρχή δε μας ξενύχτησαν ποτέ..και ευτυχώς δηλαδή, γιατί αλλιώς δε θα έβγαινε με 3! Θεωρώ την αϋπνία ό,τι πιο δύσκολο..και εγώ και ο άντρας μου δε θα τη παλεύαμε αν δεν κοιμόμασταν!

Εσείς πώς πάτε;;

Μια χαρά σε βρίσκω τότε γτ έμενε ο δεύτερος βγήκε πιο "μαμακιας " έτσι αδραζω την ευκαιρία και κοιμάμαι.  Δεν πάει αλλιώς είτε θα τον εδώ να κλαίει γτ δεν ξεκουράζεται είτε θα κοιμάμαι μαζί του.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elana είπε:

Καλημέρα στις μανούλες!!! 🥰 ελπίζω να είστε ολες καλα και τα μπεμπεδάκια μαζι! 
Εμεις είμαστε πολύ καλά , εμείς είμαστε 47 εβδομάδων πλέον… ψηλώνουμε και μεγαλώνουμε! Το μόνο ας πούμε «αγκαθάκι» είναι που ξυπνάει από το ζόρισμα της για να ενεργηθεί… προσπαθεί και πιέζεται  πολυ η καημένη σε σημείο που φτάνει να κλάψει και να ξυπνήσει… αλλιώς θα κοιμόταν κι άλλο… 

παίρνουμε και προβιοτικά αλλα πάλι… ειπα να κόψω τα γαλακτομικά μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση καθολου… 

τον μεγαλύτερο  ύπνο της τον κάνει το βράδυ (συνήθως στις 21:00) για περίπου 4:30 με 5 ώρες!!! Ολα τα υπόλοιπα ειναι δύωρα κυριως και δυομισάωρα… 

μεσα στη μερα ο ένας ύπνος της τουλάχιστον (συνήθως ο πρωινός ) ειναι στην αγκαλιά… της αρέσει πολυυυυυ…. Και φυςικα και σε εμένα….

κανουμε και βολτιτσες πολλές… και ανυπομονούμε να αρχίσει να ανταποκρίνεται κιόλας και να μας χαμογελάει… 😁

πολλα πολλα φιλιά σε όλες… αναμένουμε το επόμενο «ριπορτ»! 😘

Αμα βολεύεται και βολεύεσαι εσύ για την αγκαλιά και ύπνος να το απολαύσεις και να ΜΗΝ ακούσεις κανέναν όλοι κου λέγανε θα τον κακομάθεις κτλ και τελικά πιο καλό μωρο δεν παίζει να έχει γνωρίσει κάποιος ο μεγάλος μου έτσι ήθελε το βράδυ και εκει που διάβαζα (έκανα μεταπτυχιακό τοτε) τον είχα αγκαλίτσα και ήταν πιο γλυκό το διάβασμα σας πληροφορώ ότι ούτε τον κακοεμαναθα ούτε τίποτα ίσα ίσα ειναι ενα γεμάτο από αγάπη παιδί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2023 at 4:40 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Μια χαρά σε βρίσκω τότε γτ έμενε ο δεύτερος βγήκε πιο "μαμακιας " έτσι αδραζω την ευκαιρία και κοιμάμαι.  Δεν πάει αλλιώς είτε θα τον εδώ να κλαίει γτ δεν ξεκουράζεται είτε θα κοιμάμαι μαζί του.

 

Χαχα, εμένα ο πρώτος ήταν (και είναι) ο πιο μαμάκιας..και θηλαζε και αποκλειστικά όπως κ η τριτη τώρα, και όταν ήταν μωρό μέσα στη μέρα κοιμόταν μόνο αγκαλιά μου..αν πήγαινα να τον αφήσω κάτω ξύπναγε😄 ευτυχώς κοιμόταν τη νύχτα στο κρεβάτι του όλη τη νύχτα, οπότε ξεκουραζόμουν…

Βέβαια τα πρώτα ίσως τα "κακομαθαίνουμε" λίγο κι εμείς..θυμαμαι με το που άκουγα ενα κιχ έτρεχα..μπάνιο όταν ημουν μόνη μου δεν έκανα, μην τυχόν ξυπνησει και κλάψει..ενώ στη δεύτερη και το μπάνιο μου έκανα ενώ κοιμόταν, έλεγα ενταξει μωρέ και να ξυπνησει λίγο θα κλάψει..

Πήγαμε χθες και παιδίατρο, 60 εκατ και 5270γρ το κορίτσι μου..μεγαλώνει ραγδαία💗 1 μηνός και κάτι ημερών τώρα💕

Η παιδίατρος μας είπε ότι μοιάζει πιο μεγάλο μωρό από την ηλικία της, όχι μόνο επειδή είναι μεγάλη σωματικά, αλλά στο πώς αντιδράει, στο πώς κοιτάει, ότι είναι σαν να καταλαβαίνει κ να επικοινωνεί κλπ..το βλέπω κι εγώ εντωμεταξύ💗

Άρχισε και μου σκάει και χαμόγελα και λιώνω!! Σε μένα μέχρι τώρα, αλλά σήμερα είχε κάτσει ο μεγάλος μου από πάνω της και την κοίταγε ώρα, και του έσκασε και αυτουνού χαμόγελο και τρελάθηκε ο γλυκούλης μου, μου λέει κοίτα μαμά η μπέμπα μου γελάει😍❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/6/2023 at 1:05 ΜΜ, ο/η Elana είπε:

Καλημέρα στις μανούλες!!! 🥰 ελπίζω να είστε ολες καλα και τα μπεμπεδάκια μαζι! 
Εμεις είμαστε πολύ καλά , εμείς είμαστε 47 εβδομάδων πλέον… ψηλώνουμε και μεγαλώνουμε! Το μόνο ας πούμε «αγκαθάκι» είναι που ξυπνάει από το ζόρισμα της για να ενεργηθεί… προσπαθεί και πιέζεται  πολυ η καημένη σε σημείο που φτάνει να κλάψει και να ξυπνήσει… αλλιώς θα κοιμόταν κι άλλο… 

παίρνουμε και προβιοτικά αλλα πάλι… ειπα να κόψω τα γαλακτομικά μήπως και βοηθηθεί η κατάσταση καθολου… 

τον μεγαλύτερο  ύπνο της τον κάνει το βράδυ (συνήθως στις 21:00) για περίπου 4:30 με 5 ώρες!!! Ολα τα υπόλοιπα ειναι δύωρα κυριως και δυομισάωρα… 

μεσα στη μερα ο ένας ύπνος της τουλάχιστον (συνήθως ο πρωινός ) ειναι στην αγκαλιά… της αρέσει πολυυυυυ…. Και φυςικα και σε εμένα….

κανουμε και βολτιτσες πολλές… και ανυπομονούμε να αρχίσει να ανταποκρίνεται κιόλας και να μας χαμογελάει… 😁

πολλα πολλα φιλιά σε όλες… αναμένουμε το επόμενο «ριπορτ»! 😘

Καλησπέρα κορίτσι μου💗

Εγώ είπα τα νέα μας παραπάνω, και για το χαμόγελο που είπες, έχει αρχίσει ήδη και μας γελάει💗 είναι τόσο γλυκιά που δεν αντέχω💗💗

Ετοιμάζουμε και τη βάφτιση τώρα, θα βαφτίσουμε τα δύο κοριτσάκια μαζί 23 Ιουλίου ❤️❤️

Τώρα που ζορίζεται δε ξέρω πώς να σε βοηθήσω, η παιδίατρος τι λέει; Αν δε βοηθάνε τα προβιοτικά υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/6/2023 at 11:30 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου💗

Εγώ είπα τα νέα μας παραπάνω, και για το χαμόγελο που είπες, έχει αρχίσει ήδη και μας γελάει💗 είναι τόσο γλυκιά που δεν αντέχω💗💗

Ετοιμάζουμε και τη βάφτιση τώρα, θα βαφτίσουμε τα δύο κοριτσάκια μαζί 23 Ιουλίου ❤️❤️

Τώρα που ζορίζεται δε ξέρω πώς να σε βοηθήσω, η παιδίατρος τι λέει; Αν δε βοηθάνε τα προβιοτικά υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει;

Έχει εοτε αλοιφές είτε σταγόνες. Η αλοιφή μας βοηθησε λιγακο σταγόνες δεν πήρα. 

Αυτό πάλι που λες μοιάζει με πιο μωρο ακριβώς και ο δικός μου τα ίδια κάνει πράγματα για 3 μηνών 

Στον πρώτο δεν είχα απόλυτος κανένα θέμα. Κοιμόταν ήρεμα γενικά δεν καταλαβαινα μωρο. Αυτός είναι τσαούσος έτσι το λέω αλλά δεν τον αφήνω να κλαίει. 

Βρήκαμε κάτι στην καρδουλα του που δεν ξέρουμε τι είναι (δεν είναι φύσημα) απλά ακούνε κάτι και πρέπει να τον παρακολουθήσουμε πήγαμε κάναμε υπερηχο αλλά δεν καθόταν και τώρα θα ξανά πάμε σε 2-3 μήνες:-/ οποτε έχουμε οδηγίες να μην πολύ ζορίζεται . (Με το που κλάψει τρέχουμε όλοι από πάνω του )πως είπες ήμουν πιο χαλαρή σε σύγκριση με τον πρώτο και μου τα βγάζει αυτά για να μην τον αφήνω.. 

Screenshot_20230702-101207_Google.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2023 at 12:30 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου💗

Εγώ είπα τα νέα μας παραπάνω, και για το χαμόγελο που είπες, έχει αρχίσει ήδη και μας γελάει💗 είναι τόσο γλυκιά που δεν αντέχω💗💗

Ετοιμάζουμε και τη βάφτιση τώρα, θα βαφτίσουμε τα δύο κοριτσάκια μαζί 23 Ιουλίου ❤️❤️

Τώρα που ζορίζεται δε ξέρω πώς να σε βοηθήσω, η παιδίατρος τι λέει; Αν δε βοηθάνε τα προβιοτικά υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να βοηθήσει;

Ωωωω τι καλααα…. Άλλη αίσθηση όταν αρχίζουν να ανταποκρίνονται… επομένως πιο ώριμο για την ηλικία του το μωράκι! 😍 

23 Ιουλίου; Πόσο θα ειναι δηλαδή η καθεμία; Αχ θα εχει πολυ πλακα ..θα ειναι πολυ ωραια!!!🥰

για να ειμαι ειλικρινής δε μπορω να καταλάβω αν βοηθάνε τα προβιοτικά… γιατι πάλι εχει πονάκια αλλα ιςως να είχε περισσότερα αν δεν τα έπαιρνε; Δεν ξερω… 

 

αχ βρε @Παρασκευαιδου Ελπίδα μου τι αγχωτικό αυτο που σου ειπαν…. Και τίποτα να μην ειναι (το πιθανότερο και χιλιοεπιθυμητο!) εισαι στην «τσίτα» με το παραμικρό… 

αντε μωρέ… όλοι με ψιλό κοροϊδεύουν που την εχω αγκαλίτσα συχνά αλλα δε με νοιάζει… πόσο κρατάει άλλωστε; Μετά θα παρακαλάμε για αγκαλίτσα και δε θα κάθονται … 🥰

 

Τη Δευτέρα πηγαίνουμε για το πρώτο εμβόλιο….🥲 πολυ την στεναχωριέμαι απο τωρα… κι εσείς το πρώτο στο δεύτερο μήνα το κανετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elana είπε:

Ωωωω τι καλααα…. Άλλη αίσθηση όταν αρχίζουν να ανταποκρίνονται… επομένως πιο ώριμο για την ηλικία του το μωράκι! 😍 

23 Ιουλίου; Πόσο θα ειναι δηλαδή η καθεμία; Αχ θα εχει πολυ πλακα ..θα ειναι πολυ ωραια!!!🥰

για να ειμαι ειλικρινής δε μπορω να καταλάβω αν βοηθάνε τα προβιοτικά… γιατι πάλι εχει πονάκια αλλα ιςως να είχε περισσότερα αν δεν τα έπαιρνε; Δεν ξερω… 

 

αχ βρε @Παρασκευαιδου Ελπίδα μου τι αγχωτικό αυτο που σου ειπαν…. Και τίποτα να μην ειναι (το πιθανότερο και χιλιοεπιθυμητο!) εισαι στην «τσίτα» με το παραμικρό… 

αντε μωρέ… όλοι με ψιλό κοροϊδεύουν που την εχω αγκαλίτσα συχνά αλλα δε με νοιάζει… πόσο κρατάει άλλωστε; Μετά θα παρακαλάμε για αγκαλίτσα και δε θα κάθονται … 🥰

 

Τη Δευτέρα πηγαίνουμε για το πρώτο εμβόλιο….🥲 πολυ την στεναχωριέμαι απο τωρα… κι εσείς το πρώτο στο δεύτερο μήνα το κανετε; 

Και εμείς 25.07 εχουμε το δεύτερο ραντεβού και θα κάνουμε 2 εμβόλια:-/ το χειρότερο μου θα τον βάλω στο στήθος έτσι είχα κάνει και με τον πρώτο. 

Να την έχεις αγκαλιά να μυρίζεις μωρουδιλα.  🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

@kaounmar 09.05.2023 - 💟 Γέννησε 10.03.2023

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου16.05.2023 💙 Γέννησε 12.05.2023

@Elana 20.05.2023 💟 Γέννησε 12.05.2023

@Princess28 28.05.2023 💟 Γέννησε 23.05.2023 

@lianask 29.05.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙 Γεννησε 27.05.2023

@marakineos 02.06.2023  💟

@vou.95 19.06.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙 Γέννησε 15.06.2023

 

Τι κάνετε κορίτσια;  πως τα πατε με τα μωράκια αας; 

Τετοοες μερες περσυ συναντήθηκε το ωάριο μας με το σπερματοζωάριο λαι μας χάρισε όλο τον κόσμο...

23.08.2022 έπιασα το θαυματακι μου... σήμερα γιορτάζει και η Παναγία. Για εμενα λέει πολλά η σημερινή μέρα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

@kaounmar 09.05.2023 - 💟 Γέννησε 10.03.2023

@lia.t 11.05.2023 

@Παρασκευαιδου16.05.2023 💙 Γέννησε 12.05.2023

@Elana 20.05.2023 💟 Γέννησε 12.05.2023

@Princess28 28.05.2023 💟 Γέννησε 23.05.2023 

@lianask 29.05.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙 Γεννησε 27.05.2023

@marakineos 02.06.2023  💟

@vou.95 19.06.2023 image.png.8759fb6193d2d38847beff7fa3b18251.pngimage.png.a53600a410bdb528cf361089ffc97e42.png💙 Γέννησε 15.06.2023

 

Τι κάνετε κορίτσια;  πως τα πατε με τα μωράκια αας; 

Τετοοες μερες περσυ συναντήθηκε το ωάριο μας με το σπερματοζωάριο λαι μας χάρισε όλο τον κόσμο...

23.08.2022 έπιασα το θαυματακι μου... σήμερα γιορτάζει και η Παναγία. Για εμενα λέει πολλά η σημερινή μέρα..  

Γεια σου κορίτσι, τι κάνει ο μπέμπης; Ο μεγάλος σου καλά; Εμείς γυρίσαμε από τις πρώτες διακοπές μας με τη μπέμπα. Πήγαμε Τολό και ήταν πολύόμορφα! Η μικρή ήταν 5.200 10/8 και μεγαλώνει μια χαρά! Ο παιδιατρος τη βρήκε μια χαρά, ζωρή ζωηρή! Είναι ένα θαύμα για εμάς, δεν το πιστεύω ακόμη!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2023 at 2:59 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου κορίτσι, τι κάνει ο μπέμπης; Ο μεγάλος σου καλά; Εμείς γυρίσαμε από τις πρώτες διακοπές μας με τη μπέμπα. Πήγαμε Τολό και ήταν πολύόμορφα! Η μικρή ήταν 5.200 10/8 και μεγαλώνει μια χαρά! Ο παιδιατρος τη βρήκε μια χαρά, ζωρή ζωηρή! Είναι ένα θαύμα για εμάς, δεν το πιστεύω ακόμη!!!

 

 

Εμείς θα πάμε τώρα το σκ για 4 μερούλες εδώ κοντά σε λούνα παρκ για τον μεγάλο πιο πολύ, θα έχει και εκδηλώσεις για παιδιά οπότε θα το ευχαριστηθεί.  Ο μικρος έφτασε τα 8500!!!! Ευτυχώς είναι καλά μια χαρά ζωηρός πολύ αλλά γλύκας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...