Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΟΣΠΑΔΙΑΣ


chkar1981

Recommended Posts

what????????? "αραραδεκτο" αυτό εμενα κάθισε 2 μέρες και όλα πήγαν ένταξη και είμαστε στην ποιο δύσκολη μορφή .Υπομονή καρδια μου , ελπίζω ο k.Μαρινόπουλος να σε βοηθήσει εμενα πάντως με βοηθησε πολύ σε κάτι ερώτησης που τον έχω κάνει ελπίζω να βοηθήσει τον μικρό σου και να μην το χρησιμοποιήσουν ξανά για πειράματα που όντως στην ελλάδα αυτό γίνετε ,Υπομονή και όλα θα γίνουν ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο υποσπαδίας αποτελεί μια από τις δυσκολότερες παθήσεις στην Παιδοχειρουργική. Από μόνη της η συγγενής αυτή πάθηση αποτελεί ξεχωριστή υποειδικότητα και συνάδελφοι στο εξωτερικό καθιέρωσαν τον όρο υποσπαδιολογία. Ο χειρουργός είναι απαραίτητο να έχει εκπαιδευθεί σε ένα πλήθος επεμβάσεων κατά προτίμηση σε κέντρα του εξωτερικού που ασχολούνται αποκλειστικά με τον υποσπαδία και ο ίδιος να δείξει την αφοσίωση που απαιτεί η αποκατάσταση της σύνθετης αυτής πάθησης. Φοβάμαι ότι η λεπτή διόρθωση του αδιάπλαστου παιδικού πέους δεν είναι κατάλληλο πεδίο για πειραματισμούς και εκπαίδευση. Αναζητήστε γιατρούς με ανάλογη εμπειρία και ρωτήστε να μάθετε τα στατιστικά τους αποτελέσματα. Τότε μόνο μπορείτε να διαλέξετε υπεύθυνα και ενημερωμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Λοιπόν κορίτσια..

Χειρουργηθήκαμε την Τρίτη. Την ίδια μέρα ήμασταν στο σπίτι μας.

Όλα πάνε πολύ καλά μέχρι τώρα.

Την Τρίτη θα βγάλουμε την ειδική περίδεση και τον καθετήρα.

Το μωρό ταλαιπωρήθηκε στο ελάχιστο.

Να φανταστείτε, αν ήταν κρυωμένος θα είχε μεγαλύτερο ζόρι....

Δεν έχει καμία σχέση η ημερήσια νοσηλεία από το να είναι δεμένο το παιδί

χειροπόδαρα για 9 ημέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια...

Δεχόμαστε τα συγχαρητήρια και με γεια για το καινούργιο μας τσουτσουνάκι.

Βγάλαμε σήμερα την περίδεση και τον καθετήρα.

Πήραμε τηλέφωνο τον γιατρό μας, τον παιδοχειρουργό Κο Μαρινόπουλο και μας είπε να πάμε σήμερα.

Το αποτέλεσμα;;;;

Έχουμε ένα πανέμορφο και ολόισιο τσουτσουνάκι με μια επίσης πολύ ωραία ουρήθρα.

Βέβαια ακόμα είναι λίγο πρησμένο, αλλά με τον καιρό θα επανέλθει στα φυσιολογικά του.

Είμαστε πολύ χαρούμενοι.

Θέλω να πω ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον Κο Μαρινόπουλο που με τις γνώσεις

του, με τη μέθοδο που ακολουθεί και με την ημερήσια νοσηλεία, μας γλίτωσε από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία.

Γιατρέ μου, ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας!!!!!!!!!!!!!!

Μακάρι να σας είχαμε γνωρίσει νωρίτερα!

Κορίτσια, ο άνθρωπος είναι απλά καταπληκτικός.

Να τον επισκεφθείτε οπωσδήποτε. Γνωρίζει πολύ καλά αυτό που κάνει!

Και κυρίως... το μωρό δεν καταλαβαίνει τίποτα από όλη αυτήν την διαδικασία.

Περισσότερες πληροφορίες για την ανάρρωση έχω γράψει εδώ

http://parents.gr/forum/showthread.php?t=59767

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλακια στο πιτσουνακι σου,να του κανεις οοολα τα χατηρακια και να του αγορασεις πολλα παιχνιδακια!!Μια αγκαλιτσα απο μια μανουλα εχει πες του!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα,

Πήγαμε την Τρίτη στον Κο Μαρινόπουλο για τον επανέλεγχο.

Επί λέξη μας είπε: "Το κεφάλαιο υποσπαδίας έκλεισε για εσάς".

Όλα πήγαν τέλεια.

Το πουλάκι μας έχει μια τέλεια ουρήθρα.

Κε Μαρινόπουλε σας ευχαριστώ και πάλι μέσα από την καρδιά μου.

Όχι μόνο για το αποτέλεσμα, αλλά για το ήθος σας, την ευγένιά σας και

το ενδιαφέρον σας!!!

Να είστε πάντα καλά!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσφατα διεγνωσαν σε μια φιλη μου που ειναι εγκυος πιθανο υποσπαδια στο πουλακι και επρεπε να υποβληθει σε αμνιοπαρακεντηση για να σιγουρευτουν για το φυλο του μωρου !! τελικα ευτυχως ειναι κοριτσακι γιατι αν ηταν αγορι θα διεκοπταν την κυηση !!! πραγματικα στεναχωριοταν οσες μερες περιμενε το ραντεβου για την αμνιοπαρακεντηση γιατι της ειπε ο γιατρος της οτι ναι μεν ειναι κατι που διορθωνεται αλλα επιρεαζει την σεξουαλικη ζωη του αγοριου καθως και την στητικη του λειτουργια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα έξω γεννητικά όργανα σχηματίζονται την 12η εβδομάδα της κύησης. Θεωρητικά είναι δυνατή η αναγνώριση του φύλου του παιδιού από την παρουσία ευδιάκριτου φαλλού. Δεν αποτελεί ένδειξη αμνιοπαρακέντησης όμως η περιέργεια για τη διάκριση αρσενικού ή θηλυκού εμβρύου. Η διάγνωση του υποσπαδία σε όλο τον κόσμο τίθεται με απλή επισκόπηση αμέσως μετά τη γέννηση. Η πάθηση είναι θεραπεύσιμη όπως πολλές μητέρες μπορούν να βεβαιώσουν και φυσικά δεν αποτελεί ένδειξη διακοπής κύησης. Όσον αφορά τη διαγνωστική ακρίβεια και τις ιατρικές ενδείξεις του εργαστηρίου που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι υπό σοβαρή αμφισβήτηση.

Με εκτίμηση

Γιάννης Μαρινόπουλος

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

προσφατα διεγνωσαν σε μια φιλη μου που ειναι εγκυος πιθανο υποσπαδια στο πουλακι και επρεπε να υποβληθει σε αμνιοπαρακεντηση για να σιγουρευτουν για το φυλο του μωρου !! τελικα ευτυχως ειναι κοριτσακι γιατι αν ηταν αγορι θα διεκοπταν την κυηση !!! πραγματικα στεναχωριοταν οσες μερες περιμενε το ραντεβου για την αμνιοπαρακεντηση γιατι της ειπε ο γιατρος της οτι ναι μεν ειναι κατι που διορθωνεται αλλα επιρεαζει την σεξουαλικη ζωη του αγοριου καθως και την στητικη του λειτουργια !!
υγνωμη... Θα διεκοπτε την κυηση??????? :blink: Για ποιον λογο? Επειδη ιιιισως να ειχε σεξουαλικο προβλημα? Ποιος κρινει το αν θα ζησει η οχι? Δεν ειναι κατι τοοοοοοσο σοβαρο για να διακοψει την κυηση... ΕΛΕΟΣ!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

ΒΙΚΥ 2 έγραψε:

[/quote:1ho9m60o]υγνωμη... Θα διεκοπτε την κυηση??????? :blink: Για ποιον λογο? Επειδη ιιιισως να ειχε σεξουαλικο προβλημα? Ποιος κρινει το αν θα ζησει η οχι? Δεν ειναι κατι τοοοοοοσο σοβαρο για να διακοψει την κυηση... ΕΛΕΟΣ!![/qκο

κοιτα και εγω οταν το ακουσα τρελαθηκα αλλα μετα σκεφτηκα πιο λογικα για το ποσο σημαντικο ρολο παιζει η στηση δε εναν αντρα και γενικα η νορμαλ σεξουαλικη ζωη ενος αντρα και ειπα μπορει να το εκανα και εγω που δεν περναει απο το μυαλο μου οτι θα εκανα ποτε εκτρωση κατα ποσο μαλλον να σε εχει κλωτσησει να εχεις ακουσει την καρδια του στον υπερηχο να εχεις ενημερωσει το μεγαλητερο αδερφακι για τον ερχομο του κλπ ασε που οι περισοτεροι γιατροι δεν το λενε καν οτι αργοτερα θα εχει προβλημα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν διάφορες μορφές υποσπαδία.

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Ο μικρός μου είχε από τις πιο ελαφριές μορφές.

Ήταν και είναι κανονικά σχηματισμένο το πέος και οι όρχεις,

απλά η ουρήθρα ήταν λίγα χιλιοστά πιο κάτω.

Βλέπαμε κανονικά και τους όρχεις και το πουλάκι στον υπέρηχο και το μετρούσε ο γιατρός κανονικά.

Πρόβλημα με στύση δεν είχε ποτέ, ούτε πριν ούτε μετά την επέμβαση.

Τώρα, λίγες εβδομάδες μετά την εγείρηση ο γιος μου έχει ένα πανέμορφο πέος με κανονικότατη ουρήθρα και ολόισια ούρηση και στύση... σε σημείο που το καμαρώνω...

B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sorry agapiti mou alla ola sou eipe h fili sou einai ola psemata den uparxei tetoia periptosi o gios mou eixe tin xiroteri morfi upospadias kai tora meta apo 2 epembasis edo sto eksoteriko oxi mono exeipeos alla kai stusi kalitera rota ton Giatro kaioxi na ta les auta kai kapoies miteroules pou den gnorizoun apo auta na fobountai mono apo to akousma Ypospadias ,mono enas giatros mporei na to pei an uparxei sobarotita h an oxi giauto kalitera na min exoume gnomi gia kati pou den gnorizoume sorry kai pali alla auta pou les den alitheuoun

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...