Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβριος, Φθινόπωρο, όπως πέφτουν τα φύλλα έτσι να πέσουν οι δύσκολες στιγμές και να έρθουν νέα σποράκια στις κοιλίτσες και στις αγκαλίτσες🤰🤰🤱🤱🤱👶👶👶🍼🍼🍂🍂🍂


Nandia-

Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ παράγγειλα το καρότσι! Κ τα υπόλοιπα τα πράγματα επίσης! Μολις μπω στον 8ο θα ετοιμάσω κ τα πράγματα του μωρού θα τα πλύνω! Θα δω κ τι θέλω ακόμη να αγοράσω σε ρούχα γιατί μου έδωσε κ η νύφη μου κάποια δικά της κ θα τα δω κ θα αγοράσω ότι ακόμα χρειάζομαι! Σίγουρα σεντονακια δεν πήρα πρέπει να αγοράσω! Σε έπιπλα πήρα κρεβάτι με στρώμα, συρταριερα θα παρω από το ΙΚΕΑ δεν θα παρω τη παιδική γιατί είναι μικρές, το καρότσι 3 σε 1, ακόμα ένα κάθισμα για το αυτοκίνητο του άντρα μου, ένα high chair, μπανάκι, αλαξιερα, κ ένα relax που κουνιέται μπαίνει από μικρουλι! Κ μαρσιπο θα παραγγείλω online! Βασικά από αυτά μου έμεινε να πάρω την συρταριερα κ το μαρσιπο τα υπόλοιπα τα έκλεισα! 
 

Τα είδη περιποίησης έχω από τη δουλεια πήρα δειγματακια κ μου εδώσαν κ στην κλινικη! Μπιμπερό, πιπίλες, pambers, αυτά ακόμη αλλά μπιμπερό κ πιπίλες μου είπαν να μην αγοράσω γιατί δίνουν στην κλινικη κ ότι αρέσει στο μωρό να του πάρω! Παμπερς κ μωρομαντιλα μολις δω μια καλή προσφορά θα τα αγοράσω χαχαχα! Και εννοείται για εμένα τίποτα δεν πήρα ούτε σουτιεν ούτε πιτζάμες για τη κλινικη! Μάλλον θα παραγγείλω από το h&m για εμένα! 
 

απλα δεν έχω πολύ χώρο στο διαμέρισμα που μενω και τώρα πιέζουμε για να μας παραδώσει το σπίτι τουλάχιστον πριν γεννήσω για να μπορέσω να τα βάλω τα πράγματα του μωρού οπως θέλω! Επίσης μίλησα κ με τη παιδίατρο μας χθες μου είπε κ αυτή κάποια πράγματα κ ότι θέλω να τη ρωτήσω ξανά! Μόνο θήλαστρο σκέφτομαι να νοικιάσω κ αποστείρωση θα μου δώσει η νύφη μου!! Αυτάααα λεω να μπει κ ο Οκτωβρης κ να αρχίσω να τα μαζεύω όλα να δω τι έχω κ τι δεν έχω για να τα πάρω!!  
 

εσυ άρχισες να κοιτάζεις;;  

Ναι! Προς το παρών έχω δει μόνο καρότσια κι εχω παθει σοκ με τις τιμες! Βασικά διαβάζω εδώ απόψεις και μπαίνω και τα βλέπω! Εσυ ποιο πηρες?? Από τον επόμενο μήνα θα δω κι εγώ τι έχω και τι μου λειπει, γιατί μου έχουν δώσει κάποια πράγματα κι αναλόγως θα ξεκινήσω να ψωνίζω! Αλλά είναι τόσα πολλά τα πράγματα και άγνωστα για μας, που κάπου χάνομαι! Πρέπει να ξανα διαβάσω το μήνυμα σου και να φτιάξω λίστα γιατί ήσουν πολύ αναλυτικη!!! 😁

Το κρεβάτι με στρώμα που λες είναι κανονικό κρεβατάκι και θα βάλεις κάγκελα για να το έχεις και αργότερα?? Δεν θα πάρεις κούνια καθόλου? Κι εγώ για κρεβατάκι σκέφτομαι αυτά τα χαμηλά, που το στρώμα είναι στο πατωμα, για να μην χτυπήσει άμα πέσει, όταν θα αρχίσει να στριφογυριζει.. δεν ξέρω άμα λέμε το ίδιο! Κούνια δε θα πάρω.. από το λίκνο θα την πάω εκεί.! Θα βολεύει κι εμένα σκέφτομαι, αν κλαίει κανένα βράδυ και χρειάζεται να ξαπλωνω δίπλα της. Θέλω να αποφύγω και το σκαρφάλωμα της κούνιας αργότερα που θα αρχίσει να περπατάει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι στο εξωτερικό είναι με τις μαίες όχι με τον γιατρό…είμαστε λίγο πίσω εμείς δυστυχώς… εννοείται μύθος αυτό με τα δίδυμα έχω δυο γνωστές μου τον Ιούλιο γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό δίδυμα!! Άμα θέλει ο γιατρος όλα γίνονται!! 
 

Εγώ έχω ΠΗΤ 24-12! Μου λέει η γιατρος ισως έρθει πιο νωρις ισως περάσεις κ την ημέρα σου! Αγχώθηκα της λεω γιατρέ δε πιστεύω να λείπετε διακοπες! Κ μου λέει όταν έχουμε περιστατικά δεν λείπουμε κ εννοείται όποτε θέλει το μωράκι να έρθει θα έρθει! Αυτη είναι μεγάλη ανακούφιση να στο λέει ο γιατρος! Αλλά ξέρω από φίλη μου μαία που δούλευε στην κλινικη ότι είναι πολύ υπέρ φυσιολογικού εκτός αν πρέπει να γίνει καισαρικη για λόγους σοβαρούς οπως ο δικός σου! 

Σου εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρεις!! ❤️❤️

Περπάτημα κανα μήνα πριν, επαφές πολλές και μπάλα. Τίποτα δεν έκανα στον μικρό και τώρα λέω αν πάνε καλά θα τα κάνω οπωσδήποτε.  Αν τι είχα κάνει ίσως να είχα πιο μαλακό τράχηλο. Σημασία έχει ότι το προσπάθησα και ότι ήμαστε και οι δυο καλά. Τώρα είδαμε την τομή μια χαρά δείχνει.  Αλλά σίγουρα όταν με το καλό θα μπω 7 μηνών εκεί θα μου την ελέγχει η μαία πιο συχνά.  Σήμερα μίλησα μαζί της κιόλας και μου εξήγησε ότι δεν χρειάζεται καν να με ανησυχεί.  (Η κουμπάρα μου πρώτη γεννα καισαρική χωρίς λόγο, μετά 2 παιδιά φυσιολογικά-αλλά μετά ήρθε Γερμανία) η διπλανή μου όταν γεννησα ήρθε με διδιμα εγώ από την Ελλάδα και ανημερωτη την λεω α.   Θα πας για καισαρική με κοιτάει σαν να είπα κάτι περίεργο και νου λέει όχι φυσικά πάμε και να την βλέπεις σκάλες και κακό..  τσουπ το βράδυ τα μωρά να μη μας αφήνουν να κοιμηθούμε (φυσιολογικά 39 + εβδ ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Ναι! Προς το παρών έχω δει μόνο καρότσια κι εχω παθει σοκ με τις τιμες! Βασικά διαβάζω εδώ απόψεις και μπαίνω και τα βλέπω! Εσυ ποιο πηρες?? Από τον επόμενο μήνα θα δω κι εγώ τι έχω και τι μου λειπει, γιατί μου έχουν δώσει κάποια πράγματα κι αναλόγως θα ξεκινήσω να ψωνίζω! Αλλά είναι τόσα πολλά τα πράγματα και άγνωστα για μας, που κάπου χάνομαι! Πρέπει να ξανα διαβάσω το μήνυμα σου και να φτιάξω λίστα γιατί ήσουν πολύ αναλυτικη!!! 😁

Το κρεβάτι με στρώμα που λες είναι κανονικό κρεβατάκι και θα βάλεις κάγκελα για να το έχεις και αργότερα?? Δεν θα πάρεις κούνια καθόλου? Κι εγώ για κρεβατάκι σκέφτομαι αυτά τα χαμηλά, που το στρώμα είναι στο πατωμα, για να μην χτυπήσει άμα πέσει, όταν θα αρχίσει να στριφογυριζει.. δεν ξέρω άμα λέμε το ίδιο! Κούνια δε θα πάρω.. από το λίκνο θα την πάω εκεί.! Θα βολεύει κι εμένα σκέφτομαι, αν κλαίει κανένα βράδυ και χρειάζεται να ξαπλωνω δίπλα της. Θέλω να αποφύγω και το σκαρφάλωμα της κούνιας αργότερα που θα αρχίσει να περπατάει..

Ναι κρεβάτι αυτό που γίνεται κ παιδικό μετά αρχικά είναι πάνω το στρώμα είναι με στάσεις, ανάλογα την ηλικία το κατεβαζεισ Κάτω κάτω! λίκνο δεν θα πάρω, θα έχω το καλάθι του καροτσιου επειδή θα είναι κ χειμωνας το πήρα λίγο άνετο! Πήρα αυτό https://www.camspa.it/en/products/3-in-1-stroller/telaio-dinamico-up-mod-smart ήμουν ανάμεσα σε ακόμα 2 κ τελικά κατέληξα σε αυτό!! Θα το κοιμίζω εκεί το πρώτο καιρό κ μετά θα τον πάρω στο  κρεβάτι του…θεωρώ ότι όσα λεφτά θα δώσεις για λίκνο αγοράζεις ένα καρότσι πιο καλό κ το εχεις στο καλάθι του καροτσιου στο δωμάτιο σου! Αλλά η κάθε μια κάνει ότι την βολεύει!! Φωλίτσα δε θα πάρω αν κ μαρεσει πολύ, νομίζω είναι αχρείαστη αφού θα έχω το καλαθάκι του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι κρεβάτι αυτό που γίνεται κ παιδικό μετά αρχικά είναι πάνω το στρώμα είναι με στάσεις, ανάλογα την ηλικία το κατεβαζεισ Κάτω κάτω! λίκνο δεν θα πάρω, θα έχω το καλάθι του καροτσιου επειδή θα είναι κ χειμωνας το πήρα λίγο άνετο! Πήρα αυτό https://www.camspa.it/en/products/3-in-1-stroller/telaio-dinamico-up-mod-smart ήμουν ανάμεσα σε ακόμα 2 κ τελικά κατέληξα σε αυτό!! Θα το κοιμίζω εκεί το πρώτο καιρό κ μετά θα τον πάρω στο  κρεβάτι του…θεωρώ ότι όσα λεφτά θα δώσεις για λίκνο αγοράζεις ένα καρότσι πιο καλό κ το εχεις στο καλάθι του καροτσιου στο δωμάτιο σου! Αλλά η κάθε μια κάνει ότι την βολεύει!! Φωλίτσα δε θα πάρω αν κ μαρεσει πολύ, νομίζω είναι αχρείαστη αφού θα έχω το καλαθάκι του 

Εγω ειπα φωλιά δεν θα παρω τελικά πήρα και όλο εκεί την έχω για να πω την αλήθεια δες και ότι σε βολέψει 

το καρότσι το χρησιμοποιώ την καλαθουνα αρκετά  αλλά όταν καθόμαστε έξω στην αυλη ή την πάω καμία βόλτα εδώ γύρω το 

@MyElpida εγω για να πω την αλήθεια ήταν ακριβό το καρότσι που πήρα για το δικό μας πορτοφόλι και δεν το μετάνιωσα που τα έδωσα το έχω ευχαριστηθεί που την πάω καμία βόλτα και στην αυλη φαντάζομαι όταν μεγαλώσει θα είναι ακόμα καλύτερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Λες να νόμιζε ότι η κοιλιά είναι φουσκωμένη επειδή παραφαγα??? Χαχαχ είναι κι αυτό μια πιθανή αιτία!! 😅

@Nandia- & @Raf123 ψωνισατε κορίτσια για το μωρό?? Κούνιες καρότσια ρούχα κτλ?? 

@marakineos ποτέ μην σταματας να ελπίζεις μέχρι να δεις αιμα! Αλλωστε τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου! 

Εγω δεν πήρα τπτ ακόμα.. η @Raf123  είναι πολύ μπροστά 🤣🤣🤣

Βασικά κρεβατάκι έχω από τα μεγάλα.. το ίδιο και σεντονακια κουβερτούλες και κουιλ παιδικό..  το κρεβατάκι μας έχει μέσα και πιο μικρή κούνια για τους πρώτους μήνες..  τώρα τρέχω για τον γάμο έτσι άφησα λίγο πίσω τα του μωρού..  μετά τον γάμο θα μπω στον 7ο αρα θα ξεκινήσω να αγοράσω ρούχα καλτσουλες πετσέτες μπάνιου καρότσι 3 σε 1 παρκοκρεβατο για την κουζίνα γιατί τα υπνοδωμάτια είναι στον πάνω όροφο έτσι χρειάζομαι κάτι για κάτω και ριλαξ.. high chair θα πάρω πιο μετά.. τώρα αποστηρωση μπιμπερό και πιπιλες δεν θα πάρω γιατι θα θηλασω και αν δω στην πορεία ότι μου χρειάζονται παίρνω.. ουφφ τώρα που τα έγραψα μάλλον πρέπει από την επόμενη του γάμου να το τρέξω πολυ🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η efaki90 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ !!ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ,ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΛΟΙΠΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ!!ΔΙΑΒΑΖΩ  ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΓΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΙΡΣΤΗΜΕΝΗ?ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

καμια??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια μου χθες 28η ημέρα μ ήρθε ελάχιστη περίοδος και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ήταν κανονική ΡΟΗ . Ποτέ πιάνετε ως πρώτη ημέρα περιόδου ;;;;

Εμένα σύμφωνα με τον γιατρό μου θα ξεκίναγε η σημερινή μέρα ως πρώτη που έχεις ροή. 

Ακόμα και χθες να είχες καλή ροή από το απόγευμα και μετά μου είχανε εξηγήσει ότι δεν μετράει ως μέρα. Αν φτάσει δηλαδή 7-8 το βράδυ και ξεκινήσει περίοδος δεν την μετράμε σε μέρα. Οπότε αφού χθες σου ήρθε πολύ λίγο εγώ λέω σημερινή πρώτη μέρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2022 at 8:43 ΜΜ, ο/η efaki90 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ !!ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ,ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΛΟΙΠΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ!!ΔΙΑΒΑΖΩ  ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΓΩ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΙΡΣΤΗΜΕΝΗ?ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ.

Καλησπέρα κοπέλα μου Δυστυχώς δεν γνωρίζω  να σε βοηθήσω😕 εγω στο Ιασώ πήγα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι κρεβάτι αυτό που γίνεται κ παιδικό μετά αρχικά είναι πάνω το στρώμα είναι με στάσεις, ανάλογα την ηλικία το κατεβαζεισ Κάτω κάτω! λίκνο δεν θα πάρω, θα έχω το καλάθι του καροτσιου επειδή θα είναι κ χειμωνας το πήρα λίγο άνετο! Πήρα αυτό https://www.camspa.it/en/products/3-in-1-stroller/telaio-dinamico-up-mod-smart ήμουν ανάμεσα σε ακόμα 2 κ τελικά κατέληξα σε αυτό!! Θα το κοιμίζω εκεί το πρώτο καιρό κ μετά θα τον πάρω στο  κρεβάτι του…θεωρώ ότι όσα λεφτά θα δώσεις για λίκνο αγοράζεις ένα καρότσι πιο καλό κ το εχεις στο καλάθι του καροτσιου στο δωμάτιο σου! Αλλά η κάθε μια κάνει ότι την βολεύει!! Φωλίτσα δε θα πάρω αν κ μαρεσει πολύ, νομίζω είναι αχρείαστη αφού θα έχω το καλαθάκι του 

Μου έχουν δώσει λικνο οπότε δεν θα το αγοράσω! Φωλιά δεν ξέρω ίσως βολεύει και πάρω για να την έχω πιο εύκολα μαζί μου στο σπίτι.. 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Εγω δεν πήρα τπτ ακόμα.. η @Raf123  είναι πολύ μπροστά 🤣🤣🤣

Βασικά κρεβατάκι έχω από τα μεγάλα.. το ίδιο και σεντονακια κουβερτούλες και κουιλ παιδικό..  το κρεβατάκι μας έχει μέσα και πιο μικρή κούνια για τους πρώτους μήνες..  τώρα τρέχω για τον γάμο έτσι άφησα λίγο πίσω τα του μωρού..  μετά τον γάμο θα μπω στον 7ο αρα θα ξεκινήσω να αγοράσω ρούχα καλτσουλες πετσέτες μπάνιου καρότσι 3 σε 1 παρκοκρεβατο για την κουζίνα γιατί τα υπνοδωμάτια είναι στον πάνω όροφο έτσι χρειάζομαι κάτι για κάτω και ριλαξ.. high chair θα πάρω πιο μετά.. τώρα αποστηρωση μπιμπερό και πιπιλες δεν θα πάρω γιατι θα θηλασω και αν δω στην πορεία ότι μου χρειάζονται παίρνω.. ουφφ τώρα που τα έγραψα μάλλον πρέπει από την επόμενη του γάμου να το τρέξω πολυ🤣🤣🤣

Ποτε εχεις πητ?? Νομίζω είσαι πιο αργά.. άνετα προλαβαίνεις! Άσε που στον γάμο ολο και κάτι θα σου φέρουν! 

Το ριλαξ ποσο απαραίτητο είναι βρε κορίτσια?? Φοβάμαι μην μάθει στο κούνημα και μετά θέλει και στα χέρια ή δεν κοιμάται χωρίς κούνημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Μου έχουν δώσει λικνο οπότε δεν θα το αγοράσω! Φωλιά δεν ξέρω ίσως βολεύει και πάρω για να την έχω πιο εύκολα μαζί μου στο σπίτι.. 

Ποτε εχεις πητ?? Νομίζω είσαι πιο αργά.. άνετα προλαβαίνεις! Άσε που στον γάμο ολο και κάτι θα σου φέρουν! 

Το ριλαξ ποσο απαραίτητο είναι βρε κορίτσια?? Φοβάμαι μην μάθει στο κούνημα και μετά θέλει και στα χέρια ή δεν κοιμάται χωρίς κούνημα..

Καλημέρα κορίτσια 

Μου έδωσαν ριλαξ για τώρα, εμένα δεν κάθεται την βάζω και μετά από λίγο γκρινιάζει.. είναι έως 4 μηνών ίσως όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα να κάτσει δεν ξέρω 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Περπάτημα κανα μήνα πριν, επαφές πολλές και μπάλα. Τίποτα δεν έκανα στον μικρό και τώρα λέω αν πάνε καλά θα τα κάνω οπωσδήποτε.  Αν τι είχα κάνει ίσως να είχα πιο μαλακό τράχηλο. Σημασία έχει ότι το προσπάθησα και ότι ήμαστε και οι δυο καλά. Τώρα είδαμε την τομή μια χαρά δείχνει.  Αλλά σίγουρα όταν με το καλό θα μπω 7 μηνών εκεί θα μου την ελέγχει η μαία πιο συχνά.  Σήμερα μίλησα μαζί της κιόλας και μου εξήγησε ότι δεν χρειάζεται καν να με ανησυχεί.  (Η κουμπάρα μου πρώτη γεννα καισαρική χωρίς λόγο, μετά 2 παιδιά φυσιολογικά-αλλά μετά ήρθε Γερμανία) η διπλανή μου όταν γεννησα ήρθε με διδιμα εγώ από την Ελλάδα και ανημερωτη την λεω α.   Θα πας για καισαρική με κοιτάει σαν να είπα κάτι περίεργο και νου λέει όχι φυσικά πάμε και να την βλέπεις σκάλες και κακό..  τσουπ το βράδυ τα μωρά να μη μας αφήνουν να κοιμηθούμε (φυσιολογικά 39 + εβδ ) 

Ναι ναι ήδη αρχισα κνω καποιες ασκήσεις αλλά μετά περπάτημα κ δυο φορες τις ασκήσεις αυτες αλλ πάω κ γυμναστική με βοηθάει κ ο γυμναστής!! Μακάρι να πάνε όλα οπως τα θέλουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Μου έχουν δώσει λικνο οπότε δεν θα το αγοράσω! Φωλιά δεν ξέρω ίσως βολεύει και πάρω για να την έχω πιο εύκολα μαζί μου στο σπίτι.. 

Ποτε εχεις πητ?? Νομίζω είσαι πιο αργά.. άνετα προλαβαίνεις! Άσε που στον γάμο ολο και κάτι θα σου φέρουν! 

Το ριλαξ ποσο απαραίτητο είναι βρε κορίτσια?? Φοβάμαι μην μάθει στο κούνημα και μετά θέλει και στα χέρια ή δεν κοιμάται χωρίς κούνημα..

Εγώ σκέφτηκα με το καλάθι του καροτσιου θα είναι πιο ζεστά από ότι στην φωλίτσα…θα είναι κ χειμωνας! 
 

εγω το βρίσκω πολύ βολικό το ριλαξ, ο ανιψιός μου κοιμόταν κιόλας εκεί…δεν ξέρω αλλά θα το πάρω γιατί οκ κουνιέται μόνο του έχει κ μουσική δεν μπορείς να το εχεις συνέχεια πάνω σου νομίζω είναι χειρότερα να μάθει έτσι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Μου έδωσαν ριλαξ για τώρα, εμένα δεν κάθεται την βάζω και μετά από λίγο γκρινιάζει.. είναι έως 4 μηνών ίσως όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα να κάτσει δεν ξέρω 
 

Αα αυτό που παραγγείλα κάνει από νεογέννητο… πάντως οι φίλοι μας που γέννησαν πρόσφατα κ πήγαμε να τους δούμε ήταν 18 ημερών το μωράκι καθόταν εκεί ούτε π ξύπνησε το ξύπνησε η μαμα του για να το ταΐσει! Κ ο άντρας μου όλο έλεγε σίγουρα θα πάρουμε τέτοιο χαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Αα αυτό που παραγγείλα κάνει από νεογέννητο… πάντως οι φίλοι μας που γέννησαν πρόσφατα κ πήγαμε να τους δούμε ήταν 18 ημερών το μωράκι καθόταν εκεί ούτε π ξύπνησε το ξύπνησε η μαμα του για να το ταΐσει! Κ ο άντρας μου όλο έλεγε σίγουρα θα πάρουμε τέτοιο χαχαχα 

Ίσως να διαφέρει ριλαξ από ριλαξ και εμένα κουνιέται μόνο του έχει μουσική αλλά δεν την άρεσε

ίσως ένα αλλου τύπου να της άρεσε και να καθόταν αλλά επειδη μου τον έδωσαν δεν το αγόρασα δεν μπήκα στον κόπο να ψαξω να παρω άλλο γιατί λέω μην δώσω λεφτά και στο τέλος δεν κάθεται ούτε σε αυτό που θα αγοράσω και πάει χαμένο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ίσως να διαφέρει ριλαξ από ριλαξ και εμένα κουνιέται μόνο του έχει μουσική αλλά δεν την άρεσε

ίσως ένα αλλου τύπου να της άρεσε και να καθόταν αλλά επειδη μου τον έδωσαν δεν το αγόρασα δεν μπήκα στον κόπο να ψαξω να παρω άλλο γιατί λέω μην δώσω λεφτά και στο τέλος δεν κάθεται ούτε σε αυτό που θα αγοράσω και πάει χαμένο 

Καλά έκανες…τη δοκιμάΖεις και πιο μετά ισως να μη βολεύεται;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλά έκανες…τη δοκιμάΖεις και πιο μετά ισως να μη βολεύεται;; 

Την έχω βάλει 3-4 φορές ίσως αν μεγαλώσει λίγο ακόμα να της αρέσει είναι για ηλικίας 0-4μηνων θα δείξει 

θα είναι πολύ βολικό πάντως αν κάθεται στο ριλαξ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια απο εμπειρία... το ρηλαξ ειναι στο παιδι! εμενα ουτε να το δει... ισα να καθοταν 10 λεπτα κ αντιο! το ιδιο και η ανιψια μου. Ο ανιψιος μου απο την αλλη καθοταν με τις ωρες! Ευτυχως μας ειχαν δωσει δανεικά 2  κ δεν τα πληρωσα. Ενα στατικο στο πατωμα που μπηκε μεσα μια φορα κ εβγαλε αμεσως τις φωνες και ενα που κουνιεται αρκετα ακριβο, ε εκει καααπως καθοταν ισα να φαω. Αντιθετα καθοταν σε γυμναστηριο αυτο που κρεμονται τα παιχνιδακια.

Λικνο πηρα κ ηταν πολυ χρησιμο γιατι εμεινε εκει ως 6 μηνων. Το καλαθι του καροτσιου οσο και αν ειναι ανετο δεν βολευει απο ενα σημειο κ μετα γιατι δε χωρανε να στριβουν κλπ κ γκρινιαζε... 

Η κουνια αλλο αχρηστο απο εκει για εμας... ευτυχως δεν αγορασα ειναι δανεικη! την εχω εκει σαν υπαιθριο ντουλαπι ενα πραγμα... χωνω διαφορα γιατι το παιδι ουτε να τη δει. Αυτο που ειπε η @Elk ειναι το καλυτερο απο το λικνο απευθειας σε κρεβατι στο πατωμα. Εμενα τωρα κοιμαται σε στρωμα στο πατωμα στον παιδικο κ την εχει βολεψει. Ειναι χαμηλα οποτε δεν πεφτει και νιωθει αυτονομια. Η κουνια με τα καγκελα την κανει εξαλλη...

Το κακο με ολα αυτα ειναι οτι δεν ξερεις τι θα αρεσει στο δικο σου μωρο. Γιατι ξερω παιδια που μια χαρα ειναι κ στην κουνια κ στο ρηλαξ κλπ. Η δικη μου ηταν εξ'αρχης αρκετα κινητικη κ νευριαζε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια απο εμπειρία... το ρηλαξ ειναι στο παιδι! εμενα ουτε να το δει... ισα να καθοταν 10 λεπτα κ αντιο! το ιδιο και η ανιψια μου. Ο ανιψιος μου απο την αλλη καθοταν με τις ωρες! Ευτυχως μας ειχαν δωσει δανεικά 2  κ δεν τα πληρωσα. Ενα στατικο στο πατωμα που μπηκε μεσα μια φορα κ εβγαλε αμεσως τις φωνες και ενα που κουνιεται αρκετα ακριβο, ε εκει καααπως καθοταν ισα να φαω. Αντιθετα καθοταν σε γυμναστηριο αυτο που κρεμονται τα παιχνιδακια.

Λικνο πηρα κ ηταν πολυ χρησιμο γιατι εμεινε εκει ως 6 μηνων. Το καλαθι του καροτσιου οσο και αν ειναι ανετο δεν βολευει απο ενα σημειο κ μετα γιατι δε χωρανε να στριβουν κλπ κ γκρινιαζε... 

Η κουνια αλλο αχρηστο απο εκει για εμας... ευτυχως δεν αγορασα ειναι δανεικη! την εχω εκει σαν υπαιθριο ντουλαπι ενα πραγμα... χωνω διαφορα γιατι το παιδι ουτε να τη δει. Αυτο που ειπε η @Elk ειναι το καλυτερο απο το λικνο απευθειας σε κρεβατι στο πατωμα. Εμενα τωρα κοιμαται σε στρωμα στο πατωμα στον παιδικο κ την εχει βολεψει. Ειναι χαμηλα οποτε δεν πεφτει και νιωθει αυτονομια. Η κουνια με τα καγκελα την κανει εξαλλη...

Το κακο με ολα αυτα ειναι οτι δεν ξερεις τι θα αρεσει στο δικο σου μωρο. Γιατι ξερω παιδια που μια χαρα ειναι κ στην κουνια κ στο ρηλαξ κλπ. Η δικη μου ηταν εξ'αρχης αρκετα κινητικη κ νευριαζε... 

Ναι μάλλον έχει να κάνει με το παιδάκι και η φίλη μου που μου έδωσε το ρηλαξ το ένα παιδάκι της κάθησε το άλλο όχι τόσο..εμένα για την ώρα δεν το θέλει πάντως 

Tokyo επειδή η @MyElpida ειπε: ότι είναι καλύτερο απο το λίκνο απευθείας σε κρεβάτι στο πάτωμα  βάζω το δικό της όνομα για να το δει και εκείνη 😊

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα σύμφωνα με τον γιατρό μου θα ξεκίναγε η σημερινή μέρα ως πρώτη που έχεις ροή. 

Ακόμα και χθες να είχες καλή ροή από το απόγευμα και μετά μου είχανε εξηγήσει ότι δεν μετράει ως μέρα. Αν φτάσει δηλαδή 7-8 το βράδυ και ξεκινήσει περίοδος δεν την μετράμε σε μέρα. Οπότε αφού χθες σου ήρθε πολύ λίγο εγώ λέω σημερινή πρώτη μέρα 

Ευχαριστω κορίτσι μου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσια απο εμπειρία... το ρηλαξ ειναι στο παιδι! εμενα ουτε να το δει... ισα να καθοταν 10 λεπτα κ αντιο! το ιδιο και η ανιψια μου. Ο ανιψιος μου απο την αλλη καθοταν με τις ωρες! Ευτυχως μας ειχαν δωσει δανεικά 2  κ δεν τα πληρωσα. Ενα στατικο στο πατωμα που μπηκε μεσα μια φορα κ εβγαλε αμεσως τις φωνες και ενα που κουνιεται αρκετα ακριβο, ε εκει καααπως καθοταν ισα να φαω. Αντιθετα καθοταν σε γυμναστηριο αυτο που κρεμονται τα παιχνιδακια.

Λικνο πηρα κ ηταν πολυ χρησιμο γιατι εμεινε εκει ως 6 μηνων. Το καλαθι του καροτσιου οσο και αν ειναι ανετο δεν βολευει απο ενα σημειο κ μετα γιατι δε χωρανε να στριβουν κλπ κ γκρινιαζε... 

Η κουνια αλλο αχρηστο απο εκει για εμας... ευτυχως δεν αγορασα ειναι δανεικη! την εχω εκει σαν υπαιθριο ντουλαπι ενα πραγμα... χωνω διαφορα γιατι το παιδι ουτε να τη δει. Αυτο που ειπε η @Elk ειναι το καλυτερο απο το λικνο απευθειας σε κρεβατι στο πατωμα. Εμενα τωρα κοιμαται σε στρωμα στο πατωμα στον παιδικο κ την εχει βολεψει. Ειναι χαμηλα οποτε δεν πεφτει και νιωθει αυτονομια. Η κουνια με τα καγκελα την κανει εξαλλη...

Το κακο με ολα αυτα ειναι οτι δεν ξερεις τι θα αρεσει στο δικο σου μωρο. Γιατι ξερω παιδια που μια χαρα ειναι κ στην κουνια κ στο ρηλαξ κλπ. Η δικη μου ηταν εξ'αρχης αρκετα κινητικη κ νευριαζε... 

ναι συμφωνώ είναι στο παιδί! Μακάρι να μην είναι άχρηστα κ προσπάθησα όσο μπορώ να πάρω χρήσιμα πράγματα! Τώρα άμα δεν με βολέψει η καλαθα του καροτσιου παιρνω κ μια φωλίτσα…

βρήκες άκρη; Πήρες κάτι της φίλης σου που ηθελες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ σκέφτηκα με το καλάθι του καροτσιου θα είναι πιο ζεστά από ότι στην φωλίτσα…θα είναι κ χειμωνας! 
 

εγω το βρίσκω πολύ βολικό το ριλαξ, ο ανιψιός μου κοιμόταν κιόλας εκεί…δεν ξέρω αλλά θα το πάρω γιατί οκ κουνιέται μόνο του έχει κ μουσική δεν μπορείς να το εχεις συνέχεια πάνω σου νομίζω είναι χειρότερα να μάθει έτσι…

 Για αρχή δεν μπορείς το ριλαξ . Το μωράκι πρέπει να είναι ευθεία. 

Το ριλαξ το έδωσα... ένα καρεκλακι φαγητου που ξαπλώνει σαν ριλαξ και αυτό είναι που κράτησα και θα έχω  (στο ριλαξ το μωρο είναι χαμηλά ενώ σε αυτό το ρυθμίζεις;-) ) αν κουνιέται και μάθει έτσι να κοιμάται μέχρι 6 μήνες που ειναι ελαφρύ την παλεύεις μετα🤔 και στο ριλαξ που λες που κουνάει είναι 6 με 12 μηνών το πολύ..  μετά δεν αντέχει. 

Επειδή είχα απ όλα .. θα σας πω ότι το μετάνιωσα..  τελικά το κρεβατάκι του χωρίς κάγκελα και φολιτσα στην αρχή έχω καταλήξει ότι ήταν το πιο βολικό. 

Θήλαζα κιόλα οπότε έριχνα και ύπνους όσο θήλαζα. 

Σαν παλιά καραβάνα που τα ψάχνω και τώρα..  θέλετε να τα λέμε αλλού ώστε να μη ζαλίζουμε τα κοριτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 Για αρχή δεν μπορείς το ριλαξ . Το μωράκι πρέπει να είναι ευθεία. 

Το ριλαξ το έδωσα... ένα καρεκλακι φαγητου που ξαπλώνει σαν ριλαξ και αυτό είναι που κράτησα και θα έχω  (στο ριλαξ το μωρο είναι χαμηλά ενώ σε αυτό το ρυθμίζεις;-) ) αν κουνιέται και μάθει έτσι να κοιμάται μέχρι 6 μήνες που ειναι ελαφρύ την παλεύεις μετα🤔 και στο ριλαξ που λες που κουνάει είναι 6 με 12 μηνών το πολύ..  μετά δεν αντέχει. 

Επειδή είχα απ όλα .. θα σας πω ότι το μετάνιωσα..  τελικά το κρεβατάκι του χωρίς κάγκελα και φολιτσα στην αρχή έχω καταλήξει ότι ήταν το πιο βολικό. 

Θήλαζα κιόλα οπότε έριχνα και ύπνους όσο θήλαζα. 

Σαν παλιά καραβάνα που τα ψάχνω και τώρα..  θέλετε να τα λέμε αλλού ώστε να μη ζαλίζουμε τα κοριτσια; 

Εγώ θέλω!!! Πραγματικά έχω μπερδευτεί με τόσα πράγματα που κυκλοφορούν για μωρά!!! Δεν ξέρεις Πραγματικά τι να πάρεις και τι όχι! Δώσε μας τα φώτα σου.. 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 Για αρχή δεν μπορείς το ριλαξ . Το μωράκι πρέπει να είναι ευθεία. 

Το ριλαξ το έδωσα... ένα καρεκλακι φαγητου που ξαπλώνει σαν ριλαξ και αυτό είναι που κράτησα και θα έχω  (στο ριλαξ το μωρο είναι χαμηλά ενώ σε αυτό το ρυθμίζεις;-) ) αν κουνιέται και μάθει έτσι να κοιμάται μέχρι 6 μήνες που ειναι ελαφρύ την παλεύεις μετα🤔 και στο ριλαξ που λες που κουνάει είναι 6 με 12 μηνών το πολύ..  μετά δεν αντέχει. 

Επειδή είχα απ όλα .. θα σας πω ότι το μετάνιωσα..  τελικά το κρεβατάκι του χωρίς κάγκελα και φολιτσα στην αρχή έχω καταλήξει ότι ήταν το πιο βολικό. 

Θήλαζα κιόλα οπότε έριχνα και ύπνους όσο θήλαζα. 

Σαν παλιά καραβάνα που τα ψάχνω και τώρα..  θέλετε να τα λέμε αλλού ώστε να μη ζαλίζουμε τα κοριτσια; 

Τι να σου πω φαντάζομαι δεν θα το εχεις όλη μέρα στο ριλαξ αλλά έλεγε από newborn… κ το είδα κ πρακτικά! Κ εγώ τέτοιο high chair θα πάρω είναι κ αυτό βολικό θεωρώ αν αποκοιμηθεί το γέρνεις…εμας κορίτσια δεν έχουν αυτά τα κρεβάτια που λετε σε ότι κατάστημα πήγα είχανε αυτά τα παιδικά με τα κάγκελα που μετά βγαίνουν κ το χρησιμοποιεις σαν παιδικό κρεβάτι ως 5 χρόνων κ σε κάθε στάδιο ηλικίας έχει στάσεις κ ανεβοκατεβαίνει το στρώμα του…

αυτο με τη φωλίτσα θα το δω αν δεν με βολέψει το καλαθάκι του καροτσιου εξάλλου γύρω στα 50 ευρώ κάνουν αυτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα. Γέννησαμε 22/09/22. Το νινακι 3.050 και υγιής..

 

Όλα πήγανε καλά. Τρώμε από την πρώτη στιγμή. Κατέβασα γάλα και προσπαθούμε να βρούμε μια χημεία χαχαχα. Όταν το βάζουν οι μαίες ρουφάει καλά , εγώ ακόμα προσπαθώ. Ο άντρας μου πολύ βοηθητικός και ήδη έχει μάθει να το κοιμίζει και να μου το βάζει όπως οι μαίες στο στήθος για να θηλάσει. 

 

Η εμπειρία μου από την καισαρική. : 

το κλισμα δεν είναι τιιιιποτα. Ίσα ίσα νιώθεις ότι πας τουαλέτα και αδειαζεις πολύ εύκολα.

 

η επισκληριδιος εμένα με ενόχλησε η αλήθεια είναι. Πόνεσα. Μου είπε κιόλας να μην κουνηθώ καθόλου που είναι λόγο αδύνατο αλλά εντάξει πιέστηκα και δεν κουνήθηκα.  Την έβαλε την μια φορά και δεν μπήκε σε σωστό σημείο με αποτέλεσμα να πονάω πολύ και την έβγαλε για να την ξανά βάλει. Δύο φορές δηλαδή. Πόνεσα αρκετα. 

 

ο καθετήρας μπήκε μετά την επισκληριδιο οπότε δεν ήταν κάτι και αυτο. 

 

ΠΡιν μπω στο χειρουργείο είδα τον άντρα μου. Πολύ κλάμα έριξε .με έπιασε το παράπονο.εκεινος με λυπόταν έλεγε έλα μην κλαίς..όλα καλά.. στο χειρουργείο με πιέζανε πολύ στην κοιλιά και με ταρακουναγανε..ένιωθα τρομερή πίεση. Αλλά όχι πόνο. Μόνο πίεση. Βγήκε το νινι και ήταν ροδαλο και πανέμορφο δεν σταμάτησε βέβαια να κλαιει. Βγήκε με τον ποπο και έλεγαν εκεί ωωωχ κορίτσι και βγήκε και με ποπο. πρώτη προβολή. Τι έχετε να τραβήξετε. Χαχαχαχα

 

Αφου πήρανε το μωρό να το ετοιμάσουν, ασχολιοντουσαν οι γιατροί με εμένα και με διάφορα στην κοιλιά. Κάποια στιγμή ακούω κάτι λέγανε που δεν καταλάβαινα και άρχισε να λέει ο γιατρός χορήγησης παυσίπονο μέσα από την πεταλούδα , μέσα από την επικσληριοδιο , από κάτω και ένα υπογλωσσιο στο στόμα.

 

4 διαφορετικές δόσεις..εγώ εκείνη την ώρα τρόμαξα λίγο. Με τελείωσαν. Και άρχισα να τρέμω σαν να παθαίνω κρίση πάνω στο κρεβάτι.τους λέω γιατί τρέμω έτσι; Είναι φυσικό;.και μου λένε ναι μην αγχώνεσαι έχεις πάρει πολλά φάρμακα..

 

μετά μίλησα με τον γιατρό του λέω τι πρόβλημα υπήρξε ;. Μου λέει όταν σε άνοιξαμε και βγάλανε το μωρό , η μήτρα σου ήταν πολύ χαλαρή..αυτό γίνεται όταν έχει δουλέψει πολύ και για καιρό δίνει πόνους. Αλλά εσύ λέει δεν είχες πόνους. Ναι του λέω. Πάντως λέει ήταν σαν να είχε εργαστεί πολύ και από την κούραση χαλάρωσε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάσεις πολύ αίμα.και για αυτό σε πλακωσαμε και στα φάρμακα για να μην πονέσεις κιόλας .τέλος καλά όλα καλά λέει. Τα καθαρίσαμε όλα και είσαι εντάξει. Θα τρέμεις για αυτό τον λόγο αλλά σε λιγο θα περάσει. 

 

Αυτά τα νέα μου. Γενικα τα χειρότερα μου ήταν η επισκληριδιος και το τρέμουλο αργότερα. ....μόλις βγήκα από το χειρουργείο έξω ακριβώς που ήταν να με δει ο άντρας μου , μου έκανε και πρόταση γάμου. 🥰🥰 Ο γλυκούλης. Εγώ χτυπιομουν στο κρεβάτι και εκείνος μου έλεγε αν θέλω να γίνω γυναίκα του . Και λέει ήθελα εκείνη την ώρα για να σου φτιάξω το κεφι ❤️❤️

παίρνω παυσίπονα πονάω λίγο στην τομή ...πριν ήμουν καλύτερα. Ήρθε ο γιατρός και με πάτησε και ξανά αρχισα να πονάω. Εντάξει σίγουρα ήθελε να δει πως πάει και ξέρει τι κάνει..ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...