Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβριος, Φθινόπωρο, όπως πέφτουν τα φύλλα έτσι να πέσουν οι δύσκολες στιγμές και να έρθουν νέα σποράκια στις κοιλίτσες και στις αγκαλίτσες🤰🤰🤱🤱🤱👶👶👶🍼🍼🍂🍂🍂


Nandia-

Recommended Posts

στις πριν 15 ώρες, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Όχι,δεν πίνω τίποτα..οι εξετάσεις μετά τη βιοχημική τον Μάρτιο ήταν πολύ καλές..η tsh 2, κάτι κ μετά από τρεις μήνες 1,85 μόνη της..δεν πίνω κάποιο χάπι..μ είχε βρει ένα οζακι αλλά μικρό…

Εύχομαι να κάνετε τις εξετάσεις σας και να βρείτε τι πάει λαθος και σύντομα να είσαι εγκυουλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Αρχίζει να πιέζει το μωρο το στομάχι σου..εγω κάποιες μέρες έχω και καουρες

Καούρες ευτυχως ακόμα δεν έχω!! Αλλά αυτό με το στομάχι που γεμίζει πολύ γρήγορα αλλά η χώνεψη είναι πολύ αργή με εκνευρίζει απίστευτα! Ούτε νερό δεν μπορώ να πιω! 

 

στις πριν 17 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ πήγαινα ανά μήνα..και όταν έκανα τα ντομπλερ με έβλεπε ανά 2 εβδομάδες. Τώρα και στον μήνα που που έχω μπει ανά 1 μισή με 2 με είδε. Αν δεν συντρέχει λόγος μάλλον δεν θέλει να σε βλέπει τόσο συχνά..μπορεί να παίζει ρόλο εμένα που είναι και με το κεφάλι πάνω. Οπότε δεν χρειάζεται να τσεκαρει τράχηλο κτλ. Σου λέει αμα γυρίσει καλώς.. το πρωί έχω προεγχειρητικο. Άντε 2 μερες ακόμα 

 

 

Εγώ να σου πω την αλήθεια.οτι φάω σε όλη την εγγυμοσυνη χωνεύεται πάρα πολύ εύκολα.δηλαδη σε λίγη ώρα πεινάω ξανά... Μπορεί βέβαια να σε πιέζει στο στομάχι σιγά σιγά η μήτρα. 

Είχα και εγώ ένα διάστημα που έτρωγα και πιεζόταν πολύ το στομάχι.αλλα όχι να μην χωνεύεται..απλά πιεζομουν μέχρι να χωνέψω. 

Βέβαια πίνω παααααρα πολύ νερό στην εγγυμοσυνη. Όσο δεν έχω πιει σε όλη μου την ζωή. Χαχαχαχα βλέπω νερό και μου τρέχουν τα σάλια. Θέλω να πιω όλο το μπουκάλι τι πράγμα είναι αυτό χαχαχαχα

 

 

 

 

 

Πωπω κοντεύεις!!! Πως νιωθεις;;; 
 

Εγώ δεν πεινάω νιώθω μόνιμα γεμάτη…αλλά τώρα τρώω όσο να νιωσω γεμάτη γιατί είναι πολύ χαλια αίσθημα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εμένα η γιατρος μου είπε την τελευταία φορά που πήγα ότι για το καλό του μωρού θελουμε τουλάχιστον 9 κιλά! Εγώ μέχρι τώρα έβαλα 7 κιλά! Σίγουρα θα βάλω ως να γεννήσω κ αλλά! Μάξιμουμ μου είπε 12-13 άντε κ 15! 

Κι εγώ 9-11 κιλά θα θελα ιδανικά να βάλω.. μέχρι στιγμής έχω πάρει 3, βέβαια είχα χάσει και 2 στον 2ο μήνα με τις ναυτίες. Αλλά φροντίζω να τρώω επαρκώς 2300 θερμίδες και σωστά, και τα κιλά θα μπουν τη στιγμή που θα τα χρειάζεται ο οργανισμός μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Σας διαβάζω αλλά δεν έχω προλάβει να σας γράψω!

Εγώ περιμένω περίοδο σε 2 ήμερες που πιστεύω θα έρθει γιατί εδώ και 2-3 μέρες νιώθω τις κραμπούλες στην κοιλιά όπως συνήθως! Βέβαια κ όταν ήμουν έγκυος όλα τα συμπτώματα περιόδου είχα αλλά δεν ξέρω δεν είμαι πολύ αισιόδοξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Κι εγώ 9-11 κιλά θα θελα ιδανικά να βάλω.. μέχρι στιγμής έχω πάρει 3, βέβαια είχα χάσει και 2 στον 2ο μήνα με τις ναυτίες. Αλλά φροντίζω να τρώω επαρκώς 2300 θερμίδες και σωστά, και τα κιλά θα μπουν τη στιγμή που θα τα χρειάζεται ο οργανισμός μου. 

Και εγώ έχασα στην αρχή! Βασικά αρχισα να βάζω κιλά στον 4ο και μετά! Τον Αύγουστο που είχα πάει ήμουν +3 από το αρχικό μου βάρος ήμουν 5 μηνών κ +3 από τα μέσα Αυγούστου ως τα μέσα Σεπτέμβρη! Τα +3 τα τελευταία μπήκαν χωρις να το καταλάβω! Αλλά γενικά είμαι εντάξει…πρέπει να πίνουμε κ πολύ νερό λόγο της κατακράτησης! Εγώ κάνω κ γυμναστική 3 φορες την εβδομάδα κ περιμένω να δροσίσει λίγο κ να πηγαίνω το βράδυ περπάτημα! Αυτό πιο πολύ για το μωράκι το κάνω για να πάρει θέση…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Ναι μα δεν πήγα σε αυτον για να μου δώσει διατροφη! Για τον θυρεοειδή μου πήγα να δει τις εξετάσεις μου. Απλά επειδή είναι και διαβητολογος, τον ρώτησα αν πρέπει να προσέξω κάτι για να μην αποκτήσω διαβήτη. Και ξεκίνησε να μου αραδιάζει τα παραπάνω. Απλά επειδή ασχολούμαι χρόνια με τη διατροφή μου και το έχω ψάξει πολύ, όλα τα παραπανω μου φάνηκαν αρλούμπες αμέσως! Και φυσικά δε θα τα ακολουθήσω! Αλλά θα ακολουθήσουν αυτές τις συμβουλές πολλές άλλες γυναίκες και θα λιμοκτονησουν!

@Elk όχι κορίτσι μου δεν κάνω μετρήσεις γιατί δεν τις χρειάζομαι είναι καλές οι εξετάσεις μου.. και διατροφή την ρυθμίζω μόνη μου γιατί έχω διαβάσει βιβλία διατροφής κι έχω παρακολουθήσει αντίστοιχα σεμινάρια (δεν είμαι διατροφολόγος, αλλά γνωρίζω αρκετά πράγματα για τις τροφές και έχω μάθει τις ανάγκες του σώματός μου). Απλώς ρώτησα την άποψή του μιας και ήταν διαβητολογος! 

Ααα νόμιζα σε βρήκαν λίγο ζαχαρο εντάξει τότε μην δίνεις καθόλου σημασία 

@Raf123 εγω πάλι κορίτσια που δεν ξέρω καθόλου από διατροφές και δίαιτες την πάτησα  μια χαρά με την υποτιθέμενη διατροφη 

στην επόμενη εγκυμοσύνη μου θα ξέρω τώρα 😊

εγω κορίτσια πήρα 13 κιλά στην εγκυμοσύνη τα 8 τα έχω χάσει και πέρασαν 3 βδομαδες από τότε που γέννησα θα τα χάσατε πολύ εύκολα αφού έχετε πάρει τόσα λίγα 🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Σας διαβάζω αλλά δεν έχω προλάβει να σας γράψω!

Εγώ περιμένω περίοδο σε 2 ήμερες που πιστεύω θα έρθει γιατί εδώ και 2-3 μέρες νιώθω τις κραμπούλες στην κοιλιά όπως συνήθως! Βέβαια κ όταν ήμουν έγκυος όλα τα συμπτώματα περιόδου είχα αλλά δεν ξέρω δεν είμαι πολύ αισιόδοξη!

Μην σκέφτεσαι αρνητικά μπορεί να είναι ο τυχερός σου μήνας περίμενε λίγο ακόμα και κάνε ένα τεστ αν δεν έρθει αφού τα έχεις ζήσει κιόλας τα συμπτώματα εγκυμοσύνης ξέρεις ποσο μοιάζουν ελπίζω να μας στείλεις σε μερικές μερες θετικό τεστακι 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Μην σκέφτεσαι αρνητικά μπορεί να είναι ο τυχερός σου μήνας περίμενε λίγο ακόμα και κάνε ένα τεστ αν δεν έρθει αφού τα έχεις ζήσει κιόλας τα συμπτώματα εγκυμοσύνης ξέρεις ποσο μοιάζουν ελπίζω να μας στείλεις σε μερικές μερες θετικό τεστακι 💕

σ ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι! ❤️

Όταν ήμουν έγκυος στον γιο μου πραγματικα ημουν σιγουρη πως θα αδιαθετήσω, είχα και πόνους περιόδου όπως κάθε μήνα, και ημικρανία μια μέρα πριν την ημερομηνία που περίμενα, ακόμη και μία κράμπα που με πιάνει στο πόδι πριν την περίοδο είχα! Το μόνο διαφορετικό που είχα ήταν ένα κάψιμο στις θηλές που έλεγα βρε μήπως. Θα δείξει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

σ ευχαριστώ πολύ!! Μακάρι! ❤️

Όταν ήμουν έγκυος στον γιο μου πραγματικα ημουν σιγουρη πως θα αδιαθετήσω, είχα και πόνους περιόδου όπως κάθε μήνα, και ημικρανία μια μέρα πριν την ημερομηνία που περίμενα, ακόμη και μία κράμπα που με πιάνει στο πόδι πριν την περίοδο είχα! Το μόνο διαφορετικό που είχα ήταν ένα κάψιμο στις θηλές που έλεγα βρε μήπως. Θα δείξει!!

Όσο δεν εχεις αιμα να ελπίζεις ❤️❤️❤️ Άντε μακάρι να έχουμε θετικό τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ααα νόμιζα σε βρήκαν λίγο ζαχαρο εντάξει τότε μην δίνεις καθόλου σημασία 

@Raf123 εγω πάλι κορίτσια που δεν ξέρω καθόλου από διατροφές και δίαιτες την πάτησα  μια χαρά με την υποτιθέμενη διατροφη 

στην επόμενη εγκυμοσύνη μου θα ξέρω τώρα 😊

εγω κορίτσια πήρα 13 κιλά στην εγκυμοσύνη τα 8 τα έχω χάσει και πέρασαν 3 βδομαδες από τότε που γέννησα θα τα χάσατε πολύ εύκολα αφού έχετε πάρει τόσα λίγα 🙂

 

13 κιλά είναι μια χαρά :) είναι κ το τελευταίο πραγμα που μας νοιάζει βέβαια!! Φτάνει να τα χάσουμε γρήγορα 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Καούρες ευτυχως ακόμα δεν έχω!! Αλλά αυτό με το στομάχι που γεμίζει πολύ γρήγορα αλλά η χώνεψη είναι πολύ αργή με εκνευρίζει απίστευτα! Ούτε νερό δεν μπορώ να πιω! 

 

Πωπω κοντεύεις!!! Πως νιωθεις;;; 
 

Εγώ δεν πεινάω νιώθω μόνιμα γεμάτη…αλλά τώρα τρώω όσο να νιωσω γεμάτη γιατί είναι πολύ χαλια αίσθημα! 

Ναι αύριο το πρωί γεννάω κορίτσια..μόλις τελείωσα και τον προεγχειρητικο μου έλεγχο και άνοιξα καρτέλα στο νοσοκομείο. 

Νιώθω ανυπομονησία αλλά και φόβο για την επισκληριδιο και για όλη την διαδικασία. Ωστόσο θέλω τοοοοσο πολύ να δω το μωράκι μου να δω ποιο πλάσμα ήταν τόσο καιρό στην κοιλιά μέσα. 🤣 

Εγώ κορίτσια σχετικά με τα κιλά σύνολο πήρα 11. Μου τα σημείωσαν και εκεί στο νοσοκομείο Γιά να τα δει και αναισθησιολογος μέσα στην καρτέλα μου. Εντάξει δεν στερήθηκα. Έτρωγα κανονικά μπορώ να πω. Αλλά δεν είχα ληγουρες και τετοια

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Αυτό το καισαρικη = πάντα καισαρικη δεν θα έπρεπε να ισχύει!!! Είναι για την ευκολία του γιατρού!!! Τώρα άλλο να συντρέχει κάποιο πρόβλημα κ άλλο επειδή ο γιατρος σου βρήκε την εύκολη λύση!! Κ εμένα η γιατρος μου κάνει vback κ στην Κύπρο πλέον ολες οι γυναικες καταλήγουν με καισαρικη γιατί είναι πιο πολλά τα λεφτά (διπλάσια τιμή) που δίνει σαν αποζημίωση το κράτος στο γιατρό γιατί οι ασθενεις πλέον 6 ευρώ πληρώνουν, για δικαιολογίες που δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, κ γιατί ο γιατρος δεν θέλει να βγει εκτός προγράμματος στις διακοπες κ τα ΣΚ τα θέλει ελεύθερα!! Πρόσφατα κοπέλα που θα γεννήσει τον ίδιο καιρό με εμένα την προγραμμάτισε για τοκετό κ ευτυχως ήταν ειλικρινής και της είπε οτι θα λείπει σε διακοπες!!! Κ η κοπέλα ψάχνει άλλον γιατρο τώρα!  Δυστυχως λόγο δουλειας έχω ακούσει τα πάντα!!!!! Κ όχι από ασθενεις αλλά από γιατρους!!! 

Εγω το ξέρω πολύ καλά, είμαι πολύ ενημερωμένη και στην Γερμανία ευτυχως δεν ισχύει. Φαντάσου με όλα αυτά και μου δώσανε μια μέρα να προσπαθήσω φυσιολογικά. Όταν είδαμε ότι εγωωανεβαζω πολύ πίεση και ο μικρος χάνει χτύπους μόνο τότε είπαμε δυστυχώς Καίσαρικη εδώ γέννας με τις μαιες και συγκεκριμένα αυτή που έχει βάρδια.  Στην Καίσαρικη πάλι ο γιατρός της βάρδια ήταν που ούτε ξέρω ποιος ήταν. Την μαια μου την αγάπησα ήρεμη χαλαρή και με πολύ υπομονή. 

Φωνάζω κάθε φορά που ακούω στην Ελλάδα όλο αυτό αλλά δυστυχώς δε θα αλλάξει εύκολα αυτό. Όπως και διδιμα καισαρικη ούτε αυτό ισχύει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω το ξέρω πολύ καλά, είμαι πολύ ενημερωμένη και στην Γερμανία ευτυχως δεν ισχύει. Φαντάσου με όλα αυτά και μου δώσανε μια μέρα να προσπαθήσω φυσιολογικά. Όταν είδαμε ότι εγωωανεβαζω πολύ πίεση και ο μικρος χάνει χτύπους μόνο τότε είπαμε δυστυχώς Καίσαρικη εδώ γέννας με τις μαιες και συγκεκριμένα αυτή που έχει βάρδια.  Στην Καίσαρικη πάλι ο γιατρός της βάρδια ήταν που ούτε ξέρω ποιος ήταν. Την μαια μου την αγάπησα ήρεμη χαλαρή και με πολύ υπομονή. 

Φωνάζω κάθε φορά που ακούω στην Ελλάδα όλο αυτό αλλά δυστυχώς δε θα αλλάξει εύκολα αυτό. Όπως και διδιμα καισαρικη ούτε αυτό ισχύει. 

Ναι στο εξωτερικό είναι με τις μαίες όχι με τον γιατρό…είμαστε λίγο πίσω εμείς δυστυχώς… εννοείται μύθος αυτό με τα δίδυμα έχω δυο γνωστές μου τον Ιούλιο γέννησαν με φυσιολογικό τοκετό δίδυμα!! Άμα θέλει ο γιατρος όλα γίνονται!! 
 

Εγώ έχω ΠΗΤ 24-12! Μου λέει η γιατρος ισως έρθει πιο νωρις ισως περάσεις κ την ημέρα σου! Αγχώθηκα της λεω γιατρέ δε πιστεύω να λείπετε διακοπες! Κ μου λέει όταν έχουμε περιστατικά δεν λείπουμε κ εννοείται όποτε θέλει το μωράκι να έρθει θα έρθει! Αυτη είναι μεγάλη ανακούφιση να στο λέει ο γιατρος! Αλλά ξέρω από φίλη μου μαία που δούλευε στην κλινικη ότι είναι πολύ υπέρ φυσιολογικού εκτός αν πρέπει να γίνει καισαρικη για λόγους σοβαρούς οπως ο δικός σου! 

Σου εύχομαι αυτή τη φορά να τα καταφέρεις!! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι αύριο το πρωί γεννάω κορίτσια..μόλις τελείωσα και τον προεγχειρητικο μου έλεγχο και άνοιξα καρτέλα στο νοσοκομείο. 

Νιώθω ανυπομονησία αλλά και φόβο για την επισκληριδιο και για όλη την διαδικασία. Ωστόσο θέλω τοοοοσο πολύ να δω το μωράκι μου να δω ποιο πλάσμα ήταν τόσο καιρό στην κοιλιά μέσα. 🤣 

Εγώ κορίτσια σχετικά με τα κιλά σύνολο πήρα 11. Μου τα σημείωσαν και εκεί στο νοσοκομείο Γιά να τα δει και αναισθησιολογος μέσα στην καρτέλα μου. Εντάξει δεν στερήθηκα. Έτρωγα κανονικά μπορώ να πω. Αλλά δεν είχα ληγουρες και τετοια

 

Με το καλό κορίτσι μου, το πρώτο βράδυ είναι λίγο δύσκολο μετα γρήγορα συνερχεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι αύριο το πρωί γεννάω κορίτσια..μόλις τελείωσα και τον προεγχειρητικο μου έλεγχο και άνοιξα καρτέλα στο νοσοκομείο. 

Νιώθω ανυπομονησία αλλά και φόβο για την επισκληριδιο και για όλη την διαδικασία. Ωστόσο θέλω τοοοοσο πολύ να δω το μωράκι μου να δω ποιο πλάσμα ήταν τόσο καιρό στην κοιλιά μέσα. 🤣 

Εγώ κορίτσια σχετικά με τα κιλά σύνολο πήρα 11. Μου τα σημείωσαν και εκεί στο νοσοκομείο Γιά να τα δει και αναισθησιολογος μέσα στην καρτέλα μου. Εντάξει δεν στερήθηκα. Έτρωγα κανονικά μπορώ να πω. Αλλά δεν είχα ληγουρες και τετοια

 

Όλα καλά να σου πάνε κορίτσι μου ❤️❤️ Θα περιμένουμε τα νέα σας αύριο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Με το καλό κορίτσι μου, το πρώτο βράδυ είναι λίγο δύσκολο μετα γρήγορα συνερχεσαι. 

Πως είσαι εσυ;; Όλα καλά;; Με το μωράκι πως πάτε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Πως είσαι εσυ;; Όλα καλά;; Με το μωράκι πως πάτε;;

Το μωρό για ένα ζευγάρι είναι μεγάλη αλλαγή. Πλέον θερμά πιστεύω όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα να κάνει κανείς παιδιά. Η μικρή είναι ιδανική στα κιλά της και στην υγεία της. Περνάει κολικούς εδώ και ένα μήνα. Κλαίει όλο το απόγευμα συνήθως και χρησιμοποιούμε οτι ήχο την ηρεμεί. Για εμένα στα 35 ήταν σοκ αλλά προσαρμοστηκα. Ο σύζυγος στα 46 τα έχει χάσει. Κοιμάται πλέον στον καναπέ διότι θηλάζω ανά 2 ώρες περίπου και μας παραχώρησε το κρεβάτι. Κάποιες φορές τρώμε μαζί αλλά συνήθως βαράμε βάρδιες στην μικρή και ο καθένας τρώει όταν την κρατάει ο άλλος. Ευτυχώς έχω άδεια. Ο πρώτος καιρός είναι ζόρικος, όμως η μπέμπα είναι μια γλύκα. Μας χαϊδεύει τα χεράκια και το στερνό όταν την έχουμε αγκαλιά. Σας εύχομαι να το ζησετε με υγιή και ήρεμα μωρά 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε?? Εγώ πήγα χθες σε ενδοκρινολογο, γιατί δε με κάλυπτε ο προηγούμενος. Μην τα πολυλογώ, χωρίς να έχω πρόβλημα διαβήτη, ή παραπανισιων κιλων ή καποιο αλλο πρόβλημα υγείας, μου είπε μια ενδεικτική διατροφή στην οποία οι υδατάνθρακες ήταν ελάχιστοι! Του τύπου, να τρώω μόνο 2 κουταλιές βρωμη στο πρωινό, μισή κουπα φακες βρασμενες, μια κούπα μακαρονια βίδες βρασμένα, να κοψω το μισό κουταλάκι μελι που βαζω στο γιαούρτι μου, να τρώω 2 πατατες φουρνου μόνο και κάτι τέτοια!!! Τι είναι αυτά βρε κορίτσια?? Σοβαρά?? Τόσους λίγους υδατάνθρακες δεν ετρωγα ούτε όταν έκανα δίαιτα! Όχι τώρα που είμαι έγκυος και τους χρειάζομαι!! Και να πω πως είχα πρόβλημα, οκ! Αλλά δεν έχω! Δηλαδή αν αποκτήσω διαβήτη κύησης σε 2 μήνες τι θα μου έβαζε να τρώω??? Μαρούλια μόνο?!

@Elk κορίτσι μου εσυ ησουν που μας ελεγες οτι σου ειχε δωσει μια χαλια διατροφη ο ενδοκρινολογος και το ανακάλυψες στον 6ο?? 

Απογοητευτηκα και νευρίασα γιατί ειδικά στην εγκυμοσύνη θα πρέπει να δίνουν πιο εξατομικευμενες οδηγίες για τις ανάγκες κάθε γυναίκας, όχι τις καρμπόν οδηγίες που διαβάζαμε στο cosmopolitan πριν 10 χρόνια! Αν ακολουθήσω τις οδηγίες που μου πε, πραγματικά θα αδυνατίσω, και ειμαι ηδη αδύνατη! Γιατι πως θα καλύψω τις 2000+ θερμίδες που πρέπει να τρώω την ημέρα? Μόνο με κρέας και σαλατα? Το μωρο πως θα αναπτυχθεί άμα εγώ τρώω 1300 θερμίδες την ημέρα? Αν είναι δυνατόν... Ήθελα κάπου να τα πω, γιατί με νευρίασε! 😅 

Μήπως δεν κατάλαβε ότι είσαι έγκυος και νομίζει ότι θες να μείνεις μόνο με τα κόκαλα; ;;;🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καούρες ευτυχως ακόμα δεν έχω!! Αλλά αυτό με το στομάχι που γεμίζει πολύ γρήγορα αλλά η χώνεψη είναι πολύ αργή με εκνευρίζει απίστευτα! Ούτε νερό δεν μπορώ να πιω! 

 

Πωπω κοντεύεις!!! Πως νιωθεις;;; 
 

Εγώ δεν πεινάω νιώθω μόνιμα γεμάτη…αλλά τώρα τρώω όσο να νιωσω γεμάτη γιατί είναι πολύ χαλια αίσθημα! 

Ναι και μένα γεμίζει ευκολα και αν μου δώσει και κλωτσιά στο στομάχι νομίζω θα μπυ φύγει από τκ στομά.. νερό πίνω πολλη αλλά γεμίζει το στομάχι μου και το νοιώθω αλλά διψάω δεν μπορώ να κάνω αλλιως

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι αύριο το πρωί γεννάω κορίτσια..μόλις τελείωσα και τον προεγχειρητικο μου έλεγχο και άνοιξα καρτέλα στο νοσοκομείο. 

Νιώθω ανυπομονησία αλλά και φόβο για την επισκληριδιο και για όλη την διαδικασία. Ωστόσο θέλω τοοοοσο πολύ να δω το μωράκι μου να δω ποιο πλάσμα ήταν τόσο καιρό στην κοιλιά μέσα. 🤣 

Εγώ κορίτσια σχετικά με τα κιλά σύνολο πήρα 11. Μου τα σημείωσαν και εκεί στο νοσοκομείο Γιά να τα δει και αναισθησιολογος μέσα στην καρτέλα μου. Εντάξει δεν στερήθηκα. Έτρωγα κανονικά μπορώ να πω. Αλλά δεν είχα ληγουρες και τετοια

 

Αντε με το καλο.. να πάνε όλα τέλεια..ήρθε η μέρα που θα γνωρίσεις την πριγκίπισσα σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Μήπως δεν κατάλαβε ότι είσαι έγκυος και νομίζει ότι θες να μείνεις μόνο με τα κόκαλα; ;;;🤣🤣🤣

Λες να νόμιζε ότι η κοιλιά είναι φουσκωμένη επειδή παραφαγα??? Χαχαχ είναι κι αυτό μια πιθανή αιτία!! 😅

@Nandia- & @Raf123 ψωνισατε κορίτσια για το μωρό?? Κούνιες καρότσια ρούχα κτλ?? 

@marakineos ποτέ μην σταματας να ελπίζεις μέχρι να δεις αιμα! Αλλωστε τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου χθες 28η ημέρα μ ήρθε ελάχιστη περίοδος και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ήταν κανονική ΡΟΗ . Ποτέ πιάνετε ως πρώτη ημέρα περιόδου ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Το μωρό για ένα ζευγάρι είναι μεγάλη αλλαγή. Πλέον θερμά πιστεύω όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα να κάνει κανείς παιδιά. Η μικρή είναι ιδανική στα κιλά της και στην υγεία της. Περνάει κολικούς εδώ και ένα μήνα. Κλαίει όλο το απόγευμα συνήθως και χρησιμοποιούμε οτι ήχο την ηρεμεί. Για εμένα στα 35 ήταν σοκ αλλά προσαρμοστηκα. Ο σύζυγος στα 46 τα έχει χάσει. Κοιμάται πλέον στον καναπέ διότι θηλάζω ανά 2 ώρες περίπου και μας παραχώρησε το κρεβάτι. Κάποιες φορές τρώμε μαζί αλλά συνήθως βαράμε βάρδιες στην μικρή και ο καθένας τρώει όταν την κρατάει ο άλλος. Ευτυχώς έχω άδεια. Ο πρώτος καιρός είναι ζόρικος, όμως η μπέμπα είναι μια γλύκα. Μας χαϊδεύει τα χεράκια και το στερνό όταν την έχουμε αγκαλιά. Σας εύχομαι να το ζησετε με υγιή και ήρεμα μωρά 💕

Οποία ηλικία κ να είσαι πιστεύω είναι κάτι το οποίο διαταράσσει τη ζωή που είχες πριν το μωρό!! Σίγουρα θέλει ισορροπίες κ από τους 2!! Να χαίρεστε την μικρούλα σας!!! 💕💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια μου χθες 28η ημέρα μ ήρθε ελάχιστη περίοδος και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ήταν κανονική ΡΟΗ . Ποτέ πιάνετε ως πρώτη ημέρα περιόδου ;;;;

Εγώ θα μετρούσα την χθεσινή δεν είμαι κ σίγουρη ομως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια μου χθες 28η ημέρα μ ήρθε ελάχιστη περίοδος και σήμερα το πρωί που ξύπνησα ήταν κανονική ΡΟΗ . Ποτέ πιάνετε ως πρώτη ημέρα περιόδου ;;;;

Κι εγώ θα Έλεγα την χθεσινή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyElpida είπε:

Λες να νόμιζε ότι η κοιλιά είναι φουσκωμένη επειδή παραφαγα??? Χαχαχ είναι κι αυτό μια πιθανή αιτία!! 😅

@Nandia- & @Raf123 ψωνισατε κορίτσια για το μωρό?? Κούνιες καρότσια ρούχα κτλ?? 

@marakineos ποτέ μην σταματας να ελπίζεις μέχρι να δεις αιμα! Αλλωστε τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της περιόδου! 

Εγώ παράγγειλα το καρότσι! Κ τα υπόλοιπα τα πράγματα επίσης! Μολις μπω στον 8ο θα ετοιμάσω κ τα πράγματα του μωρού θα τα πλύνω! Θα δω κ τι θέλω ακόμη να αγοράσω σε ρούχα γιατί μου έδωσε κ η νύφη μου κάποια δικά της κ θα τα δω κ θα αγοράσω ότι ακόμα χρειάζομαι! Σίγουρα σεντονακια δεν πήρα πρέπει να αγοράσω! Σε έπιπλα πήρα κρεβάτι με στρώμα, συρταριερα θα παρω από το ΙΚΕΑ δεν θα παρω τη παιδική γιατί είναι μικρές, το καρότσι 3 σε 1, ακόμα ένα κάθισμα για το αυτοκίνητο του άντρα μου, ένα high chair, μπανάκι, αλαξιερα, κ ένα relax που κουνιέται μπαίνει από μικρουλι! Κ μαρσιπο θα παραγγείλω online! Βασικά από αυτά μου έμεινε να πάρω την συρταριερα κ το μαρσιπο τα υπόλοιπα τα έκλεισα! 
 

Τα είδη περιποίησης έχω από τη δουλεια πήρα δειγματακια κ μου εδώσαν κ στην κλινικη! Μπιμπερό, πιπίλες, pambers, αυτά ακόμη αλλά μπιμπερό κ πιπίλες μου είπαν να μην αγοράσω γιατί δίνουν στην κλινικη κ ότι αρέσει στο μωρό να του πάρω! Παμπερς κ μωρομαντιλα μολις δω μια καλή προσφορά θα τα αγοράσω χαχαχα! Και εννοείται για εμένα τίποτα δεν πήρα ούτε σουτιεν ούτε πιτζάμες για τη κλινικη! Μάλλον θα παραγγείλω από το h&m για εμένα! 
 

απλα δεν έχω πολύ χώρο στο διαμέρισμα που μενω και τώρα πιέζουμε για να μας παραδώσει το σπίτι τουλάχιστον πριν γεννήσω για να μπορέσω να τα βάλω τα πράγματα του μωρού οπως θέλω! Επίσης μίλησα κ με τη παιδίατρο μας χθες μου είπε κ αυτή κάποια πράγματα κ ότι θέλω να τη ρωτήσω ξανά! Μόνο θήλαστρο σκέφτομαι να νοικιάσω κ αποστείρωση θα μου δώσει η νύφη μου!! Αυτάααα λεω να μπει κ ο Οκτωβρης κ να αρχίσω να τα μαζεύω όλα να δω τι έχω κ τι δεν έχω για να τα πάρω!!  
 

εσυ άρχισες να κοιτάζεις;;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...