Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σεπτέμβριος, Φθινόπωρο, όπως πέφτουν τα φύλλα έτσι να πέσουν οι δύσκολες στιγμές και να έρθουν νέα σποράκια στις κοιλίτσες και στις αγκαλίτσες🤰🤰🤱🤱🤱👶👶👶🍼🍼🍂🍂🍂


Nandia-

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε?

Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω θέμα με το έντερο μου. Είμαι τέλος 7ης εβδομάδας και ο γιατρός μου άλλαξε το σιδηρο και τον αύξησε από 1 σε 2 την ημέρα. Από Κυριακή ξεκίνησε μια σχετική δυσκοιλιοτητα και χθες άλλαξε σε διαροια, περίπου 2 φορές μόνο το πρωί. Γενικά αισθανόμουν τρομερό φούσκωμα και έτσι κίνηση στην κοιλια μου εντερική. Σήμερα το πρωί ήμουν καλύτερα είχε σταματήσει η διαροια, και πίνω ένα χαμομήλι κάνω εμετό κατευθείαν. Με έπιανε αραιά και που ένας πονος αριστερα κάτω στο έντερο ελαφρύς που ερχόταν και έφευγε αλλά όχι έντονος. Έφαγα πολύ συντηρητικά είμαι καλύτερα αλλά ακόμη δεν την αισθάνομαι τέλεια. Έχει καμία άλλη εμπειρία με κάτι αντίστοιχο στην εγκυμοσυνη της?

Εγω κοπέλα μου εξμαι στην 6 εβδομάδα και έχω τα ίδια εμένα είναι απ το μαγνήσιο.  

Μια έχω δυσκοιλιοτητα 4 μέρες να μην πηγαίνω και μια διάρροια είναι φυσιολογικά. Προσπάθησε να πίνεις νεράκι και να τρως κριτσινια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

@MyElpidaεσυ ποτέ εχεις ραντεβού;; 
 

@ΕΦΗ Ν εύχομαι να είσαι τυχερή ❤️❤️❤️

Καλημέρα! Εγώ πάω την ερχόμενη Δευτέρα! Το μωράκι έχει αρχίσει για τα καλά τις κλωτσιτσες κάθε βράδυ, αλλά κι εγώ έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι στον ύπνο!! Έχω ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης στην αποθήκη, θα το βγάλω να δω αν μου κάνει, διαφορετικά ίσως αγορασω καινούργιο.. εσύ τελικά είχες πάρει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα! Εγώ πάω την ερχόμενη Δευτέρα! Το μωράκι έχει αρχίσει για τα καλά τις κλωτσιτσες κάθε βράδυ, αλλά κι εγώ έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι στον ύπνο!! Έχω ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης στην αποθήκη, θα το βγάλω να δω αν μου κάνει, διαφορετικά ίσως αγορασω καινούργιο.. εσύ τελικά είχες πάρει??

Δευτέρα θα δεις το μωράκι σου! Ξέρετε φύλο; 

Όχι δεν πήρα! Τελικά βάζω αυτά τα διακοσμητικά που έχω στο κρεβάτι τα τετράγωνα ανάμεσα στα πόδια μου, κ βάζω κ ένα στην κοιλια μου! Είμαι μια χαρά…επίσης είπα στο γυμναστή μου όσο γίνεται (γιατί δεν επιτρέπονται όλα) να κάνουμε ασκήσεις για τη μέση κ νιώθω καλύτερα! Με βοήθησε κ το κολύμπι αλλά έχει κανένα μήνα να πάω γιατί με τη δουλεια δε βολεύομαι! 
 

δοκίμασε το και αν δεν σου κάνει αν εχεις τέτοια στο σπίτι δοκίμασε κ αυτά κ μετά αγοράζεις! Εγώ είπα αν δεν μου κάνει να αγοράσω εγκυμοσύνης! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα! Εγώ πάω την ερχόμενη Δευτέρα! Το μωράκι έχει αρχίσει για τα καλά τις κλωτσιτσες κάθε βράδυ, αλλά κι εγώ έχω αρχίσει να δυσκολεύομαι στον ύπνο!! Έχω ένα μαξιλάρι εγκυμοσύνης στην αποθήκη, θα το βγάλω να δω αν μου κάνει, διαφορετικά ίσως αγορασω καινούργιο.. εσύ τελικά είχες πάρει??

Εγώ πάντως πιστεύω δεν βολεύουν αυτά της εγγυμοσυνης. Τσάμπα λεφτά. Αυτά τα διακοσμητικά που έχουμε στον καναπέ τα τετράγωνα..εγώ έχω βάλει μαξιλαροθηκη και το έχω στο κρεβάτι. το βάζω ανάμεσα στα πόδια και βολεύει πολύ. 

Και ένα κανονικό στην κοιλιά όσο περνάει ο καιρός . Της εγγυμοσυνης μου το έδωσαν δωρο σε κατάστημα που αγόρασα πραγματα και δεν με βόλεψε καθόλου. Άσε που κάνει και ζέστη και αυτό με ζεσταίνει ακόμα πιο πολύ. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δευτέρα θα δεις το μωράκι σου! Ξέρετε φύλο; 

Όχι δεν πήρα! Τελικά βάζω αυτά τα διακοσμητικά που έχω στο κρεβάτι τα τετράγωνα ανάμεσα στα πόδια μου, κ βάζω κ ένα στην κοιλια μου! Είμαι μια χαρά…επίσης είπα στο γυμναστή μου όσο γίνεται (γιατί δεν επιτρέπονται όλα) να κάνουμε ασκήσεις για τη μέση κ νιώθω καλύτερα! Με βοήθησε κ το κολύμπι αλλά έχει κανένα μήνα να πάω γιατί με τη δουλεια δε βολεύομαι! 
 

δοκίμασε το και αν δεν σου κάνει αν εχεις τέτοια στο σπίτι δοκίμασε κ αυτά κ μετά αγοράζεις! Εγώ είπα αν δεν μου κάνει να αγοράσω εγκυμοσύνης! 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ πάντως πιστεύω δεν βολεύουν αυτά της εγγυμοσυνης. Τσάμπα λεφτά. Αυτά τα διακοσμητικά που έχουμε στον καναπέ τα τετράγωνα..εγώ έχω βάλει μαξιλαροθηκη και το έχω στο κρεβάτι. το βάζω ανάμεσα στα πόδια και βολεύει πολύ. 

Και ένα κανονικό στην κοιλιά όσο περνάει ο καιρός . Της εγγυμοσυνης μου το έδωσαν δωρο σε κατάστημα που αγόρασα πραγματα και δεν με βόλεψε καθόλου. Άσε που κάνει και ζέστη και αυτό με ζεσταίνει ακόμα πιο πολύ. 

 

 

Ναι μας εχουν πει μαλλον κοριτσακι! δεν εχει φανει κάτι άλλο χαχαχ

Ναι έχω κι εγώ ένα για τα γόνατά μου, αλλά χρειάζομαι κι άλλο για την κοιλιά μου, κι ένα για τη μέση μου καμιά φορά.. νομίζω θα μπλεχτώ με τόσα μαξιλάρια..! γι' αυτό σκε΄φτηκα ένα μεγάλο ίσως βολεύει καλύτερα.. αλλά τα καλά είναι και πανάκριβα.. 60ευρώ και βάλε.. νομίζω πεταμένα λεφτά.. θα δοκιμάσω για αρχή αυτό που μου έχουν δώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

Πηγα στη γιατρο χθες είδαμε το μωράκι μου! Έγινε 720γρ!! Και ήταν ξαπλωμένο διαγώνια μέσα στη κοιλια χαχαχα το κεφάλι του ήταν κάτω από το στήθος το δεξί κ τα πόδια του κάτω από στην αριστερή μεριά 🤣🤣🤣 βολεύτηκε μια χαρά!! 
 

το ινομυωμα που είχα από 6.5εκ έγινε 4εκ! Θα μικρύνει κ άλλο ακόμα ως να γεννήσω! Και λόγο του ρίσκου με το υπολειπόμενο βάρος που μας βγήκε στην αυχενική την επόμενη φορά θα με δει σε 3 εβδομάδες αντί σε 4 και μετά κάθε 2 εβδομάδες θα με βλέπει, προς το παρόν πάμε καλά και μακάρι να μην γίνει κάτι πριν τις 36 εβδομαδες…κ κάθε φορά θα παίρνω και ουρα μαζί μου! 

Πρωί θα πηγαίνεις τα ουρα η δεν έχει σχέση.. πάντως στους άλλους 2 του έκανα "ψιλοκαταθεση" στο ιατρείο δεν τα επερνα μαζί μου

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι ναι χριστουγεννιάτικο!! Άσε στις αιτήσεις που κάνουμε για το επίδομα βάλαμε την εβδομάδα 02-01 που είναι η τελευταία εβδομάδα που δίνουν για να δουλέψω λίγο παραπάνω αν δεν γίνει οτιδήποτε με το μωράκι κ έρθει πιο νωρις τελικά…μακάρι να μου έρθει μετά τις 24-12! 

Δλδ δεν έχουν πολλές μέρες διάφορα τα παιδια μας.. εμένα μου είπε 9 με 10 Ιανουαρίου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω κοπέλα μου εξμαι στην 6 εβδομάδα και έχω τα ίδια εμένα είναι απ το μαγνήσιο.  

Μια έχω δυσκοιλιοτητα 4 μέρες να μην πηγαίνω και μια διάρροια είναι φυσιολογικά. Προσπάθησε να πίνεις νεράκι και να τρως κριτσινια. 

Πόσο χάρηκα..αν δεν κάνω λάθος θυμάμαι που είχες παλινδρομη και δεν έπεφτε η χοριακη.. με το καλό.. σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε?

Εγώ τις τελευταίες μέρες έχω θέμα με το έντερο μου. Είμαι τέλος 7ης εβδομάδας και ο γιατρός μου άλλαξε το σιδηρο και τον αύξησε από 1 σε 2 την ημέρα. Από Κυριακή ξεκίνησε μια σχετική δυσκοιλιοτητα και χθες άλλαξε σε διαροια, περίπου 2 φορές μόνο το πρωί. Γενικά αισθανόμουν τρομερό φούσκωμα και έτσι κίνηση στην κοιλια μου εντερική. Σήμερα το πρωί ήμουν καλύτερα είχε σταματήσει η διαροια, και πίνω ένα χαμομήλι κάνω εμετό κατευθείαν. Με έπιανε αραιά και που ένας πονος αριστερα κάτω στο έντερο ελαφρύς που ερχόταν και έφευγε αλλά όχι έντονος. Έφαγα πολύ συντηρητικά είμαι καλύτερα αλλά ακόμη δεν την αισθάνομαι τέλεια. Έχει καμία άλλη εμπειρία με κάτι αντίστοιχο στην εγκυμοσυνη της?

Καλησπέρα , 
Είμαι 31 εβδ. και μέχρι στιγμή έπαιρνα σίδηρο σε αναβράζουσα μορφή. Είχα κάποιες φορές διάρροια αλλά γενικά όλους αυτούς τους μήνες ήμουν πολύ καλά στο θέμα του εντέρου,  δεν είχα θέμα δυσκοιλιότητας
Ωστόσο πριν μια εβδομάδα είχα σταματήσει για 2 μέρες το σιδηρο και όταν το πήρα πάλι , μου έφερε ανακατοσούρα και έκανα εμετο και τις υπόλοιπες 2 μέρες που το πήρα το ίδιο. 
Οπότε μου έγραψε σίδηρο σε άλλη μορφή για να δούμε πως θα πάει .. αύριο θα ξεκινήσω. 

 

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποια για το επίδομα από το ΕΦΚΑ. 
θα το κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση και μετά θα ενημερώσω την εταιρία και την γιατρό να το δηλώσουν?  ή πρέπει πρώτα η γιατρός να το δηλώσει στο ΕΦΚΑ (ημ/νια τοκετού) και μετά εγώ να κάνω την αίτηση? 

Ευχαριστώ πολύ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Πόσο χάρηκα..αν δεν κάνω λάθος θυμάμαι που είχες παλινδρομη και δεν έπεφτε η χοριακη.. με το καλό.. σου εύχομαι μια όμορφη εγκυμοσύνη 

Καλά θυμάσαι πέρσι τέτοιο καιρό μετά από εξωσωματική.  Και τώρα έμεινα φυσικά ενώ μας το είχαν αποκλείσει σαν σενάριο.  

Σε ευχαριστώ πολύ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η ΕΦΗ Ν είπε:

Υπέροχες μέλλουσες μανούλες!!! Ας βάλει ο Θεός Το Χέρι ΤΟΥ και σημερα που ειναι Του Σταυρού ας μας βοηθήσει να έχουμε όλες όσες επιθυμούμε τοςο πολυ ενα νινι στην αγκαλιά μας!!! Να δώσει νόημα στις ζωές μας!!! Αμήν 🤍🙏🏻

Αχ μακάρι σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω κοπέλα μου εξμαι στην 6 εβδομάδα και έχω τα ίδια εμένα είναι απ το μαγνήσιο.  

Μια έχω δυσκοιλιοτητα 4 μέρες να μην πηγαίνω και μια διάρροια είναι φυσιολογικά. Προσπάθησε να πίνεις νεράκι και να τρως κριτσινια. 

Αχ κατάλαβα. Δεν είμαι η μόνη. Εγώ αλήθεια δεν με πειράζει ας έχω ότι συμπτωματα θέλει αρκεί να είναι καλά το μωράκι, γιατί ξέρεις κάθε φορά που συμβαίνει κάτι διαφορετικό αγχώνομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elenakk είπε:

Αχ κατάλαβα. Δεν είμαι η μόνη. Εγώ αλήθεια δεν με πειράζει ας έχω ότι συμπτωματα θέλει αρκεί να είναι καλά το μωράκι, γιατί ξέρεις κάθε φορά που συμβαίνει κάτι διαφορετικό αγχώνομαι

Εγω να δεις.. διαβάζω και στο ίντερνετ και μετά μπουτζωνομαι. Πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο θετικά γιατί αλλιώς δε μας βλέπω καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω να δεις.. διαβάζω και στο ίντερνετ και μετά μπουτζωνομαι. Πρέπει να σκεφτόμαστε μόνο θετικά γιατί αλλιώς δε μας βλέπω καλά.. 

Εσυ πάρε μια παντόφλα για να μην ξεχνιομαστε..Γιατί έχω μάτια παντού εγώ!! 
I see you!!!👀👀👀👀

Κορίτσια του thread συγνώμη για την εισβολή αλλά την κοπέλα την ξέρω από παλιά..😂😂

18DD0573-7DD8-4ADC-9227-B8A7A4B3E992.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 1:14 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!🌸

Έχω χαθεί εδώ και πολύυυ καιρό λόγω του γάμου, της δουλειάς, των παιδιών…αλλά σας διαβάζω!! 

Με το γάμο όλα πολύ ωραία, και όλοι μου έστελναν την επόμενη μέρα ότι πέρασαν τέλεια που ήταν κάτι σημαντικό για μένα❤️

Τα μωράκια μας μεγαλώνουν, ο "μεγάλος" έγινε 2 του κάναμε και πάρτυ🎉 η μπέμπα 6 μηνών!! Τρώει τα φαγητά της μια χαρά και μεγαλώνει😄

Η δουλειά καλά, τώρα κοιτάμε να τη μεγαλώσουμε λίγο..!

@Hopemumtobe γλυκιά μου κοντεύεις ε;; 🥰

@misofeggaro Αθηνά μου συνονόματη!! Να ξέρεις πιο πολύ για σένα γράφω τώρα, γιατί διάβασα τα νέα για την εξωσωματική κι ήθελα να σου στείλω πόσο χάρηκα!! Μετά διαβασα για τα συμπτώματα και ότι θα κανεις τεστ, και ήθελα να σου στείλω πόσο ανυπομονώ!! Σήμερα μπήκα το μεσημέρι να δω τα νέα σου…ελπίζω ακόμη να μη σου έχει έρθει και να έχουμε τα πιο τέλεια νέα!!!🥰 Αλλά και να σου έρθει έχουμε το plan b πια και θα’ναι όλα τέλεια!!❤️❤️

@Raf123 Ραφ μου πώς είσαι;;

@Antonia2 κοριτσάρα μου το Σάββατο έχετε το γάμο σας ε;; Με το καλό να γίνουν όλα🙏❤️ Να περάσετε τέλεια!!!😍

@Nandia- μου ειδα ότι ήταν όλα καλά στη β’ επιπέδου❤️❤️ Μπράβο κορίτσι μου😍

@babyblue94 κορίτσι μου με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!! Ίδια μέρα θα έχουμε γενέθλια! 💕

@Tinasardin8689γλυκιά μου δεν έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο αλλά νιώθω τον πόνο σου και λυπάμαι πάρα πολύ…😞 αλλά έχω ακούσει ότι έρχεται πολύ πιο εύκολα το μωράκι μετά από μια εγκυμοσύνη…εύχομαι σύντομα να μας στείλεις θετικά νέα❤️

@Lacostaki χαίρομαι πάρα πολύ και για σένα και που το προχωράς!!! Ανυπομονώ για τη στιγμή που θα μας πεις τα πιο όμορφα νέα!!!💜💜

@Ευάγγελοςτ κορίτσι μου γλυκό τι κάνεις; Ελπίζω να είναι όλα καλά❤️
 

@lactaki κ @Tokyo τι κάνετε;; Τι κάνουν τα μωράκια σας; 🍼💓

Καλώς το το κορίτσι.. Καλά είμαστε 17 μηνών, μεγαλώσαμε, τις πηγα κ βρεφικο φέτος... Πολυ καλη προσαρμογη περνανε όμορφα κ εκείνες κ εγώ 🤣πινω κ κανα καφέ, κάνω κ τη βόλτα μου.. Μεγαλώσανε Κ τα δικά σου πω πω περασε ο καιρός...🥰🥰 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εσυ πάρε μια παντόφλα για να μην ξεχνιομαστε..Γιατί έχω μάτια παντού εγώ!! 
I see you!!!👀👀👀👀

Κορίτσια του thread συγνώμη για την εισβολή αλλά την κοπέλα την ξέρω από παλιά..😂😂

18DD0573-7DD8-4ADC-9227-B8A7A4B3E992.jpeg

Αχ πόνεσε.. καλα και εδώ με βρήκες.. πωπ  δε γλιτώνω χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω κοπέλα μου εξμαι στην 6 εβδομάδα και έχω τα ίδια εμένα είναι απ το μαγνήσιο.  

Μια έχω δυσκοιλιοτητα 4 μέρες να μην πηγαίνω και μια διάρροια είναι φυσιολογικά. Προσπάθησε να πίνεις νεράκι και να τρως κριτσινια. 

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Και εγώ σε παρακολουθούσα!! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια❤️❤️❤️

 

στις πριν 18 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Πρωί θα πηγαίνεις τα ουρα η δεν έχει σχέση.. πάντως στους άλλους 2 του έκανα "ψιλοκαταθεση" στο ιατρείο δεν τα επερνα μαζί μου

 

Δλδ δεν έχουν πολλές μέρες διάφορα τα παιδια μας.. εμένα μου είπε 9 με 10 Ιανουαρίου 

Με πρωινά ούρα μου είπε προτιμά! Για να βλέπουμε πρωτεΐνες κ γλυκόζη! Για το λεύκωμα φαντάζομαι γίνεται έλεγχος… 

ναι άμα φτάσω ως 24-12 που είναι οι 40 εβδομαδες δεν θα έχουμε πολύ διαφορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/9/2022 at 1:14 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!🌸

Έχω χαθεί εδώ και πολύυυ καιρό λόγω του γάμου, της δουλειάς, των παιδιών…αλλά σας διαβάζω!! 

Με το γάμο όλα πολύ ωραία, και όλοι μου έστελναν την επόμενη μέρα ότι πέρασαν τέλεια που ήταν κάτι σημαντικό για μένα❤️

Τα μωράκια μας μεγαλώνουν, ο "μεγάλος" έγινε 2 του κάναμε και πάρτυ🎉 η μπέμπα 6 μηνών!! Τρώει τα φαγητά της μια χαρά και μεγαλώνει😄

Η δουλειά καλά, τώρα κοιτάμε να τη μεγαλώσουμε λίγο..!

@Hopemumtobe γλυκιά μου κοντεύεις ε;; 🥰

@misofeggaro Αθηνά μου συνονόματη!! Να ξέρεις πιο πολύ για σένα γράφω τώρα, γιατί διάβασα τα νέα για την εξωσωματική κι ήθελα να σου στείλω πόσο χάρηκα!! Μετά διαβασα για τα συμπτώματα και ότι θα κανεις τεστ, και ήθελα να σου στείλω πόσο ανυπομονώ!! Σήμερα μπήκα το μεσημέρι να δω τα νέα σου…ελπίζω ακόμη να μη σου έχει έρθει και να έχουμε τα πιο τέλεια νέα!!!🥰 Αλλά και να σου έρθει έχουμε το plan b πια και θα’ναι όλα τέλεια!!❤️❤️

@Raf123 Ραφ μου πώς είσαι;;

@Antonia2 κοριτσάρα μου το Σάββατο έχετε το γάμο σας ε;; Με το καλό να γίνουν όλα🙏❤️ Να περάσετε τέλεια!!!😍

@Nandia- μου ειδα ότι ήταν όλα καλά στη β’ επιπέδου❤️❤️ Μπράβο κορίτσι μου😍

@babyblue94 κορίτσι μου με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!! Ίδια μέρα θα έχουμε γενέθλια! 💕

@Tinasardin8689γλυκιά μου δεν έχω βιώσει κάτι αντίστοιχο αλλά νιώθω τον πόνο σου και λυπάμαι πάρα πολύ…😞 αλλά έχω ακούσει ότι έρχεται πολύ πιο εύκολα το μωράκι μετά από μια εγκυμοσύνη…εύχομαι σύντομα να μας στείλεις θετικά νέα❤️

@Lacostaki χαίρομαι πάρα πολύ και για σένα και που το προχωράς!!! Ανυπομονώ για τη στιγμή που θα μας πεις τα πιο όμορφα νέα!!!💜💜

@Ευάγγελοςτ κορίτσι μου γλυκό τι κάνεις; Ελπίζω να είναι όλα καλά❤️
 

@lactaki κ @Tokyo τι κάνετε;; Τι κάνουν τα μωράκια σας; 🍼💓

ναι κοριτσι μου πλησιαζω και τρεχω να τα προλαβω ολα! Ανυπομονω για τη μεγαλη στιγμη!!Εσυ τι κανεις?? Πως εισαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2022 at 5:53 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλά θυμάσαι πέρσι τέτοιο καιρό μετά από εξωσωματική.  Και τώρα έμεινα φυσικά ενώ μας το είχαν αποκλείσει σαν σενάριο.  

Σε ευχαριστώ πολύ 🥰

Τέλεια..χάρηκα πολύ.. έχεις και εσύ θαυματακι..με το καλό.. εύχομαι να πάνε όλα τέλεια ❤️

 

στις On 16/9/2022 at 9:59 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Και εγώ σε παρακολουθούσα!! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια❤️❤️❤️

 

Με πρωινά ούρα μου είπε προτιμά! Για να βλέπουμε πρωτεΐνες κ γλυκόζη! Για το λεύκωμα φαντάζομαι γίνεται έλεγχος… 

ναι άμα φτάσω ως 24-12 που είναι οι 40 εβδομαδες δεν θα έχουμε πολύ διαφορά 

Ναι αλλά αν έχεις απόγευμα ραντεβού; θα τα κρατάς από το πρωί στο μπουκαλακι; 

Όπως και να έχει πολύ κοντά θα είναι ηλικιακά..μακάρι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/9/2022 at 8:59 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Και εγώ σε παρακολουθούσα!! Εύχομαι όλα να πάνε τέλεια❤️❤️❤️

 

Με πρωινά ούρα μου είπε προτιμά! Για να βλέπουμε πρωτεΐνες κ γλυκόζη! Για το λεύκωμα φαντάζομαι γίνεται έλεγχος… 

ναι άμα φτάσω ως 24-12 που είναι οι 40 εβδομαδες δεν θα έχουμε πολύ διαφορά 

Ευχαριστώ πολύ 🥰

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Τέλεια..χάρηκα πολύ.. έχεις και εσύ θαυματακι..με το καλό.. εύχομαι να πάνε όλα τέλεια ❤️

 

Ναι αλλά αν έχεις απόγευμα ραντεβού; θα τα κρατάς από το πρωί στο μπουκαλακι; 

Όπως και να έχει πολύ κοντά θα είναι ηλικιακά..μακάρι να πάνε όλα καλά 

Σε ευχαριστώ πολύ..

 

Τα ουρά πάντως πάνω από 10 λεπτά δεν κάνει να μένουν.  Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και απογευματινά ραντεβού  , στις 40 εβδομάδες έδειξε κατευθείαν ότι έχουμε θεματακι ακόμα και που είχα πάει το μεσημέρι. Ρωτήστε τον γιατρό σας για αυτό με τα 10λεπτα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ευχαριστώ πολύ 🥰

Σε ευχαριστώ πολύ..

 

Τα ουρά πάντως πάνω από 10 λεπτά δεν κάνει να μένουν.  Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα και απογευματινά ραντεβού  , στις 40 εβδομάδες έδειξε κατευθείαν ότι έχουμε θεματακι ακόμα και που είχα πάει το μεσημέρι. Ρωτήστε τον γιατρό σας για αυτό με τα 10λεπτα.  

Τα ούρα απλά θέλουν ψυγείο αν είναι πρωινά και δεν τα πας επί τόπου. Δε θυμάμαι τώρα πόση ώρα μπορούν να διατηρηθούν αλλά διατηρούνται κανονικά στο ψυγείο αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Τέλεια..χάρηκα πολύ.. έχεις και εσύ θαυματακι..με το καλό.. εύχομαι να πάνε όλα τέλεια ❤️

 

Ναι αλλά αν έχεις απόγευμα ραντεβού; θα τα κρατάς από το πρωί στο μπουκαλακι; 

Όπως και να έχει πολύ κοντά θα είναι ηλικιακά..μακάρι να πάνε όλα καλά 

Όχι πρωί έχω ραντεβού! Μέχρι το μεσημέρι ειναι οκ να τα εχεις ή τα βαζεις ψυγείο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Τα ούρα απλά θέλουν ψυγείο αν είναι πρωινά και δεν τα πας επί τόπου. Δε θυμάμαι τώρα πόση ώρα μπορούν να διατηρηθούν αλλά διατηρούνται κανονικά στο ψυγείο αρκετά. 

Ε ναι Αφού και στο εργαστήριο να τα πας δε τα επεξεργάζονται εκείνη την ώρα! Τα βάζουν ψυγείο κ όταν έρθει η σειρά σου τα επεξεργάζονται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Τα ούρα απλά θέλουν ψυγείο αν είναι πρωινά και δεν τα πας επί τόπου. Δε θυμάμαι τώρα πόση ώρα μπορούν να διατηρηθούν αλλά διατηρούνται κανονικά στο ψυγείο αρκετά. 

 

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Όχι πρωί έχω ραντεβού! Μέχρι το μεσημέρι ειναι οκ να τα εχεις ή τα βαζεις ψυγείο 

Εσείς ξέρετε. Δεν είχα να ποτε τα ουρά κάπου (ευτυχως γτ είμαι περίεργη εγώ αναγουλιαζω  με τέτοια) απλά αυτό με τα 10 λεπτά το είχαν αναφέρει στο γυναικολόγικο όταν μου είπαν να δώσω ουρά σε 5 λεπτά γτ δεν είχαν τελειώσει της προηγούμενης κοπέλας. 

Σε εμάς τα ελέγχει επιτόπου στο ιατρείου  του  γυναικολόγος μέχρι να κάνω τον υπερηχο γίνεται και ο έλεγχος.  Στη Γερμανία είναι διαφορετικά ίσως για αυτό.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...