Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

στις πριν 32 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Δεν είμαι επιθετική. Ξεκίνησες πρώτη την επίθεση γιατί ισως ένιωσες η ίδια άσχημα πως κρίνεσαι για τις επιλογές σου, και είχες την ανάγκη όχι μόνο να τις δικαιολόγησεις, αλλά και να τις ωραιοποιησεις, ως φυσιολογικές τεχνικές ρουτίνας στην μαιευτική. Επιπλέον αναφέρεσαι συνεχώς στον τοκετό σαν ένα γεγονός που χρειάζεται οπωσδήποτε τις μαιευτικες παρεμβασεις, διαφορετικά δεν μπορεί να εξελιχθεί φυσιολογικά! Κι όπως έγραψα παραπάνω δαιμονοποιεις εσύ η ιδια την διαδικασία και μιλας για τοκετους του 1960 οπου η κορη της γιαγιας σου πεθανε στη γέννα! Μα δε μιλάμε για κάτι τέτοιο, ούτε για το 1960! Αν είναι δυνατόν! Ζούμε στο 2022!

Όσο για την άποψή μου για την μαιευτική βία, είναι πολύ συγκεκριμένη και αντικειμενική. Αναφέρθηκα στη μέθοδο κριστελλερ, και δεν είναι προσωπική μου άποψη ότι αποτελεί βία. Είναι κοινώς αποδεκτό στο 2022 ως μια ξεπερασμενη τεχνικη που δεν θα πρεπει να εφαρμοζεται, και που οταν εφαρμοζεται (στην Ελλάδα περισσότερο απο ότι απαιτουν οι περιστάσεις) αποτελεί βία! Άρα το αν μια γυναίκα δεν το γνωρίζει και συνεπώς δεν έχει πρόβλημα με αυτό, δεν αναιρεί το γεγονός πως βίωσε μαιευτική βία στον τοκετό της. Δεν είναι η άποψή μου, είναι η πραγματικότητα. 

Το αν κάποια κοπέλα θορυβηθει και μπει σε σκέψεις από όσα λέμε, εγώ το εκλαμβάνω ως θετικό, κι όχι ως κάτι το αρνητικό. Δεν έχουν όλες οι κοπέλες σπουδάσει για την κύηση, ούτε δόθηκε σε όλες η επιλογή να αποφασίσουν αν θέλουν παρεμβάσεις ή όχι στον τοκετό τους! Αυτό πρέπει να μας κάνει να νιώθουμε άσχημα, το να μην έχουμε επιλογή πάνω στο ίδιο μας το σώμα και όχι το να διαβάζουμε και να ενημρρωνομαστε για τεχνικές που δεν θα έπρεπε να είναι αποδέκτες ως ρουτίνα. Η γνώση είναι δύναμη. 

Ας κάνει η κάθε κοπέλα ότι θεωρεί πιο σωστό για τον εαυτό της. 

Εγώ δεν έκανα καμία προσωπική επίθεση. Μίλησα για τα πράγματα που έχω διαβάσει, διδαχτεί και ζήσει. Το ίδιο ακριβώς γεγονός κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στην εμπειρία του κάθε ανθρώπου. Πολλές κυήσεις μπορεί να μη χρειαστούν παρεμβάσεις και πολλές να χρειαστούν. Δε θεωρώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσει μια γυναίκα φυσικά, λέω ότι δε θα γίνει κάτι αν μια δεν το κάνει. Και το αν μια κύηση παρουσιάζει παθολογία ο γιατρός θα το πει, συνεπώς πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη. Όταν δεν υπάρχει αλλάζουμε γιατρό. Συμφωνώ ότι η γνώση είναι δύναμη. Το πιο σημαντικό που μαθαίνουμε όμως όσο σπουδάζουμε και όσο ζούμε είναι ότι δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια κι αν υπάρχει ο άνθρωπος δεν την κατέχει ακόμα. 

@Raf123οι συστάσεις λένε 0,4 κιλά /εβδομάδα από τη 13η εβδομάδα και μετά. Άρα είναι φυσιολογικο το βάρος σου. Οι γιατροί πολλές φορές λένε να πάρουμε όσο λιγότερο βάρος με σωστή διατροφη κι αυτό αγχώνει τις εγκύους. Άλλες γυναίκες θα πάρουν περισσότερο νωρίς, αλλαγές αργά, άλλες ποτέ. Εγώ στον τελευταίο μήνα δεν πήρα καθόλου ενώ το μωρό έπαιρνε τόσο γρήγορα και μου έλεγαν ότι θα πάρω τότε το πολύ βάρος. Να είσαι καλά με το τι τρως και θα πας τέλεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Εγώ δεν έκανα καμία προσωπική επίθεση. Μίλησα για τα πράγματα που έχω διαβάσει, διδαχτεί και ζήσει. Το ίδιο ακριβώς γεγονός κάθε άνθρωπος το βιώνει διαφορετικά και πρέπει να υπάρχει σεβασμός στην εμπειρία του κάθε ανθρώπου. Πολλές κυήσεις μπορεί να μη χρειαστούν παρεμβάσεις και πολλές να χρειαστούν. Δε θεωρώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να γεννήσει μια γυναίκα φυσικά, λέω ότι δε θα γίνει κάτι αν μια δεν το κάνει. Και το αν μια κύηση παρουσιάζει παθολογία ο γιατρός θα το πει, συνεπώς πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη. Όταν δεν υπάρχει αλλάζουμε γιατρό. Συμφωνώ ότι η γνώση είναι δύναμη. Το πιο σημαντικό που μαθαίνουμε όμως όσο σπουδάζουμε και όσο ζούμε είναι ότι δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια κι αν υπάρχει ο άνθρωπος δεν την κατέχει ακόμα. 

@Raf123οι συστάσεις λένε 0,4 κιλά /εβδομάδα από τη 13η εβδομάδα και μετά. Άρα είναι φυσιολογικο το βάρος σου. Οι γιατροί πολλές φορές λένε να πάρουμε όσο λιγότερο βάρος με σωστή διατροφη κι αυτό αγχώνει τις εγκύους. Άλλες γυναίκες θα πάρουν περισσότερο νωρίς, αλλαγές αργά, άλλες ποτέ. Εγώ στον τελευταίο μήνα δεν πήρα καθόλου ενώ το μωρό έπαιρνε τόσο γρήγορα και μου έλεγαν ότι θα πάρω τότε το πολύ βάρος. Να είσαι καλά με το τι τρως και θα πας τέλεια. 

Δε τρώω βλακείες ευτυχως…ούτε γλυκά δε τα θέλω καθόλου! Κάνω διατροφή πήγα σε μια φίλη μου διατροφολόγο κ δε τα τρώω κιολας όλα αυτά που μου έχει, για εμένα είναι πολλά αλλά μου είπε όσο μπορώ! Η γιατρος μου είπε θα το δούμε πως θα πάω ως το επόμενο ραντεβού…μου λέει για την ώρα είσαι οκ! Αλλά με άγχωσε…σε ευχαριστώ πολύ 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Nat20 είπε:

Ετσι ακριβως ειναι! 

Σε ευχαριστω πολυ! Οσο για το τωρα, το μονο που ευχομαι ειναι να ερθει με ασφαλεια και λιγοτερη ταλαιπωρια για μενα γιατι ειδικα την πρωτη φορα, ετσι οπως μου ετυχε, ταλαιπωρηθηκα τοσο πολυ που δεν καταφερα να κρατησω καν την μικρη οταν βγηκε, σαν σε κωμα ημουν, και την ειδα μετα απο ωρες!

Να εχεις και εσυ μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει και το δικο σου μωρακι!

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου :) τα +3κιλα πολλά είναι για την εβδομάδα μιυ; 

Εγώ νομίζω έως 28 εβδομάδα είχα +3. Και πλέον στην 34 είμαι +7. Και τον τελευταίο καιρό δεν πήρα καθόλου. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν νομίζει να ξεπεράσω τα 10. 

Θα τα χάσουμε μέχρι να βγούμε από το μαιευτήριο μην αγχώνεσαι. Αρκεί να μην είναι πολλά. Εγώ και 10 να φτάσω πιστεύω θα ήταν καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Δε τρώω βλακείες ευτυχως…ούτε γλυκά δε τα θέλω καθόλου! Κάνω διατροφή πήγα σε μια φίλη μου διατροφολόγο κ δε τα τρώω κιολας όλα αυτά που μου έχει, για εμένα είναι πολλά αλλά μου είπε όσο μπορώ! Η γιατρος μου είπε θα το δούμε πως θα πάω ως το επόμενο ραντεβού…μου λέει για την ώρα είσαι οκ! Αλλά με άγχωσε…σε ευχαριστώ πολύ 😘😘

Ραφαέλα μου κ εγώ έχω πάρει ήδη 4 (22 +5 σήμερα), αλλά επειδή ξεκίνησα με πολύ λίγα κιλά ( 56)ο γιατρός μου δεν αγχώνεται. Εφόσον κ το ζάχαρο μου είναι καλό δεν τον ανησυχεί γιατί ήταν πολύ καλή η καμπύλη κ στο πρώτο μου παιδάκι. Βέβαια σε αυτή την εγκυμοσύνη τρώω όσα γλυκα δεν έχω φάει σε όλη μου τη ζωή😂. Πιστεύω θα πάρω πάλι 10 - 12 που νομίζω ότι ειναι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Ραφαέλα μου κ εγώ έχω πάρει ήδη 4 (22 +5 σήμερα), αλλά επειδή ξεκίνησα με πολύ λίγα κιλά ( 56)ο γιατρός μου δεν αγχώνεται. Εφόσον κ το ζάχαρο μου είναι καλό δεν τον ανησυχεί γιατί ήταν πολύ καλή η καμπύλη κ στο πρώτο μου παιδάκι. Βέβαια σε αυτή την εγκυμοσύνη τρώω όσα γλυκα δεν έχω φάει σε όλη μου τη ζωή😂. Πιστεύω θα πάρω πάλι 10 - 12 που νομίζω ότι ειναι οκ.

Μια χαρά είμαστε πιστεύω! Εγώ για καμπύλη θα πάω σε 4 εβδομαδες μου είπε! Εσυ θα ξανά κανεις τώρα; Κ εμένα το σάκχαρο μου είναι εντάξει κυμαίνεται 82-90 πάντα! Αλλά θα δούμε και στην καμπύλη…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 Κοριτσια μου καλημερα! Τι κανετε πως? Εγω καλα ειμαι στην 27η εβδομαδα και μπαινω τριτο τριμηνο!! Χαθηκα γιατι περασα μια φαση παρα πολυ κακη ψυχολογικα για διαφοροθς λογους κυριως οικογενειακα θεματα και οικονομικα αλλα και διαφορα αγχη εγκυμοσυνης τις τελευταιες εβδομαδες ομως τελευταιες μερες ειμαι καλυτερα😁 Ελπιζω να ειστε ολες καλα❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

 Κοριτσια μου καλημερα! Τι κανετε πως? Εγω καλα ειμαι στην 27η εβδομαδα και μπαινω τριτο τριμηνο!! Χαθηκα γιατι περασα μια φαση παρα πολυ κακη ψυχολογικα για διαφοροθς λογους κυριως οικογενειακα θεματα και οικονομικα αλλα και διαφορα αγχη εγκυμοσυνης τις τελευταιες εβδομαδες ομως τελευταιες μερες ειμαι καλυτερα😁 Ελπιζω να ειστε ολες καλα❤️ 

Κορίτσι μου εύχομαι όλα να ήταν περαστικά. Να μείνεις ήρεμη στην φάση που περνάς και να χαρείς την εγγυμοσυνη σου γιατί κάποια στιγμή θα τελειώσει.

Πολύ όμορφα που μπαίνεις στο τελευταίο τρίμηνο. Να ξέρεις τώρα θα αρχίσουν άλλες ενοχλήσεις 😝😝 θα βαρύνει η κοιλιά. Θα αρχισει να μην σε βοηθάει στον ύπνο. Θα δυσκολεύεσαι να γυρίσεις πλευρό και να αναπνέεις σιγά σιγά μιας και όλα θα στενεψουν 😊

Μετά την 30 η εμένα σταμάτησαν οι κλωτσιές. Πλέον γίνεται μεγάλη κίνηση μέσα στην κοιλιά. Παραμορφώνεται και νιώθεις να κουνιέται κάτι ολόκληρο μέσα στην κοιλιά. Εγώ στην αρχή τρόμαξα. Λέω που πήγαν οι κλωτσιές. Έπαθε κάτι το παιδί; Αλλά τελικά ήταν φυσιολογικό. Είμαι 34η πλέον και όλο κουνιέται. Και βγάζει η κοιλιά εξωγκωματα. 🤣

Όλα καλά θα πάνε ..πλησιάζουμε λοιπόν .❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι κάνετε ; Έχω εξαφανιστεί τρέχω αυτό το διάστημα … αυτό το μήνα δ είχα καθόλου επαφές …. Μόνο 12η 14η 16η θετιξο τεστ 11η και 12η …. Αλλά σήμερα έχω πολύ ανεβασμένη θερμοκρασία σώματος πολύ πονοκέφαλο κ αϋπνία είμαι 17η ήμερε ξέρω δεν είναι εφικτό να έχει γίνει κάτι απλά αυτό το σώμα μου με έχει τρελάνει …

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

 Κοριτσια μου καλημερα! Τι κανετε πως? Εγω καλα ειμαι στην 27η εβδομαδα και μπαινω τριτο τριμηνο!! Χαθηκα γιατι περασα μια φαση παρα πολυ κακη ψυχολογικα για διαφοροθς λογους κυριως οικογενειακα θεματα και οικονομικα αλλα και διαφορα αγχη εγκυμοσυνης τις τελευταιες εβδομαδες ομως τελευταιες μερες ειμαι καλυτερα😁 Ελπιζω να ειστε ολες καλα❤️ 

Κορίτσι μου καλημέρα!!! Πωπω πως πέρασε ο καιρός!!! Κιολας είσαι στο τριτο τρίμηνο; Με το καλό η μπουμπου σου ❤️❤️❤️ 
 

ευχομαι από εδώ και πέρα κοριτσάκι μου να απολαύσεις ότι έμεινε!! Να είσαι χαρούμενη και αισιόδοξη! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ; Έχω εξαφανιστεί τρέχω αυτό το διάστημα … αυτό το μήνα δ είχα καθόλου επαφές …. Μόνο 12η 14η 16η θετιξο τεστ 11η και 12η …. Αλλά σήμερα έχω πολύ ανεβασμένη θερμοκρασία σώματος πολύ πονοκέφαλο κ αϋπνία είμαι 17η ήμερε ξέρω δεν είναι εφικτό να έχει γίνει κάτι απλά αυτό το σώμα μου με έχει τρελάνει …

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία!! Άμα είχες επαφές να μη αγχώνεσαι! Εδώ ειδες έστω κ με τη μια φορά είχαμε κοπελες που έπιασαν! Θα περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Κορίτσια τι κάνετε ; Έχω εξαφανιστεί τρέχω αυτό το διάστημα … αυτό το μήνα δ είχα καθόλου επαφές …. Μόνο 12η 14η 16η θετιξο τεστ 11η και 12η …. Αλλά σήμερα έχω πολύ ανεβασμένη θερμοκρασία σώματος πολύ πονοκέφαλο κ αϋπνία είμαι 17η ήμερε ξέρω δεν είναι εφικτό να έχει γίνει κάτι απλά αυτό το σώμα μου με έχει τρελάνει …

Κορίτσι εδώ και εγω... Μου ήρθε περίοδος και πάλι ξανά για νέα προσπάθεια!!!! Μην δίνεις σημασία στα σύμπτωματα.. Και εγώ είχα τρομερή αναγούλα και όμως μου ήρθε περίοδος.. Το πιο σημαντικό είναι η καθυστέρηση περιόδου!!! Υπομονηηηηηη!!!! Φιλιά πολλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Παναγία κορίτσια!!! Πέρσι σαν σήμερα έκανα αποξεση... 😢 Δραματική επέτειος.. Αλλά δοξαζω τον Θεό που φέτος είμαστε όλοι υγιείς και δεν έχω τέτοιες διαδικασίες με κλινικές αιμορραγιες κλπ. 

Φιλιά πολλά και η Παναγία μαζι μας 🙏😘😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Καλή επιτυχία!! Άμα είχες επαφές να μη αγχώνεσαι! Εδώ ειδες έστω κ με τη μια φορά είχαμε κοπελες που έπιασαν! Θα περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου ❤️❤️❤️

Για να δούμε …. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις ! Είσαι περίπου στους ίδιους μήνες με την αδελφή μου ! Περιμένουμε κοριτσακιιιιι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Κορίτσι εδώ και εγω... Μου ήρθε περίοδος και πάλι ξανά για νέα προσπάθεια!!!! Μην δίνεις σημασία στα σύμπτωματα.. Και εγώ είχα τρομερή αναγούλα και όμως μου ήρθε περίοδος.. Το πιο σημαντικό είναι η καθυστέρηση περιόδου!!! Υπομονηηηηηη!!!! Φιλιά πολλά 

Εμένα μου λες ! Το ξέρω … το σώμα μ και το μυαλό μου κάθε μήνα ένα μπέρδεμα χαχαχαχαχαχ! Αλλά όλα θα πάνε καλα ! Καλή επιτυχία στον νέο μήνα προσπαθειών ! Καλή Παναγία ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sunyyyyyy είπε:

Για να δούμε …. Καλή εγκυμοσύνη να έχεις ! Είσαι περίπου στους ίδιους μήνες με την αδελφή μου ! Περιμένουμε κοριτσακιιιιι!!!

Αα πολύ ωραία :) πως πάει η αδερφή σου;; Με συμπτώματα τώρα είναι καλύτερα;; Εμεις περιμένουμε αγοράκι 👶💙 Σε ευχαριστώ πολύ!! Ότι και να είναι σε λιγες ημερες θα δείξει! Μην αγχώνεσαι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Χρόνια πολλά σε ολες όσες γιορτάζεται!!! Καλό 15Αυγουστο και του χρόνου με υγεία με πολλά ζουζούνια και πολλες κοιλίτσες ❤️❤️☺️☺️☺️ Καλά να περάσετε σήμερα κορίτσια μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου γέννησα 28.07 το κοριτσάκι μου, μας έχει βγάλει το λάδι η μπουμπού, εννοείται όπως το περίμενα μόνο η μαμά μου ήρθε μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη να μας βοηθήσει, τα πεθερικά ξαφνικά υποφέρουν από πόδια μέση κλπ... Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω υγιές το μωρό μου, έχουμε κολικούς και δυσκοιλιοτητα σε αυτή τη φάση, θηλάζουμε, παίρνουμε και λίγο ξένο. Μέσα σε 18 μέρες έχασα τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης ενώ τρώω κανονικά. Σας εύχομαι κάθε καλό και η Παναγία μαζί μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Αα πολύ ωραία :) πως πάει η αδερφή σου;; Με συμπτώματα τώρα είναι καλύτερα;; Εμεις περιμένουμε αγοράκι 👶💙 Σε ευχαριστώ πολύ!! Ότι και να είναι σε λιγες ημερες θα δείξει! Μην αγχώνεσαι!! 

Στις αρχές πέρασε περίεργα … εμετο φουσκώματα νεύρα χαχαχαχ τώρα που μπήκαμε τέταρτο συν είναι καλύτερα ! Καλή εγκυμοσύνη σε σενα και σε όλες σας !!!!!

καλη Παναγία με υγεία και προστασία σε εσάς κ τα μωράκια σας ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου γέννησα 28.07 το κοριτσάκι μου, μας έχει βγάλει το λάδι η μπουμπού, εννοείται όπως το περίμενα μόνο η μαμά μου ήρθε μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη να μας βοηθήσει, τα πεθερικά ξαφνικά υποφέρουν από πόδια μέση κλπ... Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω υγιές το μωρό μου, έχουμε κολικούς και δυσκοιλιοτητα σε αυτή τη φάση, θηλάζουμε, παίρνουμε και λίγο ξένο. Μέσα σε 18 μέρες έχασα τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης ενώ τρώω κανονικά. Σας εύχομαι κάθε καλό και η Παναγία μαζί μας. 

Να σας ζήσει κορίτσι μου! Δύο λοιπόν τα δώρα στη ζωή σου! Ήρθε η μπέμπα σας κ έφυγε η πεθερά! Χαχαχαχα Καλύτερα για εσάς! Να τα βλέπει κ ο άντρας σου... 

Να τη χαίρεστε κ να είναι πάντα υγιής κ χαρούμενη!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου γέννησα 28.07 το κοριτσάκι μου, μας έχει βγάλει το λάδι η μπουμπού, εννοείται όπως το περίμενα μόνο η μαμά μου ήρθε μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη να μας βοηθήσει, τα πεθερικά ξαφνικά υποφέρουν από πόδια μέση κλπ... Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω υγιές το μωρό μου, έχουμε κολικούς και δυσκοιλιοτητα σε αυτή τη φάση, θηλάζουμε, παίρνουμε και λίγο ξένο. Μέσα σε 18 μέρες έχασα τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης ενώ τρώω κανονικά. Σας εύχομαι κάθε καλό και η Παναγία μαζί μας. 

Να σας ζήσει! Ευχαριστώ να λες, γιατί και να ερχόταν η πεθερά δε θα την ήθελες! Θα σε εκνευριζε, άρα τυχερή είσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου γέννησα 28.07 το κοριτσάκι μου, μας έχει βγάλει το λάδι η μπουμπού, εννοείται όπως το περίμενα μόνο η μαμά μου ήρθε μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη να μας βοηθήσει, τα πεθερικά ξαφνικά υποφέρουν από πόδια μέση κλπ... Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω υγιές το μωρό μου, έχουμε κολικούς και δυσκοιλιοτητα σε αυτή τη φάση, θηλάζουμε, παίρνουμε και λίγο ξένο. Μέσα σε 18 μέρες έχασα τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης ενώ τρώω κανονικά. Σας εύχομαι κάθε καλό και η Παναγία μαζί μας. 

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! Γερή κ τυχερή να είναι!!! Εμένα ερχόταν για καμία ώρα την ημέρα τον πρώτο καιρό κ ήταν το χειρότερο μου…. Όταν πήγε να πάρει ειδικά αγκαλιά το μωρό χωρίς να πλύνει τα χέρια της εγκεφαλικό εγώ… Προετοιμάσου να ακούσεις πάντως την έκφραση «μεγαλώσαμε κ εμείς παιδιά», αλλά το θέμα είναι πωσσσσσσσσς;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! Γερή κ τυχερή να είναι!!! Εμένα ερχόταν για καμία ώρα την ημέρα τον πρώτο καιρό κ ήταν το χειρότερο μου…. Όταν πήγε να πάρει ειδικά αγκαλιά το μωρό χωρίς να πλύνει τα χέρια της εγκεφαλικό εγώ… Προετοιμάσου να ακούσεις πάντως την έκφραση «μεγαλώσαμε κ εμείς παιδιά», αλλά το θέμα είναι πωσσσσσσσσς;;;;

Μας την είπε ήδη ότι θα την κάνουμε υποχονδρια την μπέμπα και θα αρρωσταίνει εύκολα επειδή δεν της την δίνουμε αγκαλιά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου αγαπημενα καλησπερα και Χρόνια Πολλά για χθες!!!!❤️❤️❤️

Η Παναγια να μας φυλάει όλους και ειδικά τα μωράκια και τις εγκύους λίγο περισσότερο!!!!🙏🙏🙏🙏

έχω χαθεί γτ ανοίξαμε νέες δουλειές τώρα. έκανα την εξέταση που σας έλεγα και βγήκα θετική σε χλαμύδια. όσες καλλιέργειες κι αν είχα κάνει τόσα χρόνια (στη γνωστή αλυσίδα Βιο..κή) δεν είχε δείξει τίποτα. έβγαινε πάντα ΚΑΘΑΡΗ! για να είμαι ειλικρινής βέβαια ο μικροβιολόγος μου είπε ότι η μέθοδος που κάνουν σε αυτή την εξέταση δείχνει ψευδώς αρνητικό το αποτέλεσμα και μου πήρε δείγμα να το εξετάσει με τη μέθοδο real time pcr και μου έστειλαν το αποτέλεσμα την παρασκευή. 

οπότε θα επικοινωνήσω με το γιατρό να πάρω αντιβίωση από εβδομάδα κι εγώ και ο άντρας μου. (να σημειώσω ότι ο άντρας μου έχει κάνει την ίδια εξέταση με τη μέθοδο real time pcr και βγήκε αρνητική. δεν ξέρω τι παίζει.....🙄🙄). Επίσης να αναφέρω ότι διάβασα ότι αν έχεις χρόνια χλαμύδια, επηρεάζουν το αναπαραγωγικό σύστημα και μπορεί με "κλείσουν" τις σάλπιγγες (κι ας φαίνονται βατές στη σαλπιγγογραφία).. με έχει πιάσει ε΄νας πανικός να πω την αλήθεια αλλά θα προσπαθήσω να κάνω θετικές σκέψεις!

θα κάτσω πιο μετά να διαβάσω τα νέα σας γτ έχω χάσει αρκετές σελίδες νέα...

πήγαμε σκόπελο τις διακοπές μας και δεν έπιανα κινητό! ξεκουραστήκαμε, ανανεωθήκαμε, ξαναερωτευτήκαμε και γεμίσαμε μπαταρίες!!! ξεκινάει η αντίστροφη μέτρηση για το γάμο!!!😁🥰🤵👰🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2022 at 10:48 ΠΜ, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου γέννησα 28.07 το κοριτσάκι μου, μας έχει βγάλει το λάδι η μπουμπού, εννοείται όπως το περίμενα μόνο η μαμά μου ήρθε μια εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη να μας βοηθήσει, τα πεθερικά ξαφνικά υποφέρουν από πόδια μέση κλπ... Είμαι πολύ χαρούμενη που έχω υγιές το μωρό μου, έχουμε κολικούς και δυσκοιλιοτητα σε αυτή τη φάση, θηλάζουμε, παίρνουμε και λίγο ξένο. Μέσα σε 18 μέρες έχασα τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης ενώ τρώω κανονικά. Σας εύχομαι κάθε καλό και η Παναγία μαζί μας. 

Κορίτσι μου γλυκό!!!!! ❤️ θα σου ευχηθώ ξανά και ξανα!!! οι ευχές μονο καλό κάνουν και μας γεμίζουν αισιοδοξία και καλή διάθεση!!!!

να είναι γερή και ευτυχισμένη η κορούλα σας!!!! πάντα καλότυχη και ευλογημένη!!!! γεννήθηκε την ημέρα που γιορτάζουμε την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου και μια ζωή θα την έχει προστάτιδα!!! Είναι Τεράστια η Χάρη Της!!!!

εμεις μετά απο τοσους γιατρούς και εξετάσεις, ζητησαμε τη βοήθεια Της, και να που μέσα σε 2 μήνες βρήκαμε τόσα και αντιμετωπίζουμε την υπογονιμότητα! και την κιρσοκηλη του άντρα μου και τωρα τα χλαμύδια από μέρους μου..... τόσοι γιατροί τα έβλεπαν όλα καλα και ένας ουρολόγος ανδρολόγος ασχολήθηκε με τις εξετάσεις μου και από μια τιμή κατάλαβε ότι ΚΑΤΙ δεν πάει καλα!!!!

μπορεί να με θεωρείτε "τρελή" αλλα πιστεύω ότι η αγία ειρήνη μας βοήθησε και πάντα θα την ευχαριστώ!!!!🙏❤️🙏❤️ευχομαι απο καρδιας έτσι να δείχνει το δρόμο και στη ζωη της κορούλας σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...