Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

Αυτά που θέλουν σταυρό δεν έχει να κάνει αν φαίνεται στο βάθος αχνή γραμμή. Είναι η γραμμή που πρόκειται να βαφτεί όταν είναι θετικό..

Αχνή κοιτάμε στα άλλα που θέλουν ύπαρξη γραμμής. Όχι σε αυτά με τον Σταυρό. Οπότε δεν είναι προβληματικά να ξερεις. Άλλα πάρε τις ταινιουλες για να μην χαλας λεφτά. ❣️

Σου στέλνω μια αγκαλιά. Και όλα θα φτιάξουν κάποια στιγμή. Θα δεις. Σε όλες έφτιαξε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γύρισα από τον υπέρηχο!! Όλα καλά το μωράκι μου πολύ καλό άτακτο πολύ 👶👶🤪🤪 μας ταλαιπώρησε πάλι μιάμιση ώρα αλλά μας έκανε την χάρη να τα δει η γιατρος όλα!! Κορίτσια έχω φωτό που κάνει γιόγκα 🤪🤪🤪! Ξαπλώνει με τα πόδια πάνω χαχα!!! Όλα καλά ευτυχως με τις μετρήσεις! Κ η ασπιρίνη έκανε την δουλεια της μ είπε να την συνεχίσω εννοείται! 357γρ ο γλυκούλης μου κ αν συνεχίσει έτσι μου είπε θα γεννηθεί κάπου στα 3 κάτι κιλά!!! Χαχαχα πως θα το βγάλω της λεω τόσο 🤣🤣🤣🤣 

με μέτρησε κ κολπικά τον τράχηλο μου κ το πλακούντα την αιμάτωση όλα καλά και εδώ ο τράχηλος 36! Κ τα ποσοστά προεκλαμψία και αυτό με το βάρος έχουν αλλάξει έγιναν πιο καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον υπέρηχο!! Όλα καλά το μωράκι μου πολύ καλό άτακτο πολύ 👶👶🤪🤪 μας ταλαιπώρησε πάλι μιάμιση ώρα αλλά μας έκανε την χάρη να τα δει η γιατρος όλα!! Κορίτσια έχω φωτό που κάνει γιόγκα 🤪🤪🤪! Ξαπλώνει με τα πόδια πάνω χαχα!!! Όλα καλά ευτυχως με τις μετρήσεις! Κ η ασπιρίνη έκανε την δουλεια της μ είπε να την συνεχίσω εννοείται! 357γρ ο γλυκούλης μου κ αν συνεχίσει έτσι μου είπε θα γεννηθεί κάπου στα 3 κάτι κιλά!!! Χαχαχα πως θα το βγάλω της λεω τόσο 🤣🤣🤣🤣 

με μέτρησε κ κολπικά τον τράχηλο μου κ το πλακούντα την αιμάτωση όλα καλά και εδώ ο τράχηλος 36! Κ τα ποσοστά προεκλαμψία και αυτό με το βάρος έχουν αλλάξει έγιναν πιο καλά! 

Μπράβο κορίτσι μου με το καλό όλα. ❤️ Ναι και εγώ συνέχιζα το σαλοσπιρ. Κάνει καλό όταν βλέπουν πίεση . Εγώ αν δεν επαιρνα θα είχα γεννήσει ήδη μου είπανε.  Και εμένα ήταν 460 στην β επιπέδου. Και μου είπανε ότι ήταν τροφαντο. Χαχαχα και τελικά έως σήμερα το επιβεβαιώνει και τρώει καλά. 😝😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον υπέρηχο!! Όλα καλά το μωράκι μου πολύ καλό άτακτο πολύ 👶👶🤪🤪 μας ταλαιπώρησε πάλι μιάμιση ώρα αλλά μας έκανε την χάρη να τα δει η γιατρος όλα!! Κορίτσια έχω φωτό που κάνει γιόγκα 🤪🤪🤪! Ξαπλώνει με τα πόδια πάνω χαχα!!! Όλα καλά ευτυχως με τις μετρήσεις! Κ η ασπιρίνη έκανε την δουλεια της μ είπε να την συνεχίσω εννοείται! 357γρ ο γλυκούλης μου κ αν συνεχίσει έτσι μου είπε θα γεννηθεί κάπου στα 3 κάτι κιλά!!! Χαχαχα πως θα το βγάλω της λεω τόσο 🤣🤣🤣🤣 

με μέτρησε κ κολπικά τον τράχηλο μου κ το πλακούντα την αιμάτωση όλα καλά και εδώ ο τράχηλος 36! Κ τα ποσοστά προεκλαμψία και αυτό με το βάρος έχουν αλλάξει έγιναν πιο καλά! 

Άντε ωραία 😊 πάει και αυτήν η εξέταση μπορείς να είσαι πιο χαλαρή τωρα πάνε όλα καλά… συνεχισε την ασπιρίνη που σου είπε να βοηθάς και το μωρακι σου και θα είναι εντάξει 

εμενε κολπικά δεν με έβλεπε ο γιατρός τωρα ξεκίνησε να με κοιτάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Άντε ωραία 😊 πάει και αυτήν η εξέταση μπορείς να είσαι πιο χαλαρή τωρα πάνε όλα καλά… συνεχισε την ασπιρίνη που σου είπε να βοηθάς και το μωρακι σου και θα είναι εντάξει 

εμενε κολπικά δεν με έβλεπε ο γιατρός τωρα ξεκίνησε να με κοιτάει 

Δεν ξέρω μου είπε ότι έχει 2 μέρη η εξέταση αυτή η μια ανατομία εμβρύου μέχρι κ την κόρη του ματιού είδαμε φαντάσου και η άλλη τράχηλος κ πλακούντας π είναι κολπικά! Κ εμένα η γιατρος μου με ξανά είδε κολπικά όταν ημουν 13 κ κάτι όταν είχα την αιμορραγία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου με το καλό όλα. ❤️ Ναι και εγώ συνέχιζα το σαλοσπιρ. Κάνει καλό όταν βλέπουν πίεση . Εγώ αν δεν επαιρνα θα είχα γεννήσει ήδη μου είπανε.  Και εμένα ήταν 460 στην β επιπέδου. Και μου είπανε ότι ήταν τροφαντο. Χαχαχα και τελικά έως σήμερα το επιβεβαιώνει και τρώει καλά. 😝😝

Δε πειράζει καλύτερα να είναι γεματουλη παρα να αγχώνεσαι βδομάδα τι βδομάδα!!! Τώρα πας κάθε εβδομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δεν ξέρω μου είπε ότι έχει 2 μέρη η εξέταση αυτή η μια ανατομία εμβρύου μέχρι κ την κόρη του ματιού είδαμε φαντάσου και η άλλη τράχηλος κ πλακούντας π είναι κολπικά! Κ εμένα η γιατρος μου με ξανά είδε κολπικά όταν ημουν 13 κ κάτι όταν είχα την αιμορραγία 

Δεν το ήξερα ότι κάνουν και κολπικά λογικά βλέπουν με πιο λεπτομέρεια με τον υπέρηχο από μέσα… 

εγω πήγα σήμερα πάλι γιατρό με κοίταξε τον τράχηλο κολπικά με το χερι μήπως έχει μικρύνει αλλα μπα έχω δρόμο ακόμα με πόνεσε κιολας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Δεν το ήξερα ότι κάνουν και κολπικά λογικά βλέπουν με πιο λεπτομέρεια με τον υπέρηχο από μέσα… 

εγω πήγα σήμερα πάλι γιατρό με κοίταξε τον τράχηλο κολπικά με το χερι μήπως έχει μικρύνει αλλα μπα έχω δρόμο ακόμα με πόνεσε κιολας 

Γιατί με το χέρι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δε πειράζει καλύτερα να είναι γεματουλη παρα να αγχώνεσαι βδομάδα τι βδομάδα!!! Τώρα πας κάθε εβδομάδα;

Ναι εντάξει. Και αφού θα γεννηθεί λίγο νωρίτερα μάλλον ας έχει κιλά το μωράκι . Εγώ πήγα αυτή την βδομάδα και την Τετάρτη έχω ντομπλερ. Κάθε βδομάδα θα κάνω ντομπλερ τώρα. Και μόλις θα δούμε κάτι περίεργο θα μπω προγραμματισμένα. 

Ναι κάθε βδομάδα αλλά για ντομπλερ. 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Γιατί με το χέρι;;

Πωωω και εμένα μου κάνει εντύπωση. Πολύ παμπάλαια μέθοδος αυτή. Πλέον δεν τα κάνουν αυτά. Δεν ξέρω αυτός ο γιατρός .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Γιατί με το χέρι;;

Κοιτάει με υπέρηχο αλλά βλέπει και με το χερι.. την προηγούμενη φορά με κοίταξε η μαία με το χερι έχω μπει στο μήνα μου και έτσι με εξετάζουν πλέον δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός από αυτόν 

@babyblue94 έχω την εντύπωση ότι την διαστολή την ώρα της γεννάς στο μαιευτήριο με το χερι την βλέπουν δεν ξέρω μακάρι ρε κορίτσια να μπορέσετε να το αποφύγετε γιατί είναι αρκετά άβολο και πονάει κιολας 

Όσο έχεις καλή Doppler δεν θα σε βάλουν να γεννήσεις κοπέλα μου όλα καλά θα είναι 

την Doppler ο γιατρός σου την κοιτάει η σε στέλνει σε άλλον ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

 

Πωωω και εμένα μου κάνει εντύπωση. Πολύ παμπάλαια μέθοδος αυτή. Πλέον δεν τα κάνουν αυτά. Δεν ξέρω αυτός ο γιατρός .....

Ο εμβρυολογος μου είπε πως η εξέταση με το χέρι πρέπει να γίνεται μόνο την ώρα του τοκετου για να δουν την διαστολή και να μην το επιτρέψω οποιαδήποτε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο υπερηχος φτάνει για να ελέγξουν τον τράχηλο σε όλες τις άλλες περιπτώσεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια γύρισα από τον υπέρηχο!! Όλα καλά το μωράκι μου πολύ καλό άτακτο πολύ 👶👶🤪🤪 μας ταλαιπώρησε πάλι μιάμιση ώρα αλλά μας έκανε την χάρη να τα δει η γιατρος όλα!! Κορίτσια έχω φωτό που κάνει γιόγκα 🤪🤪🤪! Ξαπλώνει με τα πόδια πάνω χαχα!!! Όλα καλά ευτυχως με τις μετρήσεις! Κ η ασπιρίνη έκανε την δουλεια της μ είπε να την συνεχίσω εννοείται! 357γρ ο γλυκούλης μου κ αν συνεχίσει έτσι μου είπε θα γεννηθεί κάπου στα 3 κάτι κιλά!!! Χαχαχα πως θα το βγάλω της λεω τόσο 🤣🤣🤣🤣 

με μέτρησε κ κολπικά τον τράχηλο μου κ το πλακούντα την αιμάτωση όλα καλά και εδώ ο τράχηλος 36! Κ τα ποσοστά προεκλαμψία και αυτό με το βάρος έχουν αλλάξει έγιναν πιο καλά! 

Τελειααααα!!! Εμένα ο μεγάλος μου γεννήθηκε 3790 και ο μικρός 3560!!!!ειναι τέλεια στρουμπουλα!!! Με το καλόοοοοοοοοοοοο💙💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κοιτάει με υπέρηχο αλλά βλέπει και με το χερι.. την προηγούμενη φορά με κοίταξε η μαία με το χερι έχω μπει στο μήνα μου και έτσι με εξετάζουν πλέον δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός από αυτόν 

@babyblue94 έχω την εντύπωση ότι την διαστολή την ώρα της γεννάς στο μαιευτήριο με το χερι την βλέπουν δεν ξέρω μακάρι ρε κορίτσια να μπορέσετε να το αποφύγετε γιατί είναι αρκετά άβολο και πονάει κιολας 

Όσο έχεις καλή Doppler δεν θα σε βάλουν να γεννήσεις κοπέλα μου όλα καλά θα είναι 

την Doppler ο γιατρός σου την κοιτάει η σε στέλνει σε άλλον ; 

Ναι και έρθω ξέρω μόνο στον τοκετό αλλά και εκεί έχουν νομίζω εργαλείο πλέον. Τέλος πάντων δεν ξέρω ο κάθε γιατρός πως το κοιτάει. Εγώ μέχρι να πάω για γέννα δεν θα επιτρέψω να μου το κάνουν αυτό η αλήθεια είναι. Μου το είχε κάνει ένας γιατρός πολύ παλιά και δεν θα το ξανά επέτρεπα .

 

Πηγαίνω και κάνω ντομπλερ στο νοσοκομείο που θα γεννήσω. Και μόλις την παίρνω την στέλνω στον γιατρό μου και την βλέπει. Η επόμενη μου είναι 17 του μήνα. Για να δούμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Ο εμβρυολογος μου είπε πως η εξέταση με το χέρι πρέπει να γίνεται μόνο την ώρα του τοκετου για να δουν την διαστολή και να μην το επιτρέψω οποιαδήποτε άλλη στιγμή κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ο υπερηχος φτάνει για να ελέγξουν τον τράχηλο σε όλες τις άλλες περιπτώσεις..

Τι να σας πω ρε κορίτσια εγώ είναι να γεννήσω σε κανα 2 βδομαδες και με κοιτάει και με το χερι .. τώρα δεν ξέρω αν ειναι περιττό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι και έρθω ξέρω μόνο στον τοκετό αλλά και εκεί έχουν νομίζω εργαλείο πλέον. Τέλος πάντων δεν ξέρω ο κάθε γιατρός πως το κοιτάει. Εγώ μέχρι να πάω για γέννα δεν θα επιτρέψω να μου το κάνουν αυτό η αλήθεια είναι. Μου το είχε κάνει ένας γιατρός πολύ παλιά και δεν θα το ξανά επέτρεπα .

 

Πηγαίνω και κάνω ντομπλερ στο νοσοκομείο που θα γεννήσω. Και μόλις την παίρνω την στέλνω στον γιατρό μου και την βλέπει. Η επόμενη μου είναι 17 του μήνα. Για να δούμε....

νόμιζα ότι έτσι κάνουν σε όλες τις γυναίκες τώρα που περιμένουν να γεννήσουν μου το είχε πει και μια ξαδέρφη μου ότι θα ξεκινήσει τέτοια εξέταση ( εκείνη πηγαινε σε άλλο γιατρό ) όποτε κάπως ήμουν προετοιμασμένη αλλά τώρα που με λέτε και εσεις έτσι δεν ξέρω με προβληματίσατε μήπως δεν κάνει 🤔

Ααα ωραία πηγαίνεις στο νοσοκομείο και την κανείς καλύτερα πιστεύω  και εγώ 19 του μήνα έχω ξανά ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

νόμιζα ότι έτσι κάνουν σε όλες τις γυναίκες τώρα που περιμένουν να γεννήσουν μου το είχε πει και μια ξαδέρφη μου ότι θα ξεκινήσει τέτοια εξέταση ( εκείνη πηγαινε σε άλλο γιατρό ) όποτε κάπως ήμουν προετοιμασμένη αλλά τώρα που με λέτε και εσεις έτσι δεν ξέρω με προβληματίσατε μήπως δεν κάνει 🤔

Ααα ωραία πηγαίνεις στο νοσοκομείο και την κανείς καλύτερα πιστεύω  και εγώ 19 του μήνα έχω ξανά ραντεβού 

Είναι το πιο συνηθισμένο να σε εξετάζει με το χέρι στο τέλος ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι. Μια χαρά επιτρέπεται. Με το χέρι βλέπουν τη διαστολή σου και την κατάσταση του τραχήλου. Δεν είναι μόνο το μήκος που ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση αλλά και το πόσο μαλακός ειναι που δε μπορεί να σου το πει ο υπέρηχος. Επίσης, αν σου κάνει μαζί και αποκόλληση υμενων αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά γιατί εκκρίνονται προσταγλανδινες που αυξάνουν τις συσπάσεις που θα μαλακώσουν τον τράχηλο. Υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος να σου σπάσει τα νερά με την αποκόλληση αλλά εμένα πχ δε μου έσπασαν κι έκανα 3 φορές εξέταση τραχήλου μέχρι την 39η εβδομάδα που γέννησα. 

 

Να συμπληρώσω ότι λόγος να μην εξετάσει έτσι ο γιατρός είναι είτε γιατί θα πάει με προγραμματισμένη καισαρική κάποια μητέρα είτε γιατί η ίδια δε νιώθει άνετα με αυτό και δεν το επιθυμεί, οπότε θα ζητήσει να μην εξεταστεί έτσι. Μερικές γυναίκες θέλουν να γεννήσουν εντελώς φυσικά, χωρίς καμία παρέμβαση. Εγώ δεν ήμουν σε αυτή την κατηγορία. Ήθελα να μην πάω τσάμπα με καισαρική (εκτός αν υπήρχε όντως κάποιο θέμα) και να το παλέψουμε φυσιολογικά, οπότε το να βοηθήσουμε τον τοκετό όσο γίνεται με τέτοιες εξετάσεις - παρεμβάσεις το ήθελα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Είναι το πιο συνηθισμένο να σε εξετάζει με το χέρι στο τέλος ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι. Μια χαρά κάνει. Με το χέρι βλέπουν τη διαστολή σου και την κατάσταση του τραχήλου. Δεν είναι μόνο το μήκος που ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση αλλά και το πόσο μαλακός ειναι που δε μπορεί να σου το πει ο υπέρηχος. Επίσης, αν σου κάνει μαζί και αποκόλληση υμενων αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά γιατί εκκρίνονται προσταγλανδινες που αυξάνουν τις συσπάσεις που θα μαλακώσουν τον τράχηλο. Υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος να σου σπάσει τα νερά με την αποκόλληση αλλά εμένα πχ δε μου έσπασαν κι έκανα 3 φορές εξέταση τραχήλου μέχρι την 39η εβδομάδα που γέννησα. 

Έτοιμη ήμουν να απαντήσω για να μην αγχώνεται η @Elk αλλά με κάλυψες πλήρως! 

Συγγνώμη που πετάγομαι έτσι ξαφνικά, αλλά επειδή κ εγώ γεννάω σε λίγες ημέρες έτσι με εξετάζει πλέον η γιατρός μου. Καλή λευτεριά @Elk, να σου ζήσει @MyNa!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Έτοιμη ήμουν να απαντήσω για να μην αγχώνεται η @Elk αλλά με κάλυψες πλήρως! 

Συγγνώμη που πετάγομαι έτσι ξαφνικά, αλλά επειδή κ εγώ γεννάω σε λίγες ημέρες έτσι με εξετάζει πλέον η γιατρός μου. Καλή λευτεριά @Elk, να σου ζήσει @MyNa!

Μα είναι κρίμα να γεμίζουμε τέτοια άγχη. Υπάρχει γενικά αμφιβολία και άγχος στις εγκυουλες, γιατί πολλοί γυναικολόγοι κάνουν ο, τι να 'ναι αλλά αυτό είναι από τα φυσιολογικά 

Σε ευχαριστώ πολύ 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Είναι το πιο συνηθισμένο να σε εξετάζει με το χέρι στο τέλος ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι. Μια χαρά επιτρέπεται. Με το χέρι βλέπουν τη διαστολή σου και την κατάσταση του τραχήλου. Δεν είναι μόνο το μήκος που ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση αλλά και το πόσο μαλακός ειναι που δε μπορεί να σου το πει ο υπέρηχος. Επίσης, αν σου κάνει μαζί και αποκόλληση υμενων αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά γιατί εκκρίνονται προσταγλανδινες που αυξάνουν τις συσπάσεις που θα μαλακώσουν τον τράχηλο. Υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος να σου σπάσει τα νερά με την αποκόλληση αλλά εμένα πχ δε μου έσπασαν κι έκανα 3 φορές εξέταση τραχήλου μέχρι την 39η εβδομάδα που γέννησα. 

 

Να συμπληρώσω ότι λόγος να μην εξετάσει έτσι ο γιατρός είναι είτε γιατί θα πάει με προγραμματισμένη καισαρική κάποια μητέρα είτε γιατί η ίδια δε νιώθει άνετα με αυτό και δεν το επιθυμεί, οπότε θα ζητήσει να μην εξεταστεί έτσι. Μερικές γυναίκες θέλουν να γεννήσουν εντελώς φυσικά, χωρίς καμία παρέμβαση. Εγώ δεν ήμουν σε αυτή την κατηγορία. Ήθελα να μην πάω τσάμπα με καισαρική (εκτός αν υπήρχε όντως κάποιο θέμα) και να το παλέψουμε φυσιολογικά, οπότε το να βοηθήσουμε τον τοκετό όσο γίνεται με τέτοιες εξετάσεις - παρεμβάσεις το ήθελα. 

Και εγώ του ειπα ότι θέλω να πάω για φυσιολογικό τοκετο τουλάχιστον να προσπαθήσω και βλέπουμε πως θα πάει το πράγμα αυτός και η μαία με προετοιμάζουν για φυσιολογικό τώρα στην πορεία θα δούμε αν δω την ωρα του τοκετού ότι δεν μπορω θα του πω να πάμε για καισαρική.. τώρα είναι 38 εβδομάδων περίπου 

Εγώ ήξερα για την διαστολή ότι την κοιτάνε έτσι και μου εξήγησε ότι πρέπει να δει και τον τράχηλο με αυτό τον τρόπο και λέω εντάξει εδώ που έφτασα ότι είναι τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Έτοιμη ήμουν να απαντήσω για να μην αγχώνεται η @Elk αλλά με κάλυψες πλήρως! 

Συγγνώμη που πετάγομαι έτσι ξαφνικά, αλλά επειδή κ εγώ γεννάω σε λίγες ημέρες έτσι με εξετάζει πλέον η γιατρός μου. Καλή λευτεριά @Elk, να σου ζήσει @MyNa!

Ευχαριστώ πολύ με το καλό να έρθουν τα μωράκια μας 💕 καλή λευτεριά 

Να σου ζησει @MyNa 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Είναι το πιο συνηθισμένο να σε εξετάζει με το χέρι στο τέλος ο γιατρός. Μην αγχώνεσαι. Μια χαρά επιτρέπεται. Με το χέρι βλέπουν τη διαστολή σου και την κατάσταση του τραχήλου. Δεν είναι μόνο το μήκος που ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση αλλά και το πόσο μαλακός ειναι που δε μπορεί να σου το πει ο υπέρηχος. Επίσης, αν σου κάνει μαζί και αποκόλληση υμενων αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσεις φυσιολογικά γιατί εκκρίνονται προσταγλανδινες που αυξάνουν τις συσπάσεις που θα μαλακώσουν τον τράχηλο. Υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος να σου σπάσει τα νερά με την αποκόλληση αλλά εμένα πχ δε μου έσπασαν κι έκανα 3 φορές εξέταση τραχήλου μέχρι την 39η εβδομάδα που γέννησα. 

 

Να συμπληρώσω ότι λόγος να μην εξετάσει έτσι ο γιατρός είναι είτε γιατί θα πάει με προγραμματισμένη καισαρική κάποια μητέρα είτε γιατί η ίδια δε νιώθει άνετα με αυτό και δεν το επιθυμεί, οπότε θα ζητήσει να μην εξεταστεί έτσι. Μερικές γυναίκες θέλουν να γεννήσουν εντελώς φυσικά, χωρίς καμία παρέμβαση. Εγώ δεν ήμουν σε αυτή την κατηγορία. Ήθελα να μην πάω τσάμπα με καισαρική (εκτός αν υπήρχε όντως κάποιο θέμα) και να το παλέψουμε φυσιολογικά, οπότε το να βοηθήσουμε τον τοκετό όσο γίνεται με τέτοιες εξετάσεις - παρεμβάσεις το ήθελα. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.. Αυτή η εξέταση θεωρείται μια απο τις μαιευτικες παρεμβάσεις, όπως επίσης και να σου κάνει αποκόλληση υμενων, το λεγόμενο ελικοπτερακι.. Δεν σε αφήνει να γεννήσεις φυσιολογικά τη στιγμη που θέλει το σώμα σου, αλλά σου προκαλεί ο ίδιος τον τοκετό.. Είναι πρόκληση και πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε καισαρική γιατί το σώμα δεν είναι ακόμα έτοιμο. 

Το αν κάποια γυναίκα επιθυμει αυτού του είδους τις παρεμβάσεις είναι άλλο θέμα και σεβαστό, οι περισσότεροι γιατροί όμως δεν ρωτάνε τη γυναίκα τι θέλει, δεν την ενημερώνουν για τις πιθανές επιπλοκες, και απλά κάνουν αυτή την εξέταση σαν να είναι ρουτίνα, ίσως γιατί έτσι βολεύουν και το πρόγραμμα τους. Ξανά λέω πως είναι σεβαστό αν μια γυναίκα είναι ενημερωμένη και το επιθυμεί. Οι περισσότερες δεν είναι ενημερωμένες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.. Αυτή η εξέταση θεωρείται μια απο τις μαιευτικες παρεμβάσεις, όπως επίσης και να σου κάνει αποκόλληση υμενων, το λεγόμενο ελικοπτερακι.. Δεν σε αφήνει να γεννήσεις φυσιολογικά τη στιγμη που θέλει το σώμα σου, αλλά σου προκαλεί ο ίδιος τον τοκετό.. Είναι πρόκληση και πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε καισαρική γιατί το σώμα δεν είναι ακόμα έτοιμο. 

Το αν κάποια γυναίκα επιθυμει αυτού του είδους τις παρεμβάσεις είναι άλλο θέμα και σεβαστό, οι περισσότεροι γιατροί όμως δεν ρωτάνε τη γυναίκα τι θέλει, δεν την ενημερώνουν για τις πιθανές επιπλοκες, και απλά κάνουν αυτή την εξέταση σαν να είναι ρουτίνα, ίσως γιατί έτσι βολεύουν και το πρόγραμμα τους. Ξανά λέω πως είναι σεβαστό αν μια γυναίκα είναι ενημερωμένη και το επιθυμεί. Οι περισσότερες δεν είναι ενημερωμένες.

Για το «ελικοπτεράκι» που λέτε δε γνωρίζω, δε μου το έχει κάνει η γιατρός μου. Αλλά για να ελεγχθεί η ελαστικότητα του τραχήλου, αυτό δυστυχώς μόνο με το χέρι. Αλοίμονο αν όλοι οι γυναικολόγοι κάνανε αυτό το ελικοπτεράκι με σκοπό την αποκόλληση υμένων και μάλιστα πριν την 39η εβδομάδα και χωρίς ενημέρωση. Ακόμη κ αυτό όμως παίζει ρόλο φαντάζομαι σε ποια εβδομάδα είσαι. Αν έχεις κλείσει την 40η και προκειμένου να αποφύγεις την πρόκληση με ωκυτοκίνη, από τα λίγα που γνωρίζω ίσως είναι προτιμότερο το ελικοπτεράκι (προκειμένου να αποφύγεις την φαρμακευτική ουσία με την τεχνητή ορμόνη, όπου έχεις άλλες παρενέργειες). Επίσης όποιος γιατρός θέλει να «προγραμματίσει» τοκετό υπάρχουν και άλλοι τρόποι χωρίς να παρέμβει με το χέρι & αυτό φαίνεται από όλη την πορεία της εγκυμοσύνης. Τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση και της @Elk που απ ότι κατάλαβα είμαστε στις ίδιες μέρες πάνω κάτω, ακριβώς επειδή πέφτουμε εντός της καλοκαιρινής τους άδειας, εάν θέλανε να μας πάνε προγραμματισμένα, αυτή τη στιγμή θα είχαμε ήδη γεννήσει.

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να μην είμαστε απόλυτες, όχι για κανέναν λόγο αλλά για να μην αγχωνόμαστε και πολύ περισσότερο επειδή δε ξέρουμε το ιστορικό η μίας της άλλης. Άλλωστε ο κάθε γιατρός έχει τις δικές του «τεχνικές», χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ο ένας είναι λάθος και ο άλλος σωστός. Και αν κάτι μας «ξενίζει» καλό είναι να ζητάμε και μια 2η-3η, ιατρική πάντα, γνώμη. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ εμένα μου είχε ελέγχει με το χέρι  τη διαστολή  απ ´οτι θυμάμαι στις 36 εβδομάδες με το χέρι, κατόπιν ενημέρωσης φυσικά. Την ημέρα που έκλεινα τις 40 ενδομάδες έκανα εισαγωγή για πρόκληση καθώς προσωπικά δεν θεωρώ οτι υπάρχει λόγος  να διακινδυνέψω την υγεία του μωρού περιμένοντας να μου σπάσουν φυσιολογικά  τα νερά. Μου τα έσπασε η μαία βάζοντας χέρι για να ξεκινήσει η πρόκληση τοκετού. Πήγαν όλα κάτ ευχήν, απόλαυσα πραγματικά την γέννα μου (φυσιολογική) κ γνώρισα το πρώτο μου αντράκι. Τώρα περιμένω το δεύτερο κ δεν βρίσκω κάτι αρνητικό στις τεχνικές που αναφέρονται παραπάνω καθώς πολλές φορές μπορεί να χρειάζεται η ανθρώπινη εμπειρία για να πάνε όλα καλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.. Αυτή η εξέταση θεωρείται μια απο τις μαιευτικες παρεμβάσεις, όπως επίσης και να σου κάνει αποκόλληση υμενων, το λεγόμενο ελικοπτερακι.. Δεν σε αφήνει να γεννήσεις φυσιολογικά τη στιγμη που θέλει το σώμα σου, αλλά σου προκαλεί ο ίδιος τον τοκετό.. Είναι πρόκληση και πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε καισαρική γιατί το σώμα δεν είναι ακόμα έτοιμο. 

Το αν κάποια γυναίκα επιθυμει αυτού του είδους τις παρεμβάσεις είναι άλλο θέμα και σεβαστό, οι περισσότεροι γιατροί όμως δεν ρωτάνε τη γυναίκα τι θέλει, δεν την ενημερώνουν για τις πιθανές επιπλοκες, και απλά κάνουν αυτή την εξέταση σαν να είναι ρουτίνα, ίσως γιατί έτσι βολεύουν και το πρόγραμμα τους. Ξανά λέω πως είναι σεβαστό αν μια γυναίκα είναι ενημερωμένη και το επιθυμεί. Οι περισσότερες δεν είναι ενημερωμένες.

Η κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να επιλέξει αν επιθυμεί μαιευτικες παρεμβάσεις ή όχι, κυρίως στο επίπεδο που η κάθε μία πρέπει να έχει τον έλεγχο του σώματός της και όχι γιατί κάποια από αυτές τις παρεμβάσεις έχει κάποια τρομερή επιπλοκη που δε θα προκύψει αλλιώς. Ο κίνδυνος να πάει μια γυναίκα με καισαρική τελικά υπάρχει πάντα, όπως και να ξεκινήσει ο τοκετός της. Ο έλεγχος του τραχήλου δεν έχει επιπλοκές. Ακόμα και το ελικοπτερακι που λέτε, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία απλά αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσει η γυναίκα εντός των φυσιολογικων χρονικών πλαισίων με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς πρόκληση. Εμένα όπως ξσναειπα μου έκανε την παρέμβαση αυτή αφού το συζητησαμε και το επιθυμούσα και γέννησα 38 και 5, φυσιολογικά, χωρίς να έχει εκκινηθει ο τοκετός κάπως εκβιαστικα από αυτή. Και κάπως περίεργα σχολιάστηκε πριν η εξέταση του τραχήλου στη Β επιπέδου. Μόνο ενδοκολπικα μετριέται σωστά ο τράχηλος και ναι είναι μέρος της Β επιπέδου και ο ενδοκολπικος υπέρηχος.  Καταλαβαίνω να νιώθει κάποια άβολα και να μην επιθυμει εξέταση στον τράχηλο ή τον κόλπο, αλλά ας μην τρομοκρατούμε η μία την άλλη λες και δεν είναι αυτά τεχνικές που χρησιμοποιούνται στη μαιευτική και συνοδεύονται από βιβλιογραφία και συστάσεις. Υπάρχουν όντως πολλοί τρόποι ο γιατρός να ξεμπερδεύει γρήγορα και σίγουρα δεν ειναι βολικό να περιμένει ώρες και μέρες να προκαλέσει τοκετό με την εξέταση τραχήλου και μετά τελικά να καταλήξει σε καισαρική. Οι γιατροί που επιθυμούν να προγραμματίσουν βρίσκουν δικαιολογίες να πάει με καισαρική ή πρόκληση απευθείας η γυναίκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Η κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα να επιλέξει αν επιθυμεί μαιευτικες παρεμβάσεις ή όχι, κυρίως στο επίπεδο που η κάθε μία πρέπει να έχει τον έλεγχο του σώματός της και όχι γιατί κάποια από αυτές τις παρεμβάσεις έχει κάποια τρομερή επιπλοκη που δε θα προκύψει αλλιώς. Ο κίνδυνος να πάει μια γυναίκα με καισαρική τελικά υπάρχει πάντα, όπως και να ξεκινήσει ο τοκετός της. Ο έλεγχος του τραχήλου δεν έχει επιπλοκές. Ακόμα και το ελικοπτερακι που λέτε, σύμφωνα με τη βιβλιογραφία απλά αυξάνει τις πιθανότητες να γεννήσει η γυναίκα εντός των φυσιολογικων χρονικών πλαισίων με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς πρόκληση. Εμένα όπως ξσναειπα μου έκανε την παρέμβαση αυτή αφού το συζητησαμε και το επιθυμούσα και γέννησα 38 και 5, φυσιολογικά, χωρίς να έχει εκκινηθει ο τοκετός κάπως εκβιαστικα από αυτή. Και κάπως περίεργα σχολιάστηκε πριν η εξέταση του τραχήλου στη Β επιπέδου. Μόνο ενδοκολπικα μετριέται σωστά ο τράχηλος και ναι είναι μέρος της Β επιπέδου και ο ενδοκολπικος υπέρηχος.  Καταλαβαίνω να νιώθει κάποια άβολα και να μην επιθυμει εξέταση στον τράχηλο ή τον κόλπο, αλλά ας μην τρομοκρατούμε η μία την άλλη λες και δεν είναι αυτά τεχνικές που χρησιμοποιούνται στη μαιευτική και συνοδεύονται από βιβλιογραφία και συστάσεις. Υπάρχουν όντως πολλοί τρόποι ο γιατρός να ξεμπερδεύει γρήγορα και σίγουρα δεν ειναι βολικό να περιμένει ώρες και μέρες να προκαλέσει τοκετό με την εξέταση τραχήλου και μετά τελικά να καταλήξει σε καισαρική. Οι γιατροί που επιθυμούν να προγραμματίσουν βρίσκουν δικαιολογίες να πάει με καισαρική ή πρόκληση απευθείας η γυναίκα. 

 

Εχεις δίκιο για τον κολπικο υπέρηχο! Μόνο τότε μετριέται σωστά το μήκος του τραχήλου! Ξέρω περίπτωση που μόνο κολπικά είδανε ότι είχε πρόβλημα ο τράχηλος από την κοιλια φαινόταν πιο κλειστός! Στο εξωτερικό γίνεται σε ολες και ο κολπικος υπέρηχος έχουν δεν έχουν προβλήματα ή ιστορικό με το τράχηλο!! Η δικιά μ επειδή ήταν στην Αγγλία δούλεψε χρόνια με τον Νικολαιδη την εμπιστεύομαι 100% ότι κάνει! 
 

τώρα για το χέρι να πω την αλήθεια δεν το έψαξα ποτέ γιατί δεν θέλω να σκέφτομαι το τελος αλλά να βλέπω το τώρα…όταν είχα μιλήσει με μια συνάδελφο σου όταν είχα πάει για επαγγελματικό ραντεβού και της είπα δεν θα ήθελα πρόκληση κ να καταλήξει μετά σε καισαρικη άθελα μου και μου λέει να μην προτρέχω να βλέπω το σήμερα και οπως έρθουν! Κ αυτή ήθελε να γεννήσει φυσιολογικά αλλά στον 8ο μήνα έπαθε χολοληθιαση κ της είπε ο γιατρος ή θα βάζουν κορτιζονες ή θα γεννήσει αύριο! Το καλύτερο για το μωρό ήταν να γεννηθεί και αποφάσισε να γεννήσει…ήθελε φυσιολογικά, το μωρό ειχε θέση κ της λέει έλα και όλα γίνονται! Απλά την έβαλε με πρόκληση γιατί διαφορετικά δεν γίνοταν δεν ήταν έτοιμη με φυσιολογικό 8 μηνών εγκυος δεν ειχε διαστολή! Και ομως μου είπε τα κατάφερε ο γιατρος σεβάστηκε την επιθυμία της και ετσι μ λέει γέννησα φυσιολογικά με αυτό το τρόπο! Για αυτό κορίτσια μην προτρέχετε κανεις δεν ξέρει πως θα εξελιχθούν τα πράγματα! Κ αν το χέρι είναι τρόπος για να βλέπουν βασικά ποσό μαλακός είναι ο τράχηλος (που οντως πως να το δούνε διαφορετικά) στον 9ο μήνα που φαίνεται αιώνας νομίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το κάνουν φτάνει να ξέρουμε κ να ενημερωνόμαστε και οι γιατροί να σέβονται την κάθε επιθυμία! Εκτός οπως είπατε είναι με καισαρικη π δεν υπάρχει λόγος να γίνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...