Μετάβαση σε περιεχόμενο

Η θάλασσα ζεστενεται, μυρίζει καλοκαίρι, διακοπουλες χαλαρες να έχουμε και ας φέρει ο Αύγουστος πολλά Αυγουστιάτικα μωράκια!!! ☀️☀️👙🍼👶👶


Raf123

Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου θετική η β χοριακη με τιμή 57. Αλλά ακόμα χαμηλή η τιμή για 36η μέρα κυκλου βέβαια μάλλον με καθυστερημένη ωορηξια. Μου εδωσε ο γιατρος filicine, σιδηρο και utrogestan πρωι βραδυ και μου ειπε να μην ανησυχω για την τιμη και να ξανακανω την Τριτη που θα εχουν περασει αρκετες μερες και θα περιμενουμε αυξηση.

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλες, είστε όλες τόσο γλυκές.

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου ❤️❤️ Ένα γερό καλοτυχο μωράκι σου εύχομαι!! Μην σε ανησυχεί η χοριακη σου θα το δείτε την Τρίτη ότι θα πάρει πολύ μπρος!! Άμα είχες 23η ημέρα του κύκλου ωορρηξία σημαίνει ότι είναι μια χαρά υποτίθεται η καθυστέρηση ξεκινά από 37η μέρα και μετά!!! Σου έφερα γούρι πωπω χάρηκα πολύ ☺️☺️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου ❤️❤️ Ένα γερό καλοτυχο μωράκι σου εύχομαι!! Μην σε ανησυχεί η χοριακη σου θα το δείτε την Τρίτη ότι θα πάρει πολύ μπρος!! Άμα είχες 23η ημέρα του κύκλου ωορρηξία σημαίνει ότι είναι μια χαρά υποτίθεται η καθυστέρηση ξεκινά από 37η μέρα και μετά!!! Σου έφερα γούρι πωπω χάρηκα πολύ ☺️☺️❤️❤️

Σε ευχαριστώ γλυκιά μου, μου έφερες πραγματικά γούρι. Ελπίζω αλήθεια να πάνε όλα καλά και να ανέβει γρήγορα η τιμή. Ο γιατρός μου δεν ανησυχεί μου είπε το ίδιο γιαυτο και μου ειπε να την κανω την Τριτη ξανα. Μήπως εχει νόημα να κάνω και αύριο γιατί παντού διαβάζω ότι πρέπει να την παρακολουθείς ανά δύο μέρες ότι αυξάνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εντάξει, δεν είσαι αχάριστη αν επιθυμείς παιδάκι και δεν έρχεται και στεναχωρηθείς, ακόμα κι αν έχεις ήδη τα παιδάκια σου. Απολύτως λογικό είναι. Θα έρθει όμως! 

Εγώ μια χαρά. Είμαστε στο χωριό του άντρα μου και πριν ήμασταν στο δικό μου. Λείπουμε εδώ και 1 μήνα κι είχε φροντίσει και ο άντρας μου να μην πολυδουλευει ώστε να βοηθάει με το μωρό κι έχουμε βρει κάποιους ρυθμούς τώρα στις διακοπές!Είμαστε όλοι (κι εμείς και οι οικογένειες μας) τρελαμένοι με τη μικρή ❤️❤️  Είναι πολύ ήσυχο μωράκι και δε μας δυσκολεύει αν και δεν ξέραμε τίποτα από μωρά. Ειναι και πρώτο μωράκι στην οικογένεια οπότε έχει πάρει τα μυαλά όλων! 

Έτσι είναι πάντα το πρώτο μωράκι είναι το "ξεχωριστό"...  Και εμένα αν και απόκτησαν αλλά 2 εγγονάκια, το πρώτο τους που είναι ο μεγάλος μου γιος ακόμα είναι ο αγαπημένος τους... Γιατί εκεί ρίχνουν όλοι τους την αγάπη... Είναι λογικό!!! Μπράβο, είναι σημαντικό που έχεις βοήθεια αλλά και τυχερή που είναι ήσυχη η μπέμπα ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου θετική η β χοριακη με τιμή 57. Αλλά ακόμα χαμηλή η τιμή για 36η μέρα κυκλου βέβαια μάλλον με καθυστερημένη ωορηξια. Μου εδωσε ο γιατρος filicine, σιδηρο και utrogestan πρωι βραδυ και μου ειπε να μην ανησυχω για την τιμη και να ξανακανω την Τριτη που θα εχουν περασει αρκετες μερες και θα περιμενουμε αυξηση.

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλες, είστε όλες τόσο γλυκές.

 

Τέλειαααα με το καλοοοοοο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου μιας και είμαι σε φάση αναζήτησης για να δω με ποιο γυναικολογο θα συνεχίσω. Έχετε κάποιον καλό γυναικολογο στην Αθήνα να μου προτείνετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Κορίτσια μου θετική η β χοριακη με τιμή 57. Αλλά ακόμα χαμηλή η τιμή για 36η μέρα κυκλου βέβαια μάλλον με καθυστερημένη ωορηξια. Μου εδωσε ο γιατρος filicine, σιδηρο και utrogestan πρωι βραδυ και μου ειπε να μην ανησυχω για την τιμη και να ξανακανω την Τριτη που θα εχουν περασει αρκετες μερες και θα περιμενουμε αυξηση.

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ όλες, είστε όλες τόσο γλυκές.

 

Συγχαρητηρια κοριτσι μου!!! Αν δεν κανω λαθος ησουν και στον πρωτο μηνα προσπαθειων? Μπραβο ευκολα και γρηγορα να πανε ολα τελεια καλους διπλασιασμους😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερα! Πηγα στο γιατρο επειδη δεν ακουγα το μωρο τελικα ολα ενταξει αλλα εχω οριακη καμπυλη σακχαρου ισως φταιει οτι για διαφοροθς λογους  εχω παρει ηδη 13 κιλα... Πρεπει να ξεκινησω διαιτα και εχω αγχωθει γενικα πιο πολυ μην παθει κατι μωρακι...  Αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια με σακχαρο κυησης πειτε μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια χάθηκα εντελώς τι κάνετε Nandia- έμαθα θα κάνεις αγοράκι εγώ δεν κάνω εμετούς ποια είμαι καλύτερα τώρα έχουμε αλλά συμπτώματα ζαλάδες και αδυναμία νιώθω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια μου ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

@Antonia2 μου γλυκιά κοντευει ο γάμος σου!!! Όλα μπαίνουν σε σειρά!!!!!! ❤️

@evaioan να σου ζησει κορίτσι μου! Κάθε ευτυχία στην ζωούλα της!!! 

@Raf123 μου τέλεια μεγαλώνει το αγοράκι σου!!!!!! Όλα καλά να συνεχίσουν μέχρι το τέλος!

@Nandia- αγοράκι τελικά, επιβεβαιώθηκε???? Ποιος στην χάρη σου! Βασίλισσα θα σε έχουν ❤️

@Elenakk συγχαρητήρια κορίτσι μου! Τέτοια καλά νέα να συνεχίσεις να στέλνεις

@Hopemumtobe εγώ είχα προδιάθεση σακχάρου στο πρώτο μου μωρό και έκανα διατροφή, δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω... έχω μιλήσει με άλλες κοπέλες που είχαν περισσότερο αλλά όλα πήγαν μια χαρά!! Θα στείλω σε μια κοπέλα που είχε αρκετά ανεβασμένο να σου στείλει. Επίσης το να μην νιώθεις το μωράκι σου κάποιες φορές εννοείται ότι πρέπει να το κοιτάς, αλλά το είχα πάθει κ εγώ στη μικρούλα μου κάποιες φορές για δύο συνεχόμενες μέρες και έτρεχα για υπέρηχο από τον φόβο μου,  τελικά όσες φορές συνέβαινε ήταν επειδή γυρνούσε την πλάτη προς την κοιλιά μου οπότε χέρια πόδια ήταν από μέσα κ δεν ένοιωθα τις κινήσεις.... οπότε μπορεί να συμβεί κ αυτό! Όσο για τον γιατρό όπως είπαν τα κορίτσια γι'αυτό τον έχουμε, δεν παίρνει τόσα λεφτά απλά επειδή βγάζει ένα μωρό από την κοιλιά!!! Εγώ όποτε φοβόμουν πήγαινα για υπέρηχο 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenakk είπε:

Σε ευχαριστώ γλυκιά μου, μου έφερες πραγματικά γούρι. Ελπίζω αλήθεια να πάνε όλα καλά και να ανέβει γρήγορα η τιμή. Ο γιατρός μου δεν ανησυχεί μου είπε το ίδιο γιαυτο και μου ειπε να την κανω την Τριτη ξανα. Μήπως εχει νόημα να κάνω και αύριο γιατί παντού διαβάζω ότι πρέπει να την παρακολουθείς ανά δύο μέρες ότι αυξάνεται.

Να κανεις την Τρίτη μη κανεις άλλη γιατί άμα δε διπλασιαστεί οπως πρέπει θα αγχωθείς! Εμένα βέβαια η δικιά μου ήταν μετά την καθυστέρηση κ πολύ ψηλή κ μου είχε πει να μη κάνω άλλη αλλά κ εγώ ενιωθα ότι έπρεπε να κάνω αλλά επειδή μεσολαβούσε κ ένα ταξίδι εξωτερικό κ ελεγα αν δεν είναι οπως πρέπει θα χαλάσω κ το ταξίδι μου από το αγχος, όποτε δεν έκανα άλλη κ όταν γύρισα από το ταξίδι πήγα κατευθείαν στη γιατρο!! 
 

αλλα οπως νιωθεις εσυ θα κανεις :) 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα! Πηγα στο γιατρο επειδη δεν ακουγα το μωρο τελικα ολα ενταξει αλλα εχω οριακη καμπυλη σακχαρου ισως φταιει οτι για διαφοροθς λογους  εχω παρει ηδη 13 κιλα... Πρεπει να ξεκινησω διαιτα και εχω αγχωθει γενικα πιο πολυ μην παθει κατι μωρακι...  Αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια με σακχαρο κυησης πειτε μου!

μην αγχώνεσαι κορίτσι μου! Καλό θα ήταν να επισκεφτείς μια κλινικη διαιτολόγο να σε καθοδηγήσει! Όλα καλά θα είναι για το μωράκι σου ❤️❤️

 

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Froufro είπε:

Γειά σας κορίτσια μου ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️

@Antonia2 μου γλυκιά κοντευει ο γάμος σου!!! Όλα μπαίνουν σε σειρά!!!!!! ❤️

@evaioan να σου ζησει κορίτσι μου! Κάθε ευτυχία στην ζωούλα της!!! 

@Raf123 μου τέλεια μεγαλώνει το αγοράκι σου!!!!!! Όλα καλά να συνεχίσουν μέχρι το τέλος!

@Nandia- αγοράκι τελικά, επιβεβαιώθηκε???? Ποιος στην χάρη σου! Βασίλισσα θα σε έχουν ❤️

@Elenakk συγχαρητήρια κορίτσι μου! Τέτοια καλά νέα να συνεχίσεις να στέλνεις

@Hopemumtobe εγώ είχα προδιάθεση σακχάρου στο πρώτο μου μωρό και έκανα διατροφή, δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω... έχω μιλήσει με άλλες κοπέλες που είχαν περισσότερο αλλά όλα πήγαν μια χαρά!! Θα στείλω σε μια κοπέλα που είχε αρκετά ανεβασμένο να σου στείλει. Επίσης το να μην νιώθεις το μωράκι σου κάποιες φορές εννοείται ότι πρέπει να το κοιτάς, αλλά το είχα πάθει κ εγώ στη μικρούλα μου κάποιες φορές για δύο συνεχόμενες μέρες και έτρεχα για υπέρηχο από τον φόβο μου,  τελικά όσες φορές συνέβαινε ήταν επειδή γυρνούσε την πλάτη προς την κοιλιά μου οπότε χέρια πόδια ήταν από μέσα κ δεν ένοιωθα τις κινήσεις.... οπότε μπορεί να συμβεί κ αυτό! Όσο για τον γιατρό όπως είπαν τα κορίτσια γι'αυτό τον έχουμε, δεν παίρνει τόσα λεφτά απλά επειδή βγάζει ένα μωρό από την κοιλιά!!! Εγώ όποτε φοβόμουν πήγαινα για υπέρηχο 

 

 

Γεια σου γλυκό μου κορίτσι ❤️❤️!!! Πως είσαι;; Εσένα τα μικρά σου πως είναι;; Κάνατε διακοπες;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εμείς είμαστε στο εξοχικό με την μπέμπα. Τα πεθερικά μου σαν είδαν θηλασμούς, ξενύχτια, φασαρίες την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια από το πρώτο απόγευμα. Θυμήθηκαν τα πόδια τους που πονάνε, τα φάρμακα τους όλα. Το άσχημο είναι ότι το καναρίνι μας έχασε το ένα του πόδι. Είχα πει στον άντρα μου λόγω του μωρού να το κράταγε μαζί με τα δικά της η πεθερά μου αλλά ούτε αυτό δεν ήθελε να της φορτώσει ο σύζυγος. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το μωρο ένα μήνα δεν προλαβαίνω όλα μόνη μου όποτε πρηστηκε το ποδι και ούτε το κατάλαβα. Κλαιγαμε χτες. Ήρθε η πεθερά μου ένα μεσημέρι με φαγητό, άφησε τα πιατα άπλυτα και έφυγε χωρίς να πιει καφέ από φόβο μην της πει ο άντρας μου να μείνει. Τώρα μου λέει ο σύζυγος από του χρόνου μη βιαστούμε για βρεφονηπιακό να την κρατάει η πεθερά μου, δεν είπα τίποτα, μόλις της το πει θα του κόψει αυτή τη φόρα δεν αγχώνομαι πια καθόλου. Στο όνομα αποφασίσαμε θα βάλουμε και των δύο γιαγιαδων έτσι για να μην έχουν να πουν απολύτως τίποτα, να φανεί πλήρως ότι είναι παρτακηδες και δεν φταίω εγώ αν δε θέλουν να κάνουν οτιδήποτε για το μοναδικό εγγόνι τους. Αρκετά μου μαύρισαν την ψυχή στην εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

@babyblue94 πως νιώθεις κορίτσι μου που φτάνει η ώρα? 🤗❤️🥰

Έχει αρχίσει ενα γλυκό άγχος η αλήθεια είναι. Θα είναι όλα καινούργια και με τρομάζει λίγο αυτό. Πιστεύω ότι όλες θα τα καταφέρουμε όμως. Σε δύο εβδομάδες έχω ξανά ντομπλερ και μάλλον θα μου δώσει ημερομηνία μιας και έχει αρχίσει η πιο ήπια ανάπτυξη λόγω πλακούντα. Τώρα είμαστε 2.100. 

Ανυπομονησία να δούμε το μωράκι στο φουλ

θέλω να δω ποιο πλασματακι ήταν αυτό που κλωτσούσε έτσι και κινιόταν όλη την ώρα μέσα στην κοιλιά χαχααχ 🤣❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα! Πηγα στο γιατρο επειδη δεν ακουγα το μωρο τελικα ολα ενταξει αλλα εχω οριακη καμπυλη σακχαρου ισως φταιει οτι για διαφοροθς λογους  εχω παρει ηδη 13 κιλα... Πρεπει να ξεκινησω διαιτα και εχω αγχωθει γενικα πιο πολυ μην παθει κατι μωρακι...  Αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια με σακχαρο κυησης πειτε μου!

Καλημέρα, είχα κι εγώ οριακή καμπύλη, έκανα διατροφή , πρόσεχα αρκετά , βέβαια μια φορά την εβδομάδα έτρωγα και το γλυκάκι μου! μετρούσα το σάκχαρο μου παρόλο που δεν μου είχε πει ο γιατρός ,νηστικη και μία ώρα μετά τα γεύματα κ ΄ήταν η αλήθεια πως απο τις μετρήσεις έβλεπα πως είχα θέμα αν έτρωγα για πρωινό γάλα με δημητριακά ή πολύ ψωμί κλπ. Βέβαια να σου πω πως μόλις μπήκα στον 9ο εξαφανίστηκε η προδιάθεση και μπορούσα να φάω κι άλλα πράγματα ! τώρα ή όντως συμβαίνει αυτό στο τέλος ή μου το ρύθμισε η διατροφή δεν ξέρω! όπως και να έχει νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχείς ειδικά αφού το αποτέλεσμα είναι οριακό !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Έχει αρχίσει ενα γλυκό άγχος η αλήθεια είναι. Θα είναι όλα καινούργια και με τρομάζει λίγο αυτό. Πιστεύω ότι όλες θα τα καταφέρουμε όμως. Σε δύο εβδομάδες έχω ξανά ντομπλερ και μάλλον θα μου δώσει ημερομηνία μιας και έχει αρχίσει η πιο ήπια ανάπτυξη λόγω πλακούντα. Τώρα είμαστε 2.100. 

Ανυπομονησία να δούμε το μωράκι στο φουλ

θέλω να δω ποιο πλασματακι ήταν αυτό που κλωτσούσε έτσι και κινιόταν όλη την ώρα μέσα στην κοιλιά χαχααχ 🤣❤️

Αχ με το καλό αντε κοντευεις!!! Απίστευτο συναισθήμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα, είχα κι εγώ οριακή καμπύλη, έκανα διατροφή , πρόσεχα αρκετά , βέβαια μια φορά την εβδομάδα έτρωγα και το γλυκάκι μου! μετρούσα το σάκχαρο μου παρόλο που δεν μου είχε πει ο γιατρός ,νηστικη και μία ώρα μετά τα γεύματα κ ΄ήταν η αλήθεια πως απο τις μετρήσεις έβλεπα πως είχα θέμα αν έτρωγα για πρωινό γάλα με δημητριακά ή πολύ ψωμί κλπ. Βέβαια να σου πω πως μόλις μπήκα στον 9ο εξαφανίστηκε η προδιάθεση και μπορούσα να φάω κι άλλα πράγματα ! τώρα ή όντως συμβαίνει αυτό στο τέλος ή μου το ρύθμισε η διατροφή δεν ξέρω! όπως και να έχει νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχείς ειδικά αφού το αποτέλεσμα είναι οριακό !

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για απαντηση μου, εαν θες γραψε μου εδω η σε προσωπικο μηνυνμ τι τιμη σακχαρο μετα απο 1 ωρα αν επιτρεπεται? Προσπαθω να αξιολογησω το δικο μου... εγω ειχα 170 Ο γυναικλογος με κατατρομαξε ο ενδοκρινολογο πιο χαλαρος, αντε βγαλε ακρη.. 

Εκλεισα  ραντεβου τη Δευτερα με διαιτολογο εαν τυχον ειχες να μου δωσεις καποιες πολυ γενικες συμβουλες που ξερεις θα με βοηθουσες Σήμερα ποθ ξεκινησα μια προσπαθεια μονη μου πειναω τρομερα δηλαδημε ποιναει το στομαχι μου.. δεν ξερω ποσους υδαντανθρακες μπορεις κλπ...δηλαδη μπορω να φαω 1 φετα ψωμι με φαγητο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα! Πηγα στο γιατρο επειδη δεν ακουγα το μωρο τελικα ολα ενταξει αλλα εχω οριακη καμπυλη σακχαρου ισως φταιει οτι για διαφοροθς λογους  εχω παρει ηδη 13 κιλα... Πρεπει να ξεκινησω διαιτα και εχω αγχωθει γενικα πιο πολυ μην παθει κατι μωρακι...  Αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια με σακχαρο κυησης πειτε μου!

Κοριτσι μου ειχα εγω ζάχαρο στην εγκυμοσύνη μου! Δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω με δίαιτα οποτε εκανα ενέσεις ινσουλίνης! Δεν ειναι κατι τραγικό, το μονο που με εκνεύριζε ηταν οι μερίδες φαγητού που ηταν μετρημένες!! 😱😱

Λογικα θα ξανά κανεις μέτρηση κι αν ειναι θα σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο ο γυναικολόγος σου που ειναι και ο αρμόδιος! Μην αγχωνεσαι μπορει να το ρυθμίσεις μονο με τη δίαιτα και αν οχι με εντατική παρακολούθηση θα πανε οοοοολα καλα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Hopemumtobe είπε:

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για απαντηση μου, εαν θες γραψε μου εδω η σε προσωπικο μηνυνμ τι τιμη σακχαρο μετα απο 1 ωρα αν επιτρεπεται? Προσπαθω να αξιολογησω το δικο μου... εγω ειχα 170 Ο γυναικλογος με κατατρομαξε ο ενδοκρινολογο πιο χαλαρος, αντε βγαλε ακρη.. 

Εκλεισα  ραντεβου τη Δευτερα με διαιτολογο εαν τυχον ειχες να μου δωσεις καποιες πολυ γενικες συμβουλες που ξερεις θα με βοηθουσες Σήμερα ποθ ξεκινησα μια προσπαθεια μονη μου πειναω τρομερα δηλαδημε ποιναει το στομαχι μου.. δεν ξερω ποσους υδαντανθρακες μπορεις κλπ...δηλαδη μπορω να φαω 1 φετα ψωμι με φαγητο? 

θα ψάξω στα χαρτιά μου γιατί τιμές δεν θυμάμαι καθόλου είναι η αλήθεια!

Καλά έκανες θα σε κατατοπίσει ο διαιτολόγος, να σου πω την αλήθεια ο γυναικολόγος μου ήταν πολύ καθησυχαστικός μου είχε πεί απλά να αποφεύγω τα πολλά γλυκά, μακαρόνια, πατάτες , ψωμί κλπ και δεν μου είχε πει να το μετράω, εγώ επειδή είμαι αγχώδης έψαξα διατροφές στο ίντερνετ κλπ, μου είχε στείλει και μία κοπέλα από εδώ απο το forum.

Na σου πω αρχικά πως γλυκό έτρωγα μία φορά την εβδομάδα, ζυμαρικά έτρωγα ολικής, ζυμαρικά και πατάτες δεν έβαζα μεγάλη ποσότητα στη μερίδα μου , ψωμί δεν θυμάμαι αν έτρωγα να σου πω την αλήθεια αλλά σίγουρα αν έτρωγα θα ήταν ολικής που παρατηρημένα με προιόντα ολικής ανέβαινε πολυ λιγότερο το σάκχαρο. Έτρωγα αρκετή σαλάτα και κρέας, ψάρι , όσπρια όσο μπορούσα βέβαια γιατί είχα και τα στομαχικά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Να κανεις την Τρίτη μη κανεις άλλη γιατί άμα δε διπλασιαστεί οπως πρέπει θα αγχωθείς! Εμένα βέβαια η δικιά μου ήταν μετά την καθυστέρηση κ πολύ ψηλή κ μου είχε πει να μη κάνω άλλη αλλά κ εγώ ενιωθα ότι έπρεπε να κάνω αλλά επειδή μεσολαβούσε κ ένα ταξίδι εξωτερικό κ ελεγα αν δεν είναι οπως πρέπει θα χαλάσω κ το ταξίδι μου από το αγχος, όποτε δεν έκανα άλλη κ όταν γύρισα από το ταξίδι πήγα κατευθείαν στη γιατρο!! 
 

αλλα οπως νιωθεις εσυ θα κανεις :) 

μην αγχώνεσαι κορίτσι μου! Καλό θα ήταν να επισκεφτείς μια κλινικη διαιτολόγο να σε καθοδηγήσει! Όλα καλά θα είναι για το μωράκι σου ❤️❤️

 

Γεια σου γλυκό μου κορίτσι ❤️❤️!!! Πως είσαι;; Εσένα τα μικρά σου πως είναι;; Κάνατε διακοπες;; 

Μπα Ραφαέλα μου... που να πάω μόνη μου με τρία μικρούλια! Ίσως πάμε χειμερινές διακοπές όταν έρθει ο άντρας μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marakineos είπε:

θα ψάξω στα χαρτιά μου γιατί τιμές δεν θυμάμαι καθόλου είναι η αλήθεια!

Καλά έκανες θα σε κατατοπίσει ο διαιτολόγος, να σου πω την αλήθεια ο γυναικολόγος μου ήταν πολύ καθησυχαστικός μου είχε πεί απλά να αποφεύγω τα πολλά γλυκά, μακαρόνια, πατάτες , ψωμί κλπ και δεν μου είχε πει να το μετράω, εγώ επειδή είμαι αγχώδης έψαξα διατροφές στο ίντερνετ κλπ, μου είχε στείλει και μία κοπέλα από εδώ απο το forum.

Na σου πω αρχικά πως γλυκό έτρωγα μία φορά την εβδομάδα, ζυμαρικά έτρωγα ολικής, ζυμαρικά και πατάτες δεν έβαζα μεγάλη ποσότητα στη μερίδα μου , ψωμί δεν θυμάμαι αν έτρωγα να σου πω την αλήθεια αλλά σίγουρα αν έτρωγα θα ήταν ολικής που παρατηρημένα με προιόντα ολικής ανέβαινε πολυ λιγότερο το σάκχαρο. Έτρωγα αρκετή σαλάτα και κρέας, ψάρι , όσπρια όσο μπορούσα βέβαια γιατί είχα και τα στομαχικά μου!

Εμενα ο πρωτος γυναικολος που πηγαινα ηταν παρα πολυ χαλαρος και μες κατεστρεψε. Του ελεγα πηρα 6 κιλα και μου ελεγε ενταξει δεν πειραζει ενω δεν ημουν καν 5 μηνων... Ο νεος γιατρος ειναι στο αλλο ακρο. Υπερβολικα αυστηρος, μου ειπε οπωςεισαι τωρα θα γεννησεις σαυτα τα κιλα. Λεω ξερω φταιω που παχυνα αλλα πως δεν θα παρω καθυολου στο τριτο τριμηνο? Τι θα γινει με μωρο που θα παρει κλπ? Μου ειπε θα τρως μονο φιλετα ψαρι, μοσχαρι κοτοουλο κλπ και μεγαλη σαλατα. Να σημειωσω οτι εγω φοβαμαι να τρωω σαλατες ωμες για τοξοπλασμα και ετσι δυσκολευομαι αρκετα.. Παντως με κατατρομαξε με σταση του.. Μου ειπε να παρψ μηχανημα και σε λιγο θα μετρησω πρωτη φορα σακχαρο,,

 

Για το ψωμι σε ρωτησα ενδεικτικα εννοουσα ειτε ψωμι ειτε ζυμαρικα κλπ Εγω σαλατες οπως εγραψα ωμες επειδη φοβααμι πολυ τοξοπλασμα..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η JNtina είπε:

Κοριτσι μου ειχα εγω ζάχαρο στην εγκυμοσύνη μου! Δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω με δίαιτα οποτε εκανα ενέσεις ινσουλίνης! Δεν ειναι κατι τραγικό, το μονο που με εκνεύριζε ηταν οι μερίδες φαγητού που ηταν μετρημένες!! 😱😱

Λογικα θα ξανά κανεις μέτρηση κι αν ειναι θα σε παραπέμψει σε ενδοκρινολόγο ο γυναικολόγος σου που ειναι και ο αρμόδιος! Μην αγχωνεσαι μπορει να το ρυθμίσεις μονο με τη δίαιτα και αν οχι με εντατική παρακολούθηση θα πανε οοοοολα καλα!!! 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσι μου... Μου δινεις κουραγιο!! Εμενα βλεπει μαλλον και παραπανω αμνιακο κλπ  Ο γιατρος ηταν πολυ τρομακτικος χθες και αγχωθηκα πολυ, τωρα θα κανω την πρωτη μετρηση με μηχανημα στο σπιτι 1 ωρα μετα το φαγητο..μακαρι να ειναι οκ απως οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα! Πηγα στο γιατρο επειδη δεν ακουγα το μωρο τελικα ολα ενταξει αλλα εχω οριακη καμπυλη σακχαρου ισως φταιει οτι για διαφοροθς λογους  εχω παρει ηδη 13 κιλα... Πρεπει να ξεκινησω διαιτα και εχω αγχωθει γενικα πιο πολυ μην παθει κατι μωρακι...  Αν καποια απο εσας ειχε εμπειρια με σακχαρο κυησης πειτε μου!

Να προσέξεις την διατροφή σου και θα φτιάξει.. Εγώ δεν είχα ποτέ ζάχαρο οπότε δεν ξέρω.. Μια φίλη μου είχε αλλά με την διατροφή έφτιαξε και γέννησε μια χαρά... Πήγε όμως σε ενδοκρινολογο και της έδωσε ειδική διατροφή... Εσένα σου είπε να πας; 

Γιατί δεν το ακούς τόσο;;; λόγο ζαχάρου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Froufro είπε:

Μπα Ραφαέλα μου... που να πάω μόνη μου με τρία μικρούλια! Ίσως πάμε χειμερινές διακοπές όταν έρθει ο άντρας μου 

Και οι χειμερινές διακοπες έχουν άλλη χάρη!!! Θα μεγαλώσει κ η μικρή σου :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Hopemumtobe είπε:

Εμενα ο πρωτος γυναικολος που πηγαινα ηταν παρα πολυ χαλαρος και μες κατεστρεψε. Του ελεγα πηρα 6 κιλα και μου ελεγε ενταξει δεν πειραζει ενω δεν ημουν καν 5 μηνων... Ο νεος γιατρος ειναι στο αλλο ακρο. Υπερβολικα αυστηρος, μου ειπε οπωςεισαι τωρα θα γεννησεις σαυτα τα κιλα. Λεω ξερω φταιω που παχυνα αλλα πως δεν θα παρω καθυολου στο τριτο τριμηνο? Τι θα γινει με μωρο που θα παρει κλπ? Μου ειπε θα τρως μονο φιλετα ψαρι, μοσχαρι κοτοουλο κλπ και μεγαλη σαλατα. Να σημειωσω οτι εγω φοβαμαι να τρωω σαλατες ωμες για τοξοπλασμα και ετσι δυσκολευομαι αρκετα.. Παντως με κατατρομαξε με σταση του.. Μου ειπε να παρψ μηχανημα και σε λιγο θα μετρησω πρωτη φορα σακχαρο,,

 

Για το ψωμι σε ρωτησα ενδεικτικα εννοουσα ειτε ψωμι ειτε ζυμαρικα κλπ Εγω σαλατες οπως εγραψα ωμες επειδη φοβααμι πολυ τοξοπλασμα..

 

Το βάρος που έβαλες δε νομίζω να παίζει και πολύ ρολο για τον διαβήτη κύησης! Εντάξει παίζει ρολο αλλά ξέρω κοπέλα που είχε βάλει 7 κιλά κ στη καμπύλη έδειξε οριακά διαβήτη πρόσεξε λίγο δεν έβαλε καθόλου κιλά μετά! Ξέρω κοπέλα που έβαλε πολλά κιλά και δεν εμφάνισε καθόλου διαβήτη κύησης! Νομίζω έχει να κάνει κ ο οργανισμός κ η προδιάθεση κ πως εσυ κ ο κάθε ενας μεταβολίζει την γλυκόζη… και εννοείται μην πανικοβαλεσαι αφού εχεις κλείσει ραντεβού με διαιτολόγο θα σε καθοδηγήσει σωστά! Και σαλάτες γιατί δε τα πλένεις μόνη σου με το ξίδι;Μη φοβάσαι! Εγώ σαλατα τρώω μόνο σπίτι μου, στη πεθερά κ στη μαμα μου πουθενά αλλου! Άμα τύχει κ βγούμε μόνο χωριάτικη παραγγελνω ντομάτα αγγουράκι φέτα τίποτα άλλο! Η αν φοβάσαι τόσο πολύ βραστά λαχανικά μπρόκολο καροτο κολοκυθάκι υπάρχουν λύσεις! Κ εννοείται αν επιλεξεις υδατάνθρακα να ειναι ολικης άλεσης που καθυστερεί να ανεβάσει το σάκχαρο! 
 

την έχω δει και σε αλλά βίντεο την συγκεκριμένη γιατρό, είναι αρκετά επεξηγηματική  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η evaioan είπε:

Κορίτσια μου εμείς είμαστε στο εξοχικό με την μπέμπα. Τα πεθερικά μου σαν είδαν θηλασμούς, ξενύχτια, φασαρίες την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια από το πρώτο απόγευμα. Θυμήθηκαν τα πόδια τους που πονάνε, τα φάρμακα τους όλα. Το άσχημο είναι ότι το καναρίνι μας έχασε το ένα του πόδι. Είχα πει στον άντρα μου λόγω του μωρού να το κράταγε μαζί με τα δικά της η πεθερά μου αλλά ούτε αυτό δεν ήθελε να της φορτώσει ο σύζυγος. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το μωρο ένα μήνα δεν προλαβαίνω όλα μόνη μου όποτε πρηστηκε το ποδι και ούτε το κατάλαβα. Κλαιγαμε χτες. Ήρθε η πεθερά μου ένα μεσημέρι με φαγητό, άφησε τα πιατα άπλυτα και έφυγε χωρίς να πιει καφέ από φόβο μην της πει ο άντρας μου να μείνει. Τώρα μου λέει ο σύζυγος από του χρόνου μη βιαστούμε για βρεφονηπιακό να την κρατάει η πεθερά μου, δεν είπα τίποτα, μόλις της το πει θα του κόψει αυτή τη φόρα δεν αγχώνομαι πια καθόλου. Στο όνομα αποφασίσαμε θα βάλουμε και των δύο γιαγιαδων έτσι για να μην έχουν να πουν απολύτως τίποτα, να φανεί πλήρως ότι είναι παρτακηδες και δεν φταίω εγώ αν δε θέλουν να κάνουν οτιδήποτε για το μοναδικό εγγόνι τους. Αρκετά μου μαύρισαν την ψυχή στην εγκυμοσύνη. 

Μη δίνεις σημασία! Εσένα η προταιριοτητα σου είναι το παιδί και κάποια στιγμή θα το καταλαβει κ ο άντρας σου ποσό έξω έπεσε! Εσυ μη δίνεις σημασία!!! Φιλια στο κορίτσι σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...