Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ(ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ)


HOPE90

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Συμμερίζομαι την αγωνία,το άγχος,τον πόνο...Όλα... Έχουμε μπει και εμείς σε αυτό το δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής από πέρυσι..Θα η΄θελα να μάθω αν αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε κάποια κοπέλα πρόβλημα αζωοσπερμίας του συζύγου έπειτα από αιματολογικό νόσημα(λευχαιμία) ή καρκίνο γενικότερα και κατά συνέπεια χημειοθεραπείες-ακτινοβολίες,τι κινήσεις έγιναν και ποια ήταν η έκβαση..
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η HOPE90 είπε:
Καλησπέρα σε όλους!Συμμερίζομαι την αγωνία,το άγχος,τον πόνο...Όλα... Έχουμε μπει και εμείς σε αυτό το δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής από πέρυσι..Θα η΄θελα να μάθω αν αντιμετωπίζει ή αντιμετώπισε κάποια κοπέλα πρόβλημα αζωοσπερμίας του συζύγου έπειτα από αιματολογικό νόσημα(λευχαιμία) ή καρκίνο γενικότερα και κατά συνέπεια χημειοθεραπείες-ακτινοβολίες,τι κινήσεις έγιναν και ποια ήταν η έκβαση..

Καλημέρα! Από όσο ξέρω, σε αυτές τις περιπτώσεις συνιστάται η προληπτική φύλαξη σπέρματος, γιατί κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τι θα συμβεί μετά από χημειοθεραπεία. Στη δική σας περίπτωση, δεν έχει γίνει φύλαξη σπέρματος; Ο σύζυγος συναδέλφου είχε αντίστοιχο πρόβλημα όταν ήταν 18, κι είχε δώσει δείγμα σε τράπεζα σπέρματος, κι έτσι χρόνια αργότερα απέκτησαν τα 2 παιδιά τους με εξωσωματική. Αν θυμάμαι καλά, η αζωοσπερμία επέμενε ακόμα στην περίπτωσή του, 20 χρόνια μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Από όσο ξέρω, σε αυτές τις περιπτώσεις συνιστάται η προληπτική φύλαξη σπέρματος, γιατί κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί τι θα συμβεί μετά από χημειοθεραπεία. Στη δική σας περίπτωση, δεν έχει γίνει φύλαξη σπέρματος; Ο σύζυγος συναδέλφου είχε αντίστοιχο πρόβλημα όταν ήταν 18, κι είχε δώσει δείγμα σε τράπεζα σπέρματος, κι έτσι χρόνια αργότερα απέκτησαν τα 2 παιδιά τους με εξωσωματική. Αν θυμάμαι καλά, η αζωοσπερμία επέμενε ακόμα στην περίπτωσή του, 20 χρόνια μετά.

Καλημέρα!Ο σύζυγος είχε διαγνωστεί το 2015 και πριν ξεκινήσει το οτιδήποτε απο φαρμακα και χημειοθεραπείες ειχε καταψυξει σπέρμα οπότε θεωρούσαμε ότι είμαστε καλυμμένοι.Περυσι που αποφασισαμε να κάνουμε εξωσωματική μας ενημέρωσαν κατά την απόψυξη πως όλα τα δείγματα ήταν κατεστραμμένα..Νεκρά όλα τα σπερματοζωαρια.Καποιος έκανε λάθος και δεν ξέρουμε ούτε τι λάθος ήταν αυτό αλλά ούτε και ποιος το έκανε..Είναι μεγάλη ιστορία και πονάει..Παρόλα αυτα αποφασίσαμε να το ψαξουμε..Φέτος στα δυο τελευταία σπερμοδιαγράμματα που εκανε(το τελευταιο ήταν τον Απρίλιο)βρέθηκαν 10 ακίνητα σπερματοζωάρια ενώ στο παρελθόν ο αριθμός ήταν 0.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η HOPE90 είπε:

Καλημέρα!Ο σύζυγος είχε διαγνωστεί το 2015 και πριν ξεκινήσει το οτιδήποτε απο φαρμακα και χημειοθεραπείες ειχε καταψυξει σπέρμα οπότε θεωρούσαμε ότι είμαστε καλυμμένοι.Περυσι που αποφασισαμε να κάνουμε εξωσωματική μας ενημέρωσαν κατά την απόψυξη πως όλα τα δείγματα ήταν κατεστραμμένα..Νεκρά όλα τα σπερματοζωαρια.Καποιος έκανε λάθος και δεν ξέρουμε ούτε τι λάθος ήταν αυτό αλλά ούτε και ποιος το έκανε..Είναι μεγάλη ιστορία και πονάει..Παρόλα αυτα αποφασίσαμε να το ψαξουμε..Φέτος στα δυο τελευταία σπερμοδιαγράμματα που εκανε(το τελευταιο ήταν τον Απρίλιο)βρέθηκαν 10 ακίνητα σπερματοζωάρια ενώ στο παρελθόν ο αριθμός ήταν 0.

Δεν έχω λόγια για αυτό που σας συνέβη!!! Απαράδεκτο να συμβαίνουν τέτοια λάθη! Λυπάμαι πραγματικά ☹️ Δε γνωρίζω τι μπορεί να γίνει απο δω και πέρα, νομίζω  είναι καθαρά θέμα οργανισμού, πόσο δυνατές ήταν οι θεραπείες που έλαβε κλπ.  

Εγώ έκανα πρόσφατα θεραπεία για καρκίνο του θυροειδή με ραδιενεργό ιώδιο, και λένε πως για ένα χρόνο επηρεάζεται ο κύκλος, μπορεί να φέρει αμηνόρροια...αλλά συνήθως με τον χρόνο επανέρχεται. Έχω διαβάσει όμως για περιπτώσεις που μπήκαν κατευθείαν σε εμμηνόπαυση. Η γυναικολόγος μου είπε το παρακολουθούμε, ο χρόνος θα δείξει.Τι ηλικία έχει ο σύζυγος;  Ελπίζω να βρεθεί κάποιος ειδικός να σας καθοδηγήσει σωστά. Το πιο σημαντικό είναι ο σύζυγός σου να είναι γερός, να έχει ξεπεράσει οριστικά το πρόβλημα υγείας του, και όλα τα υπόλοιπα θα τα βρείτε στην πορεία. Καλή τύχη και δύναμη για τη συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο συνέβη πέρυσι το καλοκαίρι..Σοκαριστήκαμε,πονέσαμε,κλάψαμε αλλά το να σηκωθούμε και να το ψάξουμε εκτενώς το θέμα ήταν μονόδρομος.Επισκεφθήκαμε δυο ανδρολόγους-ουρολόγους και φυσικά αλλάξαμε κέντρο εξωσωματικής.Μας είπαν πως το γεγονός οτι οι ορμονολογικές εξετάσεις του είναι καλές και πως στο δείγμα βλέπουμε έστω 10 σπερματοζωάρια εχουμε πιθανότητες να βρούμε στη βιοψία που θα κάνουμε.Ξεκίνησε ο σύζυγος μου τις Profertil τις οποίες θα παρει για ένα τρίμηνο τουλαχιστον και τέλη Οκτώβρη ή τέλη Νοέμβρη θα κανουμε ταυτόχρονα βιοψία και ωοληψία με την ελπίδα οτι η βιοψία θα μας δώσει κα΄τι..Όσον αφορά την υγεία του είναι πολύ καλά και η΄δη από το Γενάρη του 2020 δεν παίρνει καμία φαρμακευτική αγωγή.Λυπάμαι πολύ για το πρόβλημα της υγείας σου και εύχομαι να είσαι καλά και όλα να εξελιχθούν θετικά!Εσύ μπήκες σε κάποια διαδικασία ο΄ταν διαγνώστηκες ή έχεις ήδη παιδάκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η HOPE90 είπε:

Αυτο συνέβη πέρυσι το καλοκαίρι..Σοκαριστήκαμε,πονέσαμε,κλάψαμε αλλά το να σηκωθούμε και να το ψάξουμε εκτενώς το θέμα ήταν μονόδρομος.Επισκεφθήκαμε δυο ανδρολόγους-ουρολόγους και φυσικά αλλάξαμε κέντρο εξωσωματικής.Μας είπαν πως το γεγονός οτι οι ορμονολογικές εξετάσεις του είναι καλές και πως στο δείγμα βλέπουμε έστω 10 σπερματοζωάρια εχουμε πιθανότητες να βρούμε στη βιοψία που θα κάνουμε.Ξεκίνησε ο σύζυγος μου τις Profertil τις οποίες θα παρει για ένα τρίμηνο τουλαχιστον και τέλη Οκτώβρη ή τέλη Νοέμβρη θα κανουμε ταυτόχρονα βιοψία και ωοληψία με την ελπίδα οτι η βιοψία θα μας δώσει κα΄τι..Όσον αφορά την υγεία του είναι πολύ καλά και η΄δη από το Γενάρη του 2020 δεν παίρνει καμία φαρμακευτική αγωγή.Λυπάμαι πολύ για το πρόβλημα της υγείας σου και εύχομαι να είσαι καλά και όλα να εξελιχθούν θετικά!Εσύ μπήκες σε κάποια διαδικασία ο΄ταν διαγνώστηκες ή έχεις ήδη παιδάκια;

Μακάρι η βιοψία να δώσει κάτι, ένα χρειάζεστε εξάλλου! Με τις βιταμίνες, σωστή διατροφή και άσκηση σίγουρα θα υπάρξει βελτίωση. Η καλή ορμονική του εικόνα είναι πολύ ελπιδοφόρο!

Εμένα η διάγνωση έγινε 4 μήνες αφότου απέκτησα το αγοράκι μου, και είμαι ήδη 42 μισό, με την ορμονική μου εικόνα να δείχνει γυναίκα στα 48-50, και δεν ξέρω αν οφείλεται αποκλειστικά στη θεραπεία που έκανα πριν 7 μήνες, κι αν είναι παροδικό...θα προσπαθούσα και για δεύτερο παιδάκι αλλά ο χρόνος είναι εναντίον μου, θα δείξει...

Υπομονή και δύναμη ευχομαι για τη συνέχεια, κι ένα θετικό αποτέλεσμα από τη βιοψία!🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζουμε...Μόνο αυτό μας έμεινε..Πίστη,ελπίδα ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ...Σου εύχομαι πρωτίστως να είσαι υγιής και γιατί όχι να χαρίσεις ένα αδελφακι στο αγοράκι σου αν το επιθυμείς!(Δεν είχα απαντήσει σε προηγούμενη ερώτηση σου για την ηλικία του συζύγου.Είναι 39 και εγώ είμαι 31)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η HOPE90 είπε:

Ελπίζουμε...Μόνο αυτό μας έμεινε..Πίστη,ελπίδα ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΑ...Σου εύχομαι πρωτίστως να είσαι υγιής και γιατί όχι να χαρίσεις ένα αδελφακι στο αγοράκι σου αν το επιθυμείς!(Δεν είχα απαντήσει σε προηγούμενη ερώτηση σου για την ηλικία του συζύγου.Είναι 39 και εγώ είμαι 31)

Είσαι μικρή σε ηλικία, επομένως υπάρχει περιθώριο να περιμένετε, οι άντρες ευτυχώς σε αυτό το θέμα είναι τυχεροί, δεν τίθεται θέμα ηλικίας. Αν δε δείτε βελτίωση τον φθινόπωρο, μπορείτε να περιμένετε κι άλλο. Πολύ καλά θα κάνεις που θα προχωρήσεις σε ωοληψία, να υπάρχουν, και όταν υπάρχει βελτίωση και στο σπερμόδιαγραμα προχωράτε, χωρίς το άγχος του χρόνου ( σε λογικά πλαίσια εννοώ). Στην περίπτωσή σας ο χρόνος είναι σύμμαχος, και η ιατρική εξελίσσεται συνεχώς, φυσικά και θα ελπίζετε και θα ονειρεύεστε! 🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη βλέπουμε κάποιες διαφορές στο σπέρμα από τότε που σταμα΄τησε τα πάντα από φάρμακα (όχι μόνο στην ποιο΄τητα αλλά και στην ποσότητα) και μάθαμε πως ίσως με το πέρασμα του χρόνου αποκατασταθεί σε κάποιο βαθμό η αζωοσπερμία.Για εμάς η εξωσωματική είνα μονόδρομος και δε μας πειράζει και καθόλου.Θέλουμε μόνο να αποκτήσουμε παιδάκια όσο τίποτα άλλο στον κόσμο..Είμαι βέβαιη πως ολοι όσοι βρίσκονται σε αυτό το forum μπορούν να με καταλάβουν...Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες και σου εύχομαι υγεία και απο κει και πέρα ό,τι άλλο επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...