Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποτελέσματα αυχενικής διαφάνειας


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν λίγες μέρες στις 12+4 εβδομάδες έκανα την αυχενική! 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι όλα είναι άριστα. Παρ όλα αυτά θα ήθελα εμπειρίες από εσάς γιατί γενικά είμαι πολύ αγχωμένη σε αυτή την εγκυμοσυνη καθώς είχα πιο πριν μια βιοχημικη.. 

Αυτα που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1. Το μέσο pi μητριαιας αρτηρίας είναι 2,070 ή ισοδύναμο με 1,279 mom. 

Είχα διαβάσει κάποιες άλλες κοπέλες που είχαν εκει κοντά στο 2 (δεν αναφερόταν αν ήταν ο πρώτος ή ο δεύτερος αριθμός από αυτούς που έγραψα) και ο γιατρός τους το θεώρησε αυξημένη αντίσταση. 

Ξέρετε τι ισχύει;; 

 

2. Ο περιορισμός της εμβρυικής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες είναι 1/340 και ο αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες είναι 1/3337. 

Πως σας φαίνονται εσάς αυτές οι πιθανότητες;; (η πρώτη βασικά με απασχολεί απ το νούμερο) 

 

Να σημειώσω επίσης πως απ την αρχή της κύησης παίρνω 80αρι salospir προληπτικά.. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το σεντόνι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Efigian είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν λίγες μέρες στις 12+4 εβδομάδες έκανα την αυχενική! 

Ο γυναικολόγος μου είπε ότι όλα είναι άριστα. Παρ όλα αυτά θα ήθελα εμπειρίες από εσάς γιατί γενικά είμαι πολύ αγχωμένη σε αυτή την εγκυμοσυνη καθώς είχα πιο πριν μια βιοχημικη.. 

Αυτα που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1. Το μέσο pi μητριαιας αρτηρίας είναι 2,070 ή ισοδύναμο με 1,279 mom. 

Είχα διαβάσει κάποιες άλλες κοπέλες που είχαν εκει κοντά στο 2 (δεν αναφερόταν αν ήταν ο πρώτος ή ο δεύτερος αριθμός από αυτούς που έγραψα) και ο γιατρός τους το θεώρησε αυξημένη αντίσταση. 

Ξέρετε τι ισχύει;; 

 

2. Ο περιορισμός της εμβρυικής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες είναι 1/340 και ο αυτόματος τοκετός πριν τις 34 εβδομάδες είναι 1/3337. 

Πως σας φαίνονται εσάς αυτές οι πιθανότητες;; (η πρώτη βασικά με απασχολεί απ το νούμερο) 

 

Να σημειώσω επίσης πως απ την αρχή της κύησης παίρνω 80αρι salospir προληπτικά.. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το σεντόνι!!! 

Να διορθώσω ότι ο περιορισμός της εμβρυικής ανάπτυξης πριν τις 37 εβδομάδες είναι 1/593, όχι 1/340.

Τα υπόλοιπα για τις τρισωμιες και οι β-hcg, Papp-a είναι άψογα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είναι η πιθανότητα περιορισμού είτε 1/593 είτε ήταν 1/340. Ποτέ δε βγαίνει στα μεγέθη των άλλων τιμών γιατί δεν έχουν τόσο αποτελεσματικες προγνωστικες μεθόδους. Τα νούμερα που είναι όντως επικίνδυνα είναι κάτω του 1/100 συνήθως. Όπως και να χει παίρνεις και σαλοσπιρ ήδη. Το mom είναι ο υπολογισμός σε σχέση με το μέσο όρο. Έχεις δηλαδή λίγο πιο πολλή αντίσταση σε σχέση με το μέσο όρο. Αυτό που λες λογικά θα ήταν για τη διπλάσια αντίσταση από το μέσο όρο και γι αυτό του φάνηκε του γιατρού πολύ. Το 1,2 θεωρείται κοντά στο μ.ο. και δεν είμαι γιατρός αλλά μου ακούγεται μια χαρά. 

Αν σου είπε ο γιατρός όλα καλά γιατί αγχώνεσαι μόνη σου; τι λόγο έχει ο γιατρός να μη σου πει ότι κάτι πρέπει να προσέξεις πχ;  το αντίστροφο κάνουν οι περισσότεροι γιατροί. Φορτώνουν έξτρα, περιττές στην πραγματικότητα εξετάσεις, μήπως και ξεφύγει κάτι και τους κατηγορήσουν μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...
Μόλις πήρα τα αποτελέσματα της εξέτασης αυχενικής διαφάνειας. Οι τροποποιημένες πιθανότητες ειναι 1/1187 (τρισωμία 21), 1/15.721 (τρισωμία 18) και <1/20.000 (τρισωμία 13). Ταυτόχρονα, όμως, δόθηκε πιθανότητα 1/216 για προεκλαμψία, 1/199 για περιορισμό ανάπτυξης εμβρύου πριν τις 37 εβδομάδες και 1/776 για περιορισμό ανάπτυξης πριν τις 34 εβδομάδες. ΑΔ 1,40mm CRL 74,8mm papp-a 1,088 ΜοΜ Ελεύθερη β-χοριακή 6,594 ΜοΜ Ο γιατρός μου κρίνει ότι χρειάζεται περαιτέρω μη επεμβατικός έλεγχος λόγω αυξημένης χοριακής... Σας έχει συμβεί;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...