Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματικη


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα..κ εγώ είμαι στη φάση που ψαχνομαι κ προσπαθώ να οργανωθω για εξωσωματική..είμαι 31 με πολύ καλές εξετάσεις κ ο σύζυγός 33 με πολύ καλές εξετασεις επίσης!έχουμε 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις τις οποίες κάναμε με δική μας πρωτοβουλία μιας κ ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο η συγκεκριμένη θεραπεία..είμαι κ εγώ Θεσσαλονίκη κ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν εμπειρίες από Γένεσις κ αν ξέρετε περίπου το κόστος! ευχαριστώ πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mari_lou είπε:

Κορίτσια καλησπέρα..κ εγώ είμαι στη φάση που ψαχνομαι κ προσπαθώ να οργανωθω για εξωσωματική..είμαι 31 με πολύ καλές εξετάσεις κ ο σύζυγός 33 με πολύ καλές εξετασεις επίσης!έχουμε 2 αποτυχημένες σπερματεγχυσεις τις οποίες κάναμε με δική μας πρωτοβουλία μιας κ ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν αξίζει τον κόπο η συγκεκριμένη θεραπεία..είμαι κ εγώ Θεσσαλονίκη κ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν εμπειρίες από Γένεσις κ αν ξέρετε περίπου το κόστος! ευχαριστώ πολύ 

Είστε σε πολύ καλή ηλικία για να πετύχετε! 

Στο fertilia έχω ακούσει πως έχει πολλούς καλούς γιατρούς, πχ ο Σταυρακης κι ο Σαράφης. 

Για κόστος υπολόγιζε περίπου 3.000, συν τα βασικα φάρμακα που κοστίζουν κάπου 1000 και θα στα χορηγήσει ο εοπυυ μέσω της επιτροπής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Είστε σε πολύ καλή ηλικία για να πετύχετε! 

Στο fertilia έχω ακούσει πως έχει πολλούς καλούς γιατρούς, πχ ο Σταυρακης κι ο Σαράφης. 

Για κόστος υπολόγιζε περίπου 3.000, συν τα βασικα φάρμακα που κοστίζουν κάπου 1000 και θα στα χορηγήσει ο εοπυυ μέσω της επιτροπής. 

Έχω κλείσει ραντεβού με τον κύριο Σταυράκη τις επόμενες μέρες!έχω ακούσει κ εγώ πολύ καλά λόγια!σας ευχαριστώ πολύ την απάντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα σε όλες σας. Έκανα την πρώτη προσπάθεια χωρίς τα επιθυμητά αποτελεσματα. Θα κάνω Σεπτέμβριο τη δεύτερη προσπάθεια αλλά δεν μπορώ να προμηθευτώ τα σκευάσματα που απαιτούνται από τον ΕΟΠΥ.Θα χρειαστώ Meriofert 150 10 set η' εναλλακτικά Meriofert  75 20 ενεσουλες η' όσες διαθέτει κάποια κοπέλα να μου δώσει που δεν της χρειαζετε πλεον.Αν μπορεσει να με βοηθήσει κάποια κοπέλα θα ήμουν πολύ ευγνώμον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 26/7/2022 at 2:39 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν έχετε έστω κι ένα παθολογικο σπερμοδιαγραμμα θα σας περάσουν. Έχετε μέσα στον τελευταίο χρόνο κάνει δύο? Θεωρώ πως σπερματεγχυση θα εγκρίνουν αν είσαι κάτω από 30 χρόνων πχ. 

Εγώ 37 πέρασα επιτροπή με ένα καλό σπερμοδιαγραμμα κι ένα μέτριο, κ χρησιμοποιησαμε την αμη (μου τη ζήτησαν κατόπιν από την επιτροπή) γιατί ήταν χαμηλή (1,40 τότε). 

Ο εοπυυ εγκρίνει φάρμακα ναι κι ένα επίδομα 350 ευρώ. 

Η εξωσωματικη, πλην φαρμάκων, περίπου 3000 Θεσσαλονίκη. 

Να κάνεις και την αμη, 50 ευρώ κοστίζει αλλά τη βρήκα στην Τούμπα κι αμπελοκηπους 32 μέσω doctor any time, αν σε βολέψει.

  • Γιαννα36, ως προς την επιτροπή για σπερματέγχυση γνωρίζεις αν πρέπει να είμαστε και εγω και ο σύζυγος ασφαλισμενοι; Υπάρχει ένα θέμα με την ασφάλεια του συζύγου αυτή την περίοδο, θα έχουμε πρόβλημα στην επιτροπή; 😒
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:
  • Γιαννα36, ως προς την επιτροπή για σπερματέγχυση γνωρίζεις αν πρέπει να είμαστε και εγω και ο σύζυγος ασφαλισμενοι; Υπάρχει ένα θέμα με την ασφάλεια του συζύγου αυτή την περίοδο, θα έχουμε πρόβλημα στην επιτροπή; 😒

Ζητούν ασφαλιστική ικανότητα ναι, δυστυχώς δεν γνωρίζω αν αρκεί η δική σου! Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλ στην επιτροπή να ρωτήσω! 

4-1-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ.doc

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2022 at 11:57 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Ζητούν ασφαλιστική ικανότητα ναι, δυστυχώς δεν γνωρίζω αν αρκεί η δική σου! Στη θέση σου θα έπαιρνα τηλ στην επιτροπή να ρωτήσω! 

4-1-ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΩΝ.docUnavailable

Σε ευχαριστώ πολύ Γιαννα μου! Να είσαι καλά! Επικοινωνησα πραγματι με την επιτροπή για σιγουριά! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 26/7/2022 at 12:35 ΠΜ, ο/η Γιαννού είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! 😊

Κάναμε σπερμοδιαγραμμα ενα πριν καιρό και νομίζω οχι σε πολύ αξιόπιστο εργαστήριο που έδειξε καποιο θεματακι και δεν το αξιολογησαν σωστά οι γιατροί που είχαμε εμπιστευτει γι'αυτο και καθυστερησαμε καπως. Επαναλαβαμε ενα στη Θεσσαλονίκη με καθοδηγηση από νεο γυναικολόγο που δεν ήταν καλο και μας είπε για εξωσωματικη, πηρε ο σύζυγος βιταμίνες 3 μηνες και βελτιωθηκε πολύ, οπότε τωρα μας μιλάει για σπερματέγχυση, μιας και οπως λέει δε θα μας εγκρινουν εξωσωματική αν δεν έχουμε δοκιμάσει κάποιες σπερματεγχυσεις πρώτα.. Αυτό με προβληματισε γιατί πολλές εδώ λέτε ότι δεν ισχύει. Εγω εκανα ολες τις εξετάσεις και σαλπιγγογραφια, δεν έκανα ακομη αυτή που μετράει το απόθεμα ωαριων γιατί δεν γράφεται και είναι λιγάκι ακριβη αν θυμάμαι καλά; 

Στο θέμα της εξωσωματικής η επιτροπή σου καλύπτει μονο τα φάρμακα και παίρνεις και ενα μικρό ποσο πισω; Δηλαδή το κόστος της κλινικης για την ολη διαδικασία την πληρωνεις παλι; 

Καλησπερα κοριτσι....θ μπορουσ2ς ν μου πεις τι θεμα ειχατε με το σπερμα?

Κ ποιες βιταμινες πηρε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα @Kate1992! Ήταν καπως χαμηλη η κινητικότητα και ο αριθμός. Πηρε τις profertil 180 καψουλες για 3 μηνες και βοηθηθηκε πολύ! Βέβαια είναι πανακριβες, να ξέρεις. Υπάρχουν και αλλες μαρκες, νομίζω πανω κατω τα ίδια πράγματα περιεχουν απλά καποια έχουν μικρότερη ποσοτητα. Οι profertil είναι turbo! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα! 

Εμείς περάσαμε επιτροπή Θεσσαλονίκη χωρίς κανένα θέμα. Αν το σπερμοδιαγραμμα δεν είναι καλό ζητούν triplex για να δουν από πού προέρχεται.  Παρόλο που εμείς δεν είχαμε , πήραμε έγκριση. Μας έκαναν απλά σύσταση για επιπλέον διερεύνηση.

Σχετικά με το κόστος της εξωσωματικής εγώ έχω να πω ότι εκτός από το ποσό που σου λένε εξαρχής (εμάς είναι στα 3200 περίπου) βγαίνουν πολλά ακόμα έξοδα στην πορεία από εξετάσεις και φάρμακα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
στις On 26/7/2022 at 2:39 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Αν έχετε έστω κι ένα παθολογικο σπερμοδιαγραμμα θα σας περάσουν. Έχετε μέσα στον τελευταίο χρόνο κάνει δύο? Θεωρώ πως σπερματεγχυση θα εγκρίνουν αν είσαι κάτω από 30 χρόνων πχ. 

Εγώ 37 πέρασα επιτροπή με ένα καλό σπερμοδιαγραμμα κι ένα μέτριο, κ χρησιμοποιησαμε την αμη (μου τη ζήτησαν κατόπιν από την επιτροπή) γιατί ήταν χαμηλή (1,40 τότε). 

Ο εοπυυ εγκρίνει φάρμακα ναι κι ένα επίδομα 350 ευρώ. 

Η εξωσωματικη, πλην φαρμάκων, περίπου 3000 Θεσσαλονίκη. 

Να κάνεις και την αμη, 50 ευρώ κοστίζει αλλά τη βρήκα στην Τούμπα κι αμπελοκηπους 32 μέσω doctor any time, αν σε βολέψει. 

Screenshot_2022-07-26-14-37-46-601_com.android.chrome.jpg

Γιάννα, θα ήθελα την εμπειρία σου, πάλι, γιατί άλλαξαν κάποια δεδομένα σε εμάς. Έχεις άποψη για εξωσωματική στο Διαβαλκανικό; Κάναμε μια σπερματέγχυση αποτυχημένη και ανακάλυψα εκ των υστέρων πως έχω χαμηλή ΑΜΗ. Με προβλημάτισε το γεγονός πως επέμενα η ίδια να κάνω την εξέταση και ο γιατρός σα να μη τη θεωρούσε σημαντική και με άφησε να προχωρήσω και να χάσω χρόνο. Τώρα στη διαδικασία για επιτροπή για εξωσωματική στο ιδιο κέντρο το ανακάλυψα αυτό με την amh και έχω προβληματιστεί μήπως δεν πρέπει να τους εμπιστευτώ. Έχω γνωστά μου άτομα που βοηθήθηκαν πολύ εκεί ενώ όλοι τους είχαν αποκλείσει τις ελπίδες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Είμαι πια και σε μια φάση με λιγότερα ωάρια από όσα πίστευα και φοβάμαι μη χάσω κι αλλο χρόνο σε λάθος μέρος. Όποια γνώμη ή εμπειρία θα βοηθούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Γιαννού είπε:

Γιάννα, θα ήθελα την εμπειρία σου, πάλι, γιατί άλλαξαν κάποια δεδομένα σε εμάς. Έχεις άποψη για εξωσωματική στο Διαβαλκανικό; Κάναμε μια σπερματέγχυση αποτυχημένη και ανακάλυψα εκ των υστέρων πως έχω χαμηλή ΑΜΗ. Με προβλημάτισε το γεγονός πως επέμενα η ίδια να κάνω την εξέταση και ο γιατρός σα να μη τη θεωρούσε σημαντική και με άφησε να προχωρήσω και να χάσω χρόνο. Τώρα στη διαδικασία για επιτροπή για εξωσωματική στο ιδιο κέντρο το ανακάλυψα αυτό με την amh και έχω προβληματιστεί μήπως δεν πρέπει να τους εμπιστευτώ. Έχω γνωστά μου άτομα που βοηθήθηκαν πολύ εκεί ενώ όλοι τους είχαν αποκλείσει τις ελπίδες, αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Είμαι πια και σε μια φάση με λιγότερα ωάρια από όσα πίστευα και φοβάμαι μη χάσω κι αλλο χρόνο σε λάθος μέρος. Όποια γνώμη ή εμπειρία θα βοηθούσε.

Σου στέλνω πμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 11/12/2022 at 10:36 ΠΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Σου στέλνω πμ

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!Εύχομαι το 2023 να είναι η χρονιά που το μεγάλο όνειρο θα γίνει πραγματικότητα!

Με συγχωρείτε που χρησιμοποιώ το post σας αλλά είμαι και εγώ στην ίδια   κατάσταση. Μετά από 6 χρόνια και 4 αποτυχημένες ετ αναζητώ άλλο κέντρο να απευθυνθώ… οποία συμβουλή καλοδεχούμενη…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Arela είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!Εύχομαι το 2023 να είναι η χρονιά που το μεγάλο όνειρο θα γίνει πραγματικότητα!

Με συγχωρείτε που χρησιμοποιώ το post σας αλλά είμαι και εγώ στην ίδια   κατάσταση. Μετά από 6 χρόνια και 4 αποτυχημένες ετ αναζητώ άλλο κέντρο να απευθυνθώ… οποία συμβουλή καλοδεχούμενη…

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία (ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ) 🌻 https://mammyland.com/topic/33671-mellontikes-manoules-eksosomatikis-2023-sia-oeepeae/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Arela είπε:

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλες!Εύχομαι το 2023 να είναι η χρονιά που το μεγάλο όνειρο θα γίνει πραγματικότητα!

Με συγχωρείτε που χρησιμοποιώ το post σας αλλά είμαι και εγώ στην ίδια   κατάσταση. Μετά από 6 χρόνια και 4 αποτυχημένες ετ αναζητώ άλλο κέντρο να απευθυνθώ… οποία συμβουλή καλοδεχούμενη…

Καλημέρα και καλή χρονιά! 

Σου έστειλα την ομάδα της εξωσωματικης μήπως κάποιο κορίτσι είναι από Ηράκλειο.. 

Τι ηλικία έχετε και για ποιο λόγο προχωρήσατε σε εξωσωματικη? Οι προηγούμενες προσπάθειες τι αποτέλεσμα είχαν? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...