Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρενεργειες με κυστες


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου, θα σας πω την ιστορια μου και ηθελα να δω αν υπαρχει καποια αλλη κοπελα σαν και εμενα. Το μαρτιο 20 ημερες με το εμβολιο του κοβιντ  ξεκινησαμε διαδικασιες για την εξωσωματικη. Στο πρωτο υπερηχο ειχα  μια κυστη, πηρα αντισυλληπτικα εναν μηνα εφυγαν, ξεκινησα ενεσεις γκοναλ , δεν με επιασαν οπως επρεπε οποτε και τις σταματησα. Απο εκει και περα στην επομενη περιοδο ειχα παλι κυστη, πηρα παλι αντισυλληπτικα δεν εφυγε. Δεν πηρα τον επομενο μηνα αντισυλληπτικα η κυστη αυτη εφυγε αλλα εβγαλα αλλη μεγαλυτερη. Οποτε εχουν περασει 5 μηνες γεματοι στους οποιους εγω για πρωτη φορα βγαζω κυστες. Η γυναικολογος δεν ξερει ακομα γτ γινεται αυτο γτ οι εξετασεις μου οι ορμονες ειναι καλες ολες παντα και γιατι παρακολουθουσαμε πολλους κυκλους απο τη προηγουμενη χρονια καθε μηνα και οι υπερηχοι ηταν χωρις κυστες και οι ορμονες παντα καλες. Οποτε δεν στεκει καπου ιατρικα το γιατι κανω τοσες κυστες. Εμενα να πω την αληθεια πηγε το μυαλο μου στο εμβολιο γτ ειναι το μοναδικο γεγονος σαν αλλαγη που εγινε σαν φαρμακο. Το συζητησα με γτη γυναικολογο και δεν το δεχτηκε γτ δεν εχει αναφερθει καπου, βεβαια η παρατηρηση μου ηταν γιατι τη δικη μου τη περιπτωση σε ποια ερευνα θα τη συμπεριλαβουν; Εχετε μηπως παρομοιες εμπειριες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η bella_donna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, θα σας πω την ιστορια μου και ηθελα να δω αν υπαρχει καποια αλλη κοπελα σαν και εμενα. Το μαρτιο 20 ημερες με το εμβολιο του κοβιντ  ξεκινησαμε διαδικασιες για την εξωσωματικη. Στο πρωτο υπερηχο ειχα  μια κυστη, πηρα αντισυλληπτικα εναν μηνα εφυγαν, ξεκινησα ενεσεις γκοναλ , δεν με επιασαν οπως επρεπε οποτε και τις σταματησα. Απο εκει και περα στην επομενη περιοδο ειχα παλι κυστη, πηρα παλι αντισυλληπτικα δεν εφυγε. Δεν πηρα τον επομενο μηνα αντισυλληπτικα η κυστη αυτη εφυγε αλλα εβγαλα αλλη μεγαλυτερη. Οποτε εχουν περασει 5 μηνες γεματοι στους οποιους εγω για πρωτη φορα βγαζω κυστες. Η γυναικολογος δεν ξερει ακομα γτ γινεται αυτο γτ οι εξετασεις μου οι ορμονες ειναι καλες ολες παντα και γιατι παρακολουθουσαμε πολλους κυκλους απο τη προηγουμενη χρονια καθε μηνα και οι υπερηχοι ηταν χωρις κυστες και οι ορμονες παντα καλες. Οποτε δεν στεκει καπου ιατρικα το γιατι κανω τοσες κυστες. Εμενα να πω την αληθεια πηγε το μυαλο μου στο εμβολιο γτ ειναι το μοναδικο γεγονος σαν αλλαγη που εγινε σαν φαρμακο. Το συζητησα με γτη γυναικολογο και δεν το δεχτηκε γτ δεν εχει αναφερθει καπου, βεβαια η παρατηρηση μου ηταν γιατι τη δικη μου τη περιπτωση σε ποια ερευνα θα τη συμπεριλαβουν; Εχετε μηπως παρομοιες εμπειριες; 

Κορίτσι μου καλησπέρα !!δε ξέρω συγκεκριμένα να σου πω κάτι από προσωπική εμπειρία...έχω αποφύγει τα εμβόλια..θα σου πω όμως απ' αυτά που ακούω ότι  εντείνουν τυχόν προδιαθέσεις του οργανισμού..

Φυσικά όπως σε όλα υπάρχουν και υπέρμαχοι και καταδικαστές...

Μια φίλη μου που έχει κάνει εξωσωματικη δεν είχε ποτέ θέμα με τις ορμόνες της τόσα χρόνια που το ψάχνει (ασχέτως με την υπογονιμότητα της )και μετά τα εμβόλια δε μπορεί να ρυθμιστεί μια ορμόνη (νομίζω η προλακτίνη ..αν δε κάνω λάθος ) κ δε μπορεί να προχωρήσει στην επόμενη προσπαθεια..έχει στεναχωρηθεί κ πιστεύει πως φταίει αυτό..κ άλλη μια προσπαθεί μάταια ενώ το παιδάκι της το είχε πιάσει με την πρώτη..θα μου πεις τυχαίνουν αυτά..πότε δε μπορεί κάποιος να πει κάτι με σιγουριά..άπλες εικασίες..

Αλλά ποτέ δε ξέρεις..

Όμως ο γιατρός σου επέτρεψε μετά από εμβόλιο να κάνεις προσπάθεια ;στα καπάκια η σου έδωσε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ;;

Αυτή η δεύτερη φίλη μου που σου είπα της είπε μετά από 4-6μηνες από την τελευταία δόση του εμβολίου για να απορροφηθεί πλήρως από τον οργανισμό κ να μην υπάρχουν παρενέργειες ούτε σε αυτήν ούτε στο μωράκι .

Εύχομαι να καταπολεμηθούν όλα αυτά !!που είναι όλα αντιμετωπισιμα και σύντομα να έχεις ο τι λαχταράει η ψυχούλα σου !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Κορίτσι μου καλησπέρα !!δε ξέρω συγκεκριμένα να σου πω κάτι από προσωπική εμπειρία...έχω αποφύγει τα εμβόλια..θα σου πω όμως απ' αυτά που ακούω ότι  εντείνουν τυχόν προδιαθέσεις του οργανισμού..

Φυσικά όπως σε όλα υπάρχουν και υπέρμαχοι και καταδικαστές...

Μια φίλη μου που έχει κάνει εξωσωματικη δεν είχε ποτέ θέμα με τις ορμόνες της τόσα χρόνια που το ψάχνει (ασχέτως με την υπογονιμότητα της )και μετά τα εμβόλια δε μπορεί να ρυθμιστεί μια ορμόνη (νομίζω η προλακτίνη ..αν δε κάνω λάθος ) κ δε μπορεί να προχωρήσει στην επόμενη προσπαθεια..έχει στεναχωρηθεί κ πιστεύει πως φταίει αυτό..κ άλλη μια προσπαθεί μάταια ενώ το παιδάκι της το είχε πιάσει με την πρώτη..θα μου πεις τυχαίνουν αυτά..πότε δε μπορεί κάποιος να πει κάτι με σιγουριά..άπλες εικασίες..

Αλλά ποτέ δε ξέρεις..

Όμως ο γιατρός σου επέτρεψε μετά από εμβόλιο να κάνεις προσπάθεια ;στα καπάκια η σου έδωσε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ;;

Αυτή η δεύτερη φίλη μου που σου είπα της είπε μετά από 4-6μηνες από την τελευταία δόση του εμβολίου για να απορροφηθεί πλήρως από τον οργανισμό κ να μην υπάρχουν παρενέργειες ούτε σε αυτήν ούτε στο μωράκι .

Εύχομαι να καταπολεμηθούν όλα αυτά !!που είναι όλα αντιμετωπισιμα και σύντομα να έχεις ο τι λαχταράει η ψυχούλα σου !!

Kαλημερα γλυκια μου, οχι δεν αναφερθηκε κατι τετοιο να περιμενουμε δλδ καποιο χρονικο διαστημα , ειδικα τοσους μηνες γιατι δεν θα περιμενα τοσο . Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για την υποστηριξη ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η bella_donna είπε:

Kαλημερα γλυκια μου, οχι δεν αναφερθηκε κατι τετοιο να περιμενουμε δλδ καποιο χρονικο διαστημα , ειδικα τοσους μηνες γιατι δεν θα περιμενα τοσο . Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για την υποστηριξη ❤️

Εγώ έχω ακούσει να το λένε αρκετοί γιατροί αυτο για το διάστημα σε γνωστές μου ..δε ξέρω όμως κάτι προσωπικά..

Μη το σκέφτεσαι αρνητικά..ήταν να εμφανιστούν αυτά τα εμπόδια..εδώ είμαστε για να τα προσπεράσουμε.!

Να κάνεις υπομονή..είμαστε γυναίκες κ όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα..πολυπαθης κ εγώ από πολύ μικρή ηλικία  (ινομυωματα , πολύποδας ).κ συνεχώς βγαίνουν τα τερατινια.

Ολα ξεπερνιουνται όμως παρά την όποια ταλαιπωρία μας . Εύχομαι κ πάλι τα καλύτερα μέσα απ' την καρδιά μου !!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η bella_donna είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, θα σας πω την ιστορια μου και ηθελα να δω αν υπαρχει καποια αλλη κοπελα σαν και εμενα. Το μαρτιο 20 ημερες με το εμβολιο του κοβιντ  ξεκινησαμε διαδικασιες για την εξωσωματικη. Στο πρωτο υπερηχο ειχα  μια κυστη, πηρα αντισυλληπτικα εναν μηνα εφυγαν, ξεκινησα ενεσεις γκοναλ , δεν με επιασαν οπως επρεπε οποτε και τις σταματησα. Απο εκει και περα στην επομενη περιοδο ειχα παλι κυστη, πηρα παλι αντισυλληπτικα δεν εφυγε. Δεν πηρα τον επομενο μηνα αντισυλληπτικα η κυστη αυτη εφυγε αλλα εβγαλα αλλη μεγαλυτερη. Οποτε εχουν περασει 5 μηνες γεματοι στους οποιους εγω για πρωτη φορα βγαζω κυστες. Η γυναικολογος δεν ξερει ακομα γτ γινεται αυτο γτ οι εξετασεις μου οι ορμονες ειναι καλες ολες παντα και γιατι παρακολουθουσαμε πολλους κυκλους απο τη προηγουμενη χρονια καθε μηνα και οι υπερηχοι ηταν χωρις κυστες και οι ορμονες παντα καλες. Οποτε δεν στεκει καπου ιατρικα το γιατι κανω τοσες κυστες. Εμενα να πω την αληθεια πηγε το μυαλο μου στο εμβολιο γτ ειναι το μοναδικο γεγονος σαν αλλαγη που εγινε σαν φαρμακο. Το συζητησα με γτη γυναικολογο και δεν το δεχτηκε γτ δεν εχει αναφερθει καπου, βεβαια η παρατηρηση μου ηταν γιατι τη δικη μου τη περιπτωση σε ποια ερευνα θα τη συμπεριλαβουν; Εχετε μηπως παρομοιες εμπειριες; 

Καλημέρα εγώ δεν μπορω να σε βοηθησω δεν έχω εμπειρία με κυστες… απλά θα πω τι μου είχε πει μια γιατρος που δεν ξέρω βέβαια αν ισχύει κιολας ..όταν έκανα προσπάθειες για μωρο είχα πάει σε ενδοκρινολόγο για να κάνω εξετάσεις ορμονικές.. όταν έκανα τις εξετάσεις με ρώτησε αν είχα κάνει το εμβόλιο κοντά με τις εξετάσεις τις ορμονικές γιατί λέει μπορεί να επηρεάσει τις εξετασεις.. της ειπα ότι δεν εχω κάνει το εμβόλιο.. 

Δεν ξέρω αν μπορεί να επηρεάσει κάποιες κοπέλες το εμβόλιο και δεν θα μπορέσεις να μάθεις κιολας.. όποτε μην σπας το κεφάλι σου με τέτοια γιατι δεν θα σε βοηθήσει κάπου μπορεί να έτυχε και να έβγαιναν έτσι και αλλιως  προσπάθησε να δεις από εδώ και πέρα πως θα μπορέσεις να κινηθείς… σου εύχομαι από καρδιάς ότι καλύτερο και να έρθει το μωρακι που τόσο θέλετε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Υπομονή κορίτσι μου🙏 τι τραβαμεεεεε μετράμε τις μέρες σαν τους φαντάρους🤪 εγώ μετράω τις μέρες για να γυρισει ο σύντροφος από την δουλειά και να φανταστείς χθες εφυγε 😩 επίσης δεν ξερω και ποτέ θα αδιαθετησω λόγω απόξεση α και είμαι στην τσίτα ! Εύχομαι την μεγάλη Παρασκευή να μας πεις τα ευχαριστα κορίτσι μου❤️
    • Κορίτσι μου για να θεωρηθεί ΣΠΩ πρέπει όπως σου είπε να έχεις υπερυχογραφικη εικόνα πολυκυστικών, ακανόνιστο κύκλο και οι ορμονολογικές να μην φυσιολογικές ! Όμως πρόσεξε τα ανδρογονα μπορεί είτε είναι αυξημένα είτε είναι χαμηλά ( εμένα ας πούμε έπεσαν το τελευταίο διάστημα ενώ ήταν στα φυσιολογικά ) και επίσης πρέπει να κανεις και καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης ! Εμένα η καμπύλη ινσουλίνης δεν ήταν πολύ καλή καθώς είναι στο όριο για υπερινσουλιναιμια ! Δεν ξερω εν τις έχετε κάνει αυτές τις εξετάσεις ! Αν όχι καλό θα ήταν να τις κανεις γτ επηρεάζουν στη συληψη και την ποιότητα της ωορρηξιας! Εμένα λόγω του οτι έπεσαν τα ανδρογονα από πυι κατάλαβα θα μπυ δώσει κάποια αγωγη δεν ξερω ακόμη τι θα μου πει μετά το πασχα που έχω ραντεβού μαζί του! Τώρα δεν ήθελε να μου δώσει ακόμη λόγω του ότι οι ορμόνες είναι επηρεασμένες από την εγκυμοσυνη! Ααα επίσης έχω και αυξημένη ΑΜΗ λόγω ΣΠΩ !
    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...