Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννα στο Ιασώ 2022 !!προσφατες εμπειριες !!


Recommended Posts

Καλησπερα σε όλη την παρέα !!Θεού θέλοντος τέλη Ιουλίου θα γεννήσω στο Ιασώ της Αθήνας!!

θα ήθελα οποία κοπέλα γέννησε εκει φέτος η γενικά πρόσφατα  να μου παραθέσει τις εμπειρίες της !!
πως σας φέρθηκαν οι νοσοκόμες και γενικά το προσωπικό /εαν είχατε κάποιες έξτρα χρεώσεις /πως ήταν τα δωμάτια (θα πάω σε δίκλινο )/πως ήταν το φαγητό (θα κάνω καισαρική ),τι γινόταν με τους συνοδούς λόγω covid /και τι τυχόν δωράκια πήρατε (από αυτά που δίνουν οι εταιρίες στο Ιασώ)!!

Επισης τι χρειαστήκατε για την βαλίτσα του μαιευτηρίου !!

καθε εμπειρία/άποψη δεκτή !!

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2022 at 7:16 ΠΜ, ο/η Pink angel είπε:

Καλησπερα σε όλη την παρέα !!Θεού θέλοντος τέλη Ιουλίου θα γεννήσω στο Ιασώ της Αθήνας!!

θα ήθελα οποία κοπέλα γέννησε εκει φέτος η γενικά πρόσφατα  να μου παραθέσει τις εμπειρίες της !!
πως σας φέρθηκαν οι νοσοκόμες και γενικά το προσωπικό /εαν είχατε κάποιες έξτρα χρεώσεις /πως ήταν τα δωμάτια (θα πάω σε δίκλινο )/πως ήταν το φαγητό (θα κάνω καισαρική ),τι γινόταν με τους συνοδούς λόγω covid /και τι τυχόν δωράκια πήρατε (από αυτά που δίνουν οι εταιρίες στο Ιασώ)!!

Επισης τι χρειαστήκατε για την βαλίτσα του μαιευτηρίου !!

καθε εμπειρία/άποψη δεκτή !!

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Γέννησα πριν 19 μήνες, σε περίοδο γιορτών.

Προσωπικό:

Αρχικά μάλλον έπεσα σε εξαίρεση και η μαία (προϊσταμένη κιόλας) που με προετοίμασε για την καισαρική ήταν απαράδεκτα απότομη και αγενής παρόλο που είχα μαζί μου και τη μαία μου.

Μέχρι να γεννήσω και να φτάσω στο δωμάτιο, ήταν όλοι πολύ βιαστικοί και δε μου μιλούσαν καθόλου, οπότε δεν προλάβαινα να καταλάβω τι συμβαίνει και σε συνδυασμό με το άγχος μου, ένιωθα σα ζώο για σφαγή. Είχε πάρα πολύ κόσμο εκείνη τη μέρα, οπότε ίσως να έφταιγε αυτό για τη βιασύνη τους. 

Αφού πήγα στο δωμάτιο οι μαίες ήταν όλες ευγενέστατες, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, τραπεζοκόμοι, καθαρίστριες, παιδίατροι. 

 

Δωμάτιο/ επισκέψεις:

Εμείς ήμασταν σε μονόκλινο, οπότε ήμασταν μόνοι με το μωρό. Επιτρεπόταν μόνο ο σύζυγος, ο οποίος μπορούσε να μπει και να βγει όσες φορές ήθελε. 

Το δωμάτιο ήταν μια χαρα, στην ντουλάπα είχε έξτρα σεντόνια/μαξιλάρια, οπότε το βράδυ έστρωνε και "κοιμόταν" στον καναπέ.

 

Φαγητό:

Το πότε θα ξεκινήσεις να τρως εξαρτάται από τον γιατρό σου. Εγώ γέννησα πρωί και το ίδιο μεσημέρι μου έφεραν κοτόσουπα και το βράδυ στήθος κοτόπουλο. Από την επόμενη μέρα έφερναν κανονικό φαγητό. Μια χαρά ήταν το φαγητό και έφτανε να φάει και ο σύζυγος.

 

Χρεώσεις:

Πληρώσαμε όσα ακριβώς στοιχίζει το δωμάτιο. Έξτρα ήταν το πακέτο με τις προαιρετικές εξετάσεις του μωρού, που αν θες κάνεις. Όμως! Μετά από σχεδόν ένα χρόνο μας έστειλαν ότι χρωστάμε ένα ποσό περίπου 60 ευρώ χωρίς να εξηγούν ακριβώς περί τίνος πρόκειται.

 

Δώρα:

Πριν να φύγουμε μας έδωσαν πάρα πολλά δειγματάκια για το μωρό και τη μαμά (πάνες, κρέμες για την αλλαγή της πάνας, κρέμες/σαπούνια για τη μαμά). Και νομίζω πως μας έστειλαν αργότερα στο σπίτι μπιμπερό και πιπίλες mam. Επίσης, μας έδωσαν ένα νυχτικάκι, από αυτά με τα οποία ντύνουν τα μωρά στο μαιευτήριο.

 

Βαλίτσα:

Εγώ είμαι πολύ υπερβολική και έκανα μετακόμιση, στα απολύτως απαραίτητα όμως θα έλεγα νυχτικά, παντόφλες/σαγιονάρες, εσώρουχα ή πάνες, σουτιέν, επιθέματα στήθους, λανολίνη, μαξιλάρι θηλασμού (ακόμα κι αν δε θηλάσεις), ρούχα εξόδου για το μωρουδέλι. Σερβιέτες δίνουν, δεν ξέρω όμως πόσες γιατί δεν τις χρησιμοποίησα.

 

Με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, 

 

Γέννησα τον Φεβρουάριο στο Ιασώ, σε τρίκλινο δωμάτιο . Το φαγητό ήταν πολύ καλό , οι μαίες ήταν ανάλογα σε ποια θα πέσεις -καποιες ήταν αγενείς κάποιες ευγενικές. Γενικά ο όροφος ήταν γεμάτος και είχαν την εντύπωση ότι οι μαίες έτρεχαν και δεν έφταναν ! Όσον αφορά τον covid , επιτρεπόταν μόνο ένας σύνοδος που έκανε rapid τεστ στην εισαγωγή και μετά από τρεις μέρες πάλι . Οι υπόλοιπες επισκέψεις έρχονταν μόνο στη καφετέρια του μαιευτηρίου όπου μπορούσα να κατέβω να τους δω. Όμως τώρα μπορεί να είναι διαφορετική η κατάσταση με covid .

Χρεώσεις ήταν οι αναμενόμενες, δεν πήρα το προαιρετικό πακέτο εξετάσεων του μωρού. 

Από πράγματα θα χρειαστείς 2-3 νυχτικά ή πυζαμες, παντόφλες , σαμπουάν , οδοντόκρεμα κλπ και ρούχα για την έξοδο του μωρού από το μαιευτήριο. Σερβιετες κλπ τα δίνουν εκεί με τόσα δείγματα που θα φέρουν . 

Δείγματα για το μωρό θα πάρεις πολλά . Δίνουν ένα κουτί με διάφορα πράγματα και ένα πακέτο πάνες . 

Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2022 at 7:16 ΠΜ, ο/η Pink angel είπε:

Καλησπερα σε όλη την παρέα !!Θεού θέλοντος τέλη Ιουλίου θα γεννήσω στο Ιασώ της Αθήνας!!

θα ήθελα οποία κοπέλα γέννησε εκει φέτος η γενικά πρόσφατα  να μου παραθέσει τις εμπειρίες της !!
πως σας φέρθηκαν οι νοσοκόμες και γενικά το προσωπικό /εαν είχατε κάποιες έξτρα χρεώσεις /πως ήταν τα δωμάτια (θα πάω σε δίκλινο )/πως ήταν το φαγητό (θα κάνω καισαρική ),τι γινόταν με τους συνοδούς λόγω covid /και τι τυχόν δωράκια πήρατε (από αυτά που δίνουν οι εταιρίες στο Ιασώ)!!

Επισης τι χρειαστήκατε για την βαλίτσα του μαιευτηρίου !!

καθε εμπειρία/άποψη δεκτή !!

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Γέννησα στο Ιασώ το Φεβρουάριο του 21, για αυτό κ αρχικά δεν απάντησα μήπως βρεθεί κάποια πιο πρόσφατη...

Εγώ έμεινα πολυ ευχαριστημενη. Καταρχήν στη γέννα (προγραμματισμένη καισαρική) δεν ανακατεύτηκα καν με τις μαίες του Ιασώ είχα τη δική μου οπότε δεν έχω άποψη. Όλοι όμως ήταν πολύ ευγενικοί κ ήρεμοι. Επίσης είχα μεγάλη βοήθεια από τις μαίες του ορόφου . Ήμουν σε δίκλινο κ ο γιατρός έκανε αναβάθμιση σε superior  που πραγματικά ήμασταν σούπερ άνετα. Είχα το μωρό στο δωμάτιο κ όποτε χρειάστηκα βοήθεια ήρθαν αμέσως όλοι. 

Σχετικά με δωράκια είχαν όλα όσα θα χρειαστείτε όπως αφροντουζ, σερβιετες κλπ συν δώρα για το μωρό όπως διαφημιστικά αφρολουτρα κ πάνες. Εμένα κάποια μου ήρθαν κ σπίτι κάποιο καιρό μετά! Το φαγητό όπως σου έγραψαν είναι κ καλό κ παααρα πολύ. Κ εμείς τρώγαμε κ οι 2! Κ εμένα το πρώτο γεύμα ήταν πολύ ελαφρύ αλλά από την επόμενη μέρα κανονικά .

Έξτρα χρέωση κ εγώ είχα μόνο τις έξτρα εξετάσεις που κάναμε στο μωρό αλλά αυτά είναι προαιρετικα.

Όσο για σύνοδο τότε είχα τον άντρα μου που επιτρεπόταν να μπει κ να βγει αλλά κανένα άλλο ούτε επισκέπτες. Επειδή όμως πάει καιρός καλύτερα να δεις τι ισχύει τώρα. Τότε πχ ήθελαν pcr κ για τους 2 αλλιώς δεν έμπαινες για γέννα. Πρέπει να δεις τι ισχύει τωρα...

Α! Βαλίτσα είχα μια μικρή με τα βασικά. Εσώρουχα ,πυτζάμες, σαγιονάρες, νυχτικό γιατί λόγω καισαρικής την πρώτη μέρα το χρειάζεσαι γιατί θα έχεις καθετήρα, ρούχα εξόδου για το μωρό. Εγώ έβαλα τα ίδια που μπήκα. Επίσης λανολινη για το στήθος, επιθεματα (δεν τα χρειάστηκα) κ απλές σερβιετες γιατί δίνουν κάτι γιγάντιες ακράτειας.

Κ ένα τελευταίο... Φλεβάρη μήνα μέσα στο Ιασώ λιωναμε από τη ζέστη. Ήταν φοβερή η κατάσταση! Τώρα ή που θα βράσετε ή μην έχουν το ανάποδο δλδ πάλι φουλ κλιματισμό... Ρωτα το γιατρό.

Με το καλό!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Γέννησα στο Ιασώ το Φεβρουάριο του 21, για αυτό κ αρχικά δεν απάντησα μήπως βρεθεί κάποια πιο πρόσφατη...

Εγώ έμεινα πολυ ευχαριστημενη. Καταρχήν στη γέννα (προγραμματισμένη καισαρική) δεν ανακατεύτηκα καν με τις μαίες του Ιασώ είχα τη δική μου οπότε δεν έχω άποψη. Όλοι όμως ήταν πολύ ευγενικοί κ ήρεμοι. Επίσης είχα μεγάλη βοήθεια από τις μαίες του ορόφου . Ήμουν σε δίκλινο κ ο γιατρός έκανε αναβάθμιση σε superior  που πραγματικά ήμασταν σούπερ άνετα. Είχα το μωρό στο δωμάτιο κ όποτε χρειάστηκα βοήθεια ήρθαν αμέσως όλοι. 

Σχετικά με δωράκια είχαν όλα όσα θα χρειαστείτε όπως αφροντουζ, σερβιετες κλπ συν δώρα για το μωρό όπως διαφημιστικά αφρολουτρα κ πάνες. Εμένα κάποια μου ήρθαν κ σπίτι κάποιο καιρό μετά! Το φαγητό όπως σου έγραψαν είναι κ καλό κ παααρα πολύ. Κ εμείς τρώγαμε κ οι 2! Κ εμένα το πρώτο γεύμα ήταν πολύ ελαφρύ αλλά από την επόμενη μέρα κανονικά .

Έξτρα χρέωση κ εγώ είχα μόνο τις έξτρα εξετάσεις που κάναμε στο μωρό αλλά αυτά είναι προαιρετικα.

Όσο για σύνοδο τότε είχα τον άντρα μου που επιτρεπόταν να μπει κ να βγει αλλά κανένα άλλο ούτε επισκέπτες. Επειδή όμως πάει καιρός καλύτερα να δεις τι ισχύει τώρα. Τότε πχ ήθελαν pcr κ για τους 2 αλλιώς δεν έμπαινες για γέννα. Πρέπει να δεις τι ισχύει τωρα...

Α! Βαλίτσα είχα μια μικρή με τα βασικά. Εσώρουχα ,πυτζάμες, σαγιονάρες, νυχτικό γιατί λόγω καισαρικής την πρώτη μέρα το χρειάζεσαι γιατί θα έχεις καθετήρα, ρούχα εξόδου για το μωρό. Εγώ έβαλα τα ίδια που μπήκα. Επίσης λανολινη για το στήθος, επιθεματα (δεν τα χρειάστηκα) κ απλές σερβιετες γιατί δίνουν κάτι γιγάντιες ακράτειας.

Κ ένα τελευταίο... Φλεβάρη μήνα μέσα στο Ιασώ λιωναμε από τη ζέστη. Ήταν φοβερή η κατάσταση! Τώρα ή που θα βράσετε ή μην έχουν το ανάποδο δλδ πάλι φουλ κλιματισμό... Ρωτα το γιατρό.

Με το καλό!

 

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ γέννησα Φεβρουάριο του 2021. Εγώ το μόνο που πλήρωσα επιπλέον ήταν οι προαιρετικές εξετάσεις του μωρού (ο παιδίατρος μας είχε ζητήσει να τις κάνουμε) και 60 ευρώ για εξτρα παροχή επισκληριδείου στο δωμάτιο. Είχε ένα κουμπάκι και όποτε πονούσες το πατουσες. Το είχε ζητήσει ο γιατρός μου για την πρώτη μέρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2022 at 7:16 ΠΜ, ο/η Pink angel είπε:

Καλησπερα σε όλη την παρέα !!Θεού θέλοντος τέλη Ιουλίου θα γεννήσω στο Ιασώ της Αθήνας!!

θα ήθελα οποία κοπέλα γέννησε εκει φέτος η γενικά πρόσφατα  να μου παραθέσει τις εμπειρίες της !!
πως σας φέρθηκαν οι νοσοκόμες και γενικά το προσωπικό /εαν είχατε κάποιες έξτρα χρεώσεις /πως ήταν τα δωμάτια (θα πάω σε δίκλινο )/πως ήταν το φαγητό (θα κάνω καισαρική ),τι γινόταν με τους συνοδούς λόγω covid /και τι τυχόν δωράκια πήρατε (από αυτά που δίνουν οι εταιρίες στο Ιασώ)!!

Επισης τι χρειαστήκατε για την βαλίτσα του μαιευτηρίου !!

καθε εμπειρία/άποψη δεκτή !!

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Με το καλό κορίτσι μου!! Γέννησα τέλη Μαρτίου στο Ιασώ με καισαρική προγραμματισμενη. Ήταν απλά τέλεια, του χα ζητήσει να μου κάνει ολική κ δεν μ κάνε. Δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως. Είδα αμέσως το μωρό μου. Δεν είχα μαία γτ ο γιατρός μού είπε ότι αφού θα χω αυτόν εκεί τι να την κάνω. Ένα τέταρτο ήταν κ η καισαρική κ τον είχα αγκαλιά.το προσωπικό ήταν εξαιρετικό κ στο χειρουργείο κ στην ανάνηψη κ στο δωμάτιο (3κλινο). Είχαμε θεματακια με το μωρό μου γτ γεννήθηκε με κάποια προβληματάκια ευτυχώς επιλησημα, όλοι ήταν δίπλα μας. Γιατροί κ νοσηλεύτριες. Τον άντρα μου είχα μαζί μου ο οποίος έκανε rapid κ διαρκεί 3 μέρες. Του δίνουν χαρτί συνόδου για να δείχνει στους σεκιουριτι κάτω. Το φαγητό μια χαρά. Τώρα για πράγματα μαζί ότι σου έγραψαν οι κοπέλες πιο πάνω. Με το καλό εύχομαι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...