Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοινές παράνοιες κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης - Σαλάτες και διατροφή


Recommended Posts

Σας χαιρετώ,

 

Είμαι σχεδόν στην 24η βδομάδα. Δεν έχω αντισώματα στο τοξόπλασμα και γενικά προσέχω τα σαλατικά και το κρέας. Χθε΄ς παράγγειλα φαγήτό από έξω (γαρίδες πανέ) οι οποίες ήταν σερβιρισμένες στο κουτάκη πάνω από μαρούλι. Δεν έφαγα το μαρούλι.

 

Υπάρχει περίπτωση μόλυνσης του φαγητού που ήρθε σε επαφή με το μαρούλι?

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Andrea.A είπε:

Σας χαιρετώ,

 

Είμαι σχεδόν στην 24η βδομάδα. Δεν έχω αντισώματα στο τοξόπλασμα και γενικά προσέχω τα σαλατικά και το κρέας. Χθε΄ς παράγγειλα φαγήτό από έξω (γαρίδες πανέ) οι οποίες ήταν σερβιρισμένες στο κουτάκη πάνω από μαρούλι. Δεν έφαγα το μαρούλι.

 

Υπάρχει περίπτωση μόλυνσης του φαγητού που ήρθε σε επαφή με το μαρούλι?

 

 

καλησπέρα !!καλώς ορίσες στο φορουμ!!εγώ διανύω 23η βδομάδα με ακριβώς το ίδιο: καθόλου αντισώματα στο τοξόπλασμα..προσέχωπολύ όταν τρώω απ έξω ..(κι  χθες έτυχε να φάω έξω με μεγάλη παρέα κ πήρα 2 πηρουνιές 😒 κ έχω τύψεις) γενικά δεν τρώω μαρούλια κ πρασινάδες..όταν παίρνω απ έξω κ τυχαίνει να έχει τέτοια τα βγάζω..δεν νομίζω να επέρχεται μο΄λυνση τόσο εύκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου και καλωσήρθες! Είμαστε πολύ κοντά, κι εγώ μόλις συμπλήρωσα 24 εβδομάδες!

Σ αυτό που ρωτάς τώρα, δεν είμαι ειδικός, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να κολλήσουμε τοξόπλασμα. Σ αυτή τη φάση το άγχος θα σου κάνει περισσότερο κακό. Τις γαρίδες έφαγες μόνο έτσι κι αλλιώς! Το πολύ πολύ ζήτα απ το γιατρό σου να σου γράψει να κάνεις εξέταση και για τοξόπλασμα όταν κάνεις τις επόμενες αιματολογικές να σου φύγει η ιδέα. Εμένα νομίζω μου γράφει σχεδόν κάθε μήνα και κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ακούσει τόσα πολλά για αυτό το θέμα (και διαβάσει επισης).

Σε ένα κόσμο χωρίς google ίσως να ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Andrea.A είπε:

Έχω ακούσει τόσα πολλά για αυτό το θέμα (και διαβάσει επισης).

Σε ένα κόσμο χωρίς google ίσως να ήταν πιο ήρεμα τα πράγματα!

συμφωνω! εγω στην εγκυμοσυνη μου ειχα παθει εμμονη ειδικα προς το τελος! ειχα κοψει τα παντα απο πρασινα (ακομα κ στο σπιτι!) κ δεν ετρωγα καθολου απ'εξω. Ουτε ξερω ποσες φορες εκανα εξεταση για τοξοπλασμα (απο μονη μου...). Τελικά αυτό που κατάλαβα ειναι οτι σαφως και θελει προσοχη αλλα δεν ειναι κ τοσο απλο να κολλησουμε! δεν κολλησαμε τοσα χρονια... με το που ερθει σε επαφη με τη ζεστη αυτο το μικροβιο πεθαινει. Απλα προσεχε τις πρασιναδες και να ειναι πολυ καλα μαγειρεμενο το φαγητο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...