Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σ’ ένα στέφανο του Μάη Όλη η άνοιξη χωράει. Κύκλους, κύκλους τα λουλούδια, οι χοροί και τα τραγούδια στα χρυσά του ήλιου καφάσια ωριμάζουν τα κεράσια. 🍒 Τα Μαγιατικα μωράκια στις κοιλίτσες μας ας τρυπωσουν 🤰🧚‍♂️🧚❣️👣


marinamanoulitsa

Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Σε καταλαβαίνω . Και εγώ έτσι τα σκέφτομαι όλα..στην αρχή το άγχος μου ήταν να είναι ενδομήτριο. Και ότι ένιωθα δεξιά ή αριστερά έλεγα Παναγία μου να έχει κάτσει κάπου λάθος ; Μετά αφού έφυγε αυτό το άγχος είχα το άγχος της Κατσούλας. Να ακούσω καρδούλα και μέχρι την αυχενική το άγχος μου ήταν αυτό κάθε φορά που θα πηγαίνω να μην έχει σταματήσει η καρδούλα. Στην αυχενική μου έφυγε αυτό. Ήθελα να είναι καλά το νινι. 

Πλέον απλά θέλω να είναι καλά. Δεν σκέφτομαι την καρδούλα επειδή το αισθάνομαι να κινείται και μου έχει φύγει αυτό το άγχος. Γενικά πιστεύω όλες ηρεμούν στην αυχενική και καλά καλά 20 η εβδομάδα μόλις νιώσουν κίνηση ❤️❤️❤️

 

Χαχαχα ολες τα ίδια κ εγώ έτσι νιώθω σαν εσένα! Δλδ αγχώνομαι τώρα στο επόμενη ραντεβού να χτυπάει ακόμα η καρδούλα 💓💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Γενικά πάντα δεν κανει να φοράμε σουτιέν για να μην πιέζεται η καρδιά το βράδυ. Έτσι ξέρω εγώ . Ότι πρέπει να είμαστε άνετες. 

Αλλά διαβασα ότι οι γυναίκες μου αντιδρούν έτσι στην εγγυμοσυνη να πρήζεται απότομα και να μεγαλώνει πολύ πρπεει να προσέχουν το στήθος μερα νύχτα και να το κρατάνε με κάποιο αθλητικό ή κάποιο σουτιέν εγγυμοσυνης που είναι πιο μαλακά χωρίς σίδερο από κάτω. 

Εγώ είχα πάρει κάτι δειγματακια μέσα από μια σελίδα. Που πληρώνεις μόνο 5€ μεταφορικά και στέλνουν σπίτι δειγματακια από κρέμες σαμπουάν. Μου έστειλαν μπιμπερο. Πιπίλα. Απορρυπαντικό για το μωρό. Και μέσα σε όλα αυτά και ένα λαδακι bio oil λέγεται για τις ραγαδες. Ξεκίνησα να το βάζω αυτό . Την άφηνε λιπαρή την κοιλιά Γιά να μην σπάσει αν ανοίξει και γίνουν ραγαδες. Ωραίο ήταν .μόλις τελείωσε κοντά στον τρίτο μήνα πήρα την frezyderm. Αυτή η κρέμα δεν είναι να σου αφήνει λιπαρο το δέρμα. Απορροφάται.αλλα φαντάζομαι και αυτή θα κάνει δουλειά. Γιατί ενώ απορροφάται μου την γυαλίζει την κοιλιά. Οπότε τώρα βάζω αυτή μέχρι να τελειώσει. Έως τώρα έκλεισα τον 5 ο και μπήκα 6 ο. Δεν έχω κάνει καμία ραγαδα πουθενά. Θα διξει.

 

Κ εγώ την frezyderm σκέφτηκα γιατί την έχουμε στην εταιρία κ διάβασα πολύ καλά σχόλια…να βαζεις κ στο στήθος!! Αλλά τώρα είναι έλλειψη κ θα πάω από φαρμακείο μάλλον να δω αν έμεινε τίποτα..🤨 διαφορετικά θα πάρω κάτι άλλο ως να έρθει …το bio oil το διάβασα κ αυτό έχει καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω αυτό που αργεί να απορροφηθεί θα κάνει τα ρούχα όλο λάδι…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ την frezyderm σκέφτηκα γιατί την έχουμε στην εταιρία κ διάβασα πολύ καλά σχόλια…να βαζεις κ στο στήθος!! Αλλά τώρα είναι έλλειψη κ θα πάω από φαρμακείο μάλλον να δω αν έμεινε τίποτα..🤨 διαφορετικά θα πάρω κάτι άλλο ως να έρθει …το bio oil το διάβασα κ αυτό έχει καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω αυτό που αργεί να απορροφηθεί θα κάνει τα ρούχα όλο λάδι…

Εντάξει ναι δεν είναι για πρωί το λαδακι και μετά να βάλεις ρούχα. Εγώ μόνο το βράδυ το έβαζα. Αλλά της frezyderm είναι απαλή ωραια. 

Εμένα μου άρεσε και η οδοντόκρεμα της frezyderm. Με βοήθησε και στην αναγουλα. Η γεύση της δηλαδή ήταν τέτοια που μου έφτιαχνε το στομάχι και την τάση που είχα. Τώρα μου τελείωσε πρέπει να παρω. Είχα διαβάσει ότι μπορεί επειδή το παιδί παίρνει το ασβέστιο  σε πιο μετέπειτα στάδιο βέβαια. Να κάνει θέμα στα δόντια. Να ματώνουν κτλ. Και αυτή η οδοντόκρεμα βοηθάει. Εντάξει το ασβέστιο μου προς το παρών είναι καλό και δεν έχω πάρει ακόμα συμπληρωματικό και ούτε έχω δει πρόβλημα στα δόντια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ έτσι νομίζω. Χωρίς να είμαι γιατρός 😂 

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου ❤️

Καλά και εγώ να ξέρετε δεν ένιωσα  χαρά μέχρι την 12 η εβδομάδα. Ούτε το είχα συνηδητοποιησει και είχα πάρα πολλά άγχη. Από την αυχενική άρχισα να νιώθω έγγυος. 🤣

Καλα και εγώ μετά την αυχενική θα ηρεμησω

 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Ναι νομίζω ήταν από δεξιά προς την μέση κ οντως έγινε από τη δεξιά μεριά ωορρηξία 

Εμενα είναι αριστερό 🤣🤣🤣🤣

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ θέλω πίσω τα μικρά μου τα στήθη 🤣🤣🤣🤣

Εγω θελω να έχω λίγο στήθος παραπάνω..  ουφφφ🤣🤣🤣

 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Γενικά πάντα δεν κανει να φοράμε σουτιέν για να μην πιέζεται η καρδιά το βράδυ. Έτσι ξέρω εγώ . Ότι πρέπει να είμαστε άνετες. 

Αλλά διαβασα ότι οι γυναίκες μου αντιδρούν έτσι στην εγγυμοσυνη να πρήζεται απότομα και να μεγαλώνει πολύ πρπεει να προσέχουν το στήθος μερα νύχτα και να το κρατάνε με κάποιο αθλητικό ή κάποιο σουτιέν εγγυμοσυνης που είναι πιο μαλακά χωρίς σίδερο από κάτω. 

Εγώ είχα πάρει κάτι δειγματακια μέσα από μια σελίδα. Που πληρώνεις μόνο 5€ μεταφορικά και στέλνουν σπίτι δειγματακια από κρέμες σαμπουάν. Μου έστειλαν μπιμπερο. Πιπίλα. Απορρυπαντικό για το μωρό. Και μέσα σε όλα αυτά και ένα λαδακι bio oil λέγεται για τις ραγαδες. Ξεκίνησα να το βάζω αυτό . Την άφηνε λιπαρή την κοιλιά Γιά να μην σπάσει αν ανοίξει και γίνουν ραγαδες. Ωραίο ήταν .μόλις τελείωσε κοντά στον τρίτο μήνα πήρα την frezyderm. Αυτή η κρέμα δεν είναι να σου αφήνει λιπαρο το δέρμα. Απορροφάται.αλλα φαντάζομαι και αυτή θα κάνει δουλειά. Γιατί ενώ απορροφάται μου την γυαλίζει την κοιλιά. Οπότε τώρα βάζω αυτή μέχρι να τελειώσει. Έως τώρα έκλεισα τον 5 ο και μπήκα 6 ο. Δεν έχω κάνει καμία ραγαδα πουθενά. Θα διξει.

 

Εγω παλι δεν έβαλα σε καμία εγκυμοσύνη και δεν έχω ραγάδες..  είναι θέμα δέρματος.. εχω φίλη που έγινε πλησε η κοιλιά της και έβαζε συνέχεια κρέμα για ραγαδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω μια απορία..  μιλάω με μια φίλη που της είπε ο γιατρός γύρω στα 40 θα μπει στην εμμηνόπαυση γιατί είδε πρώτη φορά περίοδο Πέμπτη δημοτικού..  ισχύει;  εγω πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nandia- είπε:

Καλα και εγώ μετά την αυχενική θα ηρεμησω

 

Εμενα είναι αριστερό 🤣🤣🤣🤣

 

Εγω θελω να έχω λίγο στήθος παραπάνω..  ουφφφ🤣🤣🤣

 

Εγω παλι δεν έβαλα σε καμία εγκυμοσύνη και δεν έχω ραγάδες..  είναι θέμα δέρματος.. εχω φίλη που έγινε πλησε η κοιλιά της και έβαζε συνέχεια κρέμα για ραγαδες

Ναι πιστεύω είναι και θέμα δέρματος. Και εγώ ξέρω κοπέλες μου έβαζαν αλλά έβγαλαν.αλλα και άλλες που δεν έκαναν τίποτα και δεν έβγαλαν. 

Εντάξει εγώ θα βάζω κρεμουλες και ας ελπίσουμε είτε με την βοήθεια της κρέμας είτε του δέρματος μου να τις γλιτώσω.  Η μαμά μου στις τρεις γέννες δεν έβαζε τοτε κρέμες και έβγαλε μόνο μια στην πρώτη της εγγυμοσυνη επειδή δεν είχε κοιλιά και μέσα σε ένα μήνα πέταξε απότομα . Στις υπόλοιπες εγγυμοσυνες δεν είχε βγάλει ...θα δούμε 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nandia- είπε:

Κορίτσια έχω μια απορία..  μιλάω με μια φίλη που της είπε ο γιατρός γύρω στα 40 θα μπει στην εμμηνόπαυση γιατί είδε πρώτη φορά περίοδο Πέμπτη δημοτικού..  ισχύει;  εγω πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο 

Βλακεία μου ακούγεται αυτό. Μπορεί να της εννοεί ότι μιας και ήρθε νωρίς ξεκίνησε η λειτουργία νωρίς άρα θα τελειώνουν και γρήγορα τα ωάρια. 

Αλλά χωρίς εξετάσεις και αμη και τέτοια δεν μπορεί να το πει κάποιος στα τυφλά. Μόνο οι εξετάσεις θα δειξουν τι απόθεμα έχει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι πιστεύω είναι και θέμα δέρματος. Και εγώ ξέρω κοπέλες μου έβαζαν αλλά έβγαλαν.αλλα και άλλες που δεν έκαναν τίποτα και δεν έβγαλαν. 

Εντάξει εγώ θα βάζω κρεμουλες και ας ελπίσουμε είτε με την βοήθεια της κρέμας είτε του δέρματος μου να τις γλιτώσω.  Η μαμά μου στις τρεις γέννες δεν έβαζε τοτε κρέμες και έβγαλε μόνο μια στην πρώτη της εγγυμοσυνη επειδή δεν είχε κοιλιά και μέσα σε ένα μήνα πέταξε απότομα . Στις υπόλοιπες εγγυμοσυνες δεν είχε βγάλει ...θα δούμε 

 

 

 

Σου εύχομαι να είσαι τυχερή και να την γλιτώσεις αλλά και αν όχι είναι το βραβείο σου από την εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Βλακεία μου ακούγεται αυτό. Μπορεί να της εννοεί ότι μιας και ήρθε νωρίς ξεκίνησε η λειτουργία νωρίς άρα θα τελειώνουν και γρήγορα τα ωάρια. 

Αλλά χωρίς εξετάσεις και αμη και τέτοια δεν μπορεί να το πει κάποιος στα τυφλά. Μόνο οι εξετάσεις θα δειξουν τι απόθεμα έχει. 

Αυτο λέω και εγω.. πρωτη φορα άκουσα κάτι τέτοιο.. έχει κάτι γιατρούς για κλάματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Κορίτσια έχω μια απορία..  μιλάω με μια φίλη που της είπε ο γιατρός γύρω στα 40 θα μπει στην εμμηνόπαυση γιατί είδε πρώτη φορά περίοδο Πέμπτη δημοτικού..  ισχύει;  εγω πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο 

Μην μου λες τέτοια! Μόλις τελείωσα Τετάρτη δημοτικού αδιαθετησα και έκλεισα ήδη τα 41. Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό βέβαια, αλλά λίγο που το έχω ψάξει δεν θυμάμαι να υπάρχει κάτι να το συνδέει... Αυτό μας έλειπε τώρα... 

Πώς είσαι κορίτσι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Μην μου λες τέτοια! Μόλις τελείωσα Τετάρτη δημοτικού αδιαθετησα και έκλεισα ήδη τα 41. Δεν έχω ρωτήσει το γιατρό βέβαια, αλλά λίγο που το έχω ψάξει δεν θυμάμαι να υπάρχει κάτι να το συνδέει... Αυτό μας έλειπε τώρα... 

Πώς είσαι κορίτσι;; 

Και επιμένει κιολας γιατί έκανε κσι εξετάσεις αίματος που δεν θυμάται τι εξετάσεις ητσν κσι αποφάσισε ότι αυτή φταίει γιατί δεν έμεινε τόσα χρόνια με κανέναν έγκυος.. ε δεν θα σκάσω..  οκ αφου τηε είπε 40 με Μαξ 45 θα μπει στην κλιμακτήριο ας κάτσει νσ την περιμένει.. δεν θα συγχιστω εγω .. 

Ευτυχως σήμερα πολύ αχνά καφέ εγω.. λίγο χρώμα έχουν τς υγρά βασικά.. σκέφτομαι να κάτσω και αύριο σπίτι για σιγουριά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Και επιμένει κιολας γιατί έκανε κσι εξετάσεις αίματος που δεν θυμάται τι εξετάσεις ητσν κσι αποφάσισε ότι αυτή φταίει γιατί δεν έμεινε τόσα χρόνια με κανέναν έγκυος.. ε δεν θα σκάσω..  οκ αφου τηε είπε 40 με Μαξ 45 θα μπει στην κλιμακτήριο ας κάτσει νσ την περιμένει.. δεν θα συγχιστω εγω .. 

Ευτυχως σήμερα πολύ αχνά καφέ εγω.. λίγο χρώμα έχουν τς υγρά βασικά.. σκέφτομαι να κάτσω και αύριο σπίτι για σιγουριά 

Ναι ναι να κάτσεις. Μην παίζεις με αυτά τα πράγματα. Ένα χρόνο προσπαθούσες.  Να κάτσεις να καθαρίσεις.να συνεχίσεις τα φάρμακα και όλα καλά θα πάνε. Μάλλον καθαρίζει μέσα. Όσο δεν βλέπεις αίμα όλα καλά πάνε. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός. Επειδή εμένα την πρόλαβε την αποκόλληση πριν καν δω αίμα . Την είδε στον υπέρηχο. Και του έλεγα πως θα καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά;.μου λέει όσο δεν σου κατεβαίνει αίμα είναι όλα καλά. Πάλι καλά δεν είχα δει ούτε αίμα ούτε καφέ καθόλου στην εγγυμοσυνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι ναι να κάτσεις. Μην παίζεις με αυτά τα πράγματα. Ένα χρόνο προσπαθούσες.  Να κάτσεις να καθαρίσεις.να συνεχίσεις τα φάρμακα και όλα καλά θα πάνε. Μάλλον καθαρίζει μέσα. Όσο δεν βλέπεις αίμα όλα καλά πάνε. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός. Επειδή εμένα την πρόλαβε την αποκόλληση πριν καν δω αίμα . Την είδε στον υπέρηχο. Και του έλεγα πως θα καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά;.μου λέει όσο δεν σου κατεβαίνει αίμα είναι όλα καλά. Πάλι καλά δεν είχα δει ούτε αίμα ούτε καφέ καθόλου στην εγγυμοσυνη. 

Κορίτσια άμα δω καφέ ή αιμα νομίζω θα λιποθυμήσω…δλδ όσο δεν έχουμε κάτι τέτοιο όλα καλά πάνε; Επειδή είχα διαβάσει διαφορά πριν μείνω εγκυος αγχώνομαι ακόμα κ χωρις καφέ ή αιμα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Ναι ναι να κάτσεις. Μην παίζεις με αυτά τα πράγματα. Ένα χρόνο προσπαθούσες.  Να κάτσεις να καθαρίσεις.να συνεχίσεις τα φάρμακα και όλα καλά θα πάνε. Μάλλον καθαρίζει μέσα. Όσο δεν βλέπεις αίμα όλα καλά πάνε. Έτσι μου είχε πει ο γιατρός. Επειδή εμένα την πρόλαβε την αποκόλληση πριν καν δω αίμα . Την είδε στον υπέρηχο. Και του έλεγα πως θα καταλαβαίνω ότι όλα είναι καλά;.μου λέει όσο δεν σου κατεβαίνει αίμα είναι όλα καλά. Πάλι καλά δεν είχα δει ούτε αίμα ούτε καφέ καθόλου στην εγγυμοσυνη. 

Εγω ειχα στον μεγάλο λίγες μέρες καφέ αλλά πηγαινσ δουλειά.. στον μικρό αρρψστησα με ίωση και είχα τρομερό βήχα και είχα ροζ στο σκούπισμα αλλά γενικά όλα ήταν μια χαρά 

 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια άμα δω καφέ ή αιμα νομίζω θα λιποθυμήσω…δλδ όσο δεν έχουμε κάτι τέτοιο όλα καλά πάνε; Επειδή είχα διαβάσει διαφορά πριν μείνω εγκυος αγχώνομαι ακόμα κ χωρις καφέ ή αιμα…

Να μην αγχώνεσαι καθολου.. θετική σκέψη.. φαντάσου εγω που είχα καφέ..  ευτυχώς δεν με έπιασε πανικός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Να μην αγχώνεσαι καθολου.. θετική σκέψη.. φαντάσου εγω που είχα καφέ..  ευτυχώς δεν με έπιασε πανικός

Είμαι θετική…εξάλλου ότι είναι να γίνει θα γίνει!! Όλα καλά πηγαίνουν για ολες μας ❤️❤️❤️❤️ 
 

τωρα θα πάμε για καφέ με κάτι φιλους μας να δω τι θα πάρω να πιω…μπορεί κ τίποτα 🤣 το καφέ δεν τον θέλω ο χυμός την προηγούμενη φορά έκανε το στομάχι μου άνω κάτω…δεν τους είπαμε οτι είμαι εγκυος προς το παρόν στους φιλους μας! Μόνο σε 2 φιλες μου το είπα κ τους είπα να μην το πουν στις αλλες…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nandia- είπε:

Μονο εγω δεν έχω στήθος ουτε στις εγκυμοσύνες μου; ουφφφ καμία σωτηρία.. αυγά τηγανητά θα παραμείνουν πάλι 🤣🤣

Εγω πάλι κορίτσι μου εύχομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα να έχω την τύχη σου γιατί έχω που έχω μεγάλο στήθος αν διπλασιαστεί κι ολας που λένε τα κορίτσια που θα φτάσει;;; απορώ δηλαδή.. Άσε που θα έχω να κουβαλάω εκτός από μια κοιλιά και ένα τεράστιο στήθος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Είμαι θετική…εξάλλου ότι είναι να γίνει θα γίνει!! Όλα καλά πηγαίνουν για ολες μας ❤️❤️❤️❤️ 
 

τωρα θα πάμε για καφέ με κάτι φιλους μας να δω τι θα πάρω να πιω…μπορεί κ τίποτα 🤣 το καφέ δεν τον θέλω ο χυμός την προηγούμενη φορά έκανε το στομάχι μου άνω κάτω…δεν τους είπαμε οτι είμαι εγκυος προς το παρόν στους φιλους μας! Μόνο σε 2 φιλες μου το είπα κ τους είπα να μην το πουν στις αλλες…

Σμουθις η ζέστη σοκολάτα ή κρύα σοκολάτα.. η πάρε κάτι να φας πάρα να πιεις .. κάτι θα πεθυμισει το μωρο 

 

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Εγω πάλι κορίτσι μου εύχομαι όταν έρθει εκείνη η ώρα να έχω την τύχη σου γιατί έχω που έχω μεγάλο στήθος αν διπλασιαστεί κι ολας που λένε τα κορίτσια που θα φτάσει;;; απορώ δηλαδή.. Άσε που θα έχω να κουβαλάω εκτός από μια κοιλιά και ένα τεράστιο στήθος

Ε ναι είναι πρόβλημα αυτό.. ας έρθει με το καλό και θα κουβαλάς τα πάντα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κορίτσια άμα δω καφέ ή αιμα νομίζω θα λιποθυμήσω…δλδ όσο δεν έχουμε κάτι τέτοιο όλα καλά πάνε; Επειδή είχα διαβάσει διαφορά πριν μείνω εγκυος αγχώνομαι ακόμα κ χωρις καφέ ή αιμα…

Ναι εγώ ηρεμούσα όσο δεν έβλεπα κάτι.γιατι ήξερα τουλάχιστον από θέμα να κρατηθεί είναι εντάξει.

Μόνο για την καρδούλα αγχωνομουν αν είναι καλά

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ την frezyderm σκέφτηκα γιατί την έχουμε στην εταιρία κ διάβασα πολύ καλά σχόλια…να βαζεις κ στο στήθος!! Αλλά τώρα είναι έλλειψη κ θα πάω από φαρμακείο μάλλον να δω αν έμεινε τίποτα..🤨 διαφορετικά θα πάρω κάτι άλλο ως να έρθει …το bio oil το διάβασα κ αυτό έχει καλές κριτικές αλλά δεν ξέρω αυτό που αργεί να απορροφηθεί θα κάνει τα ρούχα όλο λάδι…

Γειά σας κορίτσια! Εγώ έχω χρησιμοποιήσει της synchroline την κρέμα για ραγάδες γιατί έχω ευαίσθητο δερμα και στις αυξομειώσεις βάρους το δερμα μου ηθελε βοήθεια. Μου άρεσε πολύ σαν κρεμα και Απορροφάται γρήγορα για να ντυθείς το πρωί. Το bio oil δε με είχε βοηθήσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Κορίτσια έχω μια απορία..  μιλάω με μια φίλη που της είπε ο γιατρός γύρω στα 40 θα μπει στην εμμηνόπαυση γιατί είδε πρώτη φορά περίοδο Πέμπτη δημοτικού..  ισχύει;  εγω πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο 

Ένα πράγμα θα σου πω η μάνα μου είδε πρώτη φορά περίοδο στα 9 της είναι 64 και τουλάχιστον μέχρι τα 60 είχε περίοδο για τώρα δεν ξέρω δεν την έχω ρωτήσει και μάλιστα στα 43 έκανε την 5 κόρη.... Με την λογική του γιατρού εγώ που είδα πρώτη φορά περίοδο στα 16.5 θα πρέπει να μπω στην εμυνοπαυση μετά τα 60

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Ένα πράγμα θα σου πω η μάνα μου είδε πρώτη φορά περίοδο στα 9 της είναι 64 και τουλάχιστον μέχρι τα 60 είχε περίοδο για τώρα δεν ξέρω δεν την έχω ρωτήσει και μάλιστα στα 43 έκανε την 5 κόρη.... Με την λογική του γιατρού εγώ που είδα πρώτη φορά περίοδο στα 16.5 θα πρέπει να μπω στην εμυνοπαυση μετά τα 60

Θα βλέπεις μέχρι τα 70 εσυ 🤣🤣 τι να πω.. πρώτη φορά το άκουσα αυτό πάντως.. κανένας γυναικολόγος δεν με ρώτησε ποτε είδα πρώτη φορά περίοδο.. μόνο πέρσι έκανα ορμονικές εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται γιατί ήθελα παιδιά και είμαι 38χρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Θα βλέπεις μέχρι τα 70 εσυ 🤣🤣 τι να πω.. πρώτη φορά το άκουσα αυτό πάντως.. κανένας γυναικολόγος δεν με ρώτησε ποτε είδα πρώτη φορά περίοδο.. μόνο πέρσι έκανα ορμονικές εξετάσεις για να δούμε τι γίνεται γιατί ήθελα παιδιά και είμαι 38χρ

Αυτά είναι και κληρονομικα κορίτσια.. Και εμένα η γιαγιά μου έκανε το τρίτο της παιδί και αμέσως Μετα Στα 35 της μπήκε στην εμμηνόπαυση... Αλλά η μαμά μου όχι δεν το είχε αυτό.. Τώρα κάποια θα το πάρει αυτό από την επόμενη γενιά σίγουρα... Εγώ έχω κανονικότατα περίοδο οπότε ελπίζω να μην είμαι εγώ η τυχερή 🤣 ας κάνω και εγώ τρίτο σαν την γιαγιά και ας κοπεί μετά δεν με πειράζει.... 😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορααασιαααα ομορφααααα !! Καλή εβδομάδα να έχουμε, με δύναμη και κουράγιο ! 
 

διαβαζω τα νεακια σας, απλώς δουλεύω τόσο που όχι προσπάθειες για παιδί ούτε αυνανισμό δν εχω κουράγιο να κάνω 🤣🤣🤣

52 μέρα εγώ με περίοδο και Τέταρτη  μερα σήμερα παίρνω τα duphaston προκαλούν πολύ αναγούλα αλλά αφού πρέπει για να φέρουμε την κυρία π έχασε τον δρόμο της (περίοδος ) ας το κάνουμε ! Η χοριακη βγήκε 0,2 αποκλείσαμε το ενδεχόμενο της εγκυμοσύνης και τα ξεκίνησα ! 
 

στο μεταξύ από προχθές θέλω να σας γράψω για τη Βανδή αλλά όλο κάποιο από τα τρία τηλέφωνα χτυπάει κ δεν κατάφερα να το ολοκληρώσω. 
 

κοριτσια, αφού εμεινε η Βανδή στα 51 έγκυος χωρίς εξωσωματική, μπορούμε και εμείς όλες ! 😈😈😈🤣🤣🤣
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου καλή εβδομάδα!!Παρασκευή πάω στον νέο γυναικολόγο 😁 ανυπομονώ να δω τι θα μου πει.. Ελπίζω να είναι καλός αυτός!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσι μου. Για αρχή καλώς ήρθες. 2ον επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος πρέπει να φτάσεις τα 20 μηνύματα για να φαίνονται αμέσως. Μέχρι τότε όποτε εμφανίζονται θα σου απαντάμε. Τώρα... στο θέμα σου. Έχουμε την ίδια ηλικία και περίπου τον ίδιο κύκλο. Προσπαθείς για παιδάκι; Καλό θα ήταν να κάνεις μια χοριακή... Αλλά εγώ είμαι γενικά κατά των τεστ. Εγώ στην 4η μέρα καθυστέρησης είχα χοριακή 188. Θα περιμένουμε τα νέα σου.
    • Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; έχω κι εγώ αρκετό καιρό να γράψω. είχα λίγο τα τρεχάματα μου με ενδοκρινολόγους και λοιπά αλλά προς το παρόν όλα καλά δόξα το θεό! Εμφάνισα και πάλι προδιάθεση για διαβήτη στην εγκυμοσύνη μου (όπως και στην πρώτη) αλλά αυτή τη φορά παρόλο που ακολουθώ δίαιτα για διαβήτη ήταν πιο δύσκολο να το ρυθμίσω (ειδικά το πρωινό της νηστείας). 'Ημουν ένα τσικ πριν μου ξεκινήσουν ινσουλίνη, γιατί το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτατα φυσιολογικά και το μωρό έβγαινε μια εβδομάδα μεγαλύτερο! το παλέψαμε όμως λίγο με τη γυναικολόγο μου εφόσον δεν είχα ξεφύγει από τα φυσιολογικά όρια και καταφέραμε κάπως και το ισορροπήσαμε! έστρωσε το πρωινό ζάχαρο, το μωρό έχει πάει στις 2 μέρες μεγαλύτερο και το αμνιακό υγρό μένει σταθερό, δεν αυξάνεται. Επομένως τώρα το πάμε μέτρηση στη μέτρηση κι όσο παραμένω μέσα στα φυσιολογικά όρια με καλές τιμές ζαχάρου, γλιτώνω την ινσουλίνη! (καμπύλη εγώ δεν έκανα μιας και ήδη είχα θέμα και πρόσεχα) Ραντεβού με την γυναικολόγο μου έχω ξανά 30 του Απρίλη για να δούμε και πάλι πως πάμε και στις 20 ΜαΪου έχω το doppler. Τώρα έχω αρχίσει και σκέφτομαι ότι δεν έχω προετοιμάσει τίποτα από το άγχος μου. Ψώνια τίποτα, μόνο ό,τι μου έχουν φέρει ως δωράκι και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσω να κάνω ψώνια! Ό,τι χρειάζομαι δηλαδή γιατί τα πολύ βασικά τα έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη (κούνιες, καρότσια και λοιπά) να ξεκινήσω να παίρνω φορμάκια, σεντονάκια, πάνες, απορρυπαντικά, σαμπουάν κλπ για να κάνω ένα μίνι στοκ, επίσης νομίζω θα χρειαστώ φωλιά κι ένα καλό μάρσιπο (αν έχετε κάτι να προτείνετε) και τέλος νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσω να φτιάχνω και τη βαλίτσα μου, μόνο που δεν θυμάμαι καθόλου τι είχα βάλει μέσα την πρώτη φορά  για πείτε ρε κορίτσια τι θα βάλετε εσείς να κάνουμε μια λίστα. Για το μωρό δεν θα χρειαστώ τίποτα μιας και μου τα παρέχει όλα το μαιευτήριο (μόνο το ρουχαλάκι που θα φύγουμε). Εσείς έχετε ξεκινήσει;
    • Καλησπέρα κορίτσια🫶🏻 Η εγκυμοσύνη μου πάει τελεια η μπεμπουλα μεγαλώνει πολυ γρήγορα όπως και η κοιλιτσα μου..έχω γίνει σαν ένα μικρό μπαλονάκι😂 Απο όταν μπήκα στον 5ο την ακούω πιο συχνά νιωθω οτι κινείται..καλά για τις κλοτσιές που μου ρίχνει δεν το συζητώ καν😂 Σήμερα είμαι 21+6 και Μ.Εβδομάδα θα πάω για την β’επιπέδου και έχω αγχωθεί λίγο😅Κοριτσιαα κάτι άσχετο μιας και λέμε διαφορα εδώ..Έχω ξεκινήσει δουλεια από τέλη Μαρτίου και θα μείνω έως και τον Ιούνιο (ολόκληρο)βάση νόμου..Έχω και παλιότερα ένσημα αλλα ήθελα την δουλεια και για να ξεφύγω λίγο εφόσον μπορω και ο γιατρός μου έδωσε το οκ αλλά και για το 9μηνο αργότερα..Τι επιδόματα ομως και τι δικαιούμαστε γενικα πριν και αφού γεννήσουμε;Έχω ακούσει διαφορα και έχω μπερδευτεί παρα πολυ και ενας λογιστής δεν έχει βρεθεί να με κατατοπίσει 😅  Ελπιζω να είστε όλες καλά περιμένω νέα και από εσάς🥹🥰
    • Καλημέρα κορίτσια..καλη επιτυχία σε ολες!! Ήρθα και εγω στο κλαμπ για άλλη μια φορά 
    • Είμαι σήμερα 30 εβδομάδων ακριβώς και το μωρό μ ζύγιζε την Παρασκευή 1.350 κανονικά μου είπε είναι σύμφωνα με την ηλικία της…
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...