Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Δεκεμβρίου 2022


Recommended Posts

στις On 10/12/2022 at 2:45 ΜΜ, ο/η Loucoutika είπε:

Όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς! Σκέψου οτι σε λίγες μέρες θα έχεις το μωράκι σου και θα κάνετε τα πρώτα Χριστούγεννα μαζί! Με το καλό κι εσύ! Νομίζω γεννήσαμε όλες στο γκρουπ? Σειρά σου @Sofisr🙏🙏❤❤

Μόνο εγώ έχω μείνει;;;;αυτή η αναμονή δεν υπάρχει 😂😂 είναι ψηλά ακόμα μου είπε η γιατρός την Παρασκευή και έχω ΠΗΤ 18/12 όποτε μέχρι τότε σίγουρα θα την αφήσουμε να πάρει τον χρόνο της!θελει να βγει χριστουγεννιάτικη!φοβαμαι μην πάμε για καισαρική δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου 😞😞 γέννησε κάποια στο Ιασώ;πως ήταν;;έχετε κάνει όλες rooming in?γιατι ακόμα το σκέφτομαι τι να επιλέξω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 451
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστώ πολύ όλες τις κοπέλες για τις ευχές σας! Να έχουμε καλές γιορτές με τα νινακια μας ❤️

 

Ήθελα να ρωτήσω αν έκανε καμία την διαδικασία για:

1. Να ασφαλιστεί το μωρό στο ΙΚΑ

2. Για το επίδομα λοχειας

3. Για το συμπληρωματικό επίδομα

Αν τα έχει κάνει κάποια θα μπορούσατε να με κατατοπισετε για δικαιολογητικά ? Παίρνω από το πρωί στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΔ και δεν το σηκώνεις κανένας. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πως τα πάτε με τα μωράκια;; Εμεις θηλάζουμε αλλά δινω κ συμπλήρωμα γιατί έχασε οπως όλα τα μωρά βάρος κ είμασταν χθες 2080! Όποτε αρχίσαμε 60μλ συμπλήρωμα μετά από τον θηλασμό! Θελουμε να πάρει τα πάνω του γιατί είναι ενας μικρούλης!! Το πρώτο βράδυ στο σπίτι ήταν δύσκολο δεν κοιμόταν καθόλου ήθελε να τον κρατάω αγκαλιά ή εγώ ή ο άντρας μου! Χθες περάσαμε πολύ ωραία μάλλον συνήθισε το σπίτι αφού τον ξυπνούσα για να φάει !! Τώρα είμαστε φαΐ ύπνο κακά τίποτα άλλο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sofisr είπε:

Μόνο εγώ έχω μείνει;;;;αυτή η αναμονή δεν υπάρχει 😂😂 είναι ψηλά ακόμα μου είπε η γιατρός την Παρασκευή και έχω ΠΗΤ 18/12 όποτε μέχρι τότε σίγουρα θα την αφήσουμε να πάρει τον χρόνο της!θελει να βγει χριστουγεννιάτικη!φοβαμαι μην πάμε για καισαρική δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου 😞😞 γέννησε κάποια στο Ιασώ;πως ήταν;;έχετε κάνει όλες rooming in?γιατι ακόμα το σκέφτομαι τι να επιλέξω 

Καλημέρα sorry που πετάγομαι εγω γέννησα Ιασώ 

Είχα κάνει και rooming in κοιτα εγω που το έκανα θα σου πω την δίκη μου εμπειρία γιατί θα ακούσεις διαφορετικές απόψεις από κάθε κοπέλα 

Αν επιλέξεις να κανείς δεν σημαίνει αν το βράδυ για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κρατήσεις το μωρακι δεν το παίρνουν θα το πάρουν όσοι ώρα θέλεις εσυ απλά η διαφορά είναι με το rooming ότι αν είσαι σε τρίκλινο όπως ήμουν εγω οι άλλες κοπέλες θα έχουν τα μωρά τους μέσα που μπορεί να κλαίνε και να μην μπορείς να κοιμηθείς εσυ..

τώρα εγω έκανα όλες τις μερες το μωρο μου δεν το έδωσα το ηθελα μαζί μου για να μπορω να θηλάζω πχ η διπλανή μου το βράδυ το έδινε εγω όχι αλλά εμένα το μωρο έκλαιγε κιολας όποτε δεν ξέρω αν μπόρεσε να κοιμηθεί..

το πρώτο βράδυ δυσκολεύτηκα πολύ προσωπικά γιατί ήμουν και με καισαρική είχα κάνει και ολική νάρκωση και ο αντρας μου επισης κουρασμένος είχε παει στο αμαξι να κοιμηθεί λίγο και έτσι μετά το βράδυ ήταν κλειστά και δεν μπόρεσε να ξανά ανέβει στο δωμάτιο να κρατήσει λίγο το μωρο να κοιμηθώ και εγω (μετά μάθαμε ότι μπορούσε να μπει από τα επείγοντα) και όλο το βράδυ έμεινα με το μωρο στα χέρια… το έδωσα μόνο 1 ώρα γιατί έκλειναν τόσο πολύ τα μάτια μου που φοβήθηκα μην μου πέσει απο τα χέρια τα υπόλοιπα βραδια είχα τον αντρα μου μέσα όποτε δεν το ξανά έδωσα το μωρο 

Αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι πες μου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Sofisr είπε:

Μόνο εγώ έχω μείνει;;;;αυτή η αναμονή δεν υπάρχει 😂😂 είναι ψηλά ακόμα μου είπε η γιατρός την Παρασκευή και έχω ΠΗΤ 18/12 όποτε μέχρι τότε σίγουρα θα την αφήσουμε να πάρει τον χρόνο της!θελει να βγει χριστουγεννιάτικη!φοβαμαι μην πάμε για καισαρική δεν το είχα καθόλου στο μυαλό μου 😞😞 γέννησε κάποια στο Ιασώ;πως ήταν;;έχετε κάνει όλες rooming in?γιατι ακόμα το σκέφτομαι τι να επιλέξω 

Εγώ είμαι από Κύπρο αλλά έκανα roominmg in! Έμεινα 2 βραδια! Βέβαια εγώ εκεί ου γέννησα είναι όλα μονόκλινα όποτε δεν είχα άλλη κοπέλα μαζί μου! Το πρώτο βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ το χάζευα συνέχεια! Δυσκολεύτηκα στο θηλασμό ως να τα βρουμε αλλά έφαγε κάτι! Όποτε ήταν ώρα να το ταΐσω ερχόταν η μαία κ μου έλεγε! Το δεύτερο βράδυ το έδωσα για να κοιμηθω! Κάθε φορά που ήταν να φάει μου το έφερναν! Το δεύτερο βράδυ έδωσα κ συμπλήρωμα στο οποίο το τάισα εγώ! Όποτε νομίζω αν θες να το δώσεις όταν είναι να το ταΐσεις θα στο φέρνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Εγώ είμαι από Κύπρο αλλά έκανα roominmg in! Έμεινα 2 βραδια! Βέβαια εγώ εκεί ου γέννησα είναι όλα μονόκλινα όποτε δεν είχα άλλη κοπέλα μαζί μου! Το πρώτο βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ το χάζευα συνέχεια! Δυσκολεύτηκα στο θηλασμό ως να τα βρουμε αλλά έφαγε κάτι! Όποτε ήταν ώρα να το ταΐσω ερχόταν η μαία κ μου έλεγε! Το δεύτερο βράδυ το έδωσα για να κοιμηθω! Κάθε φορά που ήταν να φάει μου το έφερναν! Το δεύτερο βράδυ έδωσα κ συμπλήρωμα στο οποίο το τάισα εγώ! Όποτε νομίζω αν θες να το δώσεις όταν είναι να το ταΐσεις θα στο φέρνουν! 

Εγώ του έδωσα συμπλήρωμα από την πρώτη μέρα. Τον έβαζα αρχικά στο στήθος για να κατεβάσω γάλα κ μετά σκόνη. Κ πάλι όμως έχασε 170 γραμμ. Θα συνεχίσω να του δίνω συμπλήρωμα μέχρι να γίνει τουλάχιστον 4 κιλά κ μετά 2 μπιμπερό το βράδυ για να κοιμάμαι😁. Αν σου πίνει ήδη 60ml συμπλήρωμα κ στήθος μαζί θα πάρει τα πάνω του γρήγορα!! Εμένα είναι υπναράς κ τον πέρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος. Προσπαθώ να τον ξυπνάω, αλλά η ολη διαδικασία μας κρατάει ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα sorry που πετάγομαι εγω γέννησα Ιασώ 

Είχα κάνει και rooming in κοιτα εγω που το έκανα θα σου πω την δίκη μου εμπειρία γιατί θα ακούσεις διαφορετικές απόψεις από κάθε κοπέλα 

Αν επιλέξεις να κανείς δεν σημαίνει αν το βράδυ για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κρατήσεις το μωρακι δεν το παίρνουν θα το πάρουν όσοι ώρα θέλεις εσυ απλά η διαφορά είναι με το rooming ότι αν είσαι σε τρίκλινο όπως ήμουν εγω οι άλλες κοπέλες θα έχουν τα μωρά τους μέσα που μπορεί να κλαίνε και να μην μπορείς να κοιμηθείς εσυ..

τώρα εγω έκανα όλες τις μερες το μωρο μου δεν το έδωσα το ηθελα μαζί μου για να μπορω να θηλάζω πχ η διπλανή μου το βράδυ το έδινε εγω όχι αλλά εμένα το μωρο έκλαιγε κιολας όποτε δεν ξέρω αν μπόρεσε να κοιμηθεί..

το πρώτο βράδυ δυσκολεύτηκα πολύ προσωπικά γιατί ήμουν και με καισαρική είχα κάνει και ολική νάρκωση και ο αντρας μου επισης κουρασμένος είχε παει στο αμαξι να κοιμηθεί λίγο και έτσι μετά το βράδυ ήταν κλειστά και δεν μπόρεσε να ξανά ανέβει στο δωμάτιο να κρατήσει λίγο το μωρο να κοιμηθώ και εγω (μετά μάθαμε ότι μπορούσε να μπει από τα επείγοντα) και όλο το βράδυ έμεινα με το μωρο στα χέρια… το έδωσα μόνο 1 ώρα γιατί έκλειναν τόσο πολύ τα μάτια μου που φοβήθηκα μην μου πέσει απο τα χέρια τα υπόλοιπα βραδια είχα τον αντρα μου μέσα όποτε δεν το ξανά έδωσα το μωρο 

Αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι πες μου 😊

Μπόρεσε να μείνει  και ο άντρας σου μέσα στο τρίκλινο; Θέλω πολυ να το κρατήσω στο δωμάτιο-για τρίκλινο πάω και εγώ-απλά αγχώνομαι αν είμαι μόνη το βράδυ αν θα τα καταφέρω! Ευχαριστημένη γενικά από το ΙΑΣΩ; Ακόμα ειναι ψηλά το μωρο μας βλέπω Χριστούγεννα να βγαίνουμε 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zeta. είπε:

Εγώ του έδωσα συμπλήρωμα από την πρώτη μέρα. Τον έβαζα αρχικά στο στήθος για να κατεβάσω γάλα κ μετά σκόνη. Κ πάλι όμως έχασε 170 γραμμ. Θα συνεχίσω να του δίνω συμπλήρωμα μέχρι να γίνει τουλάχιστον 4 κιλά κ μετά 2 μπιμπερό το βράδυ για να κοιμάμαι😁. Αν σου πίνει ήδη 60ml συμπλήρωμα κ στήθος μαζί θα πάρει τα πάνω του γρήγορα!! Εμένα είναι υπναράς κ τον πέρνει ο ύπνος πάνω στο στήθος. Προσπαθώ να τον ξυπνάω, αλλά η ολη διαδικασία μας κρατάει ώρα. 

Πίνει συνήθως μέχρι 30μλ, καποιες φορές 15 ή 20μλ  κ στήθος περίπου 20 λεπτά στο κάθε στήθος! Γιατί όταν το έκανα μισή ώρα στο ένα, μετά στο άλλο περίπου 5-10μλ! Κ μπιμπερό πολύ λιγο! Όποτε το έκανα 15-20λεπτα κ φόρμουλα! Κ εμένα είναι υπναρας αν δεν τον ξυπνήσω για τάισμα αυτος θα κοιμάται του καλού καιρού! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω Ιασώ γέννησα και εκανα rooming in οπως και στον πρωτο μου αλλα ημουν σε μονοκλινο. Φυσικα οπως σου ειπαν και πιο πανω αν κουραστεις μπορεις να το δωσεις και να στο φερνουν μονο οταν ξυπναει για να φαει. 

Οσον αφορα τον θηλασμο κι εγω δυσκολευτηκα... κουραζεται γρηγορα και την παιρνει ο υπνος στο στηθος οποτε δεν επινε πολυ γαλα... κι εγω δεν ειχα πολυ... 

Οποτε εδωσα και 30 ml συμπληρωμα στην 5η μερα. 

Τωρα ακολουθω το εξης πρωτοκολλο , θηλασμος οσο μπορω και την κραταω ξυπνια καποιες φορες βαζω και ψευδοθηλες για να τη βοηθησω , μετα βγαζω το υπολοιπο με θηλαστρο και της το δινω ως συμπληρωμα και αν πειναει κι αλλο θα δωσω και 30 ml ξενο. Ειναι κουραστικο ολο αυτο αλλα το κανω γιατι αξιζει να παρει το παραπανω απο εμενα θεωρω.. τωρα αυξηθηκε και το γαλα μου με τοσες αντλησεις που κανω οποτε το ξενο που δινω ειναι το πολυ 60ml ολη την ημερα. Στην αρχη εχανε κι εμενα γι αυτο αναγκαστηκα να δωσω ξενο για να παρει λιγο τα πανω της και τωρα παιρνει βαρος μια χαρα κυριως με το δικο μου γαλα. Αλλα βρε παιδια τι υπνος ειναι αυτος..

 Παλευω να την ξυπνησω για να φαει και την ξαναπαιρνει ο υπνος στο στηθος.  Τρωει , κοιμαται ολη την ωρα. Δεν το εχω συνηθισει γιατι ο γιος μου εκλαιγε συνεχεια και δεν κοιμοταν καθολου την ημερα τους πρωτους μηνες... υπεφερα κι εγω κι εκεινος γιατι ειχε και παλινδρομηση. 

Γενικα θςλει υπομονη μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος οποτε κουραγιο σε ολες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Loucoutika είπε:

Κι εγω Ιασώ γέννησα και εκανα rooming in οπως και στον πρωτο μου αλλα ημουν σε μονοκλινο. Φυσικα οπως σου ειπαν και πιο πανω αν κουραστεις μπορεις να το δωσεις και να στο φερνουν μονο οταν ξυπναει για να φαει. 

Οσον αφορα τον θηλασμο κι εγω δυσκολευτηκα... κουραζεται γρηγορα και την παιρνει ο υπνος στο στηθος οποτε δεν επινε πολυ γαλα... κι εγω δεν ειχα πολυ... 

Οποτε εδωσα και 30 ml συμπληρωμα στην 5η μερα. 

Τωρα ακολουθω το εξης πρωτοκολλο , θηλασμος οσο μπορω και την κραταω ξυπνια καποιες φορες βαζω και ψευδοθηλες για να τη βοηθησω , μετα βγαζω το υπολοιπο με θηλαστρο και της το δινω ως συμπληρωμα και αν πειναει κι αλλο θα δωσω και 30 ml ξενο. Ειναι κουραστικο ολο αυτο αλλα το κανω γιατι αξιζει να παρει το παραπανω απο εμενα θεωρω.. τωρα αυξηθηκε και το γαλα μου με τοσες αντλησεις που κανω οποτε το ξενο που δινω ειναι το πολυ 60ml ολη την ημερα. Στην αρχη εχανε κι εμενα γι αυτο αναγκαστηκα να δωσω ξενο για να παρει λιγο τα πανω της και τωρα παιρνει βαρος μια χαρα κυριως με το δικο μου γαλα. Αλλα βρε παιδια τι υπνος ειναι αυτος..

 Παλευω να την ξυπνησω για να φαει και την ξαναπαιρνει ο υπνος στο στηθος.  Τρωει , κοιμαται ολη την ωρα. Δεν το εχω συνηθισει γιατι ο γιος μου εκλαιγε συνεχεια και δεν κοιμοταν καθολου την ημερα τους πρωτους μηνες... υπεφερα κι εγω κι εκεινος γιατι ειχε και παλινδρομηση. 

Γενικα θςλει υπομονη μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος οποτε κουραγιο σε ολες μας!

Ευχαριστώ πολυυυ κορίτσια!!!εχω μείνει τελευταία και μετράω τις μέρες κ εξαντλείται η υπομονή μου! Τουλάχιστον διαβάζω τα νέα σας να προετοιμάζομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/12/2022 at 3:30 ΜΜ, ο/η Sofisr είπε:

Μπόρεσε να μείνει  και ο άντρας σου μέσα στο τρίκλινο; Θέλω πολυ να το κρατήσω στο δωμάτιο-για τρίκλινο πάω και εγώ-απλά αγχώνομαι αν είμαι μόνη το βράδυ αν θα τα καταφέρω! Ευχαριστημένη γενικά από το ΙΑΣΩ; Ακόμα ειναι ψηλά το μωρο μας βλέπω Χριστούγεννα να βγαίνουμε 😂

Ναι είχα τον αντρα όλη μέρα και νύχτα μαζί μου στο δωμάτιο κανονικά ( εκτός από το πρώτο βράδυ που σου ειπα ) 

έμεινα ευχαριστημένη οι κοπέλες εκεί βοηθάνε (αν ζητήσεις βοήθεια) σου αλλάζουν το pampers εκείνες παίρνεις τηλ και έρχονται εμένα προσωπικά οσες φορες τις κάλεσα δεν άργησαν να έρθουν και είναι ευγενικές..

εγώ πάντως από δίκη μου εμπειρία έμεινα ευχαριστημένη.. ήμουν στο 4 όροφο.. το μόνο σπαστικό και αρνητικό που φαντάζομαι είναι σε όλα τα μαιευτήρια είναι η πλασιέ,  προσπαθούν να σε πουλήσουν προϊόντα μπαίνουν μέσα στο δωμάτιο θέλεις να κοιμηθείς θέλεις να θηλάσεις είναι πάνω από το κεφάλι σου αυτό γίνεται μια μέρα πριν φύγεις συνήθως.. 

εμενα ήταν ψηλά το μωρο με κλειστό τράχηλο πήγα 40 εβδομάδες και 2 μερες με πρόκληση μου έβαλαν χάπι περίμενα 8 ώρες δεν με έπιασε το χάπι και πήγα για καισαρική.. ούτε νερά έσπασαν ούτε πόνο είχα ούτε συσπάσεις είχα τίποτα κανονικά ήθελε να περιμένω καμία βδομαδα ακόμα αλλά δεν γινόταν.. 

Υπάρχουν ομως και περιπτώσεις που γέννησαν φυσιολογικά εγω δυστηχως δεν ήμουν μια από αυτές εύχομαι εσυ να είσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/12/2022 at 8:32 ΜΜ, ο/η Loucoutika είπε:

Κι εγω Ιασώ γέννησα και εκανα rooming in οπως και στον πρωτο μου αλλα ημουν σε μονοκλινο. Φυσικα οπως σου ειπαν και πιο πανω αν κουραστεις μπορεις να το δωσεις και να στο φερνουν μονο οταν ξυπναει για να φαει. 

Οσον αφορα τον θηλασμο κι εγω δυσκολευτηκα... κουραζεται γρηγορα και την παιρνει ο υπνος στο στηθος οποτε δεν επινε πολυ γαλα... κι εγω δεν ειχα πολυ... 

Οποτε εδωσα και 30 ml συμπληρωμα στην 5η μερα. 

Τωρα ακολουθω το εξης πρωτοκολλο , θηλασμος οσο μπορω και την κραταω ξυπνια καποιες φορες βαζω και ψευδοθηλες για να τη βοηθησω , μετα βγαζω το υπολοιπο με θηλαστρο και της το δινω ως συμπληρωμα και αν πειναει κι αλλο θα δωσω και 30 ml ξενο. Ειναι κουραστικο ολο αυτο αλλα το κανω γιατι αξιζει να παρει το παραπανω απο εμενα θεωρω.. τωρα αυξηθηκε και το γαλα μου με τοσες αντλησεις που κανω οποτε το ξενο που δινω ειναι το πολυ 60ml ολη την ημερα. Στην αρχη εχανε κι εμενα γι αυτο αναγκαστηκα να δωσω ξενο για να παρει λιγο τα πανω της και τωρα παιρνει βαρος μια χαρα κυριως με το δικο μου γαλα. Αλλα βρε παιδια τι υπνος ειναι αυτος..

 Παλευω να την ξυπνησω για να φαει και την ξαναπαιρνει ο υπνος στο στηθος.  Τρωει , κοιμαται ολη την ωρα. Δεν το εχω συνηθισει γιατι ο γιος μου εκλαιγε συνεχεια και δεν κοιμοταν καθολου την ημερα τους πρωτους μηνες... υπεφερα κι εγω κι εκεινος γιατι ειχε και παλινδρομηση. 

Γενικα θςλει υπομονη μεχρι να εδραιωθει ο θηλασμος οποτε κουραγιο σε ολες μας!

Ποτέ άρχισες το θήλαστρο; Ποια μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2022 at 10:46 ΠΜ, ο/η Raf123 είπε:

Ποτέ άρχισες το θήλαστρο; Ποια μέρα;

Ξεκίνησα 2 μέρες μετά αφου βγηκα από το μαιευτηριο δλδ περιπου 6η 7η μερα. Νοικιασα νοσοκομειακο για ενα μηνα και θα δω μετα πως θα παει. Ηδη εχει αυξηθει το γαλα μου οποτε ελπιζω να μην το χρειαστω κι αλλο μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Loucoutika είπε:

Ξεκίνησα 2 μέρες μετά αφου βγηκα από το μαιευτηριο δλδ περιπου 6η 7η μερα. Νοικιασα νοσοκομειακο για ενα μηνα και θα δω μετα πως θα παει. Ηδη εχει αυξηθει το γαλα μου οποτε ελπιζω να μην το χρειαστω κι αλλο μηνα.

Πως το χρησιμοποιείς; Το δοκίμασα εχθές κ Έβγαλε μόνο 5 μλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Πως το χρησιμοποιείς; Το δοκίμασα εχθές κ Έβγαλε μόνο 5 μλ

Εμένα από την αρχή μετά από 40 λεπτά συνολικά έβγαζα 30 ml. Όταν όμως τρώει η μικρή βλέπω ότι βγάζει συνεχώς γάλα το στήθος. Δίνω πάντα συμπλήρωμα αλλά μου είπε μια μαία αν ενδιαφερομουν να αυξήσω την παραγωγή μου υπάρχει η μαγιά μπύρας σε χάπια από το φαρμακείο και κάποιο συμπλήρωμα διατροφής. Πήρα μαγιά μπύρας και μετά από 2 εβδομάδες είχε πρηστεί το στήθος μου από γάλα αλλά φοβήθηκα για μαστίτιδα και την έκοψα. Ότι βγαλει η μικρή με το στόμα της ας πάρει λέω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/12/2022 at 5:40 ΜΜ, ο/η kokaki91 είπε:

Χαίρομαι που είστε καλά και γυρίσατε σπιτακι σας!! ❤️

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες!! Μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει (κυριολεκτικά και μεταφορικά χαχα)

Ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος και δεν ξέρω γιατί δεν μας το λέει κανείς! Κατάφερα να θηλάσω με το ζόρι 2 μήνες πέρσυ και με βοήθεια συμβούλου θηλασμου. Είχα πληγές και έκλαιγα κάθε φορά που τον έβαζα στο στήθος. Φέτος είπα ότι θα κάνω ότι μπορώ και αν έχω πάλι τους ίδιους πόνους και κομμένες θηλες θα δώσω φριζολακ και τέλος. Γιατί έχω κι άλλο ένα μωρό να φροντίσω. Δεν θα κάτσω να πεθάνω με έναν θηλασμό. 

Εσύ πως είσαι με τον θηλασμό?

Κι εγω το παλευω με τον θηλασμο... θηλαζω με ψευδοθηλες γιστι δεν πιανει καλαη μικρη, βγαζω με θηλαστρο και αν χρειαστει δινω και λιγο συμπληρωμα. Αλλα ναι συμφωνω σε καποιες γυναικες μπορει ν βγαινει ευκολα εγω ομως παιδευομαι για να βγαλω λιγο παραπανω γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Πως το χρησιμοποιείς; Το δοκίμασα εχθές κ Έβγαλε μόνο 5 μλ

Εχει ενα μπουκαλακι με χωνι που εφατμοζεται στο στηθο1 και ρυθμιζεις σταδισκα την ενταση ωστε να μην πονας και να γινεται σωστα η αντληση. Στην αρχη κι εγω εβγαζα 20 ml συνολο και απο τα,2 τωρα εχω φτασει αισιως στα 65 μλ  περιπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Loucoutika είπε:

Εχει ενα μπουκαλακι με χωνι που εφατμοζεται στο στηθο1 και ρυθμιζεις σταδισκα την ενταση ωστε να μην πονας και να γινεται σωστα η αντληση. Στην αρχη κι εγω εβγαζα 20 ml συνολο και απο τα,2 τωρα εχω φτασει αισιως στα 65 μλ  περιπου.

Αλλα για να βοηθηθεις πρεπει να βαζεις το μωρο να θηλαζει και μετα να κανεις και θηλαστρο. Θελει συνεπεια για να δεις αυξηση στο γαλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/12/2022 at 2:42 ΜΜ, ο/η evaioan είπε:

Εμένα από την αρχή μετά από 40 λεπτά συνολικά έβγαζα 30 ml. Όταν όμως τρώει η μικρή βλέπω ότι βγάζει συνεχώς γάλα το στήθος. Δίνω πάντα συμπλήρωμα αλλά μου είπε μια μαία αν ενδιαφερομουν να αυξήσω την παραγωγή μου υπάρχει η μαγιά μπύρας σε χάπια από το φαρμακείο και κάποιο συμπλήρωμα διατροφής. Πήρα μαγιά μπύρας και μετά από 2 εβδομάδες είχε πρηστεί το στήθος μου από γάλα αλλά φοβήθηκα για μαστίτιδα και την έκοψα. Ότι βγαλει η μικρή με το στόμα της ας πάρει λέω. 

Κ εγώ μίλησα χθες με μια σύμβουλο θηλασμού κ από ότι κατάλαβα είναι ότι αν θέλω αποκλειστικό θηλασμό πρέπει να το έχω στο στήθος 24 ώρες το 24ωρο! Δε μπορώ να το κάνω αυτό νομίζω δε μου ταιριάζει! Όποτε κ εμεις θα συνεχίσουμε έτσι κ όσο έχω! Έστω κ το λίγο καλό ειναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Loucoutika είπε:

Αλλα για να βοηθηθεις πρεπει να βαζεις το μωρο να θηλαζει και μετα να κανεις και θηλαστρο. Θελει συνεπεια για να δεις αυξηση στο γαλα.

Ναι έτσι το δοκίμασα πρώτα θηλασμός μετά θήλαστρο! Ειδικά από το ένα στήθος αν βγήκαν 2 -3 σταγόνες ενώ όταν θηλάζει το μωρό βλέπω να έχει γάλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Ναι έτσι το δοκίμασα πρώτα θηλασμός μετά θήλαστρο! Ειδικά από το ένα στήθος αν βγήκαν 2 -3 σταγόνες ενώ όταν θηλάζει το μωρό βλέπω να έχει γάλα! 

Τις πρωτες μερες κι εγω σταγονα σταγονα το εβγαζα αλλα σιγα σιγα σν κρατησεις σταθερα το προγραμμα θα δεις να αυξανεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ μίλησα χθες με μια σύμβουλο θηλασμού κ από ότι κατάλαβα είναι ότι αν θέλω αποκλειστικό θηλασμό πρέπει να το έχω στο στήθος 24 ώρες το 24ωρο! Δε μπορώ να το κάνω αυτό νομίζω δε μου ταιριάζει! Όποτε κ εμεις θα συνεχίσουμε έτσι κ όσο έχω! Έστω κ το λίγο καλό ειναι! 

Ναι συμφωνω δε γινεται... ειδικα οταν δεν εχουμε και πολυ γαλα.

 Γιατι υπαρχουν κοπελες που εχουν αφθονο δυστυχως δεν ειμαι σε αυτες.. ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα πολυ γαλα.. δινω και λιγο συμπληρωμα και ολα καλα. Ας μην νιωθουμε τυψεις και γι αυτο οτι μπορουμε καλυτερο κανουμε για τα παιδακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Loucoutika είπε:

Ναι συμφωνω δε γινεται... ειδικα οταν δεν εχουμε και πολυ γαλα.

 Γιατι υπαρχουν κοπελες που εχουν αφθονο δυστυχως δεν ειμαι σε αυτες.. ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα πολυ γαλα.. δινω και λιγο συμπληρωμα και ολα καλα. Ας μην νιωθουμε τυψεις και γι αυτο οτι μπορουμε καλυτερο κανουμε για τα παιδακια μας!

Ούτε εγώ έχω μάλλον άφθονο! Μπορεί να θηλάζω μια ώρα κ το μωρό ακόμη να πεινάει! Το λυπαμαι του κάνω συμπλήρωμα όσο πιει…όσο θηλάζουμε έστω κ αυτό το λίγο είναι ένα μεγάλο δώρο που δίνουμε στο μωρό μας! Όποτε ναι εχεις δίκιο ας μη νιώθουμε τύψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ εγώ μία από τα ίδια… Τον βάζω πρώτα στήθος κ μετά συμπλήρωμα. Στον πρώτο είχα νοικιάσει το νοσοκομειακό θήλαστρο  της Medela, αλλά τώρα δεν μπορώ να μπω σ’ αυτή τη διαδικασία γιατί διαρκεί πολύ ώρα. Όπως είπε κ η Ραφαέλα ο αποκλειστικός απαιτεί μεγάλη προσπάθεια έχοντας το μωρό στο στήθος όλη μέρα. Ούτε μπορώ, ούτε θέλω γιατί δεν έχω βοήθεια κ όλο αυτό θα με βγάλει εκτός εαυτού… Οτι μπορούμε στην τελική. Όπως λέει ο παιδίατρος μας σημασία έχει να είναι χαρούμενη η μαμά, γιατί αυτό σημαίνει χαρούμενο μωρό κ χαρουμενος μπαμπάς.😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/12/2022 at 6:17 ΜΜ, ο/η Raf123 είπε:

Κ εγώ μίλησα χθες με μια σύμβουλο θηλασμού κ από ότι κατάλαβα είναι ότι αν θέλω αποκλειστικό θηλασμό πρέπει να το έχω στο στήθος 24 ώρες το 24ωρο! Δε μπορώ να το κάνω αυτό νομίζω δε μου ταιριάζει! Όποτε κ εμεις θα συνεχίσουμε έτσι κ όσο έχω! Έστω κ το λίγο καλό ειναι! 

Κι εγώ κορίτσια έχω νοικιάσει θηλαστρο της Medela μέχρι 31/12 αλλά στα 40 λεπτά βγάζω 20 ml. Απογοητευτικό. Το μωρό δεν πιάνει καθόλου την θηλή μου ούτε τις ψευδοθηλες. Τα έχω παίξει εντελως. Εν τω μεταξύ έχω και το άλλο μωρό 12 μηνών που όλη μέρα κλαίει και χτυπιέται εδώ μέσα γιατί με βλέπει με ένα βρέφος και ένα θηλαστρο αγκαλιά. Άυπνη εντελώς και πολύ ταλαιπωρημένη. Και είπα σμρ τέλος. Δεν αντέχω άλλο με έναν θηλασμό. Είμαι πολύ δυστυχισμένη με αυτό που βιώνω εδώ πέρα. 

Θα συνεχίσω μόνο με ξένο. Επίσης πριν λίγο είδα λίγο αίμα στα κακά και έχω φρικαρει. Θα μιλήσω κ με τον παιδίατρο. Αλλά λέω να τον πάρω αύριο να δω αν θα ξαναδώ αίμα. Μάλλον για αλλεργία στο ξένο το κόβω και άντε τώρα να βρω γάλα που να ταιριάζει στην μικρή. Πάλι τα ίδια με πέρσυ 🤦

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...