Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μετά από αποβολή τι ? Εμπειρίες?


Mama123

Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση. Έχω δύο παιδάκια που έκανα φυσιολογικα σε μικρότερη ηλικία με σχετικά μεγάλη ευκολία στη σύλληψη. Πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο , στις έξι εβδομάδες ο γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει ούτε σάκο στον υπέρηχο , με έβαλε να ξανά κάνω χοριακη όπου τελικά έπεφτε κάθε 48 ώρες. Μου μίλησε για παλινδρομη κύηση. Έως τις εφτά εβδομάδες δεν είχα ακόμα ούτε πόνο ούτε αίμα ούτε τίποτα , η χοριακη ενώ έπεφτε ήταν ακόμα πάνω από 200.  έτσι για να επισπεύσει τη διαδικασία και να με βοηθήσει , μου έδωσε κάτι χάπια cytotec και αντιβίωση. Με το που ξεκίνησα τα χάπια , ξεκίνησε το αίμα και απέβαλα , επίσης έπεσε η χοριακη. Μου είπε ευτυχώς δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο να κάνω , απλά μου συνέστησε αποχή μέχρι και την επόμενη περίοδο ακόμα και αν αυτή έρθει σε ένα μήνα και να με ξανά δει τότε . Και εδώ έχω κάποιες απορίες. Διαβάζω οτι σε άλλες περιπτώσεις αφήνουν να έχεις επαφή μετά από δύο εβδομάδες. Εμένα γιατί μου είπε να περιμένω 30 η 40 μέρες όσο χρειαστεί έως μου έρθει περίοδος? Εσάς μετά από πόσες μέρες σας ήρθε περίοδος ? Το αίμα της αποβολής πόσο κράτησε ? Μετά την αποβολή καταφέρατε μια υγιή νέα εγκυμοσύνη? Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Mama123 είπε:

Χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση. Έχω δύο παιδάκια που έκανα φυσιολογικα σε μικρότερη ηλικία με σχετικά μεγάλη ευκολία στη σύλληψη. Πρόσφατα έμαθα ότι είμαι έγκυος στο τρίτο , στις έξι εβδομάδες ο γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει ούτε σάκο στον υπέρηχο , με έβαλε να ξανά κάνω χοριακη όπου τελικά έπεφτε κάθε 48 ώρες. Μου μίλησε για παλινδρομη κύηση. Έως τις εφτά εβδομάδες δεν είχα ακόμα ούτε πόνο ούτε αίμα ούτε τίποτα , η χοριακη ενώ έπεφτε ήταν ακόμα πάνω από 200.  έτσι για να επισπεύσει τη διαδικασία και να με βοηθήσει , μου έδωσε κάτι χάπια cytotec και αντιβίωση. Με το που ξεκίνησα τα χάπια , ξεκίνησε το αίμα και απέβαλα , επίσης έπεσε η χοριακη. Μου είπε ευτυχώς δεν θα χρειαστεί κάτι άλλο να κάνω , απλά μου συνέστησε αποχή μέχρι και την επόμενη περίοδο ακόμα και αν αυτή έρθει σε ένα μήνα και να με ξανά δει τότε . Και εδώ έχω κάποιες απορίες. Διαβάζω οτι σε άλλες περιπτώσεις αφήνουν να έχεις επαφή μετά από δύο εβδομάδες. Εμένα γιατί μου είπε να περιμένω 30 η 40 μέρες όσο χρειαστεί έως μου έρθει περίοδος? Εσάς μετά από πόσες μέρες σας ήρθε περίοδος ? Το αίμα της αποβολής πόσο κράτησε ? Μετά την αποβολή καταφέρατε μια υγιή νέα εγκυμοσύνη? Υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Καλό Πάσχα με ανάσταση κορίτσι μου και λυπάμαι γιατρός δεν είμαι αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να καθαρίσει η μητρα σου και για αυτό του είπε ότι πρέπει να περάσουν τόσες μέρες εγώ δεν ξέρω για αυτές τις περιπτώσεις που λες σε δύο εβδομάδες πρώτον είναι επικίνδυνο αν δεν καθαρίσει καλά η μήτρα δεν νομίζω ότι είναι σωστο να αρχίσεις επαφές επίσης πιστεύω ότι θα καταφέρεις να έχεις μια εγκυμοσύνη όμορφη και καλή πίστη και υπομονή να έχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από παλινδρόμηση σου λένε καλό είμαι μετά από την περίοδο που Θα έρθει τώρα αυτό που λες για δυο εβδομάδες είναι μετά ξέρω κι απο αυτά που έχω ζήσει είναι να σε δει ο γιατρός και μπορείς να κανείς επαφες αλλά όχι εγκυμοσύνη όπως και να μπεις θάλασσα σου λένε μετά απο δυο εβδομάδες κι αυτό είναι για να έχει επανέλθει ο τραχιλος για εγκυμοσινη κι τότε λένε μετά από την πρώτη περίοδο να καθαρίσει καλά η μήτρα για αυτό σου είπε να σε δει κι μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ από εμπειρία έχοντας χάσει δύο ξέρω ότι πρέπει να σου έρθει η πρώτη περίοδος και μετά να έχεις επαφές. Και την πρώτη φορά μάλιστα μου είχε πει και μετά από τρεις μήνες να προσπαθήσω για εγκυμοσύνη. Πρέπει να καθαρίσει ο οργανισμός και να επανέλθουν τα όργανα σου στην θέση τους γιαυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...