Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Το αντικείμενό μου είναι εντελώς άσχετο, απλά μου αρέσει πολύ το φαγητό 🤣 Επειδή δεν τρώω καθόλου ζωικά, χρειάζομαι οπωσδήποτε πηγή ω3. Έχει επίσης και σίδηρο, πρωτεΐνη κτλ Οπότε φροντίζω να καταναλώνω καθημερινά σίγουρα 1 κουταλάκι του γλυκού. Εντάξει, εσείς δεν τον χρειάζεστε και παντού, αλλά είναι πολύ ωφέλιμος και δεν αλλοιώνει τη γεύση των φαγητών. Δεν πρέπει να ειναι ήδη τριμμένος γιατί οξειδώνεται πολύ γρήγορα. Στο μούλτι δεν πρόκειται να γίνει. Πάρε ολόκληρο και να τον διατηρείς στο ψυγείο. Τον τρίβεις σε τρίφτη μπαχαρικών. Εγώ έχω έναν απλό του ικέα. Και τον τρίφτη στο ψυγείο τον εχω επίσης.

Ορίστε? Τρίφτης μπαχαρικών???? Για κάτσε να κοιτάξω αν είμαι στο σωστό τοπικ γιατί νομίζω ότι είμαι σε κάποιο φόρουμ μαγειρικής υψηλού επίπεδου. Εγω σχετικά πρόσφατα έμαθα τη Μαριζ. Τωρα τρίφτη μπαχαρικών πρώτη φορά ακούω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Πωωωωω ρε @Luna777 τι ειναι ολα αυτα!?????? Αγαπω γιατι εισαι και εκλεπτυσμενη οπως βλεπω και μαλιστα θα ηθελα να ημουν και εγω ετσι πολυ... Αλλα δυστυχως ανηκω στην κατηγορια της φιλολογου @twinkletwinlkle...μαγειρευω δυο τρεις στα χιλια χρονια ( βεβαια παρα πολυ ωραια) αλλα δυστυχως πεφτει πεινα πολυ ειδικα οταν ο αντρας μου εχει υπηρεσια  κατι απογευματα και τετοια που δεν προλαβαινει να μαγειρεψει... Εχω σκοπο απ τις 22 να δουλευω σπιτι για κανενα μηνα οποτε αφου το απαιτει και η κατασταση θα κανω τη προσπαθεια να μαγειρευω και μαλιστα θα παρω ιδεες απ τη λιστα σου!

Τα περισσότερα δεν θέλουν καν πολύ χρόνο και προετοιμασία, μη σε τρομάζουν. Λίγη οργάνωση και μια χαρά θα τα καταφέρεις. Όρεξη να υπάρχει. Μπιφτέκια, κεφτεδάκια και φαλάφελ κάνω μεγάλες ποσότητες και τα έχω στην κατάψυξη ωμά. Και τσουπ, όταν πέφτει πείνα και βιάζομαι τα πετάω στο φούρνο και σε 30 λεπτά είναι έτοιμα. Έχω μάθει και στον άντρα μου τα κόλπα και έχει γίνει και αυτός πρώτος μάγειρας 🤣. Εντάξει δεν θα κάτσει να κάνει μουσάκα και γεμιστά, αλλα οταν ειναι σπίτι όλα τα άλλα τα ξεπετάει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο, να γυρνάς από τη δουλειά και να είναι έτοιμο το φαγητό 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ορίστε? Τρίφτης μπαχαρικών???? Για κάτσε να κοιτάξω αν είμαι στο σωστό τοπικ γιατί νομίζω ότι είμαι σε κάποιο φόρουμ μαγειρικής υψηλού επίπεδου. Εγω σχετικά πρόσφατα έμαθα τη Μαριζ. Τωρα τρίφτη μπαχαρικών πρώτη φορά ακούω. 

Αυτός είναι! Μπορείς να βάλεις και πιπέρι, μπαχάρι, χοντρό αλάτι κτλ. Και ο μύλος του καφέ εχω ακούσει ότι κάνει δουλειά.

16524591197681104143689422636824.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Αυτός είναι! Μπορείς να βάλεις και πιπέρι, μπαχάρι, χοντρό αλάτι κτλ. Και ο μύλος του καφέ εχω ακούσει ότι κάνει δουλειά.

16524591197681104143689422636824.jpg

Α καλε αυτός είναι ο μύλος, έτσι τον ξέρω εγώ. Ωραία ιδέα! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η condios είπε:

Όχι κοπελιά,,εγώ για Ιούλιο ειμαι αν και εφοσον μας κανει τη χαρη το ενδομητριο,,,,εν τω μεταξυ επιτελους βγηκα αρνητικη και επανηλθαν γευση και οσμη ,,,δεν αντεχα να τρωω και να μη νιωθω ηταν κριμα,,,

αλλος για Ιουλιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο 

Αν προλάβω μπορεί κι εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ορίστε? Τρίφτης μπαχαρικών???? Για κάτσε να κοιτάξω αν είμαι στο σωστό τοπικ γιατί νομίζω ότι είμαι σε κάποιο φόρουμ μαγειρικής υψηλού επίπεδου. Εγω σχετικά πρόσφατα έμαθα τη Μαριζ. Τωρα τρίφτη μπαχαρικών πρώτη φορά ακούω. 

Ούτε εγώ ήξερα ότι υπάρχει 😂 που μαγειρεύω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η condios είπε:

Όχι κοπελιά,,εγώ για Ιούλιο ειμαι αν και εφοσον μας κανει τη χαρη το ενδομητριο,,,,εν τω μεταξυ επιτελους βγηκα αρνητικη και επανηλθαν γευση και οσμη ,,,δεν αντεχα να τρωω και να μη νιωθω ηταν κριμα,,,

αλλος για Ιουλιοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο 

Ας είναι λοιπόν Ιούλιο. Όλο και κάποια θα βρεθεί να είναι μαζί σου!!

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αχχχ ένα σκ έμεινε αλλά θα φανει σαν μήνας. Στο μεταξύ 2 μέρες τώρα έχω κράμπες λες και μου έρχεται περίοδος και τραγική κούραση, δε μπορώ να παρω τα πόδια μου (που δεν κάνω και τπτ, περπατάω λίγο για τα δεδομένα μου και εννοείται τπτ από δουλειές κλπ). 
εγω δεν απέχω από αλάτι, δεν ξέρω πως έχει βγει αυτή η οδηγία για τις μέρες μετά την Ετ, άλλο στη διέγερση. Τρώω αλάτι αλλά  λίγο περιορισμένα μιας και παίρνω ακόμα προζελον (αν και τα μείωσα από 2 σε 1) όμως ένα βράδυ πχ παραγγείλαμε σουβλάκι απ έξω και έφαγα κανονικά, όχι υστερίες δλδ. Κυρίως προσέχω τη ζάχαρη, δηλαδή βασικά δεν τρώω γλυκά μπισκότα κέικ κλπ αλλά φυσικά παίρνω ζάχαρη από φρούτα και ένα σωρό άλλα τρόφιμα. 
τρωω απαραιτητως ένα βραστό αυγό μαζί με μισό (ή ολοκληρο αναλογα το μέγεθος) γις πρωινό, φρουτοσαλάτα με μισή μπανάνα, ακτινίδιο και 7-8 φράουλες, λίγα ξηροκαρπια για σνακ (2 βραζιλιάνικα καρύδια μαζί με καμία 10ρια αμύγδαλα ή 4 καρύδια) και έχω μεταφέρει το γιαούρτι ή κεφιρ που έτρωγα για πρωινό στο βραδυνο μου για να μην είναι κοντά σε θυροξινη.

Κατά τα άλλα τπτ extreme, αλλά σίγουρα κάνει καλό το λιπαρό ψάρι, σολομός (με μέτρο γιατί είναι και γεμάτος με βαριά μέταλλα), σαρδέλα και σκουμπρί αλλά και καλής ποιότητας πρωτεΐνη. Και προσπαθώ αν και δεν το τηρώ πάντα για σαλάτα σε κάθε γεύμα, είτε ντομάτα είτε πράσινα, σπανάκι, ρόκα κλπ. 

Μια χαρά τρως και εσυ…. Που να κάτσω να φτιαξω σαρδέλα και σκουμπρί…

στις πριν 4 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μμμ τώρα σωθηκες. Βρε δεν σου έχω πει ότι είμαι ανεπροκοπη? Αβοκαντο και βραστά αυγα έτρωγα σίγουρα. Τωρα από εκεί και πέρα ο, τι έβρισκα, κανένα σουβλάκι, μακαρόνια,  ρύζι, είχα φάει και μια φορά ψάρι.

Ένα θα σου πω για να καταλάβεις. Έχω στο ψυγείου 1 κουτί δεσπολα, Νεκταρινια, ροδάκινα και ακτινίδια και δεν τα έχω αγγίξει γιατί βαριέμαι το καθάρισμα.Αντ αυτού τρώω κάθε μέρα 2 μπανάνες. Και από τη δίαιτα που μου έχει δώσει η διαιτολόγος τρώω τα μισά περίπου γιατί τα υπόλοιπα θέλουν πιο "περιτεχνο" μαγείρεμα. Ο, τι να ναι είμαι σου λεω. Αλλά ήρθε η ώρα μου και μένα που μπουχτισα με τόσο αβοκάντο τόσους μήνες και τις τελευταίες μερες έχω αντικαταστήσει το αβοκάντο τοστ με τοστ με μανούρι.Τα αυγα ούτε να τα δω πλέον μπροστά μου και κάθε μέρα λέω ήρθε η μέρα να φάω το ψάρι μου και κάθε μέρα κάνω την πάπια!

Ξέρω ξέρω μου τα πες και τα ξαναπάμε, αλλά πραγματικά….. εγώ σαν εσένα!! Αβοκάντο τρωω πολύ και τώρα αυτά που είδα δεν μου αρέσουν. Αυγά τρωω κάθε μέρα σχεδόν, βραστά η τηγανητά με λάδι καρύδας (μου τα κάνει το αγόρι) επίσης φρούτα αν δεν μου κόψει εγώ δεν τα τρωω 😂😂😂 είδα έναν μηλοκοφτη στα lidl που το τοποθετείς πάνω στο μήλο και το κόβει μια και καλή σε κομματάκια. Όταν του είπα να το πάρουμε μου λέει «αν το πάρουμε θα κάτσεις να κόψεις ή θα το κάνω εγώ»😂😂😂😂 Αστα σπυ λέω. Εμείς ακριβώς το ίδιο είμαστε. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η troia είπε:

την οδηγία για το αλάτι σου τη δίνουν αν έχεις κίνδυνο για υπερδιέγερση.

σαρδέλα, γαύρος προτιμότερα για τα ω3. Τα πράσινα τα θέλουμε για το φυλικό οξύ, αλλά μετά την εμβρθομεταφορά καλό είναι τα ωμά να τα πλένετε με ξύδι.

Εμένα που μου αρέσουν αυτά τα ψάρια πρεπει να μου τα φτιάξουν ή να τα παραγγείλω σε ταβέρνα 😂😂😂

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου εγω είμαι 46 κιλά, αλλά εξαιρετικά φαγανη και μαγειρεύω φουλ. Ξέρετε οτι είμαι vegan, άρα η διατροφή μου ειναι λιγο διαφορετική, αλλά μπορώ να σας δώσω κάποιες ιδέες.

Για πρωινό:

Overnight oats με βρώμη, κριθάρι, σίκαλη, φυτικό γάλα, chia, κακάο, κανέλλα, ηλιόσπορους, φράουλες ή μπανάνα. 

Δημητριακά ολικής με φυτικό γάλα/λευκό φυτικό γιαούρτι χωρις ζάχαρη, καρύδια, ηλιόσπορους, κολοκυθόσπορους, κανναβόσπορο και chia και φράουλες/μπανάνα/cranberries.

Porridge με βρώμη, φυτικό γάλα, καρύδια, chia, μπανάνα/blueberries και κανέλλα.

Φρυγανισμένο ψωμί ολικής με avοcado spread (λιωμένο avocado, τριμμένο καρότο, λεμόνι, λιναρόσπορο, ελαιόλαδο, ginger/chilli και φρέσκια πορτοκαλάδα.

English breakfast. Red beans σε φρυγανισμένο ψωμι, σωταρισμένα ντοματινια και μανιτάρια με γλυκιά πάπρικα, αγγούρι και φρέσκια πορτοκαλάδα.

Καγιανά με tofu και πορτοκαλάδα

Μεσημεριανό:

Λαδερά πχ σπανακόρυζο με μπόλικο λεμόνι, φασολάκια γιαχνί, ιμάμ, γεμιστά φουρνου κτλ Πάντα προσθέτω στο σερβιρισμα φρεσκοτριμμένο λιναρόσπορο.

Μανιτάρια άσπρα/καφέ/πλευρώτους ή χειροποίητα μπιφτέκια φακής με καρύδια και βρώμη ή με κινόα, βρώμη, παντζάρι και λεμονάτες πατάτες φούρνου με μουστάρδα.

Stir fry λαχανικών (καρότο, λάχανο, μπρόκολο, μανιτάρια, πολύχρωμες πιπεριές, γιαπωνέζικο tofu) σε sesame oil με noodles ρυζιού, σως φυστικοβούτυρου/σόγιας, λευκό και μαύρο σουσάμι και καβουρδισμένα ανάλατα κάσιους.

Ταϋλανδέζικο κάρυ με coconut milk, λαχανικά, μανιταρια και ρύζι basmati. Ή ινδικό κάρυ με ρεβύθια, καρότα, lemongrass, φυστικοβούτυρο, φυστίκια, κουρκουμά και ρύζι jasmin.

Ασιατικές σούπες με μανιτάρια, λαχανικά, tofu και noodles.

Γιουβέτσι ολικής με μανιτάρια και πιπεριά φλωρίνης και διατροφική μαγιά.

Κριθαρότο ολικής με μανιτάρια, λάδι τρούφας και διατροφική μαγιά.

Όσπρια. Φακές σούπα, λεμονάτα ρεβύθια, φασολάδα, γίγαντες.

Φρέσκες αγκινάρες αλά πολίτα.

Παστίτσιο/μουσακά με ζυμαρικά ολικής, χειροποίητη φυτική μπεσαμελ και κιμά λαχανικών/ηλιόσπορου/σόγιας. Ή με καποιον από αυτούς τους κιμαδες σπαγγέτι μπολονέζ/κανελόνια/λαζάνια.

Ζυμαρικά ολικής/οσπρίων με φυτική άσπρη κρέμα, πολύχρωμες πιπεριές, μανιτάρια και διατροφική μαγιά ή με πεστο ή με κόκκινη σάλτσα ή με κοκκινιστά φυτικά κεφτεδάκια και διατροφική μαγιά.

Κινόα άσπρη και κόκκινη με ψητά λαχανικά και μανιτάρια, λάδι τρούφας και διατροφική μαγιά και συνοδευτικό φυτικό λευκό γιαουρτι χωρις ζάχαρη.

Ντολμαδάκια/Λαχανοντολμάδες με φυτική σπιτική μπεσαμέλ.

Μεξικάνικο burrito/tacοs με kidney beans, guacamole, γλυκοπατάτες/ρύζι, ντομάτα και μαρούλι.

Με το μεσημεριανό πάντοτε μεγάλη μερίδα σαλάτα φρέσκια (πράσινη με διάφορα μέσα/αγγουροντομάτα/λάχανο καρότο) ή μπρόκολο/κουνουπιδι στον ατμό με λεμόνι ή ψητό κουνουπίδι με chilli ή παντζάρια στον ατμό με καρύδια και βαλσάμικο ή βραστά χόρτα.

Βραδινό:

Χειροποίητα φαλάφελ σε αραβική πίτα ολικής με ψητή μελιτζάνα, ταχίνι ολικής ή σως φυστικοβούτυρο, λεμόνι, μαϊντανό και ντομάτα. Συνοδεύονται με ψητές γλυκοπατατες με καπνιστή πάπρικα (σαν τηγανητές).

Σουβλάκι με πίτα ολικής αλάδωτη με ψητά μανιτάρια, σως μουστάρδας, ντομάτα, μαρούλι/μαϊντανό, τριμμένο καρότο και ψητές πατάτες σαν τηγανητές.

Hot dog με μπαγκέτα ολικής με λουκάνικα tofu, ντομάτα, σπιτική μαγιονέζα, ketchup και μαρούλι. Ή αντίστοιχα burger με σπιτικό μπιφτέκι.

Σπιτική pizza με λαχανικά και μαζί πάντα πράσινη σαλάτα (μαρούλι, ρόκα, σπανάκι κτλ).

Σαλάτα με βραστά κολοκυθάκια, avocado, σως μουστάρδας, λιναρόσπορο και διατροφική μαγιά και παξιμαδάκια πολύσπορα/ολικής.

Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, kale, πολυχρωμες πιπεριές, avocado, τριμμένο καρότο, αγγούρι, διατροφική μαγιά, κολοκυθόσπορο, λιναρόσπορο, ηλιόσπορο, παξιμαδάκια.

Μπρόκολο, κουνουπίδι, καρότο στον ατμό με λεμόνι, παξιμαδάκια και διατροφική μαγιά και λιναρόσπορο.

Ντάκο με ντομάτα, πιπεριά και ελιές.

Για σνακς:

Διάφορα ντιπς: Guacamole, σπιτικό χούμους από ρεβυθια/κόκκινη φακή με κριτσίνια ολικής και ντοματίνια, αγγουράκια κτλ.

Πολλά φρούτα: φράουλες (μόνο βιολογικές), ανανά, μάνγκο, ακτινίδιο, μήλο, πορτοκάλι, μανταρίνι, αχλάδι και ό,τι άλλο είναι εποχής. 

Ξηρούς καρπούς: 3 brazil nuts καθημερινά, μπολικα καρύδια/αμύγδαλα, macademia. 

Αποξηραμένα φρούτα: βερύκοκα, σύκα, cranberries

Αλάτι ελάχιστο και γλυκά πολύ σπάνια, κυρίως σπιτικά χωρίς ζάχαρη.

Γενικά με μέτρο τα ψωμιά. Ζυμαρικά απο αλεύρι και ρύζι 1 φορά την εβδομάδα το καθένα. Όπου μπορώ χρησιμοποιώ καστανό ρύζι ή κινόα, ακόμα καλύτερα.

Τηγανητά σπίτι ποτέ. Junk food απέξω προσπαθούμε 1 φορά την εβδομάδα. Καμια φορά μπορεί και πιο πολύ 😊 Σε εστιατόρια κυρίως τρώμε ασιατικά και ό,τι πιο υγιεινό έχει στον κατάλογο. 

Βραδινά και μεσημεριανά εναλλάσσονται. Στόχος μου είναι να υπάρχει μεγάλη ποικιλία υλικών. Και προσπαθώ σχεδόν παντού να προσθέτω λιναρόσπορο, διάφορους άλλους σπόρους, ξηρούς καρπούς και διατροφική μαγιά.

Ειναι τόσα πολλά, δεν ξέρω τι να πρωτογράψω. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Εγώ πάντως παρόλο που είμαι τίγκα στη ναυτία καθημερινά, έχω τρελή όρεξη και τα τρώω όλα κανονικά και ακόμα πιο συχνά 🤣. Αν μείνει άδειο το στομάχι μου υποφέρω χειρότερα. 

 

εσυ πρεπει να γράψεις βιβλίο μαγειρικής για εγκύους. Και εγώ θα κάνω τη φωτογράφιση και το layout. Είπαμε. Πρεπει να κάνουμε κανάλι στο YouTube. 😂😂😂😀😀😀 

πραγαμτικα αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο που τα φτιάχνεις όλα αυτά. Εγώ μόνο το πρωινό όπως το τρως και εσυ το τρωω και εγώ. Όλα τα αλλά «βαριεμαι» να φτιάχνω. 
Μπεσαμελ (κανονική) όσο έχω επιχείρηση μόνη δεν πέτυχε και έτσι το έριξα στην έτοιμη. Εάν και εφόσον φτιαξω κανα παστίτσιο. 
μπες μου ομως κατι, λένε κανέλα και ginger/τσίλι όχι στην εγκυμοσύνη. Το κοιταξες αυτό; Λέω εγώ τώρα….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Τα περισσότερα δεν θέλουν καν πολύ χρόνο και προετοιμασία, μη σε τρομάζουν. Λίγη οργάνωση και μια χαρά θα τα καταφέρεις. Όρεξη να υπάρχει. Μπιφτέκια, κεφτεδάκια και φαλάφελ κάνω μεγάλες ποσότητες και τα έχω στην κατάψυξη ωμά. Και τσουπ, όταν πέφτει πείνα και βιάζομαι τα πετάω στο φούρνο και σε 30 λεπτά είναι έτοιμα. Έχω μάθει και στον άντρα μου τα κόλπα και έχει γίνει και αυτός πρώτος μάγειρας 🤣. Εντάξει δεν θα κάτσει να κάνει μουσάκα και γεμιστά, αλλα οταν ειναι σπίτι όλα τα άλλα τα ξεπετάει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο, να γυρνάς από τη δουλειά και να είναι έτοιμο το φαγητό 😍

Το φαλαφελ πως το τρως; Μια φορά δοκίμασα και νόμιζα ότι τρώω γρασίδι 😂 (χωρίς παρεξήγηση)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Α καλε αυτός είναι ο μύλος, έτσι τον ξέρω εγώ. Ωραία ιδέα! Ευχαριστώ!

Μύλο τον ξέρω και εγώ και όλος ο κόσμος νομίζω 🤣😂🤣😂🤣😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Αυτός είναι! Μπορείς να βάλεις και πιπέρι, μπαχάρι, χοντρό αλάτι κτλ. Και ο μύλος του καφέ εχω ακούσει ότι κάνει δουλειά.

16524591197681104143689422636824.jpg

Κάλε αυτό το ξέρω απλά του έχω δώσει άλλο όνομα Μήλο το λέμε εμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η troia είπε:

η ζαχαρη καλό ειναι να κοπεί 3 μήνες προ της ωοληψίας μαζί με όλες τις τροφές που προκαλούν φλεγμονές. Το αλάτι αν δεν υπάρχει κίνδυνος για υπερδιέγερση δεν μας ενοχλεί...Μα και τη ζάχαρη την αποφεύγουμε απλώς, ας μην την τρώμε συστηματικά. Το απόλυτο δεν ε΄ίναι εφικτό για +3 μήνες...Καλό είναι επίσης να αποφεύγουμε τη γλουτένη, ειδικά αν δεν ξ΄έρουμε αν εχουμε προδιάθεση για κοιλιοκάκη, αλλά και πάλι χαλαρά...

Ωχ ωχ ωχ +3μήνες 😱😱😱 αυτό δεν παίζει…. Αν και δεν είμαι τόσο γλυκατζου αλλά να, σήμερα το πρωι έφαγα ένα κομμάτι σοκολάτα. Αυριο θα φαω τούρτα παγωτο σε γενέθλια κτλ κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η hope501 είπε:

Ωχ ωχ ωχ +3μήνες 😱😱😱 αυτό δεν παίζει…. Αν και δεν είμαι τόσο γλυκατζου αλλά να, σήμερα το πρωι έφαγα ένα κομμάτι σοκολάτα. Αυριο θα φαω τούρτα παγωτο σε γενέθλια κτλ κτλ. 

🥹🥹🥹🥹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Αχ! Σταματαααααααα 🔥🔥🔥🔥🔥

🥰🥰

 

βρε κορίτσια έχετε κι εσείς το ίδιο θέμα με εμένα δλδ να γράφετε να πατάτε αποστολή και να μην εμφανίζεται να κάνετε ανανέωση και να το ξανά γράφετε και να έρχεται ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Τα περισσότερα δεν θέλουν καν πολύ χρόνο και προετοιμασία, μη σε τρομάζουν. Λίγη οργάνωση και μια χαρά θα τα καταφέρεις. Όρεξη να υπάρχει. Μπιφτέκια, κεφτεδάκια και φαλάφελ κάνω μεγάλες ποσότητες και τα έχω στην κατάψυξη ωμά. Και τσουπ, όταν πέφτει πείνα και βιάζομαι τα πετάω στο φούρνο και σε 30 λεπτά είναι έτοιμα. Έχω μάθει και στον άντρα μου τα κόλπα και έχει γίνει και αυτός πρώτος μάγειρας 🤣. Εντάξει δεν θα κάτσει να κάνει μουσάκα και γεμιστά, αλλα οταν ειναι σπίτι όλα τα άλλα τα ξεπετάει. Δεν υπάρχει πιο ωραίο, να γυρνάς από τη δουλειά και να είναι έτοιμο το φαγητό 😍

Ειναι τελειοοοο και εγω το ζω σε μονιμη βαση... Και για ολα τα φαγητα..... Τα στολιζει κιολας η αγαπη μου.... Χαχαχα π.χ.... βαζω δυο τρια γιατι αλλιως ολοκληρο αλμπουμ θα βαλω .... Δεν τα λες διαιτης... Αλλα τι να καωωωωω αφου με αρεσουν.... Θα πεσει πεινα στην ετ .... 😥😥😥

IMG_20220111_214349.jpg

IMG-10fdaedfcf420d39515f2744d7ce26ba-V.jpg

IMG_20211210_220532.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Ας είναι λοιπόν Ιούλιο. Όλο και κάποια θα βρεθεί να είναι μαζί σου!!

Μια χαρά τρως και εσυ…. Που να κάτσω να φτιαξω σαρδέλα και σκουμπρί…

Ξέρω ξέρω μου τα πες και τα ξαναπάμε, αλλά πραγματικά….. εγώ σαν εσένα!! Αβοκάντο τρωω πολύ και τώρα αυτά που είδα δεν μου αρέσουν. Αυγά τρωω κάθε μέρα σχεδόν, βραστά η τηγανητά με λάδι καρύδας (μου τα κάνει το αγόρι) επίσης φρούτα αν δεν μου κόψει εγώ δεν τα τρωω 😂😂😂 είδα έναν μηλοκοφτη στα lidl που το τοποθετείς πάνω στο μήλο και το κόβει μια και καλή σε κομματάκια. Όταν του είπα να το πάρουμε μου λέει «αν το πάρουμε θα κάτσεις να κόψεις ή θα το κάνω εγώ»😂😂😂😂 Αστα σπυ λέω. Εμείς ακριβώς το ίδιο είμαστε. 

Εμένα που μου αρέσουν αυτά τα ψάρια πρεπει να μου τα φτιάξουν ή να τα παραγγείλω σε ταβέρνα 😂😂😂

εσυ πρεπει να γράψεις βιβλίο μαγειρικής για εγκύους. Και εγώ θα κάνω τη φωτογράφιση και το layout. Είπαμε. Πρεπει να κάνουμε κανάλι στο YouTube. 😂😂😂😀😀😀 

πραγαμτικα αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο που τα φτιάχνεις όλα αυτά. Εγώ μόνο το πρωινό όπως το τρως και εσυ το τρωω και εγώ. Όλα τα αλλά «βαριεμαι» να φτιάχνω. 
Μπεσαμελ (κανονική) όσο έχω επιχείρηση μόνη δεν πέτυχε και έτσι το έριξα στην έτοιμη. Εάν και εφόσον φτιαξω κανα παστίτσιο. 
μπες μου ομως κατι, λένε κανέλα και ginger/τσίλι όχι στην εγκυμοσύνη. Το κοιταξες αυτό; Λέω εγώ τώρα….

Εκτός από mammyland meeting εμείς πρέπει να κάνουμε και business meeting 🤣🤣🤣 Έχει ψωμί η δουλειά!

Α δεν ξερω για τσίλι και κανέλλα. Θα το ψάξω. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει θέμα για μικρές ποσότητες. Το τζιντζερ πάντως βοηθάει πολύ στη ναυτία της εγκυμοσύνης. Και το προτεινουν σε όλα τα site που διαβάζω. Στο εξωτερικό το παίρνουν και σε χάπι φαντάσου.

Η μπεσαμέλ είναι πανεύκολη. Μάλλον την έχεις πάρει με στραβό μάτι. Δες βίντεο στο youtube και ακολούθα κατά γράμμα τις αναλογίες και τις οδηγίες.  Θέλει συνεχές ανακάτεμα και καλή κατσαρόλα για να μην σου κολλήσει. Και με το που πήξει την βγάζεις από το μάτι. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η kaposetsi είπε:

Το φαλαφελ πως το τρως; Μια φορά δοκίμασα και νόμιζα ότι τρώω γρασίδι 😂 (χωρίς παρεξήγηση)

Τα λατρεύω!!! Ίσως είναι και θέμα συνήθειας. Μπορεί να μην σου αρέσει και ο φρέσκος κόλιανδρος. Διότι σε κάποιους ανθρώπους, λόγω ενός γονιδίου, θυμίζει η γεύση του σαπούνι.

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Μύλο τον ξέρω και εγώ και όλος ο κόσμος νομίζω 🤣😂🤣😂🤣😂

Εγώ το λέω και τρίφτη και μύλο. Μάλλον βγάζω δικές μου λέξεις τελικά🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ειναι τελειοοοο και εγω το ζω σε μονιμη βαση... Και για ολα τα φαγητα..... Τα στολιζει κιολας η αγαπη μου.... Χαχαχα π.χ.... βαζω δυο τρια γιατι αλλιως ολοκληρο αλμπουμ θα βαλω .... Δεν τα λες διαιτης... Αλλα τι να καωωωωω αφου με αρεσουν.... Θα πεσει πεινα στην ετ .... 😥😥😥

IMG_20220111_214349.jpg

IMG-10fdaedfcf420d39515f2744d7ce26ba-V.jpg

IMG_20211210_220532.jpg

Ωωωω τυχερή!!! Μπράβο του καλέ Βρήκες χρυσό παιδί εσύ! Μα πως φαίνεται όμως πως σε λατρεύει με τέτοια περιποίηση 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Luna777 είπε:

Ωωωω τυχερή!!! Μπράβο του καλέ Βρήκες χρυσό παιδί εσύ! Μα πως φαίνεται όμως πως σε λατρεύει με τέτοια περιποίηση 😍

Ναι οντως ετσι ειναι , αλλα και εγω τον τιμω και τον σεβομαι! Ειμαι ευχαριστημενη με την επιλογη μου, να μεγαλωσει η οικογενεια και ολα να πανε καλα! Μπορει να μην μαγειρευω αλλα και εγω του χω ομως ενα σπιτι στην τριχα παντα , αρωματισμενο περιποιημενο με ποδολουτρα κρασια τζακια και ολα τα καλα! Να δω πως θα τη παλεψω με παιδια που θα μου το γκρεμιζουν βεβαια....χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ειναι τελειοοοο και εγω το ζω σε μονιμη βαση... Και για ολα τα φαγητα..... Τα στολιζει κιολας η αγαπη μου.... Χαχαχα π.χ.... βαζω δυο τρια γιατι αλλιως ολοκληρο αλμπουμ θα βαλω .... Δεν τα λες διαιτης... Αλλα τι να καωωωωω αφου με αρεσουν.... Θα πεσει πεινα στην ετ .... 😥😥😥

IMG_20220111_214349.jpg

IMG-10fdaedfcf420d39515f2744d7ce26ba-V.jpg

IMG_20211210_220532.jpg

Μου έτρεξαν τα σάλια… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ναι οντως ετσι ειναι , αλλα και εγω τον τιμω και τον σεβομαι! Ειμαι ευχαριστημενη με την επιλογη μου, να μεγαλωσει η οικογενεια και ολα να πανε καλα! Μπορει να μην μαγειρευω αλλα και εγω του χω ομως ενα σπιτι στην τριχα παντα , αρωματισμενο περιποιημενο με ποδολουτρα κρασια τζακια και ολα τα καλα! Να δω πως θα τη παλεψω με παιδια που θα μου το γκρεμιζουν βεβαια....χαχαχα

Να είστε πάντα έτσι αγαπημένοι!!! Θα έρθει και το μωράκι σας και ας το γκρεμίσει όλο το σπίτι, χαλάλι! Εμάς ήδη μας το γκρεμίζουν οι γάτες 🤣, οπότε λίγος χαμούλης παραπάνω δεν πειράζει. Μονο ευτυχία νιώθουμε με όλες αυτές τις καρδούλες εδώ μέσα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Αχχχ ένα σκ έμεινε αλλά θα φανει σαν μήνας. Στο μεταξύ 2 μέρες τώρα έχω κράμπες λες και μου έρχεται περίοδος και τραγική κούραση, δε μπορώ να παρω τα πόδια μου (που δεν κάνω και τπτ, περπατάω λίγο για τα δεδομένα μου και εννοείται τπτ από δουλειές κλπ). 
εγω δεν απέχω από αλάτι, δεν ξέρω πως έχει βγει αυτή η οδηγία για τις μέρες μετά την Ετ, άλλο στη διέγερση. Τρώω αλάτι αλλά  λίγο περιορισμένα μιας και παίρνω ακόμα προζελον (αν και τα μείωσα από 2 σε 1) όμως ένα βράδυ πχ παραγγείλαμε σουβλάκι απ έξω και έφαγα κανονικά, όχι υστερίες δλδ. Κυρίως προσέχω τη ζάχαρη, δηλαδή βασικά δεν τρώω γλυκά μπισκότα κέικ κλπ αλλά φυσικά παίρνω ζάχαρη από φρούτα και ένα σωρό άλλα τρόφιμα. 
τρωω απαραιτητως ένα βραστό αυγό μαζί με μισό (ή ολοκληρο αναλογα το μέγεθος) γις πρωινό, φρουτοσαλάτα με μισή μπανάνα, ακτινίδιο και 7-8 φράουλες, λίγα ξηροκαρπια για σνακ (2 βραζιλιάνικα καρύδια μαζί με καμία 10ρια αμύγδαλα ή 4 καρύδια) και έχω μεταφέρει το γιαούρτι ή κεφιρ που έτρωγα για πρωινό στο βραδυνο μου για να μην είναι κοντά σε θυροξινη.

Κατά τα άλλα τπτ extreme, αλλά σίγουρα κάνει καλό το λιπαρό ψάρι, σολομός (με μέτρο γιατί είναι και γεμάτος με βαριά μέταλλα), σαρδέλα και σκουμπρί αλλά και καλής ποιότητας πρωτεΐνη. Και προσπαθώ αν και δεν το τηρώ πάντα για σαλάτα σε κάθε γεύμα, είτε ντομάτα είτε πράσινα, σπανάκι, ρόκα κλπ. 

Μ αρέσει που κουράζεσαι χαχαχαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

+3 μηνες δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο να το κανω .. ειμαι τερμα γλυκατζου καιναν ειναι να χασω υον εαυτο μου για την εξωσωματικη , αστο να παει! Χωρις εστω ενα κομματακι σοκολατα δεν μπορω γιατι θα με πιασει καταθλιψη .. βεβαια εκεινες τις μερες θα προσεξω παρα πολυ... Αλλα γενικοτερα δεννεχω σκοπο να πιεσω τον εαυτο μου παρα πολυ! Θα κανω οτι μπορω αλλα με γνωμονα να μαι καλα ψυχολογικα οσο περναει απ το χερι .. αυτο που με σωζει ειναι οτι ειμαι τερμα καλα σρ ολα τα ανοσολογικα οποτε δν θα παρω λογικα τιποτα σε επιπλεον που να με αγχωσει κι αλλο.... Επισης κοιλιοκακη δεν εχω φοβο , εχει ελεγχθει και αυτο ... Δοξα το Θεο εστω και αυτα ας μην με επιβαρυνουν αλλο... Οι ορμονες θα ναι το ενα κομματι και τα υπολοιπα χαπια στην ετ ..τα οποια ακομα δεν τα σκεφτομαι για να μαι ηρεμη! Απ οτι καταλαβα και εσυ κατι θα κανεις οπως ειπε η χοπ μου! Καλη επιτυχια σου ευχομαι !!!!!!! Δεν ειχαμε ξαναμιλησει αλλα θα τα λεμε!!!😉

Ποιον καφέ και χαζομάρες..  σε ζαχαροπλάστειο για παστε παμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kateriniwk είπε:

Ειναι τελειοοοο και εγω το ζω σε μονιμη βαση... Και για ολα τα φαγητα..... Τα στολιζει κιολας η αγαπη μου.... Χαχαχα π.χ.... βαζω δυο τρια γιατι αλλιως ολοκληρο αλμπουμ θα βαλω .... Δεν τα λες διαιτης... Αλλα τι να καωωωωω αφου με αρεσουν.... Θα πεσει πεινα στην ετ .... 😥😥😥

IMG_20220111_214349.jpg

IMG-10fdaedfcf420d39515f2744d7ce26ba-V.jpg

IMG_20211210_220532.jpg

Παρόμοια πιάτα έχουμε χαχαχα α

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...