Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotegko είπε:

Καλησπερα σε ολες!!

Ειμαι καινουρια στο φορουμ και νεα σε ολο αυτο το ταξιδι της εξωσωματικης και νιωθω ηδη να με κυριευουν αισθηματα αγχους,φοβου,ανυπομονησιας,θλιψης,ολα μαζι!

Δεν ξερω με τι δυναμη, κουραγιο και σθενος το αντιμετωπιζετε ολες σας! Σας θαυμαζω! Διαβαζω τοσες ιστοριες, τοσες περιπτωσεις που με κανουν να φαινομαι τοσο «μικρη» μπροστα τους. Εγω μολις περασα επιτροπη εξωσωματ και περιμενω να ξεκινησω… Δεν σας κρυβω οτι διαβαζοντας ολα αυτα ενιωσα οτι θα ξεκινησει ενας γολγοθας και αγχωνομαι παρα πολυ γιατι το θελω τοσο πολυ..

Εγω ειμαι 35 ετων, με πολυκυστικες, ΑΜΗ στο 3,42 , ολες οι εξετασεις και σαλπιγγογραφια καλη , αλλα εχουμε θεμα στο σπερμα.Ολιγοσπερμια, σε συνδυασμό με τις πολυκυστικες και τους ακανονιστους κυκλους τους δικους μου, δεν ερχοταν το αποτελεσμα οποτε και πηγαμε στη λυση της εξωσωματικης.

Εχετε καποια αναλογη περιπτωση με μενα; Κανω τοσα πολλα σεναρια αποτυχιας ( αυτομαστιγωνομαι κοινως!!!) που θα ηθελα πολυ να μαθω αν υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια! 
 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και συγνωμη για το κατεβετο!! ☺️

Κορίτσι μου, το καταλαβαίνω οτι ειναι δύσκολο, αλλά προσπάθησα να είσαι όσο πιο ήρεμη και αισιόδοξη μπορείς. Το ταξίδι σου μόλις ξεκινάει, η ηλικία σου είναι μια χαρά, όλες οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου! Να προσέξεις λίγο τη διατροφή σου, έτσι ώστε να είναι όσο γίνεται πιο υγιής τα ωάρια σου και να ελέγξεις τον θυρεοειδή σου. Μα πάνω απ όλα να έχεις θετική σκέψη και πίστη!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 21 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Ευω προσωπικά απλα πρόσεχα τη διατροφή σε λογικα πλαισια...

Δεν το ηξερα για τα προβιοτικα οποτε δεν πηρα αλλα επειδη ειχα ακουσει για τον ανανα,ετρωγα μια φετα απο την ημερα της ετ κ για 5 μερες.

Εξετασεις αιματος κ μενα ποτε δε μου κάναν ουτε την ημερα ωοληψιας ουτε της ετ.

Με υπερηχους παρακολουθούσαμε τα ωάρια κ την ημερα της ετ..ηπια αρκετό νερό και αφου εφτασα σε σημειο να θελω πολυ τουαλέτα.,μπηκα για την ετ.

Σε ευχαριστώ!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Πολλές πολλές ευχές στα υπέροχα μαγουλάκια σας!!! Να σας ζήσει η μπέμπα, να είναι καλότυχη και με υγεία!!!!💕 

Στο Άγιο σου έχω κλείσει ραντεβού να τον γνωρίσω σε καμιά 10 ημέρες.  Εαν επιτρέπεται, πόσες προσπάθειες έκανες με το ίδιο γιατρό? Από τη αρχή ήσουν στον ίδιο η άλλαξες? Ακολούθησες το πρωτόκολλο Νικα? 

Ευχαριστώ πολύ.Αυτή ήταν στο σύνολο η τεταρτη μου προσπάθεια…δυο είχα κάνει με τον πρ.γιατρο μου ο ποιος δεν έψαχνε τίποτα και δυο με τον Σφακ όπου η δεύτερη πέτυχε.Αν εννοείς αν έκανα εγχυσεις κι αν πείρα αντιβίωση από το στόμα ναι έκανα αλλά μετά από υστεροσκοπηση όχι με δείγμα για τον Νικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Εξαφανισμένη σχεδόν ένα χρόνο  τώρα αλλά ήταν για καλό.... ο Άγιος όπως τον λέω Σφακ έκανε τα μαγικά του και πλέον είμαι μαμά μιας μπέμπας 4 1/2 μηνών. Δύσκολη κύηση... δίδυμη αλλά δυστυχώς το ένα μωρό φάνηκε από νωρίς ότι έχει θέμα και αυτό επιβεβαιωθηκε στην αυχενική. Πέρασα μια ψυχοφθορα διαδικασία αλλά μου έδινε δύναμη το ότι έχω άλλο ένα υγιές μωρό που για χάρη του έκανα τα πάντα. Γεννήθηκε πρόωρα λόγω όλων αυτών για ασφάλεια και έμεινε για να πάρει βάρος 14 μέρες στη θερμοκοιτιδα. Τώρα είμαστε 6,5 κιλά με κάτι μάγουλα σαν κεράσια! Εύχομαι σε όλες να το πάθετε! 💞😘

Ποσό χαρηκα  πραγματικα !!! Μπραβο !!!!να σου ζησει η μπεμπουλα σου.παντα χαρες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, καλησπέρα! Τι κάνετε;

Εμείς περιμένουμε τα νέα από την επιτροπή. Εχει περάσει καμία άλλη πρόσφατα εδώ στη Θεσ/νικη να μου πει πόσο καιρό έκανε η απόφαση;

Επίσης, έχω απορία! Ο γιατρός μου μου είπε να πάρω τις fertilimax (1 τη μέρα)... Θυμίζω οτι είμαι 31 και έχω χαμηλή ΑΜΗ, κοντά στο 0.5

Έψαξα στο φόρουμ και οι απόψεις διίστανται... Διαβάζω για τεστοστερόνη, τριχοφυία, ακμή, στομαχόπονο. Είναι τόσο ζόρικες; Δεν θέλω να τις πάρω αν είναι να χειροτερέψουν την κατάσταση. Επίσης, πόσο μεγάλα είναι τα χάπια; Γιατί διαβάζω οτι πολλές ζορίζονται στην καταποσή τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2023 at 12:32 ΜΜ, ο/η Jenny28 είπε:

Συγχαρητήρια!!!!!!! Πόσο χαίρομαι για την επιτυχία σου!😀
Εάν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις. Σε φυσικό κύκλο πήγες με κατεψυγμένα εμβρυακια? Βλαστοκυστες? Το ενδομητριο σου πόσο ήταν? Ναι, 3 utrogestan απο το στόμα έπαιρνα, γιατί υπάρχει διαφορά? Βέβαια καπου διάβασα για 6 utrogestan (3 απο το στόμα και 3 κολπικά), εσύ πόσα έπαιρνες? Όντως κανω βλαστοκυστες, αλλά εχω θυρεοειδήτιδα hashimoto και κάπου διάβασα τώρα πρόσφατα ότι για εμάς που πασχουμε από αυτοανοσα, ενδείκνυται η κορτιζονη, δεν ξέρω κιόλας, γι'αυτο και ζητάω τις γνώμες σας, η αλήθεια είναι πως ώρες ώρες νομίζω ότι κάνω τον γιατρό και δεν μου αρέσει, αλλά πλέον είμαι σε απόγνωση και βάση των στατιστικων στοιχείων λόγω της ηλικίας μου πρέπει να βιαστώ. Κορίτσια, προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερο μπορώ, έτσι ώστε για τη νέα μου προσπάθεια να επιλέξω έναν γιατρό μαζί με το πρωτόκολλο που να μου ταιριάζει και ίσως αυτη τη φορά να είμαι τυχερή. Τώρα που διαβάζω και μαθαίνω μου κάνει τρομερή εντύπωση που καμία από τις  φορές (6 εμβρυομεταφορες) δεν μου έλεγξαν την ε2 και την prg πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα. Ελέγχους ιστραδιολης κάνανε, αλλά μόνο μερικές ημέρες πριν την οωληψια, στη συνέχεια τίποτα. Και μόνο σε προετοιμασία του ενδομητριου γινόταν έλεγχος prg, αλλά 3 ημέρες μετά, αφού είχε γίνει η εμβρυομεταφορα, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Επίσης τώρα που διαβάζω και μαζεύω εμπειρίες, μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μου άλλαξε ποτέ και κανένα πρωτόκολλο, 6 εμβρυομεταφορες με τα ίδια φάρμακα και απολύτως καμία τροποποίηση. Π.χ σε εσένα ο γιατρός την τρίτη φορά δοκίμασε κάτι άλλο και ήταν και το τυχερό σου. Συγχαρητήρια και πάλι!!!

42 ετων η 1η ετ μου ηταν με 2 εμβρυα 3ης απο καταψυξη.η 2η με ενα μοριδιο (δηλ 4ης μερας)που ο αντρας μου επεμενε να το βαλουμε ενω ο γιατρος ελεγε οχι μονο του μη το βαλεις και 3η κ τυχερη με 3 βλαστοκυστες.εκανα τροποποιημενο φυσικο.σου γράφω αναλυτικα : 2η μερα περιοδου ειχα ενδομήτριο 6,4 κ ξέκινησα 150 μοναδες περγκοβερις που εκανα καθε μερα ιδια ωρα εως κ την 6η μερα δηλ συνολο 1 πενα 900 μονάδων.την 8η μερα κυκλου πηγα για υπερηχο κ ειχα ενα 16εκ κ αλλο ενα 11εκ μου ειπε να κανω εξ αιματος κ ειχα  Lh:7,6 ε2:360 prg : 0,4 μου ειπε κανε citrotide στις 15:30 και ovitrelle στις 21:00.κ πηγα για ωοληψια( ημερα τεταρτη) κ 10η ημέρα κυκλου μου,ημερα πεμπτη μου τηλ οτι γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 κ θα τα αφησουν  για βλαστοκυστες κ ημερα σαββατο ξεπαγωσανε 1 εμβρυο 3ης μερας (που ειχα μαζεψει απο φυσικο) κ το άφησαν κ αυτο να παει βλαστοκυστη κ τις μετεφερα κ τις 3 μαζι ημερα δευτερα.ουτρο ξεκινησα το βραδυ της ωοληψιας  1 κολπο 1 στομα πρωι μεσημερι βραδυ -ειχε πει αποροφουνται καλυτερα ετσι-

τη μερα της ετ δηλ 15η μερα κυκλου (πριν την ετ )μου εκανε υπερηχο κ ειχα ενδομητριο 9,5 κ εξ αιματος ειχα ε2: 177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150 ειχε πει κ οτι ολα ηταν καλα.την 5η μερα ετ μετρησα prg : 48 και ε2 307 για να σιγουρευυτουμε οτι δε χρειαζομαι να παρω σικλακουρ ..κ την 12η μερα που εκανα χοριακη εκανα ξανα κ ε2 κ prg kai μου ξεκινησε σικλακουρ για στηριξη κυησης.τα ουτρο παρέμειναν τα ιδια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!! Θα σου πω το κέντρο, ειναι το Fivi (πρωην Διαβαλκανικό) στη Θεσσαλονίκη. Έχει πολύ καλό εμβρυολογικό, με έμπειρο προσωπικό και ΄όλα σύγχρονα και καινούρια!!

Δεν είναι απαγορευτικό πια αυτό το ξεπάγωμα, πάγωμα, ξεπάγωμα και ΕΤ της είπαν με τον κατάλληλο χειρισμό. Στην περίπτωση της έκαναν συμβούλιο και το αποφάσισαν. Ευτυχώς γιατό γλ΄΄ύτωσε από πολλές ΕΤ..
Αλλά το αν θα πάρεις έστω και αυτό το μικρό ρίσκο εξαρτάται από κάποιους παράγόντες όπως  από την ηλικία σου, αν είχες αποτυχίες πριν  κτλ..
Αν είσαι μικρή γενικά κάτω από τα 40 χωρίς αποτυχίες δεν θα το επέλεγα.. Θα δοκίμαζα να κάνω πρώτα μία ετ και μετά...

Αν χρειαστείς κάτι μιλάμε!

στις πριν 2 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

@Lisaki 80 Πήρα κουράγιο από το σχόλιό σου και είπα να ρωτήσω. Αν δεν σου κάνει κόπο, έστω και σε προσωπικό μήνυμα, θα μπορούσες να μου πεις σε ποιο κέντρο έκανε η κολλητή σου τη διαδικασία με την απόψυξη για προεμφυτευτικό; Έχω κι εγώ βλαστοκύστες σε κατάψυξη, τον επόμενο μήνα λέω να πάω για εμβρυομεταφορά, αλλά σκέφτομαι (δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά), πως αν η εμβρυομεταφορά δεν πάει καλά να δω το ενδεχόμενο του προεμφυτευτικού. Χωρίς να έχω ρωτήσει τον γιατρό, θεωρούσα ότι είναι απαγορευτικό αυτό το πάγωμα-ξεπάγωμα-έλεγχος και πάλι πάγωμα-ξεπάγωμα. Αλλά τώρα που αναφέρεις ότι υπάρχει επιτυχία στη διαδικασία και δεν πάνε στράφι, να το έχω υπόψη μου για να το κουβεντιάσω μελλοντικά με γιατρό και εμβρυολόγο. Σε ευχαριστώ!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Όμως με προβληματίζει απίστευτα το γεγονός ότι δεν έκανε σε καμία εμβρυομεταφορά κάποια αλλαγή πχ, αλλαγή κάποιου φαρμάκου να μου δώσει κορτιζόνη μια φορά η να πάμε μια φορά σε φυσικό κύκλο ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει.

Δεν ΄αλλαξε κάτι γιατί ήξερε πως δεν είναι αυτό το πρόβλημα..  Είτε σου έδινε κορτιζ΄΄όνη είτε όχι, το ίδιο αποτέλεσμα θα υπήρχε..  Δεν σώζονται τα έβρυα με παραπάνω δόση προγεστερόνης 'η με κορτιζόνη, εκτός αν εχεις κάποιο αυτοάνοσο (για τη κορτιζόνη μιλάω) Αν θέλεις άλλαξε έστω και για ψυχολογικούς λόγους φυσικά. Αλλά πραγματικά μην καθυστερείς με αναμφίβολες μεθ΄όδους..  Ζ'ητα προεμφυτευτικο.. Θα δεις πως αν ειναι υγιες το εμβυο θα μεινει...

για οτι θελεις ξαναμιλάμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Fotegko είπε:

Καλησπερα σε ολες!!

Ειμαι καινουρια στο φορουμ και νεα σε ολο αυτο το ταξιδι της εξωσωματικης και νιωθω ηδη να με κυριευουν αισθηματα αγχους,φοβου,ανυπομονησιας,θλιψης,ολα μαζι!

Δεν ξερω με τι δυναμη, κουραγιο και σθενος το αντιμετωπιζετε ολες σας! Σας θαυμαζω! Διαβαζω τοσες ιστοριες, τοσες περιπτωσεις που με κανουν να φαινομαι τοσο «μικρη» μπροστα τους. Εγω μολις περασα επιτροπη εξωσωματ και περιμενω να ξεκινησω… Δεν σας κρυβω οτι διαβαζοντας ολα αυτα ενιωσα οτι θα ξεκινησει ενας γολγοθας και αγχωνομαι παρα πολυ γιατι το θελω τοσο πολυ..

Εγω ειμαι 35 ετων, με πολυκυστικες, ΑΜΗ στο 3,42 , ολες οι εξετασεις και σαλπιγγογραφια καλη , αλλα εχουμε θεμα στο σπερμα.Ολιγοσπερμια, σε συνδυασμό με τις πολυκυστικες και τους ακανονιστους κυκλους τους δικους μου, δεν ερχοταν το αποτελεσμα οποτε και πηγαμε στη λυση της εξωσωματικης.

Εχετε καποια αναλογη περιπτωση με μενα; Κανω τοσα πολλα σεναρια αποτυχιας ( αυτομαστιγωνομαι κοινως!!!) που θα ηθελα πολυ να μαθω αν υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια! 
 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και συγνωμη για το κατεβετο!! ☺️

Σε καταλαβαινω απολυτα. Ειμαι κι εγω στην αρχη και φοβαμαι πολυ. Οι εμπειριες που εχω διαβασει εδω μου δινουν κουραγιο αλλα ταυτοχρονα με αγχωνουν για το ποσο μακρυ και δυσκολο μπορει να ειναι αυτο το ταξιδι. Καλη αρχη και καλη δυναμη να πανε ολα τελεια ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ποσό χαρηκα  πραγματικα !!! Μπραβο !!!!να σου ζησει η μπεμπουλα σου.παντα χαρες !

Ευχαριστώ πολύ ώρα μας ήταν όλη η παλιά φρουρά να τα καταφέρουμε! Με το καλό και στις υπόλοιπες! 💞🤞😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

42 ετων η 1η ετ μου ηταν με 2 εμβρυα 3ης απο καταψυξη.η 2η με ενα μοριδιο (δηλ 4ης μερας)που ο αντρας μου επεμενε να το βαλουμε ενω ο γιατρος ελεγε οχι μονο του μη το βαλεις και 3η κ τυχερη με 3 βλαστοκυστες.εκανα τροποποιημενο φυσικο.σου γράφω αναλυτικα : 2η μερα περιοδου ειχα ενδομήτριο 6,4 κ ξέκινησα 150 μοναδες περγκοβερις που εκανα καθε μερα ιδια ωρα εως κ την 6η μερα δηλ συνολο 1 πενα 900 μονάδων.την 8η μερα κυκλου πηγα για υπερηχο κ ειχα ενα 16εκ κ αλλο ενα 11εκ μου ειπε να κανω εξ αιματος κ ειχα  Lh:7,6 ε2:360 prg : 0,4 μου ειπε κανε citrotide στις 15:30 και ovitrelle στις 21:00.κ πηγα για ωοληψια( ημερα τεταρτη) κ 10η ημέρα κυκλου μου,ημερα πεμπτη μου τηλ οτι γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 κ θα τα αφησουν  για βλαστοκυστες κ ημερα σαββατο ξεπαγωσανε 1 εμβρυο 3ης μερας (που ειχα μαζεψει απο φυσικο) κ το άφησαν κ αυτο να παει βλαστοκυστη κ τις μετεφερα κ τις 3 μαζι ημερα δευτερα.ουτρο ξεκινησα το βραδυ της ωοληψιας  1 κολπο 1 στομα πρωι μεσημερι βραδυ -ειχε πει αποροφουνται καλυτερα ετσι-

τη μερα της ετ δηλ 15η μερα κυκλου (πριν την ετ )μου εκανε υπερηχο κ ειχα ενδομητριο 9,5 κ εξ αιματος ειχα ε2: 177 & prg:31,7(τη θελουν πανω απο 20)κ την ε2 πανω απο 150 ειχε πει κ οτι ολα ηταν καλα.την 5η μερα ετ μετρησα prg : 48 και ε2 307 για να σιγουρευυτουμε οτι δε χρειαζομαι να παρω σικλακουρ ..κ την 12η μερα που εκανα χοριακη εκανα ξανα κ ε2 κ prg kai μου ξεκινησε σικλακουρ για στηριξη κυησης.τα ουτρο παρέμειναν τα ιδια.

 

Καλημέρα κορίτσι μου, εάν επιτρέπεται ποιος είναι ο γιατρός σου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Δεν ΄αλλαξε κάτι γιατί ήξερε πως δεν είναι αυτό το πρόβλημα..  Είτε σου έδινε κορτιζ΄΄όνη είτε όχι, το ίδιο αποτέλεσμα θα υπήρχε..  Δεν σώζονται τα έβρυα με παραπάνω δόση προγεστερόνης 'η με κορτιζόνη, εκτός αν εχεις κάποιο αυτοάνοσο (για τη κορτιζόνη μιλάω) Αν θέλεις άλλαξε έστω και για ψυχολογικούς λόγους φυσικά. Αλλά πραγματικά μην καθυστερείς με αναμφίβολες μεθ΄όδους..  Ζ'ητα προεμφυτευτικο.. Θα δεις πως αν ειναι υγιες το εμβυο θα μεινει...

για οτι θελεις ξαναμιλάμε!!

Σε ευχαριστώ και πάλι, καλημέρα 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας Κορίτσια μου! Κάποιες ίσως με θυμάστε από την προηγούμενη ομάδα του 22. 

Λοιπόν έχω ψαχτεί πάρα πολύ για όλα αυτά που δημιουργήθηκαν στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου και είχαμε εκείνο το αποτέλεσμα... 

Το τελευταίο που έκανα ήταν μια υστεροσκοπηση με βιοψια πριν μια εβδομάδα. Βγήκε το αποτέλεσμα κ έχω ήπιας μορφής χρόνια ενδομητριτιδα. 

Ήθελα να ρωτήσω, είχε κάποια αντίστοιχο αποτέλεσμα? Τι της πρότειναν να κάνεις? 

Σκοπεύω να πάω τον άλλο μήνα για εμβρυομεταφορά με το καλό και οι απόψεις διίστανται, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας. 

 

Εμείς έχουμε τέτοιο θέμα κοριτσι μου. Με την εξωσωματική έμεινα έγκυος με την πρώτη φορά, άσχετα αν υπήρχαν άλλοι παράγοντες και δεν ήταν επιθυμητό το αποτέλεσμα... Αν θέλεις λεπτομέρειες στείλε μου προσωπικό μνμ

@Fotegko

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2023 at 2:09 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσι μου! 
Θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου..  Ήμουνα χρόνια στον κόσμο της εξωσωματικής και εγώ δοκιμάσει πολλά και διαβάσει αρκετά.. ξεκίνησα στα 40,5 την εξωσωματική  για 2ο παιδι, είχαμε ήδη ένα με φυσική σύλληψη  και καταληξα στα 44 να γεννήσω με δανεικά ωάρια το δεύτερο. 
Εγω θεωρώ πως όλο αυτό που περιγράφεις έχει σχέση με την ποιότητα των ωαρίων., πολλά μπορεί να ακούσεις, αλλά δυστυχώς όσο μεγαλώνεις και ειδικά μετά τα 40 η ποιότητα φθίνει. Μπορεί να κανείς τέλειες  βλαστοκυστες ΑΑ αλλά αυτό δεν λέει κάτι για την ποιότητα των εμβρύων, καθώς μόνο με τον προεμφυτευτικο φαίνεται αυτή και οι χρωμοσωμικες.. Μπορεί να έχεις καλές ορμονικές εξετάσεις, καλή ΑΜΗ να κανεις πολλες καλες  Βλαστοκυστες αλλά λόγω ηλικίας να έχουν χρωμοσωμικες.. . Είναι η σκληρή πραγματικότητα. Από όσο έχω δει έχεις δοκιμάσει πολλα και έχεις κάνει πολλά βήματα και θεωρώ πως σωστα έκανες ότι έκανες ως τώρα. Μπορεί να αλλάξεις γιατρο όπως λες,  αλλά αυτό απλά θα σε πάει πίσω γιατί θα πρέπει να σε ξανά μάθει ο νέος γιατρος κτλ.. ενδεχομενως να χάσεις χρόνο με διάφορες αμφιβόλου ποιότητας αναποτελεσματικές θεραπείες, εκγχυσεις, αντιβιωσεις,  prp κτλ. Όπως έλεγε ο γιατρος μου, δυστυχώς μετά τα 40 και ειδικά μετά τα 42-43, έρχονται γυναίκες και δεν μπορούν να αποδεχτούν πως η ποιότητα λόγω ηλικίας είναι κακή και χάνουν χρόνο..,

Εγώ προσωπικα θεωρω πως εφόσον κάνεις  βλαστοκυστες, έχεις πιθανότητες ακόμα.. Στη θέση σου, θα έκανα το εξης, θα συνέχιζα στον ίδιο γιατρο για να μην ξεκινάω κάπου πάλι από την αρχή, καθώς στην ηλικία αυτή ακόμα και π μήνας έχει διαφορά, και θα ζητούσα προεμφυτευτικο έλεγχο στις βλαατοκυστες μου. Η κολλητή μου στα 43,5 έκανε 7 βλαστοκυστες σε μια διέγερση και όλες σχεδόν,  καλης ποιότητας, όταν όμως  έκανε προεμφυευτικο μόνο μια ήταν υγιής! Την  έβαλε και έχει ενα αγοράκι 10 μηνών τώρα..

Η προσωπική μου συμβουλή, μην ψάχνεις, βιταμίνες, θεραπείες  κτλ.. εφόσον έχεις έμβρυα κάνε έναν προεμφυτευτικο να δεις τι παίζει.. με το  υγιές έμβρυο θα μεινεις έγκυος και Θα πάει καλά..

εγώ δυστυχώς δεν έκανα πολλά έμβρυα, έκανα μόνο ένα την φορά ότι και να έπαιρνα.. έβγαινε πάντα grade 1 αλλά είτε απέβαλα,  είτε ήταν αρνητική η χοριακη μου. Σε έμβρυο  του μήνα δεν κάνεις προεμφυευτικο δυστυχώς..  Ειδα την κατάσταση αντικειμενικά, γιατί πολλοί μου  έλεγαν πολλά! Άλλαξε γιατρο κτλ.. Μα τι θα έκανε ο νεος γιατρος; Θα με εκανε νεότερη με καλύτερη ποιότητα ωαριων;;  Πήγα με δανεικά για 2ο παιδί και έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν σου προτείνω δανεικά αμέσως, γιατί κανείς δικά σου έμβρυα. Αλλά πρέπει να δεις την πραγματική τους ποιότητα. Επίσης η αλήθεια είναι πως στην ερώτηση «αν είναι καλό ενα  έμβρυο» η απάντηση είναι «αν γεννηθεί υγιές μωρό ήταν καλό έμβρυο» 

αν χρειαστείς οτιδήποτε μιλάμε πάλι!! Καλή επιτυχία! 

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες ! Πιστεύω κ εγώ ότι όσο ιδανικές συνθήκες κ να έχουμε σε όλα, όσες είμαστε πάνω από 40 θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι παλεύουμε για το ένα σπάνιο ποιοτικό έμβρυο.

@Lisaki 80 Εγώ δεν κάνω πολλά ωάρια όποτε δεν έχω αυτή την επιλογή εσυ όμως που κανεις τόσες βλαστοκυστες πιστεύω ότι πρέπει να κανεις προεμφυτευτικο κ να μεταφέρεις το υγιές ή τα υγιή έμβρυα. Δεδομένου ότι είχες εγκυμοσύνες πιστεύω ότι με υγιές έμβρυο θα καταφέρεις να κρατήσεις αγκαλιάς το παιδάκι σου 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lelita είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες ! Πιστεύω κ εγώ ότι όσο ιδανικές συνθήκες κ να έχουμε σε όλα, όσες είμαστε πάνω από 40 θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι παλεύουμε για το ένα σπάνιο ποιοτικό έμβρυο.

@Lisaki 80 Εγώ δεν κάνω πολλά ωάρια όποτε δεν έχω αυτή την επιλογή εσυ όμως που κανεις τόσες βλαστοκυστες πιστεύω ότι πρέπει να κανεις προεμφυτευτικο κ να μεταφέρεις το υγιές ή τα υγιή έμβρυα. Δεδομένου ότι είχες εγκυμοσύνες πιστεύω ότι με υγιές έμβρυο θα καταφέρεις να κρατήσεις αγκαλιάς το παιδάκι σου 🙂

Σορυ διόρθωση ! προς την @Jenny28 πήγαινε η προτροπή για προεμφυτευτικο... 😻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι σε όλες να είστε καλά και να συνεχίζετε με επιτυχίες την προσπάθεια. Θα χρειαστώ την βοήθεια και την γνώμη από όποια κορίτσια μπορούν να βοηθήσουν.

Μόλις τέλειωσα τις προσπάθειές μου με όσες κατεψυγμένες βλαστοκύστες είχα. Πριν δυο εβδομάδες έκανα μια ετ με τρεις που είχαν απομείνει, μετά από ωοληψίες δυόμιση χρόνων. Δυστυχώς η χοριακή ανέβηκε δειλά και δεν διπλασιάστηκε ποτέ. Στο διάστημα αυτό αποκτήσαμε την κόρη μας, φυσικά ευγνωμονώ την τύχη, τους γιατρούς, το σύμπαν ολόκληρο γι’ αυτό το θαυματάκι. Και είπαμε να προσπαθήσουμε τώρα για το αδελφάκι της. Όμως δεν μας βγήκε.

Το θέμα τώρα είναι πώς συνεχίζουμε… Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα και να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να ηρεμήσει και όταν θελήσω, το συζητάμε ξανά. Όμως θέλω να πάω διαβασμένη και προετοιμασμένη αυτή τη φορά. Ξεκινάω απ’ το μηδέν, είμαι 41 πια και έχω χαμηλή ανταπόκριση σε ωάρια (συνήθως 2-3 καταφέρναμε να πάρουμε, υπήρχε μήνας που πήραμε έξι). Τα οποία όμως δίνουν καλές βλαστοκύστες, αν αυτό έχει κάποια σημασία. Ως τώρα 4 άριστες και μία μέτρια έχουμε εμφυτεύσει. Ολ' αυτά ως εδώ, γιατί ξέρουμε καλά πως όσο περνάει η ηλικία αλλάζουν τα δεδομένα. Αναρωτιέμαι πραγματικά τι πρωτόκολλο θα μου προτείνει αυτή τη φορά και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει αν το πρωτόκολλο ενισχύει την εμφάνιση περισσότερων ωαρίων στις ωοθήκες ή μόνο το μεγάλωμα αυτών που ήδη εμφανίζονται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μπορώ, νομίζετε, να προτείνω εγώ κάποιο συγκεκριμένο με καλύτερα αποτελέσματα;

Πρόβλημα με το σπέρμα δεν έχουμε ούτε κάτι άλλο που να αφορά εμένα. Ούτε αποβολές είχα ποτέ. Σκέφτηκα να προτείνω προεμφυτευτικό, για τον οποίο τόσα καλά διαβάζω, αλλά δεν ξέρω πότε προτείνεται, αν είναι θέμα επιλογής του ζευγαριού ή όχι, αν πρέπει να έχεις πολλές βλαστοκύστες για να γίνει... Τι λέτε; Σε γλιτώνει πράγματι από έμβρυα κακής ποιότητας;  Ξέρω ότι κοστίζει αρκετά, αλλά καλύτερα να τα δώσεις με την μία, παρά λίγα- λίγα σε αποτυχημένες ετ… 

Ευχαριστώ πολύ όσες γνωρίζουν και μπουν στον κόπο να απαντήσουν. Πραγματικά, δεν ξέρω από πού να το πιάσω πάλι. Αν δεν είχα καταπονηθεί αυτό τον καιρό, θα ξεκινούσα αύριο την προσπάθεια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εύχομαι σε όλες να είστε καλά και να συνεχίζετε με επιτυχίες την προσπάθεια. Θα χρειαστώ την βοήθεια και την γνώμη από όποια κορίτσια μπορούν να βοηθήσουν.

Μόλις τέλειωσα τις προσπάθειές μου με όσες κατεψυγμένες βλαστοκύστες είχα. Πριν δυο εβδομάδες έκανα μια ετ με τρεις που είχαν απομείνει, μετά από ωοληψίες δυόμιση χρόνων. Δυστυχώς η χοριακή ανέβηκε δειλά και δεν διπλασιάστηκε ποτέ. Στο διάστημα αυτό αποκτήσαμε την κόρη μας, φυσικά ευγνωμονώ την τύχη, τους γιατρούς, το σύμπαν ολόκληρο γι’ αυτό το θαυματάκι. Και είπαμε να προσπαθήσουμε τώρα για το αδελφάκι της. Όμως δεν μας βγήκε.

Το θέμα τώρα είναι πώς συνεχίζουμε… Ο γιατρός μου είπε να σταματήσω τα φάρμακα και να δώσω χρόνο στον εαυτό μου να ηρεμήσει και όταν θελήσω, το συζητάμε ξανά. Όμως θέλω να πάω διαβασμένη και προετοιμασμένη αυτή τη φορά. Ξεκινάω απ’ το μηδέν, είμαι 41 πια και έχω χαμηλή ανταπόκριση σε ωάρια (συνήθως 2-3 καταφέρναμε να πάρουμε, υπήρχε μήνας που πήραμε έξι). Τα οποία όμως δίνουν καλές βλαστοκύστες, αν αυτό έχει κάποια σημασία. Ως τώρα 4 άριστες και μία μέτρια έχουμε εμφυτεύσει. Ολ' αυτά ως εδώ, γιατί ξέρουμε καλά πως όσο περνάει η ηλικία αλλάζουν τα δεδομένα. Αναρωτιέμαι πραγματικά τι πρωτόκολλο θα μου προτείνει αυτή τη φορά και, να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει αν το πρωτόκολλο ενισχύει την εμφάνιση περισσότερων ωαρίων στις ωοθήκες ή μόνο το μεγάλωμα αυτών που ήδη εμφανίζονται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μπορώ, νομίζετε, να προτείνω εγώ κάποιο συγκεκριμένο με καλύτερα αποτελέσματα;

Πρόβλημα με το σπέρμα δεν έχουμε ούτε κάτι άλλο που να αφορά εμένα. Ούτε αποβολές είχα ποτέ. Σκέφτηκα να προτείνω προεμφυτευτικό, για τον οποίο τόσα καλά διαβάζω, αλλά δεν ξέρω πότε προτείνεται, αν είναι θέμα επιλογής του ζευγαριού ή όχι, αν πρέπει να έχεις πολλές βλαστοκύστες για να γίνει... Τι λέτε; Σε γλιτώνει πράγματι από έμβρυα κακής ποιότητας;  Ξέρω ότι κοστίζει αρκετά, αλλά καλύτερα να τα δώσεις με την μία, παρά λίγα- λίγα σε αποτυχημένες ετ… 

Ευχαριστώ πολύ όσες γνωρίζουν και μπουν στον κόπο να απαντήσουν. Πραγματικά, δεν ξέρω από πού να το πιάσω πάλι. Αν δεν είχα καταπονηθεί αυτό τον καιρό, θα ξεκινούσα αύριο την προσπάθεια...

Γιατί τόσος πανικός..έχεις ήδη ένα παιδάκι. Ξεκινάς από άλλη βάση φυσικά κ θα δώσεις τη μάχη σου για να μεγαλώσεις την οικογένεια σου. Τα 2 με 3 ωάρια που φτάνουν βλαστοκύστες είναι πολύ καλά πολύ γρήγορα θα προχωρήσεις σε νεα ετ. Προεμφυτικος γίνεται σε βλαστοκύστες από όσο ξέρω αν διαθέτεις τα χρήματα γιατί όχι. Αν έχεις καλό ορμονικο προφίλ θα έχεις κ ανταπόκριση στις ενέσεις. Βοηθάει να μεγαλώσουν αυτά που υπάρχουν. Γιατί εγώ που δεν έχω πολλά ωαρια δε με βοηθάνε στο να βγάλω άλλα. Το πρωτόκολλο θα το προτείνει ο γιατρός εσύ μπορείς απλά να πεις μηπως έχει νόημα να δοκιμάσεις άλλο πρωτόκολλο άλλες ενέσεις να ανταποκριθείς καλύτερα. Σε ποια περίπτωση προτείνουν το μακρύ,το βράχυ ώστε να σου εξηγήσει τι απορρίπτει κ τι προτείνει τους λόγους κ να καταλάβεις. Αν δεν είσαι έτοιμη για διεγερση είναι κ οι φυσικοί κ αυτοί βέβαια θέλουν γερό στομάχι εναποθέτεις τις ελπίδες σου στο ένα κ μοναδικό. Όλα να πάνε καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2023 at 1:26 ΜΜ, ο/η Lelita είπε:

Σορυ διόρθωση ! προς την @Jenny28 πήγαινε η προτροπή για προεμφυτευτικο... 😻

Σε ευχαριστώ πολύ Lelita!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/2/2023 at 1:06 ΜΜ, ο/η Lelita είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες ! Πιστεύω κ εγώ ότι όσο ιδανικές συνθήκες κ να έχουμε σε όλα, όσες είμαστε πάνω από 40 θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι παλεύουμε για το ένα σπάνιο ποιοτικό έμβρυο.

@Lisaki 80 Εγώ δεν κάνω πολλά ωάρια όποτε δεν έχω αυτή την επιλογή εσυ όμως που κανεις τόσες βλαστοκυστες πιστεύω ότι πρέπει να κανεις προεμφυτευτικο κ να μεταφέρεις το υγιές ή τα υγιή έμβρυα. Δεδομένου ότι είχες εγκυμοσύνες πιστεύω ότι με υγιές έμβρυο θα καταφέρεις να κρατήσεις αγκαλιάς το παιδάκι σου 🙂

Καλησπέρα κορίτσι και συγνώμη που επεμβαίνω στη συζήτηση σας...παλεύω και εγώ εδώ και 5 χρόνια να βρω το ένα και καλό έμβρυο που θα εμφυτευτεί και θα προχωρήσει! Επειδή ούτε εγώ μαζεύω εύκολα έμβρυα, οι γιατροί δεν μου συνιστούν προεμφυτευτικό έλεγχο καθώς είναι μια διαδικασία που μπορεί να χαθούν κάποια έμβρυα εξαιτίας της διαδικασίας! Όσα έμβρυα έχω τα μεταφέρω...πιστεύω λοιπόν ότι ΑΝ κάποια στιγμή βρεθεί το καλό θα μείνει κιόλας! 

Ήθελα με τη σειρά μου να σας ρωτήσω για την εξέταση του Νίκα...σας την συνέστησε ο γιατρός σας; Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2023 at 8:38 ΜΜ, ο/η dimsea είπε:

Ευχαριστώ πολύ.Αυτή ήταν στο σύνολο η τεταρτη μου προσπάθεια…δυο είχα κάνει με τον πρ.γιατρο μου ο ποιος δεν έψαχνε τίποτα και δυο με τον Σφακ όπου η δεύτερη πέτυχε.Αν εννοείς αν έκανα εγχυσεις κι αν πείρα αντιβίωση από το στόμα ναι έκανα αλλά μετά από υστεροσκοπηση όχι με δείγμα για τον Νικα.

Συγνώμη κορίτσι μου γνωρίζεις για την εξέταση Νίκα; Ποια είναι η γνώμη σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2023 at 4:43 ΜΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

Συγνώμη κορίτσι μου γνωρίζεις για την εξέταση Νίκα; Ποια είναι η γνώμη σου;

Όχι προσωπικά αλλά από κοπέλες που έχω μιλήσει και σε ποσοστό περίπου 99% βγάζει θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!!! Καλή σαρακοστή σε όλους!!😀 

Χρειάζομαι πάλι τα φώτα σας, πείτε μου σας παρακαλώ πολύ σε ποιες περιπτώσεις είναι καλύτερο το μακρύ πρωτόκολλο από το βραχυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας. Καλή σαρακοστή. Ελπίζω να είστε όλες καλά !!! Μόλις αντιλήφθηκα ότι έχω ενέσεις prolutex που λήγουν 2/23. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να τις κάνω? Όποια ενδιαφέρεται μόνο την περιοχή των Ιωαννίνων μπορώ να τις δώσω. (με σειρά προτεραιότητας) γτ την προηγούμενη φορά είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω ενέσεις κ κάπως δεν συμβιβαζοσασταν μερικές. Μόνο Ιωάννινα γτ λόγω μωρού δεν μπορώ ούτε μέχρι το ταχυδρομείο να πάω. Σας ευχαριστώ!!!!!! Καλά αποτελέσματα σε όλες σας σε όποια φάση κ να είστε 🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...