Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Περα απο την φαρμακευτική αγωγή για την προετοιμασία του ενδομητριου που σας ρωτάω στην παραπάνω αναφορά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω και καποια αλλα θέματα.

1. Περα απο κάποια ειδική διατροφή που καλο θα ηταν να ακολουθήσει μια γυναίκα καπου διάβασα πως καλό θα ηταν να παίρνεις και προβιοτικα, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε τι βοηθάει. Επίσης ότι ο ανανάς έχει μια συγκεκριμένη βιταμίνη που βοηθάει στην εμφύτευση.

2. Καπου αλλου διάβασα οτι την ημέρα της οωληψιας και την ημέρα της εμβρυομεταφορας κανονικά πρέπει να σου κάνουν εξετάσεις αίματος για να δουν που ειναι η ιστραδιολη σου και η προγεστερονη σου και εαν δεν ειναι στα σωστά επίπεδα δεν προχωρούν στην εμβρυομεταφορα, σε εμένα προσωπικά ποτέ δεν την μετρισανε. Ποια ειναι η δική σας εμπειρία?

3. Άκουσα μια συζήτηση για το "παράθυρο εμφύτευση" και την μετατόπιση του. Μετράς λέει πότε ακριβώς είναι το παράθυρο της εμφύτευσης σου (διότι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και μπορεί να έχεις μετατόπιση) και εκείνη την ημέρα κάνεις εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω εάν το κατάλαβα καλά και γενικά τι είναι αυτό, το έχετε ακούσει ξανά? 

4. Ποια ειναι η γνώμη σας για το πρωτόκολλο ΙΝΚΑ? Απ'οτι έχω διαβάσει είναι διφορούμενες οι απόψεις και επειδή σε 15 ημέρες έχω ραντεβού με συγκεκριμένο κέντρο που από ότι έχω ακούσει, σε γενικές γραμμές ακολουθεί αυτό το πρωτόκολλο, θα ήθελα να συλλέξω οσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά ειναι τόσες πολλές οι απορίες μου και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. 

Απαντάω και στις ερωτήσεις σου:

1) Η διατροφή και ο τρόπος ζωής παίζουν ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις άλλα έμβρυα, οπότε ξεκινάς από την αρχή. Διάβασε το βιβλίο it starts with the egg και θα δεις τι αλλαγές πρέπει να κάνεις, οι οποίες πρέπει να γίνουν 3 μήνες πριν την ωοληψία. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Τα λέει πολύ κωδικοποιημένα

2) Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο και παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου μόνο υπερηχογραφικά. Προγεστερόνη μέτρησα μόνο τη μέρα που έκανα ωορρηξία για να βεβαιωθούμε, γιατί δεν την είχα νιώσει ενώ πάντα την ένιωθα. Αυτή η τακτική που περιγράφεις είναι τακτική κυρίως του Γένεσις. Ο Σφακιανούδης που θα πας αυτές τις 2 ορμόνες θα σου τις μετράει και μετά την εμβρυομεταφορά, άλλοι όμως πιστεύουν ότι η μέτρηση αυτή δε χρειάζεται, αλλά δεν είναι και αξιόπιστη.

3) Είναι σπάνιο να έχεις μετατόπιση παραθύρου, αλλά συμβαίνει. Συζήτα το με τους γιατρούς που θα δεις

4) Οι περισσότεροι γιατροί δεν το δέχονται. Ο Σφακιανούδης που  θα πας είναι από τους λίγους που το υποστηρίζουν, γι' αυτό  και σε συμβουλεύω να πάρεις κι άλλες γνώμες (ρώτα και την Οικονομοπούλου).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια καλημέρα!!!

Έχω καιρο να εμφανιστώ...

Δειτε λίγο αυτό που έγραψα σε ξεχωριστό θέμα. Μήπως μπορεί κάποια να αλλάξει ή εαν γνωρίζει κάποια κοπέλα κάποια άλλη.....

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Απαντάω και στις ερωτήσεις σου:

1) Η διατροφή και ο τρόπος ζωής παίζουν ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις άλλα έμβρυα, οπότε ξεκινάς από την αρχή. Διάβασε το βιβλίο it starts with the egg και θα δεις τι αλλαγές πρέπει να κάνεις, οι οποίες πρέπει να γίνουν 3 μήνες πριν την ωοληψία. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Τα λέει πολύ κωδικοποιημένα

2) Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο και παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου μόνο υπερηχογραφικά. Προγεστερόνη μέτρησα μόνο τη μέρα που έκανα ωορρηξία για να βεβαιωθούμε, γιατί δεν την είχα νιώσει ενώ πάντα την ένιωθα. Αυτή η τακτική που περιγράφεις είναι τακτική κυρίως του Γένεσις. Ο Σφακιανούδης που θα πας αυτές τις 2 ορμόνες θα σου τις μετράει και μετά την εμβρυομεταφορά, άλλοι όμως πιστεύουν ότι η μέτρηση αυτή δε χρειάζεται, αλλά δεν είναι και αξιόπιστη.

3) Είναι σπάνιο να έχεις μετατόπιση παραθύρου, αλλά συμβαίνει. Συζήτα το με τους γιατρούς που θα δεις

4) Οι περισσότεροι γιατροί δεν το δέχονται. Ο Σφακιανούδης που  θα πας είναι από τους λίγους που το υποστηρίζουν, γι' αυτό  και σε συμβουλεύω να πάρεις κι άλλες γνώμες (ρώτα και την Οικονομοπούλου).

Τροία μου απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κ την καλύτερη γνώμη για το σφ. Έχεις προσωπική εμπειρία? Η από αυτά που διαβάζεις βλέπεις ότι όσες πάνε εκεί κ καλά έχουν το ίδιο πρόβλημα? Ρωτάω γιατί είναι γιατρό μου κ να έχουν γνώση οι φυλακές.  Εγώ είμαι ευχαριστημενη,  στους φυσικούς κύκλους είναι καλός  θα δείξει  η πορεία. 

Στο μεταξύ βρε κορίτσια εγώ δε βλέπω που στέλνεις πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω εκανα 3 ετ και πετυχα στην 3η που δεν πηρα κορτιζονη αλλα και ουτε σικλακουρ λογω καλου ενδομητριου κ με πηγε σε φυσικο κυκλο δηλ μονο ουτρο πηρα και τη μερα της ετ μου μέτρησε ε2 κ prg( αν δεν ηταν ικανοποιητικές θα μου αύξανε τα χαπια ή θα μου ξεκιναγα  σικλακουρ..) στις 2 αποτυχημενες πηρα και κορτιζονη κ σικλακουρ και αντιβιωση και τεχνητο κυκλο..δινουν συνηθως για να «κοιμίσουν»το ανοσοποιητικο και να μη νομίσει το συστημα μας ως ξενο σωμα το εμβρυο κ το αποβαλλει.δεν ειναι παντα καλο να παιρνουν ολες ομως !!εχεις  καλο ορμονικο κ κανεις βλαστοκυστες οποτε με δοτρια ουτε λογος να πας.πολυ σπανιο  να υπαρχει μετατοπιση παραθυρου..τα 3 ουτρο τα επαιρνες απο το στομα ανα 8ωρο ;το πρωτοκολλο Ίνκα δεν εχω ιδεα τι ειναι

Συγχαρητήρια!!!!!!! Πόσο χαίρομαι για την επιτυχία σου!😀
Εάν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου κάνω μερικές ερωτήσεις. Σε φυσικό κύκλο πήγες με κατεψυγμένα εμβρυακια? Βλαστοκυστες? Το ενδομητριο σου πόσο ήταν? Ναι, 3 utrogestan απο το στόμα έπαιρνα, γιατί υπάρχει διαφορά? Βέβαια καπου διάβασα για 6 utrogestan (3 απο το στόμα και 3 κολπικά), εσύ πόσα έπαιρνες? Όντως κανω βλαστοκυστες, αλλά εχω θυρεοειδήτιδα hashimoto και κάπου διάβασα τώρα πρόσφατα ότι για εμάς που πασχουμε από αυτοανοσα, ενδείκνυται η κορτιζονη, δεν ξέρω κιόλας, γι'αυτο και ζητάω τις γνώμες σας, η αλήθεια είναι πως ώρες ώρες νομίζω ότι κάνω τον γιατρό και δεν μου αρέσει, αλλά πλέον είμαι σε απόγνωση και βάση των στατιστικων στοιχείων λόγω της ηλικίας μου πρέπει να βιαστώ. Κορίτσια, προσπαθώ να μάθω όσα περισσότερο μπορώ, έτσι ώστε για τη νέα μου προσπάθεια να επιλέξω έναν γιατρό μαζί με το πρωτόκολλο που να μου ταιριάζει και ίσως αυτη τη φορά να είμαι τυχερή. Τώρα που διαβάζω και μαθαίνω μου κάνει τρομερή εντύπωση που καμία από τις  φορές (6 εμβρυομεταφορες) δεν μου έλεγξαν την ε2 και την prg πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα. Ελέγχους ιστραδιολης κάνανε, αλλά μόνο μερικές ημέρες πριν την οωληψια, στη συνέχεια τίποτα. Και μόνο σε προετοιμασία του ενδομητριου γινόταν έλεγχος prg, αλλά 3 ημέρες μετά, αφού είχε γίνει η εμβρυομεταφορα, δεν καταλαβαίνω τίποτα. Επίσης τώρα που διαβάζω και μαζεύω εμπειρίες, μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν μου άλλαξε ποτέ και κανένα πρωτόκολλο, 6 εμβρυομεταφορες με τα ίδια φάρμακα και απολύτως καμία τροποποίηση. Π.χ σε εσένα ο γιατρός την τρίτη φορά δοκίμασε κάτι άλλο και ήταν και το τυχερό σου. Συγχαρητήρια και πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Φίλη μου, διάβασα το κείμενό σου κι έχω σοκαριστεί. Κι έχω θαυμάσει την υπομονή σου να υποβάλλεσαι σε τόση ταλαιπωρία και απανωτές εμβρυομεταφορές, με καλές μάλιστα βλαστοκύστες, χωρίς αποτέλεσμα.

Εντύπωση μου κάνει, γιατί είναι τόσο γνωστός ο Μαστρ και πόσες κοπέλες έχουν πετύχει σε αυτόν, κι όμως πολλά απ' όσα σου έκανε δεν βγάζουν νόημα για μένα. Μου φαίνεται κατ'αρχάς αδιανόητο ότι σου έκανε υστεροσκόπηση χωρίς νάρκωση. Εγώ και με νάρκωση (μέθη) που είχα κάνει, ταυτόχρονα με ωοληψία, επί δυο μέρες έπαιρνα παυσίπονα για να συνέλθω από τον πόνο. Πόσο μάλλον χωρίς νάρκωση!! Εξωτερικό ινομύωμα έχω κι εγώ και μάλιστα μεγάλο χρόνια τώρα, που και ο παλιός γυναικολόγος μου και ο εξωσωματικός που με παρακολουθεί τα τελευταία χρόνια δεν συζήτησαν καν να το αφαιρέσουν, από την στιγμή που δεν ενοχλεί. Μάλιστα δεν με εμπόδισε καθόλου σε εγκυμοσύνη. Αλλά αφού το αφαίρεσες πια, οκ, πάει αυτό.

Τις innohep γιατί τις παίρνεις προληπτικά πριν τις ετ, αφού δεν έχεις υποψία θρομβοφιλίας; Μήπως αυτές επηρεάζουν τις μεταφορές; Διάβαζα σε κάποιο φόρουμ πρόσφατα την μαρτυρία μιας κοπέλας που είχε αποτυχίες λόγω φαρμάκων θρομβοφιλίας που έπαιρνε και δεν άφηναν το έμβρυο να εμφυτευθεί σωστά, γιατί αραίωναν το αίμα, όπως ξέρεις. Με πάσα επιφύλαξη στο λέω, δεν θέλω να εκθέσω κανέναν, γιατροί δεν είμαστε, ούτε οι περιπτώσεις είναι όλες ίδιες. Απλά και αυτό με παραξένεψε... Φάρμακα ενάντια στη θρομβοφιλία χωρίς να έχεις δείκτες θρομβοφιλίας αυξημένους...

Είναι πολύ ενθαρρυντικό πάντως ότι κάνεις τόσες βλαστοκύστες καλής ποιότητας στην ηλικία που είσαι. Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να πραγματοποιηθεί το όνειρό σου. Και εγώ στη θέση σου, θα άλλαζα γιατρό.

Καλημέρα σε όλα τα υπέροχα κορίτσια! 😀 Σε ευχαριστώ πολύ RAM21 για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι ότι είμαι στρατιώτης και ποτέ δεν αμφισβήτησα όλα αυτά που μου πρότεινε ο γιατρός μου, τα ακολουθούσα ολα και τα επραττα πιστά, άσχετα εαν δεν μου βγήκαν. Είχα τη άποψη ότι είναι κορυφαίος επιστήμονας και ξέρει τι κάνει. Να σου πω και την αλήθεια μου, συνεχίζω να πιστεύω οτι ειναι καλός γιατρός, απλά θεωρώ πως δεν ασχολήθηκε αρκετά με την περίπτωσή μου και ίσως δεν ταιριαζαμε, δεν ξέρω. Και να φανταστείς, την πρώτη φορα που με είχε δει μου είπε "Τι ηρθες να κάνεις εδω, εσυ δεν είσαι για εξωσωματική, πήγαινε να συλλάβεις φυσιολογικά" και πέρασαν 2 χρόνια απο τότε και ειμαι ακόμα με άδεια αγκαλιά. Δεν ξέρω, αλλά για καποιο λόγο πιστεύω πως κάτι δεν πήγαινε καλά στις εμβρυομεταφορες

Όσον αφορά στις innohep και αυτή είναι μια ιστορία από μόνη της. Μετά την βιοχημικη αποβολή μου είπε να κάνω τις εξετάσεις για θρομβοφυλια. Κάτι που έπραξα και με πήρε τηλ και μου ανακοίνωσε ότι πάσχω από θρομβοφυλια και μου πρότεινε να απευθυνθώ σε έναν δικό του αιματολογο. Στο άκουσμα τον αποτελεσμάτων τρελάθηκα, έκλαιγα και δεν το πίστευα ότι έχω πρόβλημα με την πικτικοτητα του αίματος (τότε δεν είχα γνώση τι ακριβώς είναι). Να μην στα πολυλογώ πήγα στον αιματολογο και μου είπε ότι δεν έχεις απολύτως τίποτα, αλλά για προληπτικούς λόγους να ξεκινάς innohep 2 ημέρες πριν την εμβρυομεταφορα. Είχα πάει και στην κα. Οικονόμου, η οποία μου είχε πει ακριβώς την ίδια διάγνωση, για τις innohep δεν μου είπε κάτι αρνητικό. Δεν ξέρω και εδώ μπερδεμένα τα πράγματα.

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου, μακάρι!!! Όπως λένε οι παλιοί "Από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί".

Και σε εσένα εύχομαι ότι καλύτερο!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Τροία μου απο ότι κατάλαβα δεν έχεις κ εσύ καλύτερη γνώμη για το σφ. Έχεις προσωπική εμπειρία? Η από αυτά που διαβάζεις βλέπεις ότι όσες πάνε εκεί κ καλά έχουν το ίδιο πρόβλημα? Ρωτάω γιατί είναι γιατρό μου κ να έχουν γνώση οι φυλακές.  Εγώ είμαι ευχαριστημενη,  στους φυσικούς κύκλους είναι καλός  θα δείξει  η πορεία. 

Στο μεταξύ βρε κορίτσια εγώ δε βλέπω που στέλνεις πμ.

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, απ' ό,τι βλέπω όσες πάνε εκεί βγαίνουν με την ίδια διάγνωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2023 at 8:51 ΜΜ, ο/η Jenny28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας, εύχομαι μεσα απο την καρδιά σε όλες καλή επιτυχία! 

Θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας, διότι 2 χρόνια τώρα νομίζω πως ζω έναν εφιάλτη και ταλαιπορουμαι άδικα. 

Σε ένα μήνα θα γίνω 42 χρονών και επειδή είμαι μια γυναίκα μόνη και φοβήθηκα οτι δεν προλαβαίνω, πριν απο 2 χρόνια αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση με δότη για να πραγματοποιησω και εγώ το όνειρο μου και να γίνω μανούλα. Μια γνωστή μου πρότεινε το κέντρο του Μαστρ, όπου και πήγα και ξεκίνησα τη διέγερση με meriofert, μου πήραν 16 ωάρια εκ των οποίων προχώρησαν σε βλαστοκιστη τα 3, η πρώτη χοριακη ήταν αρνητική, στην 2η εμβρυομεταφορα ήταν θετική με 145, αλλά απεβαλα στην 5η εβδομάδα. Έκανα εξετάσεις για θρομβοφυλια και δεν εχω κάτι παρ'ολα ταύτα προληπτικά, πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα κάνω ενέσεις Innohep 0,45. Επίσης,  ο γιατρός επέμενε να κάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση (χωρίς νάρκωση) για να δούμε εάν η μήτρα είναι χωρίς κάποια παθογένεια, περιττό να σας πω ότι το έκανα και το μετανιώνω μέχρι και σήμερα, διότι νόμιζα ότι με σφάζουν ζωντανή. Τέλος πάντων η μήτρα ήταν καλή, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει δείγμα. Προχώρησα σε 2η διέγερση με meriofert με μικρότερη δόση για να πάρει λιγότερα ωάρια, αλλά καλύτερη ποιότητα και πάλι όμως  πήρε 15 εκ των οποίων τα 5 έφτασαν σε βλαστοκυστη. Στη πρώτη εμβρυομεταφορα βγήκε θετική η χοριακη, αλλά 70 και δυστυχώς δεν διπλασιαστηκε, ανέβαινε αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αναγκάστηκα να κάνω απόξεση. Ωστόσο είχα ένα εξωτερικό ινομυωμα, το οποίο στην αρχή μου είχε πει ότι δεν μας ενοχλεί, μετά από την απόξεση μου είπε οτι εχει μεγαλώσει και πρέπει να το βγάλω, κάτι που έπραξα και πήγα στο Έλενα οπου πραγματοποιήθηκε το χειρουργείο τον Μάιο 2022. Μου είπε πως πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες για να επουλωθει η μήτρα και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην επόμενη εμβρυομεταφορα. Τον Οκτώβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη εμβρυομεταφορα πήγα στο γραφείο αποβολων στο Έλενα και έκανα ότι εξετάσεις υπήρχαν έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά, κάτι το οποίο και μου επιβεβαίωσαν. Προχώρησα στην επόμενη εμβρυομεταφορα με καλές βλαστοκυστες 4 ΒΒ και 4 ΑΑ, 6η ημέρας, με μηδενική χοριακη. Στη συνέχεια μου είπε πως πριν προχωρήσουμε στην επόμενη πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση για να πάρει το δείγμα και να σιγουρευτουμε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς αυτή τη φορά με νάρκωση. Μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα, οπότε μου είπε πως μου είχε μείνει μόνο μια βλαστοκυστη, μου πρότεινε να κάνω μια ήπια διέγερση με femara για να πάρει άλλο ένα, τελικά πήρε 2 και οι δύο έφτασαν σε βλαστοκυστη και μου έκανε εμβρυομεταφορα 3 βλαστοκυστες (εκ των οποίων οι δύο 4ΑΑ και η μία 4ΒΒ) και σε αυτή την εμβρυομεταφορα η χοριακη ήταν μηδενική και ακόμα περιμένω να με πάρει τηλ (10 ημέρες μετα την αρνητική χοριακη) για να μου πει τι πήγε λάθος και τι κάνουμε τώρα. 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και γενικά την γνώμη σας. Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού και περιμένω τις προτάσεις σας. 

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Τζένη.

Καλησπέρα και από μένα κορίτσι μου! 
Θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου..  Ήμουνα χρόνια στον κόσμο της εξωσωματικής και εγώ δοκιμάσει πολλά και διαβάσει αρκετά.. ξεκίνησα στα 40,5 την εξωσωματική  για 2ο παιδι, είχαμε ήδη ένα με φυσική σύλληψη  και καταληξα στα 44 να γεννήσω με δανεικά ωάρια το δεύτερο. 
Εγω θεωρώ πως όλο αυτό που περιγράφεις έχει σχέση με την ποιότητα των ωαρίων., πολλά μπορεί να ακούσεις, αλλά δυστυχώς όσο μεγαλώνεις και ειδικά μετά τα 40 η ποιότητα φθίνει. Μπορεί να κανείς τέλειες  βλαστοκυστες ΑΑ αλλά αυτό δεν λέει κάτι για την ποιότητα των εμβρύων, καθώς μόνο με τον προεμφυτευτικο φαίνεται αυτή και οι χρωμοσωμικες.. Μπορεί να έχεις καλές ορμονικές εξετάσεις, καλή ΑΜΗ να κανεις πολλες καλες  Βλαστοκυστες αλλά λόγω ηλικίας να έχουν χρωμοσωμικες.. . Είναι η σκληρή πραγματικότητα. Από όσο έχω δει έχεις δοκιμάσει πολλα και έχεις κάνει πολλά βήματα και θεωρώ πως σωστα έκανες ότι έκανες ως τώρα. Μπορεί να αλλάξεις γιατρο όπως λες,  αλλά αυτό απλά θα σε πάει πίσω γιατί θα πρέπει να σε ξανά μάθει ο νέος γιατρος κτλ.. ενδεχομενως να χάσεις χρόνο με διάφορες αμφιβόλου ποιότητας αναποτελεσματικές θεραπείες, εκγχυσεις, αντιβιωσεις,  prp κτλ. Όπως έλεγε ο γιατρος μου, δυστυχώς μετά τα 40 και ειδικά μετά τα 42-43, έρχονται γυναίκες και δεν μπορούν να αποδεχτούν πως η ποιότητα λόγω ηλικίας είναι κακή και χάνουν χρόνο..,

Εγώ προσωπικα θεωρω πως εφόσον κάνεις  βλαστοκυστες, έχεις πιθανότητες ακόμα.. Στη θέση σου, θα έκανα το εξης, θα συνέχιζα στον ίδιο γιατρο για να μην ξεκινάω κάπου πάλι από την αρχή, καθώς στην ηλικία αυτή ακόμα και π μήνας έχει διαφορά, και θα ζητούσα προεμφυτευτικο έλεγχο στις βλαατοκυστες μου. Η κολλητή μου στα 43,5 έκανε 7 βλαστοκυστες σε μια διέγερση και όλες σχεδόν,  καλης ποιότητας, όταν όμως  έκανε προεμφυευτικο μόνο μια ήταν υγιής! Την  έβαλε και έχει ενα αγοράκι 10 μηνών τώρα..

Η προσωπική μου συμβουλή, μην ψάχνεις, βιταμίνες, θεραπείες  κτλ.. εφόσον έχεις έμβρυα κάνε έναν προεμφυτευτικο να δεις τι παίζει.. με το  υγιές έμβρυο θα μεινεις έγκυος και Θα πάει καλά..

εγώ δυστυχώς δεν έκανα πολλά έμβρυα, έκανα μόνο ένα την φορά ότι και να έπαιρνα.. έβγαινε πάντα grade 1 αλλά είτε απέβαλα,  είτε ήταν αρνητική η χοριακη μου. Σε έμβρυο  του μήνα δεν κάνεις προεμφυευτικο δυστυχώς..  Ειδα την κατάσταση αντικειμενικά, γιατί πολλοί μου  έλεγαν πολλά! Άλλαξε γιατρο κτλ.. Μα τι θα έκανε ο νεος γιατρος; Θα με εκανε νεότερη με καλύτερη ποιότητα ωαριων;;  Πήγα με δανεικά για 2ο παιδί και έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν σου προτείνω δανεικά αμέσως, γιατί κανείς δικά σου έμβρυα. Αλλά πρέπει να δεις την πραγματική τους ποιότητα. Επίσης η αλήθεια είναι πως στην ερώτηση «αν είναι καλό ενα  έμβρυο» η απάντηση είναι «αν γεννηθεί υγιές μωρό ήταν καλό έμβρυο» 

αν χρειαστείς οτιδήποτε μιλάμε πάλι!! Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η troia είπε:

Απαντάω και στις ερωτήσεις σου:

1) Η διατροφή και ο τρόπος ζωής παίζουν ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις άλλα έμβρυα, οπότε ξεκινάς από την αρχή. Διάβασε το βιβλίο it starts with the egg και θα δεις τι αλλαγές πρέπει να κάνεις, οι οποίες πρέπει να γίνουν 3 μήνες πριν την ωοληψία. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Τα λέει πολύ κωδικοποιημένα

2) Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο και παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου μόνο υπερηχογραφικά. Προγεστερόνη μέτρησα μόνο τη μέρα που έκανα ωορρηξία για να βεβαιωθούμε, γιατί δεν την είχα νιώσει ενώ πάντα την ένιωθα. Αυτή η τακτική που περιγράφεις είναι τακτική κυρίως του Γένεσις. Ο Σφακιανούδης που θα πας αυτές τις 2 ορμόνες θα σου τις μετράει και μετά την εμβρυομεταφορά, άλλοι όμως πιστεύουν ότι η μέτρηση αυτή δε χρειάζεται, αλλά δεν είναι και αξιόπιστη.

3) Είναι σπάνιο να έχεις μετατόπιση παραθύρου, αλλά συμβαίνει. Συζήτα το με τους γιατρούς που θα δεις

4) Οι περισσότεροι γιατροί δεν το δέχονται. Ο Σφακιανούδης που  θα πας είναι από τους λίγους που το υποστηρίζουν, γι' αυτό  και σε συμβουλεύω να πάρεις κι άλλες γνώμες (ρώτα και την Οικονομοπούλου).

Κορίτσια, έχω μπερδευτεί τελείως με αυτό το φόρουμ, έδω και 20 ώρες έχω απαντήσει σε κάποιες κοπέλες, αλλά τίποτα ακόμη δεν έχει δημοσιευθεί, πλέον δεν ξέρω σε ποια έχω απαντήσει και σε ποια όχι, με συγχωρείτε εκ των προτέρων εάν έχω κάνει λάθη. Κάποια στιγμή μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω υπερβεί το ημερήσιο επιτρεπόμενο όριο μηνυμάτων, στη συνέχεια έφυγε αυτό, αλλά παραμένουν κρυφές οι δημοσιεύσεις. 

 Το βιβλίο προσπάθησα να το βρω, αλλά έχει εξαντληθεί. Θα δω αυτό το site που μου προτείνεις, σε ευχαριστώ πολύ Troia για όλες τις συμβουλές σου.  Είναι πολύτιμες για εμένα όλες οι γνώμες σας κορίτσια 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ο μαστρομηνας φημίζεται για τις υστεροσκοπησεις χωρίς μέθη.... Το είχε προτείνει και σε μένα σε απλό ραντεβού για μια πρώτη επαφή... Μίλησα με πάρα πολλές κοπέλες που έκαναν μαζί του υστεροσκοπηση χωρίς μέθη γιατί δε μου καθόταν καλά όλο αυτό και τελικά τον απέρριψα. Τώρα που πήγε στο Υγεία ivf δε ξέρω αν συνεχίζει τα ίδια... 

@Jenny28 ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τον προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα σου, μόνο έτσι θα ξέρεις πραγματικά αν είναι χρωμοσωμικά υγιή. Εγώ έχω κάνει στο παρελθόν προεμφυτευτικο έλεγχο και βγήκαν με χρωμοσωμικες έμβρυα 4ΑΑ που τελικά αν απλά τα έβλεπε ένας εμβρυολογος θα έδινε υψηλά ποσοστά επιτυχίας βάσει της μορφολογικής τους αξιολόγησης . 

 

 

Του το είχα προτείνει εγώ, τον προεμφυτευτικο έλεγχο, πριν κάνω τη δεύτερη εξωσωματική και μου είχε είπε ότι  δεν χρειάζεται και ότι ενέχει κινδύνους να χαθούν τα έμβρυα. Στον έλεγχο που έκανες βγήκαν όλα τα εμβρυακια χρομοσωμικα η κάποια ήταν καλά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Παρακολουθώ το γκρουπάκι (και το προηγούμενο εξωσωματική 2022 και του 2021) και τώρα χρειάζομαι τη βοήθειά σας. εν συντομία: προσπαθούμε 5 χρόνια, είμαι 33 χρονών, 3 σπερματεγχύσεις με 0 αποτέλεσμα, 1η εξωσωματική το 2021 από 9 ωάρια γονιμοποιηθηκαν 2 κ 1 προχώρησε σε βλαστοκύστη 5ΑΑ. Κατέληξε σε αποβολή την 9η βδομάδα. 2η ωοληψία πριν λίγες μέρες, 12 ωάρια, 2 γονιμοποιηθηκαν και 1 έγινε βλαστοκυστη 4ΑΑ. Το πλάνο ήταν να σταλθεί για γονιδιακό έλεγχο αλλά με ενημέρωσε η εμβρυολόγος ότι υπάρχει ρίσκο να δημιουργηθεί πρόβλημα στη βλαστοκυστη με τη βιοψία κ έτσι την παγώσαμε. Εμπειρίες με εγκυμοσύνες με μετρια βλαστοκύστη έχει κάποια να χαρώ; από εξετάσεις κάναμε τα πάντα, έχω πάει κ σε αιματολόγο και ρευματολόγο για αυτοανοσο κ δεν βρήκαν τίποτα. μόνο η ΑΜΗ μου είναι χαμηλή. ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα. Η δική μου γνώμη επί του θέματος: Να πας και σε άλλους γιατρούς εκτός από το Σφακιανούδη, γιατί το πιο πιθανό είναι να σου πει ότι έχεις ενδομητρίτιδα και χρειάζεσαι αντιβίωση (είτε εγχύσεις, είτε τριπλό σχήμα από το στόμα). Θα θέλει να σου κάνει κι αυτός υστεροσκόπηση, να ζητήσεις σίγουρα dvd και έκθεση γραπτώς αν αποφασίσεις να την  κάνεις μαζί του και να τα δείξεις (μαζί με τα dvd των υστεροσκοπήσεων που σου έκανε ο Μαστρομηνάς) και σε άλλους πριν καταλήξεις αν έχεις ή όχι ενδομητρίτιδα. Πήγαινε σε 2, 3 γιατρούς όχι γιατί εκεί πέτυχε η τάδε γνωστή σου, αλλά με στοιχεία δηλ. τι καλό έχει αυτός που σου προτείνει. Επίσης, ξαναμίλα με την Οικονομοπούλου και ξαναπήγαινε από εκεί μια βόλτα μετά τις αποτυχίες. Ρώτα την αν χρειάζεσαι όλα αυτά τα φάρμακα. Γι αυτά που άπτονται της ειδικότητάς της, άκου εκείνη αν θα τα πάρεις ή όχι την επόμενη φορά. Εμένα μου είπε ότι ίσως όλα πήγαν πολύ καλά στην περίπτωσή μου και σχετικά εύκολα ακριβώς γιατί δε φορτώθηκα αχρείαστα φάρμακα. Τέλος, ζήτα της να σου συστήσει εξωσωματιστή που είναι αυτής της φιλοσοφίας. Δεν ξέρω αν θα το κάνει βέβαια (η προκάτοχός της η Κα. Τσεκούρα δεν εξέφραζε άποψη γι' αυτό το θέμα). Γιατί όχι, συζήτα και το ενδεχόμενο η επόμενη εμβρυομεταφορά σου να είναι σε φυσικό κύκλο και να μην πάρεις οιστρογόνα.

Αυτά από εμένα. Για ό,τι άλλο χρειάζεσαι και μπορώ να βοηθήσω, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι ακόμα δεν τα έχεις καταφέρει, γιατί η ζωή σου επιφυλάσσει κάτι άλλο. Ξαδέρφη μου έμεινε έγκυος φυσικά στα 45 της από σχέση που είχε λίγο καιρό και δεν περίμενε ότι θα της συμβεί κάτι τέτοιο. Τώρα έχει μία πολύ ωραία οικογένεια κι ένα κοριτσάκι 2 ετών.

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ Troia!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η troia είπε:

Απαντάω και στις ερωτήσεις σου:

1) Η διατροφή και ο τρόπος ζωής παίζουν ρόλο στην ποιότητα των ωαρίων. Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις άλλα έμβρυα, οπότε ξεκινάς από την αρχή. Διάβασε το βιβλίο it starts with the egg και θα δεις τι αλλαγές πρέπει να κάνεις, οι οποίες πρέπει να γίνουν 3 μήνες πριν την ωοληψία. Επίσης μπες στο site to make a mommy και κατέβασε τον οδηγό διατροφής. Τα λέει πολύ κωδικοποιημένα

2) Εγώ έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο και παρακολουθούσαμε την ωορρηξία μου μόνο υπερηχογραφικά. Προγεστερόνη μέτρησα μόνο τη μέρα που έκανα ωορρηξία για να βεβαιωθούμε, γιατί δεν την είχα νιώσει ενώ πάντα την ένιωθα. Αυτή η τακτική που περιγράφεις είναι τακτική κυρίως του Γένεσις. Ο Σφακιανούδης που θα πας αυτές τις 2 ορμόνες θα σου τις μετράει και μετά την εμβρυομεταφορά, άλλοι όμως πιστεύουν ότι η μέτρηση αυτή δε χρειάζεται, αλλά δεν είναι και αξιόπιστη.

3) Είναι σπάνιο να έχεις μετατόπιση παραθύρου, αλλά συμβαίνει. Συζήτα το με τους γιατρούς που θα δεις

4) Οι περισσότεροι γιατροί δεν το δέχονται. Ο Σφακιανούδης που  θα πας είναι από τους λίγους που το υποστηρίζουν, γι' αυτό  και σε συμβουλεύω να πάρεις κι άλλες γνώμες (ρώτα και την Οικονομοπούλου).

Επιτέλους, μετά από 24 ώρες, από ότι βλέπω έχουν δημοσιευθεί κάποιες απο τις απαντήσεις μου. Συγγνώμη κορίτσια, αλλά δεν φταίω εγώ, σας έχω απαντήσει από εχθές και μόλις πριν από λίγο έχουν δημοσιευθεί, οι απαντήσεις μου είναι στην προηγούμενη σελίδα, στην 218. 

Ναι, κορίτσι μου καλά κατάλαβες, πάω για διέγερση από την αρχή, 3η κατά σειρά. Το βιβλίο αυτο είναι εξαντλημένο, αλλά θα μπω στο site που μου προτείνεις οπωσδήποτε. Αν και προσπαθούσα εδώ και αρκετό καιρό από μόνη μου να τρέφομαι σωστά.

Εάν επιτρέπεται, πόσο καιρό προσπαθείς? Σου απέδωσε η προσπάθεια σου σε φυσικό κύκλο? 

Σε υπέρ ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές σου, σου εύχομαι τα καλύτερα! 🙂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Του το είχα προτείνει εγώ, τον προεμφυτευτικο έλεγχο, πριν κάνω τη δεύτερη εξωσωματική και μου είχε είπε ότι  δεν χρειάζεται και ότι ενέχει κινδύνους να χαθούν τα έμβρυα. Στον έλεγχο που έκανες βγήκαν όλα τα εμβρυακια χρομοσωμικα η κάποια ήταν καλά? 

Είχα στείλει 7 βλαστοκυστες εκ των οποίων οι 3 ήταν υγιείς. Έβαλα τις δύο τον Μάρτιο του 2020 και απέβαλα για άσχετο λόγο από τον προεμφυτευτικο. Είχε μείνει τόσα χρόνια στη κατάψυξη αυτή η μοναδική υγιης βλαστοκυστη η οποία μπήκε όταν ήμουν έτοιμη και είχα βρει την αιτία των αποβολών μου, αυτή η βλαστοκυστη είναι το αγοράκι που κυοφορω τώρα 💙☺️

Συμβουλή για τον προεμφυτευτικο: αν το εμβρυολογικο είναι καλό και ο εμβρυολογος ξέρει να τον χειριστεί κανένα έμβρυο δε χάνεται. Κάνεις πολλά έμβρυα, αξίζει να το δεις για να ξέρεις τελικά τι έμβρυα έχεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 9:19 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια μου όμορφα, κορίτσια μου γενναία, μαχήτριες μου.....!!!!!! 🥰🥰🥰

Με έναν πόντο παραπάνω "κέρδισε" το όνομα του το νέο μας θεματακι. 😀😀

"& Σια" : για να φέρουμε λίγο χιούμορ στην όλη αυτή χρονοβόρα και επίσης δύσκολη φάση της εξωσωματικής που βρισκόμαστε. Επίσης είναι πάντα ευπρόσδεκτες όλες οι γυναίκες που καταφέραν μέχρι στιγμής να αποκτήσουν το παιδάκι τους μέσω της εξωσωματικής ή που μείνανε έγκυος. Αυτές που παρόλο που "έφυγαν" από τα προηγούμενα θέματα πάντα επιστρέφουν στην παρέα μας γιατί πραγματικά εδώ μέσα μάθαμε να είμαστε μια παρέα, μάθαμε να αγαπιόμαστε και να γίνουμε φίλες. Δεν πειράζει που κάποιες είμαστε ανώνυμες μεταξύ μας και κάποιες έχουμε γνωριστεί. Φιλία σημαίνει συμπαράσταση και εδώ μέσα συμπαραστεκόμαστε η μια στην άλλη❤️❤️

"& Σια" : γιατί όπως είπε η @BlackCat (κάνω copy paste) Eδώ είμαστε μια μεγάλη αγκαλιά!!!!!!!! Γυναίκες που παλεύουμε ακόμα, γυναίκες που είναι στην αναμονή χοριακής , γυναίκες που έχουν μωράκια στην κοιλίτσα τους, γυναίκες που τα έχουν στην αγκαλιά τους αλλά και τις γυναικάρες που αποφάσισαν με πόνο & θάρρος ψυχής να σταματήσουν τον αγώνα.. Δεν έχει καμία σημασία η φάση που είμαστε αρκεί που φοράμε ή φορέσαμε τα παπούτσια της υπογονιμότητας και ξέρουμε πολύ καλά πόση τεράστια δύναμη έχουμε!!

Ελπίζω και εύχομαι μέσα από την κάρδιά μου να είναι τυχερό το νέο μας θεματάκι. Να φέρει μόνο χαρές και θετικές χοριακές!!!!🙏🏽🙏🏽🤰🏽

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις γυναίκες σε όλες τις μαχήτριες και πάντα ό,τι καλύτερο για τη ζωή τους❤️❤️😘😘

@Kiddo @Lucia79 @Κατεριναπαπ @Kateriniwk @Παρασκευαιδου @twinkletwinlkle @Salvation78 @skorpina78 @Luna777 @Margitc @Ανθη7 @condios @kaposetsi @nikol88 κάντε tag κορίτσια γιατί σίγουρα ξέχασα κάποιες....

Καλησπερα και απο μενα! Θα μου πειτε αργησα, εχει τοσες μηνες το θεμα,τωρα το πηρες ειδηση εσυ? Ε, τι να πω ναι βρε τωρα το πηρα ειδηση και δεν ηξερα αν μπορω και εγω να παρω μερος, μιας και ο τιτλος μελλοντικες μανουλες δεν ταιριαζει σε μενα μιας και ειμαι ο συζυγος, οποτε καντε μια παραχωρηση να δεχτητε το "μελλοντικο χαζομπαμπα'! 

Καλη συνεχεια,εδω τριγυρω θα ειμαι, θα τα λεμε, και καλη επιτυχια σε ολες οσες προσπαθουν, και οσες ξεκινανε τωρα(οπως εμεις!) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/2/2023 at 6:36 ΜΜ, ο/η Jenny28 είπε:

Περα απο την φαρμακευτική αγωγή για την προετοιμασία του ενδομητριου που σας ρωτάω στην παραπάνω αναφορά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω και καποια αλλα θέματα.

1. Περα απο κάποια ειδική διατροφή που καλο θα ηταν να ακολουθήσει μια γυναίκα καπου διάβασα πως καλό θα ηταν να παίρνεις και προβιοτικα, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε τι βοηθάει. Επίσης ότι ο ανανάς έχει μια συγκεκριμένη βιταμίνη που βοηθάει στην εμφύτευση.

2. Καπου αλλου διάβασα οτι την ημέρα της οωληψιας και την ημέρα της εμβρυομεταφορας κανονικά πρέπει να σου κάνουν εξετάσεις αίματος για να δουν που ειναι η ιστραδιολη σου και η προγεστερονη σου και εαν δεν ειναι στα σωστά επίπεδα δεν προχωρούν στην εμβρυομεταφορα, σε εμένα προσωπικά ποτέ δεν την μετρισανε. Ποια ειναι η δική σας εμπειρία?

3. Άκουσα μια συζήτηση για το "παράθυρο εμφύτευση" και την μετατόπιση του. Μετράς λέει πότε ακριβώς είναι το παράθυρο της εμφύτευσης σου (διότι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και μπορεί να έχεις μετατόπιση) και εκείνη την ημέρα κάνεις εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω εάν το κατάλαβα καλά και γενικά τι είναι αυτό, το έχετε ακούσει ξανά? 

4. Ποια ειναι η γνώμη σας για το πρωτόκολλο ΙΝΚΑ? Απ'οτι έχω διαβάσει είναι διφορούμενες οι απόψεις και επειδή σε 15 ημέρες έχω ραντεβού με συγκεκριμένο κέντρο που από ότι έχω ακούσει, σε γενικές γραμμές ακολουθεί αυτό το πρωτόκολλο, θα ήθελα να συλλέξω οσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά ειναι τόσες πολλές οι απορίες μου και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. 

Ευω προσωπικά απλα πρόσεχα τη διατροφή σε λογικα πλαισια...

Δεν το ηξερα για τα προβιοτικα οποτε δεν πηρα αλλα επειδη ειχα ακουσει για τον ανανα,ετρωγα μια φετα απο την ημερα της ετ κ για 5 μερες.

Εξετασεις αιματος κ μενα ποτε δε μου κάναν ουτε την ημερα ωοληψιας ουτε της ετ.

Με υπερηχους παρακολουθούσαμε τα ωάρια κ την ημερα της ετ..ηπια αρκετό νερό και αφου εφτασα σε σημειο να θελω πολυ τουαλέτα.,μπηκα για την ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Εξαφανισμένη σχεδόν ένα χρόνο  τώρα αλλά ήταν για καλό.... ο Άγιος όπως τον λέω Σφακ έκανε τα μαγικά του και πλέον είμαι μαμά μιας μπέμπας 4 1/2 μηνών. Δύσκολη κύηση... δίδυμη αλλά δυστυχώς το ένα μωρό φάνηκε από νωρίς ότι έχει θέμα και αυτό επιβεβαιωθηκε στην αυχενική. Πέρασα μια ψυχοφθορα διαδικασία αλλά μου έδινε δύναμη το ότι έχω άλλο ένα υγιές μωρό που για χάρη του έκανα τα πάντα. Γεννήθηκε πρόωρα λόγω όλων αυτών για ασφάλεια και έμεινε για να πάρει βάρος 14 μέρες στη θερμοκοιτιδα. Τώρα είμαστε 6,5 κιλά με κάτι μάγουλα σαν κεράσια! Εύχομαι σε όλες να το πάθετε! 💞😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η peacock είπε:

Είχα στείλει 7 βλαστοκυστες εκ των οποίων οι 3 ήταν υγιείς. Έβαλα τις δύο τον Μάρτιο του 2020 και απέβαλα για άσχετο λόγο από τον προεμφυτευτικο. Είχε μείνει τόσα χρόνια στη κατάψυξη αυτή η μοναδική υγιης βλαστοκυστη η οποία μπήκε όταν ήμουν έτοιμη και είχα βρει την αιτία των αποβολών μου, αυτή η βλαστοκυστη είναι το αγοράκι που κυοφορω τώρα 💙☺️

Συμβουλή για τον προεμφυτευτικο: αν το εμβρυολογικο είναι καλό και ο εμβρυολογος ξέρει να τον χειριστεί κανένα έμβρυο δε χάνεται. Κάνεις πολλά έμβρυα, αξίζει να το δεις για να ξέρεις τελικά τι έμβρυα έχεις. 

Συμφωνώ απόλυτα με την αγαπημένη @peacock !! Δεν χάνονται έτσι τα έμβρυα πλέον, όταν είναι καλό το εμβρυολογικά . Αξίζει να κάνεις προεμφυτευτικο για να γλιτώσεις και τις άσκοπες ΕΤ.. εδώ σκέψου η κολλητή μου που εκανε προεμφυτευτικο, τα έβαλε πρώτα όλα κατάψυξη, μετά αποφάσισε για τον προεμφυτευτικο, έκανε απόψυξη, πήραν δείγμα, ξανά κατάψυξη Και το ένα υγιές που βρέθηκε, ξανά απόψυξη και εμβρυομεταφορα και δεν είχε κανένα θέμα.. 

Καλή επιτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Κορίτσια, έχω μπερδευτεί τελείως με αυτό το φόρουμ, έδω και 20 ώρες έχω απαντήσει σε κάποιες κοπέλες, αλλά τίποτα ακόμη δεν έχει δημοσιευθεί, πλέον δεν ξέρω σε ποια έχω απαντήσει και σε ποια όχι, με συγχωρείτε εκ των προτέρων εάν έχω κάνει λάθη. Κάποια στιγμή μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω υπερβεί το ημερήσιο επιτρεπόμενο όριο μηνυμάτων, στη συνέχεια έφυγε αυτό, αλλά παραμένουν κρυφές οι δημοσιεύσεις. 

 Το βιβλίο προσπάθησα να το βρω, αλλά έχει εξαντληθεί. Θα δω αυτό το site που μου προτείνεις, σε ευχαριστώ πολύ Troia για όλες τις συμβουλές σου.  Είναι πολύτιμες για εμένα όλες οι γνώμες σας κορίτσια 🙂

Σου τα έστειλα και τα 2 με προσωπικό μήνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Επιτέλους, μετά από 24 ώρες, από ότι βλέπω έχουν δημοσιευθεί κάποιες απο τις απαντήσεις μου. Συγγνώμη κορίτσια, αλλά δεν φταίω εγώ, σας έχω απαντήσει από εχθές και μόλις πριν από λίγο έχουν δημοσιευθεί, οι απαντήσεις μου είναι στην προηγούμενη σελίδα, στην 218. 

Ναι, κορίτσι μου καλά κατάλαβες, πάω για διέγερση από την αρχή, 3η κατά σειρά. Το βιβλίο αυτο είναι εξαντλημένο, αλλά θα μπω στο site που μου προτείνεις οπωσδήποτε. Αν και προσπαθούσα εδώ και αρκετό καιρό από μόνη μου να τρέφομαι σωστά.

Εάν επιτρέπεται, πόσο καιρό προσπαθείς? Σου απέδωσε η προσπάθεια σου σε φυσικό κύκλο? 

Σε υπέρ ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές σου, σου εύχομαι τα καλύτερα! 🙂

 

Σου έστειλα το link για να το κατεβάσεις σε .pdf δωρεάν

Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών από εξωσωματική και ετοιμάζομαι για την επόμενη εμβρυομεταφορά για να κάνουμε αδερφάκι. Η προσπάθειά μας ξεκίνησε το 2017, έγκυος έμεινα το 2021 με δεύτερη εμβρυομεταφορά από την ίδια διέγερση, αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί το ταξίδι ήταν πολύ μακρύ! Μου χάρισε όμως πολλές γνώσεις. Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα και να θυμάσαι ότι η ζωή καμία φορά είναι απρόβλεπτη και ότι ό,τι γίνεται, γίνεται για καλό (μην με παρεξηγείς, εννοώ ότι ουδέν κακό αμιγές καλού). Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού, πες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/2/2023 at 2:09 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλησπέρα και από μένα κορίτσι μου! 
Θα σου πω και εγώ τη γνώμη μου..  Ήμουνα χρόνια στον κόσμο της εξωσωματικής και εγώ δοκιμάσει πολλά και διαβάσει αρκετά.. ξεκίνησα στα 40,5 την εξωσωματική  για 2ο παιδι, είχαμε ήδη ένα με φυσική σύλληψη  και καταληξα στα 44 να γεννήσω με δανεικά ωάρια το δεύτερο. 
Εγω θεωρώ πως όλο αυτό που περιγράφεις έχει σχέση με την ποιότητα των ωαρίων., πολλά μπορεί να ακούσεις, αλλά δυστυχώς όσο μεγαλώνεις και ειδικά μετά τα 40 η ποιότητα φθίνει. Μπορεί να κανείς τέλειες  βλαστοκυστες ΑΑ αλλά αυτό δεν λέει κάτι για την ποιότητα των εμβρύων, καθώς μόνο με τον προεμφυτευτικο φαίνεται αυτή και οι χρωμοσωμικες.. Μπορεί να έχεις καλές ορμονικές εξετάσεις, καλή ΑΜΗ να κανεις πολλες καλες  Βλαστοκυστες αλλά λόγω ηλικίας να έχουν χρωμοσωμικες.. . Είναι η σκληρή πραγματικότητα. Από όσο έχω δει έχεις δοκιμάσει πολλα και έχεις κάνει πολλά βήματα και θεωρώ πως σωστα έκανες ότι έκανες ως τώρα. Μπορεί να αλλάξεις γιατρο όπως λες,  αλλά αυτό απλά θα σε πάει πίσω γιατί θα πρέπει να σε ξανά μάθει ο νέος γιατρος κτλ.. ενδεχομενως να χάσεις χρόνο με διάφορες αμφιβόλου ποιότητας αναποτελεσματικές θεραπείες, εκγχυσεις, αντιβιωσεις,  prp κτλ. Όπως έλεγε ο γιατρος μου, δυστυχώς μετά τα 40 και ειδικά μετά τα 42-43, έρχονται γυναίκες και δεν μπορούν να αποδεχτούν πως η ποιότητα λόγω ηλικίας είναι κακή και χάνουν χρόνο..,

Εγώ προσωπικα θεωρω πως εφόσον κάνεις  βλαστοκυστες, έχεις πιθανότητες ακόμα.. Στη θέση σου, θα έκανα το εξης, θα συνέχιζα στον ίδιο γιατρο για να μην ξεκινάω κάπου πάλι από την αρχή, καθώς στην ηλικία αυτή ακόμα και π μήνας έχει διαφορά, και θα ζητούσα προεμφυτευτικο έλεγχο στις βλαατοκυστες μου. Η κολλητή μου στα 43,5 έκανε 7 βλαστοκυστες σε μια διέγερση και όλες σχεδόν,  καλης ποιότητας, όταν όμως  έκανε προεμφυευτικο μόνο μια ήταν υγιής! Την  έβαλε και έχει ενα αγοράκι 10 μηνών τώρα..

Η προσωπική μου συμβουλή, μην ψάχνεις, βιταμίνες, θεραπείες  κτλ.. εφόσον έχεις έμβρυα κάνε έναν προεμφυτευτικο να δεις τι παίζει.. με το  υγιές έμβρυο θα μεινεις έγκυος και Θα πάει καλά..

εγώ δυστυχώς δεν έκανα πολλά έμβρυα, έκανα μόνο ένα την φορά ότι και να έπαιρνα.. έβγαινε πάντα grade 1 αλλά είτε απέβαλα,  είτε ήταν αρνητική η χοριακη μου. Σε έμβρυο  του μήνα δεν κάνεις προεμφυευτικο δυστυχώς..  Ειδα την κατάσταση αντικειμενικά, γιατί πολλοί μου  έλεγαν πολλά! Άλλαξε γιατρο κτλ.. Μα τι θα έκανε ο νεος γιατρος; Θα με εκανε νεότερη με καλύτερη ποιότητα ωαριων;;  Πήγα με δανεικά για 2ο παιδί και έμεινα αμέσως έγκυος. Δεν σου προτείνω δανεικά αμέσως, γιατί κανείς δικά σου έμβρυα. Αλλά πρέπει να δεις την πραγματική τους ποιότητα. Επίσης η αλήθεια είναι πως στην ερώτηση «αν είναι καλό ενα  έμβρυο» η απάντηση είναι «αν γεννηθεί υγιές μωρό ήταν καλό έμβρυο» 

αν χρειαστείς οτιδήποτε μιλάμε πάλι!! Καλή επιτυχία! 

Τι να πω τώρα, ειλικρινά με έχετε όλες σκλαβωσει! Με έχει συγκινήσει απίστευτα η ανταπόκρισή σας στο να αφιερώσετε χρόνο για να βοηθήσετε έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζετε!😘 Το εκτιμώ αφάνταστα και είναι πολύτιμες όλες οι συμβουλές σας. 
Αγαπημένη Lisaki, με έχει προβληματισει απίστευτα η άποψή σου, διότι είχα ακριβώς την ίδια με εσένα όσον αφορά στον γιατρό. Και για το λόγο αυτό έμεινα στον ίδιο 2 χρόνια και ακολούθησα κατά γράμμα ότι μου πρότεινε. Τον εμπιστευτικα απόλυτα και έκανα 6 εμβρυομεταφορές μαζί του. Όμως με προβληματίζει απίστευτα το γεγονός ότι δεν έκανε σε καμία εμβρυομεταφορά κάποια αλλαγή πχ, αλλαγή κάποιου φαρμάκου να μου δώσει κορτιζόνη μια φορά η να πάμε μια φορά σε φυσικό κύκλο ή οτιδήποτε άλλο υπάρχει. Σίγουρα δεν θα με κάνει νεότερη ο αλλος γιατρός, αλλά σκέφτομαι πως ίσως πρέπει να να το ρισκάρω να δοκιμασω και κάτι άλλο, να εξαντλησω ολα τα περιθώρια και στη συνέχεια εαν δεν πετύχει, τότε να σκεφτώ εναλλακτική. Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κανω και είμαι σε απόγνωση😞

Αυτό που έχω εμπεδώσει για τα καλά είναι ότι πλέον με πιέζει πολύ ο χρόνος και είναι πολύ μεγάλο ρίσκο είτε έτσι είτε αλλιώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η peacock είπε:

Είχα στείλει 7 βλαστοκυστες εκ των οποίων οι 3 ήταν υγιείς. Έβαλα τις δύο τον Μάρτιο του 2020 και απέβαλα για άσχετο λόγο από τον προεμφυτευτικο. Είχε μείνει τόσα χρόνια στη κατάψυξη αυτή η μοναδική υγιης βλαστοκυστη η οποία μπήκε όταν ήμουν έτοιμη και είχα βρει την αιτία των αποβολών μου, αυτή η βλαστοκυστη είναι το αγοράκι που κυοφορω τώρα 💙☺️

Συμβουλή για τον προεμφυτευτικο: αν το εμβρυολογικο είναι καλό και ο εμβρυολογος ξέρει να τον χειριστεί κανένα έμβρυο δε χάνεται. Κάνεις πολλά έμβρυα, αξίζει να το δεις για να ξέρεις τελικά τι έμβρυα έχεις. 

Χίλια Μπράβο!!!!Συγχαρητήρια κορίτσι μου, ποσο υπέροχο ειναι αυτό!!❤💙 Εύχομαι όλα τα καλά του κόσμου!!!😘 Σε ευχαριστώ και για τη συμβουλή σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Εξαφανισμένη σχεδόν ένα χρόνο  τώρα αλλά ήταν για καλό.... ο Άγιος όπως τον λέω Σφακ έκανε τα μαγικά του και πλέον είμαι μαμά μιας μπέμπας 4 1/2 μηνών. Δύσκολη κύηση... δίδυμη αλλά δυστυχώς το ένα μωρό φάνηκε από νωρίς ότι έχει θέμα και αυτό επιβεβαιωθηκε στην αυχενική. Πέρασα μια ψυχοφθορα διαδικασία αλλά μου έδινε δύναμη το ότι έχω άλλο ένα υγιές μωρό που για χάρη του έκανα τα πάντα. Γεννήθηκε πρόωρα λόγω όλων αυτών για ασφάλεια και έμεινε για να πάρει βάρος 14 μέρες στη θερμοκοιτιδα. Τώρα είμαστε 6,5 κιλά με κάτι μάγουλα σαν κεράσια! Εύχομαι σε όλες να το πάθετε! 💞😘

Πολλές πολλές ευχές στα υπέροχα μαγουλάκια σας!!! Να σας ζήσει η μπέμπα, να είναι καλότυχη και με υγεία!!!!💕 

Στο Άγιο σου έχω κλείσει ραντεβού να τον γνωρίσω σε καμιά 10 ημέρες.  Εαν επιτρέπεται, πόσες προσπάθειες έκανες με το ίδιο γιατρό? Από τη αρχή ήσουν στον ίδιο η άλλαξες? Ακολούθησες το πρωτόκολλο Νικα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Σου έστειλα το link για να το κατεβάσεις σε .pdf δωρεάν

Εγώ έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών από εξωσωματική και ετοιμάζομαι για την επόμενη εμβρυομεταφορά για να κάνουμε αδερφάκι. Η προσπάθειά μας ξεκίνησε το 2017, έγκυος έμεινα το 2021 με δεύτερη εμβρυομεταφορά από την ίδια διέγερση, αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί το ταξίδι ήταν πολύ μακρύ! Μου χάρισε όμως πολλές γνώσεις. Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα και να θυμάσαι ότι η ζωή καμία φορά είναι απρόβλεπτη και ότι ό,τι γίνεται, γίνεται για καλό (μην με παρεξηγείς, εννοώ ότι ουδέν κακό αμιγές καλού). Αν μπορώ να βοηθήσω κάπου αλλού, πες μου.

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι Troia για όλες τις συμβουλές σου! 💕 Δεν παρεξηγώ κανέναν γι'αυτο και αποφάσισα να μπω στην παρέα σας και να ακούσω όλες τις απόψεις.

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, να είναι γερό και καλότυχο!!! Εύχομαι γρήγορα να αποκτήσει αδερφάκι!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες!!

Ειμαι καινουρια στο φορουμ και νεα σε ολο αυτο το ταξιδι της εξωσωματικης και νιωθω ηδη να με κυριευουν αισθηματα αγχους,φοβου,ανυπομονησιας,θλιψης,ολα μαζι!

Δεν ξερω με τι δυναμη, κουραγιο και σθενος το αντιμετωπιζετε ολες σας! Σας θαυμαζω! Διαβαζω τοσες ιστοριες, τοσες περιπτωσεις που με κανουν να φαινομαι τοσο «μικρη» μπροστα τους. Εγω μολις περασα επιτροπη εξωσωματ και περιμενω να ξεκινησω… Δεν σας κρυβω οτι διαβαζοντας ολα αυτα ενιωσα οτι θα ξεκινησει ενας γολγοθας και αγχωνομαι παρα πολυ γιατι το θελω τοσο πολυ..

Εγω ειμαι 35 ετων, με πολυκυστικες, ΑΜΗ στο 3,42 , ολες οι εξετασεις και σαλπιγγογραφια καλη , αλλα εχουμε θεμα στο σπερμα.Ολιγοσπερμια, σε συνδυασμό με τις πολυκυστικες και τους ακανονιστους κυκλους τους δικους μου, δεν ερχοταν το αποτελεσμα οποτε και πηγαμε στη λυση της εξωσωματικης.

Εχετε καποια αναλογη περιπτωση με μενα; Κανω τοσα πολλα σεναρια αποτυχιας ( αυτομαστιγωνομαι κοινως!!!) που θα ηθελα πολυ να μαθω αν υπαρχει καποια κοπελα με παρομοια εμπειρια! 
 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και συγνωμη για το κατεβετο!! ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με την αγαπημένη @peacock !! Δεν χάνονται έτσι τα έμβρυα πλέον, όταν είναι καλό το εμβρυολογικά . Αξίζει να κάνεις προεμφυτευτικο για να γλιτώσεις και τις άσκοπες ΕΤ.. εδώ σκέψου η κολλητή μου που εκανε προεμφυτευτικο, τα έβαλε πρώτα όλα κατάψυξη, μετά αποφάσισε για τον προεμφυτευτικο, έκανε απόψυξη, πήραν δείγμα, ξανά κατάψυξη Και το ένα υγιές που βρέθηκε, ξανά απόψυξη και εμβρυομεταφορα και δεν είχε κανένα θέμα.. 

Καλή επιτυχία!! 

@Lisaki 80 Πήρα κουράγιο από το σχόλιό σου και είπα να ρωτήσω. Αν δεν σου κάνει κόπο, έστω και σε προσωπικό μήνυμα, θα μπορούσες να μου πεις σε ποιο κέντρο έκανε η κολλητή σου τη διαδικασία με την απόψυξη για προεμφυτευτικό; Έχω κι εγώ βλαστοκύστες σε κατάψυξη, τον επόμενο μήνα λέω να πάω για εμβρυομεταφορά, αλλά σκέφτομαι (δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά), πως αν η εμβρυομεταφορά δεν πάει καλά να δω το ενδεχόμενο του προεμφυτευτικού. Χωρίς να έχω ρωτήσει τον γιατρό, θεωρούσα ότι είναι απαγορευτικό αυτό το πάγωμα-ξεπάγωμα-έλεγχος και πάλι πάγωμα-ξεπάγωμα. Αλλά τώρα που αναφέρεις ότι υπάρχει επιτυχία στη διαδικασία και δεν πάνε στράφι, να το έχω υπόψη μου για να το κουβεντιάσω μελλοντικά με γιατρό και εμβρυολόγο. Σε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...