Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 9 ώρες, ο/η vickypak16 είπε:

Μην απελπίζεσαι σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! είναι λογικό να στεναχωρηθείς και να κλάψεις!

Η δική μου εμπειρία από ιδιωτικό ήταν η καλύτερη με κλειστά μάτια! Έγινε η εμβρυομεταφορά στις 18/01 και πέτυχε! Ανεξάρτητα από αυτό πάντως ο γιατρός ήταν πολύ συνεργάσιμος, συζητούσαμε οτιδήποτε απορία είχαμε και οι εμβρυολόγοι και οι μαίες! Είχαμε εμπιστοσύνη  σε όλους από τη πρώτη στιγμή!

Εύχομαι και πάλι να πάνε όλα καλά και να δεις σύντομα  εμβρυάκι στη κοιλίτσα σου! Μη το βάζεις κάτω! Θέλει πίστη και δύναμη στο λέω εγώ που περάσαμε αρκετά με το σύζυγό μου !

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!!! 🥰

Εννοείται δεν το βάζω κάτω!

Που απευθύνθηκες αν επιτρέπεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 ώρες, ο/η Atherina είπε:

Παρόλο που εγώ το ζήτησα... Όχι... Δεν μίλησαν μεταξύ τους οι γιατροί... Και οι μεν και οι δε... ζήτησαν απλά να γίνουν αυτά που "έπρεπε" από τη μεριά τους... Με εμένα διαμεσολαβητή.

Πήγα στη μονάδα υποβοηθούμενης στο Αρεταίειο ενώ ο ρευματολόγος μου είναι στο Λαϊκό. 

Στο Μητέρα είναι ο γυναικολόγος μου και έχω ακούσει για την ομάδα που έχουν εκεί. Ίσως να στραφώ εκεί.

Ο Βλάχος σου έκανε την εξωσωματική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/2/2023 at 6:30 ΜΜ, ο/η Atherina είπε:

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας!!!! 🥰

Εννοείται δεν το βάζω κάτω!

Που απευθύνθηκες αν επιτρέπεται; 

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ θέλει αισιοδοξία και προσπαθώ όσο μπορώ να είναι αισιόδοξη!

Έτσι να μη το βάλεις κάτω πίστεψε το και θα τα καταφέρετε!!

Στην "Ευγονία" στην Αθήνα! Είναι όλοι εξαιρετικοί άνθρωποι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/2/2023 at 8:43 ΜΜ, ο/η Atherina είπε:

Καλησπέρα!  Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Έκανα την πρώτη μου ωοληψία με ένα μόνο εμβρυάκι και την μεταφορά του... με αποτέλεσμα μόλις χθες την αρνητική εννοείται χοριακή... αφού με επισκέφθηκε η περίοδος.

Κοντεύω τα 40, αν και δεν μου φαίνεται, με χαμηλή ΑΜΗ, ακανόνιστο κύκλο και αυτοάνοσο (ΣΕΛ).

Έκλαψα πολύ. Απογοητεύτηκα. Θύμωσα. 

Δόξα τον Θεό, έχω έναν υπέροχο και υποστηρικτικό σύζυγο που με βοηθάει να μη το βάζω κάτω.

Επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο λόγω του αυτοάνοσου, για να νιώθω ασφάλεια. Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο παράπονο. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με έβλεπε ένας γιατρός, αλλά κάθε φορά όποιος είχε εφημερία. Ποιες οι εμπειρίες σας από τα ιδιωτικά; Προσέχουν τις μέλλουσες μανούλες ή ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος; 

 

 

Καλησπέρα,εγώ έκανα πρόσφατα σε ιδιωτικό, μη φανταστείς τρέλα πράγματα τύπου καθαριότητα. Το καλό αν θες είναι μόνο αυτό με το γιατρό που είπες,ωστόσο θεωρώ ότι στα δημόσια είναι καλύτερα ίσως η εμπειρία,λόγω συχνότητας. Η εξωσωματική είναι μοιρασμένη στα τρία, γιατρός-ασθενης -εμβρυολογος. Μην παίρνεις όλη την ευθύνη πάνω σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Matsi είπε:

Καλησπέρα,εγώ έκανα πρόσφατα σε ιδιωτικό, μη φανταστείς τρέλα πράγματα τύπου καθαριότητα. Το καλό αν θες είναι μόνο αυτό με το γιατρό που είπες,ωστόσο θεωρώ ότι στα δημόσια είναι καλύτερα ίσως η εμπειρία,λόγω συχνότητας. Η εξωσωματική είναι μοιρασμένη στα τρία, γιατρός-ασθενης -εμβρυολογος. Μην παίρνεις όλη την ευθύνη πάνω σου.

Συμφωνώ για την εμπειρία των νοσοκομείων, αλλά όχι στον τομέα της εξωσωματικης. Γίνονται σοβαρά λάθη και παραλείψεις και πολύ συχνά έχει μεγάλο χρόνο αναμονής. Μιλώ πάντα από την προσωπική μου εμπειρία κι από όσα άκουσα όταν ήμουν εκεί με την προοπτική να προχωρήσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα σας, εύχομαι μεσα απο την καρδιά σε όλες καλή επιτυχία! 

Θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας, διότι 2 χρόνια τώρα νομίζω πως ζω έναν εφιάλτη και ταλαιπορουμαι άδικα. 

Σε ένα μήνα θα γίνω 42 χρονών και επειδή είμαι μια γυναίκα μόνη και φοβήθηκα οτι δεν προλαβαίνω, πριν απο 2 χρόνια αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση με δότη για να πραγματοποιησω και εγώ το όνειρο μου και να γίνω μανούλα. Μια γνωστή μου πρότεινε το κέντρο του Μαστρ, όπου και πήγα και ξεκίνησα τη διέγερση με meriofert, μου πήραν 16 ωάρια εκ των οποίων προχώρησαν σε βλαστοκιστη τα 3, η πρώτη χοριακη ήταν αρνητική, στην 2η εμβρυομεταφορα ήταν θετική με 145, αλλά απεβαλα στην 5η εβδομάδα. Έκανα εξετάσεις για θρομβοφυλια και δεν εχω κάτι παρ'ολα ταύτα προληπτικά, πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα κάνω ενέσεις Innohep 0,45. Επίσης,  ο γιατρός επέμενε να κάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση (χωρίς νάρκωση) για να δούμε εάν η μήτρα είναι χωρίς κάποια παθογένεια, περιττό να σας πω ότι το έκανα και το μετανιώνω μέχρι και σήμερα, διότι νόμιζα ότι με σφάζουν ζωντανή. Τέλος πάντων η μήτρα ήταν καλή, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει δείγμα. Προχώρησα σε 2η διέγερση με meriofert με μικρότερη δόση για να πάρει λιγότερα ωάρια, αλλά καλύτερη ποιότητα και πάλι όμως  πήρε 15 εκ των οποίων τα 5 έφτασαν σε βλαστοκυστη. Στη πρώτη εμβρυομεταφορα βγήκε θετική η χοριακη, αλλά 70 και δυστυχώς δεν διπλασιαστηκε, ανέβαινε αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αναγκάστηκα να κάνω απόξεση. Ωστόσο είχα ένα εξωτερικό ινομυωμα, το οποίο στην αρχή μου είχε πει ότι δεν μας ενοχλεί, μετά από την απόξεση μου είπε οτι εχει μεγαλώσει και πρέπει να το βγάλω, κάτι που έπραξα και πήγα στο Έλενα οπου πραγματοποιήθηκε το χειρουργείο τον Μάιο 2022. Μου είπε πως πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες για να επουλωθει η μήτρα και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην επόμενη εμβρυομεταφορα. Τον Οκτώβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη εμβρυομεταφορα πήγα στο γραφείο αποβολων στο Έλενα και έκανα ότι εξετάσεις υπήρχαν έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά, κάτι το οποίο και μου επιβεβαίωσαν. Προχώρησα στην επόμενη εμβρυομεταφορα με καλές βλαστοκυστες 4 ΒΒ και 4 ΑΑ, 6η ημέρας, με μηδενική χοριακη. Στη συνέχεια μου είπε πως πριν προχωρήσουμε στην επόμενη πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση για να πάρει το δείγμα και να σιγουρευτουμε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς αυτή τη φορά με νάρκωση. Μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα, οπότε μου είπε πως μου είχε μείνει μόνο μια βλαστοκυστη, μου πρότεινε να κάνω μια ήπια διέγερση με femara για να πάρει άλλο ένα, τελικά πήρε 2 και οι δύο έφτασαν σε βλαστοκυστη και μου έκανε εμβρυομεταφορα 3 βλαστοκυστες (εκ των οποίων οι δύο 4ΑΑ και η μία 4ΒΒ) και σε αυτή την εμβρυομεταφορα η χοριακη ήταν μηδενική και ακόμα περιμένω να με πάρει τηλ (10 ημέρες μετα την αρνητική χοριακη) για να μου πει τι πήγε λάθος και τι κάνουμε τώρα. 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και γενικά την γνώμη σας. Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού και περιμένω τις προτάσεις σας. 

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Τζένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2022 at 7:43 ΜΜ, ο/η kaounmar είπε:

Γεια σου, θες να σου στείλω προσωπικό μην;

Καλησπέρα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και μετά από φοβερή ταλαιπωρία βρίσκομαι σε αναζήτηση νέου γιατρού, θα ήθελα και εγώ να ακούσω κάποιες προτάσεις, ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας, εύχομαι μεσα απο την καρδιά σε όλες καλή επιτυχία! 

Θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας, διότι 2 χρόνια τώρα νομίζω πως ζω έναν εφιάλτη και ταλαιπορουμαι άδικα. 

Σε ένα μήνα θα γίνω 42 χρονών και επειδή είμαι μια γυναίκα μόνη και φοβήθηκα οτι δεν προλαβαίνω, πριν απο 2 χρόνια αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση με δότη για να πραγματοποιησω και εγώ το όνειρο μου και να γίνω μανούλα. Μια γνωστή μου πρότεινε το κέντρο του Μαστρ, όπου και πήγα και ξεκίνησα τη διέγερση με meriofert, μου πήραν 16 ωάρια εκ των οποίων προχώρησαν σε βλαστοκιστη τα 3, η πρώτη χοριακη ήταν αρνητική, στην 2η εμβρυομεταφορα ήταν θετική με 145, αλλά απεβαλα στην 5η εβδομάδα. Έκανα εξετάσεις για θρομβοφυλια και δεν εχω κάτι παρ'ολα ταύτα προληπτικά, πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα κάνω ενέσεις Innohep 0,45. Επίσης,  ο γιατρός επέμενε να κάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση (χωρίς νάρκωση) για να δούμε εάν η μήτρα είναι χωρίς κάποια παθογένεια, περιττό να σας πω ότι το έκανα και το μετανιώνω μέχρι και σήμερα, διότι νόμιζα ότι με σφάζουν ζωντανή. Τέλος πάντων η μήτρα ήταν καλή, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει δείγμα. Προχώρησα σε 2η διέγερση με meriofert με μικρότερη δόση για να πάρει λιγότερα ωάρια, αλλά καλύτερη ποιότητα και πάλι όμως  πήρε 15 εκ των οποίων τα 5 έφτασαν σε βλαστοκυστη. Στη πρώτη εμβρυομεταφορα βγήκε θετική η χοριακη, αλλά 70 και δυστυχώς δεν διπλασιαστηκε, ανέβαινε αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αναγκάστηκα να κάνω απόξεση. Ωστόσο είχα ένα εξωτερικό ινομυωμα, το οποίο στην αρχή μου είχε πει ότι δεν μας ενοχλεί, μετά από την απόξεση μου είπε οτι εχει μεγαλώσει και πρέπει να το βγάλω, κάτι που έπραξα και πήγα στο Έλενα οπου πραγματοποιήθηκε το χειρουργείο τον Μάιο 2022. Μου είπε πως πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες για να επουλωθει η μήτρα και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην επόμενη εμβρυομεταφορα. Τον Οκτώβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη εμβρυομεταφορα πήγα στο γραφείο αποβολων στο Έλενα και έκανα ότι εξετάσεις υπήρχαν έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά, κάτι το οποίο και μου επιβεβαίωσαν. Προχώρησα στην επόμενη εμβρυομεταφορα με καλές βλαστοκυστες 4 ΒΒ και 4 ΑΑ, 6η ημέρας, με μηδενική χοριακη. Στη συνέχεια μου είπε πως πριν προχωρήσουμε στην επόμενη πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση για να πάρει το δείγμα και να σιγουρευτουμε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς αυτή τη φορά με νάρκωση. Μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα, οπότε μου είπε πως μου είχε μείνει μόνο μια βλαστοκυστη, μου πρότεινε να κάνω μια ήπια διέγερση με femara για να πάρει άλλο ένα, τελικά πήρε 2 και οι δύο έφτασαν σε βλαστοκυστη και μου έκανε εμβρυομεταφορα 3 βλαστοκυστες (εκ των οποίων οι δύο 4ΑΑ και η μία 4ΒΒ) και σε αυτή την εμβρυομεταφορα η χοριακη ήταν μηδενική και ακόμα περιμένω να με πάρει τηλ (10 ημέρες μετα την αρνητική χοριακη) για να μου πει τι πήγε λάθος και τι κάνουμε τώρα. 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και γενικά την γνώμη σας. Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού και περιμένω τις προτάσεις σας. 

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Τζένη.

Καλημέρα Τζένη,  ο μαστρομ είναι γνωστός τη ξέρει τη δουλειά παρόλα αυτά μετά από τόσες αποτυχίες καταλαβαίνω ότι κ για ψυχολογικούς λόγους θες να αλλάξεις γιατρό.  Για όλες τις αποτυχίες η απάντηση θα είναι μια σε όλους τους γιατρούς η ηλικία κ η ποιότητα των ωαριων.  Εχεις πολύ καλή ανταπόκριση κ πέτυχες  εγκυμοσυνη άσχετα με την εξέλιξη αυτά είναι πολύ θετικά. Όσο έχεις ωάρια συνέχισε να προσπαθείς κ θα σου κάτσει το ένα το καλό. Είμαι 40 και το πολύ να πάρω 2 ωάρια. Εμένα ο γιατρός μου είναι ο σφακ και είμαι ευχαριστημενη άσχετα από το αποτέλεσμα η ηλικία μου είναι αυτή κ δεν αλλάζει.  Η προσέγγιση είναι σωστή.  Θα σου προτείνουν κ τα κορίτσια εδώ κ άλλους κανόνισε ένα ραντεβού κ όποιος σε εμπνεύσει.  Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Zenia z είπε:

Καλημέρα Τζένη,  ο μαστρομ είναι γνωστός τη ξέρει τη δουλειά παρόλα αυτά μετά από τόσες αποτυχίες καταλαβαίνω ότι κ για ψυχολογικούς λόγους θες να αλλάξεις γιατρό.  Για όλες τις αποτυχίες η απάντηση θα είναι μια σε όλους τους γιατρούς η ηλικία κ η ποιότητα των ωαριων.  Εχεις πολύ καλή ανταπόκριση κ πέτυχες  εγκυμοσυνη άσχετα με την εξέλιξη αυτά είναι πολύ θετικά. Όσο έχεις ωάρια συνέχισε να προσπαθείς κ θα σου κάτσει το ένα το καλό. Είμαι 40 και το πολύ να πάρω 2 ωάρια. Εμένα ο γιατρός μου είναι ο σφακ και είμαι ευχαριστημενη άσχετα από το αποτέλεσμα η ηλικία μου είναι αυτή κ δεν αλλάζει.  Η προσέγγιση είναι σωστή.  Θα σου προτείνουν κ τα κορίτσια εδώ κ άλλους κανόνισε ένα ραντεβού κ όποιος σε εμπνεύσει.  Καλή επιτυχία!

Σε υπέρ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου και για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Σου εύχομαι καλη επιτυχία και η επόμενη εμβρυομεταφορα να ειναι και η τυχερή σου!

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με το γιατρό σου, θα τον γνωρίσω 1 Μαρτίου, εύχομαι να υπάρχει αμοιβαία καλή επικοινωνία. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά μου κόβουν τα φτερά, πριν 2 ημέρες επισκέφτηκα έναν γιατρό για μια δεύτερη γνώμη και ηταν τόσο ωμός και κάθετος που έπαθα σοκ, ο οποίος δεν είναι εξωσωματικος, αλλά μαιευτήρας που συνεργάζεται με εξωσωματικο. Στην ουσία μου είπε ότι μονο και μονο λόγο ηλικίας δεν έχω ελπίδες και να μην κάνω άλλες προσπάθειες με δικά μου ωάρια, αλλά να πάω με δανεικά. Δεν σας κρύβω κορίτσια ότι σοκαρίστηκα, διότι μπορεί να μην έχω πετύχει με τον Μαστρ, ωστόσο ποτέ δε μου είπε κάτι για τα ωάρια μου και μάλιστα το αντίθετο μου έλεγε ότι έχω πολύς καλής ποιότητας ωάρια και κατ'επεκταση και έμβρυα. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, αυτές τις ημέρες απλά προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Σε υπέρ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου και για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Σου εύχομαι καλη επιτυχία και η επόμενη εμβρυομεταφορα να ειναι και η τυχερή σου!

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με το γιατρό σου, θα τον γνωρίσω 1 Μαρτίου, εύχομαι να υπάρχει αμοιβαία καλή επικοινωνία. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά μου κόβουν τα φτερά, πριν 2 ημέρες επισκέφτηκα έναν γιατρό για μια δεύτερη γνώμη και ηταν τόσο ωμός και κάθετος που έπαθα σοκ, ο οποίος δεν είναι εξωσωματικος, αλλά μαιευτήρας που συνεργάζεται με εξωσωματικο. Στην ουσία μου είπε ότι μονο και μονο λόγο ηλικίας δεν έχω ελπίδες και να μην κάνω άλλες προσπάθειες με δικά μου ωάρια, αλλά να πάω με δανεικά. Δεν σας κρύβω κορίτσια ότι σοκαρίστηκα, διότι μπορεί να μην έχω πετύχει με τον Μαστρ, ωστόσο ποτέ δε μου είπε κάτι για τα ωάρια μου και μάλιστα το αντίθετο μου έλεγε ότι έχω πολύς καλής ποιότητας ωάρια και κατ'επεκταση και έμβρυα. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, αυτές τις ημέρες απλά προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ.

 

Καλημέρα!!! Να διαγράψεις από τη μνήμη σου ότι σου είπε ο συγκεκριμένος απ ότι διάβασα παίρνεις έμβρυα και μάλιστα καλής ποιότητας οπότε αν και ειμαι άσχετη με το θέμα πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι στα ωάρια και στην τελική είναι μαιευτήρας όχι εξωσωματικος οπότε ας κοιτάει καθένας τη δουλειά του και να μην έχουν άποψη για πράγματα που δεν είναι στην ειδικότητα τους... Βρε πως με εκνευρίζουν κάτι τετοιοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Σε υπέρ ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση σου και για τα ενθαρρυντικά σου λόγια! Σου εύχομαι καλη επιτυχία και η επόμενη εμβρυομεταφορα να ειναι και η τυχερή σου!

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού με το γιατρό σου, θα τον γνωρίσω 1 Μαρτίου, εύχομαι να υπάρχει αμοιβαία καλή επικοινωνία. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά μου κόβουν τα φτερά, πριν 2 ημέρες επισκέφτηκα έναν γιατρό για μια δεύτερη γνώμη και ηταν τόσο ωμός και κάθετος που έπαθα σοκ, ο οποίος δεν είναι εξωσωματικος, αλλά μαιευτήρας που συνεργάζεται με εξωσωματικο. Στην ουσία μου είπε ότι μονο και μονο λόγο ηλικίας δεν έχω ελπίδες και να μην κάνω άλλες προσπάθειες με δικά μου ωάρια, αλλά να πάω με δανεικά. Δεν σας κρύβω κορίτσια ότι σοκαρίστηκα, διότι μπορεί να μην έχω πετύχει με τον Μαστρ, ωστόσο ποτέ δε μου είπε κάτι για τα ωάρια μου και μάλιστα το αντίθετο μου έλεγε ότι έχω πολύς καλής ποιότητας ωάρια και κατ'επεκταση και έμβρυα. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, αυτές τις ημέρες απλά προσπαθώ να συνέλθω από το 

Ευχαριστώ Τζένη μακαρι κ σε εσένα η επόμενη να είναι η τυχερή. Ο γιατρός απαράδεκτος τα πας καλύτερα κ από κοπέλες με μικρότερη ηλικία.  Υπάρχουν κοπέλες που είχαν φυσική σύλληψη στα 43 όπως κ κοπέλες στα 30 που κάνουν εξωσωματική.  Πιστεύω από το γιατρο θα μείνεις ευχαριστημενη κ ουδέποτε θα ακούσεις τέτοιες ατάκες. Απλά καταλαβαίνεις κ οι αποτυχίες κάπου πρέπει να χρεώθουν κ για εμας είναι το προφανές.  Μη στεναχωριέσαι...καλή επιτυχία!❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα!!! Να διαγράψεις από τη μνήμη σου ότι σου είπε ο συγκεκριμένος απ ότι διάβασα παίρνεις έμβρυα και μάλιστα καλής ποιότητας οπότε αν και ειμαι άσχετη με το θέμα πιστεύω ότι το πρόβλημα δεν είναι στα ωάρια και στην τελική είναι μαιευτήρας όχι εξωσωματικος οπότε ας κοιτάει καθένας τη δουλειά του και να μην έχουν άποψη για πράγματα που δεν είναι στην ειδικότητα τους... Βρε πως με εκνευρίζουν κάτι τετοιοι

Καλημέρα σε όλα τα υπέροχα κορίτσια!!!😀 Σε ευχαριστώ πολύ Lacostaki για την υποστήριξη σου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση δύναμη μου δίνετε στο να προχωρήσω με περισσότερη αισιοδοξία. 

Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Zenia z είπε:

Ευχαριστώ Τζένη μακαρι κ σε εσένα η επόμενη να είναι η τυχερή. Ο γιατρός απαράδεκτος τα πας καλύτερα κ από κοπέλες με μικρότερη ηλικία.  Υπάρχουν κοπέλες που είχαν φυσική σύλληψη στα 43 όπως κ κοπέλες στα 30 που κάνουν εξωσωματική.  Πιστεύω από το γιατρο θα μείνεις ευχαριστημενη κ ουδέποτε θα ακούσεις τέτοιες ατάκες. Απλά καταλαβαίνεις κ οι αποτυχίες κάπου πρέπει να χρεώθουν κ για εμας είναι το προφανές.  Μη στεναχωριέσαι...καλή επιτυχία!❤

 Zenia, Ευχαριστώ, ευχαριστώ και πάλι ευχαριστώ!!!😀 Είστε όλες υπέροχες, έχω αρχίσει και δειλά δειλά να παίρνω τα πάνω μου! 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

 Zenia, Ευχαριστώ, ευχαριστώ και πάλι ευχαριστώ!!!😀 Είστε όλες υπέροχες, έχω αρχίσει και δειλά δειλά να παίρνω τα πάνω μου! 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα!!!!😀

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί το φόρουμ, ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος. Επίσης, απαντάω σχεδόν αμέσως σε αυτά που μου γράφετε και βλέπω οτι δημοσιεύεται μετά από 6 με 7 ώρες. Αργεί τόσο πολύ και σε εσάς να δημοσιευτεί η επειδή είμαι νέο μέλος?

Κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα και αφορά το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφορας. Εγώ σε όλες αυτές τις προσπάθειες (σύνολο 6 εμβρυομεταφορες) έκανα απλή προετοιμασία του ενδομητριου και συγκεκριμένα είτε μετά την οωληψια είτε απλή προετοιμασία πάντα έπαιρνα συγκεκριμένα φάρμακα (3 cyclocur, 3 utrogestan, 1 ένεση prolutex, 1 ενεση innohep για προληπτικούς λόγους). Ζήτησα από τον γιατρό να αλλάξουμε κάτι σε αυτή τη φάση, αλλά η γνώμη του ήταν ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Το ξέρω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά έχω ακούσει ότι δίνουν και κορτιζόνη έτσι ώστε να ξεγελάσει το σώμα και να μην απόρριψη το έμβρυο ως ξένο οργανισμο. Ποια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας πάνω σε αυτό? Έχετε κάποια διαφορετική φαρμακευτική αγωγή λίγο πριν την εμβρυομεταφορα???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί το φόρουμ, ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος. Επίσης, απαντάω σχεδόν αμέσως σε αυτά που μου γράφετε και βλέπω οτι δημοσιεύεται μετά από 6 με 7 ώρες. Αργεί τόσο πολύ και σε εσάς να δημοσιευτεί η επειδή είμαι νέο μέλος?

Κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα και αφορά το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφορας. Εγώ σε όλες αυτές τις προσπάθειες (σύνολο 6 εμβρυομεταφορες) έκανα απλή προετοιμασία του ενδομητριου και συγκεκριμένα είτε μετά την οωληψια είτε απλή προετοιμασία πάντα έπαιρνα συγκεκριμένα φάρμακα (3 cyclocur, 3 utrogestan, 1 ένεση prolutex, 1 ενεση innohep για προληπτικούς λόγους). Ζήτησα από τον γιατρό να αλλάξουμε κάτι σε αυτή τη φάση, αλλά η γνώμη του ήταν ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Το ξέρω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά έχω ακούσει ότι δίνουν και κορτιζόνη έτσι ώστε να ξεγελάσει το σώμα και να μην απόρριψη το έμβρυο ως ξένο οργανισμο. Ποια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας πάνω σε αυτό? Έχετε κάποια διαφορετική φαρμακευτική αγωγή λίγο πριν την εμβρυομεταφορα???

 

Επειδή είσαι νέο μέλος πρέπει να πάρουν έγκριση οι απαντήσεις σου. Μετά τις 20 δημοσιεύσεις θα εμφανίζονται αμέσως. Εγώ μια εμβρυομεταφορα έκανα ακριβώς όπως κ εσύ, σικλακουρ προλουτεξ, ουτροτζεσταν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περα απο την φαρμακευτική αγωγή για την προετοιμασία του ενδομητριου που σας ρωτάω στην παραπάνω αναφορά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω και καποια αλλα θέματα.

1. Περα απο κάποια ειδική διατροφή που καλο θα ηταν να ακολουθήσει μια γυναίκα καπου διάβασα πως καλό θα ηταν να παίρνεις και προβιοτικα, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε τι βοηθάει. Επίσης ότι ο ανανάς έχει μια συγκεκριμένη βιταμίνη που βοηθάει στην εμφύτευση.

2. Καπου αλλου διάβασα οτι την ημέρα της οωληψιας και την ημέρα της εμβρυομεταφορας κανονικά πρέπει να σου κάνουν εξετάσεις αίματος για να δουν που ειναι η ιστραδιολη σου και η προγεστερονη σου και εαν δεν ειναι στα σωστά επίπεδα δεν προχωρούν στην εμβρυομεταφορα, σε εμένα προσωπικά ποτέ δεν την μετρισανε. Ποια ειναι η δική σας εμπειρία?

3. Άκουσα μια συζήτηση για το "παράθυρο εμφύτευση" και την μετατόπιση του. Μετράς λέει πότε ακριβώς είναι το παράθυρο της εμφύτευσης σου (διότι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και μπορεί να έχεις μετατόπιση) και εκείνη την ημέρα κάνεις εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω εάν το κατάλαβα καλά και γενικά τι είναι αυτό, το έχετε ακούσει ξανά? 

4. Ποια ειναι η γνώμη σας για το πρωτόκολλο ΙΝΚΑ? Απ'οτι έχω διαβάσει είναι διφορούμενες οι απόψεις και επειδή σε 15 ημέρες έχω ραντεβού με συγκεκριμένο κέντρο που από ότι έχω ακούσει, σε γενικές γραμμές ακολουθεί αυτό το πρωτόκολλο, θα ήθελα να συλλέξω οσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά ειναι τόσες πολλές οι απορίες μου και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

Επειδή είσαι νέο μέλος πρέπει να πάρουν έγκριση οι απαντήσεις σου. Μετά τις 20 δημοσιεύσεις θα εμφανίζονται αμέσως. Εγώ μια εμβρυομεταφορα έκανα ακριβώς όπως κ εσύ, σικλακουρ προλουτεξ, ουτροτζεσταν. 

Σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2023 at 8:51 ΜΜ, ο/η Jenny28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας, εύχομαι μεσα απο την καρδιά σε όλες καλή επιτυχία! 

Θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας, διότι 2 χρόνια τώρα νομίζω πως ζω έναν εφιάλτη και ταλαιπορουμαι άδικα. 

Σε ένα μήνα θα γίνω 42 χρονών και επειδή είμαι μια γυναίκα μόνη και φοβήθηκα οτι δεν προλαβαίνω, πριν απο 2 χρόνια αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση με δότη για να πραγματοποιησω και εγώ το όνειρο μου και να γίνω μανούλα. Μια γνωστή μου πρότεινε το κέντρο του Μαστρ, όπου και πήγα και ξεκίνησα τη διέγερση με meriofert, μου πήραν 16 ωάρια εκ των οποίων προχώρησαν σε βλαστοκιστη τα 3, η πρώτη χοριακη ήταν αρνητική, στην 2η εμβρυομεταφορα ήταν θετική με 145, αλλά απεβαλα στην 5η εβδομάδα. Έκανα εξετάσεις για θρομβοφυλια και δεν εχω κάτι παρ'ολα ταύτα προληπτικά, πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα κάνω ενέσεις Innohep 0,45. Επίσης,  ο γιατρός επέμενε να κάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση (χωρίς νάρκωση) για να δούμε εάν η μήτρα είναι χωρίς κάποια παθογένεια, περιττό να σας πω ότι το έκανα και το μετανιώνω μέχρι και σήμερα, διότι νόμιζα ότι με σφάζουν ζωντανή. Τέλος πάντων η μήτρα ήταν καλή, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει δείγμα. Προχώρησα σε 2η διέγερση με meriofert με μικρότερη δόση για να πάρει λιγότερα ωάρια, αλλά καλύτερη ποιότητα και πάλι όμως  πήρε 15 εκ των οποίων τα 5 έφτασαν σε βλαστοκυστη. Στη πρώτη εμβρυομεταφορα βγήκε θετική η χοριακη, αλλά 70 και δυστυχώς δεν διπλασιαστηκε, ανέβαινε αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αναγκάστηκα να κάνω απόξεση. Ωστόσο είχα ένα εξωτερικό ινομυωμα, το οποίο στην αρχή μου είχε πει ότι δεν μας ενοχλεί, μετά από την απόξεση μου είπε οτι εχει μεγαλώσει και πρέπει να το βγάλω, κάτι που έπραξα και πήγα στο Έλενα οπου πραγματοποιήθηκε το χειρουργείο τον Μάιο 2022. Μου είπε πως πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες για να επουλωθει η μήτρα και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην επόμενη εμβρυομεταφορα. Τον Οκτώβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη εμβρυομεταφορα πήγα στο γραφείο αποβολων στο Έλενα και έκανα ότι εξετάσεις υπήρχαν έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά, κάτι το οποίο και μου επιβεβαίωσαν. Προχώρησα στην επόμενη εμβρυομεταφορα με καλές βλαστοκυστες 4 ΒΒ και 4 ΑΑ, 6η ημέρας, με μηδενική χοριακη. Στη συνέχεια μου είπε πως πριν προχωρήσουμε στην επόμενη πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση για να πάρει το δείγμα και να σιγουρευτουμε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς αυτή τη φορά με νάρκωση. Μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα, οπότε μου είπε πως μου είχε μείνει μόνο μια βλαστοκυστη, μου πρότεινε να κάνω μια ήπια διέγερση με femara για να πάρει άλλο ένα, τελικά πήρε 2 και οι δύο έφτασαν σε βλαστοκυστη και μου έκανε εμβρυομεταφορα 3 βλαστοκυστες (εκ των οποίων οι δύο 4ΑΑ και η μία 4ΒΒ) και σε αυτή την εμβρυομεταφορα η χοριακη ήταν μηδενική και ακόμα περιμένω να με πάρει τηλ (10 ημέρες μετα την αρνητική χοριακη) για να μου πει τι πήγε λάθος και τι κάνουμε τώρα. 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και γενικά την γνώμη σας. Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού και περιμένω τις προτάσεις σας. 

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Τζένη.

Υστεροσκοπηση χωρίς μεθη ουτε να το φανταστώ ..λυπαμαι τοσο πολυ για την ολη ταλαιπωρια σου κ συμπασχω πραγματικα,Μπραβο  σου που προχωρας με δοτη .. οι προσπαθειες ηταν με το ιδιο δοτη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί το φόρουμ, ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος. Επίσης, απαντάω σχεδόν αμέσως σε αυτά που μου γράφετε και βλέπω οτι δημοσιεύεται μετά από 6 με 7 ώρες. Αργεί τόσο πολύ και σε εσάς να δημοσιευτεί η επειδή είμαι νέο μέλος?

Κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα και αφορά το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφορας. Εγώ σε όλες αυτές τις προσπάθειες (σύνολο 6 εμβρυομεταφορες) έκανα απλή προετοιμασία του ενδομητριου και συγκεκριμένα είτε μετά την οωληψια είτε απλή προετοιμασία πάντα έπαιρνα συγκεκριμένα φάρμακα (3 cyclocur, 3 utrogestan, 1 ένεση prolutex, 1 ενεση innohep για προληπτικούς λόγους). Ζήτησα από τον γιατρό να αλλάξουμε κάτι σε αυτή τη φάση, αλλά η γνώμη του ήταν ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Το ξέρω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά έχω ακούσει ότι δίνουν και κορτιζόνη έτσι ώστε να ξεγελάσει το σώμα και να μην απόρριψη το έμβρυο ως ξένο οργανισμο. Ποια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας πάνω σε αυτό? Έχετε κάποια διαφορετική φαρμακευτική αγωγή λίγο πριν την εμβρυομεταφορα???

 

Εγω εκανα 3 ετ και πετυχα στην 3η που δεν πηρα κορτιζονη αλλα και ουτε σικλακουρ λογω καλου ενδομητριου κ με πηγε σε φυσικο κυκλο δηλ μονο ουτρο πηρα και τη μερα της ετ μου μέτρησε ε2 κ prg( αν δεν ηταν ικανοποιητικές θα μου αύξανε τα χαπια ή θα μου ξεκιναγα  σικλακουρ..) στις 2 αποτυχημενες πηρα και κορτιζονη κ σικλακουρ και αντιβιωση και τεχνητο κυκλο..δινουν συνηθως για να «κοιμίσουν»το ανοσοποιητικο και να μη νομίσει το συστημα μας ως ξενο σωμα το εμβρυο κ το αποβαλλει.δεν ειναι παντα καλο να παιρνουν ολες ομως !!εχεις  καλο ορμονικο κ κανεις βλαστοκυστες οποτε με δοτρια ουτε λογος να πας.πολυ σπανιο  να υπαρχει μετατοπιση παραθυρου..τα 3 ουτρο τα επαιρνες απο το στομα ανα 8ωρο ;το πρωτοκολλο Ίνκα δεν εχω ιδεα τι ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Υστεροσκοπηση χωρίς μεθη ουτε να το φανταστώ ..λυπαμαι τοσο πολυ για την ολη ταλαιπωρια σου κ συμπασχω πραγματικα,Μπραβο  σου που προχωρας με δοτη .. οι προσπαθειες ηταν με το ιδιο δοτη;

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Και σε εσένα  Nefeliap εύχομαι τα καλύτερα!😀

Ναι ασ'τα!!!!!!! Για την υστεροσκοπιση ουτε να το θυμάμαι δεν θέλω.....εχω ακόμα εφιάλτες!!!😨 Και τον ρώτησα μετά για ποιο λόγο το προτείνει χωρίς μέθη και η απάντηση ηταν για να γλυτώσεις το κόστος. Αν είναι δυνατόν!!!! Τότε να σταματήσουμε να δίνουμε μεθη σε ολες τις υπόλοιπες διαδικασίες οπως η απόξεση κτλ. κτλ...

Όχι 2 διαφορετικοί δότες, την πρώτη φορά μου πρότειναν να πάρω δότη από το ιδιο το κέντρο εξωσωματικής και το δέχθηκα, αλλά το μετάνιωσα, διότι στη συνέχεια κατάλαβα από τα συμφραζόμενα ότι δεν ήταν καλό το δείγμα και ίσως γι'αυτο από 16 ωάρια το αποτέλεσμα να ήταν 3 βλαστοκυστες. Την δεύτερη φορά πήρα άλλον δότη από τράπεζα σπέρματος και πήγα νομίζω λίγο καλύτερα από τα 15 ωάρια,  5 βλαστοκυστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/2/2023 at 8:51 ΜΜ, ο/η Jenny28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας, εύχομαι μεσα απο την καρδιά σε όλες καλή επιτυχία! 

Θέλω τα φώτα σας και τη βοήθειά σας, διότι 2 χρόνια τώρα νομίζω πως ζω έναν εφιάλτη και ταλαιπορουμαι άδικα. 

Σε ένα μήνα θα γίνω 42 χρονών και επειδή είμαι μια γυναίκα μόνη και φοβήθηκα οτι δεν προλαβαίνω, πριν απο 2 χρόνια αποφάσισα να προχωρήσω σε εξωσωματική γονιμοποίηση με δότη για να πραγματοποιησω και εγώ το όνειρο μου και να γίνω μανούλα. Μια γνωστή μου πρότεινε το κέντρο του Μαστρ, όπου και πήγα και ξεκίνησα τη διέγερση με meriofert, μου πήραν 16 ωάρια εκ των οποίων προχώρησαν σε βλαστοκιστη τα 3, η πρώτη χοριακη ήταν αρνητική, στην 2η εμβρυομεταφορα ήταν θετική με 145, αλλά απεβαλα στην 5η εβδομάδα. Έκανα εξετάσεις για θρομβοφυλια και δεν εχω κάτι παρ'ολα ταύτα προληπτικά, πριν απο κάθε εμβρυομεταφορα κάνω ενέσεις Innohep 0,45. Επίσης,  ο γιατρός επέμενε να κάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση (χωρίς νάρκωση) για να δούμε εάν η μήτρα είναι χωρίς κάποια παθογένεια, περιττό να σας πω ότι το έκανα και το μετανιώνω μέχρι και σήμερα, διότι νόμιζα ότι με σφάζουν ζωντανή. Τέλος πάντων η μήτρα ήταν καλή, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει δείγμα. Προχώρησα σε 2η διέγερση με meriofert με μικρότερη δόση για να πάρει λιγότερα ωάρια, αλλά καλύτερη ποιότητα και πάλι όμως  πήρε 15 εκ των οποίων τα 5 έφτασαν σε βλαστοκυστη. Στη πρώτη εμβρυομεταφορα βγήκε θετική η χοριακη, αλλά 70 και δυστυχώς δεν διπλασιαστηκε, ανέβαινε αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς και αναγκάστηκα να κάνω απόξεση. Ωστόσο είχα ένα εξωτερικό ινομυωμα, το οποίο στην αρχή μου είχε πει ότι δεν μας ενοχλεί, μετά από την απόξεση μου είπε οτι εχει μεγαλώσει και πρέπει να το βγάλω, κάτι που έπραξα και πήγα στο Έλενα οπου πραγματοποιήθηκε το χειρουργείο τον Μάιο 2022. Μου είπε πως πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες για να επουλωθει η μήτρα και στη συνέχεια να προχωρήσουμε στην επόμενη εμβρυομεταφορα. Τον Οκτώβριο πριν προχωρήσω στην επόμενη εμβρυομεταφορα πήγα στο γραφείο αποβολων στο Έλενα και έκανα ότι εξετάσεις υπήρχαν έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως όλα είναι καλά, κάτι το οποίο και μου επιβεβαίωσαν. Προχώρησα στην επόμενη εμβρυομεταφορα με καλές βλαστοκυστες 4 ΒΒ και 4 ΑΑ, 6η ημέρας, με μηδενική χοριακη. Στη συνέχεια μου είπε πως πριν προχωρήσουμε στην επόμενη πρέπει οπωσδήποτε να ξανακάνω διαγνωστική υστεροσκοπιση για να πάρει το δείγμα και να σιγουρευτουμε ότι όλα είναι καλά, ευτυχώς αυτή τη φορά με νάρκωση. Μια χαρά ήταν τα αποτελέσματα, οπότε μου είπε πως μου είχε μείνει μόνο μια βλαστοκυστη, μου πρότεινε να κάνω μια ήπια διέγερση με femara για να πάρει άλλο ένα, τελικά πήρε 2 και οι δύο έφτασαν σε βλαστοκυστη και μου έκανε εμβρυομεταφορα 3 βλαστοκυστες (εκ των οποίων οι δύο 4ΑΑ και η μία 4ΒΒ) και σε αυτή την εμβρυομεταφορα η χοριακη ήταν μηδενική και ακόμα περιμένω να με πάρει τηλ (10 ημέρες μετα την αρνητική χοριακη) για να μου πει τι πήγε λάθος και τι κάνουμε τώρα. 

Με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας και γενικά την γνώμη σας. Είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού και περιμένω τις προτάσεις σας. 

Σας ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων.

Τζένη.

Φίλη μου, διάβασα το κείμενό σου κι έχω σοκαριστεί. Κι έχω θαυμάσει την υπομονή σου να υποβάλλεσαι σε τόση ταλαιπωρία και απανωτές εμβρυομεταφορές, με καλές μάλιστα βλαστοκύστες, χωρίς αποτέλεσμα.

Εντύπωση μου κάνει, γιατί είναι τόσο γνωστός ο Μαστρ και πόσες κοπέλες έχουν πετύχει σε αυτόν, κι όμως πολλά απ' όσα σου έκανε δεν βγάζουν νόημα για μένα. Μου φαίνεται κατ'αρχάς αδιανόητο ότι σου έκανε υστεροσκόπηση χωρίς νάρκωση. Εγώ και με νάρκωση (μέθη) που είχα κάνει, ταυτόχρονα με ωοληψία, επί δυο μέρες έπαιρνα παυσίπονα για να συνέλθω από τον πόνο. Πόσο μάλλον χωρίς νάρκωση!! Εξωτερικό ινομύωμα έχω κι εγώ και μάλιστα μεγάλο χρόνια τώρα, που και ο παλιός γυναικολόγος μου και ο εξωσωματικός που με παρακολουθεί τα τελευταία χρόνια δεν συζήτησαν καν να το αφαιρέσουν, από την στιγμή που δεν ενοχλεί. Μάλιστα δεν με εμπόδισε καθόλου σε εγκυμοσύνη. Αλλά αφού το αφαίρεσες πια, οκ, πάει αυτό.

Τις innohep γιατί τις παίρνεις προληπτικά πριν τις ετ, αφού δεν έχεις υποψία θρομβοφιλίας; Μήπως αυτές επηρεάζουν τις μεταφορές; Διάβαζα σε κάποιο φόρουμ πρόσφατα την μαρτυρία μιας κοπέλας που είχε αποτυχίες λόγω φαρμάκων θρομβοφιλίας που έπαιρνε και δεν άφηναν το έμβρυο να εμφυτευθεί σωστά, γιατί αραίωναν το αίμα, όπως ξέρεις. Με πάσα επιφύλαξη στο λέω, δεν θέλω να εκθέσω κανέναν, γιατροί δεν είμαστε, ούτε οι περιπτώσεις είναι όλες ίδιες. Απλά και αυτό με παραξένεψε... Φάρμακα ενάντια στη θρομβοφιλία χωρίς να έχεις δείκτες θρομβοφιλίας αυξημένους...

Είναι πολύ ενθαρρυντικό πάντως ότι κάνεις τόσες βλαστοκύστες καλής ποιότητας στην ηλικία που είσαι. Νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να πραγματοποιηθεί το όνειρό σου. Και εγώ στη θέση σου, θα άλλαζα γιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Περα απο την φαρμακευτική αγωγή για την προετοιμασία του ενδομητριου που σας ρωτάω στην παραπάνω αναφορά μου θα ήθελα να σας ρωτήσω και καποια αλλα θέματα.

1. Περα απο κάποια ειδική διατροφή που καλο θα ηταν να ακολουθήσει μια γυναίκα καπου διάβασα πως καλό θα ηταν να παίρνεις και προβιοτικα, αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς σε τι βοηθάει. Επίσης ότι ο ανανάς έχει μια συγκεκριμένη βιταμίνη που βοηθάει στην εμφύτευση.

2. Καπου αλλου διάβασα οτι την ημέρα της οωληψιας και την ημέρα της εμβρυομεταφορας κανονικά πρέπει να σου κάνουν εξετάσεις αίματος για να δουν που ειναι η ιστραδιολη σου και η προγεστερονη σου και εαν δεν ειναι στα σωστά επίπεδα δεν προχωρούν στην εμβρυομεταφορα, σε εμένα προσωπικά ποτέ δεν την μετρισανε. Ποια ειναι η δική σας εμπειρία?

3. Άκουσα μια συζήτηση για το "παράθυρο εμφύτευση" και την μετατόπιση του. Μετράς λέει πότε ακριβώς είναι το παράθυρο της εμφύτευσης σου (διότι καθε οργανισμός ειναι διαφορετικός και μπορεί να έχεις μετατόπιση) και εκείνη την ημέρα κάνεις εμβρυομεταφορα. Δεν ξέρω εάν το κατάλαβα καλά και γενικά τι είναι αυτό, το έχετε ακούσει ξανά? 

4. Ποια ειναι η γνώμη σας για το πρωτόκολλο ΙΝΚΑ? Απ'οτι έχω διαβάσει είναι διφορούμενες οι απόψεις και επειδή σε 15 ημέρες έχω ραντεβού με συγκεκριμένο κέντρο που από ότι έχω ακούσει, σε γενικές γραμμές ακολουθεί αυτό το πρωτόκολλο, θα ήθελα να συλλέξω οσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

Συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων, αλλά ειναι τόσες πολλές οι απορίες μου και θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας. 

Στο 2 που ρωτάς, κι εγώ ξέρω ότι κανονικά πρέπει να γίνεται συνεχώς έλεγχος ορμονών από την στιγμή που ξεκινάς την διαδικασία. Τουλάχιστον στο κέντρο που είμαι εγώ, ακόμη και σε φυσικό κύκλο (έχω κάνει και femara και φουλ κύκλο και φυσικούς-τροποποιημένους), ο γιατρός έβλεπε πάντα ορμόνες για ν'αποφασίσει πότε ακριβώς θα κάνει ωοληψία και ετ, ανεξαρτήτως φαρμάκων που είχα πάρει. Ειδικά τα επίπεδα οιστραδιόλης και προγεστερόνης πρέπει απαραιτήτως να είναι εντάξει, για να γίνει η μεταφορά. Δεν έπαιρνε βέβαια αίμα την ίδια ημέρα, αλλά 2 μέρες πριν για την ωοληψία και 5 μέρες πριν για την ετ. Ακόμη και πρόσφατα που έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο, παρακολουθήσαμε στενά την ωορρηξία και την επόμενη έκανα έλεγχο ορμονών για να πετύχουμε την κατάλληλη μέρα για ετ (4 ή 5 μέρες μετά).

Επίσης πήρα κορτιζόνη από την αρχή της διαδικασίας (2η μέρα περιόδου) για να προετοιμαστεί ο οργανισμός και να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό ευνοϊκές προϋποθέσεις για μεταφορά.

Σου λέω όσα ξέρω από την εμπειρία μου, κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μαστρομηνας φημίζεται για τις υστεροσκοπησεις χωρίς μέθη.... Το είχε προτείνει και σε μένα σε απλό ραντεβού για μια πρώτη επαφή... Μίλησα με πάρα πολλές κοπέλες που έκαναν μαζί του υστεροσκοπηση χωρίς μέθη γιατί δε μου καθόταν καλά όλο αυτό και τελικά τον απέρριψα. Τώρα που πήγε στο Υγεία ivf δε ξέρω αν συνεχίζει τα ίδια... 

@Jenny28 ίσως θα πρέπει να σκεφτείς τον προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα σου, μόνο έτσι θα ξέρεις πραγματικά αν είναι χρωμοσωμικά υγιή. Εγώ έχω κάνει στο παρελθόν προεμφυτευτικο έλεγχο και βγήκαν με χρωμοσωμικες έμβρυα 4ΑΑ που τελικά αν απλά τα έβλεπε ένας εμβρυολογος θα έδινε υψηλά ποσοστά επιτυχίας βάσει της μορφολογικής τους αξιολόγησης . 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Jenny28 είπε:

Εντωμεταξύ δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί το φόρουμ, ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος. Επίσης, απαντάω σχεδόν αμέσως σε αυτά που μου γράφετε και βλέπω οτι δημοσιεύεται μετά από 6 με 7 ώρες. Αργεί τόσο πολύ και σε εσάς να δημοσιευτεί η επειδή είμαι νέο μέλος?

Κορίτσια, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα και αφορά το πρωτόκολλο της εμβρυομεταφορας. Εγώ σε όλες αυτές τις προσπάθειες (σύνολο 6 εμβρυομεταφορες) έκανα απλή προετοιμασία του ενδομητριου και συγκεκριμένα είτε μετά την οωληψια είτε απλή προετοιμασία πάντα έπαιρνα συγκεκριμένα φάρμακα (3 cyclocur, 3 utrogestan, 1 ένεση prolutex, 1 ενεση innohep για προληπτικούς λόγους). Ζήτησα από τον γιατρό να αλλάξουμε κάτι σε αυτή τη φάση, αλλά η γνώμη του ήταν ότι δεν χρειάζομαι κάτι άλλο. Το ξέρω ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, αλλά έχω ακούσει ότι δίνουν και κορτιζόνη έτσι ώστε να ξεγελάσει το σώμα και να μην απόρριψη το έμβρυο ως ξένο οργανισμο. Ποια είναι η γνώμη και η εμπειρία σας πάνω σε αυτό? Έχετε κάποια διαφορετική φαρμακευτική αγωγή λίγο πριν την εμβρυομεταφορα???

 

Καλημέρα. Η δική μου γνώμη επί του θέματος: Να πας και σε άλλους γιατρούς εκτός από το Σφακιανούδη, γιατί το πιο πιθανό είναι να σου πει ότι έχεις ενδομητρίτιδα και χρειάζεσαι αντιβίωση (είτε εγχύσεις, είτε τριπλό σχήμα από το στόμα). Θα θέλει να σου κάνει κι αυτός υστεροσκόπηση, να ζητήσεις σίγουρα dvd και έκθεση γραπτώς αν αποφασίσεις να την  κάνεις μαζί του και να τα δείξεις (μαζί με τα dvd των υστεροσκοπήσεων που σου έκανε ο Μαστρομηνάς) και σε άλλους πριν καταλήξεις αν έχεις ή όχι ενδομητρίτιδα. Πήγαινε σε 2, 3 γιατρούς όχι γιατί εκεί πέτυχε η τάδε γνωστή σου, αλλά με στοιχεία δηλ. τι καλό έχει αυτός που σου προτείνει. Επίσης, ξαναμίλα με την Οικονομοπούλου και ξαναπήγαινε από εκεί μια βόλτα μετά τις αποτυχίες. Ρώτα την αν χρειάζεσαι όλα αυτά τα φάρμακα. Γι αυτά που άπτονται της ειδικότητάς της, άκου εκείνη αν θα τα πάρεις ή όχι την επόμενη φορά. Εμένα μου είπε ότι ίσως όλα πήγαν πολύ καλά στην περίπτωσή μου και σχετικά εύκολα ακριβώς γιατί δε φορτώθηκα αχρείαστα φάρμακα. Τέλος, ζήτα της να σου συστήσει εξωσωματιστή που είναι αυτής της φιλοσοφίας. Δεν ξέρω αν θα το κάνει βέβαια (η προκάτοχός της η Κα. Τσεκούρα δεν εξέφραζε άποψη γι' αυτό το θέμα). Γιατί όχι, συζήτα και το ενδεχόμενο η επόμενη εμβρυομεταφορά σου να είναι σε φυσικό κύκλο και να μην πάρεις οιστρογόνα.

Αυτά από εμένα. Για ό,τι άλλο χρειάζεσαι και μπορώ να βοηθήσω, μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι ακόμα δεν τα έχεις καταφέρει, γιατί η ζωή σου επιφυλάσσει κάτι άλλο. Ξαδέρφη μου έμεινε έγκυος φυσικά στα 45 της από σχέση που είχε λίγο καιρό και δεν περίμενε ότι θα της συμβεί κάτι τέτοιο. Τώρα έχει μία πολύ ωραία οικογένεια κι ένα κοριτσάκι 2 ετών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Στο 2 που ρωτάς, κι εγώ ξέρω ότι κανονικά πρέπει να γίνεται συνεχώς έλεγχος ορμονών από την στιγμή που ξεκινάς την διαδικασία. Τουλάχιστον στο κέντρο που είμαι εγώ, ακόμη και σε φυσικό κύκλο (έχω κάνει και femara και φουλ κύκλο και φυσικούς-τροποποιημένους), ο γιατρός έβλεπε πάντα ορμόνες για ν'αποφασίσει πότε ακριβώς θα κάνει ωοληψία και ετ, ανεξαρτήτως φαρμάκων που είχα πάρει. Ειδικά τα επίπεδα οιστραδιόλης και προγεστερόνης πρέπει απαραιτήτως να είναι εντάξει, για να γίνει η μεταφορά. Δεν έπαιρνε βέβαια αίμα την ίδια ημέρα, αλλά 2 μέρες πριν για την ωοληψία και 5 μέρες πριν για την ετ. Ακόμη και πρόσφατα που έκανα μεταφορά σε φυσικό κύκλο, παρακολουθήσαμε στενά την ωορρηξία και την επόμενη έκανα έλεγχο ορμονών για να πετύχουμε την κατάλληλη μέρα για ετ (4 ή 5 μέρες μετά).

Επίσης πήρα κορτιζόνη από την αρχή της διαδικασίας (2η μέρα περιόδου) για να προετοιμαστεί ο οργανισμός και να δημιουργήσουμε όσο το δυνατό ευνοϊκές προϋποθέσεις για μεταφορά.

Σου λέω όσα ξέρω από την εμπειρία μου, κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του.

Για την κορτιζόνη οι απόψεις διίστανται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...