Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Κοίτα, εγώ για τις αντιπηκτικές και την κορτιζόνη συμβουλεύτηκα την Τσεκούρα, την προκάτοχο της Οικονομοπούλου και δεν πήρα. Αλλά και ο εξωσωματιστής μου έτσι κι αλλιώς δε δίνει. Οπότε υπήρχε σύγκλιση απόψεων. Για την παρακολούθηση τώρα, κι εμένα με παρακολουθούσε στενά, κάθε 2 με 3 μέρες δηλαδή, αλλά χωρίς να μου μετράει ορμόνες. Μου μέτρησε μόνο προγεστερόνη τη μέρα που είδαμε ότι είχα κάνει ωορρηξία, απλώς για να βεβαιωθούμε ότι έγινε. Σίγουρα ο κάθε γιατρός έχει τη δική του τακτική. 

ως προς την παρακολούθηση ειχα κ γω την ίδια... Αντιπηκτικές πήρα από αιματολόγο, έχουμε θέμα οικογενειακώς κ πήρε κ η αδερφή μου που έκανε παιδιά φυσιολογικά. Δεν ήταν θέμα εξωσωματικής δλδ. Τώρα για την κορτιζόνη κ γω δε νομίζω ότι τελικά προσφέρει κάτι αλλά όπως είπα εφόσον ήταν στο πρωτόκολλο μου το ακολούθησα...

Κάθε γιατρός όντως εχει την τακτική του! Σημασία έχει ότι όλα μας πήγαν καλά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

ως προς την παρακολούθηση ειχα κ γω την ίδια... Αντιπηκτικές πήρα από αιματολόγο, έχουμε θέμα οικογενειακώς κ πήρε κ η αδερφή μου που έκανε παιδιά φυσιολογικά. Δεν ήταν θέμα εξωσωματικής δλδ. Τώρα για την κορτιζόνη κ γω δε νομίζω ότι τελικά προσφέρει κάτι αλλά όπως είπα εφόσον ήταν στο πρωτόκολλο μου το ακολούθησα...

Κάθε γιατρός όντως εχει την τακτική του! Σημασία έχει ότι όλα μας πήγαν καλά! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Πάντως βρε κορίτσια ξέρετε τι κατάλαβα; Θέλει ενημέρωση για όλα και κριτική σκέψη... Κυκλοφορεί πολύ "παρα-επιστημη" εκεί έξω.. Θέλει φίλτρο και από τη δική μας πλευρά γιατί μπορεί η τακτική κάποιων να είναι σε επίπεδο έρευνας ακόμα κτλ (πχ βιοψίες ενδομητρίου, εγχύσεις κτλ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Πάντως βρε κορίτσια ξέρετε τι κατάλαβα; Θέλει ενημέρωση για όλα και κριτική σκέψη... Κυκλοφορεί πολύ "παρα-επιστημη" εκεί έξω.. Θέλει φίλτρο και από τη δική μας πλευρά γιατί μπορεί η τακτική κάποιων να είναι σε επίπεδο έρευνας ακόμα κτλ (πχ βιοψίες ενδομητρίου, εγχύσεις κτλ)

έχεις δικιο, γινονται παρα πολλά! εγώ είχα ρωτήσει πχ για υστεροσκόπηση κ μου ειπε ΄ότι από τη στιγμή που δεν έχουμε κανένα δείγμα δεν κάνουμε περιττές διαδικασίες. Άλλοι το θερωρούν απαραίτητο...

Πάντως ειδικά αυτές οι εγχύσεις, τα αντιπατρικά κλπ κλπ δεν ξέρω... με βάζουν σε πολλές υποψίες γιατί όταν κάτι βλέπεις ότι οι μισοί δεν το παραδέχονται καν σαν διαδικασία, κάποιο λάκο έχει η φάβα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

έχεις δικιο, γινονται παρα πολλά! εγώ είχα ρωτήσει πχ για υστεροσκόπηση κ μου ειπε ΄ότι από τη στιγμή που δεν έχουμε κανένα δείγμα δεν κάνουμε περιττές διαδικασίες. Άλλοι το θερωρούν απαραίτητο...

Πάντως ειδικά αυτές οι εγχύσεις, τα αντιπατρικά κλπ κλπ δεν ξέρω... με βάζουν σε πολλές υποψίες γιατί όταν κάτι βλέπεις ότι οι μισοί δεν το παραδέχονται καν σαν διαδικασία, κάποιο λάκο έχει η φάβα.

 

Εγχύσεις και αντιπατρικα φαντάσου μου πρότεινε γνωστός μεγαλογιατρος ιδιοκτήτης μεγάλου κέντρου....

Το έψαξα παρά πολύ για τα αντιπατρικα και εδώ και 15 χρόνια έχουν απαγορευτεί γιατί η έρευνα οδηγήθηκε σε αδιέξοδο και βρήκαν ότι αργότερα ίσως υπάρχει συσχέτιση με λευχαιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας κ.α. 

Θέλει σε όλα ψάξιμο δυστυχώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κορίτσια θα συμφωνήσω ότι θέλει και ψάξιμο και ενημέρωση από την πλευρά μας κι ευτυχώς που υπάρχουν οι εμπειρίες και τα βιώματα της κάθε μίας, να βλέπουμε τι μπορεί να συμβεί και πως αντιμετωπίζεται. Απλά σκέφτομαι πως όταν έχεις κάνει ένα σωρό από εξετάσεις, έχεις βελτιώσει ή έχεις αλλάξει κάτι σε σχέση με μια προηγούμενη προσπάθεια, ίσως μπεις στο τρυπάκι 'μήπως να το κάνω κι αυτό μπας κ βοηθήσει' ; Θεωρώ δηλαδή πως όταν φτάνουμε σε πολλές αποτυχίες και ακόμα δεν ξέρουμε ξεκάθαρα τι φταίει, εκεί μας πιάνει η απελπισία και ενδεχόμενα κάνουμε άσκοπες κινήσεις. Οπότε μάλλον εκεί χρειάζεται η εμπιστοσύνη στον γιατρό προκειμένου να μας καθοδηγήσει σωστά. Τι να πω, να 'χουμε υγεία, τύχη, πίστη και τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγάμε το όνειρό μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η pixel22 είπε:

Ναι κορίτσια θα συμφωνήσω ότι θέλει και ψάξιμο και ενημέρωση από την πλευρά μας κι ευτυχώς που υπάρχουν οι εμπειρίες και τα βιώματα της κάθε μίας, να βλέπουμε τι μπορεί να συμβεί και πως αντιμετωπίζεται. Απλά σκέφτομαι πως όταν έχεις κάνει ένα σωρό από εξετάσεις, έχεις βελτιώσει ή έχεις αλλάξει κάτι σε σχέση με μια προηγούμενη προσπάθεια, ίσως μπεις στο τρυπάκι 'μήπως να το κάνω κι αυτό μπας κ βοηθήσει' ; Θεωρώ δηλαδή πως όταν φτάνουμε σε πολλές αποτυχίες και ακόμα δεν ξέρουμε ξεκάθαρα τι φταίει, εκεί μας πιάνει η απελπισία και ενδεχόμενα κάνουμε άσκοπες κινήσεις. Οπότε μάλλον εκεί χρειάζεται η εμπιστοσύνη στον γιατρό προκειμένου να μας καθοδηγήσει σωστά. Τι να πω, να 'χουμε υγεία, τύχη, πίστη και τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγάμε το όνειρό μας!

Κορίτσι μου το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες... Πίστεψέ με 7 χρόνια στην εξωσωματικη...άλλες φορές με αρνητικά και άλλες φορές με αποβολες. Η απελπισία μου και η απόγνωση μου τότε δε περιγράφονται.. θα έπρεπε με βάση όσων είχα ακούσει να έχω κάνει λαπαροσκόπηση, κύκλους εγχύσεων αντιβίωσης στη μήτρα, αντιπατρικα εμβόλια, να πάρω δανεικά και να βάλω παρένθετη... Ενημέρωση και κριτική σκέψη! Σας τα λέω με αγάπη γιατί σας νιώθω, ξέρω τι περνάτε και εύχομαι σύντομα όλες να τα καταφέρετε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο γιατρος μου με εχει ρωτησει 100 φορες αν εχω κανει εγχυσεις.μου ειπε δε νομιζω να πειραξες τη μητρα?επισης μου εκανε υστεροσκοπηση μετα απο 3 αποτυχημενους κυκλους παχυνσης ενδομητριου για εμβρυομεταφορα.κ ωρηκε συμφυσεις.μου χει πει χωρις λογο.δεν κανει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2023 at 2:15 ΜΜ, ο/η Blue Lilly είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε? 

@Blue Lillyκαμια φορα κανουμε και λειτουργικές κυστες σε κάποιες περιόδους, ειναι ωοθυλακια που δεν έχει γίνει ωορρηξία και μεγαλώνουν εκεί. συνήθως φεύγουν στην επόμενη περίοδο. Καλό είναι όταν σ ερθει περίοδος κ μπορείς να κάνεις έναν υπερηχο πριν ξεκινήσεις την διαδικασία! Να δεις αν έφυγαν! Εγω ειχα τέτοια κύστη πριν ένα 6μηνο και έφυγε στην επόμενη περίοδο αλλά μέχρι να φύγει ήμουν πολύ αγχωμένη, δεν στο προτείνω! Να έχεις πίστη και όλα καλά θα πάνε! 

στις On 5/2/2023 at 7:51 ΜΜ, ο/η pixel22 είπε:

 

@pixel22η επίσκεψη στον ενδοκρινολογο δεν βλάπτει, μπορεί να σε βοηθήσει γτ ελέγχει όλα τα στοιχεία για το θυρεοειδή για να μην υπάρχει πχ κάποιο αυτοανοσο νόσημα τ που μπλοκάρει την ετ. 

στις On 6/2/2023 at 12:12 ΠΜ, ο/η misofeggaro είπε:

@misofeggaroτελικά δεν ξεκίνησες? Δεν υπήρχε άλλος τρόπος? Πχ να σ έκανε κάποιος άλλος γυναικολόγος υπερηχο και να το στέλνατε στο γιατρό και να σ ελεγε τι φαρμακα να πάρεις? 

στις On 8/2/2023 at 3:23 ΜΜ, ο/η dina8585 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, 

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ.Είμαι 37 χρόνων κ ξεκίνησα τον κύκλο εξωσωματικής στις 20 Ιανουαριου. Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου έγινε η ωοληψια και τη Δευτέρα στις 6 Φεβρουαρίου έγινε η έμβρυο μεταφορά. Έγινε η μεταφορά ενός εμβρύου γιατί λογω του σχήματος της μήτρας (μήτρα σε σχήμα καρδιάς) ο γιατρός μου εξήγησε ότι δεν γίνεται να μεταφερθούν 2 έμβρυα. Επίσης κατεψυξαν άλλα 2 έμβρυα. Σήμερα είναι η 3η μέρα μετά την έμβρυομεταφορα. Συνεχίζω κανονικά τις ενέσεις προγεστερόνης μέχρι την Παρασκευή 17/2 που έχω ραντεβού για εξέταση αίματος. Δεν έχω κάποιο σύμπτωμα μέχρι στιγμής και δεν ξέρω αν είναι πολύ νωρίς η πρέπει να ανησυχήσω. Είναι κάποια που δεν είχε συμπτώματα και προχώρησε η εγκυμοσύνη? Εύχομαι σε όλες σας ο,τι καλύτερο.

 

@dina8585μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει κανένα συμπτωμα που να σ πει αν είναι θετικό η αρνητικό το αποτέλεσμα. Πρέπει να κάνεις υπομονή να περάσουν οι μέρες!

 

Την άλλη εβδομάδα πάω για υστεροσκοπηση για να δω αν είναι όλα καλά, η αν υπάρχει κάποιο υπολειπομενο μικροβιο και Θεού θέλοντος να προχωρήσουμε σε ετ τους επόμενους μήνες! 

Καλή τύχη σε όλες μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 1:19 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Πάντως βρε κορίτσια ξέρετε τι κατάλαβα; Θέλει ενημέρωση για όλα και κριτική σκέψη... Κυκλοφορεί πολύ "παρα-επιστημη" εκεί έξω.. Θέλει φίλτρο και από τη δική μας πλευρά γιατί μπορεί η τακτική κάποιων να είναι σε επίπεδο έρευνας ακόμα κτλ (πχ βιοψίες ενδομητρίου, εγχύσεις κτλ)

Γι' αυτά τα 2 έτσι πιστεύω κι εγώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Εμενα ο γιατρος μου με εχει ρωτησει 100 φορες αν εχω κανει εγχυσεις.μου ειπε δε νομιζω να πειραξες τη μητρα?επισης μου εκανε υστεροσκοπηση μετα απο 3 αποτυχημενους κυκλους παχυνσης ενδομητριου για εμβρυομεταφορα.κ ωρηκε συμφυσεις.μου χει πει χωρις λογο.δεν κανει.

Αν επιτρέπεται, ποιος είναι ο γιατρός μου; Μου θυμίζει τον δικό μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 10:08 ΜΜ, ο/η pixel22 είπε:

Ναι κορίτσια θα συμφωνήσω ότι θέλει και ψάξιμο και ενημέρωση από την πλευρά μας κι ευτυχώς που υπάρχουν οι εμπειρίες και τα βιώματα της κάθε μίας, να βλέπουμε τι μπορεί να συμβεί και πως αντιμετωπίζεται. Απλά σκέφτομαι πως όταν έχεις κάνει ένα σωρό από εξετάσεις, έχεις βελτιώσει ή έχεις αλλάξει κάτι σε σχέση με μια προηγούμενη προσπάθεια, ίσως μπεις στο τρυπάκι 'μήπως να το κάνω κι αυτό μπας κ βοηθήσει' ; Θεωρώ δηλαδή πως όταν φτάνουμε σε πολλές αποτυχίες και ακόμα δεν ξέρουμε ξεκάθαρα τι φταίει, εκεί μας πιάνει η απελπισία και ενδεχόμενα κάνουμε άσκοπες κινήσεις. Οπότε μάλλον εκεί χρειάζεται η εμπιστοσύνη στον γιατρό προκειμένου να μας καθοδηγήσει σωστά. Τι να πω, να 'χουμε υγεία, τύχη, πίστη και τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγάμε το όνειρό μας!

Το θέμα είναι σε ποιον να έχουμε εμπιστοσύνη...Πού το ξέρουμε ότι όσα μας λέει είναι σωστά ή κρύβονται άλλα συμφέροντα από πίσω; Πιστεύω ότι είναι καλό να συγκρίνουμε απόψεις και να προσέχουμε από πού μας έγινε η σύσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 7:27 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Εγχύσεις και αντιπατρικα φαντάσου μου πρότεινε γνωστός μεγαλογιατρος ιδιοκτήτης μεγάλου κέντρου....

Το έψαξα παρά πολύ για τα αντιπατρικα και εδώ και 15 χρόνια έχουν απαγορευτεί γιατί η έρευνα οδηγήθηκε σε αδιέξοδο και βρήκαν ότι αργότερα ίσως υπάρχει συσχέτιση με λευχαιμία, σκλήρυνση κατά πλάκας κ.α. 

Θέλει σε όλα ψάξιμο δυστυχώς...

Καλέ ναι, εννοείται...Μου είχε πει θυμάμαι η Τσεκούρα, καλή της ώρα: αντιπατρικά ούτε στη γάτα μου και δεν έχω γάτα...Μόνο που δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουν απαγορευτεί ακόμα δια νόμου και υπάρχουν κάποιοι που τα κάνουν...

Βέβαια, ο Τσιλιβάκος που συνεργάζεται και με το Σφακιανούδη...Σε κάποιο ραντεβού μου με τον Τσιλιβάκο είχα δει εκεί το Σφακιανούδη και μου είχαν πει από το parents cafe ότι κάθε Πέμπτη κάνει/έκανε ραντεβού μέσα στο locus medicus...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/2/2023 at 1:52 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

έχεις δικιο, γινονται παρα πολλά! εγώ είχα ρωτήσει πχ για υστεροσκόπηση κ μου ειπε ΄ότι από τη στιγμή που δεν έχουμε κανένα δείγμα δεν κάνουμε περιττές διαδικασίες. Άλλοι το θερωρούν απαραίτητο...

Πάντως ειδικά αυτές οι εγχύσεις, τα αντιπατρικά κλπ κλπ δεν ξέρω... με βάζουν σε πολλές υποψίες γιατί όταν κάτι βλέπεις ότι οι μισοί δεν το παραδέχονται καν σαν διαδικασία, κάποιο λάκο έχει η φάβα.

 

Και καλά κάνεις. Θέλει να παίρνουμε μερικές απόψεις και από άλλους πριν προχωρήσουμε σε τέτοια πράγματα...

Υστεροσκόπηση δεν έκανα ποτέ κι έχω παιδί από εξωσωματική. Τόσο ο εξωσωματιστής μου, όσο και η Τσεκούρα δεν το έκριναν απαραίτητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/2/2023 at 10:48 ΠΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Τι κανετε? 

@Blue Lillyκαμια φορα κανουμε και λειτουργικές κυστες σε κάποιες περιόδους, ειναι ωοθυλακια που δεν έχει γίνει ωορρηξία και μεγαλώνουν εκεί. συνήθως φεύγουν στην επόμενη περίοδο. Καλό είναι όταν σ ερθει περίοδος κ μπορείς να κάνεις έναν υπερηχο πριν ξεκινήσεις την διαδικασία! Να δεις αν έφυγαν! Εγω ειχα τέτοια κύστη πριν ένα 6μηνο και έφυγε στην επόμενη περίοδο αλλά μέχρι να φύγει ήμουν πολύ αγχωμένη, δεν στο προτείνω! Να έχεις πίστη και όλα καλά θα πάνε! 

@pixel22η επίσκεψη στον ενδοκρινολογο δεν βλάπτει, μπορεί να σε βοηθήσει γτ ελέγχει όλα τα στοιχεία για το θυρεοειδή για να μην υπάρχει πχ κάποιο αυτοανοσο νόσημα τ που μπλοκάρει την ετ. 

@misofeggaroτελικά δεν ξεκίνησες? Δεν υπήρχε άλλος τρόπος? Πχ να σ έκανε κάποιος άλλος γυναικολόγος υπερηχο και να το στέλνατε στο γιατρό και να σ ελεγε τι φαρμακα να πάρεις? 

@dina8585μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει κανένα συμπτωμα που να σ πει αν είναι θετικό η αρνητικό το αποτέλεσμα. Πρέπει να κάνεις υπομονή να περάσουν οι μέρες!

 

Την άλλη εβδομάδα πάω για υστεροσκοπηση για να δω αν είναι όλα καλά, η αν υπάρχει κάποιο υπολειπομενο μικροβιο και Θεού θέλοντος να προχωρήσουμε σε ετ τους επόμενους μήνες! 

Καλή τύχη σε όλες μας ❤️

@dina8585προσπαθησε όσο ειναι δυνατον να μην αγχώνεσαι..εγω ειχα τα κλασσικά συμπτώματα περιόδου...πονακια στη κοιλιά και πονακια στο στηθος οταν το πιεζα!!!και ημουν έγκυος στα διδυμακια μου!!!!εύχομαι μια τεράστια χωρική!!!!🤩🤩🤩👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!  Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Έκανα την πρώτη μου ωοληψία με ένα μόνο εμβρυάκι και την μεταφορά του... με αποτέλεσμα μόλις χθες την αρνητική εννοείται χοριακή... αφού με επισκέφθηκε η περίοδος.

Κοντεύω τα 40, αν και δεν μου φαίνεται, με χαμηλή ΑΜΗ, ακανόνιστο κύκλο και αυτοάνοσο (ΣΕΛ).

Έκλαψα πολύ. Απογοητεύτηκα. Θύμωσα. 

Δόξα τον Θεό, έχω έναν υπέροχο και υποστηρικτικό σύζυγο που με βοηθάει να μη το βάζω κάτω.

Επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο λόγω του αυτοάνοσου, για να νιώθω ασφάλεια. Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο παράπονο. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με έβλεπε ένας γιατρός, αλλά κάθε φορά όποιος είχε εφημερία. Ποιες οι εμπειρίες σας από τα ιδιωτικά; Προσέχουν τις μέλλουσες μανούλες ή ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος; 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/2/2023 at 11:05 ΜΜ, ο/η troia είπε:

Αν επιτρέπεται, ποιος είναι ο γιατρός μου; Μου θυμίζει τον δικό μου...

Ο κουρτης ειναι κοριτσι μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Atherina είπε:

Καλησπέρα!  Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Έκανα την πρώτη μου ωοληψία με ένα μόνο εμβρυάκι και την μεταφορά του... με αποτέλεσμα μόλις χθες την αρνητική εννοείται χοριακή... αφού με επισκέφθηκε η περίοδος.

Κοντεύω τα 40, αν και δεν μου φαίνεται, με χαμηλή ΑΜΗ, ακανόνιστο κύκλο και αυτοάνοσο (ΣΕΛ).

Έκλαψα πολύ. Απογοητεύτηκα. Θύμωσα. 

Δόξα τον Θεό, έχω έναν υπέροχο και υποστηρικτικό σύζυγο που με βοηθάει να μη το βάζω κάτω.

Επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο λόγω του αυτοάνοσου, για να νιώθω ασφάλεια. Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο παράπονο. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με έβλεπε ένας γιατρός, αλλά κάθε φορά όποιος είχε εφημερία. Ποιες οι εμπειρίες σας από τα ιδιωτικά; Προσέχουν τις μέλλουσες μανούλες ή ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος; 

 

 

Καλημέρα. Λυπάμαι για την αποτυχία σου. Η προσπάθειά σου γίνεται σε συνεργασία με το ρευματολόγο σου, έτσι δεν είναι; Βρίσκεσαι σε νοσοκομείο της Αθήνας; Μήπως στο Έλενα; Έχεις περάσει από την κα. Οικονομοπούλου να δεις μήπως έχει κι εκείνη κάτι να σου πει; Επίσης στο Μητέρα υπάρχει ρευματολόγος ειδική στα θέματα αναπαραγωγής και κύησης, Κομνηνού λέγεται, ίσως αν σκεφτόσουν να κάνεις προσπάθεια ιδιωτικά να στρεφόσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο για να σε παρακολουθεί κι εκείνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Atherina είπε:

Καλησπέρα!  Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Έκανα την πρώτη μου ωοληψία με ένα μόνο εμβρυάκι και την μεταφορά του... με αποτέλεσμα μόλις χθες την αρνητική εννοείται χοριακή... αφού με επισκέφθηκε η περίοδος.

Κοντεύω τα 40, αν και δεν μου φαίνεται, με χαμηλή ΑΜΗ, ακανόνιστο κύκλο και αυτοάνοσο (ΣΕΛ).

Έκλαψα πολύ. Απογοητεύτηκα. Θύμωσα. 

Δόξα τον Θεό, έχω έναν υπέροχο και υποστηρικτικό σύζυγο που με βοηθάει να μη το βάζω κάτω.

Επέλεξα δημόσιο νοσοκομείο λόγω του αυτοάνοσου, για να νιώθω ασφάλεια. Σε γενικές γραμμές δεν έχω κάποιο παράπονο. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν με έβλεπε ένας γιατρός, αλλά κάθε φορά όποιος είχε εφημερία. Ποιες οι εμπειρίες σας από τα ιδιωτικά; Προσέχουν τις μέλλουσες μανούλες ή ενδιαφέρονται μόνο για το κέρδος; 

 

 

Μην απελπίζεσαι σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα! είναι λογικό να στεναχωρηθείς και να κλάψεις!

Η δική μου εμπειρία από ιδιωτικό ήταν η καλύτερη με κλειστά μάτια! Έγινε η εμβρυομεταφορά στις 18/01 και πέτυχε! Ανεξάρτητα από αυτό πάντως ο γιατρός ήταν πολύ συνεργάσιμος, συζητούσαμε οτιδήποτε απορία είχαμε και οι εμβρυολόγοι και οι μαίες! Είχαμε εμπιστοσύνη  σε όλους από τη πρώτη στιγμή!

Εύχομαι και πάλι να πάνε όλα καλά και να δεις σύντομα  εμβρυάκι στη κοιλίτσα σου! Μη το βάζεις κάτω! Θέλει πίστη και δύναμη στο λέω εγώ που περάσαμε αρκετά με το σύζυγό μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Έρχομαι στην παρέα σας καθώς με ενδιαφέρει το θέμα εξωσωματικής. Αρχικά για οσες δεν με έχουν διαβάσει, ειμαι 29 στα 30, προσπαθούμε εδώ και ενάμιση χρόνο για παιδί. Έχω κάνει δύο χειρουργεία ενδομητριωσης. Και το τελευταίο εξάμηνο εμφανίστηκε και μια τρίτη ενδομητριωση δυστυχώς. Κατά τα αλλα οι εξετάσεις και των δύο καλές. Με παρακολουθεί γιατρός σε εξειδικευμένη κλινική υπογονιμότητας, ο οποίος οσο μενει μικρή η ενδομητριωση θεωρεί δεν μας ενοχλεί για φυσική σύλληψη,( δεν το θεωρεί καλό να κανω τρίτη φορά λαπαροσκοπική για να την αφαιρέσω)παρόλα αυτά σκεφτόμαστε την εξωσωματική στα αμεσα σχέδια μας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κοπέλα με ενδομητριωση και να πέτυχε η εξωσωματική. Γιατί είναι ένα μεγάλο κόστος η εξωσωματική και θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κοπέλες που τα κατάφεραν. Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατο 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Έρχομαι στην παρέα σας καθώς με ενδιαφέρει το θέμα εξωσωματικής. Αρχικά για οσες δεν με έχουν διαβάσει, ειμαι 29 στα 30, προσπαθούμε εδώ και ενάμιση χρόνο για παιδί. Έχω κάνει δύο χειρουργεία ενδομητριωσης. Και το τελευταίο εξάμηνο εμφανίστηκε και μια τρίτη ενδομητριωση δυστυχώς. Κατά τα αλλα οι εξετάσεις και των δύο καλές. Με παρακολουθεί γιατρός σε εξειδικευμένη κλινική υπογονιμότητας, ο οποίος οσο μενει μικρή η ενδομητριωση θεωρεί δεν μας ενοχλεί για φυσική σύλληψη,( δεν το θεωρεί καλό να κανω τρίτη φορά λαπαροσκοπική για να την αφαιρέσω)παρόλα αυτά σκεφτόμαστε την εξωσωματική στα αμεσα σχέδια μας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κοπέλα με ενδομητριωση και να πέτυχε η εξωσωματική. Γιατί είναι ένα μεγάλο κόστος η εξωσωματική και θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κοπέλες που τα κατάφεραν. Σας ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατο 😁 

Επίσης να προσθέσω οτι μίλησα με την υπεύθυνη της ομάδας εξωσωματικής στη συγκεκριμένη κλινική η οποία μου είπε οτι με βάση τις εξετάσεις μας έχουμε πολλές πιθανότητες επιτυχίας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια εχθές έκανα επιτέλους το prp απ ότι μου είπε ο γιατρός πήγαν όλα τέλεια τώρα θα κάνω ορμονολογικες σε 15 μέρες να δούμε πως θα ανταποκριθεί ο οργανισμός μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,  γνωρίζετε αν οι κλινικές αποκριες ,καθαρά Δευτέρα λειτουργούν κανονικά? Εγω είναι στο Γένεσις Άθηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Επίσης να προσθέσω οτι μίλησα με την υπεύθυνη της ομάδας εξωσωματικής στη συγκεκριμένη κλινική η οποία μου είπε οτι με βάση τις εξετάσεις μας έχουμε πολλές πιθανότητες επιτυχίας 

Με ενδομητριωση αν κ όχι τόσο βαριά έκανε το @lactaki κ πέτυχε με την πρώτη με δίδυμα! Αν δει το μνμ εδώ θα στα πει κ η ίδια αναλυτικά! Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Με ενδομητριωση αν κ όχι τόσο βαριά έκανε το @lactaki κ πέτυχε με την πρώτη με δίδυμα! Αν δει το μνμ εδώ θα στα πει κ η ίδια αναλυτικά! Με το καλό!

Σε ευχαριστώ πολύ, ναι θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία της γιατί μόλις τελειώσει η περίοδος ( που δεν εχει φανεί ακόμα) θα παω να μιλήσουμε για τα διαδικαστικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η troia είπε:

Καλημέρα. Λυπάμαι για την αποτυχία σου. Η προσπάθειά σου γίνεται σε συνεργασία με το ρευματολόγο σου, έτσι δεν είναι; Βρίσκεσαι σε νοσοκομείο της Αθήνας; Μήπως στο Έλενα; Έχεις περάσει από την κα. Οικονομοπούλου να δεις μήπως έχει κι εκείνη κάτι να σου πει; Επίσης στο Μητέρα υπάρχει ρευματολόγος ειδική στα θέματα αναπαραγωγής και κύησης, Κομνηνού λέγεται, ίσως αν σκεφτόσουν να κάνεις προσπάθεια ιδιωτικά να στρεφόσουν στο συγκεκριμένο νοσοκομείο για να σε παρακολουθεί κι εκείνη.

Παρόλο που εγώ το ζήτησα... Όχι... Δεν μίλησαν μεταξύ τους οι γιατροί... Και οι μεν και οι δε... ζήτησαν απλά να γίνουν αυτά που "έπρεπε" από τη μεριά τους... Με εμένα διαμεσολαβητή.

Πήγα στη μονάδα υποβοηθούμενης στο Αρεταίειο ενώ ο ρευματολόγος μου είναι στο Λαϊκό. 

Στο Μητέρα είναι ο γυναικολόγος μου και έχω ακούσει για την ομάδα που έχουν εκεί. Ίσως να στραφώ εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...