Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Ελπίδακι αλλά δυστυχώς έκανε πάλι την εμφάνισή της η ακατανομαστη βασικά από το πρωί παλεύει να κατέβει αλλά έχω πόνους δύο ντεπον έχω πάρει.. Είμαι περίεργη όταν πάω να πάρω τον υπέρηχο να δω τι στο καλό έβλεπε ο γιατρός

Μπορεί το ενδομήτριο να ήταν σχετικά λεπτό για μια βδομάδα πριν την περίοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μπορεί το ενδομήτριο να ήταν σχετικά λεπτό για μια βδομάδα πριν την περίοδο. 

Λες γιαυτό να έβλεπε ότι είμαι στη μέση του κύκλου;; στη μέση του κύκλου είναι λεπτό το ενδομυτριο;; είμαι εντελώς άσχετη με αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Μπορεί το ενδομήτριο να ήταν σχετικά λεπτό για μια βδομάδα πριν την περίοδο. 

Αυτό μου φαίνεται το πιο πιθανό. Είχα πάει κι εγώ για υπέρηχο, όπως κι εσύ μετά την 14 μέρα του κύκλου, και της φάνηκε περίεργο γιατί είδε το ενδομήτριο πολύ λεπτό. Τελικά δεν αδιάθετησα εκείνο τον μήνα, είχα περάσει κοβιντ πριν κι έχασα εκείνη την περίοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Καλησπέρα, στην εμβρυομεταφορά θέλουνε μόνο rapid, όχι pcr. Καλές γιορτές σε όλες, με υγεία!! Μακάρι να είμαστε καλά, να μας δίνει η Παναγιά δύναμη, κουράγιο και τύχη και όσες βρισκόμαστε μακριά από το θαυματάκι μας, να πλησιάζουμε μέρα με τη μέρα σε αυτό!! Χρόνια πολλά!!

Το εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου ..πράγματικα θέλω να χω ένα μαγικό ραβδάκι και να ακουμπάω τις κοιλίτσες και να χουν σύντομα τα ευχάριστα. Θα σταθώ ότι το 2022 μου μπήκε με πολύ πόνο με κλάμα με στεναχώρια να μην ξέρω τι να κάνω καθώς η δεύτερη μου εξωσωματική ήταν ότι πιο δύσκολο μπορεί να περάσει κάποιος άνθρωπος, κάποια οικογένεια. Και πλέον βγαίνει και μου έδωσε χαρά . Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες να ζήσουν μόνο εύχρηστες στιγμές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ Ελπίδακι αλλά δυστυχώς έκανε πάλι την εμφάνισή της η ακατανομαστη βασικά από το πρωί παλεύει να κατέβει αλλά έχω πόνους δύο ντεπον έχω πάρει.. Είμαι περίεργη όταν πάω να πάρω τον υπέρηχο να δω τι στο καλό έβλεπε ο γιατρός

Πφ.. είτε ενδομήτριο όπως σου είπα αλλιώς ξες τι άλλο σκέφτομαι μήπως κανεις διπλή ωορηξια;  για να δούμε τι θα σου πει. Επειδή έχω χάσιμοτο μου είχε πει ο γιατρός ευθύνεται για αποβολές και όχι για εμφύτευσης ίσως για αυτό μα μη το κοιτάνε οι εξωσωματικοι τα αντισωματα. 

Να φανταστείς σε εμένα ξέρανε ότι έχω χασιμοτο και παίρνω χάπι και πάλι στην εξωσωματική ούτε που τι είδαν τα ζώα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Πφ.. είτε ενδομήτριο όπως σου είπα αλλιώς ξες τι άλλο σκέφτομαι μήπως κανεις διπλή ωορηξια;  για να δούμε τι θα σου πει. Επειδή έχω χάσιμοτο μου είχε πει ο γιατρός ευθύνεται για αποβολές και όχι για εμφύτευσης ίσως για αυτό μα μη το κοιτάνε οι εξωσωματικοι τα αντισωματα. 

Να φανταστείς σε εμένα ξέρανε ότι έχω χασιμοτο και παίρνω χάπι και πάλι στην εξωσωματική ούτε που τι είδαν τα ζώα..  

Όχι δεν μπορώ να πω εμένα το πρώτο πράγμα που με ρώτησαν ήταν για τον θυρεοειδή αλλά τους είπα ότι δεν έχω τώρα στο επόμενο ραντεβού θα δω τι θα μου πουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! 

Οικονομικό pcr στη Θεσσαλονίκη;;; Γιατί στο embryolab είχα πληρώσει 50€ , μήπως γνωρίζετε κάποιο σε καλύτερη τιμή ;;;

Experiment στην Τσιμισκη. Τον Ιούλιο που χρειάστηκε να κάνει μια επέμβαση ο μικρός μου για 2 pcr δώσαμε 40€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Χρόνια πολλά με υγεία και γρήγορα ένα μωράκι σε όλες μας. Είμαι στην δεύτερη εξωσωματική μου. Περιμένω να περάσω επιτροπή για τα φάρμακα και μετά ξεκινάω. Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι έχω πάντα την δεύτερη μέρα του κύκλου υψηλή οιστραδιόλη. Είμαι 26 χρονών και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου μια χαρά. ΑΜΗ 30,2

Fsh 6,5

Lh 7,5

E2 90,6

Και με προβληματίζει γιατί έχω διαβάσει πως αυτό συμβαίνει σε γυναίκες με κακή ποιότητα ωαρίων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/12/2022 at 7:22 ΜΜ, ο/η Matsi είπε:

Ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορίες. Θα κάνω εξωσωματική τον επόμενο μήνα. Πρώτη φορά κιόλας οπότε, οποιαδήποτε πληροφορία θα με ηρεμούσε!!!;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 11:19 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια μου όμορφα, κορίτσια μου γενναία, μαχήτριες μου.....!!!!!! 🥰🥰🥰

Με έναν πόντο παραπάνω "κέρδισε" το όνομα του το νέο μας θεματακι. 😀😀

"& Σια" : για να φέρουμε λίγο χιούμορ στην όλη αυτή χρονοβόρα και επίσης δύσκολη φάση της εξωσωματικής που βρισκόμαστε. Επίσης είναι πάντα ευπρόσδεκτες όλες οι γυναίκες που καταφέραν μέχρι στιγμής να αποκτήσουν το παιδάκι τους μέσω της εξωσωματικής ή που μείνανε έγκυος. Αυτές που παρόλο που "έφυγαν" από τα προηγούμενα θέματα πάντα επιστρέφουν στην παρέα μας γιατί πραγματικά εδώ μέσα μάθαμε να είμαστε μια παρέα, μάθαμε να αγαπιόμαστε και να γίνουμε φίλες. Δεν πειράζει που κάποιες είμαστε ανώνυμες μεταξύ μας και κάποιες έχουμε γνωριστεί. Φιλία σημαίνει συμπαράσταση και εδώ μέσα συμπαραστεκόμαστε η μια στην άλλη❤️❤️

"& Σια" : γιατί όπως είπε η @BlackCat (κάνω copy paste) Eδώ είμαστε μια μεγάλη αγκαλιά!!!!!!!! Γυναίκες που παλεύουμε ακόμα, γυναίκες που είναι στην αναμονή χοριακής , γυναίκες που έχουν μωράκια στην κοιλίτσα τους, γυναίκες που τα έχουν στην αγκαλιά τους αλλά και τις γυναικάρες που αποφάσισαν με πόνο & θάρρος ψυχής να σταματήσουν τον αγώνα.. Δεν έχει καμία σημασία η φάση που είμαστε αρκεί που φοράμε ή φορέσαμε τα παπούτσια της υπογονιμότητας και ξέρουμε πολύ καλά πόση τεράστια δύναμη έχουμε!!

Ελπίζω και εύχομαι μέσα από την κάρδιά μου να είναι τυχερό το νέο μας θεματάκι. Να φέρει μόνο χαρές και θετικές χοριακές!!!!🙏🏽🙏🏽🤰🏽

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες τις γυναίκες σε όλες τις μαχήτριες και πάντα ό,τι καλύτερο για τη ζωή τους❤️❤️😘😘

@Kiddo @Lucia79 @Κατεριναπαπ @Kateriniwk @Παρασκευαιδου @twinkletwinlkle @Salvation78 @skorpina78 @Luna777 @Margitc @Ανθη7 @condios @kaposetsi @nikol88 κάντε tag κορίτσια γιατί σίγουρα ξέχασα κάποιες....

Ετοιμάζομαι κι εγώ!!! Γενάρη περνάω επιτροπή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/12/2022 at 1:12 ΜΜ, ο/η Strawberry1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Χρόνια πολλά με υγεία και γρήγορα ένα μωράκι σε όλες μας. Είμαι στην δεύτερη εξωσωματική μου. Περιμένω να περάσω επιτροπή για τα φάρμακα και μετά ξεκινάω. Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι έχω πάντα την δεύτερη μέρα του κύκλου υψηλή οιστραδιόλη. Είμαι 26 χρονών και όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου μια χαρά. ΑΜΗ 30,2

Fsh 6,5

Lh 7,5

E2 90,6

Και με προβληματίζει γιατί έχω διαβάσει πως αυτό συμβαίνει σε γυναίκες με κακή ποιότητα ωαρίων.

@BlackCat μπορείς να μας πεις; και 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Matsi είπε:

 

Θα σου πω το πιο βασικό ο γιατρός να σου  εμπνέει εμπιστοσύνη. Μην πας σαν το αρνί όπως έκανα και εγώ  γιατί ντρεπόμουν να ρωτάς να μαθαίνεις.  Πχ 2  υπέροχους σε όλη τη διαδικασία της εξωσωματικής δεν ήταν λογικό! Και εγώ ντρεπόμουν να πω γιατί κτλ οχι να ρωτάς αν κάτι δε σου κολλάει να το ρωτήσεις και να μας το πεις εδώ. Δες τις παλιές συζητήσεις μας υπάρχουν πολλές πληροφορίες από πολλά κορίτσια. Καλη αρχή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια πήγα σήμερα και πήρα τον υπέρηχο το ενδομητριο τελικά ήταν 6.3mm οπότε κάτι άλλο έβλεπε ο γιατρός και νόμιζε ότι είμαι στη μέση του κύκλου γιατί νομίζω ότι μεγάλο δεν το λες και οι ωοθήκες φυσιολογικές γράφει ότι είναι απλά η δεξιά είναι πιο μεγάλη η δεξιά έχει διαστάσεις 37×13×18mm και όγκο 4.45cm και η αριστερή έχει διαστάσεις 23×13×14mm και όγκο 2.01cm
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/12/2022 at 10:27 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

@BlackCat μπορείς να μας πεις; και 

Καλή Χρονιά με υγεία και όλα τα καλά σε όλες τις μαχήτριες.

Συνήθως η υψηλή Ε2 δείχνει οτι υπάρχει κυστικό ωοθυλάκιο και δίνει ψευδώς χαμηλή FSH.

Το αν είναι κυστικό όμως θα πρέπει να επιβεβαιωθεί και με υπέρηχο.

Αν υπάρχει κυστικό τότε δεν προχωράμε σε διέγερση γιατί το κυστικό θα απορροφήσει τις ορμόνες και δεν θα αφήσει να αναπτυχθούν παραπάνω ωοθυλάκια.

Είναι φυσιολογικό να τύχει σε κάποιους κύκλους μέσα στο έτος αλλά αν τυχαίνει σε κάθε κύκλο τότε θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλή χρονιά σε όλες  με υγεία !!! 

Στη διάρκεια της εξωσωματικής κάνατε γυμναστική; Πριν την εμβρυομεταφορα;; 

Καλη χρόνια με υγεία ότι καλύτερο!

Αυτή την απορία την έχω και εγώ αυτές τις ημέρες ... 😏 δεν βρίσκω κάπου κάτι να γράφουν άλλες κοπέλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλή χρονιά σε όλες  με υγεία !!! 

Στη διάρκεια της εξωσωματικής κάνατε γυμναστική; Πριν την εμβρυομεταφορα;; 

Καλη χρονια με υγεια και γεμάτες κοιλιτσες το 2023!!

Οχι οσο προχωρούσε η διεγερση δε μ αφηνε,ούτε πριν την ετ γιατι φοβοταν μην σπασει καποιο ωοθηλακιο!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vickypak16 είπε:

Καλη χρόνια με υγεία ότι καλύτερο!

Αυτή την απορία την έχω και εγώ αυτές τις ημέρες ... 😏 δεν βρίσκω κάπου κάτι να γράφουν άλλες κοπέλες

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Καλή χρονιά σε όλες  με υγεία !!! 

Στη διάρκεια της εξωσωματικής κάνατε γυμναστική; Πριν την εμβρυομεταφορα;; 

Καλή χρονιά!! Όχι στη φάση της διέγερσης δε μ άφηνε ο γιατρός. Στην εμβρυομεταφορα δε ρώτησα καν (ήταν κ ο κοβιντ τότε πολύ αρχή κ ήταν όλα κλειστά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna0912 είπε:

Καλη χρονια με υγεια και γεμάτες κοιλιτσες το 2023!!

Οχι οσο προχωρούσε η διεγερση δε μ αφηνε,ούτε πριν την ετ γιατι φοβοταν μην σπασει καποιο ωοθηλακιο!!

 

Να μην σπάσει κάποιο ωοθηλακιο από τη γυμναστική;; αν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος απλά από τη γυμναστική υποθέτω ότι ακόμα μεγαλύτερος υπάρχει με την άρση βάρους;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλή Χρονιά με υγεία και όλα τα καλά σε όλες τις μαχήτριες.

Συνήθως η υψηλή Ε2 δείχνει οτι υπάρχει κυστικό ωοθυλάκιο και δίνει ψευδώς χαμηλή FSH.

Το αν είναι κυστικό όμως θα πρέπει να επιβεβαιωθεί και με υπέρηχο.

Αν υπάρχει κυστικό τότε δεν προχωράμε σε διέγερση γιατί το κυστικό θα απορροφήσει τις ορμόνες και δεν θα αφήσει να αναπτυχθούν παραπάνω ωοθυλάκια.

Είναι φυσιολογικό να τύχει σε κάποιους κύκλους μέσα στο έτος αλλά αν τυχαίνει σε κάθε κύκλο τότε θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω.

@Strawberry1 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Καλή Χρονιά με υγεία και όλα τα καλά σε όλες τις μαχήτριες.

Συνήθως η υψηλή Ε2 δείχνει οτι υπάρχει κυστικό ωοθυλάκιο και δίνει ψευδώς χαμηλή FSH.

Το αν είναι κυστικό όμως θα πρέπει να επιβεβαιωθεί και με υπέρηχο.

Αν υπάρχει κυστικό τότε δεν προχωράμε σε διέγερση γιατί το κυστικό θα απορροφήσει τις ορμόνες και δεν θα αφήσει να αναπτυχθούν παραπάνω ωοθυλάκια.

Είναι φυσιολογικό να τύχει σε κάποιους κύκλους μέσα στο έτος αλλά αν τυχαίνει σε κάθε κύκλο τότε θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω.

Καλή χρονιά κοριτσάκι μου. Σου εύχομαι υγεία. :-) μου λείπεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Καλή χρονιά κοριτσάκι μου. Σου εύχομαι υγεία. :-) μου λείπεις. 

Καλή Χρονιά Ελπιδάκι, με υγεία και με το καλό το μικρό σας.

Να χαίρεσαι τους άντρες σου και να προσέχεις την κοιλίτσα σου 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...