Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

https://www.news4health.gr/ygeia/17730/ta-farmaka-gia-tin-eksosomatiki-gonimopoiisi-den-afksanoun-to-kindyno-gia-karkino-tou-mastoy-symfona-me-erevna
Με τη συμμετοχή διακεκριμένων επιστημόνων από την Ελλάδα και το εξωτερικό και την διατύπωση σημαντικών ιατρικών συμπερασμάτων σχετικά με τις δυνατότητες που πλέον έχουν οι ασθενείς που διαγιγνώσκονται με καρκίνο να διατηρήσουν τη γονιμότητά τους και να αποκτήσουν υγιή παιδιά, αλλά και ενδεχόμενη συσχέτιση καρκίνου με την εξωσωματική ολοκληρώθηκε το 1ο Πανελλήνιο Συνέδριο «ΚΑΡΚΙΝΟΣ –ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ & ΥΠΟΒΟΗΘΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ», που πραγματοποιήθηκε από τις 2 ως τις 4 Δεκεμβρίου στην Αθήνα με τη συμμετοχή δημόσιων Αντικαρκινικών και Μαιευτικών Νοσοκομείων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 6/12/2022 at 11:28 ΜΜ, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Γειά σας κορίτσια μου τι κάνετε? 

Εκ μέρους φίλης θα ήθελα να ρωτήσω για το τμήμα αποβολων του Έλενα. Εάν γνωρίζετε τη διαδικασία π.χ. περνουμε τηλέφωνο και κλείνουμε ραντεβού? Πρέπει κάποιος να πάει σε δημόσιο φορέα για εξωσωματική για να πάει στο τμήμα αποβολων η δεν πειράζει αν είναι σε ιδιωτικό κέντρο? Υπάρχουν άλλες προϋποθέσεις? 

Επίσης έχει αντιμετωπίσει καμία σας θεματα με το έντερο κατά την διάρκεια εξωσωματικής η εγκυμοσύνης η οποία δεν προχώρησε και πως το αντιμετώπισε? Κάνατε συγκεκριμένες εξετάσεις? 

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας να διαβάσετε το σεντόνι μου 😂😂😂 η οποία βοήθεια είναι ειλικρινά πολύτιμη! 

Εγω στις αρχές τις εγκυμοσύνης 5 μέρες  δεν πήγα τουαλέτα κόντεψα να σκάσω. Τελικά μου δώσανε κάτι να πιο και επανήλθα... άλλαξα διατροφικές συνήθειες όσπρια ,λαδερά, νερό πολύ νερό και φυσικά μαγνήσιο.  

Να φανταστείς με υπερηχο το είδε ο γιατρός ότι είναι ο ποκος απ το έντερο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/12/2022 at 9:27 ΜΜ, ο/η vpap2005 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

είμαι καινούρια στο forum 😊

Θέλω πολύ τη γνώμη σας για κάποια θέματα, είμαι πολύ προβληματισμένη 😔

 

Είμαι 44 χρονών και πριν λίγους μήνες ξεκινήσαμε τις προσπάθειες για την εξωσωματική.

Ενώ μένουμε στη Γερμανία, προτιμήσαμε την Ελλάδα, λόγω ποσοστών επιτυχιών αλλά και γλώσσας.

Προτιμήσαμε μετά από σύσταση το Embryolab στη Θεσσαλονίκη.

Κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και όλα ήταν πάρα πολύ καλά, ακόμα και η ΑΜΗ είναι για την ηλικία μου πολύ υψηλή και το σπέρμα καλής ποιότητας.

 

Κάναμε την πρώτη διέργεση τον Σεπτέμβριο και συλλέχθηκαν 14 ωάρια, από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 9. Τελικά την πέμτη μέρα είχαν μείνει μόνο δύο αξιοποιήσιμα (ένα καλής ποιότητας και ένα μέτριας), τα οποία στάλθηκαν για βιοψία. Τελικά και τα δύο είχαν χρωμοσωματικές ανωμαλίες και δεν έγινε η εμβρυομεταφορά.

 

Στη δεύτερη ωοληψία (πριν μία εβδομάδα) συλλέχθηκαν 18 ωάρια, από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα 14 και στην πε΄μπτη μέρα δεν ήταν κανένα αξιοποιήσιμο.

Για μας ήταν μεγάλο σοκ, καθώς περιμέναμε να έχουμε τουλάχιστον δύο, όπως την προηγούμενη φορά.

 

Από ότι μας είπαν, το πρόβλημα είναι η ποιότητα των ωαρίων.

Σκεφτόμαστε σοβαρά τη δωρέα, αλλά πάντα υπάρχει στο μυαλό μας "κι αν την επόμενη πετύχει;"

Δυστυχώς όμως μας πιέζει ο χρόνος και δεν είναι εύκολο να ταξιδεύουμε κα΄θε λίγο στην Ελλάδα.

 

Έχετε παρόμοιες εμπειρίες; 

Γενικά με το Embryolab είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και δεν ξέρουμε, αν αξίζει να αλλάξουμε κέντρο και αν αυτό θα φέρει κάποιο αποτέλεσμα.

Διάβασα επίσης κάπου, ότι υπάρχει το fertilovit, το οποίο θεωρητικά δυναμώνει τα ωάρια. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Εδώ και ένα χρόνο παίρνουμε και οι δύο βιταμίνες.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση/συμβουλή και συγγνώμη για το μακρύ κείμενο ❤️

Γειά σου κορίτσι μου,έχεις πολύ καλή ανταπόκριση και θα ήμουν αισιόδοξη ότι θα βρεθεί ένα καλό.  Στη θέση σου θα προσπαθούσα λίγο ακόμα. Αν δεν εργάζεσαι μπορεί ο σύζυγος να καταψυξει σπερμα κ να έρχεσαι μόνο εσύ για την διαδικασία. Ημουν κάποτε στο embryolab και μπορώ να πω ότι είναι καλή κλινική δε φαίνεται να φταίει η προσέγγιση του γιατρού για να αλλάξεις κλινική. Δεν ξέρω κ αν το ένα ωάριο του μήνα σε φυσικό κύκλο ήταν καλύτερο ποιοτικά αλλά σίγουρα είναι πιο αργή διαδικασία κ δε ξέρω αν μπορείς να λείπεις μεγάλα διαστήματα. Μπορείς να μπεις στη λίστα αναμονής για δωρεά καθώς χρειάζεται περίπου ένας χρόνος να βρεθεί η δοτρια κ παράλληλα να κάνεις τις διεγέρσεις σου μήπως τα καταφέρεις.  Θα σου επιστρέψουν την προκαταβολή αν τελικά δεν θες να χρησιμοποιησεις της δοτριας.  Έτσι μου είχαν πει εμένα τουλάχιστον. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Αννουλα του χιονιά.Χρόνια πολλα στην Αννα του Δεκέμβρη.Μεγαλη η Χαρη της Αγίας Αννας .Να προστατεύει ολόκληρο τον κόσμο κυρίως τις γυναίκες που προσπαθούν να αποκτήσουν τα παιδακια τους .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Συγχαρητήρια κορίτσι, εύχομαι όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Συγχαρητήρια! Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Συγχαρητήρια.  Μια χαρά χοριακη έχεις.  Και θα πάει πολύ πολύ καλά. :-*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Εύχομαι ολόψυχα να πάμε όλα καλά! Η Αγία Άννα είναι στο πλευρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/12/2022 at 5:17 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω στις αρχές τις εγκυμοσύνης 5 μέρες  δεν πήγα τουαλέτα κόντεψα να σκάσω. Τελικά μου δώσανε κάτι να πιο και επανήλθα... άλλαξα διατροφικές συνήθειες όσπρια ,λαδερά, νερό πολύ νερό και φυσικά μαγνήσιο.  

Να φανταστείς με υπερηχο το είδε ο γιατρός ότι είναι ο ποκος απ το έντερο 

Εγω εμφάνισα ένα μικροβιο στα λοχεία οταν γεννησα, enterobacter cloacae λέγεται. Και επειδή δεν θέλω να ξαναπαθω τα ίδια ειλικρινά δεν αντε, ω ψυχολογικά ούτε νοσοκομεία ούτε τάφους προσπαθώ να το ψάξω όσο μπορώ. Νομίζω ότι είμαι υπερβολική λιγάκι 😂😂😂 αλλά θέλω να προχωρήσω ξανά σε εμβρυομεταφορά να είμαι καλυμμένη από παντού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Σου εύχομαι τα καλύτερα ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Μπραβο!!!! Συγχαρητηρια... Και εγω βοηθεια απο εκει ειχα στα διδυμακια μου , ειχα κανει ταμα και το κοριτσακι θα παρει και το ονομα της οταν με το καλο ερθει! Καλη εγκυμοσυνη!!!!! 🌹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

Συγχαρητηρια κορίτσι μου!! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!!😍 Η Αγία Άννα, μεγάλη η χάρη της, μου χάρισε το μωράκι μου που σημέρα έγινε 8 μηνών.. είχα κάνει τάμα όταν ξεκίνησα την εξωσωματική.. όλα θα πάνε καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Happypregnantgirl είπε:

Εγω εμφάνισα ένα μικροβιο στα λοχεία οταν γεννησα, enterobacter cloacae λέγεται. Και επειδή δεν θέλω να ξαναπαθω τα ίδια ειλικρινά δεν αντε, ω ψυχολογικά ούτε νοσοκομεία ούτε τάφους προσπαθώ να το ψάξω όσο μπορώ. Νομίζω ότι είμαι υπερβολική λιγάκι 😂😂😂 αλλά θέλω να προχωρήσω ξανά σε εμβρυομεταφορά να είμαι καλυμμένη από παντού. 

Γενικά εγώ έχω θεμα με την τουαλέτα στην εξωσωματική δεν είχα κάτι.  Αλλά στην εγκυμοσύνη ναι για αυτό και άλλαξα την διατροφή μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο ποστ που να αναφέρεστε σε κριτικές/απόψεις για  γιατρούς για εξωσωματική. Ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα κοριτσια…🌹

30/11 κάναμε την 3η μας ετ..μεταφέραμε 2 εμβρυακια 5 ημερών, καλης ποιότητας. Σήμερα, 9 μερες μετά, ανήμερα της Αγίας Αννας έκανα χοριακη…103,96!!!! Μακαρι αυτή τη φορά να προχωρήσει…🙏

καλή τύχη  εύχομαι και εγώ! 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/11/2022 at 4:43 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Ο δικός μου γιατρός συνεργάζεται με το Ιασώ, σε εξετάσεις, τοκετούς κτλ, αλλά έχει δικό του κέντρο εξωσωματικής. Για Αθήνα μιλάω. Αν ενδιαφέρεστε Vasiliki, Sunnyyyyy, στέλνω πμ.

Και εμένα θα με ενδιέφερε να γνωρίζω ποιος ήταν ο γιατρός σας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/12/2022 at 9:56 ΠΜ, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Αν μαζί με τις ορμονολογικες που θα κάνω αύριο ζητήσω και μια β-χοριακη λέτε να με περάσουν για πολλή τρελή;;;

Έλα βρε, τόσες περιττές εξετάσεις έχουμε κάνει όλες μας.. μην κολλάς σε μια χοριακη !! 
κάνε την ,να είσαι ηρεμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/9/2022 at 11:37 ΜΜ, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπερα κοριτσια!!

Τα φωτα σας…Όταν η αιμοσφαιρίνη f είναι χαμηλή (0,10%) είναι πρόβλημα ή τη θελουμε χαμηλά; 🤔 Πρώτη φορά έκανα τέτοιες εξετάσεις και έχω κατά μπερδευτεί..

Επισης, επειδή με βλέπω να ξανα περνάω επιτροπή μου πρότειναν απ το κέντρο να κάνω επαναληψη της ΑΜΗ ώστε να την προσκομίσω μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά..

Ε λοιπόν, ή κάτι δεν πάει καλά με την πάρτυ μου ή ένα απ τα 2 μικροβιολογικά με δουλεύει..Πέρσι τον Απρίλιο, όταν ακόμα ψάχναμε να δούμε τι φταίει, ήταν στο 0,22 (32 χρόνων τότε).. Ενάμιση σχεδόν χρόνο μετά, μόλις χθες την ξανακάνω με μισή καρδιά γιατί σκέφτομαι θα έπεσε κι άλλο…και τσουπ.. 0,79 που λέτε σήμερα..Δεν είναι και να χαίρεσαι θα μου πείτε τώρα αλλά ήμουν βέβαια πως πλησίασε κι άλλο το μηδέν…Θα τρελαθούμε τελειως!! 🤯

Σε πρώτη φάση, ηρεμία κ όλα θα γίνουν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι πρωτάρα εδώ μέσα αλλά δυστυχώς σε λίγο περνώ πτυχίο στις εξωσωματικές😑 Έχω κάνει ήδη 3 προσπάθειες με δικά μας εμβρυακια βλαστοκυστες 6ημερας όλα ΑΑ οι 2 φτάσανε μέχρι την 7 εβδομάδα και μια ήταν αρνητική. Έχω συνδρομο πολυκυστηκων, έχω κάνει άπειρες εξετάσεις κολποσκοπησεις και ότι μπορείς να φανταστείς αλλά δεν μπορούμε να βρούμε γιατί δεν προχωράνε οι εγκυμοσύνες. Είχε κάποια κοπέλα κάτι παρομοιο; Τώρα είμαι στην 4η προσπάθεια στην 4η ημέρα μετά από εμβρυομεταφορά και περιμένω να κάνω την Πέμπτη την χοριακη. Είμαι να σκάσω όμως γιατί δεν έχω κανένα σύμπτωση, μόνο κάτι τεντωμένα στην μήτρα την 1 κ 2 μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/12/2022 at 1:19 ΜΜ, ο/η Luna777 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Γέννησα την προηγούμενη εβδομάδα τα διδυμάκια μας 🥰 👩‍❤️‍💋‍👨 Όλα πήγαν καλά και τα μωράκια είναι υγιέστατα. Το κοριτσάκι λόγω χαμηλού βάρους έμεινε σε θερμοκοιτίδα και περιμένουμε πως και πως να έρθει σπίτι σε λίγες μέρες. Προς το παρόν έχουμε το αγοράκι και λιώνουμε! Πολλή κούραση, αλλά ταυτόχρονα απίστευτη ευτυχία!!! 😍 ❤️ Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια στο γκρουπ να κρατήσουν σύντομα αγκαλιά το μωράκι τους και να νιώσουν αυτό το απερίγραπτα υπέροχο συναίσθημα! ❤️

ΥΓ. Τα πετύχαμε τα τοξοτάκια που θέλαμε τελικά 😆. Ο άντρας μου που είναι τοξότης καταχάρηκε. Βγήκαν όμως και με ωροσκόπο τοξότη! Την έχω κάτσει δηλαδή 🤣🤣🤣

 

 

Γερα και καλοτυχα να ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η fot είπε:

Έλα βρε, τόσες περιττές εξετάσεις έχουμε κάνει όλες μας.. μην κολλάς σε μια χοριακη !! 
κάνε την ,να είσαι ηρεμη

Τελικά δεν την έκανα αλλά έκανα ένα τεστ και βγήκε αρνητικό οπότε ορμονικο θα ήταν δεν έχω πάει και να πάρω τις εξετάσεις ακόμα να δω τι γίνεται με τις ορμόνες μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/4/2022 at 12:34 ΜΜ, ο/η Kateriniwk είπε:

Ναι ρε ξερω .. δεν τους ενδιαφερει...καποιοι απλα δν ειναι ανθρωποι και καποιοι απλα ειναι ωμοι και ψυχροι και σε βλεπουν σαν μοναδα οχι ξεωριστα... Για μας η αποβολη ειναι θανατος ειναι το τελος του κοσμου εκεινες τις μερες ..γι αυτους ειναι καθημερινοτητα και μια απ τις πολλες.. γι αυτο λεω τι χημεια εχεις με το γιατρο... Ειναι σημαντικο να ειναι καλος στην επιστημη αλλα.πιο σημαντικο ειναι να ειναι ανθρωπος ...και να σς βλεπει και εσενα σαν ανθρωπο. Στην εξωσωματικη σε βελπουν σαν πρωτοκολλο... Γι αυτο και γινονται μαλακιες γιατι παιρνουν μια κοψια και την πετανε σε ολες ασχετα το τι ειναι και τι εχει η καθεμια.. προς θεου ομως δν ειναι ολοι ετσι... Απλα υπαρχουν και τετοιοι.. παραλληλα ειναι μια διαδικασια που πλεον χρησιμοποιειται ολο και πιο συχνα , εχει μεγαλο κοστος και ευκολο σχετικα χρημα γι αυτους και πατανε στην ευαισθησια της γυναικας οτι θα δωσει τα παντα για να το κανει ...εες δεν θελει πολυ αν ο αλλος ειναι μαλακας και ανευθυνος να γινει η στραβη

 

 

Άλλο θέμα έψαχνα κ έπεσα στην ανάρτηση σου.. 

κ διαπίστωσα το ποσό απόλυτο δίκιο εχεισ σε όλα. 
καλη επιτυχία σε ο, τι κανεις 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...