Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 7 ώρες, ο/η Vicky84 είπε:

Νομίζω κάτω από 8 δεν προχωράει ο γιατρός!!! Σε φυσικό κύκλο το έχετε μετρήσει υπάρχει πρόβλημα;

Δεν το χω μετρησει δεν ξερω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό πολύ σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?αιτιολογία είναι τα 5 χρόνια προσπαθειών και μέχρι πρότινος το θέμα με το σπερμα..την Τετάρτη έχουμε να κάνουμε το 2ο της επιτροπής,αν είναι καλό στις τιμές θα μας κόψουν από αυτό?έχω τρελαθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2022 at 6:12 ΜΜ, ο/η MarGe είπε:

Τα είπες όλα. Το πόση κατανόηση έχω βρει εδώ με΄σα...

Κανείς δεν σε καταλαβαίνει αν δεν έχει περάσει αυτή τη διαδικασία και αυτό το άγχος. 

Σήμερα το πρωί όπως έφευγα από το σπίτι, με είδε στο δρόμο μια γειτόνισσα σε ένα σπίτι πιο κάτω, που έτυχε και δεν είχαμε ειδωθεί για κανα 2 μήνες, και μου λέει: "πού είσαι εσύ;;; έχω καιρό να σε δω, σε είδα που έβγαινες συνέχεια για περπάτημα όλο το καλοκαίρι, και είπα ότι μάλλον θα είσαι έγκυος, θα βάρυνες και δεν πολυβγαίνεις" 

εγώ: 😲 ψέλλισα ένα όχι, και έφυγα λέγοντας της ότι βιάζομαι, αλλά ένιωσα τόσο άσχημα πρωί πρωί. Με την αδιακρισία της καταρχήν, και επειδή πονάει όταν κάνουν αυτήν την ερώτηση πλέον. 

Δυστυχώς έτσι είναι.

Προσπάθησε να μην επεξεργάζεσαι καθόλου αυτές τις ανοησίες που ακούς, ώστε να μην επηρεάζεσαι ψυχικά. Αν μπορείς, κάνε και κόντρα αντίθετες και αδιάφορες δηλώσεις, πχ "Α, μπα, δε με ενδιαφέρει να κάνω παιδί". Μόνο έτσι υπάρχει περίπτωση να γλιτώσεις από την αδιακρισία των ίδιων στο μέλλον.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2022 at 6:27 ΜΜ, ο/η gwgw_1993 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό πολύ σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?αιτιολογία είναι τα 5 χρόνια προσπαθειών και μέχρι πρότινος το θέμα με το σπερμα..την Τετάρτη έχουμε να κάνουμε το 2ο της επιτροπής,αν είναι καλό στις τιμές θα μας κόψουν από αυτό?έχω τρελαθει

Καλησπέρα Γωγώ! Νομίζω πως πρέπει να ρωτήσεις στο κέντρο εξωσωματικής που θα ετοιμάσει το φάκελό σας, για να δεις τι αιτία παραπομπής θα γράψουν. Από όσο ξέρω, η αιτία παραπομπής δε μπορεί να είναι τα 5 χρόνια προσπαθειών. Πρέπει να γράψουν πιο συγκεκριμένα τι φταίει και δεν έχετε πετύχει αυτά τα 5 χρόνια (πχ απόφραξη σαλπίγγων, εκτομή σαλπίγγων, ενδομητρίωση, ολιγοσπερμία, ασθενοσπερμία, αζωοσπερμία, τερατοσπερμία, κλπ). Αν λοιπόν η αιτία παραπομπής που έχετε είναι κάποιο πρόβλημα στο σπέρμα και το σπερμοδιάγραμμα δείχνει ότι το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει πλέον, τότε λογικά δε μπορεί να σας δώσει έγκριση η επιτροπή. Μην τρελαίνεσαι και μην απογοητεύεσαι όμως. Το να διορθώθηκε το πρόβλημά σας και να μη χρειάζεστε πια εξωσωματική δεν ακούγεται κακό σενάριο! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2022 at 11:09 ΠΜ, ο/η Lacostaki είπε:

0

Γλυκό μου @misofeggaro πιστεύω ότι η απόφαση της εξωσωματικής είναι η πιο σωστή απόφαση που πήραμε και εγώ τα είχα φανταστεί πιο ρομαντικά τα πράγματα αλλα δυστυχώς δεν έγινε τίποτα 3 χρόνια σχεδόν που το παλεύω ευτυχώς όμως που υπάρχει εναλλακτική θα είμαστε εδώ και θα στηρίζουμε η μία την άλλη και εγώ προσωπικά θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο  @lactaki γιατί ήταν η πρώτη που μου εβαλε στο μυαλό την ιδέα της εξωσωματικής παρόλο που τότε ήταν κάτι που δεν ήθελα να δεχτω

Να μην ευχαριστείς!!! Ευχομαι να πάνε όλα καλά, πηρες την πιο σωστή απόφαση.. Ασε τα ρομαντικά μετά τη γεννα🤣 .. Τώρα θα μπεις σ ενα δρόμο κ θα τα καταφέρεις! Επιμονή, υπομονή!! Σε τι φάση είσαι τώρα ξεκίνησες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/11/2022 at 1:01 ΠΜ, ο/η troia είπε:

Ναι!!!! Το θυμήθηκες!!! Σε ευχαριστώ πολύ! Κεράκι θα σβήσουμε το Σκ, γιατί χθες ήταν εργάσιμη. Κι εσύ έχεις τώρα κοντά αν δεν κάνω λάθος; Ή ο γιός σου;

Πολύχρονη να είναι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2022 at 6:27 ΜΜ, ο/η gwgw_1993 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό πολύ σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?αιτιολογία είναι τα 5 χρόνια προσπαθειών και μέχρι πρότινος το θέμα με το σπερμα..την Τετάρτη έχουμε να κάνουμε το 2ο της επιτροπής,αν είναι καλό στις τιμές θα μας κόψουν από αυτό?έχω τρελαθει

Σε κέντρο κάνετε το σπερμοδιαγραμμα? Αν όχι κ είστε σ κάποιο μικροβιολογικό που να γνωρίζεστε πες να σ βγάλουν το ίδιο με το παλιο . Εμείς χωρίς να έχει θέμα αυτό κάναμε. Μας μαγειρεψε τις τιμές του σπερμοδιαγραμματος κ σ συνδιασμο Μ την εμδομητριωση που είχα εγώ  δεν είχαμε θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lactaki είπε:

Να μην ευχαριστείς!!! Ευχομαι να πάνε όλα καλά, πηρες την πιο σωστή απόφαση.. Ασε τα ρομαντικά μετά τη γεννα🤣 .. Τώρα θα μπεις σ ενα δρόμο κ θα τα καταφέρεις! Επιμονή, υπομονή!! Σε τι φάση είσαι τώρα ξεκίνησες? 

Όχι ακόμα περίμενα το prp αλλά επειδή η καινούργια εταιρεία που το έχει αναλάβει δεν το κάνει όσο το Αλέξανδρας είναι νοσοκομείο αναφοράς κοβιντ και αργεί πολύ αποφάσισα να προχωρήσω χωρίς αυτό... Αύριο έχω ραντεβού με την προσωπική γιατρό να μου γράψει τις υπόλοιπες εξετάσεις που θέλει η επιτροπή και 19 Δεκεμβρίου έχω κλείσει ραντεβού με το Αλέξανδρας για να μου δώσουν το παραπεμπτικό για την επιτροπή οπότε υποθέτω ότι αρχές του χρόνου θα περάσω επιτροπή και ελπίζω να πάρω έγκριση και να ξεκινήσω αμεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

@Lucia79 κορίτσι μου τι κάνεις; Πως τα πας με την εγκυμοσύνη σου; Καιρό έχεις να γράψεις.

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Παρά τη στενοχώρια μου και το μεγάλο στρες που περνάω, ευτυχώς η εγκυμοσύνη πάει καλά. Είμαι στην 30η εβδομάδα, έκανα και ντοπλερ και όλες οι μετρήσεις είναι ικανοποιητικές, μια ταχυκαρδία είχε μόνο το μωρό αλλά ο γιατρός δε σχολιασε τίποτα. Αύριο έχω και ραντεβού με το γιατρο μου για νεότερες οδηγίες κλπ. Έκανα και 2η φορά καμπυλη ζαχαρου, φυσιολογική βγήκε κι αυτή. 
 Κατά τα άλλα ψυχολογικά ακόμα είμαι δύσκολα, έχω ξεκινήσει και κάποιες συνεδρίες στη Φαιναρετη αλλά έχω δουλειά μπροστά μου. Τουλάχιστον ξεκίνησα κάποιες βασικές αγορές για το μωρό για να προετοιμάζομαι. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/11/2022 at 5:27 ΜΜ, ο/η gwgw_1993 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!για την επιτροπη εξωσωματικης για να σου βγάλει παθολογικο πρόβλημα στο σπερμοδιαγραμμα τι νούμερα πρέπει να έχει?είχαμε ένα κακό πολύ σπερμοδιαγραμμα και ένα καλό μετά από 3μηνη θεραπεία.. θα μας περάσουν λέτε?αιτιολογία είναι τα 5 χρόνια προσπαθειών και μέχρι πρότινος το θέμα με το σπερμα..την Τετάρτη έχουμε να κάνουμε το 2ο της επιτροπής,αν είναι καλό στις τιμές θα μας κόψουν από αυτό?έχω τρελαθει

Δεν ξερω για τα αποτελέσματα αλλά να το κάνουμε να φαίνεται κακό. Θα δώσει με όχι τόσο όρεξη;-) θα το κουνάς αρκετά, ζεστούλα, και αρκετή ώρα αργότερα να το δώσετε στο εργαστήριο.  

Απ την άλλη μεριά ΠΟΛΛΈΣ ΕΠΑΦΕΣ 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Παρά τη στενοχώρια μου και το μεγάλο στρες που περνάω, ευτυχώς η εγκυμοσύνη πάει καλά. Είμαι στην 30η εβδομάδα, έκανα και ντοπλερ και όλες οι μετρήσεις είναι ικανοποιητικές, μια ταχυκαρδία είχε μόνο το μωρό αλλά ο γιατρός δε σχολιασε τίποτα. Αύριο έχω και ραντεβού με το γιατρο μου για νεότερες οδηγίες κλπ. Έκανα και 2η φορά καμπυλη ζαχαρου, φυσιολογική βγήκε κι αυτή. 
 Κατά τα άλλα ψυχολογικά ακόμα είμαι δύσκολα, έχω ξεκινήσει και κάποιες συνεδρίες στη Φαιναρετη αλλά έχω δουλειά μπροστά μου. Τουλάχιστον ξεκίνησα κάποιες βασικές αγορές για το μωρό για να προετοιμάζομαι. ❤️

Αντε κοριτσάκι μου γλυκό..  τωρ σίγουρα νιώθεις το μωράκι σου απολαυστικές στιγμές.. :-) ανυπομονώ να έρθουν ακόμα δεν νιώθω κάτι χαχαχα 🙂 αλλά που θα παει θα νιώσω. Εγώ έκανα την αυχενική και ειναι πολύ καλή περιμένουμε αγοράκι τελικά 🚼🚼 

Έχεις κοιτάξει και για μαθήματα ανώδυνου τοκετού;  

Να θυμάσαι πάντα απ την καταιγίδα βγαίνει ο ήλιος και ο ήλιος είναι στην αγκαλίτσα σου. Όταν με το καλό πιάσεις στα χέρια σου αυτό το μωράκι. Όλα θα δεις θα είναι αλλιώς.  

Όταν γεννήσεις θέλω να μου στείλεις.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2022 at 1:11 ΜΜ, ο/η Ανθη7 είπε:

Ρε σεις πειτε μου τι ξερετε γιατι θα τρελλαθω.ξεκινησα τη διαδικασια εμβρυομεταφορας στον προηγουμενο κυκλο.τηνσταματησαμε γιατι το ενδομητριονδεν πηγε περα απο το 7(περιπου).ξεκινησαμε τωρα σε 2ο κυκλο την ιδια διαδικασια καιβσημερα 10η μερα ηταν 5,6 κ μου ειπε οτι δεν του αρεσει παλι ουτε σε παχος ουτε σε μορφολογια.θα παμε και σε 3ο κυκλο κ αν δεν παει παλι καλα σημαινει οτι δεν φτιαχνει αυτο και να μπω για υστεροσκοπηση ν δουμε τι γινεται κ αν παιρνει διορθωση κ αν χρειαζεται scratching.υπαρχει περιπτωση αυτο να μην παιρνει διορθωση?κ τι γινεται μετα?ππτε δεν μου ειπαν οτι εχω θεμα με ενδομητριο.κ εχω 2 συλληψεις μια φυσιολογικη κ αυτη με την εξωσωματικη.δεν μπορω να καταλαβω

Όσο σπαστικό και να είναι μου αρέσει τοοοσοο πολυ που δε σε ξεκινάει.  Στην ετ είχα 9 συνήθως. Μήπως να δείτε κάποια άλλη διαδικασία;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!! @Παρασκευαιδου & @Lucia79 πόσο χαίρομαι που διαβάζω τα ευχάριστα για την πορεία της εγκυμοσύνης!! Μας δίνετε κουράγιο και από κάπου να πιαστούμε εμείς που το παλεύουμε. Στις δικές μου εξετάσεις μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια, βρέθηκε τελικά θρομβοφιλία, όχι κληρονομική, αλλά αυτοάνοση, οπότε και ξεκινάω salospir. Απ' ότι  μου εξήγησε ο γιατρός, είναι παράγοντας μη εμφύτευσης. Πέρα από αυτό, θα ήθελα τη γνώμη σας για τον προεμφυτευτικό έλεγχο. Είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων καρυότυπου και ξέρω ότι προτρέχω λιγάκι, αλλά αν δεν δείξει κάτι χρωμοσωμικό, μήπως να το συζητήσω με τον γιατρό καθώς έχω "πατήσει" τα 41; Χρειάζεται να προκύψουν πολλά έμβρυα για να κάνεις τον προεμφυτευτικό; Γίνεται μόνο σε βλαστοκύστες; Γιατί νιώθω σα να με κυνηγάει ο χρόνος και δεν θέλω να αφήσω καταστάσεις στην τύχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ εάν μπορείτε... Είχα κλείσει σήμερα το πρώτο ραντεβού με τον προσωπικό γιατρό με την προοπτική να μου γράψει τις εξετάσεις της επιτροπής ορμονολογικες και hiv1 hiv2 και σύφιλη τέλος πάνων δεν κατάφερα να δω τη γιατρό γυρνάω σπίτι και μπαίνω στο doctoranytime να δω μήπως της κλείσω ιδιωτικά πατάω στην αναζήτηση hiv1 μου βγάζει δεν βρέθηκαν εξετάσεις πατάω hiv2 πάλι τα ίδια ψάχνω τις εξετάσεις και βρίσκω μόνο hiv σκέτο ούτε 1 ούτε 2 έχουν κάποια άλλη ονομασία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κοριτσια!!! Βοηθήστε με σας παρακαλώ εάν μπορείτε... Είχα κλείσει σήμερα το πρώτο ραντεβού με τον προσωπικό γιατρό με την προοπτική να μου γράψει τις εξετάσεις της επιτροπής ορμονολογικες και hiv1 hiv2 και σύφιλη τέλος πάνων δεν κατάφερα να δω τη γιατρό γυρνάω σπίτι και μπαίνω στο doctoranytime να δω μήπως της κλείσω ιδιωτικά πατάω στην αναζήτηση hiv1 μου βγάζει δεν βρέθηκαν εξετάσεις πατάω hiv2 πάλι τα ίδια ψάχνω τις εξετάσεις και βρίσκω μόνο hiv σκέτο ούτε 1 ούτε 2 έχουν κάποια άλλη ονομασία

Για ψάξε λίγο σαν αντίσωμα HIV I & II απλή. Έτσι μου τις είχε γράψει στο παραπεμπτικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2022 at 2:11 ΜΜ, ο/η Ανθη7 είπε:

Ρε σεις πειτε μου τι ξερετε γιατι θα τρελλαθω.ξεκινησα τη διαδικασια εμβρυομεταφορας στον προηγουμενο κυκλο.τηνσταματησαμε γιατι το ενδομητριονδεν πηγε περα απο το 7(περιπου).ξεκινησαμε τωρα σε 2ο κυκλο την ιδια διαδικασια καιβσημερα 10η μερα ηταν 5,6 κ μου ειπε οτι δεν του αρεσει παλι ουτε σε παχος ουτε σε μορφολογια.θα παμε και σε 3ο κυκλο κ αν δεν παει παλι καλα σημαινει οτι δεν φτιαχνει αυτο και να μπω για υστεροσκοπηση ν δουμε τι γινεται κ αν παιρνει διορθωση κ αν χρειαζεται scratching.υπαρχει περιπτωση αυτο να μην παιρνει διορθωση?κ τι γινεται μετα?ππτε δεν μου ειπαν οτι εχω θεμα με ενδομητριο.κ εχω 2 συλληψεις μια φυσιολογικη κ αυτη με την εξωσωματικη.δεν μπορω να καταλαβω

Σε κάποιες γυναίκες οι δικές τους ορμόνες κάνουν καλύτερη δουλειά σε σχέση με αυτές που παίρνουν με φάρμακα. Ο γιατρός μου μου το έχει πει, δεν το λέω εγώ. Κοινώς, ζήτα από το γιατρό σου να παρακολουθήσετε τον άλλο μήνα το ενδομήτριό σου σε φυσικό κύκλο, ειδικά εφόσον έχεις και φυσικές συλλήψεις. Και πάρε γνώμες για το scratching (και για το αν χρειάζεσαι υστεροσκόπηση). Ο δικός μου π.χ. scratching δεν κάνει. Ρώτα και την Οικονομοπούλου τη γνώμη της, αν και δεν είναι θέμα της ειδικότητάς της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Για ψάξε λίγο σαν αντίσωμα HIV I & II απλή. Έτσι μου τις είχε γράψει στο παραπεμπτικό

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ τις βρήκα τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2022 at 4:57 ΜΜ, ο/η pixel22 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! @Παρασκευαιδου & @Lucia79 πόσο χαίρομαι που διαβάζω τα ευχάριστα για την πορεία της εγκυμοσύνης!! Μας δίνετε κουράγιο και από κάπου να πιαστούμε εμείς που το παλεύουμε. Στις δικές μου εξετάσεις μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια, βρέθηκε τελικά θρομβοφιλία, όχι κληρονομική, αλλά αυτοάνοση, οπότε και ξεκινάω salospir. Απ' ότι  μου εξήγησε ο γιατρός, είναι παράγοντας μη εμφύτευσης. Πέρα από αυτό, θα ήθελα τη γνώμη σας για τον προεμφυτευτικό έλεγχο. Είμαι σε αναμονή αποτελεσμάτων καρυότυπου και ξέρω ότι προτρέχω λιγάκι, αλλά αν δεν δείξει κάτι χρωμοσωμικό, μήπως να το συζητήσω με τον γιατρό καθώς έχω "πατήσει" τα 41; Χρειάζεται να προκύψουν πολλά έμβρυα για να κάνεις τον προεμφυτευτικό; Γίνεται μόνο σε βλαστοκύστες; Γιατί νιώθω σα να με κυνηγάει ο χρόνος και δεν θέλω να αφήσω καταστάσεις στην τύχη.

Έχετε κάνει καρυωτυπο ζεύγους; 

Στη θρομβοφιλια όταν θα προκύψει εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνει ενέσεις.  Τώρα γιατί προτρεχεις; πρέπει να ξεκινάς με θετικές σκέψεις. Κάνε υπομονή να δούμε πως θα πάει και μετά συζήτησε το με τον γιατρό.  Αν και εγώ πιστεύω θα έκανα ακόμα και 1 έμβρυο αν είχα.  Αυτές οι 14 μέρες μετά είναι η χειρότερες. Οπότε θέλω πάντα  να πηγαίνω πιο σταθερά και σιγουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Έχετε κάνει καρυωτυπο ζεύγους; 

Στη θρομβοφιλια όταν θα προκύψει εγκυμοσύνη θα πρέπει να κάνει ενέσεις.  Τώρα γιατί προτρεχεις; πρέπει να ξεκινάς με θετικές σκέψεις. Κάνε υπομονή να δούμε πως θα πάει και μετά συζήτησε το με τον γιατρό.  Αν και εγώ πιστεύω θα έκανα ακόμα και 1 έμβρυο αν είχα.  Αυτές οι 14 μέρες μετά είναι η χειρότερες. Οπότε θέλω πάντα  να πηγαίνω πιο σταθερά και σιγουρα

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Ναι κάναμε καρυότυπο και περιμένουμε αποτελέσματα. Έχεις δίκιο..δεν ξέρω ακόμα αν ξεκινήσω διέγερση τον επόμενο μήνα κ πως θα πάει κ μιλάω για προεμφυτευτικό. Οπότε ας το πάρω βήμα βήμα για την ώρα και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/11/2022 at 4:15 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Όσο σπαστικό και να είναι μου αρέσει τοοοσοο πολυ που δε σε ξεκινάει.  Στην ετ είχα 9 συνήθως. Μήπως να δείτε κάποια άλλη διαδικασία;  

Τε ελπιδαρα σαγαπω εισαι θεα!καταρχας πολυ χαιρομαι για το μωρακι σας.αντε με το καλο.μεγαλωνει το σπορακι!τελικα πηγε παλι ως το 7 περιπου κ με σταματησε γισ τον επομενο κυκλο.αυτος ο γιατρος που εχω τωρα ειναιβτρομεεα ψειρας.συΗτησαμε για την υστερισκοπηση μου ειπε αν δεν υπαρχει λογος σεν θα την κανουμε θα δουμε.εγω εκλεισα κ για βελονισμο που λενε οτι βοηθαει κ θα δουμε.υπολονγ θελει.....αυτος ο γιατρος που χω τωρα αν δεν ειναι ολα τέλεια δεν μου κανει την εμβρυομεταφορα.μου λεει συνεχεια κ για την ωοληψια μαλακειες ελεγες κ τελικα πηγαμε τελεια οποτε σκασε.οριστε εμμεσα μου ριχνει κ μια παντοφλα χαχαχαχχα.

Σαα αγαπω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Τε ελπιδαρα σαγαπω εισαι θεα!καταρχας πολυ χαιρομαι για το μωρακι σας.αντε με το καλο.μεγαλωνει το σπορακι!τελικα πηγε παλι ως το 7 περιπου κ με σταματησε γισ τον επομενο κυκλο.αυτος ο γιατρος που εχω τωρα ειναιβτρομεεα ψειρας.συΗτησαμε για την υστερισκοπηση μου ειπε αν δεν υπαρχει λογος σεν θα την κανουμε θα δουμε.εγω εκλεισα κ για βελονισμο που λενε οτι βοηθαει κ θα δουμε.υπολονγ θελει.....αυτος ο γιατρος που χω τωρα αν δεν ειναι ολα τέλεια δεν μου κανει την εμβρυομεταφορα.μου λεει συνεχεια κ για την ωοληψια μαλακειες ελεγες κ τελικα πηγαμε τελεια οποτε σκασε.οριστε εμμεσα μου ριχνει κ μια παντοφλα χαχαχαχχα.

Σαα αγαπω

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον γιατρό σου από τη στιγμή που οι συνθήκες δεν είναι ιδανικες ποιος ο λόγος να σε προχωρησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Τε ελπιδαρα σαγαπω εισαι θεα!καταρχας πολυ χαιρομαι για το μωρακι σας.αντε με το καλο.μεγαλωνει το σπορακι!τελικα πηγε παλι ως το 7 περιπου κ με σταματησε γισ τον επομενο κυκλο.αυτος ο γιατρος που εχω τωρα ειναιβτρομεεα ψειρας.συΗτησαμε για την υστερισκοπηση μου ειπε αν δεν υπαρχει λογος σεν θα την κανουμε θα δουμε.εγω εκλεισα κ για βελονισμο που λενε οτι βοηθαει κ θα δουμε.υπολονγ θελει.....αυτος ο γιατρος που χω τωρα αν δεν ειναι ολα τέλεια δεν μου κανει την εμβρυομεταφορα.μου λεει συνεχεια κ για την ωοληψια μαλακειες ελεγες κ τελικα πηγαμε τελεια οποτε σκασε.οριστε εμμεσα μου ριχνει κ μια παντοφλα χαχαχαχχα.

Σαα αγαπω

Εκει είναι τα παγωτινακια και περιμένουν.  Είναι σα να θέλεις να βάλεις το μωρο σου σε ένα δωμάτιο που δεν είναι ζεστό θα το εκανες; όχι αρα γτ να μην περιμένεις λίγο ακόμη να ζεστάνεις τη μήτρα και μετά να μπορέσεις να τα φιλοξενήσεις.  Μπράβο στο υιατρο σου . Τώρα μπορείς να νιώθεις πιο πολύ ασφάλεια.  

Και με 7 μπορεί να πιάσει αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα για αποβολή.  Κάτι που δεν θέλουμε.  

Πάρε τώρα τη παντόφλα και από εμένα 😀👡👡👡

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Τε ελπιδαρα σαγαπω εισαι θεα!καταρχας πολυ χαιρομαι για το μωρακι σας.αντε με το καλο.μεγαλωνει το σπορακι!τελικα πηγε παλι ως το 7 περιπου κ με σταματησε γισ τον επομενο κυκλο.αυτος ο γιατρος που εχω τωρα ειναιβτρομεεα ψειρας.συΗτησαμε για την υστερισκοπηση μου ειπε αν δεν υπαρχει λογος σεν θα την κανουμε θα δουμε.εγω εκλεισα κ για βελονισμο που λενε οτι βοηθαει κ θα δουμε.υπολονγ θελει.....αυτος ο γιατρος που χω τωρα αν δεν ειναι ολα τέλεια δεν μου κανει την εμβρυομεταφορα.μου λεει συνεχεια κ για την ωοληψια μαλακειες ελεγες κ τελικα πηγαμε τελεια οποτε σκασε.οριστε εμμεσα μου ριχνει κ μια παντοφλα χαχαχαχχα.

Σαα αγαπω

A ναι, ο βελονισμός θα σε βοηθήσει. Πού θα κάνεις; Διάβασε και στο βιβλίο το κεφάλαιο praparing for embryo transfer. Περί διατροφής και ενδομητρίου γνωρίζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα τα ίδια μου έχουν πει κι η γυναικολόγος, κι η ενδοκρινολόγος αλλά κι η αιματολογος που πήγα πρόσφατα! 2 απ' τα 3 για να αποφανθούν ότι έχει κάποια γυναίκα ΣΠΩ. Εγώ έχω μόνο την μορφολογία που φαίνεται στους υπερήχους αλλά τίποτα απ' τα άλλα δύο. Στη δική μου περίπτωση μου είπαν μόνο μυο-ινοσιτολη για να βελτιώσουμε την ποιότητα της ωορρηξίας αλλά και τη συχνότητα μιας και υπερηχογραγικά ανακαλύψαμε τλχ 2 κύκλους ανωορρηκτικους. Γι'αυτό και μου πρότειναν την πρόκληση ωορρηξίας. Βέβαια 2/2 συλλήψεις που είχαμε τις πετύχαμε εντελώς φυσιολογικά μόνο με τη λήψη βιταμινών. Τώρα θα δούμε τι θα γίνει και μ αυτό τον κύκλο που είχαμε τη διέγερση και πρόκληση με γονοδοτροπινες.
    • Θα βρούμε..!! Και όλα θα πάνε δεξιά αυτή τη φορά!! Θα έχω και εγώ το νου μου αν δω κάτι θα σου στείλω! 
    • μου είπε ότι για να πούμε τον όρο συνδρομο πολυκυστικών θα πρέπει να έχω 2 από τα 3 κριτήρια..1)υπερηχογραφικη εικόνα πολυκυστικών ωοθηκών 2)αυξημένα ανδρογονα 3)διαταραχές περιόδου..έχω μονο το 1 από αυτά οπότε μου λεει οτι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ετσι η περιπτωση μου.. είμαι λίγο καιρό σε αυτό το χωρο των εξετάσεων και του ψαξίματος, αν εσεις που έχετε περισσότερη εμπειρία βλέπετε ότι κάτι δεν στέκει από αυτά που μου λέει πείτε μου να δω πως θα κινηθώ..
    • Σε ευχαριστώ για την ενημερώση..έχω στείλει στην κοπέλα αλλά δεν μου έχει απαντήσει..λογικά τις έχει δώσει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...