Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Δεν είναι τίποτα.. καλή αρχή και μόνο θετικά

 

@Lucia79 όλα φυσιολογικά αυτά που νιώθεις καμία μας πιστεύω δεν είμαστε έτοιμες για αυτό αλλά μόλις έρθει τότε μια δύναμη κάτι μας κάνει έτοιμε. Με το καλό  

Σε ευχαριστώ πολύ, πολύ! 😊🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 34 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν περίμενα ποτέ να χρειαστεί να ακολουθήσω το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής, αλλά ήρθε η ώρα να το διαβώ! 

Δεν υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πρόβλημα, απλά οι γιατροί μου έδιναν χρόνο λόγω ότι έχω μια σύλληψη φυσιολογική στο ενεργητικό μου, ανεξάρτητα από την κατάληξη. Επειδή ομως τα περιθώρια στενεύουν και τα νεύρα μου είναι κρόσσια, αποφάσισα να το προσπαθήσω αλλιώς. 

Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού με γιατρό στο εμβρυογενεσης υγεία. Τι να περιμένω ;; επίσης ποιο είναι το μέσο χρονικό διάστημα από τώρα που θα πάω μέχρι να γίνει η έμβρυο μεταφορά; δεν θα χρειαστεί να περάσω επιτροπή. 

Ευχαριστώ πολύ όσες μου γράψουν και εύχομαι να έρθουν στην αγκαλιά σας γερά μωρά το συντομότερο! 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να θυμάσαι ότι η διαδικασία είναι εν τέλει πιο απλή και λιγότερο επώδυνη από όσο ακούγεται. Λογικά όταν θα σου πει τι χρειάζεται να κάνεις θα σε πιάσει ένας πανικός αλλά να ξέρεις ότι αν τα βάλεις σε μια σειρά δεν είναι τόσο βουνό.  Τωρα στην ερώτησή σου πόσος χρόνος χρειάζεται για την ετ δεν υπάρχει απάντηση. Τι εννοώ. Αν ο γιατρός είναι σωστός,  κατά την ταπεινή μου άποψη,  θα πρέπει να σας ξεψαχνισει σε εξετάσεις που πολλές από αυτές είναι χρονοβορες. Τωρα αν δεν κάνετε εξετάσεις η διαδικασία είναι η εξής. Διαλεγει ανάλογα με το προφίλ σου, το πρωτόκολλο,  βραχυ ή μακρύ. Πλέον συνήθως δίνουν το βραχυ. Αυτό τι σημαίνει? Τη 2η μέρα της περιόδου θα ξεκινήσεις ενέσεις που θα κρατήσουν περίπου 10 μέρες. Μετά θα κάνεις ωοληψια, θα σου πάρουν δηλαδή τα ωάρια και θα τα γονιμοποιησουν με το σπερμα. Ανάλογα με τη δυναμική θα τα αφήσουν για 3 ή 5 ημέρες και ύστερα θα γίνει η ετ. Αυτό αν πάτε στον ίδιο κύκλο με φρέσκα. Τωρα πολλοί πάνε με κατεψυγμένα, κάνουν δηλαδή την ωοληψια και αφήνουν να περάσουν 1, 2 κύκλοι να ηρεμήσει ο οργανισμός και.μετα πάνε σε ετ. 

Ξερω στο περίπου την ιστορία σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια ευτυχή κατάληξη και να.μην έχεις άλλες στεναχωριες, αλλά μόνο χαρές!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2022 at 2:07 ΜΜ, ο/η Γιαννού είπε:

Καλημέρα! 

Μπήκαμε τελικά στη διαδικασία της σπερματέγχυσης, με καποιες ενέσεις. Με έχει αγχώσει λιγακι η διαδικασία, γιατί μου λένε πως δεν είναι κάτι δυσκολο και μπορώ να κανω τις ενέσεις μόνη μου. Έχεις εσύ ή κάποια άλλη από τα κορίτσια εμπειρία στο θέμα; Ισχύει;; 😳

 Δεν είναι κάτι... δεν πονάνε σε εμένα τις έκανε ο άντρας μου αλλά έτυχε να κάμω και μόνη μου ποιος εγώ που είμαι κότα.. πωπω οι παλιές θυμάστε; ;;; τη στήριξη μου είχατε δώσει..   

Αυτές έκανα εγώ και γενικά αν δεν κάνω λάθος πάνω κάτω 8διες είναι όλες;-) 

Δεν νιώθεις τίποτα!!!

Screenshot_20221003-185139_Google.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2022 at 8:31 ΠΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Καλά είμαι κι εγώ, προχωράω σταθερά. Πλέον τα βραδιά όταν χαλαρώνω και κάθομαι στον καναπέ μπορώ και τον καταλαβαίνω που κινείται, χτες το βράδυ είχα σηκώσει το νυχτικό και έβλεπα μέχρι τις συσπάσεις της κοιλιάς, να κινείται από μέσα! Επόμενος σταθμός τώρα το ντοπλερ νομίζω καπου αρχές Νοέμβρη. Λογικά τότε  θα μου ξανά μετρήσουν και το αμνιακό υγρό να δούμε τι γίνεται. 
Εχω ξεσκιστεί στο γκουγκλάρισμα να καταλάβω τις διαφορές  ανάμεσα σε λίκνο-κάλαθουνα και πάρκο-παρκοκρεβατο, ρωτάω φίλες, έχουμε πάει και σε 2-3 μαγαζιά για καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου αλλά είμαι πολύ διστακτική ακόμα. Πριν το Νοέμβρη δεν παραγγέλνω τίποτα. 
Γενικα είμαι ήσυχη και ανήσυχη μαζί, δεν ξέρω πως να το εκφράσω, κάποιες στιγμές όταν σκέφτομαι το χειρουργείο της γέννας αλλά και το ότι τόσο άσχετη που είμαι θα παρω ένα νεογέννητο σπίτι να το φροντίσω, με πιανει πραγματικός πανικός. Ψάχνω να βρω και κάποια σεμινάρια, όχι μόνο για θηλασμό αλλά γενικα για φροντίδα βρέφους μήπως αυτα με βοηθήσουν κάπως. 
και φυσικά περιμένω τα κορίτσια εδώ στο φόρουμ να ξεκινήσουν τις διαδικασίες τους να μάθουμε και καινουρια ευχάριστα!

Αγαπουλα μου ρώτα εδώ να σου πω που είχα απ όλα και τελικά τα έδωσα και έχω μόνο ένα πράγμα  😀

Λίκνο πεταμένα λεφτά μπαίνει δίπλα στο κρεβάτι σε βοηθάει με θηλασμό και σε περίπτωση που έχετε μικρή κρεβατοκαμαρα αλλά όλα αυτά μέχρι 6 μηνών μετά δε χωράει το μωράκι. 

Καλαθουνα μπαίνει και στο καροτσι (είχε το καροτσι  μου αλλά  πάλι πεταμένα λεφτά μέχρι 6 μηνών- στα θετικά μπαίνει στο καροτσι συνήθως το έχεις και μαζί σε περίπτωση που βρεθείς σε φίλους και κοιμηθεί το μωρο ) 

Πάρκο είναι το γνωστό σε όλους πάρκο περιορίζεις το μωράκι και δε το βοηθάει στο μπούσουλιμα κτλ απ την άλλη όταν πας για ένα μπάνιο κτλ είναι μια λύση να μην πάθει κάτι το μωράκι 

Παρκοκρεβατο  μερικά πάρκα έχουν και τη δυνατότητα να γίνονται σαν κρεβατάκια  βολικά για ταξίδια ή για μια στενή κρεβατοκαμαρα. 

Να μην ανησυχείς νομίζω αρκετές μανούλες το είχαν φόβο και τελικά το μητρικό ένστικτο τις βοήθησε. 

Εάν σκέφτεσαι να θηλάζεις από τώρα ξεκινά να ενημερώνεσαι μετά με το μωρο δεν γίνεται. Μπες σε ομάδες θηλασμού ή πάρε βιβλία και διάβασε θα σε βοηθήσει πολύ;-) 

Όσο για το υγρό που είπες να μην ανησυχείς μέχρι και τελευταία μέρα είχα πολύ και να η κοιλιά αλλά δεν πειράζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν περίμενα ποτέ να χρειαστεί να ακολουθήσω το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής, αλλά ήρθε η ώρα να το διαβώ! 

Δεν υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πρόβλημα, απλά οι γιατροί μου έδιναν χρόνο λόγω ότι έχω μια σύλληψη φυσιολογική στο ενεργητικό μου, ανεξάρτητα από την κατάληξη. Επειδή ομως τα περιθώρια στενεύουν και τα νεύρα μου είναι κρόσσια, αποφάσισα να το προσπαθήσω αλλιώς. 

Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού με γιατρό στο εμβρυογενεσης υγεία. Τι να περιμένω ;; επίσης ποιο είναι το μέσο χρονικό διάστημα από τώρα που θα πάω μέχρι να γίνει η έμβρυο μεταφορά; δεν θα χρειαστεί να περάσω επιτροπή. 

Ευχαριστώ πολύ όσες μου γράψουν και εύχομαι να έρθουν στην αγκαλιά σας γερά μωρά το συντομότερο! 

Εγω δεν ξέρω για να σου απαντήσω αλλά θέλω να στείλω μια παντοφλιτσα για το καλό..  👡

Συμβουλή κάνε λίστα με τις ερωτήσεις σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν περίμενα ποτέ να χρειαστεί να ακολουθήσω το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής, αλλά ήρθε η ώρα να το διαβώ! 

Δεν υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πρόβλημα, απλά οι γιατροί μου έδιναν χρόνο λόγω ότι έχω μια σύλληψη φυσιολογική στο ενεργητικό μου, ανεξάρτητα από την κατάληξη. Επειδή ομως τα περιθώρια στενεύουν και τα νεύρα μου είναι κρόσσια, αποφάσισα να το προσπαθήσω αλλιώς. 

Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού με γιατρό στο εμβρυογενεσης υγεία. Τι να περιμένω ;; επίσης ποιο είναι το μέσο χρονικό διάστημα από τώρα που θα πάω μέχρι να γίνει η έμβρυο μεταφορά; δεν θα χρειαστεί να περάσω επιτροπή. 

Ευχαριστώ πολύ όσες μου γράψουν και εύχομαι να έρθουν στην αγκαλιά σας γερά μωρά το συντομότερο! 

Καλησπερα και καλή αρχή! 
Ετσι όπως το γράφεις δεν καταλαβαίνω αν αύριο θα γνωρίσεις το γιατρο πρώτη φορά ή αν ξεκινάς προγραμμα. Μάλλον πηγαίνεις για γνωριμία. Επειδή εκεί έκανα κι εγώ την τελευταία μου προσπάθεια, αρχικά να σου πω ότι είναι αρκετά οργανωμένο κέντρο και θα γλυτώσεις πολύ άσκοπη ταλαιπωρία που μπορεί να αντιμετώπιζες αλλού. Ο γιατρός σου ποιος θα ειναι? 
Όπως σου έγραψαν και τα κορίτσια, κανε μια λίστα με όλες σου τις απορίες. Συνήθως αυτα τα πρώτα ραντεβού είναι και τα μεγαλύτερα σε διάρκεια, στα επόμενα δεν θα έχεις τόση άνεση να ρωτήσεις ότι θες. Σε πρώτη φάση ο γιατρός θα ρωτήσει το ιστορικό σας και τι εξετάσεις έχετε κάνει οπότε φρόντισε να έχεις τα πάντα μαζί. Ανάλογα μετά θα σας πει τι άλλο χρειάζεται να κάνετε από εξετάσεις πριν ξεκινήσετε οπότε υπολόγισε ότι κάποιο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί μόνο για εξετάσεις. Όσο κι αν είναι μη φρικάρεις και μην είσαι ανυπόμονη. Από εμπειρία σου λέμε ότι καλύτερα να έχεις ψαχτεί όσο περισσότερο γίνεται πριν ξεκινησεις παρά να μετανιώνεις μετά. 
Επισης ανεξάρτητα από τον εξωσωματικό, θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν εξειδικευμενο ενδοκρινολόγο για έλεγχο (αν δεν το έχεις κάνει τώρα πρόσφατα) και έναν εξειδικευμενο ουρολογο για κάποιες βασικές εξετασιες για το σπερμα. Μην αρκεστείς στην άποψη του εξωσωματικού για το σπερμα, δεν είναι η ειδικότητα του! Ακόμα κι αν σας πει ότι όλα είναι μια χαρά και δεν βρίσκει λόγο να ψαχτείτε, εσεις να κάνετε ενα ραντεβού. 
Θεωρητικά, αν έχεις ήδη κάνει τις κατάλληλες ορμονικές εξετάσεις, ίσως από αύριο κιόλας να είναι σε θέση να σου προτεινει το πρωτοκολλο που θα ακολουθήσεις, αν θα κανεις διέγερση, με ποιο ίσως φάρμακο, τι δόσεις κλπ. ανεξάρτητα του ποσο άμεσα θα ξεκινησεις. 
Για το χρόνο ως τη μεταφορά, κανένας δε μπορεί να σου πει. Μπορεί να ποικίλλει πάρα πολύ αλλά όπως είπαμε καλύτερα να γίνουν προσεκτικά τα πράγματα ακόμα κι αν σου φαίνεται ότι αργούν. Ακόμα κι αν ειστε πανέτοιμοι για διέγερση αφού την κάνετε έχετε αρκετά έμβρυα για μεταφορά, μπορεί π.χ. ο γιατρός να κρίνει ότι είναι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση να τα βαλετε κατάψυξη για κάποιους μήνες και να τα μεταφέρετε αργότερα. Οπότε κανένας δε μπορεί να προβλέψει πότε θα κανεις μεταφορά, καλύτερα να σκέφτεσαι ότι ακόμα είναι αρκετά μακριά και ότι έχεις μπροστά σου κάποια βήματα στη διαδικασία αυτή που θα τα πας σταδιακά για να γίνουν σωστά. 
Ενημερωσε μας αύριο τι θα πείτε και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχεις ευχάριστα νέα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2022 at 4:50 ΜΜ, ο/η hope501 είπε:

Κορίτσια μου όμορφα και γλυκά..

Έχω χαθεί γιατί έχω πάρα πολύ δουλειά και καθόλου χρόνο να μπω... Έχω χάσει τις ιστορίες σας, δεν ξέρω ποια είναι ε΄γκυος, εκτός τη @Παρασκευαιδου (συγχαρητήρια και για τα νεα σου περί υπέρηχο κτλ επίσης γιόρταζες πριν λίγες μέρες και εύχομαι μέσα από την καρδιά μου κάθε ευτυχία) και δεν ξέρω ποια είναι σε φάση ετ, η ωοληψια κτλ κτλ κτλ

Δεν είμαι καλή "αρχηγός" και αν θέλει το @BlackCat  να της δώσω πίσω το πινακάκι. Αλλιώς δεν ξέρω και με αυτό το πινακάκι πως θα προχωρήσουμε... (δεν μου απάντησε και καμία την προηγούμενη φορα)

Επίσης μετα τη δουλειά τρέχω και κάνω διάφορες άλλες δουλειές και πάλι δεν έχω χρόνο να σας διαβάσω.... γενικά έχω αφήσει λίγο στην άκρη το "αθλημα" αυτό και προσπαθώ να δω τι μπορώ να βελτιώσω στη ζωή μου με το στεφάνι μου, με το σώμα μου, με την υγεία μου γενικά στην άκρη του μυαλού υπάρχει και η σκέψει της υπογονιμότητας. Αυτά εν ολίγοις από με΄να

Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!!

Σας φιλω ματς μουτς 😘😘😘

Καλησπέρα αρχηγέ σε σένα και σε όλα τα κορίτσια!

Κι εγώ δε γράφω συχνά λόγω δουλειάς και έλλειψης χρόνου, αλλά σας έχω στο μυαλό μου.

Συγχαρητήρια @nikol88,  @Παρασκευαιδου και @kaounmar για τις εγκυμοσύνες σας, καθώς και σε όποιο άλλο κορίτσι έμεινε έγκυος το τελευταίο διάστημα και δεν του έχω γράψει ρητά.

Επίσης χίλια μπράβο @twinkletwinlkle! Είσαι αξιοθαύμαστη. Πίστευα πολύ ότι θα τα κατάφερνε αυτό το μωράκι κόντρα στα προγνωστικά, και περιμένω κάθε βδομάδα με ανυπομονησία να διαβάσω τα νέα της 🥰

@hope501 σκεφτόμουν αρκετά τι να απαντήσω στο ερώτημα που είχες θέσει, τελικά πέσασε ο καιρός και δεν απάντησα, αλλά το κάνω τώρα μιας και το ξαναέθεσες. Εγώ είμαι πολύ χαρούμενη με αυτό το θέμα: Έχω μάθει πολλά πράγματα κι έχω πάρει πολλή δύναμη από εσάς, έχω χαρεί με τις χαρές σας και προβληματιστεί με τις δυσκολίες σας σαν να σας γνωρίζω προσωπικά, και προφανώς θέλω να συμμετέχω ώστε να είμαι κι εγώ χρήσιμη με τη σειρά μου στα υπόλοιπα κορίτσια. Όμως με αγχώνει πολύ το πινακάκι. Νομίζω ότι μου δημιουργεί ένα επιπλέον άγχος να πάνε καλά τα πράγματα, ώστε να μην απογοητεύσω τα υπόλοιπα κορίτσια σε αντίθετη περίπτωση. Κι επειδή και λόγω δουλειάς και λοιπών συνθηκών το στρες είναι αναπόφευκτο, προσπαθώ να αποφεύγω οτιδήποτε θα με ζορίσει περισσότερο. Φυσικά και τα αρνητικά αποτελέσματα είναι πολύ χρήσιμα και διδακτικά, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να τα συζητήσω σε δεύτερο χρόνο, όχι αμέσως μετά την κουλούρα. Δεν ξέρω αν το περιγράφω σωστά, πιστεύω όμως ότι πιάνετε το νόημα.

Οπότε η πρότασή μου είναι να μπαίνουν στο πινακάκι κανονικά όπως το κάνατε μέχρι τώρα όσα κορίτσια το επιθυμούν, και με λίγο διαφορετικό τρόπο (πχ χωρίς ημερομηνία χοριακής) περιπτώσεις σαν εμένα που είναι μεν στη διαδικασία, θέλουν να αλληλεπιδρούν με τα υπόλοιπα κορίτσια, αλλά προσπαθούν να μην το σκέφτονται συνέχεια όταν είναι σε φάση αναμονής αποτελεσμάτων και αγχώνονται περισσότερο.

Σας φιλώ!!! 😘

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν περίμενα ποτέ να χρειαστεί να ακολουθήσω το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής, αλλά ήρθε η ώρα να το διαβώ! 

Δεν υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πρόβλημα, απλά οι γιατροί μου έδιναν χρόνο λόγω ότι έχω μια σύλληψη φυσιολογική στο ενεργητικό μου, ανεξάρτητα από την κατάληξη. Επειδή ομως τα περιθώρια στενεύουν και τα νεύρα μου είναι κρόσσια, αποφάσισα να το προσπαθήσω αλλιώς. 

Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού με γιατρό στο εμβρυογενεσης υγεία. Τι να περιμένω ;; επίσης ποιο είναι το μέσο χρονικό διάστημα από τώρα που θα πάω μέχρι να γίνει η έμβρυο μεταφορά; δεν θα χρειαστεί να περάσω επιτροπή. 

Ευχαριστώ πολύ όσες μου γράψουν και εύχομαι να έρθουν στην αγκαλιά σας γερά μωρά το συντομότερο! 

Με ποιον γιατρό;; Σε αυτό το κέντρο είμαι. Για όλα τα αλλά στε είπαν αν θες κάτι ρωτάμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα και καλή αρχή! 
Ετσι όπως το γράφεις δεν καταλαβαίνω αν αύριο θα γνωρίσεις το γιατρο πρώτη φορά ή αν ξεκινάς προγραμμα. Μάλλον πηγαίνεις για γνωριμία. Επειδή εκεί έκανα κι εγώ την τελευταία μου προσπάθεια, αρχικά να σου πω ότι είναι αρκετά οργανωμένο κέντρο και θα γλυτώσεις πολύ άσκοπη ταλαιπωρία που μπορεί να αντιμετώπιζες αλλού. Ο γιατρός σου ποιος θα ειναι? 
Όπως σου έγραψαν και τα κορίτσια, κανε μια λίστα με όλες σου τις απορίες. Συνήθως αυτα τα πρώτα ραντεβού είναι και τα μεγαλύτερα σε διάρκεια, στα επόμενα δεν θα έχεις τόση άνεση να ρωτήσεις ότι θες. Σε πρώτη φάση ο γιατρός θα ρωτήσει το ιστορικό σας και τι εξετάσεις έχετε κάνει οπότε φρόντισε να έχεις τα πάντα μαζί. Ανάλογα μετά θα σας πει τι άλλο χρειάζεται να κάνετε από εξετάσεις πριν ξεκινήσετε οπότε υπολόγισε ότι κάποιο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί μόνο για εξετάσεις. Όσο κι αν είναι μη φρικάρεις και μην είσαι ανυπόμονη. Από εμπειρία σου λέμε ότι καλύτερα να έχεις ψαχτεί όσο περισσότερο γίνεται πριν ξεκινησεις παρά να μετανιώνεις μετά. 
Επισης ανεξάρτητα από τον εξωσωματικό, θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν εξειδικευμενο ενδοκρινολόγο για έλεγχο (αν δεν το έχεις κάνει τώρα πρόσφατα) και έναν εξειδικευμενο ουρολογο για κάποιες βασικές εξετασιες για το σπερμα. Μην αρκεστείς στην άποψη του εξωσωματικού για το σπερμα, δεν είναι η ειδικότητα του! Ακόμα κι αν σας πει ότι όλα είναι μια χαρά και δεν βρίσκει λόγο να ψαχτείτε, εσεις να κάνετε ενα ραντεβού. 
Θεωρητικά, αν έχεις ήδη κάνει τις κατάλληλες ορμονικές εξετάσεις, ίσως από αύριο κιόλας να είναι σε θέση να σου προτεινει το πρωτοκολλο που θα ακολουθήσεις, αν θα κανεις διέγερση, με ποιο ίσως φάρμακο, τι δόσεις κλπ. ανεξάρτητα του ποσο άμεσα θα ξεκινησεις. 
Για το χρόνο ως τη μεταφορά, κανένας δε μπορεί να σου πει. Μπορεί να ποικίλλει πάρα πολύ αλλά όπως είπαμε καλύτερα να γίνουν προσεκτικά τα πράγματα ακόμα κι αν σου φαίνεται ότι αργούν. Ακόμα κι αν ειστε πανέτοιμοι για διέγερση αφού την κάνετε έχετε αρκετά έμβρυα για μεταφορά, μπορεί π.χ. ο γιατρός να κρίνει ότι είναι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση να τα βαλετε κατάψυξη για κάποιους μήνες και να τα μεταφέρετε αργότερα. Οπότε κανένας δε μπορεί να προβλέψει πότε θα κανεις μεταφορά, καλύτερα να σκέφτεσαι ότι ακόμα είναι αρκετά μακριά και ότι έχεις μπροστά σου κάποια βήματα στη διαδικασία αυτή που θα τα πας σταδιακά για να γίνουν σωστά. 
Ενημερωσε μας αύριο τι θα πείτε και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχεις ευχάριστα νέα. 

Πιον γιατρό έχεις εσφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

 Δεν είναι κάτι... δεν πονάνε σε εμένα τις έκανε ο άντρας μου αλλά έτυχε να κάμω και μόνη μου ποιος εγώ που είμαι κότα.. πωπω οι παλιές θυμάστε; ;;; τη στήριξη μου είχατε δώσει..   

Αυτές έκανα εγώ και γενικά αν δεν κάνω λάθος πάνω κάτω 8διες είναι όλες;-) 

Δεν νιώθεις τίποτα!!!

Screenshot_20221003-185139_Google.jpg

Αχ, σε ευχαριστώ πολύυυ!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2022 at 7:20 ΠΜ, ο/η Kateriniw είπε:

Καλη αρχή κορίτσι μου!!! Εγώ ξεκινάω προς Οκτώβριο την νέα προσπαθεια , απλά σκέφτομαι να κάνω την θεραπεία prp μήπως και παρουμε περισσοτερα ωαριακια 

τι θεραπεια ειναι αυτη παρακαλω αν μπορεις να μας εξηγησεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/10/2022 at 9:31 ΠΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Καλά είμαι κι εγώ, προχωράω σταθερά. Πλέον τα βραδιά όταν χαλαρώνω και κάθομαι στον καναπέ μπορώ και τον καταλαβαίνω που κινείται, χτες το βράδυ είχα σηκώσει το νυχτικό και έβλεπα μέχρι τις συσπάσεις της κοιλιάς, να κινείται από μέσα! Επόμενος σταθμός τώρα το ντοπλερ νομίζω καπου αρχές Νοέμβρη. Λογικά τότε  θα μου ξανά μετρήσουν και το αμνιακό υγρό να δούμε τι γίνεται. 
Εχω ξεσκιστεί στο γκουγκλάρισμα να καταλάβω τις διαφορές  ανάμεσα σε λίκνο-κάλαθουνα και πάρκο-παρκοκρεβατο, ρωτάω φίλες, έχουμε πάει και σε 2-3 μαγαζιά για καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου αλλά είμαι πολύ διστακτική ακόμα. Πριν το Νοέμβρη δεν παραγγέλνω τίποτα. 
Γενικα είμαι ήσυχη και ανήσυχη μαζί, δεν ξέρω πως να το εκφράσω, κάποιες στιγμές όταν σκέφτομαι το χειρουργείο της γέννας αλλά και το ότι τόσο άσχετη που είμαι θα παρω ένα νεογέννητο σπίτι να το φροντίσω, με πιανει πραγματικός πανικός. Ψάχνω να βρω και κάποια σεμινάρια, όχι μόνο για θηλασμό αλλά γενικα για φροντίδα βρέφους μήπως αυτα με βοηθήσουν κάπως. 
και φυσικά περιμένω τα κορίτσια εδώ στο φόρουμ να ξεκινήσουν τις διαδικασίες τους να μάθουμε και καινουρια ευχάριστα!

Σου γράφω στα γρήγορα για να σου συστήσω να κάνεις σεμινάρια στη ΜΚΟ Φαιναρέτη. Όμως βιάσου, γιατί διαρκούν κανένα 2μηνο. Είναι όμως πολύ αναλυτικά και δωρεάν. Και στο Έλενα κάνουν σοβαρά σεμινάρια, αλλά δεν τα έχω παρακολουθήσει.

Για τις άλλες απορίες σου, για κανένα 6μηνο μετά τη γέννα το λίκνο θα σου φανεί χρήσιμο, γιατί θα κοιμίζεις το μωρό δίπλα σου.

Πάρκο-παρκοκρέβατο θα χρειαστείς όταν θα πάτε διακοπές και όταν θα αρχίσει να κάθεται για να το βάζεις για λίγο και να κάνεις καμία δουλειά στο σπίτι. Δεν θα του αρέσει και σωστά, διότι δεν είναι παιδαγωγικό να είναι κλεισμένο εκεί, αλλά θα είναι πρακτικό για να το αφήνεις για λίγο μόνο του και να μην έχεις την έγνοιά του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η troia είπε:

Σου γράφω στα γρήγορα για να σου συστήσω να κάνεις σεμινάρια στη ΜΚΟ Φαιναρέτη. Όμως βιάσου, γιατί διαρκούν κανένα 2μηνο. Είναι όμως πολύ αναλυτικά και δωρεάν. Και στο Έλενα κάνουν σοβαρά σεμινάρια, αλλά δεν τα έχω παρακολουθήσει.

Για τις άλλες απορίες σου, για κανένα 6μηνο μετά τη γέννα το λίκνο θα σου φανεί χρήσιμο, γιατί θα κοιμίζεις το μωρό δίπλα σου.

Πάρκο-παρκοκρέβατο θα χρειαστείς όταν θα πάτε διακοπές και όταν θα αρχίσει να κάθεται για να το βάζεις για λίγο και να κάνεις καμία δουλειά στο σπίτι. Δεν θα του αρέσει και σωστά, διότι δεν είναι παιδαγωγικό να είναι κλεισμένο εκεί, αλλά θα είναι πρακτικό για να το αφήνεις για λίγο μόνο του και να μην έχεις την έγνοιά του.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση για τα σεμινάρια. Θα κοιτάξω και αυτα του Έλενα μιας και είναι πολύ πιο κοντά μου αλλά σε κάθε περίπτωση κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει ναι! Εσεις πως πάτε με τη μικρή σου; Πρέπει να είναι ολοκληρο παιδι πια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 6:53 ΜΜ, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου! Να θυμάσαι ότι η διαδικασία είναι εν τέλει πιο απλή και λιγότερο επώδυνη από όσο ακούγεται. Λογικά όταν θα σου πει τι χρειάζεται να κάνεις θα σε πιάσει ένας πανικός αλλά να ξέρεις ότι αν τα βάλεις σε μια σειρά δεν είναι τόσο βουνό.  Τωρα στην ερώτησή σου πόσος χρόνος χρειάζεται για την ετ δεν υπάρχει απάντηση. Τι εννοώ. Αν ο γιατρός είναι σωστός,  κατά την ταπεινή μου άποψη,  θα πρέπει να σας ξεψαχνισει σε εξετάσεις που πολλές από αυτές είναι χρονοβορες. Τωρα αν δεν κάνετε εξετάσεις η διαδικασία είναι η εξής. Διαλεγει ανάλογα με το προφίλ σου, το πρωτόκολλο,  βραχυ ή μακρύ. Πλέον συνήθως δίνουν το βραχυ. Αυτό τι σημαίνει? Τη 2η μέρα της περιόδου θα ξεκινήσεις ενέσεις που θα κρατήσουν περίπου 10 μέρες. Μετά θα κάνεις ωοληψια, θα σου πάρουν δηλαδή τα ωάρια και θα τα γονιμοποιησουν με το σπερμα. Ανάλογα με τη δυναμική θα τα αφήσουν για 3 ή 5 ημέρες και ύστερα θα γίνει η ετ. Αυτό αν πάτε στον ίδιο κύκλο με φρέσκα. Τωρα πολλοί πάνε με κατεψυγμένα, κάνουν δηλαδή την ωοληψια και αφήνουν να περάσουν 1, 2 κύκλοι να ηρεμήσει ο οργανισμός και.μετα πάνε σε ετ. 

Ξερω στο περίπου την ιστορία σου και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια ευτυχή κατάληξη και να.μην έχεις άλλες στεναχωριες, αλλά μόνο χαρές!

σε ευχαριστώ πολύ! Ήδη μας έγραψε εξετάσεις να κάνουμε αν και όταν αδιαθετήσω! ούτε μου φούσκωσε τα μυαλά ούτε με απογοήτευσε, θα κάνουμε ότι μπορούμε είπε, και αυτή είναι η αλήθεια! 

Είδες την κούκλα σου εχθές;; Στείλε μου μπεμπεδόσκονη, είναι ένα θαύμα και θα μου φέρι γούρι ❤️ 
Σε ευχαριστώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 8:53 ΜΜ, ο/η Lucia79 είπε:

Καλησπερα και καλή αρχή! 
Ετσι όπως το γράφεις δεν καταλαβαίνω αν αύριο θα γνωρίσεις το γιατρο πρώτη φορά ή αν ξεκινάς προγραμμα. Μάλλον πηγαίνεις για γνωριμία. Επειδή εκεί έκανα κι εγώ την τελευταία μου προσπάθεια, αρχικά να σου πω ότι είναι αρκετά οργανωμένο κέντρο και θα γλυτώσεις πολύ άσκοπη ταλαιπωρία που μπορεί να αντιμετώπιζες αλλού. Ο γιατρός σου ποιος θα ειναι? 
Όπως σου έγραψαν και τα κορίτσια, κανε μια λίστα με όλες σου τις απορίες. Συνήθως αυτα τα πρώτα ραντεβού είναι και τα μεγαλύτερα σε διάρκεια, στα επόμενα δεν θα έχεις τόση άνεση να ρωτήσεις ότι θες. Σε πρώτη φάση ο γιατρός θα ρωτήσει το ιστορικό σας και τι εξετάσεις έχετε κάνει οπότε φρόντισε να έχεις τα πάντα μαζί. Ανάλογα μετά θα σας πει τι άλλο χρειάζεται να κάνετε από εξετάσεις πριν ξεκινήσετε οπότε υπολόγισε ότι κάποιο χρονικό διάστημα θα χρειαστεί μόνο για εξετάσεις. Όσο κι αν είναι μη φρικάρεις και μην είσαι ανυπόμονη. Από εμπειρία σου λέμε ότι καλύτερα να έχεις ψαχτεί όσο περισσότερο γίνεται πριν ξεκινησεις παρά να μετανιώνεις μετά. 
Επισης ανεξάρτητα από τον εξωσωματικό, θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν εξειδικευμενο ενδοκρινολόγο για έλεγχο (αν δεν το έχεις κάνει τώρα πρόσφατα) και έναν εξειδικευμενο ουρολογο για κάποιες βασικές εξετασιες για το σπερμα. Μην αρκεστείς στην άποψη του εξωσωματικού για το σπερμα, δεν είναι η ειδικότητα του! Ακόμα κι αν σας πει ότι όλα είναι μια χαρά και δεν βρίσκει λόγο να ψαχτείτε, εσεις να κάνετε ενα ραντεβού. 
Θεωρητικά, αν έχεις ήδη κάνει τις κατάλληλες ορμονικές εξετάσεις, ίσως από αύριο κιόλας να είναι σε θέση να σου προτεινει το πρωτοκολλο που θα ακολουθήσεις, αν θα κανεις διέγερση, με ποιο ίσως φάρμακο, τι δόσεις κλπ. ανεξάρτητα του ποσο άμεσα θα ξεκινησεις. 
Για το χρόνο ως τη μεταφορά, κανένας δε μπορεί να σου πει. Μπορεί να ποικίλλει πάρα πολύ αλλά όπως είπαμε καλύτερα να γίνουν προσεκτικά τα πράγματα ακόμα κι αν σου φαίνεται ότι αργούν. Ακόμα κι αν ειστε πανέτοιμοι για διέγερση αφού την κάνετε έχετε αρκετά έμβρυα για μεταφορά, μπορεί π.χ. ο γιατρός να κρίνει ότι είναι καλύτερο για τη δική σου περίπτωση να τα βαλετε κατάψυξη για κάποιους μήνες και να τα μεταφέρετε αργότερα. Οπότε κανένας δε μπορεί να προβλέψει πότε θα κανεις μεταφορά, καλύτερα να σκέφτεσαι ότι ακόμα είναι αρκετά μακριά και ότι έχεις μπροστά σου κάποια βήματα στη διαδικασία αυτή που θα τα πας σταδιακά για να γίνουν σωστά. 
Ενημερωσε μας αύριο τι θα πείτε και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε λίγο καιρό να έχεις ευχάριστα νέα. 

Καλημέρα! Μια χαρά μου φάνηκε και το κέντρο και ο γιατρός μου. Όντως μας πήρε ιστορικό και μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις. Συγκρατημένα αισιόδοξο τον είδα, και αυτή ειναι η αλήθεια, θα κάνουμε ότι μπορούμε μου είπε. Δεν φτάσαμε να συζητήσουμε για ποιο πρωτόκολλο ή ποια φάρμακα θα πάρω, ας βγουν πρώτα οι εξετάσεις και βλέπουμε. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, με το καλό το μωρό σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 11:58 ΜΜ, ο/η kaposetsi είπε:

Πιον γιατρό έχεις εσφ

Εγώ ήμουν στο Μαστρομηνας για εξωσωματική και έμεινα εκεί και για παρακολούθηση εγκυμοσύνης και γέννα. Είμαστε μάλλον από τα λίγα ζευγάρια που κράτησε γιατί συνήθως ξέρω ότι μετά την επίτευξη εγκυμοσύνης σε στέλνει σε άλλο γιατρο. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη και από τον ίδιο αλλά και από όλο το σύστημα που ακολουθεί, (συντονίστριες, μαίες) αλλά φυσικά και από το κέντρο το hygeia ivf embryogenesis. Σίγουρα ήμουν και τυχερή και πραγματικά πιστεύω ότι η τύχη παίζει το μεγαλύτερο ρόλο για την επιτυχία, ειδικά στις περιπτώσεις που δεν έχει διαγνωστεί κάποιο θέμα, όμως σίγουρα η καλή οργάνωση βοηθάει και πρακτικά και ψυχολογικά. Και σίγουρα στην επιτυχία συντέλεσε και η στενή παρακολούθηση της Οικονομοπούλου με τη θεραπεία της για τα αντισώματα μου και ο συντονισμός με τον Μαστρο για να καθοριστεί το πότε ήταν η καλύτερη στιγμή να κάνω μεταφορά. 
Εσυ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Αν θυμάμαι καλά θα πήγαινες σε καινουριο γιατρο ή τα έχω μπερδέψει με κάποια άλλη κοπέλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 8:10 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Εγω δεν ξέρω για να σου απαντήσω αλλά θέλω να στείλω μια παντοφλιτσα για το καλό..  👡

Συμβουλή κάνε λίστα με τις ερωτήσεις σου. 

Στείλε παντοφλίτσες, στείλε όμως και μπεμπεδόσκονη Ελπιδάρα μου! 
Μια χαρά το πρώτο ραντεβού, εύχομαι του χρόνου τέτοιo καιρό να γεννάω!! (ας είμαι μια φορά και εγώ υπεραισιόδοξη :P ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! Μια χαρά μου φάνηκε και το κέντρο και ο γιατρός μου. Όντως μας πήρε ιστορικό και μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις. Συγκρατημένα αισιόδοξο τον είδα, και αυτή ειναι η αλήθεια, θα κάνουμε ότι μπορούμε μου είπε. Δεν φτάσαμε να συζητήσουμε για ποιο πρωτόκολλο ή ποια φάρμακα θα πάρω, ας βγουν πρώτα οι εξετάσεις και βλέπουμε. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, με το καλό το μωρό σου!! 

Καλημέρα, και ότι ετοιμαζόμουν να σε ρωτήσω τι έγινε με το γιατρο. Πολύ ωραία λοιπόν, καλύτερα συγκρατημένος, αυτοί που υπόσχονται πολλά από την αρχή δεν είναι και τόσο αξιόπιστοι όπως φαντάζομαι θα σου λέει και το ένστικτό σου. Να θυμάσαι, αργά και σταθερά βήματα είναι η καλύτερη στρατηγική. Όλες ήμασταν ανυπόμονες στην αρχή απλά γιατί δεν ξέραμε ποσο περίπλοκο είναι το πράγμα. Ότι άλλο θες ρωτάς και τα συζητάμε. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Στείλε παντοφλίτσες, στείλε όμως και μπεμπεδόσκονη Ελπιδάρα μου! 
Μια χαρά το πρώτο ραντεβού, εύχομαι του χρόνου τέτοιo καιρό να γεννάω!! (ας είμαι μια φορά και εγώ υπεραισιόδοξη :P ) 

Όσες θέλεις εδώ θα ναι να στέλνω με πολύ πολύ μπεμπιδοσκονη  🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Εγώ ήμουν στο Μαστρομηνας για εξωσωματική και έμεινα εκεί και για παρακολούθηση εγκυμοσύνης και γέννα. Είμαστε μάλλον από τα λίγα ζευγάρια που κράτησε γιατί συνήθως ξέρω ότι μετά την επίτευξη εγκυμοσύνης σε στέλνει σε άλλο γιατρο. Έχω μείνει πολύ ικανοποιημένη και από τον ίδιο αλλά και από όλο το σύστημα που ακολουθεί, (συντονίστριες, μαίες) αλλά φυσικά και από το κέντρο το hygeia ivf embryogenesis. Σίγουρα ήμουν και τυχερή και πραγματικά πιστεύω ότι η τύχη παίζει το μεγαλύτερο ρόλο για την επιτυχία, ειδικά στις περιπτώσεις που δεν έχει διαγνωστεί κάποιο θέμα, όμως σίγουρα η καλή οργάνωση βοηθάει και πρακτικά και ψυχολογικά. Και σίγουρα στην επιτυχία συντέλεσε και η στενή παρακολούθηση της Οικονομοπούλου με τη θεραπεία της για τα αντισώματα μου και ο συντονισμός με τον Μαστρο για να καθοριστεί το πότε ήταν η καλύτερη στιγμή να κάνω μεταφορά. 
Εσυ σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Αν θυμάμαι καλά θα πήγαινες σε καινουριο γιατρο ή τα έχω μπερδέψει με κάποια άλλη κοπέλα;

Εγώ σε καμία φάση όχι δεν αλλάζω γιατρό σκεφτόμασταν για δημόσιο αλλά κι εκεί λεφτά ζητάνε όποτε δεν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόταση για τα σεμινάρια. Θα κοιτάξω και αυτα του Έλενα μιας και είναι πολύ πιο κοντά μου αλλά σε κάθε περίπτωση κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει ναι! Εσεις πως πάτε με τη μικρή σου; Πρέπει να είναι ολοκληρο παιδι πια!

Στη Φαιναρέτη πέρυσι που έκανα εγώ γίνονταν διαδικτυακά. Αλλά και του Έλενα.

Εμείς καλά τα πάμε σε γενικές γραμμές, είναι 11 μηνών τώρα, μόνο ο ύπνος είναι το μεγάλο μας πρόβλημα...Ίσως φταίει και ο θηλασμός...Είναι δύσκολη στο να κοιμηθεί και ξυπνάει αρκετές φορές μέσα στη νύχτα. Κατά τα άλλα είναι ένα χαρούμενο μωρό και αυτό τον καιρό κάνει συνεχώς καινούρια πράγματα και μας ξετρελαίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2022 at 6:10 ΜΜ, ο/η misofeggaro είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Δεν περίμενα ποτέ να χρειαστεί να ακολουθήσω το δύσκολο μονοπάτι της εξωσωματικής, αλλά ήρθε η ώρα να το διαβώ! 

Δεν υπάρχει κάποιο διαπιστωμένο πρόβλημα, απλά οι γιατροί μου έδιναν χρόνο λόγω ότι έχω μια σύλληψη φυσιολογική στο ενεργητικό μου, ανεξάρτητα από την κατάληξη. Επειδή ομως τα περιθώρια στενεύουν και τα νεύρα μου είναι κρόσσια, αποφάσισα να το προσπαθήσω αλλιώς. 

Αύριο έχω το πρώτο μου ραντεβού με γιατρό στο εμβρυογενεσης υγεία. Τι να περιμένω ;; επίσης ποιο είναι το μέσο χρονικό διάστημα από τώρα που θα πάω μέχρι να γίνει η έμβρυο μεταφορά; δεν θα χρειαστεί να περάσω επιτροπή. 

Ευχαριστώ πολύ όσες μου γράψουν και εύχομαι να έρθουν στην αγκαλιά σας γερά μωρά το συντομότερο! 

Καλη αρχη κοριτσι μου!!! 
Οοοοοολα καλα θα πανε με υπομονη και επιμονή!!! 
Περιμενουμε τα νεα σου ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Καλημέρα! Μια χαρά μου φάνηκε και το κέντρο και ο γιατρός μου. Όντως μας πήρε ιστορικό και μας έβαλε να κάνουμε εξετάσεις. Συγκρατημένα αισιόδοξο τον είδα, και αυτή ειναι η αλήθεια, θα κάνουμε ότι μπορούμε μου είπε. Δεν φτάσαμε να συζητήσουμε για ποιο πρωτόκολλο ή ποια φάρμακα θα πάρω, ας βγουν πρώτα οι εξετάσεις και βλέπουμε. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, με το καλό το μωρό σου!! 

Καλη επιτυχια στις εξετασεις!! 🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα 🌸

Μετά από έγκριση της επιτροπής για τα φάρμακα , το άγχος μου είναι μεγάλο για αυτό που έρχεται οπότε και οι απορίες πολλές..

Το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ έχει τις ενέσεις και τα φάρμακα ετοιμοπαραδοτα ;αν όχι πόσο διάστημα κάνουν για να έρθουν; Χρειάζεται να κλείσω ραντεβού ; Με εξουσιοδότηση μπορεί να πάει τρίτο πρόσωπο να τα παραλάβει ;

Σε λίγες μέρες είναι να μου έρθει περίοδος και θα ήθελα να προλάβω αυτόν τον κύκλο 😥 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...