Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξένο γάλα από την αρχή + θηλασμός


cherryb90

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.

Ονομάζομαι Χριστίνα και είμαι νέα μαμά με ένα 12ημερων αγοράκι.

Από την αρχή που ήρθαμε 3η μέρα από την κλινική ο μπέμπης δεν χορταινει με το δικό μου γάλα. Έτσι μας είχε προτείνει και η παιδίατρος της κλινικής για έκτακτη ανάγκη σε περίπτωση που δεν ηρεμεί να του δίνω 30ml frisolac 1.

Δυστυχώς, από τότε μέχρι και σήμερα συνεχίζουμε τον θηλασμό με παράλληλα και ξένο. (20 λεπτά από το ένα στήθος, 20 από το άλλο) + 30 ml ξένο, που έχει καταλήξει τώρα να είναι 60ml ή και 90ml κάποιες φορές γιατί δεν χορταινει.

Ο παιδίατρος μου που ήρθε και τον είδε στο σπίτι μου είπε οκ για το ξένο γάλα αλλά να προσπαθήσουμε σιγά σιγά να το μειώνουμε, ωστόσο δεν ηρεμεί όσες φορές το προσπάθησα και καταλήγουμε να είμαι πτώμα με ένα νευριασμένο μωρό.

Παράλληλα ο μπέμπης πρέπει να έχει μάθει στο μπιμπερο και ενώ πεινάει δεν ρουφάει από το στήθος ή τον παίρνει ο ύπνος εκεί.

Είχε κάποια άλλη μαμά κάτι παρόμοιο?

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η cherryb90 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Ονομάζομαι Χριστίνα και είμαι νέα μαμά με ένα 12ημερων αγοράκι.

Από την αρχή που ήρθαμε 3η μέρα από την κλινική ο μπέμπης δεν χορταινει με το δικό μου γάλα. Έτσι μας είχε προτείνει και η παιδίατρος της κλινικής για έκτακτη ανάγκη σε περίπτωση που δεν ηρεμεί να του δίνω 30ml frisolac 1.

Δυστυχώς, από τότε μέχρι και σήμερα συνεχίζουμε τον θηλασμό με παράλληλα και ξένο. (20 λεπτά από το ένα στήθος, 20 από το άλλο) + 30 ml ξένο, που έχει καταλήξει τώρα να είναι 60ml ή και 90ml κάποιες φορές γιατί δεν χορταινει.

Ο παιδίατρος μου που ήρθε και τον είδε στο σπίτι μου είπε οκ για το ξένο γάλα αλλά να προσπαθήσουμε σιγά σιγά να το μειώνουμε, ωστόσο δεν ηρεμεί όσες φορές το προσπάθησα και καταλήγουμε να είμαι πτώμα με ένα νευριασμένο μωρό.

Παράλληλα ο μπέμπης πρέπει να έχει μάθει στο μπιμπερο και ενώ πεινάει δεν ρουφάει από το στήθος ή τον παίρνει ο ύπνος εκεί.

Είχε κάποια άλλη μαμά κάτι παρόμοιο?

Σας ευχαριστώ!

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Ο θηλασμός είναι παααρα πολύ δύσκολος στην αρχή κ κανείς δεν το λέει... Όλο ονειρεμένες ιστορίες ακούμε κ παθαίνουμε σοκ από το πόσο δύσκολο είναι! 

Εγω λοιπόν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έδινα φόρμουλα κυρίως τα βράδια κ όσο περνούσε ο καιρός όλο κ αυξανα. Με παρότρυνση της παιδιάτρου όλο κ το πάλεψα, μειώνοντας αρχικά τα ημερήσια γεύματα ώσπου το μωρό έφτασε 40 ημερών δυνάμωσε κ μπορούσε να αντλεί ποσότητα επίσης αυξήθηκε κ η παραγωγή μου κ χόρταινε. Ώσπου ένα ωραία βράδυ άρχισε να φτύνει τη φόρμουλα κ δεν την ξαναπήρε ποτέ. 1 έτους ακόμα θηλάζει (πρωί βράδυ) κ πια παλεύω να κόψω χάχα. 

Δυστυχώς όσο δίνεις ξένο χαλάς την παράγωγη σου κ μαθαίνει το μωρό το μπιμπερό. Εγώ ήμουν τυχερή κ προτίμησε το στήθος αλλά να ξέρεις μπορεί να μάθει το μπιμπερό κ να κόψει εντελώς το θηλασμό. Θα σιυ πρότεινα να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμου, Να δεις την ομάδα υποστήριξης θηλασμου στο φεις κ αν μπορείς να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο ώστε να έχεις συμπλήρωμα δικό σου για ώρα ανάγκης. Όλα αυτα βέβαια είναι πολύ κουραστικά. Κάθε μέρα έλεγα θα τα παρατήσω κ κάθε μέρα πάλευα. Τελικά μου βγήκε αλλά πραγματικά είναι δύσκολο κ θέλει μεγάλη υπομονή. Μιλά με κάποιον να σε βοηθήσει γιατί θα το χρειαστείς αν αποφασίσεις να θηλάσεις αποκλειστικά. 

Σου εύχομαι να γίνει το καλύτερο για εσάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Ο θηλασμός είναι παααρα πολύ δύσκολος στην αρχή κ κανείς δεν το λέει... Όλο ονειρεμένες ιστορίες ακούμε κ παθαίνουμε σοκ από το πόσο δύσκολο είναι! 

Εγω λοιπόν είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έδινα φόρμουλα κυρίως τα βράδια κ όσο περνούσε ο καιρός όλο κ αυξανα. Με παρότρυνση της παιδιάτρου όλο κ το πάλεψα, μειώνοντας αρχικά τα ημερήσια γεύματα ώσπου το μωρό έφτασε 40 ημερών δυνάμωσε κ μπορούσε να αντλεί ποσότητα επίσης αυξήθηκε κ η παραγωγή μου κ χόρταινε. Ώσπου ένα ωραία βράδυ άρχισε να φτύνει τη φόρμουλα κ δεν την ξαναπήρε ποτέ. 1 έτους ακόμα θηλάζει (πρωί βράδυ) κ πια παλεύω να κόψω χάχα. 

Δυστυχώς όσο δίνεις ξένο χαλάς την παράγωγη σου κ μαθαίνει το μωρό το μπιμπερό. Εγώ ήμουν τυχερή κ προτίμησε το στήθος αλλά να ξέρεις μπορεί να μάθει το μπιμπερό κ να κόψει εντελώς το θηλασμό. Θα σιυ πρότεινα να μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμου, Να δεις την ομάδα υποστήριξης θηλασμου στο φεις κ αν μπορείς να κάνεις αντλήσεις με θήλαστρο ώστε να έχεις συμπλήρωμα δικό σου για ώρα ανάγκης. Όλα αυτα βέβαια είναι πολύ κουραστικά. Κάθε μέρα έλεγα θα τα παρατήσω κ κάθε μέρα πάλευα. Τελικά μου βγήκε αλλά πραγματικά είναι δύσκολο κ θέλει μεγάλη υπομονή. Μιλά με κάποιον να σε βοηθήσει γιατί θα το χρειαστείς αν αποφασίσεις να θηλάσεις αποκλειστικά. 

Σου εύχομαι να γίνει το καλύτερο για εσάς! 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γενικά δεν είχα θέμα αν θα κάνω αποκλειστικό θηλασμό ή όχι. Το μόνο που αναζητώ είναι πρώτα να είμαι σαν μαμά καλά και στη συνέχεια να μπορώ να φροντίσω το μωρό μου.

Οι ορμόνες χτυπάνε ταβάνι αυτές τις μέρες, με αποτέλεσμα να μην έχω καλή κρίση στις αποφάσεις μου.

Ο μπεμπής σε αυτή την φάση τρώει τα πάντα, και στήθος (αν και αργά αλλά θα το βρούμε), και με ψευδοθηλή (γιατί είχα τραυματισμό στην κλινική) και από μπιμπερο.

Έχω παραγγείλει και ένα θηλαστρο από το ίντερνετ, βέβαια όπου το περιμένω ώστε να δω αν θα βοηθήσει. 

Όλοι μου λένε ότι στις 40 μέρες θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και κάθε μέρα και καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η cherryb90 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γενικά δεν είχα θέμα αν θα κάνω αποκλειστικό θηλασμό ή όχι. Το μόνο που αναζητώ είναι πρώτα να είμαι σαν μαμά καλά και στη συνέχεια να μπορώ να φροντίσω το μωρό μου.

Οι ορμόνες χτυπάνε ταβάνι αυτές τις μέρες, με αποτέλεσμα να μην έχω καλή κρίση στις αποφάσεις μου.

Ο μπεμπής σε αυτή την φάση τρώει τα πάντα, και στήθος (αν και αργά αλλά θα το βρούμε), και με ψευδοθηλή (γιατί είχα τραυματισμό στην κλινική) και από μπιμπερο.

Έχω παραγγείλει και ένα θηλαστρο από το ίντερνετ, βέβαια όπου το περιμένω ώστε να δω αν θα βοηθήσει. 

Όλοι μου λένε ότι στις 40 μέρες θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα και κάθε μέρα και καλύτερα.

Ισχύει! Μετά τις 40 γίνεται ένα κλικ. Εμένα σου λέω αποφασισε ότι θέλει μόνο στήθος. Ακόμα κ με μπιμπερό μόνο δικό μου γάλα έπινε. Αυτό που έχω δει είναι ότι συνήθως το μικτό δεν έχει πολύ μέλλον γιατί το μωρό επιλέγει το Ενα ή το άλλο. Πάντως παρόλο που είδα εμπράκτως τα οφέλη του θηλασμού στο μωρό μερικές φορές λέω ότι δεν θα το ξανακανα... Είναι κούραση μεγάλη κ δέσμευση κ οποίος πει το αντίθετο κοροϊδεύει νομίζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/4/2022 at 1:32 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Ισχύει! Μετά τις 40 γίνεται ένα κλικ. Εμένα σου λέω αποφασισε ότι θέλει μόνο στήθος. Ακόμα κ με μπιμπερό μόνο δικό μου γάλα έπινε. Αυτό που έχω δει είναι ότι συνήθως το μικτό δεν έχει πολύ μέλλον γιατί το μωρό επιλέγει το Ενα ή το άλλο. Πάντως παρόλο που είδα εμπράκτως τα οφέλη του θηλασμού στο μωρό μερικές φορές λέω ότι δεν θα το ξανακανα... Είναι κούραση μεγάλη κ δέσμευση κ οποίος πει το αντίθετο κοροϊδεύει νομίζω... 

Έτσι, πραγματικά. Εγώ έλεγα πριν γεννήσω πώς θα θήλαζα 6-7 μήνες σιγουράκι, αλλά τώρα τα βρήκα σκούρα και λέω αν φτάσω 2 μηνες θηλασμού και πάλι θα είναι καλά. Χαχα!!! Ίσως το συνδυάσω με θηλαστρο και λόγω εργασίας.

Μακάρι, να τα καταφέρω για περισσότερο, θα δούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η cherryb90 είπε:

Έτσι, πραγματικά. Εγώ έλεγα πριν γεννήσω πώς θα θήλαζα 6-7 μήνες σιγουράκι, αλλά τώρα τα βρήκα σκούρα και λέω αν φτάσω 2 μηνες θηλασμού και πάλι θα είναι καλά. Χαχα!!! Ίσως το συνδυάσω με θηλαστρο και λόγω εργασίας.

Μακάρι, να τα καταφέρω για περισσότερο, θα δούμε.

Χα έτσι κ γω! Είπα αρχικά αντε να πάω στο δίμηνο τρίμηνο καλά θα είναι! Όταν έφτασα εκεί είπα 6μηνο κ τέλος. Ε όπως είπα είναι 13 μηνών κ ακόμα δίνω πρωί βράδυ κ μόλις δλδ έκοψα το πρωί κ θα δω πως θα πάει. Τελικά σε πάει το παιδί. Αν θέλει στήθος δεν θα πάρει μπουκάλι ποτέ, αν πεινάει κ του αρέσει η ροή κ η ποσότητα του μπιμπερό θα το προτιμήσει. Σε κάθε περίπτωση όλες κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε κ σημασία έχει το μωρό να τρέφεται κ να είμαστε όλοι καλά σωματικά κ ψυχολογικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...