Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλαγή γυναικολόγου στον 5ο μήνα


Recommended Posts

Καλησπέρα, βρίσκομαι στον 5ο μήνα κύησης και όλα κυλούν ομαλά μέχρι στιγμής.Ο γυναικολόγος μου τεχνικά είναι πολύ καλός τον τελευταίο καιρό όμως κάποια πράγματα δεν μου αρέσουν.Δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον με την ανθρώπινη έννοια κ νιώθω ότι με αντιμετωπίζει σαν ένα 50€ κάποιες φορές.Σκεφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατί εκτός από μια καλή τεχνική κ γνώσεις χρειάζομαι κ κάποιον να είναι άνθρωπος κ να τον εμπιστεύομαι.Τι λέτε εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/3/2022 at 9:45 ΜΜ, ο/η Κλειώ0810 είπε:

Καλησπέρα, βρίσκομαι στον 5ο μήνα κύησης και όλα κυλούν ομαλά μέχρι στιγμής.Ο γυναικολόγος μου τεχνικά είναι πολύ καλός τον τελευταίο καιρό όμως κάποια πράγματα δεν μου αρέσουν.Δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον με την ανθρώπινη έννοια κ νιώθω ότι με αντιμετωπίζει σαν ένα 50€ κάποιες φορές.Σκεφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατί εκτός από μια καλή τεχνική κ γνώσεις χρειάζομαι κ κάποιον να είναι άνθρωπος κ να τον εμπιστεύομαι.Τι λέτε εσείς; 

καλησπέρα...ο γυναικολόγος πρέπει να βρίσκεται  κκοντά μας σε αυτήν  την πρωτόγνωρη φάση της εγκυμοσύνης.βέβαια κ αυτοί τρέχουν όλη μέρα στα νοσοκομεία, στο ιατρέιο, στα τηλέφωνα..μάλλον εννοείς ότι είναι πολύ τυπικός-μηχανικός και βιάζεται να λήξει το ραντεβού σας...(;).προσωπικά θεωρώ και μόνο που μπήκες στη διαδικα΄σια να το σκεφτείς κ να γράψεις ότι όντως δε σε καλύπτει..βέβαια αν είναι αυτός που γνωρίζει το  ιστορικό σου(αν έχεις) δύσκολα τον αφήνεις...όμως ίσως καλυτερα να έπαιρνες και τη γνώμη κάποιου άλλου ώστε συγκριτικά να είχες πιο σφαιρική  αντίληψη για τη στἀση του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως το σημαντικό είναι να νιώθεις εμπιστοσύνη και να υπάρχει και μια χημεία με τον γιατρό σου. Προσωπικά είχα αλλάξει 3 γυναικολόγους (όχι σε φάση εγκυμοσύνης όμως) μέχρι να καταλήξω σε αυτόν που με παρακολουθεί τα τελευταία 9 χρόνια. Αυτός που έχω τώρα απαντάει σε ότι «άκυρη» ερώτηση κι αν έχω - ότι ώρα και μέρα κι αν είναι. Ακόμα και για τις επισκέψεις για υπέρηχο τις έχει αφήσει επάνω μου - όποτε θέλω να δω το μπεμπακι μου λέει να τον πάρω και να πάω. Σκέψου ότι έκανα εξωσωματική κι ο γυναικολόγος μου ερχόταν σε όλες τις επισκέψεις που έκανα στον εξωσωματιστή για να νιώθω εγώ ασφάλεια και ήταν μέσα στο χειρουργείο μαζί μου και στις ωοληψιες και στις εμβρυομεταφορές. 

σίγουρα αν ξέρει το ιστορικό σου είναι δύσκολο να τον αλλάξεις αλλά αν δεν νιώθεις σίγουρη πια δεν χάνεις κάτι να δεις και κάποιον άλλον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...