Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας ..θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Elk .τι δύναμη ψυχής μπορει να εχεις !και δε μπορώ καν να διανοηθω τη χαρά σου που μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία (όσο τρελό κ αν μας φαίνεται ).

Αντε επιτελους και μια  αγοραμανα γιατί οι περισσότερες περιμένουμε κοριτσάκια !!με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου στην αγκαλίτσα σου..εμείς όπως βλέπεις έχουμε γίνει μια όμορφη παρεούλα εδώ μέσα και συζητάμε τα πάντα !φαντάζομαι θα νιώσεις το ίδιο με τον καιρό !

Βρε κορίτσια θέλω κ εγώ να είμαι μείον κιλα παρόλο που ξέρω πως ταλαιπωρηθηκατε πολύ.

επίσης επισκέφτηκα ένα μαγαζί εδώ κοντά σήμερα ,είδα  πολλα αλλά αγόρασα μόνο ένα σελτεδακι (έμαθα και Τι είναι επιτέλους )χχαχα!είχε φανταστικά πράγματα .κρίμα που ήταν τόσο τριμπημενα .

Εγώ δεν ξέρω… τι είναι αυτό το σελτεδακι; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγώ δεν ξέρω… τι είναι αυτό το σελτεδακι; 🤔

Λες αυτό που στρώνουμε για να αλλαξουμε το μωρό;; Που από την μία είναι σαν πετσετακι και από την άλλη αδιάβροχο ε;

Έχω πάρει και εγώ δύο για να εχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Εγώ δεν ξέρω… τι είναι αυτό το σελτεδακι; 🤔

Ναι αυτό ακριβώς είναι.αδιαβροχο από κάτω και το βάζουμε πάνω στην αλλαξιερα να  αλλάξουμε το μωράκι   !οι γνωστές μου μου είπαν αρχικά να πάρω 5-6..μικρά και μεγάλα !!αλλά κορίτσια με 20ευρω το ένα που τα είχε δεν είναι για να τα έπαιρνα όλα από εκεί.αν και θα ήθελα χιχι !είδε υπέροχα σχέδια ξέφευγαν τελείως !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Ναι αυτό ακριβώς είναι.αδιαβροχο από κάτω και το βάζουμε πάνω στην αλλαξιερα να  αλλάξουμε το μωράκι   !οι γνωστές μου μου είπαν αρχικά να πάρω 5-6..μικρά και μεγάλα !!αλλά κορίτσια με 20ευρω το ένα που τα είχε δεν είναι για να τα έπαιρνα όλα από εκεί.αν και θα ήθελα χιχι !είδε υπέροχα σχέδια ξέφευγαν τελείως !

Εγώ πήρα από το bed and home.. 6-9€ περίπου. Από 6 έως 9 και κάτι ευρώ.  Μου είχανε φέρει και ένα. Έχω δυο. Θα πάρω και αλλά εντάξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Εγώ πήρα από το bed and home.. 6-9€ περίπου. Από 6 έως 9 και κάτι ευρώ.  Μου είχανε φέρει και ένα. Έχω δυο. Θα πάρω και αλλά εντάξει. 

Τέλεια είσαι !πιο οργανωμένη απ' όλες μας !!6-9μια χαρά τιμές.. να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις :τι εειναι οι λάβετες;;ξέχασα να ρωτήσω σήμερα ;;είναι σαν τις κουβέρτες αγκαλιές ;;είναι σαν αυτά που λένε πάνες;;δεν έχω ιδέα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Λες αυτό που στρώνουμε για να αλλαξουμε το μωρό;; Που από την μία είναι σαν πετσετακι και από την άλλη αδιάβροχο ε;

Έχω πάρει και εγώ δύο για να εχω 

@irini5ωραία δεν το ήξερα το έμαθα και αυτό 😊 εγώ πήρα μια ωραία τσάντα για το μαιευτήριο ήρθε σήμερα μου άρεσε πολύ… είχε μέσα στην Τζάντα ένα τέτοιο για να το αλλάζεις το μωρο αλλά είναι μικρό.. ειναι για την αρχή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλώς ήρθες στην παρεούλα μας ..θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Elk .τι δύναμη ψυχής μπορει να εχεις !και δε μπορώ καν να διανοηθω τη χαρά σου που μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία (όσο τρελό κ αν μας φαίνεται ).

Αντε επιτελους και μια  αγοραμανα γιατί οι περισσότερες περιμένουμε κοριτσάκια !!με το καλό να υποδεχτείς το αγοράκι σου στην αγκαλίτσα σου..εμείς όπως βλέπεις έχουμε γίνει μια όμορφη παρεούλα εδώ μέσα και συζητάμε τα πάντα !φαντάζομαι θα νιώσεις το ίδιο με τον καιρό !

Βρε κορίτσια θέλω κ εγώ να είμαι μείον κιλα παρόλο που ξέρω πως ταλαιπωρηθηκατε πολύ.

επίσης επισκέφτηκα ένα μαγαζί εδώ κοντά σήμερα ,είδα  πολλα αλλά αγόρασα μόνο ένα σελτεδακι (έμαθα και Τι είναι επιτέλους )χχαχα!είχε φανταστικά πράγματα .κρίμα που ήταν τόσο τριμπημενα .

Άντε με το καλό εύχομαι κ σε σένα!!!! Η αλήθεια είναι ότι επειδή πέρασα τόσα ήμουν κ είμαι κάπως διστακτική πιστεύω να φύγει αυτό σιγά σιγά κ να ξεκινήσω κ εγώ τις αγορές μου! Σας χαίρομαι πάρα πολύ όλες εσάς που έχετε ήδη ψάξει κ έχετε πάρει πράγματα!!! 

Ειναι τόσα πολλά που δεν ξέρουμε άσε ... 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Ναι αυτό ακριβώς είναι.αδιαβροχο από κάτω και το βάζουμε πάνω στην αλλαξιερα να  αλλάξουμε το μωράκι   !οι γνωστές μου μου είπαν αρχικά να πάρω 5-6..μικρά και μεγάλα !!αλλά κορίτσια με 20ευρω το ένα που τα είχε δεν είναι για να τα έπαιρνα όλα από εκεί.αν και θα ήθελα χιχι !είδε υπέροχα σχέδια ξέφευγαν τελείως !

20€ το ένα????? Τόσο πολύ???? Θέλει ψάξιμο μάλλον ε!!!! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Άντε με το καλό εύχομαι κ σε σένα!!!! Η αλήθεια είναι ότι επειδή πέρασα τόσα ήμουν κ είμαι κάπως διστακτική πιστεύω να φύγει αυτό σιγά σιγά κ να ξεκινήσω κ εγώ τις αγορές μου! Σας χαίρομαι πάρα πολύ όλες εσάς που έχετε ήδη ψάξει κ έχετε πάρει πράγματα!!! 

Ειναι τόσα πολλά που δεν ξέρουμε άσε ... 🤣

Καλημέρα θετικά θα σκέφτεσαι πρέπει να το χαρείς σου αξίζει μετά από τόσο καιρό, το λέω να το ακούω και εγώ αυτό, εγω προσπαθούσα 1,5 χρόνο και μου φάνηκε πολύ όχι εσυ…

εντάξει μην νομίζεις εγώ τώρα ξεκίνησα να ψωνίζω τα πρώτα και άρχισα να κάνω τα πράγματα για το μαιευτήριο κάτι νυχτυκακια πήρα και κάτι κρεμουλες μαξιλάρι θηλασμού δεν ξέρω αν χρειαστεί στην κλινική εγώ το πήρα καλου κακού εγώ έχω ΠΗΤ 28/8 και θελω να αρχίζω σιγά σιγά να την έχω έτοιμη την βαλίτσα μεχρι να τα μαζέψω όλα αυτά που χρειάζομαι θα φάω κανένα μήνα 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Τέλεια είσαι !πιο οργανωμένη απ' όλες μας !!6-9μια χαρά τιμές.. να σε ρωτήσω μήπως ξέρεις :τι εειναι οι λάβετες;;ξέχασα να ρωτήσω σήμερα ;;είναι σαν τις κουβέρτες αγκαλιές ;;είναι σαν αυτά που λένε πάνες;;δεν έχω ιδέα !!

Κοίτα από ότι έχω δει είναι και μικρά τετράγωνα πετσετακια που μπαίνουν στον ώμο για να φεύγει το μωράκι και αν βγει γάλα να μην σε λερώσει. Εμένα μου είχε φέρει στο πάρτυ η πεθερά μέσα στα δώρα της ήταν ένα και αυτό. Μια συσκευασία με 5 μέσα. Αλλά πήρα και από το τζάμπο που έχει με 0.70€ το ένα. Εκεί που είναι τα μπιμπερο και οι πιπίλες. Στην ουσία μικρό πετσεακι κάνει την δουλειά. Μην μας το πουλάνε για χρυσάφι και το ονομάζουν αλλιως🤨🤣

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elk είπε:

@irini5ωραία δεν το ήξερα το έμαθα και αυτό 😊 εγώ πήρα μια ωραία τσάντα για το μαιευτήριο ήρθε σήμερα μου άρεσε πολύ… είχε μέσα στην Τζάντα ένα τέτοιο για να το αλλάζεις το μωρο αλλά είναι μικρό.. ειναι για την αρχή 

Μπράβο καλά κάνεις να τα πάρουμε όλα σιγά σιγά για να μην έχουμε αγχος, αφού θα είμαστε έτοιμες ας έρθουν οποτε επιθυμούν τα νινακια μας. Εμένα έχει το καρότσι τσάντα που λογικά θα πάρω αυτή στο μαιευτήριο. Και πήρα και εγώ άλλη μια η οποία ανοίγει η πλάτη και γίνεται και αλλαξιερα για όταν βρίσκεσαι κάπου έξω. Ή αν πας επίσκεψη και θα να βάλεις το νινι να κοιμηθεί ας πούμε. Το βάζεις εκεί μέσα. Την πήρα από το pat pat ( κανονικά έχω βρει και εγώ με 40-50€ και στο πατ με 35€ . Αλλά πήρα από το πατ μια που είναι πιο καλή ποιότητα και έχει 55€ και αυτές τις μέρες την είχε βάλει προσφορά 47€ και την τσίμπησα αμέσως🤣

IMG_20220522_093733.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Άντε με το καλό εύχομαι κ σε σένα!!!! Η αλήθεια είναι ότι επειδή πέρασα τόσα ήμουν κ είμαι κάπως διστακτική πιστεύω να φύγει αυτό σιγά σιγά κ να ξεκινήσω κ εγώ τις αγορές μου! Σας χαίρομαι πάρα πολύ όλες εσάς που έχετε ήδη ψάξει κ έχετε πάρει πράγματα!!! 

Ειναι τόσα πολλά που δεν ξέρουμε άσε ... 🤣

Καλημέρα !!ναι λογική μου φαίνεται η διστακτικότητα σου...αλλά πλέον δεν είμαστε στην αρχή της εγκυμοσύνης μας !!να αρχίσεις να το χαίρεσαι αν θες τη γνώμη μου. Κ μεις τώρα ξεκινήσαμε ψώνια κυρίως μετά τη β επιπέδου !

Εγώ το χαίρομαι παρόλο που έχω κ πονάκια απ' τις συσπάσεις κάπου κάπου κάθε ημέρα..δε θέλω να με καταβάλλειψυχολογικα.

Ναι..ήταν τσιμπημενα αν σκεφτείς ότι η μέση τιμή είναι 5-7 όπως είδα μετά στο ίντερνετ ..

@Elkθα φτιάξεις βαλίτσα σιγά σιγά ε ;;κ εγώ πάω για Αύγουστο (προσεύχομαι να μην είναι νωριτερα )λες να αρχίσω ;;ούτε που το έχω σκεφτεί..έλα έχεις πάρει και εσύ πραγματακια γενικά !!

@babyblue94υπέροχη η τσάντα !!μια τέτοια έχει κ η φιλη μου και την εχει καταβολευτει. Αχ άντε να την παραλάβεις ;;

Παιδί μου εσύ τα έχεις όλα !!!!εμείς παραγγείλαμε την τσάντα του καροτσιου στο ίδιο χρώμα του σε στυλ μπακπακ... πιστεύετε ότι χρειάζεται και δεύτερη ε ;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα !!ναι λογική μου φαίνεται η διστακτικότητα σου...αλλά πλέον δεν είμαστε στην αρχή της εγκυμοσύνης μας !!να αρχίσεις να το χαίρεσαι αν θες τη γνώμη μου. Κ μεις τώρα ξεκινήσαμε ψώνια κυρίως μετά τη β επιπέδου !

Εγώ το χαίρομαι παρόλο που έχω κ πονάκια απ' τις συσπάσεις κάπου κάπου κάθε ημέρα..δε θέλω να με καταβάλλειψυχολογικα.

Ναι..ήταν τσιμπημενα αν σκεφτείς ότι η μέση τιμή είναι 5-7 όπως είδα μετά στο ίντερνετ ..

@Elkθα φτιάξεις βαλίτσα σιγά σιγά ε ;;κ εγώ πάω για Αύγουστο (προσεύχομαι να μην είναι νωριτερα )λες να αρχίσω ;;ούτε που το έχω σκεφτεί..έλα έχεις πάρει και εσύ πραγματακια γενικά !!

@babyblue94υπέροχη η τσάντα !!μια τέτοια έχει κ η φιλη μου και την εχει καταβολευτει. Αχ άντε να την παραλάβεις ;;

Παιδί μου εσύ τα έχεις όλα !!!!εμείς παραγγείλαμε την τσάντα του καροτσιου στο ίδιο χρώμα του σε στυλ μπακπακ... πιστεύετε ότι χρειάζεται και δεύτερη ε ;;

 

Εμένα την είχε το καρότσι την μια. Και μου είπε ο μπαμπάς μου αν θέλω τσάντα που το αλλάζεις κιόλας γιατί του το είχα διξει🤣 έτσι και πήρα δύο. Δεν ξέρω αν χρειαζόμαστε δύο. Θα διξει. Γενικά μπορεί να χρειαστεί τόσα πράγματα που θα έχουμε ❤️😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η babyblue94 είπε:

Εμένα την είχε το καρότσι την μια. Και μου είπε ο μπαμπάς μου αν θέλω τσάντα που το αλλάζεις κιόλας γιατί του το είχα διξει🤣 έτσι και πήρα δύο. Δεν ξέρω αν χρειαζόμαστε δύο. Θα διξει. Γενικά μπορεί να χρειαστεί τόσα πράγματα που θα έχουμε ❤️😍

Ναι !Ετσι είναι ..καλά έχεις κάνει!σίγουρα θα είναι πολύ εύχρηστη.α εσένα την είχε το καρότσι την πρώτη τσάντα ε ;;εμάς οχι.σου έχει απομείνει τίποτα να αγοράσεις ;;σκέψου ότι θα μας κάνουν και δωράκια ..εγώ αυτό σκέφτομαι και δε θα τα πάρω όλα μα όλα ..ήδη Μ έχουν ρωτήσει συγγενείς και φίλοι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Ναι !Ετσι είναι ..καλά έχεις κάνει!σίγουρα θα είναι πολύ εύχρηστη.α εσένα την είχε το καρότσι την πρώτη τσάντα ε ;;εμάς οχι.σου έχει απομείνει τίποτα να αγοράσεις ;;σκέψου ότι θα μας κάνουν και δωράκια ..εγώ αυτό σκέφτομαι και δε θα τα πάρω όλα μα όλα ..ήδη Μ έχουν ρωτήσει συγγενείς και φίλοι .

Κοίτα αν κρίνω από το πάρτυ που έκανα. Δεν μου έφεραν πραγματα για το μωρό όλο γλύκα έφεραν..

Μόνο οι γονείς μας μας έφεραν για το μωρό ...ότι να ναι 🤣 οπότε απογοητευτηκαμε..λέμε δεν θα περιμένουμε από τους άλλους. 

Νομίζω τα έχω πάρει όλα τώρα ετοιμάζουμε το δωμάτιο σήμερα θα τελειώσουμε με το βάψιμο και θα στήσουμε την ντουλάπα. 

Μόνο θηλαστρο και αποστειρωτη και ένα θερμόμετρο τα οποία θα τα πάρω μόλις βγω από το μαιευτήριο. Και κοντά στον μήνα θα ετοιμάσω την τσάντα μου και ότι πρέπει να έχει μέσα 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα αν κρίνω από το πάρτυ που έκανα. Δεν μου έφεραν πραγματα για το μωρό όλο γλύκα έφεραν..

Μόνο οι γονείς μας μας έφεραν για το μωρό ...ότι να ναι 🤣 οπότε απογοητευτηκαμε..λέμε δεν θα περιμένουμε από τους άλλους. 

Νομίζω τα έχω πάρει όλα τώρα ετοιμάζουμε το δωμάτιο σήμερα θα τελειώσουμε με το βάψιμο και θα στήσουμε την ντουλάπα. 

Μόνο θηλαστρο και αποστειρωτη και ένα θερμόμετρο τα οποία θα τα πάρω μόλις βγω από το μαιευτήριο. Και κοντά στον μήνα θα ετοιμάσω την τσάντα μου και ότι πρέπει να έχει μέσα 

 

 

 

 

Ναι το θυμάμαι αυτο..ισως επειδή δεν ήξεραν τι να φέρουν ..Εμάς μας έχουν ρωτήσει πάρα πολλοι άνθρωποι στο πολυ κοντινό μας περιβάλλον..εγώ έχω πάρει σχετικά λίγα τα πράγματα..τις πρώτες αγορές θα έλεγα..θα πάρουμε κ εμείς τα περισσότερα εννοειται..κ μετά θ αρχίσω τις παραγγελίες σε κάποιους που έχω οικειότητα και Μ έχουν ήδη ρωτησει.σίγουρα θα φέρουν σε όλες μας δώρα είτε αν κάνουμε baby shower είτε μετα τη γέννα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!!!! Χρόνια πολλά για την ημέρα! Σας διαβάζω εδώ κ λίγο καιρό! Ε κ λέω να μπω κ εγώ στην παρέα σας! 

Μετά από πολλά χρόνια προσπαθειών (γύρω στα 7)...αποτυχιών και τρεξίματος....Είμαι 22+1(είμαι από αυτές που μπερδευομαι με τους μήνες ακόμα 🤣) εχθές έκανα β επιπέδου! Όλα πολύ καλά! Έχω Πητ 23/09. Περιμένουμε αγοράκι! Ο γιατρός μου είναι σε δημόσιο νοσοκομείο κ εκεί θα γεννήσω! Σε επαρχιακή πόλη! 

Ακόμα δεν έχω ψωνίσει απολύτως τίποτα!!! Όλους τους μηνες είχα πολλούς εμετούς με αποτέλεσμα να χάσω 10κιλα ευτυχώς περίσσευαν αρκετά.κ τώρα κάπως έχουν στρώσει τα πράγματα! 

Χαίρομαι που χωρίζεται σιγά σιγά!να μας τα δείχνει να περνούμε ιδέες κ εμείς! 

Εύχομαι σε όλες μας να πάνε όλα καλά!

Καλώς ηρθες στην παρεα μας ειμαστε σχεδον μαζι με μια μερα διαφορα Εγω σημερα ειμαι 22 +1 και εχω ΠΗΤ 24/09  αγοράκι και Εμεις 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου !!!! Ναι πηγαμε και Εμεις την πεμπτη για την Β επιπέδου τρελαθηκα με το 3D μας εδωσε πολυ ωραιες φωτογραφίες ο γιατρος καθαρές χώρις να εχει τα χεράκια του στο  πρόσωπο  ο μπέμπης … γενικα μας ειπε ολα οτι ειναι καλα και με τον τράχηλο και με τον πλακούντα  ειδαμε ολα τα όργανα  αναλυτικά μετρήσαμε τα κοκαλάκια το αγαπημένο κομματι ηταν τα πατουσακια ανυπόμονο να τα φιλήσω 🥰

Περιμενα να παμε και στην β επιπέδου πρωτα και μετα να αρχίσω τις αγορές Οποτε  Απο ψωνια οπως σας ειχα πει θα μας δωσει η κουνιάδα μου το καρότσι της ειναι σχεδον καινούργιο σκεφτομαι να παρω ενα κρεβατακι την φωλίτσα που κοίταξα και εγω στο moromou αλλα εχει τοσο ωραιες π δεν ξερω ποια να παρω  νομιζω λίκνο δεν θα παρω γτ θα εχουμε το κρεβατακι διπλα Στο κρεβατι και θα βαζω το μωρο στην φωλίτσα του  γενικα εχω πολλα στο μυαλο μου …

Απλα με την δουλεια δεν προλαβαινω καθολου να παω μαγαζια ηθελα να ανεβω θεσσαλονικη π θα εχει πιο πολυ ποικιλία  

 Ισως σταματησω πιο νωρις την δουλεια κανονικα ειμαι μεχρι 24 Ιούλη πριν μπω στον 8ο αλλα απο τον αλλο μηνα λεω αν σταματησω σιγα σιγα το μασαζ (φυσικοθεραπεύτρια )  δεν ξερω αν επειρεζεται ο μπέμπης και φοβαμαι μην κουράζομαι πολυ χωρις να το καταλαβαινω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Καλώς ηρθες στην παρεα μας ειμαστε σχεδον μαζι με μια μερα διαφορα Εγω σημερα ειμαι 22 +1 και εχω ΠΗΤ 24/09  αγοράκι και Εμεις 😇

Καλησπέρα κορίτσιααααα!!!!

Καλως όρισες στη παρέα  @Olia4 

@mariakater είμαστε ακριβώς το ίδιο 22 και 1 με ΠΗΤ 24-09  αγοράκι και εμείς!!!

Εγώ κορίτσια θα πάω τη Τετάρτη για β επιπέδου. Έχω μια αγωνία πιο πολύ για το τράχηλο να είναι σταθερός να μην έχει μικρύνει...

Επίσης δεν έχω αγοράσει τπτ ακόμα ..δε ξέρω γιατί διστάζουμε  μόνο κοιτάμε  και έχουμε πάει και σε μαγαζιά να δούμε τιμές κλπ...Είμαστε λίγο πιο αργοί φαίνεται...😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα θετικά θα σκέφτεσαι πρέπει να το χαρείς σου αξίζει μετά από τόσο καιρό, το λέω να το ακούω και εγώ αυτό, εγω προσπαθούσα 1,5 χρόνο και μου φάνηκε πολύ όχι εσυ…

εντάξει μην νομίζεις εγώ τώρα ξεκίνησα να ψωνίζω τα πρώτα και άρχισα να κάνω τα πράγματα για το μαιευτήριο κάτι νυχτυκακια πήρα και κάτι κρεμουλες μαξιλάρι θηλασμού δεν ξέρω αν χρειαστεί στην κλινική εγώ το πήρα καλου κακού εγώ έχω ΠΗΤ 28/8 και θελω να αρχίζω σιγά σιγά να την έχω έτοιμη την βαλίτσα μεχρι να τα μαζέψω όλα αυτά που χρειάζομαι θα φάω κανένα μήνα 😋

Καλά κάνεις!!!! Κ εγώ κάπως μετά την β επιπέδου κ με κοπέλες που είδα ότι έχουν ξεκινήσει να ψωνίζουν έχω πάρει τα πάνω μου! Σιγά σιγά θα παίρνουμε κ από κάτι να μην μαζευτούν όλα στο τέλος! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα !!ναι λογική μου φαίνεται η διστακτικότητα σου...αλλά πλέον δεν είμαστε στην αρχή της εγκυμοσύνης μας !!να αρχίσεις να το χαίρεσαι αν θες τη γνώμη μου. Κ μεις τώρα ξεκινήσαμε ψώνια κυρίως μετά τη β επιπέδου !

Εγώ το χαίρομαι παρόλο που έχω κ πονάκια απ' τις συσπάσεις κάπου κάπου κάθε ημέρα..δε θέλω να με καταβάλλειψυχολογικα.

Ναι..ήταν τσιμπημενα αν σκεφτείς ότι η μέση τιμή είναι 5-7 όπως είδα μετά στο ίντερνετ ..

@Elkθα φτιάξεις βαλίτσα σιγά σιγά ε ;;κ εγώ πάω για Αύγουστο (προσεύχομαι να μην είναι νωριτερα )λες να αρχίσω ;;ούτε που το έχω σκεφτεί..έλα έχεις πάρει και εσύ πραγματακια γενικά !!

@babyblue94υπέροχη η τσάντα !!μια τέτοια έχει κ η φιλη μου και την εχει καταβολευτει. Αχ άντε να την παραλάβεις ;;

Παιδί μου εσύ τα έχεις όλα !!!!εμείς παραγγείλαμε την τσάντα του καροτσιου στο ίδιο χρώμα του σε στυλ μπακπακ... πιστεύετε ότι χρειάζεται και δεύτερη ε ;;

 

Έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά! Περίμενα κ εγώ την β επιπέδου! Η αλήθεια είναι ότι έχω κ εγώ τσιμπήματα κ τέτοια κ φοβήθηκα για συσπάσεις αλλά τσεκαρε κ τον τράχηλο μου κ Μ είπε ότι όλα αυτά είναι από το έντερο μου τελικά (το εύχομαι δλδ χαχαχαχα). Αλλά νομίζω σιγά σιγά πρέπει να τα παίρνουμε γτ μετά με την κοιλιά στο στόμα κ με την ζέστη τι θα πρώτο κάνουμε??? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα αν κρίνω από το πάρτυ που έκανα. Δεν μου έφεραν πραγματα για το μωρό όλο γλύκα έφεραν..

Μόνο οι γονείς μας μας έφεραν για το μωρό ...ότι να ναι 🤣 οπότε απογοητευτηκαμε..λέμε δεν θα περιμένουμε από τους άλλους. 

Νομίζω τα έχω πάρει όλα τώρα ετοιμάζουμε το δωμάτιο σήμερα θα τελειώσουμε με το βάψιμο και θα στήσουμε την ντουλάπα. 

Μόνο θηλαστρο και αποστειρωτη και ένα θερμόμετρο τα οποία θα τα πάρω μόλις βγω από το μαιευτήριο. Και κοντά στον μήνα θα ετοιμάσω την τσάντα μου και ότι πρέπει να έχει μέσα 

 

 

 

 

Σε βρίσκω πανέτοιμη!!!!! Μπράβο!!!! Να μας τα λες να παίρνουμε ιδέες!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairy22 είπε:

Καλησπέρα κορίτσιααααα!!!!

Καλως όρισες στη παρέα  @Olia4 

@mariakater είμαστε ακριβώς το ίδιο 22 και 1 με ΠΗΤ 24-09  αγοράκι και εμείς!!!

Εγώ κορίτσια θα πάω τη Τετάρτη για β επιπέδου. Έχω μια αγωνία πιο πολύ για το τράχηλο να είναι σταθερός να μην έχει μικρύνει...

Επίσης δεν έχω αγοράσει τπτ ακόμα ..δε ξέρω γιατί διστάζουμε  μόνο κοιτάμε  και έχουμε πάει και σε μαγαζιά να δούμε τιμές κλπ...Είμαστε λίγο πιο αργοί φαίνεται...😆

Κορίτσι μου είμαστε στα ίδια ε!!! Με το καλό!!!! Όλα καλά θα πάνε κ στην β επιπέδου! Κ εγώ από την παρασκευή κ μετά πήρα αέρα κ λέω να πάμε να δούμε τπτ. Οπότε πιστεύω πως κ εσύ μετά την β επιπέδου θα θες να ξεκινήσεις!!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κοίτα από ότι έχω δει είναι και μικρά τετράγωνα πετσετακια που μπαίνουν στον ώμο για να φεύγει το μωράκι και αν βγει γάλα να μην σε λερώσει. Εμένα μου είχε φέρει στο πάρτυ η πεθερά μέσα στα δώρα της ήταν ένα και αυτό. Μια συσκευασία με 5 μέσα. Αλλά πήρα και από το τζάμπο που έχει με 0.70€ το ένα. Εκεί που είναι τα μπιμπερο και οι πιπίλες. Στην ουσία μικρό πετσεακι κάνει την δουλειά. Μην μας το πουλάνε για χρυσάφι και το ονομάζουν αλλιως🤨🤣

Μπράβο καλά κάνεις να τα πάρουμε όλα σιγά σιγά για να μην έχουμε αγχος, αφού θα είμαστε έτοιμες ας έρθουν οποτε επιθυμούν τα νινακια μας. Εμένα έχει το καρότσι τσάντα που λογικά θα πάρω αυτή στο μαιευτήριο. Και πήρα και εγώ άλλη μια η οποία ανοίγει η πλάτη και γίνεται και αλλαξιερα για όταν βρίσκεσαι κάπου έξω. Ή αν πας επίσκεψη και θα να βάλεις το νινι να κοιμηθεί ας πούμε. Το βάζεις εκεί μέσα. Την πήρα από το pat pat ( κανονικά έχω βρει και εγώ με 40-50€ και στο πατ με 35€ . Αλλά πήρα από το πατ μια που είναι πιο καλή ποιότητα και έχει 55€ και αυτές τις μέρες την είχε βάλει προσφορά 47€ και την τσίμπησα αμέσως🤣

IMG_20220522_093733.jpg

Ωραιο το τσαντάκι εγώ δεν έχω διαλέξει καρότσι ακόμα ένα που ειδα λίγο ακριβό έχει τσάντα ένα άλλο πιο φτηνό δεν έχει.. εγώ πήρα για το μαιευτήριο αυτήν 8EF0C0FC-18C5-4023-B690-FA7D40C7BC13.thumb.jpeg.81b49c5b67488eb7797844d889f270d9.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Καλημερα κοριτσια μου !!!! Ναι πηγαμε και Εμεις την πεμπτη για την Β επιπέδου τρελαθηκα με το 3D μας εδωσε πολυ ωραιες φωτογραφίες ο γιατρος καθαρές χώρις να εχει τα χεράκια του στο  πρόσωπο  ο μπέμπης … γενικα μας ειπε ολα οτι ειναι καλα και με τον τράχηλο και με τον πλακούντα  ειδαμε ολα τα όργανα  αναλυτικά μετρήσαμε τα κοκαλάκια το αγαπημένο κομματι ηταν τα πατουσακια ανυπόμονο να τα φιλήσω 🥰

Περιμενα να παμε και στην β επιπέδου πρωτα και μετα να αρχίσω τις αγορές Οποτε  Απο ψωνια οπως σας ειχα πει θα μας δωσει η κουνιάδα μου το καρότσι της ειναι σχεδον καινούργιο σκεφτομαι να παρω ενα κρεβατακι την φωλίτσα που κοίταξα και εγω στο moromou αλλα εχει τοσο ωραιες π δεν ξερω ποια να παρω  νομιζω λίκνο δεν θα παρω γτ θα εχουμε το κρεβατακι διπλα Στο κρεβατι και θα βαζω το μωρο στην φωλίτσα του  γενικα εχω πολλα στο μυαλο μου …

Απλα με την δουλεια δεν προλαβαινω καθολου να παω μαγαζια ηθελα να ανεβω θεσσαλονικη π θα εχει πιο πολυ ποικιλία  

 Ισως σταματησω πιο νωρις την δουλεια κανονικα ειμαι μεχρι 24 Ιούλη πριν μπω στον 8ο αλλα απο τον αλλο μηνα λεω αν σταματησω σιγα σιγα το μασαζ (φυσικοθεραπεύτρια )  δεν ξερω αν επειρεζεται ο μπέμπης και φοβαμαι μην κουράζομαι πολυ χωρις να το καταλαβαινω 

Τι όμορφα ..πήρες και τέλειες φωτό είδες και καθαρά τα όργανα του μωρού!όλα υπέροχα !πωπω αλλά.δουλευεις !σε θαυμάζω .ο γιατρός τι σου είπε για τη δουλειά ;αν σου επιτρέπει και στο επιτρέπει κ η εγκυμοσύνη σου μια χαρά ,μπορείς να συνεχίσεις λίγο ακόμα..θα τα πάρεις τα πραγματακια σιγά σιγά .

@Mairy22όλα καλά θετική σκέψη !!αν δεν έχεις συσπάσεις δε νομίζω να μίκρυνε κ τράχηλος.οποτε μην αγχωνεσαι.άλλωστε αν θυμάμαι καλά παίρνεις κ προγεστερόνη οπότε μια χαρα..εμένα με τις συσπάσεις ο τράχηλος μίκρυνε αλλά και πάλι καλά κρατεί.ελπιζω να μην χειροτερέψει μέρα με την ημέρα..

Κ μεις μετά την β επιπέδου ξεκινήσαμε τα σοβαρά ψώνια...θα ξεκινήσεις κ εσύ τώρα που θα σου φύγει το άγχος και θα ξένοιασεις!!

@Olia4πρέπει όντως σιγά σιγά γιατί μετά θα είμαστε και δυσκίνητες με την κοιλίτσα τούρλα..λέω να πάω αύριο να πάρω κάνα σεντονακια λικνου , λάβετες , πάνες αγκάλιας κάνα μασητικό και καμιά κουδουνιστρα ..

@Elk τι ωραία τσάντα είναι αυτή ;;με γεια !!εγώ σκέφτομαι να μην πάρω τσάντα μαιευτήριου αλλά την αγαπημένη μου βαλίτσα.θα διαλέξεις και καρότσι !!σε τι φάση είστε με το σπίτι ;φαντάζομαι προχωράτε !!

Κορίτσια γνωρίζετε πως τα λέμε αυτά που βάζουμε κάτω από το σεντονακι στο καρότσι η στο λίκνο και είναι αδιάβροχα ;;;

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mariakater είπε:

Καλημερα κοριτσια μου !!!! Ναι πηγαμε και Εμεις την πεμπτη για την Β επιπέδου τρελαθηκα με το 3D μας εδωσε πολυ ωραιες φωτογραφίες ο γιατρος καθαρές χώρις να εχει τα χεράκια του στο  πρόσωπο  ο μπέμπης … γενικα μας ειπε ολα οτι ειναι καλα και με τον τράχηλο και με τον πλακούντα  ειδαμε ολα τα όργανα  αναλυτικά μετρήσαμε τα κοκαλάκια το αγαπημένο κομματι ηταν τα πατουσακια ανυπόμονο να τα φιλήσω 🥰

Περιμενα να παμε και στην β επιπέδου πρωτα και μετα να αρχίσω τις αγορές Οποτε  Απο ψωνια οπως σας ειχα πει θα μας δωσει η κουνιάδα μου το καρότσι της ειναι σχεδον καινούργιο σκεφτομαι να παρω ενα κρεβατακι την φωλίτσα που κοίταξα και εγω στο moromou αλλα εχει τοσο ωραιες π δεν ξερω ποια να παρω  νομιζω λίκνο δεν θα παρω γτ θα εχουμε το κρεβατακι διπλα Στο κρεβατι και θα βαζω το μωρο στην φωλίτσα του  γενικα εχω πολλα στο μυαλο μου …

Απλα με την δουλεια δεν προλαβαινω καθολου να παω μαγαζια ηθελα να ανεβω θεσσαλονικη π θα εχει πιο πολυ ποικιλία  

 Ισως σταματησω πιο νωρις την δουλεια κανονικα ειμαι μεχρι 24 Ιούλη πριν μπω στον 8ο αλλα απο τον αλλο μηνα λεω αν σταματησω σιγα σιγα το μασαζ (φυσικοθεραπεύτρια )  δεν ξερω αν επειρεζεται ο μπέμπης και φοβαμαι μην κουράζομαι πολυ χωρις να το καταλαβαινω 

Ωραία 😊 όλα πήγαν καλά… εμένα το 3d οι φωτογραφίες ήταν χάλια εσυ τυχερη σου έδωσε καλές… 

Πάντως Μπράβο σας κορίτσια όσες μπορείτε και δουλεύεται εγώ πάλι δεν μπόρεσα να την κρατήσω την δουλειά μου μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος την άφησα την δουλειά μου αν και ήταν δουλειά γραφείου το πρώτο 3 μηνο είχε τόσο εμετούς που δεν μπορούσα να πάω   😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...