Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις On 31/3/2023 at 10:57 ΜΜ, ο/η Olia4 είπε:

Θέλαμε στα γενέθλια του αλλά δυστυχώς δεν βρήκαμε ... Τώρα θα δούμε πότε θα τον βαφτίσουμε θα συνεννοηθούμε λίγοε τον νονό! Δεν έχουμε βέβαια πολλές επιλογές από ημερομηνίες! 

Εσείς κλείσατε??? 

Λογικά θα την βράσω ναι έτσι σαν κρέμα κ μετά θα λιώσω μπανανα να βάλω! Έλεγα για πρωινό να την δώσω! Θα δούμε! 

Από τώρα για Σεπτέμβρη και δε βρήκατε;;; Ωωωω!!! Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί εγώ έκλεισα πριν ένα μήνα για το σκ μετά το Πάσχα. Και μάλιστα κατευθείαν βρήκα και σε 2 εκκλησίες μάλιστα...κατάλαβα ότι θα ήθελες για τώρα την άνοιξη...

Και για πρωινό είναι πολύ ωραία αυτή η κρεμούλα. Αν την έτρωγε κ η δικιά μου καλά θα ήτανε...δλδ πραγματικά, της έδωσα τηβ κρεμα που είναι γλυκιά, ίσα που δοκίμασε και ξίνισε. Της δίνω καπάκι γιαούρτι και τρώει. Το ξινό! 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια να ρωτήσω κάτι προσπαθησα να κάνω το αστρακι για την μικρή αλλά δεν μπορω να καταλάβω αυτό το βράζουμε και το αλέθουμε μετά; 
το έχω κάνει 3 φορές αλλά δεν μπορεσα να το πετύχω.. την μια έγινε πολύ πυχτο το πέταξα.. την άλλη εβαλα μπόλικο νερό το άλεσα εβαλα και ανθότυρο καπως καλύτερα το έφαγε.. σήμερα το έκανα με μοσχάρι αλλά πάλι πυχτο και καπως στην γεύση όταν το αλέθεις χαλάει έχει μια γεύση στυφό δεν είναι ωραιο το μισο έφαγε αλλά φαινόταν ότι δεν την αρέσει και λογικό ούτε εμένα μου άρεσε πως να το φαει και αυτήν μήπως δεν θέλει άλεσμα ; Θα μπορεί να τα καταπιεί ; 

Το αστρακι φαίνεται πολύ ψιλό από ότι είδα, οπότε θεωρώ μια χαρά θα το καταπιεί χωρίς να το αλέσεις. Πιο μικρό δεν είναι από το ρύζι; Αν ναι τότε άφοβα πιστεύω. Το λέω γιατί μέσα στη βδομάδα έδωσα στη δική μου σπανακόριζο και δεν είχε πρόβλημα με το ρύζι. (Το σπανάκι εννοείται το ψιλό έκοψα..) Άμα βάλεις μέσα και λίγη σάλτσα ντομάτας; Ίσως γίνει καλύτερα. Δεν ξέρω, δε το έχω κάνει ακόμη. Μέσα στη βδομάδα θα πάω να πάρω και θα της κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Το αστρακι φαίνεται πολύ ψιλό από ότι είδα, οπότε θεωρώ μια χαρά θα το καταπιεί χωρίς να το αλέσεις. Πιο μικρό δεν είναι από το ρύζι; Αν ναι τότε άφοβα πιστεύω. Το λέω γιατί μέσα στη βδομάδα έδωσα στη δική μου σπανακόριζο και δεν είχε πρόβλημα με το ρύζι. (Το σπανάκι εννοείται το ψιλό έκοψα..) Άμα βάλεις μέσα και λίγη σάλτσα ντομάτας; Ίσως γίνει καλύτερα. Δεν ξέρω, δε το έχω κάνει ακόμη. Μέσα στη βδομάδα θα πάω να πάρω και θα της κάνω...

Εμένα γιαούρτι δεν μας έχει βάλει ούτε ντομάτα 🤔

Ρυζι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα και το αστρακι μικρο είναι… την έδωσα και φιδέ ούτε αυτό της άρεσε μάλλον δεν τα πάμε καλά με αυτά.. ενώ μια άλλη μέρα που την είχα κάνει μοσχάρι με πατάτα καροτο κολοκυθάκι έφαγε μια χαρά…

την βρώμη που την έδωσα το πρωί με μπανάνα και αυτό το έφαγε της άρεσε για πρωινό 

επίσης ο ύπνος χάλασε παρά πολύ και το βράδυ και το μεσημέρι που κοιμόταν τώρα ξυπνάει πολλές φορές .. 🙄

Πιστεύω η καλύτερη ημερομηνία για βάφτιση ήταν μετά το Πάσχα αν μπορούσα και εγω τότε θα την έκανα αλλά δεν είχε άδεια ο άντρας μου τότε και την αφήσαμε για καλοκαίρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2023 at 11:41 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Εγω το είχα κλείσει απο τον Ιανουάριο μίλησα με την εκκλησία και τον νονό είπαμε 30/7... αρχες Ιουνίου θα στείλω τα χαρτιά που χρειάζεται η εκκλησία για τα διαδικαστικά  έκλεισα και φωτογράφο 

τωρα θέλω να κλεισω προσκλητήρια μπομπονιέρες στολισμό και το τραπεζι αυτά θα τα κάνω μετά το Πάσχα το καλό είναι πως εχω φίλη που έχει μαγαζί με μπομπονιέρες οποτε είμαι σε επικοινωνία μαζί της μου έστειλε καποια δείγματα εχω σχεδον αποφασίσει..

Σεπτέμβριο ήθελες να την κανείς την βάφτιση και δεν βρήκες ημερομηνία διαθέσιμη  ; 

δεν το δοκίμασα ακόμα το μουσλι αύριο θα το φτιάξω να δω πως θα γίνει..

Ναι λέγαμε στα γενέθλια του να τα κάνουμε! Την ίδια μέρα! Όμως εκει που θέλουμε δεν βρίσκουμε ημερομηνίες γενικότερα... 

Καλά το πας με το θέμα της βάφτισης πάντως! Μπράβο! Εμείς το αφήσαμε λόγω νόνου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Από τώρα για Σεπτέμβρη και δε βρήκατε;;; Ωωωω!!! Μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί εγώ έκλεισα πριν ένα μήνα για το σκ μετά το Πάσχα. Και μάλιστα κατευθείαν βρήκα και σε 2 εκκλησίες μάλιστα...κατάλαβα ότι θα ήθελες για τώρα την άνοιξη...

Και για πρωινό είναι πολύ ωραία αυτή η κρεμούλα. Αν την έτρωγε κ η δικιά μου καλά θα ήτανε...δλδ πραγματικά, της έδωσα τηβ κρεμα που είναι γλυκιά, ίσα που δοκίμασε και ξίνισε. Της δίνω καπάκι γιαούρτι και τρώει. Το ξινό! 🤷‍♀️

Ναι δυστυχώς!!!!! Εκεί που θέλουμε έρχονται κ από άλλα μέρη κ γίνεται χαμός. Και το ξέρω γτ θέλω στο χωριό να την κάνουμε .ξέρω δλδ ότι πάντα έχει γάμους κ βαφτίσεις. Αλλά φέτος παρά έχει 🤷🏽‍♀️🤣🤷🏽‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

\γεια σας κοριτσια πως ειστε ;;

εμεις καλα..με το φαγητο μια ετσι μια αλλιως... γενικα χαρουμενες ειμαστε..αν κ παλι καποιες μερες ειναι δυσκολες.

με τον υπνο χαλια...υπαρχουν βραδια που ξυπναει κ ανα μισαωρο...στα φυσιολογικα μας 3-4 φροε.εχει κακομαθει στην αγκαλια..

αστρακι εδωσα εγω με κρεας κ λαχανικα...δε τρελαθηκε..γιαουρτι απο τον 8ο μηνα κ μετα.δλδ σε λιγες μερες...

βαφτιση εμεις εχονυμε κλεισει απο δεκεμβριοο για αρχες ιουνιου...χαμος οντως..τωρα θελω να βρω φορεμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/4/2023 at 10:37 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Εμένα γιαούρτι δεν μας έχει βάλει ούτε ντομάτα 🤔

Ρυζι δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα και το αστρακι μικρο είναι… την έδωσα και φιδέ ούτε αυτό της άρεσε μάλλον δεν τα πάμε καλά με αυτά.. ενώ μια άλλη μέρα που την είχα κάνει μοσχάρι με πατάτα καροτο κολοκυθάκι έφαγε μια χαρά…

την βρώμη που την έδωσα το πρωί με μπανάνα και αυτό το έφαγε της άρεσε για πρωινό 

επίσης ο ύπνος χάλασε παρά πολύ και το βράδυ και το μεσημέρι που κοιμόταν τώρα ξυπνάει πολλές φορές .. 🙄

Πιστεύω η καλύτερη ημερομηνία για βάφτιση ήταν μετά το Πάσχα αν μπορούσα και εγω τότε θα την έκανα αλλά δεν είχε άδεια ο άντρας μου τότε και την αφήσαμε για καλοκαίρι 

Εμάς δε μας διευκρίνισε τι λαχανικά να της δίνω, οπότε τσούκου τσούκου της προσθέτω. Βέβαια η γιατρός δεν κρατάει εισαγωγές, άλλο που εγώ προσπαθώ να τις κρατάω. Για το γιαούρτι από τη στιγμή που μου είπε από μόνη της πάλι για το βρεφικό (!!) ως απογευματινό, επέλεξα να της δώσω κατευθείαν κανονικό πρόβειο/κατσικίσιο, αλλά όταν έγινε 7 μηνών (γιατί είχα διαβάσει στου παπαβεντση τη σελίδα από 7 μηνών ότι είναι καλύτερα, δεν εδώ βέβαια κατά πόσο ευσταθεί γιατί άλλοι γιατροί ισχυρίζονται ότι από 6 μηνών μπορούν να φάνε τα πάντα εκτός φυσικά ζάχαρη, αλάτι, μέλι, φρέσκο γάλα).

Επισης για τυρί δε μας είπε κάτι, από μόνη μου θα της δώσω τώρα λίγο ανθότυρο, όπως ούτε και για ζυμαρικό. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος το ζυμαρικά είναι στην κατηγορία των δημητριακών που αυτά μας τα είπε. Τώρα γενικά οκ ακούω τι θα μου πει η γιατρός αλλά δεν προσκολλάμαι, βλέπω τι συμβουλές δίνουν κ οι άλλοι γιατροί, το πάω και λίγο και με το ένστικτο και προχωράμε βήμα βήμα.

Αχ υπομονή κορίτσια με τον ύπνο...εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι μέχρι 3 χρόνων θα έχουμε πισωγυρίσματα...

Μπα μη το λες αυτό για την ημερομηνία...καλοκαιράκι πιο εύκολο. Βγήκα αγορά για ρούχα κ όλα ήταν καλοκαιρινά...! Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω κ εν τέλη κατέληξα σε καλοκαιρινό που μάλιστα δεν επιδέχεται κάτι σε πανοφωρι από πάνω...ελπίζω να κάνει καλό καιρό εκείνη τη μέρα και να μη πουντιάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ναι δυστυχώς!!!!! Εκεί που θέλουμε έρχονται κ από άλλα μέρη κ γίνεται χαμός. Και το ξέρω γτ θέλω στο χωριό να την κάνουμε .ξέρω δλδ ότι πάντα έχει γάμους κ βαφτίσεις. Αλλά φέτος παρά έχει 🤷🏽‍♀️🤣🤷🏽‍♀️

Καλά πολλές φορές παίζουν και ακυρώσεις να ξέρεις...οπότε επειδή έχεις καιρό μπροστά σου, κλείσε σε άλλη ημερομηνία και πες τους αν υπάρξει ακύρωση να σε ενημερώσουν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

καλή εβδομάδα κορίτσια τι κάνετε?πως είναι τα μωράκια σας?

Καλησπέρα! Καλή εβδομάδα! Εμείς καλά είμαστε, στον αγώνα να φάει, στον αγώνα να κοιμηθεί! Εσείς πώς είστε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η irini5 είπε:

\γεια σας κοριτσια πως ειστε ;;

εμεις καλα..με το φαγητο μια ετσι μια αλλιως... γενικα χαρουμενες ειμαστε..αν κ παλι καποιες μερες ειναι δυσκολες.

με τον υπνο χαλια...υπαρχουν βραδια που ξυπναει κ ανα μισαωρο...στα φυσιολογικα μας 3-4 φροε.εχει κακομαθει στην αγκαλια..

αστρακι εδωσα εγω με κρεας κ λαχανικα...δε τρελαθηκε..γιαουρτι απο τον 8ο μηνα κ μετα.δλδ σε λιγες μερες...

βαφτιση εμεις εχονυμε κλεισει απο δεκεμβριοο για αρχες ιουνιου...χαμος οντως..τωρα θελω να βρω φορεμα..

Γεια σου κορίτσι!! 

Εμεις με το φαγητό δύσκολα, τρώει ελάχιστα, αλλά τουλάχιστον κάτι κατεβάζει...

Με τον ύπνο εγώ πλέον δεν έχω προσδοκίες...σήμερα το πρωί που σηκωθήκαμε ενοιωθα σα να είχα πάει στα μπουζούκια! 😂

Παντως για το φαγητό διάβαζα ότι πρέπει κάτι να το δοκιμάσουν τουλάχιστον 10-15 φορές για να πούμε ότι τους αρέσει ή οχι. Οπότε ας μην απογοητευόμαστε...

Για φόρεμα να ξέρεις ήδη έχουν βγει τα καλοκαιρινά οπότε και τώρα να πας αγορά σίγουρα θα βρεις. Βέβαια μέχρι τον Ιούνιο θα βγαίνουν συνέχεια, αλλά άμα θες να το πάρεις από τώρα μια χαρά θα βολευτείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Εμάς δε μας διευκρίνισε τι λαχανικά να της δίνω, οπότε τσούκου τσούκου της προσθέτω. Βέβαια η γιατρός δεν κρατάει εισαγωγές, άλλο που εγώ προσπαθώ να τις κρατάω. Για το γιαούρτι από τη στιγμή που μου είπε από μόνη της πάλι για το βρεφικό (!!) ως απογευματινό, επέλεξα να της δώσω κατευθείαν κανονικό πρόβειο/κατσικίσιο, αλλά όταν έγινε 7 μηνών (γιατί είχα διαβάσει στου παπαβεντση τη σελίδα από 7 μηνών ότι είναι καλύτερα, δεν εδώ βέβαια κατά πόσο ευσταθεί γιατί άλλοι γιατροί ισχυρίζονται ότι από 6 μηνών μπορούν να φάνε τα πάντα εκτός φυσικά ζάχαρη, αλάτι, μέλι, φρέσκο γάλα).

Επισης για τυρί δε μας είπε κάτι, από μόνη μου θα της δώσω τώρα λίγο ανθότυρο, όπως ούτε και για ζυμαρικό. Βέβαια αν δεν κάνω λάθος το ζυμαρικά είναι στην κατηγορία των δημητριακών που αυτά μας τα είπε. Τώρα γενικά οκ ακούω τι θα μου πει η γιατρός αλλά δεν προσκολλάμαι, βλέπω τι συμβουλές δίνουν κ οι άλλοι γιατροί, το πάω και λίγο και με το ένστικτο και προχωράμε βήμα βήμα.

Αχ υπομονή κορίτσια με τον ύπνο...εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι μέχρι 3 χρόνων θα έχουμε πισωγυρίσματα...

Μπα μη το λες αυτό για την ημερομηνία...καλοκαιράκι πιο εύκολο. Βγήκα αγορά για ρούχα κ όλα ήταν καλοκαιρινά...! Δυσκολεύτηκα πολύ να βρω κ εν τέλη κατέληξα σε καλοκαιρινό που μάλιστα δεν επιδέχεται κάτι σε πανοφωρι από πάνω...ελπίζω να κάνει καλό καιρό εκείνη τη μέρα και να μη πουντιάσω!

Εμένα μου είπε ότι έχει σπόρια να μην την δίνω ντομάτα μελιτζάνα ακτινίδιο φράουλα τέτοια όχι 

τωρα για γιαούρτι δεν μας είπε τίποτα ακόμα 

  εγω το παω αρκετά συντηρητικά είναι η αλήθεια στο φαει δεν ξεφεύγω απο αυτά που μου είχε πει δεν ξέρω γιατί αγχώνομαι λίγο μηπως την πειράξει τίποτα θα περιμένω  μέχρι το 8ο που θα ξανά πάμε να δω τι άλλο θα μας πρόσθεση 

@Bestrong @irini5 Με τον θηλασμό κορίτσια πως πάτε ; Το έχετε μείωση καθόλου ; Εγω το μείωσα αλλα προσπαθώ να κόψω τελείως το μεσημέρι να μην την δίνω αλλα δεν έχω καταφέρει ακόμα.. δεν μπορω αν την κοιμησω το μεσημέρι αν δεν θηλάσω..  

@irini5 το αστρακι το άλεσες ή το έδωσες έτσι όπως είναι ; Γιατί εγω του το άλεσα δεν ήταν καλό δεν το έφαγε 

@Bestrong εγω πίστευα μετά το Πάσχα θα ήταν καλύτερα αλλά εντάξει το θέμα ρούχα είναι λίγο δύσκολο να βρεις τι θα φορέσεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θηλάζω μετα τις 8 ως το πρωι οσες φορες θελει..επισης εμεις αρρωστησουμε παλι ελεος..ειναι χαλια εμετοι κλαμα ..φυσικα δε τρωει τπτ..τι πρωτοτυπο χαχαχα..κ σημερα της εδωσα ασχετο που το εβγαλε κ αυτο..το αλεθω με κρεας κ λαχανικα αφου βραζει πολυ ....

κι εγω συντηρητικα σε γενικες γραμμες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

θηλάζω μετα τις 8 ως το πρωι οσες φορες θελει..επισης εμεις αρρωστησουμε παλι ελεος..ειναι χαλια εμετοι κλαμα ..φυσικα δε τρωει τπτ..τι πρωτοτυπο χαχαχα..κ σημερα της εδωσα ασχετο που το εβγαλε κ αυτο..το αλεθω με κρεας κ λαχανικα αφου βραζει πολυ ....

κι εγω συντηρητικα σε γενικες γραμμες...

Ωχ περαστικά βρε κορίτσι μου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση.. υπομονή γίνεται χαμός ακόμα από ιώσεις άντε να έρθει σιγά σιγά το καλοκαίρι να σταματήσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα μου είπε ότι έχει σπόρια να μην την δίνω ντομάτα μελιτζάνα ακτινίδιο φράουλα τέτοια όχι 

τωρα για γιαούρτι δεν μας είπε τίποτα ακόμα 

  εγω το παω αρκετά συντηρητικά είναι η αλήθεια στο φαει δεν ξεφεύγω απο αυτά που μου είχε πει δεν ξέρω γιατί αγχώνομαι λίγο μηπως την πειράξει τίποτα θα περιμένω  μέχρι το 8ο που θα ξανά πάμε να δω τι άλλο θα μας πρόσθεση 

@Bestrong @irini5 Με τον θηλασμό κορίτσια πως πάτε ; Το έχετε μείωση καθόλου ; Εγω το μείωσα αλλα προσπαθώ να κόψω τελείως το μεσημέρι να μην την δίνω αλλα δεν έχω καταφέρει ακόμα.. δεν μπορω αν την κοιμησω το μεσημέρι αν δεν θηλάσω..  

@irini5 το αστρακι το άλεσες ή το έδωσες έτσι όπως είναι ; Γιατί εγω του το άλεσα δεν ήταν καλό δεν το έφαγε 

@Bestrong εγω πίστευα μετά το Πάσχα θα ήταν καλύτερα αλλά εντάξει το θέμα ρούχα είναι λίγο δύσκολο να βρεις τι θα φορέσεις.. 

Εμένα δε μου είπε τπτ για σπόρια...και της έδωσα και ντομάτα (σε σάλτσα) και ακτινίδιο, και τώρα μάλιστα ετοιμάζομαι μα της δώσω και φράουλα...προβληματίστηκα τώρα...μήπως για το εντερακι τους; Ή για τυχόν αλλεργίες; Πάντως είχα το νου μου όταν της τα έδωσα πρώτη φορά αλλά δεν είδα τπτ περίεργο...

Με τον θηλασμό της δίνω όσο μου ζητάει. Άλλωστε οι ποσότητες που τρώει είναι ελάχιστες, οπότε δε νοιώθω ότι έχουν μειωθεί οι θηλασμοι... αυτό με τον ύπνο κ εμένα με προβληματίζει για το μέλλον. Μόνο έτσι κοιμάται για βράδυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

θηλάζω μετα τις 8 ως το πρωι οσες φορες θελει..επισης εμεις αρρωστησουμε παλι ελεος..ειναι χαλια εμετοι κλαμα ..φυσικα δε τρωει τπτ..τι πρωτοτυπο χαχαχα..κ σημερα της εδωσα ασχετο που το εβγαλε κ αυτο..το αλεθω με κρεας κ λαχανικα αφου βραζει πολυ ....

κι εγω συντηρητικα σε γενικες γραμμες...

Περαστικά μωρέ...υπομονή λίγο έμεινε από ιώσεις...σε λίγο καιρό θα καλοκαιριασει και θα ηρεμήσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Βρε κορίτσια το γιαούρτι (όχι παιδικό) το δίνεται σκέτο????? 

Εγώ και σκέτο της το δίνω, ή θα βάλω μέσα λίγο βρώμη, ή συνδυαστικά με φρούτο... βέβαια μη φανταστείς ότι τρώει...2, 3 άντε 4 κουταλακξα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ ανησυχώ που δεν τρώει ικανοποιητικά η δικιά μου. Ανησυχώ όχι για τα κιλά και την ανάπτυξη (αυτά υποτίθεται τα παίρνει από το γάλα), αλλά για τον σίδηρο... τρώει πολύ μικρές ποσότητες μέσα στη μέρα και ανησυχώ. Αφού πλέον το σκέφτομαι σοβαρά για το βρεφικό γιαούρτι που μας είχε προτείνει η παιδίατρος...γιατί λέω τρώει που τρώει λίγο, πόσο σίδηρο να απορροφήσει ο οργανισμος της από το λίγο αυτό κρέας που τρώει..;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Εμένα δε μου είπε τπτ για σπόρια...και της έδωσα και ντομάτα (σε σάλτσα) και ακτινίδιο, και τώρα μάλιστα ετοιμάζομαι μα της δώσω και φράουλα...προβληματίστηκα τώρα...μήπως για το εντερακι τους; Ή για τυχόν αλλεργίες; Πάντως είχα το νου μου όταν της τα έδωσα πρώτη φορά αλλά δεν είδα τπτ περίεργο...

Με τον θηλασμό της δίνω όσο μου ζητάει. Άλλωστε οι ποσότητες που τρώει είναι ελάχιστες, οπότε δε νοιώθω ότι έχουν μειωθεί οι θηλασμοι... αυτό με τον ύπνο κ εμένα με προβληματίζει για το μέλλον. Μόνο έτσι κοιμάται για βράδυ...

Καλημέρα κορίτσια 

εμενα μου είπε ότι δεν αλεθονται τα σπόρια για αυτό δεν τα βάλαμε ακόμα 

αλλα βλέπεις ο κάθε γιατρος λέει τα δικά του αν ακούσεις όλοι διαφορετικά πράγματα λένε στο θέμα φαγητού 

το έχω ελαττώσει τον θηλασμό και στόχος μας είναι σε ενα μήνα να την δίνω γαλα μόνο πρωί βράδυ αλλά μπα δεν το βλέπω θα με τραβήξει και άλλο 

ποτε έχεις ραντεβού με την παιδιατρο της έχεις πει ότι δεν τρωει πολύ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

εμενα μου είπε ότι δεν αλεθονται τα σπόρια για αυτό δεν τα βάλαμε ακόμα 

αλλα βλέπεις ο κάθε γιατρος λέει τα δικά του αν ακούσεις όλοι διαφορετικά πράγματα λένε στο θέμα φαγητού 

το έχω ελαττώσει τον θηλασμό και στόχος μας είναι σε ενα μήνα να την δίνω γαλα μόνο πρωί βράδυ αλλά μπα δεν το βλέπω θα με τραβήξει και άλλο 

ποτε έχεις ραντεβού με την παιδιατρο της έχεις πει ότι δεν τρωει πολύ ; 

Καλησπέρα!

Μετά το Πάσχα θα πάμε στη γιατρό. Όχι δε της έχω πει κάτι γιατί θα μου πει να την αφήσω στη μαμά μου για ωρεσ κ να φύγω... ε εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Είναι ουσιαστικά η τακτική ας την να πεινάσει κ μη της δίνεις γάλα. Ναι αλλά το παιδί το αλεσμένο δεν το τρώει όσες φορές κ αν προσπάθησα. Κ κομμάτια για να φας πρέπει να είσαι ήρεμος κ όχι με κλάμματα. Εγώ αυτό που κάνω είναι να προσφέρω συνέχεια μέσα στη μέρα φαγητό, χωρίς να τηρώ πρόγραμμα. Δε λέω δλδ «α αφού δεν έφαγε πρωινό πάμε κατευθείαν για μεσημεριανό...», μέχρι να μεσημεριάσει της ξανά προσφέρω πρωινό. Το ίδιο και με το μεσημεριανό. Αν δε το φάει της το δίνω ξανά πιο μετά. Έτσι καταφέρνω και μου τρώει έστω αυτό το λίγο. Και επειδή δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί για τον σίδηρο θα της πω στον 9ο-10ο μήνα να μας γράψει εξετάσεις, να μη περιμένουμε να χρονίσει. 

Υπομονη με τον θηλασμό, είναι δύσκολο να τον περιορίσεις στα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη...εάν θες να το πας ομαλά δλδ, διαφορετικά μπορείς μαχαίρι να το κόψεις αλλά το θεωρώ πολύ στρεσογόνο για τα μικρούλια και για εμάς...

Όσο για τους γιατρούς μ έχει κουράσει που ο καθένας λέει τα δικά του. Γι αυτό κ εγώ κάνω λίγο απ όλα... και άντε για τη διατροφή πάει στα κομμάτια. Χθες ανακάλυψα ότι και στα εμβόλια κάνουν τα δικά τους! Μιλούσα με φίλη της οποίας ο μικρός έγινε 8 μηνών κ μου είπε πάνω στην κουβέντα ότι τον πήγε στον γιατρό, κάνανε κ το εμβόλιο κλπ. Και λέω καλά ποιο εμβόλιο; Αφού μέχρι τον 6ο είναι, μετά στον χρόνο είναι πάλι. Λέω μήπως εννοεις αυτό το καινούργιο για τη μηνιγγίτιδα; Όχι όχι λέει την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου. Κοιτάω στο βιβλιάριο της μικρής βλέπω ότι την 3η δόση την έχει σημειωμένη για 14 μηνών! Τώρα εγώ τι να κάνω; Ποιον να εμπιστευτώ; Δλδ έλεος για ένα πράγμα δεν ανησυχούσα κ δεν ψαχνόμουν, για τα εμβόλια της πεπατημένης, τώρα θα πρέπει κ γι αυτά να ψάχνομαι. Δεν είναι βλέπεις 1 μήνας διαφορά να πεις οκ, είναι πολλοί μήνες!

Εσας βρε κορίτσια για πότε σας έχουν την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!

Μετά το Πάσχα θα πάμε στη γιατρό. Όχι δε της έχω πει κάτι γιατί θα μου πει να την αφήσω στη μαμά μου για ωρεσ κ να φύγω... ε εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Είναι ουσιαστικά η τακτική ας την να πεινάσει κ μη της δίνεις γάλα. Ναι αλλά το παιδί το αλεσμένο δεν το τρώει όσες φορές κ αν προσπάθησα. Κ κομμάτια για να φας πρέπει να είσαι ήρεμος κ όχι με κλάμματα. Εγώ αυτό που κάνω είναι να προσφέρω συνέχεια μέσα στη μέρα φαγητό, χωρίς να τηρώ πρόγραμμα. Δε λέω δλδ «α αφού δεν έφαγε πρωινό πάμε κατευθείαν για μεσημεριανό...», μέχρι να μεσημεριάσει της ξανά προσφέρω πρωινό. Το ίδιο και με το μεσημεριανό. Αν δε το φάει της το δίνω ξανά πιο μετά. Έτσι καταφέρνω και μου τρώει έστω αυτό το λίγο. Και επειδή δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί για τον σίδηρο θα της πω στον 9ο-10ο μήνα να μας γράψει εξετάσεις, να μη περιμένουμε να χρονίσει. 

Υπομονη με τον θηλασμό, είναι δύσκολο να τον περιορίσεις στα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη...εάν θες να το πας ομαλά δλδ, διαφορετικά μπορείς μαχαίρι να το κόψεις αλλά το θεωρώ πολύ στρεσογόνο για τα μικρούλια και για εμάς...

Όσο για τους γιατρούς μ έχει κουράσει που ο καθένας λέει τα δικά του. Γι αυτό κ εγώ κάνω λίγο απ όλα... και άντε για τη διατροφή πάει στα κομμάτια. Χθες ανακάλυψα ότι και στα εμβόλια κάνουν τα δικά τους! Μιλούσα με φίλη της οποίας ο μικρός έγινε 8 μηνών κ μου είπε πάνω στην κουβέντα ότι τον πήγε στον γιατρό, κάνανε κ το εμβόλιο κλπ. Και λέω καλά ποιο εμβόλιο; Αφού μέχρι τον 6ο είναι, μετά στον χρόνο είναι πάλι. Λέω μήπως εννοεις αυτό το καινούργιο για τη μηνιγγίτιδα; Όχι όχι λέει την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου. Κοιτάω στο βιβλιάριο της μικρής βλέπω ότι την 3η δόση την έχει σημειωμένη για 14 μηνών! Τώρα εγώ τι να κάνω; Ποιον να εμπιστευτώ; Δλδ έλεος για ένα πράγμα δεν ανησυχούσα κ δεν ψαχνόμουν, για τα εμβόλια της πεπατημένης, τώρα θα πρέπει κ γι αυτά να ψάχνομαι. Δεν είναι βλέπεις 1 μήνας διαφορά να πεις οκ, είναι πολλοί μήνες!

Εσας βρε κορίτσια για πότε σας έχουν την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου;;

αποψη μου μη τα υπεραναλυουμε γιατι θα τρελαθουμε..

εμεις την καναμε στον 7ο ...τωρα το επομενο ειναι στον χρονο...επισης εμεις δεν εχουμε κανει  ποσιμα σκεψουυ κ κανυον πολλοι ουτε βιταμινη ντε παιρνουμε που αλλοι γιατροι προτεινουν..

οσο για τα φαι εμενα στο διμηνο συνηθισε καπως αλλα κ παλι μεσημεριανο δεν τρωει πολυ...ειναι αναλογα κ τις μερες της οπως ηταν κ με το μητρικο ..μιια καλα μια οχι...μετα απο πολλες δοοκιμες που εκανα με τις ωρες , την υφη του γευματος κ το αν θα δινω γαλα..κατεληξα να μη δινω αναμεσα στα γευματα γιατιστηριζοταν σ εκεινο...

επισης κ εγω χωριζα τα καθε γευμα σε 2 ωρες..δλδ 2 φορες πρωινο κλπ...α΄λλα δεν ευοδωσε πολυ κ μου ειπε η γιατρος πως ειναι πολυ ψυχοφθορο κ να μη το κανω ...δε κανει καλο κ στο μωρακι γτ πρεπει να συνηθισει σε μεγαλα γευματα κοχι σε πολλα μικρα...

ελπιζω να βοηθησα λιγο....

αααααα επισης πηραμε την πιπιλα με το διχτυ μας βολεψε κ ειναι  οντως για φρουτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

εμενα μου είπε ότι δεν αλεθονται τα σπόρια για αυτό δεν τα βάλαμε ακόμα 

αλλα βλέπεις ο κάθε γιατρος λέει τα δικά του αν ακούσεις όλοι διαφορετικά πράγματα λένε στο θέμα φαγητού 

το έχω ελαττώσει τον θηλασμό και στόχος μας είναι σε ενα μήνα να την δίνω γαλα μόνο πρωί βράδυ αλλά μπα δεν το βλέπω θα με τραβήξει και άλλο 

ποτε έχεις ραντεβού με την παιδιατρο της έχεις πει ότι δεν τρωει πολύ ; 

αν τρωει επαρκως ελλαττωσε το..εγω δε της δινωμεσα στη μερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Βρε κορίτσια το γιαούρτι (όχι παιδικό) το δίνεται σκέτο????? 

Εμενα ακόμα γιαούρτι δεν μας έχει πει να δώσουμε… από γαλακτοκομικά δίνω μόνο ανθότυρο ή μανούρι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!

Μετά το Πάσχα θα πάμε στη γιατρό. Όχι δε της έχω πει κάτι γιατί θα μου πει να την αφήσω στη μαμά μου για ωρεσ κ να φύγω... ε εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Είναι ουσιαστικά η τακτική ας την να πεινάσει κ μη της δίνεις γάλα. Ναι αλλά το παιδί το αλεσμένο δεν το τρώει όσες φορές κ αν προσπάθησα. Κ κομμάτια για να φας πρέπει να είσαι ήρεμος κ όχι με κλάμματα. Εγώ αυτό που κάνω είναι να προσφέρω συνέχεια μέσα στη μέρα φαγητό, χωρίς να τηρώ πρόγραμμα. Δε λέω δλδ «α αφού δεν έφαγε πρωινό πάμε κατευθείαν για μεσημεριανό...», μέχρι να μεσημεριάσει της ξανά προσφέρω πρωινό. Το ίδιο και με το μεσημεριανό. Αν δε το φάει της το δίνω ξανά πιο μετά. Έτσι καταφέρνω και μου τρώει έστω αυτό το λίγο. Και επειδή δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί για τον σίδηρο θα της πω στον 9ο-10ο μήνα να μας γράψει εξετάσεις, να μη περιμένουμε να χρονίσει. 

Υπομονη με τον θηλασμό, είναι δύσκολο να τον περιορίσεις στα αποκλειστικά θηλαζοντα βρέφη...εάν θες να το πας ομαλά δλδ, διαφορετικά μπορείς μαχαίρι να το κόψεις αλλά το θεωρώ πολύ στρεσογόνο για τα μικρούλια και για εμάς...

Όσο για τους γιατρούς μ έχει κουράσει που ο καθένας λέει τα δικά του. Γι αυτό κ εγώ κάνω λίγο απ όλα... και άντε για τη διατροφή πάει στα κομμάτια. Χθες ανακάλυψα ότι και στα εμβόλια κάνουν τα δικά τους! Μιλούσα με φίλη της οποίας ο μικρός έγινε 8 μηνών κ μου είπε πάνω στην κουβέντα ότι τον πήγε στον γιατρό, κάνανε κ το εμβόλιο κλπ. Και λέω καλά ποιο εμβόλιο; Αφού μέχρι τον 6ο είναι, μετά στον χρόνο είναι πάλι. Λέω μήπως εννοεις αυτό το καινούργιο για τη μηνιγγίτιδα; Όχι όχι λέει την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου. Κοιτάω στο βιβλιάριο της μικρής βλέπω ότι την 3η δόση την έχει σημειωμένη για 14 μηνών! Τώρα εγώ τι να κάνω; Ποιον να εμπιστευτώ; Δλδ έλεος για ένα πράγμα δεν ανησυχούσα κ δεν ψαχνόμουν, για τα εμβόλια της πεπατημένης, τώρα θα πρέπει κ γι αυτά να ψάχνομαι. Δεν είναι βλέπεις 1 μήνας διαφορά να πεις οκ, είναι πολλοί μήνες!

Εσας βρε κορίτσια για πότε σας έχουν την 3η δόση του πνευμονιόκοκκου;;

Ααα έχει τέτοια τακτική ; Μπα όχι και εγω δεν θα το άφηνα πολλές ώρες νηστικό για να φαει άμα αρχίσει και κλαίει και νευριάσει που να έχει όρεξη για φαει μετα

εμενα μου είπε εμβόλιο ξανά σε 6 μήνες όταν χρονισουμε δηλαδη οπως είπε καο σε εσενα.. μμμ νομίζω στο χρόνο και εγω πρέπει να το έχω αν κατάλαβα καλά το επαναληπτικό 

Εγω να πω την αλήθεια δεν πολύ δίνω σημασία τι κάνουν οι άλλοι γιατροί για ο καθένας έχει  την δίκη του τακτική και μετά κάπου χάνεις την μπάλα 

Έχει 10 μερες που δεν είναι και πολύ στα καλα της ή άλμα περνάει ή δοντια δεν ξέρω ο ύπνος έχει χαλάσει τέλειος και το βράδυ και το μεσημέρι ξυπνάει πολλές φορές μέσα στην νύχτα .. για την ώρα με το φαγητό πάμε σχετικά καλα τρώει εναν μέσο ορο ανα το γεύμα 120 ml  την δίνω 3 γεύματα την μέρα μέχρι στιγμής όποτε πιστεύω είμαστε οκ 

Πρόγραμμα να την ταΐζω ιδια ωρα δεν έχω καταφέρει να βγάλω και εγω

αλλά όσο φαει δεν την ξανά δίνω πάλι αν δεν φαει το πρωινο δεν το ξανά δίνω πάω στο επόμενο γεύμα μεσημέρι.. αν και η γιατρός μου είπε μπορω να την δώσω πρωινο αν δεν φαει πολύ μπορω να ξανά δοκιμάσω μετά από καποια ώρα να την ξανά δώσω αλλά εγω δεν το κάνω αυτό.. δεν ξέρω αν κάνω καλά 

εγω δεν πιστεύω ότι θα εχει θέμα με το σίδηρο η μικρούλα αλλά μπορείς να της πεις να το δείτε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...