Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Τουλάχιστον έχεις τους δικούς σου κοντά αλλά είναι αλλιώς βέβαια να έχεις μια φίλη ή ακόμα καλύτερα μια φίλη μαμα να κάνουν παρέα τα παιδάκια εντάξει είναι μικρούλες ακόμα αλλά εγω το έχω άγχος και αυτό… φοβαμαι εξαετίας μου επειδή εδώ που ζω δεν έχω παρέες μην πάρει μπαλα και το μωρο.. είναι μικρή κοινωνία δεν μπορεσα να ενσωματωθώ… 4 χρόνια είμαι εδώ αλλά δεν βρήκα καμία κοπέλα να ταιριάζω από αυτές που γνώρισα.. δεν με πλησίασαν κιολας είμαι και εγω κλειστεί στην αρχή μέχρι να γνωρίσω κάποιον και δυσκολεύει ακόμα πιο πολυ το πράγμα.. 

Και εμένα μου λείπει η κοινωνικοποίηση να πάω μια εκδρομή να κάνουμε κατι… χάνω τις μερες πλέον ολες για εμένα ιδιες είναι 

απο δουλειά; Κανείς κατι ; Εγω την παράτησα όταν έμαθα ότι είμαι εγκυος 

Ναι ναι τουλάχιστον έχω τους δικούς μου που είναι μεγάλη βοήθεια δε το συζητώ! Κ πρακτική αλλά και ψυχολογική.

Μην αγχώνεσαι πιστεύω πως όταν αρχίσουν παιδικό θα μπορέσουμε κ εμείς σίγουρα να δικτυωθούμε με άλλες μαμάδες. Όσο κλειστή και να είναι η κοινωνία που ζείτε θα δεις ότι μέσω του παιδιού μια χαρά θα δημιουργήσετε νέες φιλίες. Σε καταλαβαίνω όμως γιατί κ εγώ έτσι κλειστή είμαι σαν άνθρωπος. Δεν αρνούμαι προτάσεις για εξόδους για γνωριμίες με άλλες κοπέλες, αλλά δεν κάνω και το πρώτο βήμα...μακάρι να είμασταν κοντά να βρισκόμασταν ρε κορίτσι!

Αχ ναι ίδιες όλες οι μέρες μας...από δουλειά όχι, είμαι σε άδεια και θα παραμείνω μέχρι τον Σεπτέμβρη που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω. Δεν ανυπομονώ όμως να σου πω την αλήθεια γιατί δούλευα από το σπίτι οπότε δε θα αλλάξει κάτι από αυτό που ζω τώρα. Πάλι μέσα στο σπίτι θα είμαι 😂 Βέβαια θα μου πεις και μόνο που θα καταπιάνομαι με κάτι άλλο, κέρδος θα είναι και όσο να πεις ναι μεν σπίτι αλλά θα έχω επικοινωνία και με κάποιον άλλον πέραν του μωρού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Ναι ναι τουλάχιστον έχω τους δικούς μου που είναι μεγάλη βοήθεια δε το συζητώ! Κ πρακτική αλλά και ψυχολογική.

Μην αγχώνεσαι πιστεύω πως όταν αρχίσουν παιδικό θα μπορέσουμε κ εμείς σίγουρα να δικτυωθούμε με άλλες μαμάδες. Όσο κλειστή και να είναι η κοινωνία που ζείτε θα δεις ότι μέσω του παιδιού μια χαρά θα δημιουργήσετε νέες φιλίες. Σε καταλαβαίνω όμως γιατί κ εγώ έτσι κλειστή είμαι σαν άνθρωπος. Δεν αρνούμαι προτάσεις για εξόδους για γνωριμίες με άλλες κοπέλες, αλλά δεν κάνω και το πρώτο βήμα...μακάρι να είμασταν κοντά να βρισκόμασταν ρε κορίτσι!

Αχ ναι ίδιες όλες οι μέρες μας...από δουλειά όχι, είμαι σε άδεια και θα παραμείνω μέχρι τον Σεπτέμβρη που καλώς εχόντων των πραγμάτων θα ξεκινήσω. Δεν ανυπομονώ όμως να σου πω την αλήθεια γιατί δούλευα από το σπίτι οπότε δε θα αλλάξει κάτι από αυτό που ζω τώρα. Πάλι μέσα στο σπίτι θα είμαι 😂 Βέβαια θα μου πεις και μόνο που θα καταπιάνομαι με κάτι άλλο, κέρδος θα είναι και όσο να πεις ναι μεν σπίτι αλλά θα έχω επικοινωνία και με κάποιον άλλον πέραν του μωρού...

Αχ μέχρι να πάνε παιδικό τι θα κάνουμε με δεν ξέρω 😅 
Χαχαχα και εγω έτσι είμαι το πρώτο βήμα δεν θα το κάνω σε μια καινούργια γνωριμία αν με κάλεσαν κάπου να πάω για ένα καφέ πάω, αλλά να πω εγω σε άτομο που δεν γνωριζω να βρεθούμε δεν το κάνω..

ναι είμαστε μακριά μωρέ εγω είμαι από δυτική Μακεδονία αλλά μένω Πελοπόννησο  600 και βάλε χιλιόμετρα μακριά δηλαδή με καραντίνες και με την δουλειά του αντρα μου εχω να ερθω πάνω 3 χρόνια..  αυτό με έχει κουράσει απίστευτα σήμερα ειπα τον αντρα μου μήπως έρθουμε για Πάσχα δεν μπορεί να πάρει άδεια από την δουλειά γιατί δεν έχουν άτομα 😕 ελπίζω έστω το πσκ της αναστασης να έρθουμε αν και ειναι λιγες μερες αλλά από το καθόλου το προτιμώ… 

ευτυχώς σε 2 βδομαδες περιμένω την μαμα μου να έρθει να έχω και εγω λίγη παρέα και βοήθεια με το σπίτι 

ααα τυχερη αφου εχεις να σε περιμενει η δουλειά σου και δουλεύεις και απο το σπίτι ; Μια χαρά ειναι, βέβαια και θα είναι κάτι για την ψυχολογία σου σίγουρα θα βοηθήσει θα έχει μεγαλώσει και η μικρή θα είναι καλύτερα 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια τι κάνετε?,στην ίδια κατάσταση ειμαστε κ εμείς γκρίνια κλάμα  συνεχεια.σαν να μην ικανοποιειται με τίποτα.πονανε και τα ούλα και όλη μέρα αγκαλιά.δεν ηρεμεί καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

Καλημερα κοριτσια τι κάνετε?,στην ίδια κατάσταση ειμαστε κ εμείς γκρίνια κλάμα  συνεχεια.σαν να μην ικανοποιειται με τίποτα.πονανε και τα ούλα και όλη μέρα αγκαλιά.δεν ηρεμεί καθολου

Ωχ υπομονή! Έτσι είμαστε κ εμείς...τη μια γκρίνια, την άλλη ήρεμα...

Εγω έχω και το φαγητό που δεν τρώει και με κουράζει και αυτό. Βέβαια πρώτη φορά σήμερα έφαγε επιτέλους λίγο μήλο...ελπίζω να μου πάει έτσι και στο κυρίως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bestrong Άντε σιγά σιγά θα την κάνει την αρχή 😊 

@Katerina. Εμένα έτρωγε αλλά από την μέρα που έκανε το εμβόλιο σταμάτησε να τρώει γκρίνια φουλ κλάμα τσιρίδα πολύ κούραση κορίτσια υπομονή 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ωχ υπομονή! Έτσι είμαστε κ εμείς...τη μια γκρίνια, την άλλη ήρεμα...

Εγω έχω και το φαγητό που δεν τρώει και με κουράζει και αυτό. Βέβαια πρώτη φορά σήμερα έφαγε επιτέλους λίγο μήλο...ελπίζω να μου πάει έτσι και στο κυρίως...

 

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Elk είπε:

@Bestrong Άντε σιγά σιγά θα την κάνει την αρχή 😊 

@Katerina. Εμένα έτρωγε αλλά από την μέρα που έκανε το εμβόλιο σταμάτησε να τρώει γκρίνια φουλ κλάμα τσιρίδα πολύ κούραση κορίτσια υπομονή 😊

τον είχα σταματήσει φαγητό για 10 μέρες αφού δεν έτρωγε τίποτα.σημερα του έκανα ζωμό μοσχάρι με πατάτα να δω πως θα πάει.το έκανα αρκετά νερουλό σαν σούπα.εφαγε 20 γρ.σε σχέση με τα 5 που έτρωγε έκανα πάρτι!

@Elkδεν τρώει καθόλου?μόνο θηλάζει?τι εμβολιο κάνατε τώρα?

@Bestrongμακαρι να ξεκινήσει να τρώει.σε καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο.μια φίλη διατροφολόγος μου είπε να αραιωνω παραπάνω για αρχή μήπως δεν τον θέλει λόγω της μεγάλης διαφοράς υφής με το γαλα.θα δοκιμάσω κ εγω διάφορα.που θα πάει θα φάνε κάποια στιγμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Πώς είστε??? Εμείς τρώμε αρκετά. Ίσως κ παραπάνω τελικά . Νερό δεν πίνουμε

 Κ ο καημένος ζοριζεται παρά πολύ για να κάνει κακάκια. Κλάμα κακο. Κοκκινίζει . Δράμα! Αφού εχθες βαλαμε υπόθετο!  Το bexsero το κάνατε???? Εμείς τέλος του μήνα θα το κάνουμε! 

Κ εγώ κορίτσια μακριά από τους δικούς μου μενω. Χωρίς βοήθεια. Κ χωρίς πολύ μεγάλο κύκλο. Ελπίζω τώρα την άνοιξη να βγαίνουμε πιο συχνά γτ εδώ δεν μας βοηθάει κ ο καιρός. Κ από Σεπτέμβρη μάλλον θα τον πάμε βρεφικό! 🥰

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Katerina. είπε:

 

τον είχα σταματήσει φαγητό για 10 μέρες αφού δεν έτρωγε τίποτα.σημερα του έκανα ζωμό μοσχάρι με πατάτα να δω πως θα πάει.το έκανα αρκετά νερουλό σαν σούπα.εφαγε 20 γρ.σε σχέση με τα 5 που έτρωγε έκανα πάρτι!

@Elkδεν τρώει καθόλου?μόνο θηλάζει?τι εμβολιο κάνατε τώρα?

@Bestrongμακαρι να ξεκινήσει να τρώει.σε καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο.μια φίλη διατροφολόγος μου είπε να αραιωνω παραπάνω για αρχή μήπως δεν τον θέλει λόγω της μεγάλης διαφοράς υφής με το γαλα.θα δοκιμάσω κ εγω διάφορα.που θα πάει θα φάνε κάποια στιγμή.

ΘΑ φάνε μωρέ πού θα πάει, άλλα πιο νωρίς αλλά πιο μετά...

Ευτυχως και στο κυρίως κάτι κάναμε. Πάλι κομμάτια προσπάθησα κ έφαγε λίγο καροτακι, κολοκυθάκι κ ελάχιστο κρέας. Μετά τις τα άλεσα και έφαγε λίγο ακόμη. Λέτε να το μπερδέψω το παιδί; Μια έτσι μια αλλιώς της τα δίνω..😂🤣

Βρε κορίτσια, πώς υπολογίζετε πόσα μλ τρώνε κάθε φορά τα μικρά σας;; Έχει ένδειξη στο πιατάκι-βαζάκι που χρησιμοποιείτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Πώς είστε??? Εμείς τρώμε αρκετά. Ίσως κ παραπάνω τελικά . Νερό δεν πίνουμε

 Κ ο καημένος ζοριζεται παρά πολύ για να κάνει κακάκια. Κλάμα κακο. Κοκκινίζει . Δράμα! Αφού εχθες βαλαμε υπόθετο!  Το bexsero το κάνατε???? Εμείς τέλος του μήνα θα το κάνουμε! 

Κ εγώ κορίτσια μακριά από τους δικούς μου μενω. Χωρίς βοήθεια. Κ χωρίς πολύ μεγάλο κύκλο. Ελπίζω τώρα την άνοιξη να βγαίνουμε πιο συχνά γτ εδώ δεν μας βοηθάει κ ο καιρός. Κ από Σεπτέμβρη μάλλον θα τον πάμε βρεφικό! 🥰

 

 

Καλησπέρα!

Άμα του δώσεις νερό με το εκπαιδευτικό ποτήρι 360;; Εμένα αυτό το βλέπει σαν παιχνίδι γιατί το δαγκώνει και αναγκαστικά πίνει κ νερό...

Καλα κάνατε κ το βάλατε υπόθετο του καημενούλη. Κρίμα να ζορίζεται τόσο. Άμα θα αρχίσει κ νεράκι θα μαλακώσουν τα κακακια του...

Το bexsero τι είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

 

τον είχα σταματήσει φαγητό για 10 μέρες αφού δεν έτρωγε τίποτα.σημερα του έκανα ζωμό μοσχάρι με πατάτα να δω πως θα πάει.το έκανα αρκετά νερουλό σαν σούπα.εφαγε 20 γρ.σε σχέση με τα 5 που έτρωγε έκανα πάρτι!

@Elkδεν τρώει καθόλου?μόνο θηλάζει?τι εμβολιο κάνατε τώρα?

@Bestrongμακαρι να ξεκινήσει να τρώει.σε καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο.μια φίλη διατροφολόγος μου είπε να αραιωνω παραπάνω για αρχή μήπως δεν τον θέλει λόγω της μεγάλης διαφοράς υφής με το γαλα.θα δοκιμάσω κ εγω διάφορα.που θα πάει θα φάνε κάποια στιγμή.

Έτρωγε μωρέ μια χαρά το μωρο  από 100-140gr πήγαινε πολύ καλά και θήλαζε  παράλληλα την Τρίτη κάναμε το επαναληπτικό εμβόλιο διφθερίτιδα κοκκυτη τετανου.. Τετάρτη και σήμερα δεν έφαγε 30gr όλο και όλο 

φαντάζομαι πως θα φταίει αυτό.. σαν να μην έχει όρεξη έτσι μου φαίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!! Πώς είστε??? Εμείς τρώμε αρκετά. Ίσως κ παραπάνω τελικά . Νερό δεν πίνουμε

 Κ ο καημένος ζοριζεται παρά πολύ για να κάνει κακάκια. Κλάμα κακο. Κοκκινίζει . Δράμα! Αφού εχθες βαλαμε υπόθετο!  Το bexsero το κάνατε???? Εμείς τέλος του μήνα θα το κάνουμε! 

Κ εγώ κορίτσια μακριά από τους δικούς μου μενω. Χωρίς βοήθεια. Κ χωρίς πολύ μεγάλο κύκλο. Ελπίζω τώρα την άνοιξη να βγαίνουμε πιο συχνά γτ εδώ δεν μας βοηθάει κ ο καιρός. Κ από Σεπτέμβρη μάλλον θα τον πάμε βρεφικό! 🥰

 

 

Εμένα κάνει κακακια αλλά λίγα μια φορά είχε 3 μερες να κάνει και μετά την τέταρτη μέρα εκανε παρά πολλές φορές αφού είχε συγκαει η καημένη μωρέ 

ωχ ο καημένος μωρέ είναι ζόρικο να μην μπορεί να ενεργηθεί είναι εντάξει τώρα ;

 τι είναι το bexsero; Δεν έχω ιδέα 

Τα παίρνουν από τόσο νωρίς στο βρεφικό ; Δεν ξέρω καθόλου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!

Άμα του δώσεις νερό με το εκπαιδευτικό ποτήρι 360;; Εμένα αυτό το βλέπει σαν παιχνίδι γιατί το δαγκώνει και αναγκαστικά πίνει κ νερό...

Καλα κάνατε κ το βάλατε υπόθετο του καημενούλη. Κρίμα να ζορίζεται τόσο. Άμα θα αρχίσει κ νεράκι θα μαλακώσουν τα κακακια του...

Το bexsero τι είναι;

Είναι το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που δεν χορηγείται δωρεάν από το κράτος. Μόνο με αυτό το ποτηράκι δεν τον έχω δοκιμάσει μάλλον θα πάω να πάρω κ τέτοιο να δούμε! Στην αρχη έπιανε αυτο με το καλαμάκι αλλά τώρα τπτ. Κ προσπαθούμε με το άλλο με το στόμιο... Σε ευχαριστώ πολύ για την ιδέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα κάνει κακακια αλλά λίγα μια φορά είχε 3 μερες να κάνει και μετά την τέταρτη μέρα εκανε παρά πολλές φορές αφού είχε συγκαει η καημένη μωρέ 

ωχ ο καημένος μωρέ είναι ζόρικο να μην μπορεί να ενεργηθεί είναι εντάξει τώρα ;

 τι είναι το bexsero; Δεν έχω ιδέα 

Τα παίρνουν από τόσο νωρίς στο βρεφικό ; Δεν ξέρω καθόλου.. 

Της μηνιγγίτιδας έτσι λέγεται κ εγώ τώρα τι έμαθα που κλείσαμε ραντεβού 🤣

Δυσκολεύονται όλα τα μωράκια σε αυτήν την αλλαγή μάλλον! Αλλα ο δικός μας είχε μελανασει από το σφίξιμο τον λυπήθηκα. 

Κάποιοι βρεφικοι ναι παίρνουν από 6μ μωράκια. Όχι όλοι όμως. Ειδικά οι δημόσιοι πάνω από 18μ .είναι λίγοι που παίρνουν τόσο μικρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

ΘΑ φάνε μωρέ πού θα πάει, άλλα πιο νωρίς αλλά πιο μετά...

Ευτυχως και στο κυρίως κάτι κάναμε. Πάλι κομμάτια προσπάθησα κ έφαγε λίγο καροτακι, κολοκυθάκι κ ελάχιστο κρέας. Μετά τις τα άλεσα και έφαγε λίγο ακόμη. Λέτε να το μπερδέψω το παιδί; Μια έτσι μια αλλιώς της τα δίνω..😂🤣

Βρε κορίτσια, πώς υπολογίζετε πόσα μλ τρώνε κάθε φορά τα μικρά σας;; Έχει ένδειξη στο πιατάκι-βαζάκι που χρησιμοποιείτε;

Εμένα η γιατρός με έχει ελεύθερη στο μέτρημα οπότε δεν μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία. Όμως να σου πω την αλήθεια από περιέργεια κοιταω! Εγώ τα αλεθω με το ραβδομπλεντερ οπότε σε αυτό το "ποτηράκι" που έχει το ραβδομπλεντερ εχει με μεζούρα μέτρησης.συνηθως του κάνω 250 κ τρώει το μισό συνήθως . Άντε κ λίγο παραπάνω.Κ τώρα θέλω να ξεκινήσω να του βάζω πιο λίγο για να μην τα πετάω μετά κ γτ από την λαιμαργία του στουμπωνει το παιδάκι χαχαχχαχα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Της μηνιγγίτιδας έτσι λέγεται κ εγώ τώρα τι έμαθα που κλείσαμε ραντεβού 🤣

Δυσκολεύονται όλα τα μωράκια σε αυτήν την αλλαγή μάλλον! Αλλα ο δικός μας είχε μελανασει από το σφίξιμο τον λυπήθηκα. 

Κάποιοι βρεφικοι ναι παίρνουν από 6μ μωράκια. Όχι όλοι όμως. Ειδικά οι δημόσιοι πάνω από 18μ .είναι λίγοι που παίρνουν τόσο μικρά! 

Ααα αυτό που διαφημίζει η τηλεόραση το εμβόλιο; Ναι μου το είπε και εμένα η παιδιατρος.. δεν είναι υποχρεωτικό και αποφασίσαμε να μην το κάνουμε εμείς μου είπε ότι μπορεί να γίνει και πιο μετά αν θελήσω.. δεν ήξερα ότι λέγετε έτσι 

δεν το έχω ψάξει εδώ στο χωριό δεν ξέρω από πια ηλικία τα παίρνουν νομίζω θέλει πιο μεγάλα να είναι 3 χρόνων ; Δεν νομίζω να τα παίρνουν και πιο μικρά.. 

@Bestrong εγω την κρέμα την ζυγίζω σε ζυγαριά κουζίνας για να ξέρω ποσο τρώει αλλά όπως είπε και η olia και το ράβδο μπλέντερ που κάνω την κρέμα το δοχείο έχει μετρητή πάνω να βλέπεις ποσο είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ααα αυτό που διαφημίζει η τηλεόραση το εμβόλιο; Ναι μου το είπε και εμένα η παιδιατρος.. δεν είναι υποχρεωτικό και αποφασίσαμε να μην το κάνουμε εμείς μου είπε ότι μπορεί να γίνει και πιο μετά αν θελήσω.. δεν ήξερα ότι λέγετε έτσι 

δεν το έχω ψάξει εδώ στο χωριό δεν ξέρω από πια ηλικία τα παίρνουν νομίζω θέλει πιο μεγάλα να είναι 3 χρόνων ; Δεν νομίζω να τα παίρνουν και πιο μικρά.. 

@Bestrong εγω την κρέμα την ζυγίζω σε ζυγαριά κουζίνας για να ξέρω ποσο τρώει αλλά όπως είπε και η olia και το ράβδο μπλέντερ που κάνω την κρέμα το δοχείο έχει μετρητή πάνω να βλέπεις ποσο είναι 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το διαφημίζουν.... Με το μωρό δεν προλαβαίνω ούτε να την ανοίξω την τηλεόραση! Νόμιζω αν το κάνεις πιο μετά είναι δύο δόσεις αν το κάνεις όπως εμείς νωρίς είναι τρεις δόσεις. Εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε! Κ η παιδίατρος χωρίς πίεση φυσικά είναι υπέρ ! Κ εγώ πάντως τώρα έμαθα ότι το λένε έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν το διαφημίζουν.... Με το μωρό δεν προλαβαίνω ούτε να την ανοίξω την τηλεόραση! Νόμιζω αν το κάνεις πιο μετά είναι δύο δόσεις αν το κάνεις όπως εμείς νωρίς είναι τρεις δόσεις. Εμείς αποφασίσαμε να το κάνουμε! Κ η παιδίατρος χωρίς πίεση φυσικά είναι υπέρ ! Κ εγώ πάντως τώρα έμαθα ότι το λένε έτσι! 

καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 😊

το διαφημίζει ο Σάκης Ρουβας ούτε εγω το ήξερα η παιδιατρος μου το είπε οτι το δείχνουν στην τηλεόραση.. ναι έτσι μου είπε και εμένα για τις δόσεις είναι διαφορετικές ανάλογα με την ηλικία.. 

εγω για την ώρα το άφησα θα το δούμε αργότερα αφού δεν υπάρχει πρόβλημα να το πάμε πιο μετά.. τώρα σε 6 μήνες πάλι εμβόλιο για την ώρα τελειώσαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια !!

Πως είστε ;;πόσα εμβόλια έχετε κάνει ;;

Εμείς θα ξαναπάμε τώρα την επόμενη.. βδομάδα , γίναμε εφτά μηνών .για την τρίτη δόση του δεύτερου εμβολίου..μετά δε ξέρω πότε ξαναπάμε..bexero δε θα κάνουμε.

Εμείς εδώ...όλα καλά γενικά..προσπαθούμε να φάει ..το μεσημεριανό δε το δέχεται το ρυζαλευρο της αρέσει πολύ ..ίσως επειδή είναι ουδέτερο σε γεύση σαν τι γάλα που ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω ..

Γενικά θέλει υπομονή κ εγώ δεν έχω κ πολύ όπως και με την γκρίνια όταν τα πιάνει..εμείς σε γενικές γραμμές είμαστε καλά αν κ έχει χαλάσει ο ύπνος τα βράδια αλλά παλεύεται ..

Κορίτσια γενικά πρέπει να βγαίνουμε έξω..εγώ αυτό έχω καταλάβει..περιμένω το σουκου πώς κ πως για κανονίσουμε διάφορα..είναι πολύ δύσκολη η Κλεισούρα κ Μ ένα μωράκι ειδικά αν είναι άσχημες οι ημέρες από γκρίνια..εσιιστε ηρωίδες και σας θαυμάζω !

επίσης ξεκίνησα κολυμβητήριο μπας και φταίξει λίγο το σώμα μου εν όψει κ της βάφτισης..έστω λίγες φορές τη βδομάδα .κάτι είναι κ αυτό.

Έχει ξεκινήσει καμιά κοπέλα baby swiiming ;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!

Πως είστε ;;πόσα εμβόλια έχετε κάνει ;;

Εμείς θα ξαναπάμε τώρα την επόμενη.. βδομάδα , γίναμε εφτά μηνών .για την τρίτη δόση του δεύτερου εμβολίου..μετά δε ξέρω πότε ξαναπάμε..bexero δε θα κάνουμε.

Εμείς εδώ...όλα καλά γενικά..προσπαθούμε να φάει ..το μεσημεριανό δε το δέχεται το ρυζαλευρο της αρέσει πολύ ..ίσως επειδή είναι ουδέτερο σε γεύση σαν τι γάλα που ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω ..

Γενικά θέλει υπομονή κ εγώ δεν έχω κ πολύ όπως και με την γκρίνια όταν τα πιάνει..εμείς σε γενικές γραμμές είμαστε καλά αν κ έχει χαλάσει ο ύπνος τα βράδια αλλά παλεύεται ..

Κορίτσια γενικά πρέπει να βγαίνουμε έξω..εγώ αυτό έχω καταλάβει..περιμένω το σουκου πώς κ πως για κανονίσουμε διάφορα..είναι πολύ δύσκολη η Κλεισούρα κ Μ ένα μωράκι ειδικά αν είναι άσχημες οι ημέρες από γκρίνια..εσιιστε ηρωίδες και σας θαυμάζω !

επίσης ξεκίνησα κολυμβητήριο μπας και φταίξει λίγο το σώμα μου εν όψει κ της βάφτισης..έστω λίγες φορές τη βδομάδα .κάτι είναι κ αυτό.

Έχει ξεκινήσει καμιά κοπέλα baby swiiming ;

 

Καλά είμαστε κοπέλα μου πως περάσατε το 3 ήμερο ; 
κανονικά πρέπει να βγαίνουμε το ξέρω αλλά δεν είναι τόσο εύκολο δεν βοηθάει ούτε το μωρο, ούτε η δουλειά του αντρα μου, ούτε το ότι δεν εγω παρέα δυστηχως.. έχω την αυλη αλλά και πάλι δεν αλλάζει κατι μην νομίζεις.. 

είσαι τυχερη αν μπορείς τα ΣΚ να κανονίζεις και από κατι 

Από γκρίνια έχω πολύ, ευτυχώς κοιμάται το βράδυ σερί όποτε πάλι καλά ξεκουράζομαι.. με το φαγητό μου έκανε πίσω γύρισμα τρώει 50ml τώρα.. φαντάζομαι είναι φάση θα περάσει.. ρυζάλευρο δεν μας έδωσε εμάς.. για την ώρα κάνω εισαγωγή στο κοτόπουλο και την άλλη βδομαδα μοσχάρι.. από 7ο μήνα θα βάλουμε και αλλά.. 

ωωω μπράβο σου που κανείς κατι για τον εαυτό σου… μακάρι να μπορούσα και εγω.. εμείς δεν έχουμε τέτοια εδώ στο χωριό baby swimming 😅

οταν μπει το καλοκαίρι θα την πάω θάλασσα μια και καλή  🤣

Κορίτσια κανένα δοντάκι έχετε βγάλει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !!

Πως είστε ;;πόσα εμβόλια έχετε κάνει ;;

Εμείς θα ξαναπάμε τώρα την επόμενη.. βδομάδα , γίναμε εφτά μηνών .για την τρίτη δόση του δεύτερου εμβολίου..μετά δε ξέρω πότε ξαναπάμε..bexero δε θα κάνουμε.

Εμείς εδώ...όλα καλά γενικά..προσπαθούμε να φάει ..το μεσημεριανό δε το δέχεται το ρυζαλευρο της αρέσει πολύ ..ίσως επειδή είναι ουδέτερο σε γεύση σαν τι γάλα που ανέφερε μια κοπέλα παραπάνω ..

Γενικά θέλει υπομονή κ εγώ δεν έχω κ πολύ όπως και με την γκρίνια όταν τα πιάνει..εμείς σε γενικές γραμμές είμαστε καλά αν κ έχει χαλάσει ο ύπνος τα βράδια αλλά παλεύεται ..

Κορίτσια γενικά πρέπει να βγαίνουμε έξω..εγώ αυτό έχω καταλάβει..περιμένω το σουκου πώς κ πως για κανονίσουμε διάφορα..είναι πολύ δύσκολη η Κλεισούρα κ Μ ένα μωράκι ειδικά αν είναι άσχημες οι ημέρες από γκρίνια..εσιιστε ηρωίδες και σας θαυμάζω !

επίσης ξεκίνησα κολυμβητήριο μπας και φταίξει λίγο το σώμα μου εν όψει κ της βάφτισης..έστω λίγες φορές τη βδομάδα .κάτι είναι κ αυτό.

Έχει ξεκινήσει καμιά κοπέλα baby swiiming ;

 

Καλησπέρα!

Εμείς μια καλά και μια με γκρίνια είμαστε! Για το φαγητό δεν μπορώ να πω ότι τρώει, αλλά και εδώ μια δοκιμάζει, καταπίνει και λίγο, μια αρνείται! Δεν έχω εντοπίσει ακόμη κάτι που να της αρέσει ή όχι, γιατί το ίδιο φαγητό τη μία θα το δοκιμάσει και την άλλη ούτε να το φτύσει 😂

Με τη γκρίνια και εγώ πλέον δεν έχω υπομονή... άσε που δυο βδομάδες τώρα μας έφαγε η κλεισούρα γιατί τη μια αρρωστήσαμε (εγώ δλδ, η μικρή την έβγαλε μόνο με μύξες) και τηβ άλλη πάνω που συνήλθα χτύπησα το πόδι μου...🤦‍♀️ Από αύριο όμως φτου ξελευθερία! Πρώτα ο Θεός...

Πολύ καλά κάνεις για το κολυμβητηριο! Θα σε αναζωογονήσει και θα σε χαλαρώσει! Μακάρι να μπορούσα κ εγώ να ξεκλέψω κάποιες ώρες την εβδομάδα μπας και κουνηθεί λίγο το αίμα στις φλέβες μου γιατί από το πολύ το καθισιό τελευταία κοντεύει να πήξει 🤣!

Εμεις ξεκινήσαμε baby swimming εδώ και πολύ καιρό και είναι το καλύτερο πράγμα που κάνουμε! Περιμένω πώς κ πώς κάθε εβδομάδα αυτό το μισαωρακι να ξεδώσουμε λίγο! Είναι ταλαιπωρία βέβαια μετά (πλύσιμο, στέγνωμα κλπ) έχει και πολλή γκρίνια η μικρή μετά γιατί είναι κουρασμένη, νυσταγμένη και πεινασμένη, αλλά αυτό το μισάωρο μας ευχαριστεί και τις δύο! Αν έχεις κοντά στο σπίτι σου το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλά είμαστε κοπέλα μου πως περάσατε το 3 ήμερο ; 
κανονικά πρέπει να βγαίνουμε το ξέρω αλλά δεν είναι τόσο εύκολο δεν βοηθάει ούτε το μωρο, ούτε η δουλειά του αντρα μου, ούτε το ότι δεν εγω παρέα δυστηχως.. έχω την αυλη αλλά και πάλι δεν αλλάζει κατι μην νομίζεις.. 

είσαι τυχερη αν μπορείς τα ΣΚ να κανονίζεις και από κατι 

Από γκρίνια έχω πολύ, ευτυχώς κοιμάται το βράδυ σερί όποτε πάλι καλά ξεκουράζομαι.. με το φαγητό μου έκανε πίσω γύρισμα τρώει 50ml τώρα.. φαντάζομαι είναι φάση θα περάσει.. ρυζάλευρο δεν μας έδωσε εμάς.. για την ώρα κάνω εισαγωγή στο κοτόπουλο και την άλλη βδομαδα μοσχάρι.. από 7ο μήνα θα βάλουμε και αλλά.. 

ωωω μπράβο σου που κανείς κατι για τον εαυτό σου… μακάρι να μπορούσα και εγω.. εμείς δεν έχουμε τέτοια εδώ στο χωριό baby swimming 😅

οταν μπει το καλοκαίρι θα την πάω θάλασσα μια και καλή  🤣

Κορίτσια κανένα δοντάκι έχετε βγάλει ;

Καλησπέρα!

Απο δόντια τπτ ακόμη! Αν κ μας είπε η παιδίατρος ότι ετοιμάζονται τα 2 τα κάτω τα μπροστά, εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στα ούλα της όπως τα βλέπω...βέβαια τρίβεται κ δαγκώνει ό,τι μα ό,τι βρει... Εσείς;

Αχ θάλασσα!! Πώς και πώς την περιμένω! Κάθε Σεπτέμβρη-Οκτώβρη αρχίζω κ μετράω αντίστροφα για το καλοκαίρι! Εσείς είστε κ τυχεροί την έχετε δίπλα σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!

Απο δόντια τπτ ακόμη! Αν κ μας είπε η παιδίατρος ότι ετοιμάζονται τα 2 τα κάτω τα μπροστά, εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά στα ούλα της όπως τα βλέπω...βέβαια τρίβεται κ δαγκώνει ό,τι μα ό,τι βρει... Εσείς;

Αχ θάλασσα!! Πώς και πώς την περιμένω! Κάθε Σεπτέμβρη-Οκτώβρη αρχίζω κ μετράω αντίστροφα για το καλοκαίρι! Εσείς είστε κ τυχεροί την έχετε δίπλα σας! 

Ναι δίπλα την έχουμε την θάλασσα αλλά ποτε θα πηγαίνουμε δεν ξέρω 😅 

και εγω τίποτα από δοντια ακόμα μου είπε ότι είναι πρησμένο τα ούλα τα κάτω αλλά δεν έχω δει να βγαίνει κάτι.. σαλια αρκετά βάζει τα πάντα στο στομα χερι μεσιτικά ότι βρει 

Αχ τι ωραία μπράβο που πάτε με το μωρο για baby swimming 😊 βρήκες καμία μανούλα εκεί να κάνετε παρεούλα ; Περαστικά κιολας το χτυπησες πολύ το πόδι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι δίπλα την έχουμε την θάλασσα αλλά ποτε θα πηγαίνουμε δεν ξέρω 😅 

και εγω τίποτα από δοντια ακόμα μου είπε ότι είναι πρησμένο τα ούλα τα κάτω αλλά δεν έχω δει να βγαίνει κάτι.. σαλια αρκετά βάζει τα πάντα στο στομα χερι μεσιτικά ότι βρει 

Αχ τι ωραία μπράβο που πάτε με το μωρο για baby swimming 😊 βρήκες καμία μανούλα εκεί να κάνετε παρεούλα ; Περαστικά κιολας το χτυπησες πολύ το πόδι ; 

Αααχ κ εγώ αυτό σκεφτόμουν όταν ξεκινήσαμε, ωραία ευκαιρία να γνωριστώ με μανούλες να πηγαίνουμε βολτίτσες μετά το μάθημα...αμ δε! Είναι όλα τόσο κουρασμένα και πεινασμένα, που κοιτάμε όπως όπως να τα ετοιμάσουμε κ να πάμε σπίτι. Εννοείται πως ταΐζουμε εκεί πριν φύγουμε κ μέχρι να ετοιμαστούμε είμαστε κ εμείς πλέον ρετάλια...οπότε το μόνο που θέλεις είναι να γυρίσεις σπίτι... το άλλο κακό είναι ότι έχουμε μόνο μισή ώρα τη βδομάδα, οπότε πόσο να γνωριστείς με την άλλη... και τέλος τα περισσότερα είναι αγόρια στο τμήμα, οπότε αλλάζουν σε άλλα αποδυτήρια και έτσι δεν υπάρχει επιπλέον επαφή με τις άλλες μανούλες, παρά μόνο στο μισάωρο μέσα στην πισίνα. Κάποια κοριτσάκια που ερχόντουσαν πλέον δεν έρχονται οπότε επι της ουσίας μόνες μας είμαστε στα αποδυτήρια... Και όπως λέγαμε κ τις προάλλες, ως κλειστή που είμαι δεν παίρνω την πρωτοβουλία για συνάντηση πέραν του κολυμβητηρίου...οπότε τα ίδια παντελακη μου τα ίδια Παντελή μου. Γι αυτό σου λέω, στον παιδικό έχω εναποθέσει τις ελπίδες μου 😂

Το πόδι ναι το χτύπησα αρκετά, το δαχτυλάκι οπότε τις πρώτες μέρες ούτε να περπατήσω μπορούσα καλά καλά. Σήμερα ευτυχώς αν και φουλ μελανιασμένο κ ακόμη τουμπανιασμενο, δεν πονάω παρά ελάχιστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι δίπλα την έχουμε την θάλασσα αλλά ποτε θα πηγαίνουμε δεν ξέρω 😅 

και εγω τίποτα από δοντια ακόμα μου είπε ότι είναι πρησμένο τα ούλα τα κάτω αλλά δεν έχω δει να βγαίνει κάτι.. σαλια αρκετά βάζει τα πάντα στο στομα χερι μεσιτικά ότι βρει 

Αχ τι ωραία μπράβο που πάτε με το μωρο για baby swimming 😊 βρήκες καμία μανούλα εκεί να κάνετε παρεούλα ; Περαστικά κιολας το χτυπησες πολύ το πόδι ; 

Αχ είναι που δουλεύει κ ο δικός σου τόσο πολύ...ε θα ξεκλέψει στις αρχές από σκ απογευματάκια να πηγαίνετε μαζί κ όταν νοιώσεις ασφάλεια θα πηγαίνεις μόνη σου με τη μικρή...ή άμα θα κατέβει κ η μαμά σου τότε μαζί της. Θα βρεις τον τρόπο και μια χαρά θα πηγαίνετε! Κ μόνο όμως που είναι δίπλα σας μεγάλη υπόθεση. Εμείς αν κι έχουμε τη Χαλκιδική, όσο να ναι το σκέφτεσαι για αυθημερόν. Ήδη τα τελευταία χρόνια λόγω κούρασης αποφεύγαμε τα αυθημερόν, οπότε τώρα με τη μικρή δε μας βλέπω καν, παρά μόνο αν καταφέρουμε διακοπές...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλά είμαστε κοπέλα μου πως περάσατε το 3 ήμερο ; 
κανονικά πρέπει να βγαίνουμε το ξέρω αλλά δεν είναι τόσο εύκολο δεν βοηθάει ούτε το μωρο, ούτε η δουλειά του αντρα μου, ούτε το ότι δεν εγω παρέα δυστηχως.. έχω την αυλη αλλά και πάλι δεν αλλάζει κατι μην νομίζεις.. 

είσαι τυχερη αν μπορείς τα ΣΚ να κανονίζεις και από κατι 

Από γκρίνια έχω πολύ, ευτυχώς κοιμάται το βράδυ σερί όποτε πάλι καλά ξεκουράζομαι.. με το φαγητό μου έκανε πίσω γύρισμα τρώει 50ml τώρα.. φαντάζομαι είναι φάση θα περάσει.. ρυζάλευρο δεν μας έδωσε εμάς.. για την ώρα κάνω εισαγωγή στο κοτόπουλο και την άλλη βδομαδα μοσχάρι.. από 7ο μήνα θα βάλουμε και αλλά.. 

ωωω μπράβο σου που κανείς κατι για τον εαυτό σου… μακάρι να μπορούσα και εγω.. εμείς δεν έχουμε τέτοια εδώ στο χωριό baby swimming 😅

οταν μπει το καλοκαίρι θα την πάω θάλασσα μια και καλή  🤣

Κορίτσια κανένα δοντάκι έχετε βγάλει ;

Ούτε εμείς δοντακια ακόμα! Μας είπε όταν τον είδε ότι είναι νωρίς ακόμα! Δεν φαίνεται κάτι δλδ.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...