Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 14 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλημέρα! Εγώ πιστεύω ότι βλέπουν. Τόσα ερεθίσματα έχουν μέσα στη μέρα. Πιστεύω ότι αποτυπώνονται στο υποσυνείδητό τους κ μετά βλέπουν όνειρα. Δεν μπορώ να βρω άλλη εξήγηση για το κλάμα αλλά κ το χαμόγελο μέσα στον ύπνο τους...

Ρώτησα σήμερα που πήγαμε. Όνειρα βλέπει ο καημένος 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορούμε να ξεκινήσουμε κ εμείς φαγητό οπότε θέλουμε αν θελουμε! Αντί για τον 6ο τώρα.... Με λαχανικά !!! Και λογικά από την βδομάδα θα τον ξεκινήσω! Για να δούμε τι θα δούμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Μπορούμε να ξεκινήσουμε κ εμείς φαγητό οπότε θέλουμε αν θελουμε! Αντί για τον 6ο τώρα.... Με λαχανικά !!! Και λογικά από την βδομάδα θα τον ξεκινήσω! Για να δούμε τι θα δούμε! 

Καλημέρα κορίτσια 

καλη αρχή λοιπόν θα περιμένουμε εντυπώσεις από τις τροφες 😊

ναι μωρέ βλέπουν και όνειρα τα μωράκια και εμένα εχτές το μεσημέρι εκεί που κοιμόταν άρχισε να τσιρίζει να κλαει πήγα να την δω και ήταν τρομαγμένη η καημένη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Μπορούμε να ξεκινήσουμε κ εμείς φαγητό οπότε θέλουμε αν θελουμε! Αντί για τον 6ο τώρα.... Με λαχανικά !!! Και λογικά από την βδομάδα θα τον ξεκινήσω! Για να δούμε τι θα δούμε! 

καλημέρα, καλή αρχή και σε σας λοιπόν. να μας πεις εντυπώσεις. ναι βλέπουν όνειρα μου το είπε κ εμένα η παιδίατρος.εμενα χθες πρώτη φορά μέσα στον ύπνο του γέλαγε με χαχανητο.δεν μπορούσα να κρατηθώ απ τα γέλια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσιαααααα!!!!!! Επειδή εμείς ξεκινάμε τροφές στον 5ο μήνα μας είπε η γιατρός αλεσμένα να τον ξεκινήσω . 

Ωραία! Κ εγώ έτσι ήθελα άλλωστε! 

Κ έρχεται η μέρα να ξεκινήσουμε!!!! Ετοιμάζω το καρότο εγώ στον ατμό (με αυτό το δίχτυ στην κατσαρόλα ) το βάζω στο μπλέντερ μετά τπτ... Το αδειάζω στο μουλτι πάλι τπτ!!! Παντού κομμάτια κ όχι κρέμα! 🤣🤣🤣🤣🤣🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ Έβαλα κ ελάχιστο νερό πάλι τπτ!!!! 

Καλά ο μικρός όρμηξε στο κουτάλι το έπιασε με το χέρι το άρπαξε το καρότο 🥕 μόλις το "έφαγε" το έφτυσε 🤣🤣🤣🤣 αλλά πώς τα αλέθουμε τα λαχανικά????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Βρε κοριτσιαααααα!!!!!! Επειδή εμείς ξεκινάμε τροφές στον 5ο μήνα μας είπε η γιατρός αλεσμένα να τον ξεκινήσω . 

Ωραία! Κ εγώ έτσι ήθελα άλλωστε! 

Κ έρχεται η μέρα να ξεκινήσουμε!!!! Ετοιμάζω το καρότο εγώ στον ατμό (με αυτό το δίχτυ στην κατσαρόλα ) το βάζω στο μπλέντερ μετά τπτ... Το αδειάζω στο μουλτι πάλι τπτ!!! Παντού κομμάτια κ όχι κρέμα! 🤣🤣🤣🤣🤣🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ Έβαλα κ ελάχιστο νερό πάλι τπτ!!!! 

Καλά ο μικρός όρμηξε στο κουτάλι το έπιασε με το χέρι το άρπαξε το καρότο 🥕 μόλις το "έφαγε" το έφτυσε 🤣🤣🤣🤣 αλλά πώς τα αλέθουμε τα λαχανικά????? 

Κοιτα εγω τα βάζω μέσα σε νερό και τα βράζω και μετά τα αλέθω μόνο καρότο έβαλες ; 
επισης επειδή δεν μπορούσα και εγω να τα αλέσω, αγόρασα ράβδο μπλέντερ και σώθηκα τα κάνει πολύ καλά και ας βάζω μικρή ποσότητα 

χαχαχα ήταν η πρώτη επαφή τουλάχιστον άνοιξε το στομα για να φαει πολύ βασικό 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Βρε κοριτσιαααααα!!!!!! Επειδή εμείς ξεκινάμε τροφές στον 5ο μήνα μας είπε η γιατρός αλεσμένα να τον ξεκινήσω . 

Ωραία! Κ εγώ έτσι ήθελα άλλωστε! 

Κ έρχεται η μέρα να ξεκινήσουμε!!!! Ετοιμάζω το καρότο εγώ στον ατμό (με αυτό το δίχτυ στην κατσαρόλα ) το βάζω στο μπλέντερ μετά τπτ... Το αδειάζω στο μουλτι πάλι τπτ!!! Παντού κομμάτια κ όχι κρέμα! 🤣🤣🤣🤣🤣🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️🤷🏽‍♀️ Έβαλα κ ελάχιστο νερό πάλι τπτ!!!! 

Καλά ο μικρός όρμηξε στο κουτάλι το έπιασε με το χέρι το άρπαξε το καρότο 🥕 μόλις το "έφαγε" το έφτυσε 🤣🤣🤣🤣 αλλά πώς τα αλέθουμε τα λαχανικά????? 

Εμενα μου είπε για αρχή κατσαρόλα βράσιμο κανονικό σε κομμάτια για να μαλακώσουν. Κ αργότερα ατμομαγειρας.λοιπον σήμερα βάλαμε κ εμείς καρότο πατάτα κολοκυθάκι τα έβρασα κ με ζουμακι απ το βράσιμο τα έκανα στο μπλέντερ.φαγαμε 5 κουταλιές κ μετά σφραγισαμε το στομα κ γυρνάγαμε απ την άλλη. τόσο πολύ του άρεσε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

Εμενα μου είπε για αρχή κατσαρόλα βράσιμο κανονικό σε κομμάτια για να μαλακώσουν. Κ αργότερα ατμομαγειρας.λοιπον σήμερα βάλαμε κ εμείς καρότο πατάτα κολοκυθάκι τα έβρασα κ με ζουμακι απ το βράσιμο τα έκανα στο μπλέντερ.φαγαμε 5 κουταλιές κ μετά σφραγισαμε το στομα κ γυρνάγαμε απ την άλλη. τόσο πολύ του άρεσε....

Ναι και εγω έτσι τα κάνω απλά δεν βάζω νεράκι μέσα τα χτυπάει και έτσι 

δεν έχω μαγειρέψει ποτε στον ατμό 

Υπομονή μια έτσι μια αλλιώς είναι εμένα πάλι τώρα τρώει πιο πολύ τα φρούτα απο τα λαχανικά.. τι να πεις.. 🤪 μια τρελα 

λαδι δεν βάζετε ; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Για να σας παρηγορήσω αν και εμείς εχθές ξεκινήσαμε φαγητό, τζίφος! Δε το θέλει για κανέναν λόγο! Απογοητεύτηκα να πω την αλήθεια γιατί περίμενα ότι τουλάχιστον θα έτρωγε έστω μία κουταλιά και μετά θα σφράγιζε στόμα! Αλλά τπτ! Την ξεκίνησα με πατάτα αλεσμένη, η οποία σε υφή βγήκε πιο τέλεια από κάθε πουρέ πατάτας που έχω κάνει και νόστιμη μπορώ να πω, αλλά τπτ. Δοκίμασε στην άκρη της γλώσσας και ξίνησε τη μούρη της. Ξαναπροσπαθησα και με το δάχτυλό μου αλλά τπτ. Την έβγαζε έξω!

Σήμερα της την εκανα με κοτόπουλο πάλι τα ίδια. Βέβαια να σημειώσω ότι εχθές έκανε εμβόλιο και το βράδυ ανέβασε πυρετό. Δε το περίμενα γιατί στα προηγούμενα εμβόλια δεν είχε καμιά αντίδραση και μου ήρθε ξαφνικό. Ευτυχώς όμως είχε διάθεση, παρά τον πυρετό. Σήμερα όλη μέρα είναι με δέκατα και αναρωτιέμαι μη τυχόν δεν είναι από το εμβόλιο αλλά περνάει καμιά ίωση, παρόλο που εμείς είμαστε καλά. Όσο τη βλέπω ευδιάθετη δεν ανησυχώ αλλά τα δέκατα γενικά με προβληματίζουν πιο πολύ από έναν πυρετό. Πάντως και στον θηλασμό σήμερα έφαγε πολύ λιγότερο...

Δεν ξέρω αύριο πώς να το χειριστώ το φαγητό της...να ξαναπροσπαθησω, ή να το αφήσω 1-2 μέρες να συνέλθει λίγο και μετά πάλι; Φυσικά δε θα της δώσω πάλι πατάτα αλλά καροτακι σκέφτομαι.

Ευτυχως στο φαγητό τα βρήκαμε με την παιδίατρο και μου εξήγησε ότι συστήνει τα βρεφικά γιαούρτια όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή από τους 6 μήνες και μετά αδειάζουν οι αποθήκες σιδήρου των βρεφών και λαμβάνοντας τα συγκεκριμένα γιαούρτια είναι σίγουρο ότι θα απορροφήσουν τον σίδηρο που χρειάζονται. Φυσικά αρνήθηκα και πάλι οπότε πήγαμε κατευθείαν στο κρέας. Αν όμως μου κάνει νούμερα βρε κορίτσια και δε μου το τρώει τι θα κάνω; Φοβάμαι ότι από το άγχος μου στο τέλος θα της δωσω βρεφικό γιαούρτι...όχι ότι θα το κάνω από την πρώτη βδομάδα, αλλά αν μου πάει κανά μήνα έτσι η ιστορία αναγκαστικά θα της δώσω. Μέχρι τότε ελπίζω μήπως και με άλλους συνδυασμούς και με ελαιόλαδο, λεμονακι κλπ να δεχθεί το φαγητό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 

Για να σας παρηγορήσω αν και εμείς εχθές ξεκινήσαμε φαγητό, τζίφος! Δε το θέλει για κανέναν λόγο! Απογοητεύτηκα να πω την αλήθεια γιατί περίμενα ότι τουλάχιστον θα έτρωγε έστω μία κουταλιά και μετά θα σφράγιζε στόμα! Αλλά τπτ! Την ξεκίνησα με πατάτα αλεσμένη, η οποία σε υφή βγήκε πιο τέλεια από κάθε πουρέ πατάτας που έχω κάνει και νόστιμη μπορώ να πω, αλλά τπτ. Δοκίμασε στην άκρη της γλώσσας και ξίνησε τη μούρη της. Ξαναπροσπαθησα και με το δάχτυλό μου αλλά τπτ. Την έβγαζε έξω!

Σήμερα της την εκανα με κοτόπουλο πάλι τα ίδια. Βέβαια να σημειώσω ότι εχθές έκανε εμβόλιο και το βράδυ ανέβασε πυρετό. Δε το περίμενα γιατί στα προηγούμενα εμβόλια δεν είχε καμιά αντίδραση και μου ήρθε ξαφνικό. Ευτυχώς όμως είχε διάθεση, παρά τον πυρετό. Σήμερα όλη μέρα είναι με δέκατα και αναρωτιέμαι μη τυχόν δεν είναι από το εμβόλιο αλλά περνάει καμιά ίωση, παρόλο που εμείς είμαστε καλά. Όσο τη βλέπω ευδιάθετη δεν ανησυχώ αλλά τα δέκατα γενικά με προβληματίζουν πιο πολύ από έναν πυρετό. Πάντως και στον θηλασμό σήμερα έφαγε πολύ λιγότερο...

Δεν ξέρω αύριο πώς να το χειριστώ το φαγητό της...να ξαναπροσπαθησω, ή να το αφήσω 1-2 μέρες να συνέλθει λίγο και μετά πάλι; Φυσικά δε θα της δώσω πάλι πατάτα αλλά καροτακι σκέφτομαι.

Ευτυχως στο φαγητό τα βρήκαμε με την παιδίατρο και μου εξήγησε ότι συστήνει τα βρεφικά γιαούρτια όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή από τους 6 μήνες και μετά αδειάζουν οι αποθήκες σιδήρου των βρεφών και λαμβάνοντας τα συγκεκριμένα γιαούρτια είναι σίγουρο ότι θα απορροφήσουν τον σίδηρο που χρειάζονται. Φυσικά αρνήθηκα και πάλι οπότε πήγαμε κατευθείαν στο κρέας. Αν όμως μου κάνει νούμερα βρε κορίτσια και δε μου το τρώει τι θα κάνω; Φοβάμαι ότι από το άγχος μου στο τέλος θα της δωσω βρεφικό γιαούρτι...όχι ότι θα το κάνω από την πρώτη βδομάδα, αλλά αν μου πάει κανά μήνα έτσι η ιστορία αναγκαστικά θα της δώσω. Μέχρι τότε ελπίζω μήπως και με άλλους συνδυασμούς και με ελαιόλαδο, λεμονακι κλπ να δεχθεί το φαγητό...

Καλημέρα κορίτσια 

κοιτα νομίζω είναι φάση θέλει χρόνο να συνηθίσουν το καινούργιο εμένα στην αρχή έφαγε 4-5 κουταλιές μετά το σφράγισε λέω μπα δεν της αρέσουν τα φρούτα ας δοκιμάσω λαχανικά μετά πάλι το άνοιξε έτρωγε και τώρα τρώει πιο πολύ τα φρούτα από τα λαχανικά

αλλά πιστεύαμε ότι θα φανε γιατί τα έβλεπες να δείχνουν ενδιαφέρον με το φαγητό μας και λέμε ααα ωραία θα φανε και τελικά δεν ανοίγουν στομα και απογοητευόμαστε 

εγω της προσφέρω κάθε μέρα φαγητό άλλες τρώει άλλες τρώει αλλά λίγο το μόνο που κάνω είναι να αλλαζω το φαγητό ή την ωρα που την ταΐζω  αλλά την διαδικασία δεν την σταμάτησα 

επειδή είναι αρχή ακόμα δώσε λίγο χρόνο καμία βδομαδα θα έλεγα και αν δεν το ανοίγει τότε παρε και πες της μμμ δεν το θέλει ίσως δοκιμάσεις με φρούτα μετα 

Εμενε ειπε θα δοκιμασουμε μια φρούτα μια λαχανικά πρώτα και αν δεν ανοίγει καθόλου το στομα τότε μπορεί να δοκιμάσουμε του εμπορίου αλλά το έχουμε σαν τελευταία επιλογή αυτό για την ώρα δεν χρειάστηκε… περιμένω να παμε αρχές τους μήνα να δούμε αν θα αρχίσουμε το κρέας

Όσο για τον πυρετο πιστεύω είναι από το εμβόλιο.. την έδωσες τίποτα ; Κανένα ντεπον σιρόπι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

κοιτα νομίζω είναι φάση θέλει χρόνο να συνηθίσουν το καινούργιο εμένα στην αρχή έφαγε 4-5 κουταλιές μετά το σφράγισε λέω μπα δεν της αρέσουν τα φρούτα ας δοκιμάσω λαχανικά μετά πάλι το άνοιξε έτρωγε και τώρα τρώει πιο πολύ τα φρούτα από τα λαχανικά

αλλά πιστεύαμε ότι θα φανε γιατί τα έβλεπες να δείχνουν ενδιαφέρον με το φαγητό μας και λέμε ααα ωραία θα φανε και τελικά δεν ανοίγουν στομα και απογοητευόμαστε 

εγω της προσφέρω κάθε μέρα φαγητό άλλες τρώει άλλες τρώει αλλά λίγο το μόνο που κάνω είναι να αλλαζω το φαγητό ή την ωρα που την ταΐζω  αλλά την διαδικασία δεν την σταμάτησα 

επειδή είναι αρχή ακόμα δώσε λίγο χρόνο καμία βδομαδα θα έλεγα και αν δεν το ανοίγει τότε παρε και πες της μμμ δεν το θέλει ίσως δοκιμάσεις με φρούτα μετα 

Εμενε ειπε θα δοκιμασουμε μια φρούτα μια λαχανικά πρώτα και αν δεν ανοίγει καθόλου το στομα τότε μπορεί να δοκιμάσουμε του εμπορίου αλλά το έχουμε σαν τελευταία επιλογή αυτό για την ώρα δεν χρειάστηκε… περιμένω να παμε αρχές τους μήνα να δούμε αν θα αρχίσουμε το κρέας

Όσο για τον πυρετο πιστεύω είναι από το εμβόλιο.. την έδωσες τίποτα ; Κανένα ντεπον σιρόπι ; 

Καλημέρα!!

Τουλαχιστον εσένα την πρώτη φορά έφαγε 4-5 κουτ, εμένα ούτε 1 κουταλιά ολόκληρη... τεσπα ναι θα δώσω χρόνο δε γίνεται κ αλλιώς...

Ναι αφού είδα ότι ο πυρετός ανέβαινε, δεν περίμενα να φτάσει 38,5 που λένε, της έδωσα... στα δέκατα όχι δεν έδωσα κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bestrongμην απογοήτευσαι και εμείς στην ίδια κατάσταση ειμαστε.εχω βάλει να φτιάξω το μεσημεριανό με την ελπίδα ότι θα φάει έστω μια κουταλιά παραπάνω.χθες έδειξε ότι δεν του αρέσει καθόλου.θα το κάνω πιο αραιό σήμερα μηπωςδεν του άρεσε η υφή

.και εγώ αυτό σκεφτόμουν αν δεν του αρέσει ούτε αυτό τι θα κάνω..

καλά έκανες κ έδωσες ντεπονακι εμείς έχουμε κ τα ούλα κ μυξες και είναι μια συνεχόμενη γκρίνια όλη μας ή ημέρα.

@Elkτι καλά που εσείς τα πατε καλύτερα με το φαγητό. τι βάζεις από λαχανικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

@Bestrongμην απογοήτευσαι και εμείς στην ίδια κατάσταση ειμαστε.εχω βάλει να φτιάξω το μεσημεριανό με την ελπίδα ότι θα φάει έστω μια κουταλιά παραπάνω.χθες έδειξε ότι δεν του αρέσει καθόλου.θα το κάνω πιο αραιό σήμερα μηπωςδεν του άρεσε η υφή

.και εγώ αυτό σκεφτόμουν αν δεν του αρέσει ούτε αυτό τι θα κάνω..

καλά έκανες κ έδωσες ντεπονακι εμείς έχουμε κ τα ούλα κ μυξες και είναι μια συνεχόμενη γκρίνια όλη μας ή ημέρα.

@Elkτι καλά που εσείς τα πατε καλύτερα με το φαγητό. τι βάζεις από λαχανικά?

Από λαχανικά βάζω πατάτα καρότο κρεμμύδι κολοκυθάκι μια κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο και θα προσθέσω τώρα το σέλινο εσυ ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλημέρα!!

Τουλαχιστον εσένα την πρώτη φορά έφαγε 4-5 κουτ, εμένα ούτε 1 κουταλιά ολόκληρη... τεσπα ναι θα δώσω χρόνο δε γίνεται κ αλλιώς...

Ναι αφού είδα ότι ο πυρετός ανέβαινε, δεν περίμενα να φτάσει 38,5 που λένε, της έδωσα... στα δέκατα όχι δεν έδωσα κάτι...

Μην νομίζεις ότι στην αρχη άνοιξε το στομα από μόνη της να φαει εγω την έκανα καμία χαζομάρα γελούσε και την έβαζα το κουτάλι μέσα στο στομα 

μετα βέβαια το κατάλαβε και δεν το άνοιγε.. πέρασαν μερικές μερες και αφού την αλλαξα από φρούτα σε λαχανικά το άνοιξε δειλά δειλά 

Θα το βρείτε θέλει χρόνο.. 

Μετά αν δεν τρώει την βάζεις αμέσως στήθος ; Νερό δίνεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Από λαχανικά βάζω πατάτα καρότο κρεμμύδι κολοκυθάκι μια κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο και θα προσθέσω τώρα το σέλινο εσυ ;

καρότο πατάτα κολοκυθάκι κ λίγο ελαιόλαδο. σήμερα λιγότερο από χθες...άστα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κοιτα εγω τα βάζω μέσα σε νερό και τα βράζω και μετά τα αλέθω μόνο καρότο έβαλες ; 
επισης επειδή δεν μπορούσα και εγω να τα αλέσω, αγόρασα ράβδο μπλέντερ και σώθηκα τα κάνει πολύ καλά και ας βάζω μικρή ποσότητα 

χαχαχα ήταν η πρώτη επαφή τουλάχιστον άνοιξε το στομα για να φαει πολύ βασικό 😊

Ναι είπαμε να κρατήσουμε εισαγωγές για αλλεργίες. Κ έτσι ξεκινήσαμε μόνο με καρότο! Εσείς κρατάτε εισαγωγές??? Σήμερα τα έκανα με ράβδο μπλέντερ κ έγινε μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κορίτσια τώρα που δειλά δειλά ξεκινήσαμε κ εμείς πιστεύω πως πρέπει να δώσουμε χώρο και χρόνο στα μικρά μας να προσαρμοστούν στην ίδεα του φαγητού! Όπως κ στην ιδέα του νερού!!!! Όσο δύσκολο κ να είναι έχει την πλάκα τους!!! 

Επίσης με αυτό το καρότο 🥕 γιατί βάφουν όλα????? 🤣🤣🤣🤣 

Καλή σαρακοστή να έχουμε!!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Πάντως κορίτσια τώρα που δειλά δειλά ξεκινήσαμε κ εμείς πιστεύω πως πρέπει να δώσουμε χώρο και χρόνο στα μικρά μας να προσαρμοστούν στην ίδεα του φαγητού! Όπως κ στην ιδέα του νερού!!!! Όσο δύσκολο κ να είναι έχει την πλάκα τους!!! 

Επίσης με αυτό το καρότο 🥕 γιατί βάφουν όλα????? 🤣🤣🤣🤣 

Καλή σαρακοστή να έχουμε!!!! 🥰

Καλημέρα κορίτσια καλή Σαρακοστή 

ναι κρατάμε εισαγωγές ανα 2 μερες προσθέτω τώρα μου έχει μείνει το σέλινο.. εμένα την πατάτα μου την έβαλε  με καρότο και το λαδι αυτά μπήκαν ολα μαζι τα αλλά πάνε ένα ένα 

Γίνεται πιο καλά με το ράβδο μπλέντερ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και δεν είχα το αγόρασα για αυτό τον λόγο 

χαχαχα που να δεις πως βάφει η μπανάνα δεν φεύγει με τίποτα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια καλή Σαρακοστή 

ναι κρατάμε εισαγωγές ανα 2 μερες προσθέτω τώρα μου έχει μείνει το σέλινο.. εμένα την πατάτα μου την έβαλε  με καρότο και το λαδι αυτά μπήκαν ολα μαζι τα αλλά πάνε ένα ένα 

Γίνεται πιο καλά με το ράβδο μπλέντερ έμεινα πολύ ευχαριστημένη και δεν είχα το αγόρασα για αυτό τον λόγο 

χαχαχα που να δεις πως βάφει η μπανάνα δεν φεύγει με τίποτα 😅

Κ εμένα Μ είπε ότι συνήθως αυτά δεν προκαλούν αλλεργίες. Κ αν θέλω ένα ένα τουλάχιστον με μια μέρα διαφορά και όχι τρείς. Αλλά είπα να τα κρατήσω έτσι κ αλλιώς σιγά την ποσότητα που τρώει τώρα. 

Και η μπανάνα 🍌 ε????? Ωραιαααααα!!!!!!! Μα τι στο καλό !!!!! 🤣🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Κ εμένα Μ είπε ότι συνήθως αυτά δεν προκαλούν αλλεργίες. Κ αν θέλω ένα ένα τουλάχιστον με μια μέρα διαφορά και όχι τρείς. Αλλά είπα να τα κρατήσω έτσι κ αλλιώς σιγά την ποσότητα που τρώει τώρα. 

Και η μπανάνα 🍌 ε????? Ωραιαααααα!!!!!!! Μα τι στο καλό !!!!! 🤣🤣🤣🤣 

Ναι εμένα έτσι μου είπε δεν προκαλούν αλλεργία και τα έβαλε ολα μαζί 

η μπανάνα μαυρίζει και αφηνει στάμπα μαύρη δεν βγαίνει με τίποτα 😤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι εμένα έτσι μου είπε δεν προκαλούν αλλεργία και τα έβαλε ολα μαζί 

η μπανάνα μαυρίζει και αφηνει στάμπα μαύρη δεν βγαίνει με τίποτα 😤

Μαύρη????? Παναγία μου!!!! Τι θα κάνουμε???? 🤣🤣🤣🤣 Μάλλον θα πρέπει να έχουμε ρούχα μόνο για τάισμα! 😜😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Μαύρη????? Παναγία μου!!!! Τι θα κάνουμε???? 🤣🤣🤣🤣 Μάλλον θα πρέπει να έχουμε ρούχα μόνο για τάισμα! 😜😜😜

ναι θέλει λίγο προσοχή εμενα η σαλιάρες έγιναν χάλια 😅 

τώρα έχω πάρει μια σιλικόνη αλλά δεν την έσω δοκιμάσει

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2023 at 12:41 ΜΜ, ο/η Katerina. είπε:

@Bestrongμην απογοήτευσαι και εμείς στην ίδια κατάσταση ειμαστε.εχω βάλει να φτιάξω το μεσημεριανό με την ελπίδα ότι θα φάει έστω μια κουταλιά παραπάνω.χθες έδειξε ότι δεν του αρέσει καθόλου.θα το κάνω πιο αραιό σήμερα μηπωςδεν του άρεσε η υφή

.και εγώ αυτό σκεφτόμουν αν δεν του αρέσει ούτε αυτό τι θα κάνω..

καλά έκανες κ έδωσες ντεπονακι εμείς έχουμε κ τα ούλα κ μυξες και είναι μια συνεχόμενη γκρίνια όλη μας ή ημέρα.

@Elkτι καλά που εσείς τα πατε καλύτερα με το φαγητό. τι βάζεις από λαχανικά?

Αχ προσπαθώ να μην απογοητεύομαι ξέρω ότι όλα τα μωράκια έτσι είναι στην αρχή...αλλά πραγματικά στη θέα του κουταλιού σφραγίζει στόμα και αρχίζει μετά να κλαίει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2023 at 4:27 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Μην νομίζεις ότι στην αρχη άνοιξε το στομα από μόνη της να φαει εγω την έκανα καμία χαζομάρα γελούσε και την έβαζα το κουτάλι μέσα στο στομα 

μετα βέβαια το κατάλαβε και δεν το άνοιγε.. πέρασαν μερικές μερες και αφού την αλλαξα από φρούτα σε λαχανικά το άνοιξε δειλά δειλά 

Θα το βρείτε θέλει χρόνο.. 

Μετά αν δεν τρώει την βάζεις αμέσως στήθος ; Νερό δίνεις ; 

Όχι δε τη βάζω κατευθείαν στήθος, την αφήνω μέχρι να το ζητήσει η ίδια. Νερό δεν προσπάθησα καν να δώσω αφού δεν έφαγε κ τπτ! 😂 Εσύ μετά από πόση ώρα την θηλαζεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Σαρακοστή κορίτσια!

Οπως σας έχω πει, η μικρή στη θέα και μόνο του κουταλιού σφραγίζει στόμα και μετά από λίγο κλαίει... κ εγώ επειδή δεν έχω την υπομονή να προσπαθώ να την κάνω να φάει από το κουτάλι επιχείρησα κομμάτια...

Εχθες λοιπόν την πατάτα αντι να την αλεσω την έκοψα σε μακρόστενα κομμάτια και απλά τα άφησα στον δίσκο της. Στην αρχή δεν έδωσε σημασία, μετά από λίγο έπιασε ένα το ζουλιξε και το πέταξε. Σε άλλη στιγμή μέσα στη μέρα της ξανά πρόσφερα, το ίδιο με τη διαφορά ότι το έγλειψε κιόλας.  Αυτό έγινε ακόμη μία φορά.

Σημερα της έκανα το ίδιο αλλά με καρότο και τρώγαμε κ εμείς από τον δίσκο. Έπιασε κομμάτι το πιπίλισε, έκοψε κομμάτι, το επεξεργάστηκε, το έφτυσε. Την είχαμε ακουμπήσει στο τραπέζι μας καθώς στο καρεκλάκι έκλαιγε. Δίπλα της είχα κ μπωλ με κομματι μοσχαράκι που σκεφτόμουν να το κόψω σε ίνες για να της το προσφέρω. Ε δεν πρόλαβα. Εκεί που είχε στο χέρι το καρότο, το άφησε κ έπιασε το κρέας. Το έβαλε στο στόμα, το πιπίλισε κ αυτό, αλλά μέχρι εκεί. Καπάκι της έβαλα ζωμό από το κρέας στο εκπαιδευτικό ποτηράκι και ήπιε 4 γουλιές. 

Το απόγευμα της ξανά πρόσφερα το κρέας κομμένο σε ίνες αλλά δεν το άγγιξε. Στο τέλος το πολτοποίησα μαζί με λίγο καρότο που είχε περισσέψει, πήγα να της δώσω με κουτάλι μπας και, αλλά τα ίδια. Σφραγισμένο στόμα και κλάμα. Δεν ξέρω αν θα ξαναπροσπαθησω με αλεσμένα κορίτσια, ίσως στα φρούτα από βδομάδα. Δεν έχω καθόλου υπομονή τελικά κ εγώ με το κουτάλι. Αφήστε που δεν μπορώ να την βλέπω έτσι. Δεν θέλω και να την πιέζω. Θα το αφήσω το άλεσμα για τα φρούτα από βδομάδα. Προς το παρόν θα συνεχίσω να προσφέρω μπαστουνακια τα λαχανικά. Όσο για το κρέας τουλάχιστον ήπιε τον ζωμό. Κάτι είναι κ αυτό νομίζω. Πού θα πάει θα το βρούμε σιγά σιγά.

Νερό έχετε δώσει εσείς; Εγώ ακόμη όχι...λέω να φάει και καμιά μπουκιά και μετά. Ή μήπως να μη περιμένω, να αρχίσω από τώρα να το συνηθίζει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...