Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Πήγαμε χθες γιατρό και τελικά η δικιά μας είναι της γραμμής να ξεκινάνε τροφές μόλις κλείσουν και τον 6ο μήνα...οπότε ξεκινάμε τον επόμενο μήνα...

Ωστοσο μου είπε πως αν θέλω μπορώ να της δώσω λίγη μπανανούλα να δοκιμάσει ή βρεφικό γιαούρτι...κ ομολογώ πως δε μου πολυαρεσε αυτό. Για δυο λόγους:

1ον) κατάλαβα από αυτό ότι ξεκινάει με φρούτα, που οκ δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα αλλά φοβούμενη μη μου συνηθίσει στις γλυκές τροφές θα προτιμούσα να μας ξεκινήσει με λαχανικά...βέβαια θα μου πεις κ με λαχανικά να ξεκινήσει όταν δοκιμάσει στη συνέχεια τα φρουτάκια πάλι μπορεί να δείξει προτίμηση στα γλυκά τρόφιμα κ να έχουμε θέμα...οπότε σε αυτό δεν είμαι αρνητική...

2ον) βρεφικό γιαούρτι;;; Μα γιατί...;; Τα περισσότερα έχουν ένα σωρό πρόσθετα και χρωστικές! Γιατί να μη της δώσω κατευθείαν κανονικό γιαούρτι;; Χώρια που και με τα βρεφικά συνηθίζει πάλι τα γλυκά γιατί όπως κ να το κάνουμε τα βρεφικά δεν έχουν την όξινη γεύση του κανονικού γιαουρτιού, ακριβώς για να το δέχονται αβίαστα. Γιατί να μη της δώσω ας πούμε κανονικό πρόβειο ή κατσικίσιο γιαουρτάκι με λίγη μπανανουλα μέσα έτσι για να γλυκάνει λίγο σε περίπτωση που δε το δεχθεί σκέτο λόγω οξύτητας;; 

Επειδη μ έπιασε εξ απίνης με αυτά που μας πρότεινε (είχα την εντύπωση ότι ακολουθεί άλλη γραμμή από τη γενικότερη στάση της) δε της εξέφρασα τους παραπάνω προβληματισμούς μου. Άλλωστε είπε πως την επόμενη φορά που θα πάμε θα μας εξηγήσει αναλυτικά τι και πώς...

Εσείς τι άποψη έχετε βρε κορίτσια;

@MyNa??? Εσένα που είναι και η δουλειά σου;; 

Δεν ξέρω...δε θέλω να κάνω του κεφαλιού μου, αλλά επειδή έχω ψάξει αρκετά για τη διατροφή δε θα ήθελα να ακολουθήσω ένα τέτοιο μοντέλο. Όχι πως αν το ακολουθήσεις τρέχει κάτι, αλλά όταν εγώ η ίδια αποφεύγω τα γνωστά γιαούρτια του εμπορίου (γιατί πολύ απλά δεν είναι γιαούρτια αλλά επιδόρπια γιαουρτιού), θα δώσω στο παιδί μου στο ξεκίνημά του; Δε λέω θα φάει κάποια στιγμή και το επιδόρπιο, αλλά σαν επιδόρπιο και όχι σαν γιαούρτι και σίγουρα αφού έχει μάθει/συνηθίσει όλες τις άλλες τροφές και το κανονικό γιαούρτι.

Οκ θα μου πείτε για να τα συστήνουν οι παιδίατροι δε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Αλλά τόσους μήνες που διαβάζω περί διαφόρων θεμάτων γύρω από το μεγάλωμα ενός παιδιού, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι καθένας έκαστος στο είδος του και ότι τους παιδιάτρους θα πρέπει να τους εμπιστευόμαστε όσον αφορά το θέμα των προβλημάτων υγείας, των ιώσεων κ.ο.κ. Τώρα όσον αφορά τη διατροφή, ένας παιδοδιατροφολόγος είναι ο ειδικός, αλλά το θεωρώ και τραβηγμένο να απευθυνθώ εκεί χωρίς να συντρέχει κάποιο πρόβλημα με τη διατροφή..

Δεν είμαι κάθετη αρνητική στα έτοιμα, γιατί όπως έχω ξαναγράψει κάθε παιδί έχει διαφορετικές διατροφικές ανάγκες, αλλά όταν δε συντρέχει κάποιος λόγος γιατί να προτιμήσω το έτοιμο; Γιατί για εμένα τα βρεφικά γιαούρτια είναι στην κατηγορία του έτοιμου. Γι αυτό θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες...

Προς το παρόν δεν έχω γραφείο γιατί είναι το δεύτερο πτυχίο μου και με το που ορκίστηκα και ξεκίνησα μεταπτυχιακό έμεινα έγκυος, οπότε δεν ήμουν σε φάση να αφήσω την προηγούμενη δουλειά μου. Κι εγώ στα βρέφη δεν έχω εμπειρία πολλή, γι αυτό το ψάχνω τώρα με αφορμή και τη μικρή. Έχουμε κάνει κι εμείς διατροφή στα στάδια της ζωής που αφορούσε και τη βρεφική και παιδική ηλικία και παιδιατρική σαν πιο εξειδικευμένα μαθήματα σχετικά με το θηλασμό, τις εισαγωγές, τα προβλήματα που προκύπτουν και τις λογικές που υπάρχουν. Τώρα η εξειδίκευση στα παιδιά γίνεται είτε με κάποιο μεταπτυχιακό (ένα ξέρω στην Ελλάδα να σχετίζεται κάπως) και με έρευνα γύρω από το θέμα. Εγώ έχω διαβάσει αρκετά σε αυτή τη φάση και την ευρύτερη βιβλιογραφία και τώρα έχω και παραδείγματα 3 παιδιατρων που είναι μέχρι τώρα διαφορετικών προσεγγισεων (της κολλητής μου, της ξαδελφη μου και τη δική μου) αλλά σίγουρα δεν έχω την εμπειρία που έχει ένας άνθρωπος που δουλεύει σε αυτό. Από τους παιδιάτρους μας κανένας δεν έδωσε "έτοιμα " όπως τα είπες, δηλαδή βρεφικές κρέμες έτοιμες, ρυζάλευρο και βρεφικά γιαουρτακια. Εμας συγκεκριμένα μας είπε μετά από μισό μήνα από τα λαχανικά και το κρέας να δώσουμε φρούτα. Γενικά η δική μας προσαρμόζει τις οδηγίες αν της πω κάτι. Δηλαδή της είπα ότι δίνω και κάποια κομμάτια εκτός της κρέμας για να εξασκείται στη μασηση αφού είναι προχωρημένο παιδάκι για την ηλικία του και δείχνει να προτιμά τα κομμάτια σε σχέση με τους πουρεδες και μου είπε και εναλλακτικές εκδοχές με κομμάτια ώστε να συνεχίσουμε μικτή. Γιαούρτι μας είπε αν θέλουμε να δώσουμε βρεφικό να δώσουμε ένα κρι κρι που δεν έχει πρόσθετα σάκχαρα αλλά καλύτερα κανονικό που φυσικά συμφωνούσα κι εγώ. Γενικά και στον εθνικό διατροφικό οδηγό οι οδηγίες είναι όσο λιγότερες έτοιμες τροφές τόσο καλύτερα και να προτιμάμε λαχανικά και φρούτα εποχής. Τα βρεφακια έχουν ένα χαρακτηριστικό που το λέμε νεοφιλια και είναι θετικά προσκείμενα στις νέες γεύσεις, στο να δοκιμάσουν και να εξοικειωθουν. Για να γίνει αυτό αποτελεσματικά θέλουμε πολλές επαφές (μπορεί και 20 ακόμα) με διαφορετικά τρόφιμα χωρίς πίεση, σε ευχαριστο κλίμα. Αν δε θέλει κάτι, δεν πιέζουμε και το ξαναπροσφερουμε την επόμενη μέρα σα να μην έχει απορριφθεί. Τα γλυκά είναι η έμφυτη ανθρώπινη τάση. Όσο πιο πολύ γλυκό προσφέρουμε (όπως και όσο πιο πολύ αλάτι τρώμε) τόσο διαμορφώνεται η αντίληψη του γλυκού ( και του γευστικου) σε άλλο επίπεδο. Δίνοντας πχ καρότο ή γλυκοπατάτα είναι ένας μέσος τρόπος ας πούμε να εξοικειωθεί το μωρό με τη διαδικασία του φαγητού ενώ τρώει κάτι γλυκό. Τώρα φρούτα εξαρτάται και από το φρούτο, δεν ειναι όλα το ίδιο γλυκά. Μετά από τον 1ο χρόνο τα παιδάκια σταδιακά αρχίζουν να είναι νεοφοβικα (δηλαδή χάνεται αυτή η θετική στάση και αρνητικά πια στο να δοκιμάσουν) που κορυφώνεται στα 2-6 έτη. Εκεί μπορεί να χάσουν και τις ήδη κατεκτημενες γεύσεις και να περιορίσουν τι τρώνε. Όσο πιο εξοικειωμένα είναι με ποικιλία γεύσεων και υφων τόσο πιο πιθανό είναι να διατηρήσουν καλή σχέση με περισσότερα τρόφιμα. Όλα αυτά στις επιστήμες υγείας στηρίζονται σε στατιστικά οπότε δεν ξέρεις το δικό σου παιδάκι πώς θα είναι και πώς θα αντιδράσει. Εμας τώρα που έχει αρχίσει να τρώει κάποια τρόφιμα η κόρη μου τρώει πιο εύκολα το μπρόκολο, τη γλυκοπατάτα, τη μπανάνα και το καρότο σε κομμάτια και την κρεατοχορτοσουπα σε πουρέ από οποιαδήποτε φρουτοκρεμα που μου τη φτύνει στα μούτρα αλλά συνεχίζω κάθε μέρα να προσφέρω. Θα δοκιμάσω και γιαούρτι σήμερα να δούμε τι θα γίνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

καλησπερα κοριτσια ;; πως ειστε ;;;

Καλησπέρα κορίτσια 

Εμείς καλά ήσυχα δεν έχω κανένα νέο εδώ σπίτι μας έριξε πολλη βροχή εχτές ευτυχώς σήμερα μας έβγαλε ήλιο και βγήκαμε λίγο στην αυλή βολτούλα 😅 

εσεις τι κάνετε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα κορίτσια 

Εμείς καλά ήσυχα δεν έχω κανένα νέο εδώ σπίτι μας έριξε πολλη βροχή εχτές ευτυχώς σήμερα μας έβγαλε ήλιο και βγήκαμε λίγο στην αυλή βολτούλα 😅 

εσεις τι κάνετε ; 

καλά κ μεις...γκρίνια κ δε κοιμάται καλά κ το βράδυ πλέον..αλλα κατα τα αλλα καλα..

τι ωραια που εχετε αυλη!!εμεις επισης σημερα δωσαμε κανονικα φρουτορεμα!!με πολλα φρουτα ολα καλα πηγαν!χιχιιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

καλά κ μεις...γκρίνια κ δε κοιμάται καλά κ το βράδυ πλέον..αλλα κατα τα αλλα καλα..

τι ωραια που εχετε αυλη!!εμεις επισης σημερα δωσαμε κανονικα φρουτορεμα!!με πολλα φρουτα ολα καλα πηγαν!χιχιιχ

Ωωω αλήθεια και την έφαγε ; Τι φρούτα είχε μέσα ; τι ωραία 😃

εμενα με ζορίζει να την κοιμησω την νύχτα 😕

επίσης ο αντρας μου όταν την κάνει βόλτα με το καρότσι μέσα στο σπίτι μπορεί και την κοιμήσει όπως και η πεθερά μου… εγω πάλι με τίποτα δεν μπορω γιατί με εμένα δεν κοιμάται δεν ξέρω 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η irini5 είπε:

καλησπερα κοριτσια ;; πως ειστε ;;;

Καλησπέρα!

Εμεις πάλι εκεί που λέω άρχισε να στρώνει με τον ύπνο, τώρα ξανά τα ίδια αλλά τροποποιημένα....Έχει 3 βράδια τώρα τέτοια ενέργεια που δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δε λέω υπερένταση γιατί δε γκρινιάζει αλλά ενέργεια, παρά τη νύστα της! Από τις 8-8:30 που τη βάζω για ύπνο καταλήγει να κοιμηθεί στις 11! Μέχρι τότε θηλάζει, πιπιλαει, «μιλάει», παίζει με τα πόδια της, τραβάει τη πυτζάμα της κ εγώ τα μαλλιά μου! 😂😂😂

Αφου για να καταλάβετε φεύγω από το δωμάτιο πάω κουζίνα, συμμαζεύω, ξαναγυρναω μπας και...τα ίδια. Ξανά φεύγω, τρώω, σερφάρω, ξαναγυρναω, τα ίδια. Ξανά φεύγω, πάω τουαλέτα, κάνω καθαρισμό προσώπου, βάζω κρέμες, ξαναγυρναω, τα ίδια. Ε στο τέλος αφού έχει πάει 11 πέφτω κ εγώ για ύπνο μαζί της και κάπως έτσι τελικά κοιμάται!

Σήμερα μόλις τα κατάφερα (ελπίζω 🙏😩🙏).

Εσείς; Πώς τα πάτε με τις τροφές;

@Elk εμείς εδώ βροχές οπότε κλεισούρα 2 μέρες τώρα! Αύριο δείχνει ηλιοφάνεια, αιντε να δούμε, μπας κ βγούμε καμιά βόλτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλησπέρα!

Εμεις πάλι εκεί που λέω άρχισε να στρώνει με τον ύπνο, τώρα ξανά τα ίδια αλλά τροποποιημένα....Έχει 3 βράδια τώρα τέτοια ενέργεια που δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δε λέω υπερένταση γιατί δε γκρινιάζει αλλά ενέργεια, παρά τη νύστα της! Από τις 8-8:30 που τη βάζω για ύπνο καταλήγει να κοιμηθεί στις 11! Μέχρι τότε θηλάζει, πιπιλαει, «μιλάει», παίζει με τα πόδια της, τραβάει τη πυτζάμα της κ εγώ τα μαλλιά μου! 😂😂😂

Αφου για να καταλάβετε φεύγω από το δωμάτιο πάω κουζίνα, συμμαζεύω, ξαναγυρναω μπας και...τα ίδια. Ξανά φεύγω, τρώω, σερφάρω, ξαναγυρναω, τα ίδια. Ξανά φεύγω, πάω τουαλέτα, κάνω καθαρισμό προσώπου, βάζω κρέμες, ξαναγυρναω, τα ίδια. Ε στο τέλος αφού έχει πάει 11 πέφτω κ εγώ για ύπνο μαζί της και κάπως έτσι τελικά κοιμάται!

Σήμερα μόλις τα κατάφερα (ελπίζω 🙏😩🙏).

Εσείς; Πώς τα πάτε με τις τροφές;

@Elk εμείς εδώ βροχές οπότε κλεισούρα 2 μέρες τώρα! Αύριο δείχνει ηλιοφάνεια, αιντε να δούμε, μπας κ βγούμε καμιά βόλτα...

Εμένα κορίτσια εχτές μου ξύπνησε 3 φορές την νύχτα ενώ ξυπνούσαμε 1 τι να πεις μια μπρος δυο πίσω πάνε αυτά τα μωράκια μας 😂

και εμένα 23:00–00:00 κοιμάται πλέον ενώ είχε ξεκινήσει να κοιμάται 21:00-22:00 τώρα αργει τουλάχιστον δεν τσιρίζει τόσο πριν τον ύπνο 

Εμείς τελικά δεν φύγαμε ΣΚ πήγαμε μια εκδρομή αυθημερόν εδώ κοντά μια που είχε καλό καιρό σήμερα… εντάξει ένα καφέ μας άφησε να τον πιούμε αλλά μετά άρχισε γκρίνια δεν μπορέσαμε να κάτσουμε και για φαγητό το πηραμε πακέτο και το εφαγα στο αμαξι 😂

Την αφήνεις μόνη της μέσα στο δωμάτιο  το βράδυ και κάθετε ;  
Εγω αν την πάω δωμάτιο και φυγω αμέσως βάζεις τις φωνές και μόλις πάω και την κάνω τσα γελάει… λέω αυτήν με κοροϊδεύει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα κορίτσια εχτές μου ξύπνησε 3 φορές την νύχτα ενώ ξυπνούσαμε 1 τι να πεις μια μπρος δυο πίσω πάνε αυτά τα μωράκια μας 😂

και εμένα 23:00–00:00 κοιμάται πλέον ενώ είχε ξεκινήσει να κοιμάται 21:00-22:00 τώρα αργει τουλάχιστον δεν τσιρίζει τόσο πριν τον ύπνο 

Εμείς τελικά δεν φύγαμε ΣΚ πήγαμε μια εκδρομή αυθημερόν εδώ κοντά μια που είχε καλό καιρό σήμερα… εντάξει ένα καφέ μας άφησε να τον πιούμε αλλά μετά άρχισε γκρίνια δεν μπορέσαμε να κάτσουμε και για φαγητό το πηραμε πακέτο και το εφαγα στο αμαξι 😂

Την αφήνεις μόνη της μέσα στο δωμάτιο  το βράδυ και κάθετε ;  
Εγω αν την πάω δωμάτιο και φυγω αμέσως βάζεις τις φωνές και μόλις πάω και την κάνω τσα γελάει… λέω αυτήν με κοροϊδεύει.. 

Κοίτα την αφήνω κ φεύγω όταν βλέπω ότι αρχίζει να «μιλάει», να παίζει με τα πόδια της κ.ο.κ. Μετά από λίγη ώρα θα βάλει κ η δικιά μου τις φωνές και με το που πλησιάσω μια από τα ίδια...γελάει κ αυτή! 😂

Περαν του ύπνου έχει πάλι από χθες και τρελή προσκόλληση στο στήθος...

Πιστυεω πάλι άλμα περνάνε, είναι και τα ουλάκια που ενοχλούν μέρα με τη μέρα πιο πολύ, οπότε γι αυτό όλο αυτό... σηκώνω τα χέρια ψηλά, το αποδέχομαι, δεν έχω προσδοκίες για σχετικά νορμαλ ύπνο και κάνω το σταυρό μου να περάσει όπως όπως κ αυτή η φάση..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2023 at 3:49 ΜΜ, ο/η Katerina. είπε:

μου είπε για το νερό ότι θα ξεκινησω όταν θα αντικαταστήσει πλήρως το δεκατιανο αφού μετά τις κουταλιές θα πινει γαλα δεν θα χρειαστεί ακόμη. και ότι δεν θα το θέλει κιόλας.θα τα ξαναρωτήσω όλα πριν ξεκινήσουμε βέβαια.το έκανα  με νεράκι και πάλι το ίδιο.εχω χαλάσει 4 μήλα ήδη 🤣🤣

Κορίτσι μου! Για ρώτησε την μήπως να το βράσεις λιγάκι με λίγο νερό η σε ατμόμαγειρα αν έχεις.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια κ εμείς με τον ύπνο γενικότερα και ειδικότερα με τον βραδινό έχουμε θέμα!!!! Κάθε βράδυ πάει 12 να κοιμηθεί κ μου ξυπνάει κ αρκετά μέσα στην νύχτα!!!! Υπομονή σε όλες!!! Τον τελευταίο καιρό θέλει φασαρία ομιλίες και μουσική για να κοιμάται! Λογικά κ εμείς θα ξεκινήσουμε νωρίτερα τροφές! Μου έστειλε κάποια πράγματα η παιδίατρος να διαβάσω κ τον επόμενη μήνα που θα ξανά πάμε για εμβόλιο θα τα συζητήσουμε αναλυτικά και αν θέλω φυσικά μου είπε να ξεκινήσω. Θα είναι 5. Αν όμως θέλω blw να περιμένω να κλείσει τον 6ο κ να κάθεται καλά. Αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε με αλεσμένα και όσο περνάει ο καιρός να δοκιμάσει κ άλλες υφές . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Κοίτα την αφήνω κ φεύγω όταν βλέπω ότι αρχίζει να «μιλάει», να παίζει με τα πόδια της κ.ο.κ. Μετά από λίγη ώρα θα βάλει κ η δικιά μου τις φωνές και με το που πλησιάσω μια από τα ίδια...γελάει κ αυτή! 😂

Περαν του ύπνου έχει πάλι από χθες και τρελή προσκόλληση στο στήθος...

Πιστυεω πάλι άλμα περνάνε, είναι και τα ουλάκια που ενοχλούν μέρα με τη μέρα πιο πολύ, οπότε γι αυτό όλο αυτό... σηκώνω τα χέρια ψηλά, το αποδέχομαι, δεν έχω προσδοκίες για σχετικά νορμαλ ύπνο και κάνω το σταυρό μου να περάσει όπως όπως κ αυτή η φάση..!

Και εμένα αν αρχίσει και μιλάει την αφήνω μόλις δει ότι έφυγα φωνάζει 

υπομονη καποια στιγμή θα στρώσουν κορίτσια.. εμένα πάλι καλά κοιμήθηκε εχτές άργησε όμως την πήρε ο ύπνος 00:00  ξύπνησε 08:00 και την πήρα μαζί μου στο κρεβατι γιατί εγω νύσταζα κουραστικά και στη εκδρομή που πήγαμε και την εβαλα στηθος  ξανά κοιμήθηκε μέχρι 10:30 με τον ύπνο πάνε σχετικά καλα καποιες μερες μου κάνει κάτι πισογυρίσματα αλλα εντάξει στο πρόγραμμα είναι και αυτά… αλλα με την βόλτα συνεχίζουμε να έχουμε θέμα και στο σπίτι που δεν κάθετε με τίποτα μόνη της λίγο γυμναστήριο ή ριλαξ 

 καθόλου στο λικνο δοκίμασες να την βάλεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Από κουταλάκια μπολακια ποτηράκια τι πήρατε???? Όσες δεν έχουμε ατμόμαγειρα απλά θα βράζουμε η έχετε καμία άλλη ιδέα,? 

Εμένα μου πήραν δώρο ένα μπολάκι και ένα κουταλάκι… δεν τα έχουμε δοκιμάσει αλλά φαίνονται ωραία  
εγω την Τετάρτη λογικά θα αρχίσουμε τροφες 

ατμομαγειρα δεν έχω και μάλλον δεν θα μου πει να πάρω γιατί πιστεύω αν ήταν να παρω θα μου το είχε πει  η παιδιατρος από την προηγούμενη φορά  δεν ξέρω λεπτομερείς την Τρίτη θα πάω και θα μου πει για το πως θα κάνω τις κρέμες 

D38C67F3-7A4E-41AA-BB92-6689E713F32A.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Αχ κορίτσια κ εμείς με τον ύπνο γενικότερα και ειδικότερα με τον βραδινό έχουμε θέμα!!!! Κάθε βράδυ πάει 12 να κοιμηθεί κ μου ξυπνάει κ αρκετά μέσα στην νύχτα!!!! Υπομονή σε όλες!!! Τον τελευταίο καιρό θέλει φασαρία ομιλίες και μουσική για να κοιμάται! Λογικά κ εμείς θα ξεκινήσουμε νωρίτερα τροφές! Μου έστειλε κάποια πράγματα η παιδίατρος να διαβάσω κ τον επόμενη μήνα που θα ξανά πάμε για εμβόλιο θα τα συζητήσουμε αναλυτικά και αν θέλω φυσικά μου είπε να ξεκινήσω. Θα είναι 5. Αν όμως θέλω blw να περιμένω να κλείσει τον 6ο κ να κάθεται καλά. Αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε με αλεσμένα και όσο περνάει ο καιρός να δοκιμάσει κ άλλες υφές . 

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου αυτό το blw δεν μπορεί να ξεκινήσει με κρέμα από τον 5ο μήνα και μετά στον 6ο να κανείς blw ; Ή και να κανείς συνδυασμό και τον δυο ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα μου πήραν δώρο ένα μπολάκι και ένα κουταλάκι… δεν τα έχουμε δοκιμάσει αλλά φαίνονται ωραία  
εγω την Τετάρτη λογικά θα αρχίσουμε τροφες 

ατμομαγειρα δεν έχω και μάλλον δεν θα μου πει να πάρω γιατί πιστεύω αν ήταν να παρω θα μου το είχε πει  η παιδιατρος από την προηγούμενη φορά  δεν ξέρω λεπτομερείς την Τρίτη θα πάω και θα μου πει για το πως θα κάνω τις κρέμες 

D38C67F3-7A4E-41AA-BB92-6689E713F32A.jpeg

Ιιιι υπέροχο!!!!!! Καλή αρχή! Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου αυτό το blw δεν μπορεί να ξεκινήσει με κρέμα από τον 5ο μήνα και μετά στον 6ο να κανείς blw ; Ή και να κανείς συνδυασμό και τον δυο ; 

Ούτε εγώ το έχω ψάξει ! Από ότι κατάλαβα όμως ναι! Η δικιά μου παιδίατρος προτείνει αν φυσικά θέλω να ξεκινήσω στον 5ο. Μέχρι τον 7ο να γίνει η μετάβαση έτσι ώστε στον χρόνο να τρώμε κανονικά από το φαγητό του σπιτιού. Υπάρχουν όμως ομάδες αποτι έχω δει στο fb για blw αν σε ενδιαφέρει.εγω σκέφτομαι κ λίγο τον χαμό με φαγητά που θα υπάρχουν πεταμένα παντού χαχαχαχαχα . Αλλά λέω να ξεκινήσω με αλεσμένα κ σιγά σιγά κομματάκια κ πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες τους παιδιού και βλέπουμε! Σημασία έχει για μένα να τρώει να το απολαύσει κ εκείνος κ εγώ μαζί του! ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ούτε εγώ το έχω ψάξει ! Από ότι κατάλαβα όμως ναι! Η δικιά μου παιδίατρος προτείνει αν φυσικά θέλω να ξεκινήσω στον 5ο. Μέχρι τον 7ο να γίνει η μετάβαση έτσι ώστε στον χρόνο να τρώμε κανονικά από το φαγητό του σπιτιού. Υπάρχουν όμως ομάδες αποτι έχω δει στο fb για blw αν σε ενδιαφέρει.εγω σκέφτομαι κ λίγο τον χαμό με φαγητά που θα υπάρχουν πεταμένα παντού χαχαχαχαχα . Αλλά λέω να ξεκινήσω με αλεσμένα κ σιγά σιγά κομματάκια κ πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες τους παιδιού και βλέπουμε! Σημασία έχει για μένα να τρώει να το απολαύσει κ εκείνος κ εγώ μαζί του! ❤️❤️❤️

Εγω με αλεσμένα θα ξεκινήσω σίγουρα γιατί φοβαμαι λίγο να μην πνιγεί με τα κομμάτια 😅

αλλά θα ηθελα να το δοκιμάσω αργότερα με κομματάκια για αυτό ρωταω αν μπορείς να κανείς και τα δυο σε συνδυασμό 

καλα σίγουρα αν τρώει μόνο του το παιδί με τα χέρια θα γίνεται ένας χαμός 🤣 όρεξη να έχεις να καθαρίζεις μετά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ιιιι υπέροχο!!!!!! Καλή αρχή! Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις! ❤️

Ναι εννοείται μόλις το δοκιμάσουμε θα σας πω 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Αχ κορίτσια κ εμείς με τον ύπνο γενικότερα και ειδικότερα με τον βραδινό έχουμε θέμα!!!! Κάθε βράδυ πάει 12 να κοιμηθεί κ μου ξυπνάει κ αρκετά μέσα στην νύχτα!!!! Υπομονή σε όλες!!! Τον τελευταίο καιρό θέλει φασαρία ομιλίες και μουσική για να κοιμάται! Λογικά κ εμείς θα ξεκινήσουμε νωρίτερα τροφές! Μου έστειλε κάποια πράγματα η παιδίατρος να διαβάσω κ τον επόμενη μήνα που θα ξανά πάμε για εμβόλιο θα τα συζητήσουμε αναλυτικά και αν θέλω φυσικά μου είπε να ξεκινήσω. Θα είναι 5. Αν όμως θέλω blw να περιμένω να κλείσει τον 6ο κ να κάθεται καλά. Αλλά είπαμε να ξεκινήσουμε με αλεσμένα και όσο περνάει ο καιρός να δοκιμάσει κ άλλες υφές . 

Ααα τι οργανωμένη παιδίατρος!! Τι σου έστειλε να διαβάσεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Και εμένα αν αρχίσει και μιλάει την αφήνω μόλις δει ότι έφυγα φωνάζει 

υπομονη καποια στιγμή θα στρώσουν κορίτσια.. εμένα πάλι καλά κοιμήθηκε εχτές άργησε όμως την πήρε ο ύπνος 00:00  ξύπνησε 08:00 και την πήρα μαζί μου στο κρεβατι γιατί εγω νύσταζα κουραστικά και στη εκδρομή που πήγαμε και την εβαλα στηθος  ξανά κοιμήθηκε μέχρι 10:30 με τον ύπνο πάνε σχετικά καλα καποιες μερες μου κάνει κάτι πισογυρίσματα αλλα εντάξει στο πρόγραμμα είναι και αυτά… αλλα με την βόλτα συνεχίζουμε να έχουμε θέμα και στο σπίτι που δεν κάθετε με τίποτα μόνη της λίγο γυμναστήριο ή ριλαξ 

 καθόλου στο λικνο δοκίμασες να την βάλεις ; 

Καλά γυμναστήριο ούτε θυμάμαι από πότε έχω να την βάλω...δεν κάθεται ούτε η δική μου. Και ριλαξ όπως έχω πει μόνο για να κάνω μπάνιο. Για κανέναν άλλο λόγο δεν κάθεται 😂

Οχι δεν δοκίμασα λίκνο γιατί είδα ότι δεν χωράει πλέον...την ακουμπάω εκεί όταν θέλω να στρώσω κρεβάτι, να αλλάξω σεντόνια κ.ο.κ. Ακλαφτο πήγε κ το λίκνο, ακλαφτη θα πάει κ η κούνια όπως βλέπω. Πάλι καλά που μας τα δάνεισαν...γιατί πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά η μετάβαση στο δωμάτιό της να γίνει κατευθείαν σε κρεβάτι. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να πάρω ένα από αυτά τα χαμηλά τύπου μοντεσόρι ώστε κ όταν θα περπατάει να πηγαίνει μόνη της. Γιατί ειλικρινά δε μπορώ ούτε να το φανταστώ να την έχω αγκαλιά να κοιμηθεί, να την ακουμπάω στην κούνια, να ξυπνάει και φτου από την αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Από κουταλάκια μπολακια ποτηράκια τι πήρατε???? Όσες δεν έχουμε ατμόμαγειρα απλά θα βράζουμε η έχετε καμία άλλη ιδέα,? 

Από σκεύη για αρχή μας πήραν δώρο (μπωλακι, κουταλάκι κλπ). Θεωρώ ότι ο ατμό μάγειρας είναι αχρείαστος. Μπορείς να μαγειρέψεις στον ατμό κ με μια απλή κατσαρόλα. Υπάρχουν καλαθάκια που μπαίνουν στις κατσαρόλες γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Βάζεις νεράκι στην κατσαρόλα, το καλαθάκι που συνήθως συνοδεύεται από μεταλλικά ποδαράκια για να είναι πιο ψηλά από το νερό και voila! Μαγειρεύεις στον ατμό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Να ρωτήσω γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου αυτό το blw δεν μπορεί να ξεκινήσει με κρέμα από τον 5ο μήνα και μετά στον 6ο να κανείς blw ; Ή και να κανείς συνδυασμό και τον δυο ; 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Ούτε εγώ το έχω ψάξει ! Από ότι κατάλαβα όμως ναι! Η δικιά μου παιδίατρος προτείνει αν φυσικά θέλω να ξεκινήσω στον 5ο. Μέχρι τον 7ο να γίνει η μετάβαση έτσι ώστε στον χρόνο να τρώμε κανονικά από το φαγητό του σπιτιού. Υπάρχουν όμως ομάδες αποτι έχω δει στο fb για blw αν σε ενδιαφέρει.εγω σκέφτομαι κ λίγο τον χαμό με φαγητά που θα υπάρχουν πεταμένα παντού χαχαχαχαχα . Αλλά λέω να ξεκινήσω με αλεσμένα κ σιγά σιγά κομματάκια κ πάντα σύμφωνα με τις ανάγκες τους παιδιού και βλέπουμε! Σημασία έχει για μένα να τρώει να το απολαύσει κ εκείνος κ εγώ μαζί του! ❤️❤️❤️

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εγω με αλεσμένα θα ξεκινήσω σίγουρα γιατί φοβαμαι λίγο να μην πνιγεί με τα κομμάτια 😅

αλλά θα ηθελα να το δοκιμάσω αργότερα με κομματάκια για αυτό ρωταω αν μπορείς να κανείς και τα δυο σε συνδυασμό 

καλα σίγουρα αν τρώει μόνο του το παιδί με τα χέρια θα γίνεται ένας χαμός 🤣 όρεξη να έχεις να καθαρίζεις μετά 😂

Υποτίθεται λένε το blw υφίσταται όταν δίνεις από την αρχή κομμάτια κ μόνο κομμάτια. Αλλά κ εγώ με αλεσμένα θα την ξεκινήσω και σιγά σιγά κομματάκια, παρόλο που λένε ότι οι πιθανότητες πνιγμού (μακριά από εμάς κ απ όλο τον κόσμο εννοείται) είναι ίδιες είτε με αλεσμένα είτε με κομμάτια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Καλά γυμναστήριο ούτε θυμάμαι από πότε έχω να την βάλω...δεν κάθεται ούτε η δική μου. Και ριλαξ όπως έχω πει μόνο για να κάνω μπάνιο. Για κανέναν άλλο λόγο δεν κάθεται 😂

Οχι δεν δοκίμασα λίκνο γιατί είδα ότι δεν χωράει πλέον...την ακουμπάω εκεί όταν θέλω να στρώσω κρεβάτι, να αλλάξω σεντόνια κ.ο.κ. Ακλαφτο πήγε κ το λίκνο, ακλαφτη θα πάει κ η κούνια όπως βλέπω. Πάλι καλά που μας τα δάνεισαν...γιατί πλέον σκέφτομαι πολύ σοβαρά η μετάβαση στο δωμάτιό της να γίνει κατευθείαν σε κρεβάτι. Συγκεκριμένα σκέφτομαι να πάρω ένα από αυτά τα χαμηλά τύπου μοντεσόρι ώστε κ όταν θα περπατάει να πηγαίνει μόνη της. Γιατί ειλικρινά δε μπορώ ούτε να το φανταστώ να την έχω αγκαλιά να κοιμηθεί, να την ακουμπάω στην κούνια, να ξυπνάει και φτου από την αρχή...

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε ;

ααα εσενα ήταν πιο μικρό το λικνο έμενε χωράει ακόμα και έχω μέσα την φωλιά αν την βγάλω έχει και άλλο χώρο απλά έχω ανοίξει την φωλιά κάτω στα πόδια να χωράει είναι με σκηνή κάτω όποτε το έλυσα 

Δεν τα ξέρω αυτά τα κρεβατάκια θα ψαξω να τα δω.. εγω έχω κουνια της κλασικές με το κάγκελο γύρο γύρο ελπίζω να κάτσει όταν θα έρθει η ώρα να την πάω εκεί 

και εμένα μου τα χάρισαν δεν τα αγόρασα 

τωρα αν δεν χωράει δεν μπορεί να κοιμηθεί εκεί το μωρο λογικό είναι δεν πειράζει τουλάχιστον δεν το αγόρασες 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

 

 

Υποτίθεται λένε το blw υφίσταται όταν δίνεις από την αρχή κομμάτια κ μόνο κομμάτια. Αλλά κ εγώ με αλεσμένα θα την ξεκινήσω και σιγά σιγά κομματάκια, παρόλο που λένε ότι οι πιθανότητες πνιγμού (μακριά από εμάς κ απ όλο τον κόσμο εννοείται) είναι ίδιες είτε με αλεσμένα είτε με κομμάτια...

Ααα οκ δεν το ξέρω καθόλου ούτε και ρώτησα την παιδιατρο θα πάω με τα αλεσμένα και σιγά σιγά θα την δώσω και κομμάτια 

Με είχε ρωτήσει και της προάλλες μια κοπέλα αν θα κάνω blw και τις λέω τι είναι αυτό ; 😂 δεν το είχα ξανά ακούσει και μου είπε ψάξε να το διαβάσεις είναι τρόπος με κομμάτια να ταΐζεις το μωρο

αλλα δεν το έψαξα καθόλου αλλα και η παιδιατρος δεν μου είπε τίποτα εκτός αν μου πει αυριο 

να ρωτήσω και κάτι άλλο σας είπαν εσας τίποτα για περπατουρα ; Εγω να πω  την αλήθεια δεν θέλω να την βάλω αλλα δεν ξέρω αν την συστήνουν οι παιδίατροι εσεις τι γνωμη έχετε ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε είστε όλες καλά;;

Εμείς καλά το μωράκι μου είναι πάρα πολύ χαρούμενο αυτές τις μέρες προφανώς και περνάνε αλειμματα είναι σαν να είναι άλλο μωρό.. στον ύπνο βέβαια και εμείς γνωριζόμαστε ξυπνήσει τρεις-τέσσερις φορές και κάποιες φορές θα κάτσει και ξύπνια μέσα στον ύλβταδυ .. Δεν κατάλαβα αυτό το μπολ που μπαίνει πάνω από την κατσαρόλα και τα κάνει στον ατμό εάν μπορείς στείλτο @Bestrong...

Πολύ περίεργο που δεν κάθεται εγώ όταν είσαι έξω και φαντάζομαι και πολύ κουραστικό για σας Γιατί δεν μπορείτε και να ξεσκασετε έστω λίγο.. υπομονή είχα φτιάξει κάποια στιγμή φαντάζομαι..

Εμείς με τις τροφές καλά τα πάμε έχουν αλλάξει τελείως η στάση τα κακά βέβαια δεν την τρώει όλη τη φρουτόκρεμα και τα ml που μας έχει πει η γιατρός αλλά ξέρω ότι δεν κάνει να τα πιέζουμε...

Εγώ έχω πάρει διάφορα πραγματάκια για την μικρή ε αυτό που χρησιμοποιώ τρέλα και με έχει βολέψει με το ροζ μπολακι που α σας αναρτήσω

Ραβδομπλέντερ και multi που χρησιμοποιω μόνο για τη μικρούλα

Screenshot_2023-01-30-12-43-37-675_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-01-30-12-43-14-844_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

IMG_20230130_124356.jpg

16750757614781537835986470923959.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...