Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια !!!!είναι λογικό να είμαστε χάλια ψυχολογικά τις πρώτες ημέρες με το μωράκι σπίτι. .εγώ δεν έκλαιγα αλλά ήμουν φοβισμένη αγχωμενην και τα έβαζα .ε τον άντρα μου ..του έλεγα ότι τίποτα δεν κάνει σωστά .  Μετά ηρέμησα σιγά σιγά. ..

Φαντάζομαι όμως πως το άγχος δε φεύγει ποτέ ...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά δε κοιμάται μαζί μας το μωρό ..το κοιμιζουμε πάνω μας και μετά το βάζουμε στο λίκνο ...λίγες φορές έχει κοιμηθεί πάνω μου..και τις περισσότερες φορές όταν δεν έχει υπερένταση κοιμάται..άλλες πάλι φορές ξυπνάει με το που τη βάλουμε και κάνουμε ξανά τα ίδια ..αγκαλιά κ βόλτα μέχρι πάλι να κοιμηθεί..στσδιακα το βρίσκουμε κ με τον ύπνο τον νύχτα πλάι καλά .εσείς πως τα κοιμιζετε;;

Εμείς επίσης ακόμα κοιμόμαστε καναπέ έχουμε βολευτει πάτα πολύ...αλλά πρέπει σιγά σιγά να πάμε στο δωμάτιο μας δυστυχωσ...

Βέβαια ξαναλέω πως είναι ανάλογα την ημέρα ..άλλες είναι εύκολες χωρίς ιδιαίτεεη γκρίνια και άλλες χάλια όλη ημέρα γκρίνια κ κλαμα !!

Εμάς μας βοηθά πολύ το φασκιωμα κ οι λευκοί ήχοι !!!

Αν θέλετε δοκιμάστε τα κ εσείς ..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Ίδια ακριβώς κατάσταση....μα ίδια όμως! Κσλημερα! 🤗

Άσχετο από βιταμίνες πίνεις τίποτα που θηλάζεις ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!!είναι λογικό να είμαστε χάλια ψυχολογικά τις πρώτες ημέρες με το μωράκι σπίτι. .εγώ δεν έκλαιγα αλλά ήμουν φοβισμένη αγχωμενην και τα έβαζα .ε τον άντρα μου ..του έλεγα ότι τίποτα δεν κάνει σωστά .  Μετά ηρέμησα σιγά σιγά. ..

Φαντάζομαι όμως πως το άγχος δε φεύγει ποτέ ...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά δε κοιμάται μαζί μας το μωρό ..το κοιμιζουμε πάνω μας και μετά το βάζουμε στο λίκνο ...λίγες φορές έχει κοιμηθεί πάνω μου..και τις περισσότερες φορές όταν δεν έχει υπερένταση κοιμάται..άλλες πάλι φορές ξυπνάει με το που τη βάλουμε και κάνουμε ξανά τα ίδια ..αγκαλιά κ βόλτα μέχρι πάλι να κοιμηθεί..στσδιακα το βρίσκουμε κ με τον ύπνο τον νύχτα πλάι καλά .εσείς πως τα κοιμιζετε;;

Εμείς επίσης ακόμα κοιμόμαστε καναπέ έχουμε βολευτει πάτα πολύ...αλλά πρέπει σιγά σιγά να πάμε στο δωμάτιο μας δυστυχωσ...

Βέβαια ξαναλέω πως είναι ανάλογα την ημέρα ..άλλες είναι εύκολες χωρίς ιδιαίτεεη γκρίνια και άλλες χάλια όλη ημέρα γκρίνια κ κλαμα !!

Εμάς μας βοηθά πολύ το φασκιωμα κ οι λευκοί ήχοι !!!

Αν θέλετε δοκιμάστε τα κ εσείς ..

 

Το λινκο σου είναι αυτά που τα κολλάς πάνω στο κρεβατι και είναι δίπλα σου που δεν έχει κάγκελο από την μια μεριά ; Γιατί εμένα μου το έδωσαν είναι σαν μια μικρή κουνια που κουνιέται κιολας έχει γύρο γύρο κάγκελο και πρέπει να σηκωθώ για να παρω το μωρο απο μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Το λινκο σου είναι αυτά που τα κολλάς πάνω στο κρεβατι και είναι δίπλα σου που δεν έχει κάγκελο από την μια μεριά ; Γιατί εμένα μου το έδωσαν είναι σαν μια μικρή κουνια που κουνιέται κιολας έχει γύρο γύρο κάγκελο και πρέπει να σηκωθώ για να παρω το μωρο απο μέσα 

Ναι ακριβώς .τέτοιο ειναι..το έχω δίπλα μου στον καναπέ..είναι πολύ βολικό να την παίρνω μέσα στην νύχτα για θηλασμό χωρίς να σηκωθώ αλλά και για να την τοποθετώ χωρίς να ξυπνάει πολύ τουλάχιστον .

Θα είναι ωραίο κ το δικό σου που κουνιέται ..είχαμε δει κ εμείς τετοια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η irini5 είπε:

Ναι ακριβώς .τέτοιο ειναι..το έχω δίπλα μου στον καναπέ..είναι πολύ βολικό να την παίρνω μέσα στην νύχτα για θηλασμό χωρίς να σηκωθώ αλλά και για να την τοποθετώ χωρίς να ξυπνάει πολύ τουλάχιστον .

Θα είναι ωραίο κ το δικό σου που κουνιέται ..είχαμε δει κ εμείς τετοια.

Και εγω αν αγόραζα τέτοιο σαν το δικό σου θα είχα πάρει είναι πολύ πιο καλά γιατί ειναι δίπλα σου έχει μυρωδιά.. αυτο που έχω εγω δεν είναι βολικο αλλά τώρα δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω εμένα χαμένο να θα πάει τζάμπα μου το έδωσαν.. εκτός αν αλλάξει κάτι πιο μετά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!!είναι λογικό να είμαστε χάλια ψυχολογικά τις πρώτες ημέρες με το μωράκι σπίτι. .εγώ δεν έκλαιγα αλλά ήμουν φοβισμένη αγχωμενην και τα έβαζα .ε τον άντρα μου ..του έλεγα ότι τίποτα δεν κάνει σωστά .  Μετά ηρέμησα σιγά σιγά. ..

Φαντάζομαι όμως πως το άγχος δε φεύγει ποτέ ...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά δε κοιμάται μαζί μας το μωρό ..το κοιμιζουμε πάνω μας και μετά το βάζουμε στο λίκνο ...λίγες φορές έχει κοιμηθεί πάνω μου..και τις περισσότερες φορές όταν δεν έχει υπερένταση κοιμάται..άλλες πάλι φορές ξυπνάει με το που τη βάλουμε και κάνουμε ξανά τα ίδια ..αγκαλιά κ βόλτα μέχρι πάλι να κοιμηθεί..στσδιακα το βρίσκουμε κ με τον ύπνο τον νύχτα πλάι καλά .εσείς πως τα κοιμιζετε;;

Εμείς επίσης ακόμα κοιμόμαστε καναπέ έχουμε βολευτει πάτα πολύ...αλλά πρέπει σιγά σιγά να πάμε στο δωμάτιο μας δυστυχωσ...

Βέβαια ξαναλέω πως είναι ανάλογα την ημέρα ..άλλες είναι εύκολες χωρίς ιδιαίτεεη γκρίνια και άλλες χάλια όλη ημέρα γκρίνια κ κλαμα !!

Εμάς μας βοηθά πολύ το φασκιωμα κ οι λευκοί ήχοι !!!

Αν θέλετε δοκιμάστε τα κ εσείς ..

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Καλημέρα κορίτσια !!!!είναι λογικό να είμαστε χάλια ψυχολογικά τις πρώτες ημέρες με το μωράκι σπίτι. .εγώ δεν έκλαιγα αλλά ήμουν φοβισμένη αγχωμενην και τα έβαζα .ε τον άντρα μου ..του έλεγα ότι τίποτα δεν κάνει σωστά .  Μετά ηρέμησα σιγά σιγά. ..

Φαντάζομαι όμως πως το άγχος δε φεύγει ποτέ ...

Εγώ θηλάζω αποκλειστικά αλλά δε κοιμάται μαζί μας το μωρό ..το κοιμιζουμε πάνω μας και μετά το βάζουμε στο λίκνο ...λίγες φορές έχει κοιμηθεί πάνω μου..και τις περισσότερες φορές όταν δεν έχει υπερένταση κοιμάται..άλλες πάλι φορές ξυπνάει με το που τη βάλουμε και κάνουμε ξανά τα ίδια ..αγκαλιά κ βόλτα μέχρι πάλι να κοιμηθεί..στσδιακα το βρίσκουμε κ με τον ύπνο τον νύχτα πλάι καλά .εσείς πως τα κοιμιζετε;;

Εμείς επίσης ακόμα κοιμόμαστε καναπέ έχουμε βολευτει πάτα πολύ...αλλά πρέπει σιγά σιγά να πάμε στο δωμάτιο μας δυστυχωσ...

Βέβαια ξαναλέω πως είναι ανάλογα την ημέρα ..άλλες είναι εύκολες χωρίς ιδιαίτεεη γκρίνια και άλλες χάλια όλη ημέρα γκρίνια κ κλαμα !!

Εμάς μας βοηθά πολύ το φασκιωμα κ οι λευκοί ήχοι !!!

Αν θέλετε δοκιμάστε τα κ εσείς ..

 

Άρα είναι μάλλον και στο παιδί...

Δυστυχως εμάς οι λευκοί ήχοι δε μας πιάνουν... ή τουλάχιστον δεν έχω βρει ακόμη αυτόν που τη πιάνει. Φιάσκιωμα έκανα στην αρχή αλλά μετά που μεγάλωσε το λύνει κ δε θέλω να τη δέσω πιο σφιχτά. Θα το δοκιμάσω όμως πάλι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άσχετο από βιταμίνες πίνεις τίποτα που θηλάζεις ; 

Όχι δε παίρνω κάτι. Μόνο στο παιδί δίνω σταγόνες βιταμίνης d. Εσύ παίρνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Το λινκο σου είναι αυτά που τα κολλάς πάνω στο κρεβατι και είναι δίπλα σου που δεν έχει κάγκελο από την μια μεριά ; Γιατί εμένα μου το έδωσαν είναι σαν μια μικρή κουνια που κουνιέται κιολας έχει γύρο γύρο κάγκελο και πρέπει να σηκωθώ για να παρω το μωρο απο μέσα 

Ρε φίλη έτσι ακριβώς είναι κ το δικό μας λίκνο! Με καγκελακι γύρω γύρω κ κουνιέται! Κ επίσης μας το έδωσαν! Μα πόσες ομοιότητες...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Ναι ακριβώς .τέτοιο ειναι..το έχω δίπλα μου στον καναπέ..είναι πολύ βολικό να την παίρνω μέσα στην νύχτα για θηλασμό χωρίς να σηκωθώ αλλά και για να την τοποθετώ χωρίς να ξυπνάει πολύ τουλάχιστον .

Θα είναι ωραίο κ το δικό σου που κουνιέται ..είχαμε δει κ εμείς τετοια.

Λοιπόν τέτοιο ακριβώς ήθελα να πάρω κ εγώ για τον ίδιο λόγο, αλλά μας έδωσαν αυτό που γράφει κ η @Elk οπότε προσπάθησα να βολευτούμε με αυτό. Που δε βολευόμαστε δλδ γιατί δεν έχει κοιμηθεί ούτε μια φορά σε αυτό. Τώρα λέω να μου δανείσει μια άλλη φίλη το δικό της που κολλάει στο κρεβάτι για να δούμε αν θα την βολέψει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bestrong είπε:

Ρε φίλη έτσι ακριβώς είναι κ το δικό μας λίκνο! Με καγκελακι γύρω γύρω κ κουνιέται! Κ επίσης μας το έδωσαν! Μα πόσες ομοιότητες...!

Για αυτό δεν κοιμούνται στα λικνο μας 😂 αν πάρεις αυτό που κολλάει στο κρεβατι πιστεύω θα κοιμηθεί αν στο δώσει δοκιμασε το και πες μου 

εμενα με ειπε ο γυναικολογος να συνεχίσω το σίδηρο που είχα και στην εγκυμοσύνη όμως παρατήρησα ότι αλλάζει χρώμα στα κακα του μωρού και ίσως να την δυσκολεύει και στο να κάνει  όποτε το σταμάτησα ειπα την παιδιατρο να μου γράψει εξετάσεις αίματος να πάω να δω το γίνεται και αν χρειάζεται να παρω βιταμίνες ανάλογα με τα αποτελέσματα

εγω βγάζω το μωρο 10 λεπτά στον ήλιο αλλά την δίνω και βιταμίνη για συμπλήρωμα όταν δεν έχει καλό καιρό 

μερικές φορες την βαζω κάτω από τον απορροφητηρα εκεί την παίρνει ο ύπνος αλλά μετά αν την παρω να την πάω στο κρεβατι ξυπνάει αλλα ειναι μια καλή λύση αν θέλω να κάνω ένα μπάνιο ή να φάω και έχει γκρίνια την βάζει η μαμα για να την ηρεμήσει μέχρι να τελειώσω εγω να την παρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ....

Και εγώ αυτό που κολλάει στο κρεβάτι έχω αλλά δεν κοιμάται ξυπνάει πολύ σύντομα και είναι ανήσυχη θέλει μαζί μας μόνο. Ελπίζω να φτιάξει κάποια στιγμή. 

Μαζί μας βαράει 3 ώρα. Χαχαχα και μέσα στην μέρα στην φωλιά πάλι 3 ώρα χτυπάει. Μόνο στο λίκνο είναι το κρεβάτι του ξύπνιου χαχαχαχ 

Εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Μέχρι χθες αντλούσα 60ml  στο 10 λεπτό από το κάθε στηθος .και το μωρό καθόταν περίπου 7' και 7' στο καθένα. 

Παρατήρησα ότι πλέον χορταινει μόνο από το ένα στήθος. Μάλιστα ακούω που πίνει πολύ και πνίγεται κιόλας από την ποσότητα. Αν την αφήσω 10' στο ένα χορταινει και σε λιγότερο.  Έτσι όμως το άλλο στήθος δεν αδειάζει και αρχίζει να πονάει μετά από κάποια ώρα και να τρέχει πολύ. Έβγαλα τώρα να δω από περιέργεια και στο 10' βγήκανε 120 ml  μόνο από το ένα..

Τι να κάνω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irini5 ηθελα να σε ρωτήσω και το ξεχασα αν πας για απόξεση θα καθαρίσει το αίμα σου είπε ο γιατρός ; Δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ....

Και εγώ αυτό που κολλάει στο κρεβάτι έχω αλλά δεν κοιμάται ξυπνάει πολύ σύντομα και είναι ανήσυχη θέλει μαζί μας μόνο. Ελπίζω να φτιάξει κάποια στιγμή. 

Μαζί μας βαράει 3 ώρα. Χαχαχα και μέσα στην μέρα στην φωλιά πάλι 3 ώρα χτυπάει. Μόνο στο λίκνο είναι το κρεβάτι του ξύπνιου χαχαχαχ 

Εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Μέχρι χθες αντλούσα 60ml  στο 10 λεπτό από το κάθε στηθος .και το μωρό καθόταν περίπου 7' και 7' στο καθένα. 

Παρατήρησα ότι πλέον χορταινει μόνο από το ένα στήθος. Μάλιστα ακούω που πίνει πολύ και πνίγεται κιόλας από την ποσότητα. Αν την αφήσω 10' στο ένα χορταινει και σε λιγότερο.  Έτσι όμως το άλλο στήθος δεν αδειάζει και αρχίζει να πονάει μετά από κάποια ώρα και να τρέχει πολύ. Έβγαλα τώρα να δω από περιέργεια και στο 10' βγήκανε 120 ml  μόνο από το ένα..

Τι να κάνω; 

Μήπως το θήλαστρο δημιουργεί υπερπαραγωγή και  γι αυτό πρήζεται το στήθος μήπως να ρώταγες μια σύμβουλο θηλασμού ....μπες στο φβοοκ εθελοντική ομάδα θηλασμού ΑΤΤΙΚΉ και ρώτα για σύμβουλο θηλασμού ανάλογια τη περιοχή που μένεις ..σου απαντάνε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η babyblue94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ....

Και εγώ αυτό που κολλάει στο κρεβάτι έχω αλλά δεν κοιμάται ξυπνάει πολύ σύντομα και είναι ανήσυχη θέλει μαζί μας μόνο. Ελπίζω να φτιάξει κάποια στιγμή. 

Μαζί μας βαράει 3 ώρα. Χαχαχα και μέσα στην μέρα στην φωλιά πάλι 3 ώρα χτυπάει. Μόνο στο λίκνο είναι το κρεβάτι του ξύπνιου χαχαχαχ 

Εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Μέχρι χθες αντλούσα 60ml  στο 10 λεπτό από το κάθε στηθος .και το μωρό καθόταν περίπου 7' και 7' στο καθένα. 

Παρατήρησα ότι πλέον χορταινει μόνο από το ένα στήθος. Μάλιστα ακούω που πίνει πολύ και πνίγεται κιόλας από την ποσότητα. Αν την αφήσω 10' στο ένα χορταινει και σε λιγότερο.  Έτσι όμως το άλλο στήθος δεν αδειάζει και αρχίζει να πονάει μετά από κάποια ώρα και να τρέχει πολύ. Έβγαλα τώρα να δω από περιέργεια και στο 10' βγήκανε 120 ml  μόνο από το ένα..

Τι να κάνω; 

Κορίτσι μου θα συμφωνήσω με τη @Mairy22... αναζήτησε κάποια σύμβουλο θηλασμού γιατί με το θήλαστρο θέλει μεγάλη προσοχή. Έχω ακούσει ότι το νοσοκομειακό (αυτό που νοικιάζεις δλδ - το καλό) μπορεί να σου κάνει υπερπαραγωγή, ενώ τα οικιακά, αν δεν είναι καλά, μπορούν να σε οδηγήσουν και σε μείωση. Οπότε καλύτερα να μιλήσεις με μία πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμου.

Επίσης καλό είναι να μη βάζεις χρονόμετρο στον θηλασμο. Άσε την να θηλάζει όσο θέλει από το ένα στήθος και αν δεν καλύπτεται τότε να την βάζεις κ στο άλλο. Αν τώρα καλύπτεται μόνο από το ένα στήθος κ το άλλο σου γεμίζει τόσο που να σιυ προκαλεί δυσφορία τότε βγάζε λίγο από εκείνο, τόσο όσο να σε ανακουφίσει. Και μόλις ξαναπεινασει η μικρούλα τότε δη βάζεις απο εκείνο. Καλύτερα όμως να μιλήσεις με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεύτερη ερώτηση: όσων τα μωράκια είναι κολλημένα πάνω τους & θηλάζουν αποκλειστικά, στο μαιευτήριο κάνατε rooming in, τα είχατε τις περισσότερες ώρες μαζί σας κ τα δίνατε στις μαίες ελάχιστα ή κ καθόλου; Ή τα δίνατε κανονικά στις μαίες και σας τα φέρνανε μόνο για να θηλάσουν;

Όπως καταλαβαίνετε τα έχω παίξει μ αυτή την κατάσταση κ ψάχνω να βρω τι φταίει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Κορίτσια δεύτερη ερώτηση: όσων τα μωράκια είναι κολλημένα πάνω τους & θηλάζουν αποκλειστικά, στο μαιευτήριο κάνατε rooming in, τα είχατε τις περισσότερες ώρες μαζί σας κ τα δίνατε στις μαίες ελάχιστα ή κ καθόλου; Ή τα δίνατε κανονικά στις μαίες και σας τα φέρνανε μόνο για να θηλάσουν;

Όπως καταλαβαίνετε τα έχω παίξει μ αυτή την κατάσταση κ ψάχνω να βρω τι φταίει...

Χαχαχα έκανα rouming in όλες τις μερες στο μαιευτήριο να φανταστώ και εσυ ; 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Και εγω αν αγόραζα τέτοιο σαν το δικό σου θα είχα πάρει είναι πολύ πιο καλά γιατί ειναι δίπλα σου έχει μυρωδιά.. αυτο που έχω εγω δεν είναι βολικο αλλά τώρα δεν ξέρω αν αξίζει να αγοράσω εμένα χαμένο να θα πάει τζάμπα μου το έδωσαν.. εκτός αν αλλάξει κάτι πιο μετά 

φαντάζομαι ότι θα βόλευε περισσότερο, ναι..αν και ίσως είναι κι στο παιδί γιατί όπως λέει κ η @babyblue94πάλι ξυπνάει το μωρακι της εκκε΄΄ι..πάντως κ εμάς στην αρχή βολευόταν καλύτερα φωλίτσα κ λίκνο καθ΄΄ολου γι αυτό ελαττώσαμε τη χρήση της...δλδ μη το πάρεις τζάμπα...

ε γενικά αφού εχεις κ τηβοήθεια της μαμάς σου μιαχαρά!στην αγκαλιά της δε κάθεται χωρἰς απορρογοτήρα ;; καλά μας έχει σώσει εμάς κ ο απορροφητήρας..πάντως εμένα ογιατρός μουείπε σ΄΄ίδηρο, ασβέστιο κππολυβιταμινούο...δε παίρνω τπτ όμως βαρέθηκα..ἰσως πράττω και λάθος..

 

απόξεση αλλιώς αναρρόφηση μου είπε που αυτη  είναι με απλή μέθη....αχ ασε να δω τι θα κάνω...θα τον καλέσω σε καμιά βδομάδα αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ!!΄όπως ήμουν είμαι..

επίσης ροομινγκ ιν δεν εκανα....κ εμένα προσκολλάται όταν είναι ανήσυχη κ κλαίει πολύ..τότε θέλει μόνο αγκαλίτσες..

βιταμίνη δίνεις για τον ίκτερο;;

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ....

Και εγώ αυτό που κολλάει στο κρεβάτι έχω αλλά δεν κοιμάται ξυπνάει πολύ σύντομα και είναι ανήσυχη θέλει μαζί μας μόνο. Ελπίζω να φτιάξει κάποια στιγμή. 

Μαζί μας βαράει 3 ώρα. Χαχαχα και μέσα στην μέρα στην φωλιά πάλι 3 ώρα χτυπάει. Μόνο στο λίκνο είναι το κρεβάτι του ξύπνιου χαχαχαχ 

Εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με τον θηλασμό. Μέχρι χθες αντλούσα 60ml  στο 10 λεπτό από το κάθε στηθος .και το μωρό καθόταν περίπου 7' και 7' στο καθένα. 

Παρατήρησα ότι πλέον χορταινει μόνο από το ένα στήθος. Μάλιστα ακούω που πίνει πολύ και πνίγεται κιόλας από την ποσότητα. Αν την αφήσω 10' στο ένα χορταινει και σε λιγότερο.  Έτσι όμως το άλλο στήθος δεν αδειάζει και αρχίζει να πονάει μετά από κάποια ώρα και να τρέχει πολύ. Έβγαλα τώρα να δω από περιέργεια και στο 10' βγήκανε 120 ml  μόνο από το ένα..

Τι να κάνω; 

αάρα απ το ένα έχεις πολλή ροή κ απ το άλλο όχι ;; μπορείς να βάλεις κοχύλια να το επιβεβαιώσεις..μήπως το βάζεις περισσότερο απ το 1 και όχι απ τοάλλο..έχω αρχίσει κεγώ να χρησιμοποιώ γιατί με τα χάπια μου μειὠθηκε....οπότε με το θήλαστρο πάλι βγάζω πολύ -πάλι καλά...ανν θες τηλεφώνησε στο  μητέρα τμήμα θηλασμού αλλιως φαιναρέτη..εγώ εκεί πήρα όταν διαπίστωσα μείωση,,,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

φαντάζομαι ότι θα βόλευε περισσότερο, ναι..αν και ίσως είναι κι στο παιδί γιατί όπως λέει κ η @babyblue94πάλι ξυπνάει το μωρακι της εκκε΄΄ι..πάντως κ εμάς στην αρχή βολευόταν καλύτερα φωλίτσα κ λίκνο καθ΄΄ολου γι αυτό ελαττώσαμε τη χρήση της...δλδ μη το πάρεις τζάμπα...

ε γενικά αφού εχεις κ τηβοήθεια της μαμάς σου μιαχαρά!στην αγκαλιά της δε κάθεται χωρἰς απορρογοτήρα ;; καλά μας έχει σώσει εμάς κ ο απορροφητήρας..πάντως εμένα ογιατρός μουείπε σ΄΄ίδηρο, ασβέστιο κππολυβιταμινούο...δε παίρνω τπτ όμως βαρέθηκα..ἰσως πράττω και λάθος..

 

απόξεση αλλιώς αναρρόφηση μου είπε που αυτη  είναι με απλή μέθη....αχ ασε να δω τι θα κάνω...θα τον καλέσω σε καμιά βδομάδα αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ!!΄όπως ήμουν είμαι..

επίσης ροομινγκ ιν δεν εκανα....κ εμένα προσκολλάται όταν είναι ανήσυχη κ κλαίει πολύ..τότε θέλει μόνο αγκαλίτσες..

βιταμίνη δίνεις για τον ίκτερο;;

αάρα απ το ένα έχεις πολλή ροή κ απ το άλλο όχι ;; μπορείς να βάλεις κοχύλια να το επιβεβαιώσεις..μήπως το βάζεις περισσότερο απ το 1 και όχι απ τοάλλο..έχω αρχίσει κεγώ να χρησιμοποιώ γιατί με τα χάπια μου μειὠθηκε....οπότε με το θήλαστρο πάλι βγάζω πολύ -πάλι καλά...ανν θες τηλεφώνησε στο  μητέρα τμήμα θηλασμού αλλιως φαιναρέτη..εγώ εκεί πήρα όταν διαπίστωσα μείωση,,,

Κάθεται και χωρίς απορροφητηρα στην μαμα μου στα δύσκολα τον βαζω όμως για να κερδίσω χρόνο 

Μακάρι να μην χρειαστεί να το κανείς έχεις πολύ αίμα ;

Πιστεύω θα καθόταν γιατί στην φώλια που την βάζω και κοιμάται δίπλα μας δεν έχει πρόβλημα 

οχι δεν νομίζω ότι έχει ικτερο την τελευταία φορά που πήγα παιδιατρο δεν μου είπε κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κάθεται και χωρίς απορροφητηρα στην μαμα μου στα δύσκολα τον βαζω όμως για να κερδίσω χρόνο 

Μακάρι να μην χρειαστεί να το κανείς έχεις πολύ αίμα ;

Πιστεύω θα καθόταν γιατί στην φώλια που την βάζω και κοιμάται δίπλα μας δεν έχει πρόβλημα 

οχι δεν νομίζω ότι έχει ικτερο την τελευταία φορά που πήγα παιδιατρο δεν μου είπε κάτι 

Ε μία χαρά τότε !!! Δεν έχω καθόλου αίμα μόνο κάτι υγρά ροζ ....δεν είχα γενικά πολύ αίμα ...Τέσπα ...άσε δε το γλιτώνω γλυκιά μου.   

Δε ξέρω πιστεύω πως στη φωλιά ισως να βολεύονται πιο πολύ μιας που είναι πιο μικρή και ζεστή ....ενώ το λικνο είναι κρύο κ μεγάλο...δεν νιώθουν ίσως ασφάλεια ..

Άρα γιατί δίνεις βιταμίνη ::;;έμας δε μας είπε κάτι η γιατρός .

την άλλη βδομάδα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elk είπε:

Χαχαχα έκανα rouming in όλες τις μερες στο μαιευτήριο να φανταστώ και εσυ ; 
 

Ω ναι καλή μου...🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Κάθεται και χωρίς απορροφητηρα στην μαμα μου στα δύσκολα τον βαζω όμως για να κερδίσω χρόνο 

Μακάρι να μην χρειαστεί να το κανείς έχεις πολύ αίμα ;

Πιστεύω θα καθόταν γιατί στην φώλια που την βάζω και κοιμάται δίπλα μας δεν έχει πρόβλημα 

οχι δεν νομίζω ότι έχει ικτερο την τελευταία φορά που πήγα παιδιατρο δεν μου είπε κάτι 

Εμένα πλέον δεν κάθεται ούτε στη φωλιά κορίτσια. Μόνο πάνω μου. Δεν αντέχω άλλο δεν ξέρω τι να κάνω τα έχω φτυσει. Δεν ήταν έτσι στην αρχή. Κάθε μέρα κ χειρότερα είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Εμένα πλέον δεν κάθεται ούτε στη φωλιά κορίτσια. Μόνο πάνω μου. Δεν αντέχω άλλο δεν ξέρω τι να κάνω τα έχω φτυσει. Δεν ήταν έτσι στην αρχή. Κάθε μέρα κ χειρότερα είναι. 

Όλη την ημέρα ;; τουλα΄χιστον κοιμάται τη νυχτα ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini5 είπε:

Ε μία χαρά τότε !!! Δεν έχω καθόλου αίμα μόνο κάτι υγρά ροζ ....δεν είχα γενικά πολύ αίμα ...Τέσπα ...άσε δε το γλιτώνω γλυκιά μου.   

Δε ξέρω πιστεύω πως στη φωλιά ισως να βολεύονται πιο πολύ μιας που είναι πιο μικρή και ζεστή ....ενώ το λικνο είναι κρύο κ μεγάλο...δεν νιώθουν ίσως ασφάλεια ..

Άρα γιατί δίνεις βιταμίνη ::;;έμας δε μας είπε κάτι η γιατρός .

την άλλη βδομάδα θα κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο !!

 

Βιταμίνη στο μωρό δίνω μόνο την d3 και αυτήν όταν δεν μπορω να την βγάλω στον ήλιο μαλλον έχει περάσει ο ικτερος(αφού δεν μου είπε κάτι την τελευταία φορά ) μου είπε να συνεχίσω να την βγάζω στον ήλιο 10’ λεπτά την μέρα αν δεν είναι εφικτό λόγο καιρού δίνω την βιταμίνη σε σταγόνες που έχω, βοηθάει στο ανοσοποιητικό του η d3

για εμένα τώρα μόλις βγουν οι εξετάσεις μου θα δω τι χρειάζομαι να παρω γιατί όσο να πεις μας τραβάνε πολλα τα μωράκια μας με τον θηλασμό 

κρίμα που δεν μπορείς να το αποφύγεις όταν πας γιατρό πες μας τα νέα.. εγω Δευτέρα θα πάω να με δει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Bestrong είπε:

Εμένα πλέον δεν κάθεται ούτε στη φωλιά κορίτσια. Μόνο πάνω μου. Δεν αντέχω άλλο δεν ξέρω τι να κάνω τα έχω φτυσει. Δεν ήταν έτσι στην αρχή. Κάθε μέρα κ χειρότερα είναι. 

Ωχ ζόρικο αυτό να μην κάθεται καθόλου εμένα τουλάχιστον το βράδυ κοιμάται εκει.. εννοείται ότι βάζω στήθος την παίρνει ο ύπνος πάνω μου και προσπαθω σιγά σιγά να την βάλω μέσα στην φωλιά

ειναι η φάση τέτοια υπομονή θα περάσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η irini5 είπε:

Όλη την ημέρα ;; τουλα΄χιστον κοιμάται τη νυχτα ;;

Ευτυχώς τη νύχτα κοιμάται. Ανά 2-3 ώρες ξυπνάει βέβαια αλλά κοιμάται. Επίσης για να μου κοιμηθεί το βράδυ ξεκινάω να την κοιμίζω από τις 7:30-8 κ αν είμαι τυχερή θα μου κοιμηθεί στις 9. Διαφορετικά μου έχει τύχει να κοιμηθεί και στις 12. Και μέχρι τις 8-9 το πρωί κοιμάται 2ωρα & 3ωρα. Επίσης να σημειώσω πως κατά τη διάρκεια του ύπνου της πολλές φορές βγάζει ήχους (σα να μουγκρίζει ένα πράμα) και κουνιέται. Την ενοχλούν τα εντερακια της μάλλον γιατί αερίζεται κιόλας. Ωστόσο πολλές φορές μου ξυπνάει λόγω αυτού... τα πρωινά όμως μου κοιμάται ελάχιστα πλέον, κάποια λεπτά, με μάξιμουμ τα 40.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...