Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΕΠTEMΡΙΟΥ 2022 <3


Recommended Posts

στις πριν 32 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια ποια μαντηλάκια είναι σκέτα νερού; 

Τα pure λένε ότι είναι νερού. Τα άλλα τα sensitive ;;; Ξέρετε αν είναι σκέτα νερού; 

Λένε ότι μέχρι 3 μηνών πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο νερού αααν χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε μαντηλάκια. Και θέλω να δω ποια είναι του νερού 

IMG_20220824_143951.jpg

IMG_20220824_143940.jpg

Τα pure είναι σίγουρα νερού. Εμένα στο μαιευτήριο μου είπαν να χρησιμοποιώ αυτά ή ένα νερού της septona 

Τα sensitive νομίζω πως είναι απλά χωρίς άρωμα και οινόπνευμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

με το καλό και με ένα πόνο! Σύντομα θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου ❤️ 

Ευχαριστώ κορίτσι μου 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Katerina. είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.

@Elk μάλλον είναι καλά στην κοιλίτσα και δεν θέλει να βγει,έχει βολευτεί φαίνεται.

@Mairy22αφού είσαι 36+4 έχεις μπει στο μήνα σου νομίζω. Διανυεις την 37η εβδομάδα τώρα.ο γιατρός σου είπε ότι δεν έχεις μπει?

@blueheartτέλεια τα έχεις τακτοποίησει στην αλλαξιερα ολα.σε βολεύει?εκει αλλαζεις το μωράκι?

 

@irini5πήρατε βαρος τέλεια!!τη ζυγιζεις καθε μερα ?ο παιδιατρος σου είπε να αλλάζεις κάθε 2ωρες ?

Ναι κάθε μέρα τη ζυγίζουμε...ο παιδίατρος μας είπε να μη το κάνουμε κάθε ημέρα γτ θα αγχβθουμε...ναι μου είπε να αλλάζω Πανα στο δυώρο που άλλωστε θηλάζω ...

 

στις πριν 6 ώρες, ο/η Mairy22 είπε:

Λαθος δικό μου κορίτσιαααα

35 και 4 μέρες διανύω την 36 εβδομάδα....ρώτησα γιατρό και Μαία μόλις κλίσω την 36 δλδ το σαββατο μπάινω στον μήνα μου.....

Να κάνεις υπομονή !!όλα καλά θα πάνε !απλώς ακόλουθα τις οδηγίες τους γιατρούς σου...πλησιάζεις κ εσύ !!!κ ο τράχηλος λένε μικρότερος από 1.5ειναι πιο επικίνδυνος..οπότε να σκέφτεσαι θετικά !!

 

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια με πήρε ο γιατρός μου τηλέφωνο να δει πως είμαι.. 

Με ρώτησε αν κινητέ το μωρο αν είμαι καλά του ειπα ότι είμαι καλά απλά με πιάνει ταχυπαλμία έφτασα μέχρι 120 παλμούς μου ήμουν σε κλειστό χώρο με μάσκα και με έπιασε δύσπνοια λέει πάνω από 100 δεν είναι καλό να πηγαίνω να το παρακολουθώ και να αποφεύγω να κάθομαι σε κλειστό χώρο με μάσκα.. επισης μου ειπε την Παρασκευή που θα με δει η μαία ανεξάρτητα με το το έχει γίνει με τον τράχηλο καλό είναι όπως και να έχει να κάνουμε εισαγωγή το Σάββατο δεν θέλει να με αφήσει άλλο.. 

Αχ δε το πιστεύω !!έρχεται η ημέρα σου !!πως νιώθεις ;;;μπράβο στο γιατρό σου όμως...μέχρι τέλους δίπλα σου και δε σε αποθάρρυνε καθόλου μέχρι στιγμής ..!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια ποια μαντηλάκια είναι σκέτα νερού; 

Τα pure λένε ότι είναι νερού. Τα άλλα τα sensitive ;;; Ξέρετε αν είναι σκέτα νερού; 

Λένε ότι μέχρι 3 μηνών πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο νερού αααν χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε μαντηλάκια. Και θέλω να δω ποια είναι του νερού 

IMG_20220824_143951.jpg

IMG_20220824_143940.jpg

Τα πιουρ είναι με 99%νερο ..είναι πολύ καλά ..εγώ τώρα παρήγγειλα κ άλλα γτ ειχα τρία πακέτα και ταελειωνει κ το δεύτερο...τα βράδια είναι πολύ πρακτικό να μη τα πλένουμε τοπικά κ να χρησιμοποιούμε μωρομαντηλα.

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η blueheart είπε:

Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζεται ανταλλακτικά και ειδικές σακούλες που στοιχίζουν στην πορεία ένα σκασμό λεφτά. Παίρνει απλές σακούλες πχ σούπερ μάρκετ και χωράει πολλές πάνες (από τις μικρές τουλάχιστον), σίγουρα πάνω από 10. 

Εγώ έχω της angelcare αλλά τα ανταλλακτικά κοστίζουν πάρα πολύ..οπότε μάλλον ο δικός σου είναι πιο συμφέρον..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η irini5 είπε:

Ναι κάθε μέρα τη ζυγίζουμε...ο παιδίατρος μας είπε να μη το κάνουμε κάθε ημέρα γτ θα αγχβθουμε...ναι μου είπε να αλλάζω Πανα στο δυώρο που άλλωστε θηλάζω ...

 

Να κάνεις υπομονή !!όλα καλά θα πάνε !απλώς ακόλουθα τις οδηγίες τους γιατρούς σου...πλησιάζεις κ εσύ !!!κ ο τράχηλος λένε μικρότερος από 1.5ειναι πιο επικίνδυνος..οπότε να σκέφτεσαι θετικά !!

 

Αχ δε το πιστεύω !!έρχεται η ημέρα σου !!πως νιώθεις ;;;μπράβο στο γιατρό σου όμως...μέχρι τέλους δίπλα σου και δε σε αποθάρρυνε καθόλου μέχρι στιγμής ..!

 

Τα πιουρ είναι με 99%νερο ..είναι πολύ καλά ..εγώ τώρα παρήγγειλα κ άλλα γτ ειχα τρία πακέτα και ταελειωνει κ το δεύτερο...τα βράδια είναι πολύ πρακτικό να μη τα πλένουμε τοπικά κ να χρησιμοποιούμε μωρομαντηλα.

 

Εγώ έχω της angelcare αλλά τα ανταλλακτικά κοστίζουν πάρα πολύ..οπότε μάλλον ο δικός σου είναι πιο συμφέρον..!

Άγχος με έπιασε υπερένταση 😅 όταν με είπε για το Σάββατο να κλείσει να πάμε του ειπα να το συζητήσω με τον αντρα μου και να σας παρω σε 2 λεπτά να σας απαντήσω μου ειπε μην πίεζε παρε το χρόνο σου μιλήστε και τα λέμε το βραδάκι πάλι… οπότε είπαμε με τον αντρα μου αφού ο γιατρός λέει να μην περιμένουμε άλλο από την στιγμή που κλεινω και τις 40 εβδομάδες θα του πω να πάμε Σάββατο 27/8 δεν ξέρω και πως θα γεννήσω ακόμα αν πάμε φυσιολογικά ή καισαρική μάλλον για το δεύτερο με βλέπω όμως.. 

εγω τέτοιο κάδο για τις πάνες δεν θα παρω ίσως αν έμενα σε διαμέρισμα να το σκεφτόμουν αλλά εδώ τώρα που είμαι δεν με ενοχλεί τα βάζω και σε έναν απλό, για να μην μυρίζουν να φανταστώ είναι αυτος ο κάδος  ;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Άγχος με έπιασε υπερένταση 😅 όταν με είπε για το Σάββατο να κλείσει να πάμε του ειπα να το συζητήσω με τον αντρα μου και να σας παρω σε 2 λεπτά να σας απαντήσω μου ειπε μην πίεζε παρε το χρόνο σου μιλήστε και τα λέμε το βραδάκι πάλι… οπότε είπαμε με τον αντρα μου αφού ο γιατρός λέει να μην περιμένουμε άλλο από την στιγμή που κλεινω και τις 40 εβδομάδες θα του πω να πάμε Σάββατο 27/8 δεν ξέρω και πως θα γεννήσω ακόμα αν πάμε φυσιολογικά ή καισαρική μάλλον για το δεύτερο με βλέπω όμως.. 

εγω τέτοιο κάδο για τις πάνες δεν θα παρω ίσως αν έμενα σε διαμέρισμα να το σκεφτόμουν αλλά εδώ τώρα που είμαι δεν με ενοχλεί τα βάζω και σε έναν απλό, για να μην μυρίζουν να φανταστώ είναι αυτος ο κάδος  ;

 

 

Ναι και εγώ που είμαι στην μονοκατοικία. Θα βγάλω έναν κάδο έξω στο μπαλκόνι και θα τα πετάω εκεί κατευθεια ..οπότε δεν θα μυρίζει στο σπίτι. Και το πολύ πολύ ανά μέρα ή ανά δύο να τα πετάμε. 

Αυτό ήθελα να σας ρωτήσω το βράδυ λογικά το μωρό δεν το πάμε κάθε λιγο για πλύσιμο. Θα βάζουμε μόνο για βράδυ τα μαντηλάκια νερού. .την μερα εντάξει θα το πλένουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mairy22 είπε:

μακάρι να ήμουν αλλα έκανα λάθος το είπα παραπάνω  διανύω την 36 η εβδομάδα..35 και 4 είμαι ...

Κορίτσια μόλις κλεισουμε την 36 εβδομάδα μπαίνουμε στο μήνα μας έχω ρωτήσει Γιατρό και μια μαία ....4 εβδομάδες μέχρι την 40η...

Στον 9ο μήνα λένε ότι μετράμε 5βδομαδες (όπως κ σε κάποιους άλλους) 

Καλά δεν χάλασε κ ο κόσμος για μια βδομάδα 🤣🤣🤣🤣 να πάνε όλα καλά!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσια με πήρε ο γιατρός μου τηλέφωνο να δει πως είμαι.. 

Με ρώτησε αν κινητέ το μωρο αν είμαι καλά του ειπα ότι είμαι καλά απλά με πιάνει ταχυπαλμία έφτασα μέχρι 120 παλμούς μου ήμουν σε κλειστό χώρο με μάσκα και με έπιασε δύσπνοια λέει πάνω από 100 δεν είναι καλό να πηγαίνω να το παρακολουθώ και να αποφεύγω να κάθομαι σε κλειστό χώρο με μάσκα.. επισης μου ειπε την Παρασκευή που θα με δει η μαία ανεξάρτητα με το το έχει γίνει με τον τράχηλο καλό είναι όπως και να έχει να κάνουμε εισαγωγή το Σάββατο δεν θέλει να με αφήσει άλλο.. 

Εισαγωγή το Σάββατο και θα γεννήσεις κιολλας η θα σε παρακολουθήσει για λίγες μέρες????? Αχχχ αντεεεε με το καλό!! Να μας λες τα νέα σου ε!!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η babyblue94 είπε:

Κορίτσια ποια μαντηλάκια είναι σκέτα νερού; 

Τα pure λένε ότι είναι νερού. Τα άλλα τα sensitive ;;; Ξέρετε αν είναι σκέτα νερού; 

Λένε ότι μέχρι 3 μηνών πρέπει να χρησιμοποιούμε μόνο νερού αααν χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε μαντηλάκια. Και θέλω να δω ποια είναι του νερού 

IMG_20220824_143951.jpg

IMG_20220824_143940.jpg

Δεν έχω ιδέα!!!! Όμως..... Αν πας σούπερ μάρκετ μπορείς να δεις τι λένε απάνω κ μετά να τα παραγγείλεις από το ίντερνετ γτ ει άι φθηνότερα!!! Εμένα η μαία πχ Μ είπε να τα βρέχουμε κ να τα στηβουμε αννν χρειαστεί να χρησιμοποιήσουμε μωρομαντηλο!!!  Πάντως κ την ίδια να ρωτήσεις σίγουρα θα ξέρει να σου πει ποια είναι! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Εισαγωγή το Σάββατο και θα γεννήσεις κιολλας η θα σε παρακολουθήσει για λίγες μέρες????? Αχχχ αντεεεε με το καλό!! Να μας λες τα νέα σου ε!!!! 🥰

Καλημέρα κορίτσια 

ναι θα κάνω εισαγωγή και θα γεννήσω κιολας το Σάββατο δεν με αφηνει άλλη μέρα να περιμένουμε.. το Σάββατο θα είναι 40 εβδομάδων και 2 μερες με τις δικές του μετρήσεις που κάνει όποτε μου λέει πρέπει να βγει γιατι από εδώ και πέρα δεν θα δίνει και ο πλακούντας άλλο και μπορει να προκύψει καποια επιπλοκή όποτε δεν έχει νόημα να περιμένουμε άλλο ότι βαρος ήταν να πάρει το πήρε δεν θα αλλάξει κάτι αν με αφήσει και άλλο περιμένοντας να σπάσουν τα νερά.. 

@babyblue94 και εγώ έτσι θα κάνω θα τα βγάζω έξω στην αυλη σε κάδο και θα τα πετάω δεν θα έχω θέμα με μυρωδιές για μέσα στο σπίτι θέλουν πλύσιμο με είπαν κάθε φορά που λερώνονται τώρα το βράδυ πάλι θα είναι πιο δύσκολο θα ξεκινήσω να την πλένω και βλέπουμε εμένα με αγχώνει πιο πολύ ο δρόμος της επιστροφής γιατί αν κάνει τίποτα στο δρόμο πως θα την αλλαξω πως θα την πλύνω πως θα την ταΐσω μέσα στο αμαξι 😕

@irini5 πόσες μερες έμεινες στην κλινική με την καισαρική ; Εγώ βλέπω τώρα στο Ιασώ λέει 3 βραδιά η καισαρική 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ναι θα κάνω εισαγωγή και θα γεννήσω κιολας το Σάββατο δεν με αφηνει άλλη μέρα να περιμένουμε.. το Σάββατο θα είναι 40 εβδομάδων και 2 μερες με τις δικές του μετρήσεις που κάνει όποτε μου λέει πρέπει να βγει γιατι από εδώ και πέρα δεν θα δίνει και ο πλακούντας άλλο και μπορει να προκύψει καποια επιπλοκή όποτε δεν έχει νόημα να περιμένουμε άλλο ότι βαρος ήταν να πάρει το πήρε δεν θα αλλάξει κάτι αν με αφήσει και άλλο περιμένοντας να σπάσουν τα νερά.. 

@babyblue94 και εγώ έτσι θα κάνω θα τα βγάζω έξω στην αυλη σε κάδο και θα τα πετάω δεν θα έχω θέμα με μυρωδιές για μέσα στο σπίτι θέλουν πλύσιμο με είπαν κάθε φορά που λερώνονται τώρα το βράδυ πάλι θα είναι πιο δύσκολο θα ξεκινήσω να την πλένω και βλέπουμε εμένα με αγχώνει πιο πολύ ο δρόμος της επιστροφής γιατί αν κάνει τίποτα στο δρόμο πως θα την αλλαξω πως θα την πλύνω πως θα την ταΐσω μέσα στο αμαξι 😕

@irini5 πόσες μερες έμεινες στην κλινική με την καισαρική ; Εγώ βλέπω τώρα στο Ιασώ λέει 3 βραδιά η καισαρική 

Καλημέρα κορίτσι! Με το καλό εύχομαι! Γιατί δε σου βάζει τεχνητους πόνους για να ξεκινήσει ο τοκετός και να  πας σε ΦΤ? Υπάρχει λόγος που αποφάσισατε για καισαρική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ναι θα κάνω εισαγωγή και θα γεννήσω κιολας το Σάββατο δεν με αφηνει άλλη μέρα να περιμένουμε.. το Σάββατο θα είναι 40 εβδομάδων και 2 μερες με τις δικές του μετρήσεις που κάνει όποτε μου λέει πρέπει να βγει γιατι από εδώ και πέρα δεν θα δίνει και ο πλακούντας άλλο και μπορει να προκύψει καποια επιπλοκή όποτε δεν έχει νόημα να περιμένουμε άλλο ότι βαρος ήταν να πάρει το πήρε δεν θα αλλάξει κάτι αν με αφήσει και άλλο περιμένοντας να σπάσουν τα νερά.. 

@babyblue94 και εγώ έτσι θα κάνω θα τα βγάζω έξω στην αυλη σε κάδο και θα τα πετάω δεν θα έχω θέμα με μυρωδιές για μέσα στο σπίτι θέλουν πλύσιμο με είπαν κάθε φορά που λερώνονται τώρα το βράδυ πάλι θα είναι πιο δύσκολο θα ξεκινήσω να την πλένω και βλέπουμε εμένα με αγχώνει πιο πολύ ο δρόμος της επιστροφής γιατί αν κάνει τίποτα στο δρόμο πως θα την αλλαξω πως θα την πλύνω πως θα την ταΐσω μέσα στο αμαξι 😕

@irini5 πόσες μερες έμεινες στην κλινική με την καισαρική ; Εγώ βλέπω τώρα στο Ιασώ λέει 3 βραδιά η καισαρική 

Εντάξει μην σε αγχωνει αυτό. Θα σταματήσετε θα την ταισεις στο κάθισμα και μπορείς να στρώσεις κάτι να την αλλάξεις. Ή στο κάθισμα ή στο πορτμπαγκάζ. Μια μαλακή αλλαξιερα ή ένα κουβερτακια με ένα σελτεδακια από πάνω. 

στις πριν 29 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Με το καλό εύχομαι! Γιατί δε σου βάζει τεχνητους πόνους για να ξεκινήσει ο τοκετός και να  πας σε ΦΤ? Υπάρχει λόγος που αποφάσισατε για καισαρική?

Οι τεχνητοί πόνοι πρέπει να γίνονται όταν έχει αρχίσει ήδη η διαδικασία από την γυναίκα. Όταν έχει ξεκινήσει ήδη δηλαδή η διαστολή αλλιώς πολύ πιθανό είναι να μην πετύχει και να φάει τσάμπα τους τεχνητούς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Με το καλό εύχομαι! Γιατί δε σου βάζει τεχνητους πόνους για να ξεκινήσει ο τοκετός και να  πας σε ΦΤ? Υπάρχει λόγος που αποφάσισατε για καισαρική?

Δεν ξέρω σίγουρα αν πάμε για καισαρική  το μωρό έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, αλλά είναι ψηλά, τράχηλος 3 εκατοστά μακρύς και κλειστός μου είπε είναι δύσκολο να γεννήσω φυσιολογικά με τα δεδομένα που είχαμε πριν μια βδομαδα,  βέβαια θα δούμε πως θα πάει του ειπα θέλω να προσπαθήσω δεν μου είπε όχι, αλλά έτσι όπως πάει το πράγμα δύσκολα να αλλάξει κάτι.. επισης έχω και χειρουργημένη μέση και μια δυσκοκηλη που δυσκολεύει και αυτό λίγο τα πράγματα 

μπορεί να με βάλει τεχνητούς πόνους να το προσπαθήσω και αν δουμε ότι δεν κατεβαίνει να πάμε για καισαρική όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά ακόμα… απλά εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα καταλήξω με καισαρική έτσι το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου για να μην απογοητευτώ μετά  

μπορεί έχει και η δίκιο η @babyblue94 σε αυτό που λέει εγώ δεν έχω τίποτα ούτε πονακια ούτε διαστολή είμαι μια χαρά μόνο μια μέρα είχα πονακια τα οποία έχουν σταματήσουν νομίζω ούτε συσπάσεις δεν έχω, δεν νιωθω ότι θα γεννήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια 

ναι θα κάνω εισαγωγή και θα γεννήσω κιολας το Σάββατο δεν με αφηνει άλλη μέρα να περιμένουμε.. το Σάββατο θα είναι 40 εβδομάδων και 2 μερες με τις δικές του μετρήσεις που κάνει όποτε μου λέει πρέπει να βγει γιατι από εδώ και πέρα δεν θα δίνει και ο πλακούντας άλλο και μπορει να προκύψει καποια επιπλοκή όποτε δεν έχει νόημα να περιμένουμε άλλο ότι βαρος ήταν να πάρει το πήρε δεν θα αλλάξει κάτι αν με αφήσει και άλλο περιμένοντας να σπάσουν τα νερά.. 

@babyblue94 και εγώ έτσι θα κάνω θα τα βγάζω έξω στην αυλη σε κάδο και θα τα πετάω δεν θα έχω θέμα με μυρωδιές για μέσα στο σπίτι θέλουν πλύσιμο με είπαν κάθε φορά που λερώνονται τώρα το βράδυ πάλι θα είναι πιο δύσκολο θα ξεκινήσω να την πλένω και βλέπουμε εμένα με αγχώνει πιο πολύ ο δρόμος της επιστροφής γιατί αν κάνει τίποτα στο δρόμο πως θα την αλλαξω πως θα την πλύνω πως θα την ταΐσω μέσα στο αμαξι 😕

@irini5 πόσες μερες έμεινες στην κλινική με την καισαρική ; Εγώ βλέπω τώρα στο Ιασώ λέει 3 βραδιά η καισαρική 

Άντε με το καλό κορίτσι μου!!!! Είσαι πολύ μακριά από Αθήνα???? Εντάξει μην αγχώνεστε για αυτό! Πλέον υπάρχουν πολλά πάρκινγκ στο δρόμο. Θα σταματήσετε με την ησυχία σας στο πλάι θα την ταισεις. Κ θα την αλλάξεις αν χρειαστεί! Στο πίσω κάθισμα! Απλά πάρε κάποια πράγματα μαζί σου που ίσως σου χρειαστούν για το αυτοκίνητο. Ίσως κάποιες έξτρα πετσετουλες και εγώ θα σου πρότεινα μπουκάλια με νερό αν χρειαστεί τοπικά να καθαρίσεις κάτι! Κ μια σακούλα για τα άπλυτα. Όλα καλά όμως θα πάνε!!!! Για το Ιασώ δεν γνωρίζω να σου πω. Αλλά από άλλα νοσοκομεία τις κρατάνε 5μερες (4βραδια) μπορείς να τους ρωτήσεις όμως ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η MyElpida είπε:

Καλημέρα κορίτσι! Με το καλό εύχομαι! Γιατί δε σου βάζει τεχνητους πόνους για να ξεκινήσει ο τοκετός και να  πας σε ΦΤ? Υπάρχει λόγος που αποφάσισατε για καισαρική?

Μπορείς κ με καθόλου διαστολή η πονακια να ξεκινήσεις έτσι φτ??????? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Δεν ξέρω σίγουρα αν πάμε για καισαρική  το μωρό έχει πάρει θέση με το κεφάλι κάτω, αλλά είναι ψηλά, τράχηλος 3 εκατοστά μακρύς και κλειστός μου είπε είναι δύσκολο να γεννήσω φυσιολογικά με τα δεδομένα που είχαμε πριν μια βδομαδα,  βέβαια θα δούμε πως θα πάει του ειπα θέλω να προσπαθήσω δεν μου είπε όχι, αλλά έτσι όπως πάει το πράγμα δύσκολα να αλλάξει κάτι.. επισης έχω και χειρουργημένη μέση και μια δυσκοκηλη που δυσκολεύει και αυτό λίγο τα πράγματα 

μπορεί να με βάλει τεχνητούς πόνους να το προσπαθήσω και αν δουμε ότι δεν κατεβαίνει να πάμε για καισαρική όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά ακόμα… απλά εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα καταλήξω με καισαρική έτσι το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου για να μην απογοητευτώ μετά 

Δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης όπως κ να γεννήσεις! Αρκεί να πάνε όλα καλά για το μωράκι κ για σένα! Με τον έναν η με τον άλλον τρόπο θα γίνεις μανούλα!!!! 🥰🥰🥰🥰 Σίγουρα όμως είναι καλό να τα έχουμε όλα στο μυαλό μας κ να είμαστε προετοιμασμένες!!!!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Olia4 είπε:

Άντε με το καλό κορίτσι μου!!!! Είσαι πολύ μακριά από Αθήνα???? Εντάξει μην αγχώνεστε για αυτό! Πλέον υπάρχουν πολλά πάρκινγκ στο δρόμο. Θα σταματήσετε με την ησυχία σας στο πλάι θα την ταισεις. Κ θα την αλλάξεις αν χρειαστεί! Στο πίσω κάθισμα! Απλά πάρε κάποια πράγματα μαζί σου που ίσως σου χρειαστούν για το αυτοκίνητο. Ίσως κάποιες έξτρα πετσετουλες και εγώ θα σου πρότεινα μπουκάλια με νερό αν χρειαστεί τοπικά να καθαρίσεις κάτι! Κ μια σακούλα για τα άπλυτα. Όλα καλά όμως θα πάνε!!!! Για το Ιασώ δεν γνωρίζω να σου πω. Αλλά από άλλα νοσοκομεία τις κρατάνε 5μερες (4βραδια) μπορείς να τους ρωτήσεις όμως ! 

Ναι είναι περίπου 3,5 με 4 ωρες τώρα με το μωρο θα πηγαίνουμε και σιγά όποτε θα με πάρει πιο πολύ ώρα ναι σκέφτηκα να παρω και εγώ νεράκι να έχω και πράγματα να μπορω να την αλλαξω στο δρόμο θα κάνω σίγουρα στάσεις και σιγά σιγά θα ερθω απλά αγχώνομαι λίγο με όλη την διαδικασία γιατί ειναι σε επαρχιακό δρόμο με πολλές στροφές δεν είναι και ότι καλύτερο σε πολλά σημεία δεν μπορείς να σταματήσεις δεν έχει μέρος αλλά εντάξει πιστεύω κάπως θα γίνει είναι 

Και εγώ δεν ξέρω αν μπορεί χωρίς διαστολή πόνους και συσπάσεις να ξεκινήσει έτσι ο τοκετός θα τα μάθω όταν πάω 😋 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ναι είναι περίπου 3,5 με 4 ωρες τώρα με το μωρο θα πηγαίνουμε και σιγά όποτε θα με πάρει πιο πολύ ώρα ναι σκέφτηκα να παρω και εγώ νεράκι να έχω και πράγματα να μπορω να την αλλαξω στο δρόμο θα κάνω σίγουρα στάσεις και σιγά σιγά θα ερθω απλά αγχώνομαι λίγο με όλη την διαδικασία γιατί ειναι σε επαρχιακό δρόμο με πολλές στροφές δεν είναι και ότι καλύτερο σε πολλά σημεία δεν μπορείς να σταματήσεις δεν έχει μέρος αλλά εντάξει πιστεύω κάπως θα γίνει είναι 

Και εγώ δεν ξέρω αν μπορεί χωρίς διαστολή πόνους και συσπάσεις να ξεκινήσει έτσι ο τοκετός θα τα μάθω όταν πάω 😋 

Αχ κατάλαβα για τον δρόμο.... Υπομονή! Σίγουρα θα βρείτε κάπου να σταματήσετε! Να σκέφτεσαι όμως ότι κ εσύ ίσως θα πρέπει να σηκώνεσαι για να ξεμουδιασεις...όπως κ να γεννήσεις είναι πολλές οι ώρες! Να είσαι άνετη όσο μπορείς! Κ με τις σωστές προμήθειες όλα καλά θα πάνε κ στην επιστροφή!!!! Θα περιμένουμε νέα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olia4 είπε:

Δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης όπως κ να γεννήσεις! Αρκεί να πάνε όλα καλά για το μωράκι κ για σένα! Με τον έναν η με τον άλλον τρόπο θα γίνεις μανούλα!!!! 🥰🥰🥰🥰 Σίγουρα όμως είναι καλό να τα έχουμε όλα στο μυαλό μας κ να είμαστε προετοιμασμένες!!!!! ❤️

Σύμφωνο το πιο σημαντικό είναι αυτό που λες να είμαι καλά εγώ και το μωρο 💕

αλλά ξέρεις ο φυσιολογικός τοκετός θα είναι και ο αντρας μου μέσα θα το ζήσουμε μαζί όλο αυτό θα μπορεί να κόψει αυτός τον λώρο και για αυτο λεω οτι το έχω στο πίσω μερος του μυαλού για καισαρική και να μην απογοητευτώ  γιατί στην καισαρική δεν μπορεί να ειναι μαζι μου μέσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Μπορείς κ με καθόλου διαστολή η πονακια να ξεκινήσεις έτσι φτ??????? 

@babyblue94 @Elkκορίτσια δεν ξέρω καλά.. το είπα γιατί ξαδέρφη μου έχει γεννήσει 3 μωρά με τεχνητους πόνους και της είχε σπάσει ο γιατρός τα νερά με προγραμματισμενο ραντεβού. Και γέννησε με ΦΤ μέσα σε 3 ώρες.. Δεν έχω περαιτέρω γνώσεις στο θέμα.. 

Επεξεργάστηκε από MyElpida
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elk είπε:

Σύμφωνο το πιο σημαντικό είναι αυτό που λες να είμαι καλά εγώ και το μωρο 💕

αλλά ξέρεις ο φυσιολογικός τοκετός θα είναι και ο αντρας μου μέσα θα το ζήσουμε μαζί όλο αυτό θα μπορεί να κόψει αυτός τον λώρο και για αυτο λεω οτι το έχω στο πίσω μερος του μυαλού για καισαρική και να μην απογοητευτώ  γιατί στην καισαρική δεν μπορεί να ειναι μαζι μου μέσα 

Σίγουρα είναι αλλιώς ναι! Θα είναι κ άλλη εμπειρία δεν το συζητάμε! ❤️ Άλλωστε Γι'αυτό κ λέγεται φυσιολογικός!!!! Απλά είμαι της άποψης ότι να πάνε όλα καλά κ όπως πάνε... Σε εμάς δεν θα τον αφήσουν να είναι μέσα στον φυσιολογικό (λόγω μέτρων κόβιντ) 🤷🤷🤷. Μόνες τελείως....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρααα....

όλα καλά φουσκώνω...χαχαχα.. .ευτυχώς σήμερα κοιμήθηκα αρκετά καλά!!!Οχι πως δεν ξύπνησα 3 φορες για τουαλέτα.

Πλησιάζουμε τελική ευθεία και ανάμεικτα συναισθήματα...

Κορίτσια αυτό με τη καισαρική  @Elk έχεις ρωτήσει δε μπαίνει ο συζυγος είναι σίγουρο;;και εγώ ΙΑΣΩ γεννάω δεν έχω ρωτήσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katerina. είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου πως ειστε ? 

Καλημέρα!!!!!!! Φουσκώνουμε κ περιμένουμε!!!!! Εσύ όλα καλά??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mairy22 είπε:

Kαλημέρααα....

όλα καλά φουσκώνω...χαχαχα.. .ευτυχώς σήμερα κοιμήθηκα αρκετά καλά!!!Οχι πως δεν ξύπνησα 3 φορες για τουαλέτα.

Πλησιάζουμε τελική ευθεία και ανάμεικτα συναισθήματα...

Κορίτσια αυτό με τη καισαρική  @Elk έχεις ρωτήσει δε μπαίνει ο συζυγος είναι σίγουρο;;και εγώ ΙΑΣΩ γεννάω δεν έχω ρωτήσει... 

Καλημέρα! Στο Ιασώ που γέννησε πρόσφατα μια γνωστή Μ με καισαρική δεν άφησαν τον σύζυγο να μπει! Πάντως ρωτήστε τον γιατρό σας γτ συνέχεια αλλάζουν ίσως έχει να κάνει κ με το γιατρό η με το νοσοκομείο... Εδώ πάντως σε εμάς ούτε στον φυσιολογικό αφήνουν μέσα τον σύζυγό! Γι'αυτό καλό είναι να ρώτησε τον γιατρό! 😜😜😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mairy22 είπε:

Kαλημέρααα....

όλα καλά φουσκώνω...χαχαχα.. .ευτυχώς σήμερα κοιμήθηκα αρκετά καλά!!!Οχι πως δεν ξύπνησα 3 φορες για τουαλέτα.

Πλησιάζουμε τελική ευθεία και ανάμεικτα συναισθήματα...

Κορίτσια αυτό με τη καισαρική  @Elk έχεις ρωτήσει δε μπαίνει ο συζυγος είναι σίγουρο;;και εγώ ΙΑΣΩ γεννάω δεν έχω ρωτήσει... 

Δεν αφήνουν πουθενά με καισαρική να μπει ο σύζυγος. Απαγορεύεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...