Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διακοπή χρήσης ψευδοθηλών?


Recommended Posts

Γεια σας και καλή δύναμη στην κακοκαιρια!

Γεννησαμε στις 16/01.. Οι μαιες στην κλινική ηταν πάρα πολύ καλες, με βοηθησαν να πιάσει σωστά θηλή το μωρό παρ ολο που ειχα αρκετό άγχος μιας και οι θηλες μου είναι οριακά εισέχουσες. Από τους πρώτους θηλασμους άρχισα να νιωθω πόνο με αποτέλεσμα την τριτη μερα να βγάζω αίμα, να έχουν σκιστεί οι θηλες μου και να έχω τρομερούς πόνους. Έτσι ζήτησα να βάλω ψευδοθηλες μέχρι να επουλωθουν οι πληγές μου (αφού έκλαιγα από ενοχές κάνα 3ωρο ότι ειχα αποτύχει να αντέξω τον πόνο). Εκ τότε συνεχίζουμε κανονικά το θηλασμό, ο μικρουλης τρωει κανονικά (ευτυχώς εχω αρκετό γάλα) και οι θηλες μου επουλωνονται σιγα σιγα. Οταν λοιπόν επανέλθουν θέλω να κανω προσπάθεια να τις βγάλω κ αν τα καταφέρω καλώς, αν όχι θα συνεχίσω ετσι. Σημασία εχει ο μικρός να τρώει. Αυτό λοιπόν που ήθελα εξαρχής να ρωτήσω κ συγγνώμη αν κουρασα με τον πρόλογο, αν καταφέρω να βγάλω τις  ψευδοθηλές δε θα κάνει ξανά πληγές το στηθος μου? Φοβάμαι μην κάνω πισωγύρισμα, δηλαδή να τις βγάλω να ξαναπληγωθουν κ πάλι τα ίδια.. Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε χρησιμοποιήσει λόγω πληγωμένων θηλών κ κατάφερε να τις διακόψει κ να συνεχίσει κανονικά? 

Ευχαριστώ πολύ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου πάντα καλοτυχο ❤️❤️❤️❤️
 

τωρα οσον αφορά το θηλασμο 

1. Το μωρό πιάνει σωστά την θηλη ; Δλδ το μεγαλύτερο μέρος της θηλεας αλω; Ανοίγει αρκετά το στόμα ; 
2. Έχει ελέγχει το μωράκι για χαλινο ; Από παιδίατρο που να γνωρίζει από χαλινο ή από γενικό χειρουργό;; 
 

οι θηλές στην αρχή μέχρι να «σκληρύνουν» είναι ευαίσθητες αλλά κάποιες φορές πληγώνονται γιατί κάτι απο τα παραπάνω δν λειτουργεί καλά 

Ωστοσο αν βλέπεις ότι το μωρό έπιανε σωστά πριν τις ψευδοθηλες κ δν έχει χαλινο τοτε οκ’ 

 

το καλύτερο είναι να βάζεις κρέμα λανολινης κ να βάζεις συνέχεια το γαλατάκι σου πάνω στις θηλές 

η υγρασία βοηθάει στο να επουλωθούν κ ειδικά όταν βάζεις το γαλατάκι σου πάνω 

 

οσον αφορά τις ψευδοθηλες θηλαζα κ εγώ για 6 μήνες δυσκολεύτηκα πολύ να τις κόψω καθώς το μωρό οδηγήθηκε σε σύγχυση θηλων κ δν ήθελε μετά το στήθος χωρίς αυτές 

οι ψευδοθηλες δυστυχώς σαμποτάρουν αρκετά κ σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργούν θέματα σε άλλες όχι 

εκτος απο την σύγχυση, με τις ψευδοθηλες το μωράκι καταπίνει αέρα που δν χρειάζεται κ εγκλωβίζεται στο γαστρεντερικό άρα έχει πιο πολλα αέρια ( κ δυσχεραίνει τους κολικούς)  ειτε δυσχεραίνει την ΓΟΠ αν έχει το μωράκι παλινδρόμηση! 
 

στις εισεχουσες θηλές χρησιμοποιούμε νιπλετα που την βάζουμε λίγο πριν το θηλασμο για να τραβήξει τις θηλές έξω κ μετά τοποθετούμε το μωράκι! ( ειτε κάνουμε λίγα δευτερόλεπτα άντληση με το θήλαστρο για να βγουν αλλά όχι πολύ ώρα γιατί το θήλαστρο πριν εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή ) 
 

Όσο μπορείς λοιπόν βάλε γαλατάκι σου στο στήθος κ επειδή είναι μικρό το μωράκι σου μπορείς να τις κόψεις τώρα που είναι νωρίς ακόμα! 
 

το αν θα ξανά πληγωθεί το στήθος εξαρτάται απο τα παραπάνω 

 

αν δεις κ κρίνεις ότι όλα ανατομικά γίνονται σωστά αλλά ακόμα πληγώνονται οι θηλές μπορείς να επικοινωνήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού πιστοποιημένη (ibcl) ώστε να έρθει από κοντά να δει πως μπαίνει το μωρό στο στήθος κ να ελέγξει χαλινο εφόσον γνωρίζει 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Αρχικά να σου ζήσει το μωράκι σου πάντα καλοτυχο ❤️❤️❤️❤️
 

τωρα οσον αφορά το θηλασμο 

1. Το μωρό πιάνει σωστά την θηλη ; Δλδ το μεγαλύτερο μέρος της θηλεας αλω; Ανοίγει αρκετά το στόμα ; 
2. Έχει ελέγχει το μωράκι για χαλινο ; Από παιδίατρο που να γνωρίζει από χαλινο ή από γενικό χειρουργό;; 
 

οι θηλές στην αρχή μέχρι να «σκληρύνουν» είναι ευαίσθητες αλλά κάποιες φορές πληγώνονται γιατί κάτι απο τα παραπάνω δν λειτουργεί καλά 

Ωστοσο αν βλέπεις ότι το μωρό έπιανε σωστά πριν τις ψευδοθηλες κ δν έχει χαλινο τοτε οκ’ 

 

το καλύτερο είναι να βάζεις κρέμα λανολινης κ να βάζεις συνέχεια το γαλατάκι σου πάνω στις θηλές 

η υγρασία βοηθάει στο να επουλωθούν κ ειδικά όταν βάζεις το γαλατάκι σου πάνω 

 

οσον αφορά τις ψευδοθηλες θηλαζα κ εγώ για 6 μήνες δυσκολεύτηκα πολύ να τις κόψω καθώς το μωρό οδηγήθηκε σε σύγχυση θηλων κ δν ήθελε μετά το στήθος χωρίς αυτές 

οι ψευδοθηλες δυστυχώς σαμποτάρουν αρκετά κ σε κάποιες περιπτώσεις δημιουργούν θέματα σε άλλες όχι 

εκτος απο την σύγχυση, με τις ψευδοθηλες το μωράκι καταπίνει αέρα που δν χρειάζεται κ εγκλωβίζεται στο γαστρεντερικό άρα έχει πιο πολλα αέρια ( κ δυσχεραίνει τους κολικούς)  ειτε δυσχεραίνει την ΓΟΠ αν έχει το μωράκι παλινδρόμηση! 
 

στις εισεχουσες θηλές χρησιμοποιούμε νιπλετα που την βάζουμε λίγο πριν το θηλασμο για να τραβήξει τις θηλές έξω κ μετά τοποθετούμε το μωράκι! ( ειτε κάνουμε λίγα δευτερόλεπτα άντληση με το θήλαστρο για να βγουν αλλά όχι πολύ ώρα γιατί το θήλαστρο πριν εδραιωθεί ο θηλασμός μπορεί να οδηγήσει σε υπερπαραγωγή ) 
 

Όσο μπορείς λοιπόν βάλε γαλατάκι σου στο στήθος κ επειδή είναι μικρό το μωράκι σου μπορείς να τις κόψεις τώρα που είναι νωρίς ακόμα! 
 

το αν θα ξανά πληγωθεί το στήθος εξαρτάται απο τα παραπάνω 

 

αν δεις κ κρίνεις ότι όλα ανατομικά γίνονται σωστά αλλά ακόμα πληγώνονται οι θηλές μπορείς να επικοινωνήσεις με μια σύμβουλο θηλασμού πιστοποιημένη (ibcl) ώστε να έρθει από κοντά να δει πως μπαίνει το μωρό στο στήθος κ να ελέγξει χαλινο εφόσον γνωρίζει 

 

 

Ευχαριστώ πολυ πολυ για την απάντηση και όλες τις συμβουλές!! 

Από την πρώτη μέρα βαζω πάνω μητρικο γαλα κ μολις στεγνώσει κρέμα λανολινης (purelan). Και για χαλινο το έλεγξαν.. 

Μόλις επιστρέψαμε σπίτι ήρθαν δυο μαιες σπίτι με ενα κατ'οικον πρόγραμμα που υπάρχει, τσέκαραν κ τη θέση του μωρού οταν θηλάζει κ ότι βάζω θηλέα άλω. Για αυτό με έπιασε απελπισία, είχα ενημερωθεί πάρα πολυ για το θηλασμό και τα έκανα όλα σωστά, παρ όλα αυτά πληγώθηκαν πάρα πολύ οι θηλές.. 

Μου είπαν ότι ίσως οφείλεται στο ότι τρώει λαίμαργα (δεν τον αφήνω να κλάψει για να τον βάλω στήθος) και στο ότι είμαι ανοιχτόχρωμη (ούτε αυτό είχα ιδέα ότι παίζει ρόλο). 

Τώρα έχουν κάνει κάκαδο κ επουλώνονται σιγά σιγά.. Έχω το στήθος μονίμως έξω να αερίζεται. Απλώς αυτό, ανησυχώ ότι ακόμα κ αν τα καταφέρω να τις κόψει θα με ξαναπληγώσει, κ κάποια στιγμή δε θα θέλει ούτε ψευδοθηλες, ούτε στήθος και θα φρικάρω τελείως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...