Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πάει ο παλιός ο χρόνος, ας γιορτάσουμε παιδιά, και ο νέος να γεμίσει τις κοιλιές μας με μωρά! 🤰🦋🎁💟


misofeggaro

Recommended Posts

στις πριν 24 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Όσες δεν περιμένετε περίοδο αυτές τις μέρες, εύχομαι να έχετε ευχάριστες εκπλήξεις! 

@Froufro μου καθυστερημένα συγχαρητήρια! Να σας ζήσει και καλότυχη η μικρή! 🥰❤️💜💛💯

@Antonia2μπράβο για το σπίτι! 💕 Να το χαρείτε! Καταλαβαίνω το ότι παρά τον ενθουσιασμό συγκινεισαι που αποχωρίζεσαι το παλιό. Έτσι ακριβώς ένιωθα πριν 1,5 χρόνο που μετακομισαμε! Εμένα 12 χρόνια σε ένα σπίτι, από τα 18 μου που ήρθα Αθήνα και από αυτά τα 9 ήμουν με το σύντροφό μου (τα 5 συζουσαμε επίσημα αλλά ουσιαστικά όλα έμενε εκεί). Είχα συγκινηθεί πολύ απλά είχα ανάγκη την αλλαγή. Ήταν και μετά την 1η καραντίνα και είχα περάσει ένα πολύ δύσκολο χρόνο και πριν από αυτή οπότε ένιωθα ότι θέλω να αλλάξουμε παραστάσεις. Ενώ είχα συγκινηθεί πολύ και είχα άγχος αποχωρισμού προσαρμοστηκα στο νέο σπίτι ακραία γρήγορα και άλλαξε και όλη μου η διάθεση προς το καλύτερο! Ήταν πολύ καλή αλλαγή στη ζωή μας, ήταν κι εμάς το πρώτο σπίτι που ήταν Ισότιμα και των 2 γιατί το άλλο πάντα ήταν λίγο πιο πολύ δικό μου. Πιστεύω θα σας αλλάξει όλη η διάθεση κι εσάς και θα είστε τέλεια στο νέο σπίτι και θα θυμάστε με αγάπη το παλιό! 💕

Εγώ έχω χαθεί λίγο αυτές τις μέρες και δεν απάντησα και σε κάποια πράγματα που λέγατε διατροφικά γιατί δεν είμαι πολύ καλά και δεν έχω κουράγιο. Σας διαβάζω όμως τακτικά και μαθαίνω τα νέα σας. Έχω πιεστεί πολύ συναισθηματικά και έχω φοβερό στρες γιατί η εξέταση που κάναμε της κυστικής ινωσης μου εμφάνισε μια μετάλλαξη. Εντωμεταξύ, αν είχα κάνει τη δωρεάν του κράτους ή την 80% που κάνουν πολλοί δε θα είχε εμφανίσει τίποτα γιατί είναι μια πάρα πολύ σπάνια μετάλλαξη που δεν έχει βιβλιογραφία και δεν ξέρουν και την κλινική της σημασία σε σχέση με την κυστική αλλά έκανα την 99%. Τώρα μας είπαν να ελεγχθεί και ο σύντροφος μου και θα περιμένουμε 3 εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα και να μιλήσουμε με γενετιστή να δούμε αν θα πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακεντηση. Ήταν στη φάση που είχα ηρεμήσει γιατί όλα κυλάνε πολύ καλά κατά τα άλλα και μου είχαν περάσει και τα συμπτώματα του τριμήνου και τώρα οριακά κοιμάμαι τα βράδια πάλι απο το άγχος. 

Σε χαιρετώ κορίτσι μου και λυπαμαι για αυτό…Συγγνώμη που ρωτάω είναι μετάλλαξη πάνω στην κυστικη ίνωση; Αν ο άνδρας σου δεν την εχει τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα…για αυτό σου είπαν να εξεταστεί κ ο άντρας σου! Να είσαι χαλαρή όσο μπορείς κ όλα καλά θα πάνε…σου στέλνω μια αγκαλιά 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Raf123 είπε:

Σε χαιρετώ κορίτσι μου και λυπαμαι για αυτό…Συγγνώμη που ρωτάω είναι μετάλλαξη πάνω στην κυστικη ίνωση; Αν ο άνδρας σου δεν την εχει τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα…για αυτό σου είπαν να εξεταστεί κ ο άντρας σου! Να είσαι χαλαρή όσο μπορείς κ όλα καλά θα πάνε…σου στέλνω μια αγκαλιά 😘😘

Ναι το ξέρω. Το θέμα είναι ότι είναι πολύ σπάνια μετάλλαξη και μου λένε ότι επειδή δεν είναι κλινικά γνωστή η σημασία της στην κυστική ινωση, μπορεί ακόμα και αν έχει κάποια μετάλλαξη ο σύντροφος μου πάλι να μην έχουμε πρόβλημα, αλλά δεν το ξέρουν και σίγουρα γιατί δεν έχει βιβλιογραφία, οπότε πρέπει να το ψάξουμε. Δηλαδή ακόμα και να έχουμε και οι δύο μεταλλάξεις ανάλογα ποιες είναι αυτές υπάρχει η πιθανότητα να μας πουν να μην κάνουμε αμνιοπαρακεντηση αν θεωρηθούν ασυμβατες μεταξύ τους. Απλά είμαι ήδη στη 16η εβδομάδα και τώρα ξεκίνησε μια ιστορία άγχους που θα κρατήσει σίγουρα μήνα. Ελπίζω απλά να μην έχει ο σύντροφος μου και να λυθεί εκεί, αλλά επειδή κι εμένα μου έλεγαν έλα μωρέ, είναι πολύ σπανιο να έχεις, τι το σκέφτεσαι; όταν έλεγα ότι περιμένουμε ακόμα αυτή μόνο την εξέταση και τελικά έγινε αυτό μου έχει δημιουργηθεί τρομερό άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω επίσης ότι μετά από αυτό σίγουρα θα έκανα εξέταση αν είμαι φορέας κυστικής το 99% πριν μείνω έγκυος, γιατί δεν υπάρχει λόγος να περάσει καμία όλο αυτό το άγχος, ενώ είναι έγκυος. Όπως ξέρουμε αν είμαστε φορείς μεσογειακής ή δρεπανοκυτταρικης αναιμίας και παίρνουμε τα μέτρα μας θα έπρεπε να ξέρουμε και αυτό εγκαίρως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Όσες δεν περιμένετε περίοδο αυτές τις μέρες, εύχομαι να έχετε ευχάριστες εκπλήξεις! 

@Froufro μου καθυστερημένα συγχαρητήρια! Να σας ζήσει και καλότυχη η μικρή! 🥰❤️💜💛💯

@Antonia2μπράβο για το σπίτι! 💕 Να το χαρείτε! Καταλαβαίνω το ότι παρά τον ενθουσιασμό συγκινεισαι που αποχωρίζεσαι το παλιό. Έτσι ακριβώς ένιωθα πριν 1,5 χρόνο που μετακομισαμε! Εμένα 12 χρόνια σε ένα σπίτι, από τα 18 μου που ήρθα Αθήνα και από αυτά τα 9 ήμουν με το σύντροφό μου (τα 5 συζουσαμε επίσημα αλλά ουσιαστικά όλα έμενε εκεί). Είχα συγκινηθεί πολύ απλά είχα ανάγκη την αλλαγή. Ήταν και μετά την 1η καραντίνα και είχα περάσει ένα πολύ δύσκολο χρόνο και πριν από αυτή οπότε ένιωθα ότι θέλω να αλλάξουμε παραστάσεις. Ενώ είχα συγκινηθεί πολύ και είχα άγχος αποχωρισμού προσαρμοστηκα στο νέο σπίτι ακραία γρήγορα και άλλαξε και όλη μου η διάθεση προς το καλύτερο! Ήταν πολύ καλή αλλαγή στη ζωή μας, ήταν κι εμάς το πρώτο σπίτι που ήταν Ισότιμα και των 2 γιατί το άλλο πάντα ήταν λίγο πιο πολύ δικό μου. Πιστεύω θα σας αλλάξει όλη η διάθεση κι εσάς και θα είστε τέλεια στο νέο σπίτι και θα θυμάστε με αγάπη το παλιό! 💕

Εγώ έχω χαθεί λίγο αυτές τις μέρες και δεν απάντησα και σε κάποια πράγματα που λέγατε διατροφικά γιατί δεν είμαι πολύ καλά και δεν έχω κουράγιο. Σας διαβάζω όμως τακτικά και μαθαίνω τα νέα σας. Έχω πιεστεί πολύ συναισθηματικά και έχω φοβερό στρες γιατί η εξέταση που κάναμε της κυστικής ινωσης μου εμφάνισε μια μετάλλαξη. Εντωμεταξύ, αν είχα κάνει τη δωρεάν του κράτους ή την 80% που κάνουν πολλοί δε θα είχε εμφανίσει τίποτα γιατί είναι μια πάρα πολύ σπάνια μετάλλαξη που δεν έχει βιβλιογραφία και δεν ξέρουν και την κλινική της σημασία σε σχέση με την κυστική αλλά έκανα την 99%. Τώρα μας είπαν να ελεγχθεί και ο σύντροφος μου και θα περιμένουμε 3 εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα και να μιλήσουμε με γενετιστή να δούμε αν θα πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακεντηση. Ήταν στη φάση που είχα ηρεμήσει γιατί όλα κυλάνε πολύ καλά κατά τα άλλα και μου είχαν περάσει και τα συμπτώματα του τριμήνου και τώρα οριακά κοιμάμαι τα βράδια πάλι απο το άγχος. 

 Ευχαριστουμε κοριτσι μου για ολες τις ευχες!!! ❤️❤️❤️ με νιωθεις απολυτα!! κι εγω εμενα σε αυτο 8μιση χρονια και σε 2 μηνες κλεινουμε 7 χρονια με τον αντρα μου!!! βεβαια υπηρξε ενα διαστημα λιγων μηνων που ημασταν χωρια στο ενδιαμεσο οποτε σιγουρα σε αυτο το σπιτι εχω ζησει πολλες συγκινησεις...θετικες και αρνητικες.... τα καλυτερα ομως ειναι μπροστα και οντως κι εγω νιωθω οτι εκλεισε ο κυκλος αυτου του σπιτιου!!! το κουφετακι μου!! ετσι το λεω αυτο το σπιτακι!!! να εισαι καλα και να πανε ολα τελεια με την εγκυμοσυνη σου!!🙏🙏🙏

διαβασα τα νεα σου και στεναχωρηθηκα με το αγχος που περνατε. προσπαθησε να εισαι θετικη και να σκεφτεσαι αισιοδοξα σεναρια!! χαιρομαι τοσο πολυ που εκανες πιο εξειδικευμενη εξεταση και το εντοπίσατε και θα δεις οτι ο αντρας σου θα βγει αρνητικος. αγωνιουμε μαζι σου και σου στελνω ολη τη θετικη μου ενεργεια να πανε ολα καλα!!!!!🤗☀️🌈❤️

ειναι τρομερο και αξιοθαυμαστο που μεσα σε ολο αυτο το αγχος που περνας μας σκεφτεσαι και μπηκες να μας συμβουλευσεις!!! δεν εχω λογια....

μας προτεινεις δηλαδη να κανουμε απο τωρα την εξεταση αυτη;; ειναι εξεταση που θελει παραπεμπτικο; που γινεται; σε εξειδικευμενο διαγνωστικο κεντρο;  (νομιζω ειναι αρκετα ακριβη αλλα αξιζει τον κοπο..) συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ανιδεη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

 Ευχαριστουμε κοριτσι μου για ολες τις ευχες!!! ❤️❤️❤️ με νιωθεις απολυτα!! κι εγω εμενα σε αυτο 8μιση χρονια και σε 2 μηνες κλεινουμε 7 χρονια με τον αντρα μου!!! βεβαια υπηρξε ενα διαστημα λιγων μηνων που ημασταν χωρια στο ενδιαμεσο οποτε σιγουρα σε αυτο το σπιτι εχω ζησει πολλες συγκινησεις...θετικες και αρνητικες.... τα καλυτερα ομως ειναι μπροστα και οντως κι εγω νιωθω οτι εκλεισε ο κυκλος αυτου του σπιτιου!!! το κουφετακι μου!! ετσι το λεω αυτο το σπιτακι!!! να εισαι καλα και να πανε ολα τελεια με την εγκυμοσυνη σου!!🙏🙏🙏

διαβασα τα νεα σου και στεναχωρηθηκα με το αγχος που περνατε. προσπαθησε να εισαι θετικη και να σκεφτεσαι αισιοδοξα σεναρια!! χαιρομαι τοσο πολυ που εκανες πιο εξειδικευμενη εξεταση και το εντοπίσατε και θα δεις οτι ο αντρας σου θα βγει αρνητικος. αγωνιουμε μαζι σου και σου στελνω ολη τη θετικη μου ενεργεια να πανε ολα καλα!!!!!🤗☀️🌈❤️

ειναι τρομερο και αξιοθαυμαστο που μεσα σε ολο αυτο το αγχος που περνας μας σκεφτεσαι και μπηκες να μας συμβουλευσεις!!! δεν εχω λογια....

μας προτεινεις δηλαδη να κανουμε απο τωρα την εξεταση αυτη;; ειναι εξεταση που θελει παραπεμπτικο; που γινεται; σε εξειδικευμενο διαγνωστικο κεντρο;  (νομιζω ειναι αρκετα ακριβη αλλα αξιζει τον κοπο..) συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ανιδεη....

Εγώ θα έλεγα ναι, είτε αυτή είτε τη λιγότερο αναλυτική αν αυτή σε συμβουλέψει ο γιατρός σου. Εμένα με συμβούλεψε να κάνω τον πλήρη έλεγχο και έκανα όπως μου είπε. Της κολλητής μου ο δικός της της είπε να κάνει την 80% και έκανε αυτή. Τώρα την έχει πιάσει η ανασφάλεια που μου βγήκε εμένα αυτό μήπως έχει κάτι αλλά θεωρώ ότι όντως είναι λίγες οι πιθανότητες. Στη γράφει ο γυναικολόγος σίγουρα, μπορεί και άλλοι γιατροί, δεν ξέρω. Το παραστατικό το δίνεις στο κέντρο και πληρώνεις τη διαφορά που είναι αρκετά λεφτά για τον πλήρη έλεγχο που έκανα εγώ. 190 ήταν στο Μητέρα και εκεί γύρω στα 200-220 σε διάφορα άλλα κέντρα που ρωτήσαμε. Εμείς ρωτήσαμε για την ταχύτητα τώρα σε πολλά κέντρα, οπότε μαθαίναμε και τιμές γιατί στην αρχή απλά πήγαμε όπου μας είπε ο εμβρυολογος της αυχενικής που μέσω αυτού πληρώσαμε 160 μόνο, μήπως κάπου μπορούσε να βγει πιο γρήγορα αλλά παντού ήθελε το λιγότερο 3 εβδομάδες.  Οποια εξέταση και να αποφασίσεις να κάνεις, είναι μια εξέταση που γίνεται μια φορά για όλες τις εγκυμοσύνες, κάνει 2-3 εβδομάδες να βγει (ανάλογα το ποσοστό) και δε χρειάζεται να είσαι έγκυος για να την κάνεις. Άρα αφού θα την κάνεις που θα την κάνεις γιατί να μην την κάνεις πριν και να κάθεσαι να αγχώνεσαι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ειδικά αν σου προκύψει απρόοπτα θετική όπως σε εμένα, μετά να περιμένεις άλλες 3 εβδομάδες να βγει η εξέταση του πατέρα και με όλο αυτό το άγχος. Ενώ αν ξέρεις πχ ότι είσαι φορέας από πριν, ελέγχεται και ο πατέρας και αν είστε και οι δύο φορείς παίρνετε τα μέτρα σας και είτε προχωράτε με εξωσωματική και προγεννητικό έλεγχο είτε με φυσική σύλληψη με ρίσκο, αλλά με έλεγχο τροφοβλαστης στο 1ο τρίμηνο. Εγώ, αν σπάσει ο διάολος το ποδαρι του και πάνε όλα λάθος στις επόμενες εξετάσεις, θα πρέπει να κάνω διακοπή στην 21-22η εβδομάδα για κάτι που μπορούσε να ελεγχθεί πολύ νωρίτερα, όπως ελέγχουν τη μεσ.αναιμια. (προσωπικά αν ήξερα ότι είμαστε φορείς θα το πήγαινα με εξωσωματική γιατί το 25% να νοσεί είναι σοβαρή περίπτωση) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

 Ευχαριστουμε κοριτσι μου για ολες τις ευχες!!! ❤️❤️❤️ με νιωθεις απολυτα!! κι εγω εμενα σε αυτο 8μιση χρονια και σε 2 μηνες κλεινουμε 7 χρονια με τον αντρα μου!!! βεβαια υπηρξε ενα διαστημα λιγων μηνων που ημασταν χωρια στο ενδιαμεσο οποτε σιγουρα σε αυτο το σπιτι εχω ζησει πολλες συγκινησεις...θετικες και αρνητικες.... τα καλυτερα ομως ειναι μπροστα και οντως κι εγω νιωθω οτι εκλεισε ο κυκλος αυτου του σπιτιου!!! το κουφετακι μου!! ετσι το λεω αυτο το σπιτακι!!! να εισαι καλα και να πανε ολα τελεια με την εγκυμοσυνη σου!!🙏🙏🙏

διαβασα τα νεα σου και στεναχωρηθηκα με το αγχος που περνατε. προσπαθησε να εισαι θετικη και να σκεφτεσαι αισιοδοξα σεναρια!! χαιρομαι τοσο πολυ που εκανες πιο εξειδικευμενη εξεταση και το εντοπίσατε και θα δεις οτι ο αντρας σου θα βγει αρνητικος. αγωνιουμε μαζι σου και σου στελνω ολη τη θετικη μου ενεργεια να πανε ολα καλα!!!!!🤗☀️🌈❤️

ειναι τρομερο και αξιοθαυμαστο που μεσα σε ολο αυτο το αγχος που περνας μας σκεφτεσαι και μπηκες να μας συμβουλευσεις!!! δεν εχω λογια....

μας προτεινεις δηλαδη να κανουμε απο τωρα την εξεταση αυτη;; ειναι εξεταση που θελει παραπεμπτικο; που γινεται; σε εξειδικευμενο διαγνωστικο κεντρο;  (νομιζω ειναι αρκετα ακριβη αλλα αξιζει τον κοπο..) συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ανιδεη....

Αφού είπα τα της εξέτασης, ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ που είσαι πάντα τόσο θετική και υποστηρικτική! Κι εσένα @Raf123! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη θετική σας ενέργεια και ξέρω ότι πραγματικά εύχεστε να είναι όλα καλά! 💕 Μοιραζομουν και την αγωνία πριν μείνω έγκυος και θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να μειώνουμε το άγχος ειδικά αφού τα καταφέρουμε και μείνουμε έγκυοι. Οπότε καλύτερα, ό,τι είναι εύκολο να το δούμε πριν, γιατί να μην το δούμε; μια λιγότερη εξέταση σε μια περίοδο ορμονικής διαταραχής και γενικότερου άγχους! εννοείται θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάτι που θεωρώ θα μπορούσε να βοηθήσει έστω τις λίγες μανούλες που θα βγουν θετικές στην εξέταση αυτή (όπως έτυχε σε εμένα) Νιώθω ότι εδώ στο φόρουμ, υπάρχει πραγματική υποστήριξη ψυχολογική μεταξύ ανθρώπων που μοιράζονται κοινές ανησυχίες, ακόμα και να μη γνωριζόμαστε, και προσωπικά νιώθω θετική ενέργεια και από τα κορίτσια του μήνα μου και από εσάς! 💕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Γειά σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Όσες δεν περιμένετε περίοδο αυτές τις μέρες, εύχομαι να έχετε ευχάριστες εκπλήξεις!

Εγώ έχω χαθεί λίγο αυτές τις μέρες και δεν απάντησα και σε κάποια πράγματα που λέγατε διατροφικά γιατί δεν είμαι πολύ καλά και δεν έχω κουράγιο. Σας διαβάζω όμως τακτικά και μαθαίνω τα νέα σας. Έχω πιεστεί πολύ συναισθηματικά και έχω φοβερό στρες γιατί η εξέταση που κάναμε της κυστικής ινωσης μου εμφάνισε μια μετάλλαξη. Εντωμεταξύ, αν είχα κάνει τη δωρεάν του κράτους ή την 80% που κάνουν πολλοί δε θα είχε εμφανίσει τίποτα γιατί είναι μια πάρα πολύ σπάνια μετάλλαξη που δεν έχει βιβλιογραφία και δεν ξέρουν και την κλινική της σημασία σε σχέση με την κυστική αλλά έκανα την 99%. Τώρα μας είπαν να ελεγχθεί και ο σύντροφος μου και θα περιμένουμε 3 εβδομάδες να βγουν τα αποτελέσματα και να μιλήσουμε με γενετιστή να δούμε αν θα πρέπει να κάνουμε αμνιοπαρακεντηση. Ήταν στη φάση που είχα ηρεμήσει γιατί όλα κυλάνε πολύ καλά κατά τα άλλα και μου είχαν περάσει και τα συμπτώματα του τριμήνου και τώρα οριακά κοιμάμαι τα βράδια πάλι απο το άγχος. 

Κι εμένα μου συνέβη αυτό όταν έκανα τον μοριακό έλεγχο των μεταλλάξεων κυστικής ίνωσης, μου βγήκε ότι έχω μια μικρή αλλαγή που στη βιβλιογραφία αναφέρεται ως πιθανά μη παθογόνος αλλά και ως άγνωστης κλινικής σημασίας ή που μπορεί να προκαλεί ήπια συμπτώματα. Μπορεί να ακούγεται τρομακτικό αυτό το "άγνωστης κλινικής σημασίας", αλλά το γονίδιο μελετάται πολλά χρόνια και τουλάχιστον ως προς την κυστική ίνωση δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Το θέμα είναι να μη συνδυάζονται αυτές με τα βαριά κλινικά συμπτώματα. 

Πάντως αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται ΠΡΙΝ τη σύλληψη, τουλάχιστον στην περίπτωση που έχει ενημερωθεί ο γιατρός πως μια γυναίκα ενδιαφέρεται να μείνει έγκυος. Εμένα ο πρώην γιατρός μου με έστειλε να κάνω την κυστική ίνωση ενώ ήμουν έγκυος και είχε ήδη προηγηθεί μια αποβολή και διάστημα κενό μετά από αυτήν. Βρίσκεται το ζευγάρι σε μια κατάσταση άγχους και αγωνίας που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί. Για να μη σκεφτούμε την περίπτωση που έχουν και οι δύο σοβαρή μετάλλαξη. Ειλικρινά, πολλοί γιατροί, ανεύθυνοι κι αναίσθητοι, θέλουν ένα τηγάνι στη μούρη. Τελοσπάντων!

Εύχομαι ο σύζυγος να μην έχει τίποτα και να συνεχίσεις πιο ήρεμη την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η wild lavender είπε:

Κι εμένα μου συνέβη αυτό όταν έκανα τον μοριακό έλεγχο των μεταλλάξεων κυστικής ίνωσης, μου βγήκε ότι έχω μια μικρή αλλαγή που στη βιβλιογραφία αναφέρεται ως πιθανά μη παθογόνος αλλά και ως άγνωστης κλινικής σημασίας ή που μπορεί να προκαλεί ήπια συμπτώματα. Μπορεί να ακούγεται τρομακτικό αυτό το "άγνωστης κλινικής σημασίας", αλλά το γονίδιο μελετάται πολλά χρόνια και τουλάχιστον ως προς την κυστική ίνωση δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Το θέμα είναι να μη συνδυάζονται αυτές με τα βαριά κλινικά συμπτώματα. 

Πάντως αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται ΠΡΙΝ τη σύλληψη, τουλάχιστον στην περίπτωση που έχει ενημερωθεί ο γιατρός πως μια γυναίκα ενδιαφέρεται να μείνει έγκυος. Εμένα ο πρώην γιατρός μου με έστειλε να κάνω την κυστική ίνωση ενώ ήμουν έγκυος και είχε ήδη προηγηθεί μια αποβολή και διάστημα κενό μετά από αυτήν. Βρίσκεται το ζευγάρι σε μια κατάσταση άγχους και αγωνίας που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί. Για να μη σκεφτούμε την περίπτωση που έχουν και οι δύο σοβαρή μετάλλαξη. Ειλικρινά, πολλοί γιατροί, ανεύθυνοι κι αναίσθητοι, θέλουν ένα τηγάνι στη μούρη. Τελοσπάντων!

Εύχομαι ο σύζυγος να μην έχει τίποτα και να συνεχίσεις πιο ήρεμη την εγκυμοσύνη σου!

Ταυτίστηκα απόλυτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Επανήλθα και εγώ.

@Froufro να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!! Να είναι πάντα γερή και καλότυχη.

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Ήταν αγοράκι το μωρό μου και είχε τρίσωμια 15.

Με έχει πάρει από κάτω πολύ. Φοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω.

Δεν έχω ιδέα τι είναι η τρίσωμια 15 και πως να κινηθώ από δω και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Επανήλθα και εγώ.

@Froufro να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!! Να είναι πάντα γερή και καλότυχη.

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Ήταν αγοράκι το μωρό μου και είχε τρίσωμια 15.

Με έχει πάρει από κάτω πολύ. Φοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω.

Δεν έχω ιδέα τι είναι η τρίσωμια 15 και πως να κινηθώ από δω και πέρα.

Αιτιολογία: έλλειμμα στο χρωμόσωμα 15 που κληρονομείται από τον πατέρα.

 

Επιδημιολογία: 1/20.000, 1 άρρεν / 1 θήλυ

 

Κλινική εικόνα: χαμηλό ανάστημα, μικρό μέγεθος άκρων, δύσμορφο πρόσωπο, υποπλασία εξωτερικών γεννητικών οργάνων (μικρού μεγέθους πέος και όρχεις, κρυψορχία), υπογοναδισμός, νοητική υστέρηση, κατάργηση των αντανακλάσεων, ακόρεστη όρεξη, παχυσαρκία.

 

Αυτά βρήκα στο ίντερνετ..κορίτσι μου εγώ λέω να μην το βάζεις κάτω και όλα θα γίνουν.

Μίλα με τον γιατρό σου να σου πει πως πρέπει να προχωρήσετε και αν πρεπει να κάνεις κάτι άλλο.

Πριν να λίγο καιρό μια φίλη μου που έμεινε εγγυος , ενώ ολα πήγαιναν καλά έφτασε 4 μηνών και της είπανε για ένα θέμα σπάνιο σε χρωμόσωμα. Και επρεπε η κοπελα να το γεννήσει αναγκαστικά βέβαια νεκρο.   Το θέμα είναι πάλι καλά που βρίσκεται αυτό και δεν βγαίνουν άρρωστα μωράκια ή να πεθάνουν όταν γεννιουνται 

Πάμε δυνατά πάμε για νέες προσπάθειες και να μην φοβάσαι για τίποτα. Η κακη τύχη είναι μια φορά και όχι συνέχεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η wild lavender είπε:

Κι εμένα μου συνέβη αυτό όταν έκανα τον μοριακό έλεγχο των μεταλλάξεων κυστικής ίνωσης, μου βγήκε ότι έχω μια μικρή αλλαγή που στη βιβλιογραφία αναφέρεται ως πιθανά μη παθογόνος αλλά και ως άγνωστης κλινικής σημασίας ή που μπορεί να προκαλεί ήπια συμπτώματα. Μπορεί να ακούγεται τρομακτικό αυτό το "άγνωστης κλινικής σημασίας", αλλά το γονίδιο μελετάται πολλά χρόνια και τουλάχιστον ως προς την κυστική ίνωση δε νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Το θέμα είναι να μη συνδυάζονται αυτές με τα βαριά κλινικά συμπτώματα. 

Πάντως αυτές οι εξετάσεις πρέπει να γίνονται ΠΡΙΝ τη σύλληψη, τουλάχιστον στην περίπτωση που έχει ενημερωθεί ο γιατρός πως μια γυναίκα ενδιαφέρεται να μείνει έγκυος. Εμένα ο πρώην γιατρός μου με έστειλε να κάνω την κυστική ίνωση ενώ ήμουν έγκυος και είχε ήδη προηγηθεί μια αποβολή και διάστημα κενό μετά από αυτήν. Βρίσκεται το ζευγάρι σε μια κατάσταση άγχους και αγωνίας που θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί. Για να μη σκεφτούμε την περίπτωση που έχουν και οι δύο σοβαρή μετάλλαξη. Ειλικρινά, πολλοί γιατροί, ανεύθυνοι κι αναίσθητοι, θέλουν ένα τηγάνι στη μούρη. Τελοσπάντων!

Εύχομαι ο σύζυγος να μην έχει τίποτα και να συνεχίσεις πιο ήρεμη την εγκυμοσύνη σου!

τι λετε ρε κοριτσια;;; ουτε 1 δεν μου το ειπε... εχω μιλησει με 2 γιατρους και ξερουν οτι προσπαθουμε και μαλιστα για καιρο... αφου καναμε και τις εξετασεις υπογονιμοτητας.... εχουμε κανει τοσα πραγματα, σπερμοδιαγραμματα, σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και καλλιεργειες και ουτε 1 δεν μας το ειπε.... 

νομιζω παντως πως καποιο κοριτσι εδω στο φορουμ μου το ανεφερε.. οταν τελειωσα και με τις καμπυλες σακχαρου και ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω, καποια κοπελα μου ειπε οτι ισως ο γυναικολογος σε βαλει να κανεις και κυστικη ινωση... η Τοκυο νομιζω...

τι να πω..... τωρα με την μετακομιση γινεται ενας χαμος και εχουμε δωσει πολλα λεφτα.. προκαταβολες, ενοικιο, μεταφορικες κλπ και με τι εξετασεις που ανεφερα και τις βιταμινες που παιρνουμε αλλα λεφτα απο εκει.... θα το βαλω ομως στο προγραμμα και το φλεβαρη θα την κανω την εξεταση... για αρχη κανω εγω κι αν βγω θετικη σε καποια μεταλλαξη, τοτε κανει και ο αντρας μου σωστα;;; αιματολογικη ειναι;; 

ευχαριστω και παλι!!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αιτιολογία: έλλειμμα στο χρωμόσωμα 15 που κληρονομείται από τον πατέρα.

 

Επιδημιολογία: 1/20.000, 1 άρρεν / 1 θήλυ

 

Κλινική εικόνα: χαμηλό ανάστημα, μικρό μέγεθος άκρων, δύσμορφο πρόσωπο, υποπλασία εξωτερικών γεννητικών οργάνων (μικρού μεγέθους πέος και όρχεις, κρυψορχία), υπογοναδισμός, νοητική υστέρηση, κατάργηση των αντανακλάσεων, ακόρεστη όρεξη, παχυσαρκία.

 

Αυτά βρήκα στο ίντερνετ..κορίτσι μου εγώ λέω να μην το βάζεις κάτω και όλα θα γίνουν.

Μίλα με τον γιατρό σου να σου πει πως πρέπει να προχωρήσετε και αν πρεπει να κάνεις κάτι άλλο.

Πριν να λίγο καιρό μια φίλη μου που έμεινε εγγυος , ενώ ολα πήγαιναν καλά έφτασε 4 μηνών και της είπανε για ένα θέμα σπάνιο σε χρωμόσωμα. Και επρεπε η κοπελα να το γεννήσει αναγκαστικά βέβαια νεκρο.   Το θέμα είναι πάλι καλά που βρίσκεται αυτό και δεν βγαίνουν άρρωστα μωράκια ή να πεθάνουν όταν γεννιουνται 

Πάμε δυνατά πάμε για νέες προσπάθειες και να μην φοβάσαι για τίποτα. Η κακη τύχη είναι μια φορά και όχι συνέχεια. 

Δεν ξέρω οι προηγούμενες δύο εγκυμοσύνες από τι διακόπηκαν. Η πρώτη ήταν στην 5η εβδομάδα και η άλλη στην 9η. Και τώρα πάλι στην 9η. Φοβάμαι μήπως και τα προηγούμενα είχαν κάποιο σύνδρομο και απλά στο πρώτο παιδάκι μου ήμουν τυχερή που γεννήθηκε υγιής.

Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπροσπαθήσω. Φοβάμαι μια αρνητική έκβαση πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Επανήλθα και εγώ.

@Froufro να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!! Να είναι πάντα γερή και καλότυχη.

Εγώ σήμερα πήρα τα αποτελέσματα του καρυοτυπου. Ήταν αγοράκι το μωρό μου και είχε τρίσωμια 15.

Με έχει πάρει από κάτω πολύ. Φοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω.

Δεν έχω ιδέα τι είναι η τρίσωμια 15 και πως να κινηθώ από δω και πέρα.

 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η babyblue94 είπε:

Αιτιολογία: έλλειμμα στο χρωμόσωμα 15 που κληρονομείται από τον πατέρα.

 

Επιδημιολογία: 1/20.000, 1 άρρεν / 1 θήλυ

 

Κλινική εικόνα: χαμηλό ανάστημα, μικρό μέγεθος άκρων, δύσμορφο πρόσωπο, υποπλασία εξωτερικών γεννητικών οργάνων (μικρού μεγέθους πέος και όρχεις, κρυψορχία), υπογοναδισμός, νοητική υστέρηση, κατάργηση των αντανακλάσεων, ακόρεστη όρεξη, παχυσαρκία.

 

Αυτά βρήκα στο ίντερνετ..κορίτσι μου εγώ λέω να μην το βάζεις κάτω και όλα θα γίνουν.

Μίλα με τον γιατρό σου να σου πει πως πρέπει να προχωρήσετε και αν πρεπει να κάνεις κάτι άλλο.

Πριν να λίγο καιρό μια φίλη μου που έμεινε εγγυος , ενώ ολα πήγαιναν καλά έφτασε 4 μηνών και της είπανε για ένα θέμα σπάνιο σε χρωμόσωμα. Και επρεπε η κοπελα να το γεννήσει αναγκαστικά βέβαια νεκρο.   Το θέμα είναι πάλι καλά που βρίσκεται αυτό και δεν βγαίνουν άρρωστα μωράκια ή να πεθάνουν όταν γεννιουνται 

Πάμε δυνατά πάμε για νέες προσπάθειες και να μην φοβάσαι για τίποτα. Η κακη τύχη είναι μια φορά και όχι συνέχεια. 

Γλυκιά μου @ΜαρίαΔημήτρηςξεκινήσαμε και μαζί αυτό το ταξίδι. Λυπάμαι πολύ. Μην απελπίζεσαι όμως, δε σημαίνει κάτι αυτό για επόμενη κύηση. Πάρε το χρόνο σου να ηρεμήσεις από αυτό που βίωσες και αν θέλετε κι άλλο παιδάκι θα έρθει. 

Η τρίσωμια δεν είναι είναι έλλειμμα, είναι ένα χρωμόσωμα παραπάνω (πρέπει να έχουμε ζεύγη χρωμοσωματων οι άνθρωποι). Οι τρισωμιες είναι συνηθισμένος λόγος απώλειας κύησης, δυστυχώς και τις περισσότερες φορές είναι τυχαία γεγονότα λόγω λάθος διαχωρισμού κατά τη δημιουργία του γενετικού υλικού ή του ωαριου της μητέρας ή του σπερματοζωαριου του πατέρα. Ελάχιστες τρισωμιες είναι τελικά βιώσιμες και οι σοβαρές που μπορεί να φτάσουν μέχρι τοκετό ζωντανού βρέφους είναι η τρίσωμια 21 (down) που είναι βιώσιμη και την ξέρουμε όλοι, η 13 και η 18 που όμως οι 2 τελευταίες έχουν πολύ χαμηλό προσδόκιμο (τις περισσότερες φορές ωρών έως κάτω του έτους). Ακόμα οι τρισωμιες στα χρωμοσώματα που καθορίζουν το φύλο είναι βιώσιμες και ειδικά αυτές που έχουν πλεονάζοντα Y (τα αντρικά) είναι πιθανό να περάσουν απαρατήρητα για πολλά χρόνια γιατί δεν έχουν σοβαρή κλινική εικόνα (πχ το ένα σύνδρομο από αυτά έχει στειρότητα οπότε μπορεί ο άλλος να το βρει τότε, το άλλο ούτε καν αυτό οπότε μπορεί και να μη βρεθεί ποτέ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν ξέρω οι προηγούμενες δύο εγκυμοσύνες από τι διακόπηκαν. Η πρώτη ήταν στην 5η εβδομάδα και η άλλη στην 9η. Και τώρα πάλι στην 9η. Φοβάμαι μήπως και τα προηγούμενα είχαν κάποιο σύνδρομο και απλά στο πρώτο παιδάκι μου ήμουν τυχερή που γεννήθηκε υγιής.

Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπροσπαθήσω. Φοβάμαι μια αρνητική έκβαση πάλι.

Τότε κοριτσάκι μου πρέπει να το ψάξεις. Να ρωτήσεις. Δεν ξέρω ποιοι είναι κατάλληλοι. Ή να πας στο τμήμα αποβολών στον Έλενα να σε βοηθήσουν πολύ.

Δεν τα παρατάμε..μην το ξανα ακούσω. Είμαστε πολύ δυνατές και θα βρεις την λύση σου. Απλα δεν έτυχε αυτή την στιγμή. Εγώ θα έλεγα να κλείσεις ραντεβού στο τμήμα για να βοηθηθεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Δεν ξέρω οι προηγούμενες δύο εγκυμοσύνες από τι διακόπηκαν. Η πρώτη ήταν στην 5η εβδομάδα και η άλλη στην 9η. Και τώρα πάλι στην 9η. Φοβάμαι μήπως και τα προηγούμενα είχαν κάποιο σύνδρομο και απλά στο πρώτο παιδάκι μου ήμουν τυχερή που γεννήθηκε υγιής.

Δεν ξέρω αν θέλω να ξαναπροσπαθήσω. Φοβάμαι μια αρνητική έκβαση πάλι.

Μπορείτε να πατε να κάνετε εξετάσεις κατακερματισμου σπέρματος μήπως είναι εκεί το πρόβλημα και να κάνετε καρυοτυπο ζεύγους. Ψάξτε το αν φοβάστε. Μπορεί να υπάρχει κάποια τάση ή κάποιο σφάλμα στο γενετικό υλικό των γονιών, αλλά συνήθως είναι τυχαίο. Αλήθεια μην απελπίζεσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

τι λετε ρε κοριτσια;;; ουτε 1 δεν μου το ειπε... εχω μιλησει με 2 γιατρους και ξερουν οτι προσπαθουμε και μαλιστα για καιρο... αφου καναμε και τις εξετασεις υπογονιμοτητας.... εχουμε κανει τοσα πραγματα, σπερμοδιαγραμματα, σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και καλλιεργειες και ουτε 1 δεν μας το ειπε.... 

νομιζω παντως πως καποιο κοριτσι εδω στο φορουμ μου το ανεφερε.. οταν τελειωσα και με τις καμπυλες σακχαρου και ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω, καποια κοπελα μου ειπε οτι ισως ο γυναικολογος σε βαλει να κανεις και κυστικη ινωση... η Τοκυο νομιζω...

τι να πω..... τωρα με την μετακομιση γινεται ενας χαμος και εχουμε δωσει πολλα λεφτα.. προκαταβολες, ενοικιο, μεταφορικες κλπ και με τι εξετασεις που ανεφερα και τις βιταμινες που παιρνουμε αλλα λεφτα απο εκει.... θα το βαλω ομως στο προγραμμα και το φλεβαρη θα την κανω την εξεταση... για αρχη κανω εγω κι αν βγω θετικη σε καποια μεταλλαξη, τοτε κανει και ο αντρας μου σωστα;;; αιματολογικη ειναι;; 

ευχαριστω και παλι!!!!❤️❤️

Κι εμένα μου είπε να το κάνω τώρα που το έκανα. Το λένε τόσο αργά, επειδή οι πιθανότητες είναι να μην έχεις κάτι και ακόμα και αν έχει ο ένας πιθανότατα δε θα έχει ο άλλος. Απλά αφού θα κάνεις που θα κάνεις την εξέταση, γιατί να την κάνεις σε φαση φορτισμένη και να πρέπει να αντιμετωπίσεις κι αυτό. Κάποιοι έχουν και θα ταλαιπωρηθουν έξτρα επίσης, δεν είναι τοοοοοσο σπάνιο. Σύμφωνα με το σύλλογο ασθενών με κυστική ινωση στον πληθυσμό περίπου 1 στους 20 έχει κάποια μετάλλαξη. Είναι απλά μια εξέταση αίματος που κάνουν ανάλυση του γονιδίου που παίρνει χρόνο. Αν βγεις αρνητική το ξέρεις για όλη σου τη ζωή, με όποιον και να θες να κάνεις παιδιά. Αλλά αν βγεις θετική πρέπει πάντα να ψάχνεται και ο σύντροφος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

τι λετε ρε κοριτσια;;; ουτε 1 δεν μου το ειπε... εχω μιλησει με 2 γιατρους και ξερουν οτι προσπαθουμε και μαλιστα για καιρο... αφου καναμε και τις εξετασεις υπογονιμοτητας.... εχουμε κανει τοσα πραγματα, σπερμοδιαγραμματα, σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και καλλιεργειες και ουτε 1 δεν μας το ειπε.... 

νομιζω παντως πως καποιο κοριτσι εδω στο φορουμ μου το ανεφερε.. οταν τελειωσα και με τις καμπυλες σακχαρου και ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω, καποια κοπελα μου ειπε οτι ισως ο γυναικολογος σε βαλει να κανεις και κυστικη ινωση... η Τοκυο νομιζω...

τι να πω..... τωρα με την μετακομιση γινεται ενας χαμος και εχουμε δωσει πολλα λεφτα.. προκαταβολες, ενοικιο, μεταφορικες κλπ και με τι εξετασεις που ανεφερα και τις βιταμινες που παιρνουμε αλλα λεφτα απο εκει.... θα το βαλω ομως στο προγραμμα και το φλεβαρη θα την κανω την εξεταση... για αρχη κανω εγω κι αν βγω θετικη σε καποια μεταλλαξη, τοτε κανει και ο αντρας μου σωστα;;; αιματολογικη ειναι;; 

ευχαριστω και παλι!!!!❤️❤️

Ίσως όντως να το είχα πει εγώ. Εμένα ο γιατρός με έβαλε να την κάνω με το που είπα αρχίζω ελεύθερη επαφή, πριν καν δλδ χρειαστεί να  ψάξω υπογονιμοτητα. Γιατί πολύ απλά δεν έχει να κάνει με την υπογονιμοτητα αλλά είναι κληρονομικη ασθένεια. Την είχα κάνει μαζί με στίγμα, ασθένειες όπως aids, υπατιτιδα, σύφιλη, αντισώματα για παιδικές ασθενειες, τοξοπλασμα κ ένα σωρό άλλα που δεν θυμάμαι. Αυτά για να ξεκινήσω φυσιολογικά έτσι; άσχετο μέρα που έψαχνα κ άλλα επειδή δεν έμενα. 

Εγω είχα κάνει μόνο ένα ποσοστό όμως κ κυρίως μια μετάλλαξη που είναι συχνή στον ελληνικό πληθυσμό (νομίζω ΔF508 ίσως τη γράφω κ λάθος όμως). Δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα έχει να κάνεις τέτοιες εξετάσεις ως έγκυος. Για να κάνεις τι;;;; να πεθάνεις από άγχος κ να φτάσεις 5 μηνών για να μάθεις; αυτά πρέπει να τα ξέρεις από πριν. Μεγάλο φάουλ των γιατρών πραγματικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μπορείτε να πατε να κάνετε εξετάσεις κατακερματισμου σπέρματος μήπως είναι εκεί το πρόβλημα και να κάνετε καρυοτυπο ζεύγους. Ψάξτε το αν φοβάστε. Μπορεί να υπάρχει κάποια τάση ή κάποιο σφάλμα στο γενετικό υλικό των γονιών, αλλά συνήθως είναι τυχαίο. Αλήθεια μην απελπίζεσαι. 

Εκεί που κολλάω είναι πως έχω ένα παιδάκι ήδη υγιέστατο. Τι μπορεί να άλλαξε. 

Θα το ψάξω κάποια στιγμή όταν νιώσω έτοιμη.

Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δύναμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Εκεί που κολλάω είναι πως έχω ένα παιδάκι ήδη υγιέστατο. Τι μπορεί να άλλαξε. 

Θα το ψάξω κάποια στιγμή όταν νιώσω έτοιμη.

Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δύναμη.

Είναι απόλυτα κατανοητό! Πάρε όσο χρόνο χρειάζεσαι για να νιώσεις εσύ καλά! Το πιο πιθανό είναι να είναι εντελώς τυχαίο, αλλά γίνεται και υπάρχει κάποια τάση που δε θα επαναλαμβάνεται πάντα και να ήσουν άτυχη τώρα συνεχόμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Εκεί που κολλάω είναι πως έχω ένα παιδάκι ήδη υγιέστατο. Τι μπορεί να άλλαξε. 

Θα το ψάξω κάποια στιγμή όταν νιώσω έτοιμη.

Προς το παρόν δεν έχω κουράγιο και δύναμη.

κοριτσι μου λυπαμαι πολυ για τη στεναχωρια που πηρατε. αντλησε δυναμη απο το γιοκα σας και τον αντρα σου και οταν πατησεις στα ποδια σου γερα πιστευω θα θελησεις να το ψαξεις.. αν θελησεις.. μονο εσυ ξερεις πως νιωθεις μεσα σου και τι περνας. μακαρι να μπορουσα εστω και λιγο να σε ξαλαφρωσω.

σχετικα με το τμημα αποβολων στο ελενα εχω διαβασει στην ομαδα της εξωσωματικης τα καλυτερα. βοηθανε πολυ κοσμο και μπραβο τους. εχε το στο πισω μερος του μυαλου σου και εσυ θα παρεις την αποφαση γιατι αφορα το δικο σου σωμα και την ψυχουλα σου.

σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια και ευχομαι αυτη να ηταν η τελευταια δυσκολια. απο εδω και περα μονο χαρες ευχομαι!!🤗❤️🙏❤️👩‍❤️‍👩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ίσως όντως να το είχα πει εγώ. Εμένα ο γιατρός με έβαλε να την κάνω με το που είπα αρχίζω ελεύθερη επαφή, πριν καν δλδ χρειαστεί να  ψάξω υπογονιμοτητα. Γιατί πολύ απλά δεν έχει να κάνει με την υπογονιμοτητα αλλά είναι κληρονομικη ασθένεια. Την είχα κάνει μαζί με στίγμα, ασθένειες όπως aids, υπατιτιδα, σύφιλη, αντισώματα για παιδικές ασθενειες, τοξοπλασμα κ ένα σωρό άλλα που δεν θυμάμαι. Αυτά για να ξεκινήσω φυσιολογικά έτσι; άσχετο μέρα που έψαχνα κ άλλα επειδή δεν έμενα. 

Εγω είχα κάνει μόνο ένα ποσοστό όμως κ κυρίως μια μετάλλαξη που είναι συχνή στον ελληνικό πληθυσμό (νομίζω ΔF508 ίσως τη γράφω κ λάθος όμως). Δεν κατάλαβα ποτέ τι νόημα έχει να κάνεις τέτοιες εξετάσεις ως έγκυος. Για να κάνεις τι;;;; να πεθάνεις από άγχος κ να φτάσεις 5 μηνών για να μάθεις; αυτά πρέπει να τα ξέρεις από πριν. Μεγάλο φάουλ των γιατρών πραγματικά! 

με το που ερθει η περιοδος θα την παρω να την κανω.. αυτη γινεται οποιαδηποτε μερα του κυκλου λογικα.. αλλα περιμενω σε 10-12 μερουλες περιοδο και θα περιμενω να πληρωθω βασικα για να την κανω. αυτο το μηνα δε βγαινει με τιποτα.. αλλα και γιατι να βιαστω;; η γυναικολογος μου με το μητερα συνεργαζεται οποτε ισως με στειλει να την κανω εκει. εκει εκανα και τη σαλπιγγογραφια..

Κοριτσια μου ξεχασα να σας ευχαριστησω!!!!!❤️❤️ Ειστε πολυτιμες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

τι λετε ρε κοριτσια;;; ουτε 1 δεν μου το ειπε... εχω μιλησει με 2 γιατρους και ξερουν οτι προσπαθουμε και μαλιστα για καιρο... αφου καναμε και τις εξετασεις υπογονιμοτητας.... εχουμε κανει τοσα πραγματα, σπερμοδιαγραμματα, σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες και καλλιεργειες και ουτε 1 δεν μας το ειπε.... 

νομιζω παντως πως καποιο κοριτσι εδω στο φορουμ μου το ανεφερε.. οταν τελειωσα και με τις καμπυλες σακχαρου και ρωτησα αν υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω, καποια κοπελα μου ειπε οτι ισως ο γυναικολογος σε βαλει να κανεις και κυστικη ινωση... η Τοκυο νομιζω...

τι να πω..... τωρα με την μετακομιση γινεται ενας χαμος και εχουμε δωσει πολλα λεφτα.. προκαταβολες, ενοικιο, μεταφορικες κλπ και με τι εξετασεις που ανεφερα και τις βιταμινες που παιρνουμε αλλα λεφτα απο εκει.... θα το βαλω ομως στο προγραμμα και το φλεβαρη θα την κανω την εξεταση... για αρχη κανω εγω κι αν βγω θετικη σε καποια μεταλλαξη, τοτε κανει και ο αντρας μου σωστα;;; αιματολογικη ειναι;; 

ευχαριστω και παλι!!!!❤️❤️

Δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ γιατί δεν τις δίνουν από πριν, ίσως να θεωρούν/έχουν δει από την εμπειρία τους ότι είναι σπάνιο να έχουν και οι δύο γονείς την ίδια μετάλλαξη. Τώρα πώς αυτό είναι υπεύθυνη ιατρική πρακτική, δεν ξέρω.

Μάλιστα, εμείς τον είχαμε ρωτήσει μετά την αποβολή για την εξέταση και είχε πει ότι θα την κάνουμε όοοταν ξαναπροκύψει εγκυμοσύνη (παρόλο που του είχαμε εκφράσει την απορία γιατί να περιμένουμε), αλλά τότε ήμουν τόσο ανασφαλής και συναισθηματικά ταραγμένη που δεν ήθελα να επιμείνω άλλο και να προσβληθεί και να με αποπάρει τύπου "εγώ είμαι ο γιατρός". Τώρα βέβαια με όλα αυτά που έχω περάσει, ξέρω ότι πέρα από καλά διαβασμένες πρέπει να πηγαίνουμε στους γιατρούς έτοιμες να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας και την υγεία μας/γονιμότητά μας, τίποτα άλλο δεν έχει σημασία και ας παρεξηγηθούν.

Ο τωρινός μου γιατρός που είναι σχολαστικός (ίδιος με της @Tokyo) τις δίνει από πριν, φαντάζομαι δεν είναι ο μόνος.

Ναι, μια απλή εξέταση αίματος είναι, όπως και για τη μεσογειακή αναιμία, την κάνεις εσύ και μετά αν χρειάζεται την κάνει και ο άντρας σου.

Να έρθει γρήγορα ένα υγιές μωράκι σου εύχομαι!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΝΑΚΑΚΙ ΜΕ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ🤰❤️🍼🎂

 

Mariaira:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Σαμανη:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Whatever:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Xrita:ΘΕΤΙΚΟ👶 

LadyP:ΘΕΤΙΚΟ👶 

gorgona:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Fanioko: ΘΕΤΙΚΟ👶 

👶

Katerinaki_dm:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Denizz:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Ελενικον:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Marba:ΘΕΤΙΚΟ👶 

St33:ΘΕΤΙΚΟ👶 

Eirinik94:ΘΕΤΙΚΟ👶

geo2222:ΘΕΤΙΚΟ👶

👶

Riaa:ΘΕΤΙΚΟ 👶

Princess28:ΘΕΤΙΚΟ 👶ΠΗΤ:01/04/22 κοριτσακι

Evaki:ΘΕΤΙΚΟ 👶

Marakiii :ΘΕΤΙΚΟ👶
👶Π

Sandyb:ΘΕΤΙΚΟ 👶

Crystalia90:ΘΕΤΙΚΟ  ΠΗΤ 29/05/22

MyNa:ΘΕΤΙΚΟ👶

👶

 evaioan:ΘΕΤΙΚΟ ΠΗΤ 13/08/22 👶

Mimi26:ΘΕΤΙΚΟ 👶ΠΗΤ 25/08/22

Riaki2022:ΘΕΤΙΚΟ 👶ΠΗΤ:22/08/22

Mary.Ger:ΘΕΤΙΚΟ👶ΠΗΤ:02/09/22

Μαργαριτσ:ΘΕΤΙΚΟ 👶

babyblue94:ΘΕΤΙΚΟ 👶

 

 

Επεξεργάστηκε από Lacostaki
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/1/2022 at 5:45 ΜΜ, ο/η Hopemumtobe είπε:

Αχ κριμα αλλα μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος τοτε με το δικο μου.Στο είχα γράψει σε προσωπικομήνυμα αν δεις οτι ηταν απο εκει η παραγγελια αλλα λογικο να μην το θυμασαι! Εγω προχθες ξαναπαρηγγειλα απο το δικο σου φαρμακειο εν τω μεταξυ. Εγω τους τα ειχα στειλει πισω  τις βιταμινες κλπ γιατι ειπαν οτι θα τα στειλουν πισω  στην εταιρεια για να ελεγξουν παρτιδα οποτε μπορει να ειναι οκ. Οταν ανοιξεις το κουτι να τα ριξεις ολα πανω σε ενα χαρτι κουζινας να δεις αν ειναι οκ το χρωμα κλπ στις καψουλες, εμενα θυμασαι αντι για κιτρινο οι μισες ηταν  πορτοκαλι!

Δυστυχως κι εμας χαλασμενα ειναι. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!😡😡😡😡κοριτσια ποτε ξανα παραγγελια απ το smile στη Γλυφαδα. Η τουλαχιστον να τσεκαρετε τα φαρμακα!!!!

Ελπιζω να μας γυρισουν τα λεφτα πισω γτ δεν θελω να ξαναπαρω απ αυτους. Θα παρω απ το αλλο στη λαμια.

 

IMG_20220121_194418.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...