Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλτσα και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Γεια σας, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε.. εσείς στην εγκυμοσυνη σας τι κανατε? Εφαγα γουακαμολε σάλτσα απο εξω. Ξερω οτι δικαιούμε αλλα με την προυποθεση να την φτιάξω εγώ σπίτι μου με τα καλα πλυμενα μου υλικα κλπ. Τωρα ομως γεμισα τύψεις για τοξόπλασμα. Μήπως εκανα τεράστια βλακια?(ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΦΥΛΛΑ ΚΟΛΙΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ). Που ξέρω εγώ αν ήταν καλα πλυμένα? ποπο.... τι κανω τώρα? τρωγατε εσείς απο εξω τέτοια?:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marialena2020 είπε:

Γεια σας, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε.. εσείς στην εγκυμοσυνη σας τι κανατε? Εφαγα γουακαμολε σάλτσα απο εξω. Ξερω οτι δικαιούμε αλλα με την προυποθεση να την φτιάξω εγώ σπίτι μου με τα καλα πλυμενα μου υλικα κλπ. Τωρα ομως γεμισα τύψεις για τοξόπλασμα. Μήπως εκανα τεράστια βλακια?(ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΦΥΛΛΑ ΚΟΛΙΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ). Που ξέρω εγώ αν ήταν καλα πλυμένα? ποπο.... τι κανω τώρα? τρωγατε εσείς απο εξω τέτοια?:( 

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! 

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι το πρώτο σου ! 

Κατά 99,999999% δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και μην αγχώνεσαι! 

Σίγουρα στα μαγαζιά τηρούν μέτρα προστασίας , πλένουν καλά τα λαχανικά κλπ επίσης δεν έχουν όλα τα λαχανικά τοξόπλασμα, εμείς τα πλένουμε πολύ καλά σε περίπτωση που έχουν... 

Όλα καλά λοιπόν! 

Σε όποια εβδομάδα είσαι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό το μωράκι σου! 

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι το πρώτο σου ! 

Κατά 99,999999% δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα και μην αγχώνεσαι! 

Σίγουρα στα μαγαζιά τηρούν μέτρα προστασίας , πλένουν καλά τα λαχανικά κλπ επίσης δεν έχουν όλα τα λαχανικά τοξόπλασμα, εμείς τα πλένουμε πολύ καλά σε περίπτωση που έχουν... 

Όλα καλά λοιπόν! 

Σε όποια εβδομάδα είσαι ;

χαχα ποπο... δεν ξερω γιατι αλλα με φοβίζει τόσο πολύ το τοξόπλασμα.. σε ευχαριστώ πολυ με καθησύχασες.. ειμαι 20 εβδ και ειναι το πρώτο μου μετα απο δυσκολία για αυτο τρέμω τόσο. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

χαχα ποπο... δεν ξερω γιατι αλλα με φοβίζει τόσο πολύ το τοξόπλασμα.. σε ευχαριστώ πολυ με καθησύχασες.. ειμαι 20 εβδ και ειναι το πρώτο μου μετα απο δυσκολία για αυτο τρέμω τόσο. ❤️ 

Το κατάλαβα κορίτσι μου ! Και καταλαβαίνω την αγωνία σου ! Αν θέλεις συζήτησε το και με τον γιατρό σου αλλά ειλικρινά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα ! 

Όλα θα πάνε καλά ❤️ 

Με το καλό το μωράκι σου 💕💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marialena2020 είπε:

Γεια σας, θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε.. εσείς στην εγκυμοσυνη σας τι κανατε? Εφαγα γουακαμολε σάλτσα απο εξω. Ξερω οτι δικαιούμε αλλα με την προυποθεση να την φτιάξω εγώ σπίτι μου με τα καλα πλυμενα μου υλικα κλπ. Τωρα ομως γεμισα τύψεις για τοξόπλασμα. Μήπως εκανα τεράστια βλακια?(ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΦΥΛΛΑ ΚΟΛΙΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ). Που ξέρω εγώ αν ήταν καλα πλυμένα? ποπο.... τι κανω τώρα? τρωγατε εσείς απο εξω τέτοια?:( 

Αχ σαν να με ακούω. Στην εγκυμοσύνη μου είχα τεράστιο φόβο για το σκατο τοξοπλασμα! Γενικά οκ μην τρως απέξω λαχανικά, το ξέρεις. Όμως σκέψου ότι τοοοσα χρόνια τρώμε τα πάντα κ δεν έχουμε κολλήσει, άρα καταλαβαίνεις πόσο σπάνιο είναι. Επίσης επειδή είμαι κ άσχετη, η σάλτσα αυτή είναι μαγειρεμένη; γιατί το τοξοπλασμα μόλις έρθει σε επαφή με τη θερμότητα (βρασμού, φούρνου κλπ) καταστρέφεται! Θεωρώ λοιπόν εξαιρετικά απίθανο να κολλησες, κ στο λέω εγώ που είχα τρελό κόλλημα κ έκανα κάθε τόσο εξέταση από μόνη μου! Όμως από εδώ κ πέρα πρόσεχε γιατί ποτε δεν ξέρεις. Εμένα κάποια στιγμή μου φάνηκε ότι έφαγα ένα κακό ψημένο κρέας. Ε είχα τρελαθεί μέχρι να περάσει η εβδομάδα (τόσο θέλει να δείξει) κ να πάω για αναλυση. Ευτυχώς έχω μια φίλη γιατρό κ ανέρχονταν την εμμονη μου γιατί ο γυναικολόγος θα με έβριζε που έκανα μόνη μου συνεχώς εξέταση! 

Πάντως πρόσεχε πολύ το φαγητό απέξω κ ποτέ μα ποτε ωμά λαχανικά. Το κρέας το ζήταγα σχεδόν καμένο κ στο τέλος της εγκυμοσύνης δεν έτρωγα απέξω τίποτα... Πολύ κουραστικό αλλά το είχα μεγάλο άγχος. 

Αλήθεια πάντως είμαι σίγουρη ότι είναι όλα καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...