Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο κοκκυτη


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι 35 εβδ. Ο γιατρός μ μου ειπε να κανω αμεσα το εμβόλιο κοκκυτη. Πειτε μου τις εμπειρίες σας. Σας το ειπε κ εσας ο γιατρός; ειχατε κάποια παρενεργεια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Το εμβόλιο κοκκύτη ουσιαστικά δεν είναι μόνο κοκκύτη, αλλά και τετάνου και διφθερίτιδας κ ανάλογα με το σκεύασμα έχει κ άλλα μέσα. Είναι από τα εμβόλια που συνίσταται να κάνουμε επαναληπτικά ειδικά του τετάνου ανεξαρτήτως εγκυμοσύνης ανά 10 έτη. Προτείνεται στην 35εβδ. για να προλάβει ο οργανισμός να παράγει αντισώματα μέχρι τη γέννα κ να είναι το μωρό μετά πολλαπλά προστατευμένο μέχρι 2 μηνών που κάνει το δικό του πρώτο εμβόλιο για κοκκύτη, τέτανο, διφθερίτιδα κλπ. Σε εμάς το πρότεινε ο γιατρός και στον άντρα μου, αλλά το είχε επαναλάβει 3 χρόνια νωρίτερα στο στρατό, οπότε δεν το έκανε. Μην ανησυχείς, λίγος πόνος στο χέρι μόνο, κανένα σύμπτωμα άλλο. 

 

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η EleftheriaF είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, ειμαι 35 εβδ. Ο γιατρός μ μου ειπε να κανω αμεσα το εμβόλιο κοκκυτη. Πειτε μου τις εμπειρίες σας. Σας το ειπε κ εσας ο γιατρός; ειχατε κάποια παρενεργεια; 

Χαίρεται! Είμαι στην 30η εβδομάδα και σήμερα έκανα το εμβόλιο του κοκκυτη ( είναι πολυδύναμο αυτό που μου έγραψε ο γιατρός μου, είναι μαζί με τετάνου και διεφθεριτηδας).

Ειναι σημαντικό εμβόλιο, όπως με ενημέρωσε ο γιατρός μου και από αυτά που έψαξα και η ίδια, είναι σημαντικό να αναπτύξει το μωρό αντισώματα εναντια στον κοκκυτη καθώς μέχρι τους 2 μήνες που θα κάνει το πρώτο του αντίστοιχο εμβόλιο είναι εκτεθειμένο και είναι πολυ επικίνδυνο αν κολλήσει. Σου είπε να το κάνεις άμεσα γιατί χρειάζονται περίπου 2 βδομάδες για να αναπτυχθούν τα αντισωματα σε σένα για να μπορεί να μεταφέρεις και στο μωράκι σου, οπότε θέλει να είσαι έτοιμη μέχρι να γεννήσεις. Το εμβόλιο είναι σε αυτά που συστήνονται στην εγκυμοσύνη και το κόστος του καλύπτεται 100% απ' τους ασφαλιστικούς φορείς.

Μάλιστα ο γιατρός συνέστησε να το κάνουν όσοι θα έχουν άμεση επαφή με το μωρό ( στην προκειμένη εγώ ο άνδρας μου και η μαμά μου εμβολιαστηκαμε).

Δεν είχα καμία παρενέργεια ( έχουν περάσει 12 ώρες ήδη) αλλά επίσης δεν αγχώθηκα γιατί το έχουν κάνει όλες οι φίλες μου στην εγκυμοσύνη τους και δεν είχαν επίσης καμία παρενέργεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κοριτσια για τις απαντήσεις σας. Με φιλες μου που μιλησα πρωτη φορά τ ακουσαν κ μ τοσα εμβολια (κορονα, γριπης, κοκκυτη) εχω πλεον φοβηθει. Ειναι φυσικα γ καλο ολα αλλα κπς ενδοιασμους κ φοβιες εχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η EleftheriaF είπε:

Ευχαριστώ πολύ κοριτσια για τις απαντήσεις σας. Με φιλες μου που μιλησα πρωτη φορά τ ακουσαν κ μ τοσα εμβολια (κορονα, γριπης, κοκκυτη) εχω πλεον φοβηθει. Ειναι φυσικα γ καλο ολα αλλα κπς ενδοιασμους κ φοβιες εχω. 

Καλησπέρα! Κ γω το έκανα γύρω στην 30η εβδομάδα κ δεν είχα καμία παρενέργεια! Κ στο λέω δλδ επιβεβαιωμενα ως τέλους, καθώς εγώ γέννησα το Φλεβάρη κ η μικρή μου είναι πια 10 μηνών! Αν το μωρό έχει την ατυχία να κολλήσει κοκκυτη τα πράγματα θα είναι εξαιρετικά δύσκολα! Πολλές φορές μπορεί ένας ενήλικας (ειδικά παππούς) να έχει με σύμπτωμα ένα έντονο βήχα κ να μην το ξέρει. Επίσης βρίσκεται γενικά σε έξαρση καθώς πια αρκετοί δεν εμβολιαζουν τα παιδιά τους... Πάντως μην το καθυστερήσεις γιατί θέλει 4 εβδομάδες να φτάσει στο μωρό (ως να περάσει τον πλακούντα) κ αν γεννήσεις λίγο νωρίτερα δεν θα προλάβεις... 

Με το καλό όλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...