Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2022❤️💙❤️💙


Recommended Posts

στις πριν 28 λεπτά, ο/η evaioan είπε:

Αυτό με το προφυλακτικό είναι σημαντικό τους τελευταίους μήνες ειδικά γιατί έχει το σπέρμα λένε μια ουσία που μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρη γέννα, τώρα εμάς για το πρώτο τρίμηνο μας είπε δεν χρειάζεται αλλά το χρησιμοποιούμε ακόμα και για να αποφύγουμε αλλα μικρόβια που μπορεί να φέρουμε πιθανόν ασυμπτωματικα για εμάς αλλά μην ενοχλήσουν το έμβρυο. 

Ναι για αυτο με είπε και εμένα να χρησιμοποιούμαι προφυλακτικό για τυχών  μικρόβια.. αυτό που λες για τους τελευταίους μήνες δεν το γνώριζα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ σας ζηλεύω … εμείς δεν κάνουμε, κυρίως γιατί φοβόμαστε. Είμαστε από εξωσωματική και επειδή λένε για συσπάσεις μήτρας στο πρώτο τρίμηνο δεν το έχουμε επιχειρήσει καθόλου 😭

Σε άλλα νέα πως είστε κορίτσια; Μας τα χάλασε σήμερα ο καιρός και δεν θα μπορέσουμε να δούμε το φασολάκι μας. Ο γιατρός μας είπες αν είναι οκ ο καιρός θα μας δει την Τετάρτη, αλλιώς την Παρασκευή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η blueheart είπε:

Αχ σας ζηλεύω … εμείς δεν κάνουμε, κυρίως γιατί φοβόμαστε. Είμαστε από εξωσωματική και επειδή λένε για συσπάσεις μήτρας στο πρώτο τρίμηνο δεν το έχουμε επιχειρήσει καθόλου 😭

Σε άλλα νέα πως είστε κορίτσια; Μας τα χάλασε σήμερα ο καιρός και δεν θα μπορέσουμε να δούμε το φασολάκι μας. Ο γιατρός μας είπες αν είναι οκ ο καιρός θα μας δει την Τετάρτη, αλλιώς την Παρασκευή 

Και μένα μου τα χάλασε ο καιρός και δεν μπορώ να πάρω τις εξετάσεις μου από το μικροβιολογικό για να δω αν είμαι οκ ή αν χρειάζεται να πάρω κανένα συμπλήρωμα. Και θα είμαι μέσα στην αγωνία τώρα ως την Τετάρτη. Πφφφ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/1/2022 at 2:52 ΜΜ, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Και μένα μου τα χάλασε ο καιρός και δεν μπορώ να πάρω τις εξετάσεις μου από το μικροβιολογικό για να δω αν είμαι οκ ή αν χρειάζεται να πάρω κανένα συμπλήρωμα. Και θα είμαι μέσα στην αγωνία τώρα ως την Τετάρτη. Πφφφ...

Γιατί δεν σας τις στέλνουν με ε μαιλ; Εύχομαι να είναι όλες καλές!!! Εγώ μόνο φυλλικό παίρνω ακόμη… (10εβδ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια! εμένα μου έστειλαν τις εξετάσεις που έκανα με email αλλά αγχώθηκα πολύ... σε Ερυθρά και CMV έχω θετικό IgG και αρνητικό IgM. Γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η blueheart είπε:

καλησπέρα κορίτσια! εμένα μου έστειλαν τις εξετάσεις που έκανα με email αλλά αγχώθηκα πολύ... σε Ερυθρά και CMV έχω θετικό IgG και αρνητικό IgM. Γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό; 

Μην ανησυχείς καθόλου, κ εγώ έτσι τα είχα…. Ερυθρά κ κυτταρομεγαλοϊό igG θετικά κ igM αρνητικά. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι όλα οκ…. Αν σου πει κάτι άλλο εσένα μου λες. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Riaki2022 είπε:

Μην ανησυχείς καθόλου, κ εγώ έτσι τα είχα…. Ερυθρά κ κυτταρομεγαλοϊό igG θετικά κ igM αρνητικά. Μου είπε ο γιατρός ότι είναι όλα οκ…. Αν σου πει κάτι άλλο εσένα μου λες. ❤️

ευχαριστώ πολύ ❤️ ! έχουμε ραντεβού το βράδυ οπότε θα σας πω.

του έστειλα μήνυμα και μου είπε να μην ανησυχώ :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσια!!έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας αλλά δίσταζα να γράψω γιατί είμαι λιγότερων βδομάδων. αρχές ιανουαρίου γεννάω αν όλα πάνε καλά.ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην ομαδούλα σας. εγώ είμαι 7μιση βδομάδων.δυστυχώς σε ξεκούραση -ολη μέρα σπίτι-λόγω δυσπλασίας της μήτρας προσέχω για να έχω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η blueheart είπε:

καλησπέρα κορίτσια! εμένα μου έστειλαν τις εξετάσεις που έκανα με email αλλά αγχώθηκα πολύ... σε Ερυθρά και CMV έχω θετικό IgG και αρνητικό IgM. Γνωρίζετε τι σημαίνει αυτό; 

Γειά σου! Είμαι από την ομάδα του Ιουλίου! Μην αγχώνεσαι καθόλου. Έτσι θέλεις να βγουν. Σημαίνει ότι έχεις αντισώματα μνήμης στο ένα φαντάζομαι λόγω εμβολίου και στο άλλο λόγω (μάλλον ασυμπτωματικης) νοσησης κάποια στιγμή στη ζωή σου. Θέλουμε το lgM να βγαίνει αρνητικό που είναι ένδειξη τωρινής νοσησης. Όμως αφού έχεις μνήμης δεν κινδυνεύεις και να κολλήσεις. Εμένα πχ στον CMV και στο τοξοπλασμα μου βγήκαν αρνητικά όλα (και τα lgG) και τώρα τα επαναλαμβάνω κάθε μήνα να δούμε ότι δεν έχω κολλήσει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (που θα φανεί αν κάποια στιγμή εμφανισω θετικό lgM) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας αλλά δίσταζα να γράψω γιατί είμαι λιγότερων βδομάδων. αρχές ιανουαρίου γεννάω αν όλα πάνε καλά.ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην ομαδούλα σας. εγώ είμαι 7μιση βδομάδων.δυστυχώς σε ξεκούραση -ολη μέρα σπίτι-λόγω δυσπλασίας της μήτρας προσέχω για να έχω!!

Καλησπερα κορίτσι μου! Φυσικά κ είσαι ευπρόσδεκτη!!!! Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη κ ότι χρειαστείς μας ρωτάς! (Άμα ξέρουμε κ εμείς εννοείται!!) 🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας αλλά δίσταζα να γράψω γιατί είμαι λιγότερων βδομάδων. αρχές ιανουαρίου γεννάω αν όλα πάνε καλά.ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην ομαδούλα σας. εγώ είμαι 7μιση βδομάδων.δυστυχώς σε ξεκούραση -ολη μέρα σπίτι-λόγω δυσπλασίας της μήτρας προσέχω για να έχω!!

Είναι μεγάλη μας χαρά όταν μεγαλώνει η παρέα μας 😊 να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη! Εμένα μου έδωσε ημερομηνία τοκετού τέλη Αυγούστου ίσως και αρχές Σεπτεμβρίου σε 2 βδομάδας θα ξέρω που θα πάω να με δει! Εγώ πάλι έχω πολλούς εμετούς όποτε δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα ξαπλωμένη την βγάζω την περισσότεροι ώρα… υπομονή και όλα καλά θα πάνε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

καλησπέρα κορίτσια!!έχω διαβάσει τις συζητήσεις σας αλλά δίσταζα να γράψω γιατί είμαι λιγότερων βδομάδων. αρχές ιανουαρίου γεννάω αν όλα πάνε καλά.ελπίζω να είμαι ευπρόσδεκτη στην ομαδούλα σας. εγώ είμαι 7μιση βδομάδων.δυστυχώς σε ξεκούραση -ολη μέρα σπίτι-λόγω δυσπλασίας της μήτρας προσέχω για να έχω!!

Καλως ήρθες στην παρέα μας! Μην ανησυχείς! Κι εγώ αρχικά νόμιζα πως είμαι σε λάθος ομάδα γιατί το ημερολόγιο έβγαζε αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά επειδή έχω δίδυμακια θα είναι κατά πάσα πιθανότητα Αύγουστο. Εύχομαι όχι Ιούλιο! Να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη κι ό, τι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ πολύ χαίρομαι κορίτσια.! σας ευχαριστώ πολύ πολύ..μακάρι  να έχουμε όλες ευχάριστη έκβαση.  @Elkεγώ πάλι καλά εμετούς όχι..αλλά εχω άλλα  :στομαχόπονους, καούρες,  αδιαθεσίες και νεύρα. θα περασουν όμως! 😃αρκεί να πάνε όλα καλά. κι εμένα ο γιατρός δε μου ΄΄εχει δώσει ημερομηνία ακόμα..μου είχε πει πολύ γενικά αρχές Σεπτεμβρίου.υπάρχει και κίνδυνος προωρότητας αλλά σκεφτόμαστε θετικ΄ά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγώ σήμερα κατάφερα να πάρω τις εξετάσεις μου τλκ. Όλα καλά φαίνονται. Το ζάχαρο μου είπε να προσέχω λίγο η μικροβιολόγος. Είναι στο 102 με όριο το 115. Ούρα, στίγμα, τοξόπλασμα, θυροειδής, αιματοκριτης όλα νορμαλ. Μόνο σε ένα έχω χαμηλό. Χρόνος μερικής θρομβοπλαστινης λέγεται και δεν έχω ιδέα τι ειναι. Μου είπε βέβαια ο γιατρός μου ότι θα τα δει το βράδυ και θα με ενημερωσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλημέρα! Εγώ σήμερα κατάφερα να πάρω τις εξετάσεις μου τλκ. Όλα καλά φαίνονται. Το ζάχαρο μου είπε να προσέχω λίγο η μικροβιολόγος. Είναι στο 102 με όριο το 115. Ούρα, στίγμα, τοξόπλασμα, θυροειδής, αιματοκριτης όλα νορμαλ. Μόνο σε ένα έχω χαμηλό. Χρόνος μερικής θρομβοπλαστινης λέγεται και δεν έχω ιδέα τι ειναι. Μου είπε βέβαια ο γιατρός μου ότι θα τα δει το βράδυ και θα με ενημερωσει. 

Καλησπέρα και εγώ με το ζάχαρο το ίδιο θέμα έχω 103 με όριο 115.. έχω πάει σε ενδοκρινολόγο να το παρακολουθώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η eirini55 είπε:

αχ πολύ χαίρομαι κορίτσια.! σας ευχαριστώ πολύ πολύ..μακάρι  να έχουμε όλες ευχάριστη έκβαση.  @Elkεγώ πάλι καλά εμετούς όχι..αλλά εχω άλλα  :στομαχόπονους, καούρες,  αδιαθεσίες και νεύρα. θα περασουν όμως! 😃αρκεί να πάνε όλα καλά. κι εμένα ο γιατρός δε μου ΄΄εχει δώσει ημερομηνία ακόμα..μου είχε πει πολύ γενικά αρχές Σεπτεμβρίου.υπάρχει και κίνδυνος προωρότητας αλλά σκεφτόμαστε θετικ΄ά!!!

Να σου πάνε όλα καλά κορίτσι μου, με το καλό! Ανέφερες δυσπλασία της μήτρας, αν επιτρέπεται τι είδους; σε ρωτάω γιατί έχω πλήρως δίκερη μήτρα και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ ως τώρα, έχω 3 αποβολές! Και πάλι σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και συγνώμη αν έγινα αδιάκριτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Να σου πάνε όλα καλά κορίτσι μου, με το καλό! Ανέφερες δυσπλασία της μήτρας, αν επιτρέπεται τι είδους; σε ρωτάω γιατί έχω πλήρως δίκερη μήτρα και έχω ταλαιπωρηθεί πολύ ως τώρα, έχω 3 αποβολές! Και πάλι σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και συγνώμη αν έγινα αδιάκριτη!

Καλησπέρα και σε σένα!!λυπάμαι πολύ κοριτσάκι μου που το ακουω!αν επιτρέπεται πόσο βδομάδων έγιναν οι αποβολές ;; δίκερη δηλαδή;;εγώ μετά από σαλπιγγογραφία διεγνώσθη με μονόκερη μητρα ,δλδ είτε ίσως δεν έχω μία σάλπιγγα είτε δεν συνδέεται και η μήτρα μου είναι πιο μικρή απ ό τι οι φυσιολογικές. το έχει 1 στις 1000κοπέλες-είμαι από τις τυχερές χαχχα-.γι αυτό και τα πονάκια που έχω είναι μόνο από τη μία πλευρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλησπέρα και εγώ με το ζάχαρο το ίδιο θέμα έχω 103 με όριο 115.. έχω πάει σε ενδοκρινολόγο να το παρακολουθώ 

Εγώ κορίτσια είχα 87 ζάχαρο και χατηκα..αλλά στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι ανεβαίνει αρκετά μετά την λήψη της γλυκοζης... οπότε με έβαλε σε συντηρητική δίαιτα και επανάληψη εξετάσεων μέσα Φεβρουαρίου. Κάνατε κι εσείς καμπύλη ζαχάρου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Εγώ κορίτσια είχα 87 ζάχαρο και χατηκα..αλλά στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι ανεβαίνει αρκετά μετά την λήψη της γλυκοζης... οπότε με έβαλε σε συντηρητική δίαιτα και επανάληψη εξετάσεων μέσα Φεβρουαρίου. Κάνατε κι εσείς καμπύλη ζαχάρου?

Ναι εγώ έκανα δεν ήταν και πολύ καλή  η καμπύλη ήμουν λιγο πάνω μου έδωσε διατροφή και από αύριο ξεκινάω μετρήσεις ζαχαρου στο σπίτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Εγώ κορίτσια είχα 87 ζάχαρο και χατηκα..αλλά στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι ανεβαίνει αρκετά μετά την λήψη της γλυκοζης... οπότε με έβαλε σε συντηρητική δίαιτα και επανάληψη εξετάσεων μέσα Φεβρουαρίου. Κάνατε κι εσείς καμπύλη ζαχάρου?

Εγώ ακόμη νομίζω μου είπε για πιο μετά… είμαι 55 κιλά παίζει ρόλο το βάρος; Φλεβάρη έχω την αυχενική … 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Εγώ κορίτσια είχα 87 ζάχαρο και χατηκα..αλλά στην καμπύλη ζαχάρου φάνηκε ότι ανεβαίνει αρκετά μετά την λήψη της γλυκοζης... οπότε με έβαλε σε συντηρητική δίαιτα και επανάληψη εξετάσεων μέσα Φεβρουαρίου. Κάνατε κι εσείς καμπύλη ζαχάρου?

Κορίτσια εγώ δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο..στις πρώτες εξετάσεις που μου είχε γράψει είχε έλεγχο απλού ζαχάρου..καμπύλη δεν έχω κάνει..πρέπει λέτε ;μου είπε απλώς να μην τρώω πολλή ζάχαρη ..αυχενική κ εμένα κοντά στις 24 Φεβρουάριου μου είπε ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Riaki2022 είπε:

Εγώ ακόμη νομίζω μου είπε για πιο μετά… είμαι 55 κιλά παίζει ρόλο το βάρος; Φλεβάρη έχω την αυχενική … 

Καλημέρα κορίτσι μου δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με τα κιλά και εγώ 58 κιλά είμαι είναι στον οργανισμό το ζάχαρο… κανονικά η καμπύλη Ζαχαρου γίνεται πιο μετά.. ο λόγος που μας το ζήτησαν νωρίτερα είναι επειδή ήμασταν λίγο πάνω στην μέτρηση που κάναμε.. εσένα λογικά ηταν καλό το νούμερο όποτε θα σου πει να την κανείς πιο μετά 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, κορίτσια! Εγώ έχω προβληματιστεί με το ζάχαρο. Χθες αργά μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να ξαναπάω σε μία βδομάδα να το δούμε και αν συνεχίζει να είναι υψηλό να πάω σε ενδοκρινολόγο να με ελέγχει. Μου είπε να αποφύγω ζάχαρη, μακαρόνια, ρύζι,ψωμιά...Από την άλλη σκέφτομαι πώς θα παίρνω υδατάνθρακες; Διαβάζω ότι όλα είναι σημαντικά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για την ανάπτυξη του εμβρύου. Οι υδατάνθρακες από τα λαχανικά αρκούν; Επίσης φρούτα κάνει να τρώω ή έχουν σάκχαρα;Δεν τον ρώτησα χθες δυστυχώς γιατί μιλήσαμε στο τηλ και μετά μου γεννήθηκαν οι απορίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαργαρίτσ είπε:

Καλημέρα, κορίτσια! Εγώ έχω προβληματιστεί με το ζάχαρο. Χθες αργά μίλησα και με τον γιατρό και μου είπε να ξαναπάω σε μία βδομάδα να το δούμε και αν συνεχίζει να είναι υψηλό να πάω σε ενδοκρινολόγο να με ελέγχει. Μου είπε να αποφύγω ζάχαρη, μακαρόνια, ρύζι,ψωμιά...Από την άλλη σκέφτομαι πώς θα παίρνω υδατάνθρακες; Διαβάζω ότι όλα είναι σημαντικά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για την ανάπτυξη του εμβρύου. Οι υδατάνθρακες από τα λαχανικά αρκούν; Επίσης φρούτα κάνει να τρώω ή έχουν σάκχαρα;Δεν τον ρώτησα χθες δυστυχώς γιατί μιλήσαμε στο τηλ και μετά μου γεννήθηκαν οι απορίες. 

Εμένα μου είπε ο γυναικολόγος να αποφεύγω τους πολλούς υδατάνθρακες και να εστιασω στις πρωτεΐνες. Το ζάχαρο μου ήταν στο 84. Γενικά μου το είπε για την εγκυμοσύνη. Είμαι όμως υπερβαρη (80 κιλά) οπότε πάντα θυμάμαι να παιδεύομαι με δίαιτες και να μου λένε να αποφεύγω γλυκά και υδατάνθρακες! Τι έκανα; τρώω ένα μπαρ δημητριακών με σοκολατα την ημέρα για να μη σκάσω και αγοράσω μερεντα 😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...